STAAT» L. or K RIJ. 5e Klasse, 16 Maart, 10e lijst. No. 18623 2000, No. 6809 1500, No. 1329, 4051 en 20648 1000, No. 15u00, 1*422 en 20189 400, No. 2056, 4089, 10524 en 16845 200. No. 960, 2248, 2918, 3819, 5936, 72b2, 12451, 12805, 13772, 17209, 18190, 18304, 18965, 2 301 en 20368 100. Donderdag, 13 flaart, flte lijst. No. 1880, 4 91 5077 en 16958 1000, No. 4198 400, No. 16582, 18860 en 20867 ƒ200, No. 2919, 4985, 5130, 5285, 5878, 8039, 10977, 11567, 18195, 18736 20775 en 20970 100. JngezcMibett Stukken. hooge rivierwater uit hunne benedenverdiepingen ver dreven. De stations-chef te Leiden heeft den 13 proces verbaal wegens belemmering in de uitoefening zijner functiëu opgemaakt tegen 12 studenten die, nadat een drietal hunner vrienden als hinderlijk verwijderd was met geweld binnendringen en in eene hevige kloppartij geraakten met het personeelwaardoor de chef verhin derd werd om bij de aankomst van een' trein tegen woordig te zijn. Den i3 is te Nijmegen door de commissie voor den uitleg der stad, aanbesteed het afbreken van de Stevenpoort met nevensstaand wachthuismet den ha venmuur tot aan den havenmond. Laagste inschrijver was J. Th. Kerkhof, die 365 toegeeft. 7134 Vierkante ellen voormalige vestinggrond bij de Bergpoortendam te Deventer zijn den 14 toegewe zen 2613 ellen aan Gebr. Beltmanvoor 4 60, 4521 ellen aan P. ten Zijthoff en Zoon voor 4 per el zijnde te zamen 28,737,60. Den 14 overleed te 's Gravenhage, in den ouder dom van 63 jaren mr. P. J. Bachiene lid van den Baad van State sedert 1862. Als ijverig liberaal lid der 2e Kamer werkte hij mede tot de grondwetsherzie ning en tot het tot stand komen van eenige organieke wetten. Met de Aprilbeweging verloor hij zijnen zetel. In 1874 bij de viering van het derde eeuwfeest der leidsche hoogeschoolwerd hij eershalve tot doctor in de rechten benoemd. Den 14 is buiten Brede eene boerderij afgebrand, waarbij de bewoner een reeds bejaard man door het instortende brandende dak verpletterd werd terwijl hjj nog een paard wilde redden dat met 2 koeien in de vlammen is omgekomen. Eene arme weduwe blijft met 6 kinderen achter. In de ftlgemeene vergadering der Holl. Maat schappij van Landbouw den 15 te Amsterdam gehou den zijn goedgekeurd de voorstellen van het hoofdbe stuur om een adres aan de 2e. Kamer te richten tot ondersteuning van het aanhangige wetsontwerp op de registratie, en om ƒ3000 ter beschikking van het hoofd bestuur te stellen voor inzendingen van zuivel op de tentoonstellingen, dit jaar te Birmingham of Londen, te Gent en te Hannover te houden. Ten aanzien der vraag van W ormerveerwat er kan worden gedaan tot vorming van bekwame kaas- en boterbereidsterswerd besloten, het rapport der commissie in zake het landbouwonder wijs af' te wachten. De in de vorige vergadering aan gehouden begrooting werd vastgesteld met een vermoe delijk nadeelig slot van 3200. Het ledenverlies ten gevolge der verhoogde contributie zal waarschijnlijk niet het geraamde bedrag van 1500 bereiken. Het aantal leden is nu 13600. Den 15 is te Utrechtin den ouderdom van 83 jaren overleden de gepens. schout-bij-nacht S. J. graal v. Limburg Stirum oud lid van het hoog militair ge rechtshof. Bij de op 15 Maart gehouden aanbesteding van het herbouwen van de kerk der herv. gemeente en den toren der burgerlijke gemeente te Hoorn zijn de vol gende inschrijvingen ingekomen: M. Godvliet te Hoorn 219,949 P. J. Blauw aldaar 233 891 P. Ilila- rius te Leeuwarden 228,6C0, J. Boomstra te Harlin- gen 227,700, L. de Rooy te 's Gravenhage ƒ227,600, C. Meijers aldaar 221,785, N. H. Peters te Harlin- gen 212,C00, E. G. Backhuis Damstra te Leeuwar den 207,974, J. J. Tesselaar te Alkmaar 197,791, P Brugman aldaar 194,400, S. Wit te Oterleek f 184,051. De toewijzing zal later plaats hebben. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 15 besloten tot den aanleg en de exploitatie der hoog druk-waterleiding geene concessie te verleenen maar beiden door en van wege de gemeente te doen plaats hebben. Den 16 is aan het ministerie van waterstaat aan besteed het maken van de gebouwen en andere werken voor den spoorweg DordrechtEistwaarvoor minste inschrijver was G. J. v. Vlootente Utrecht voor 398,276. Den 16 is te Amsterdam de geboortedag van P. Cz. Hooft (16 Maart 1581) feestelijk herdacht In de toepasselijk versierde concertzaal van Pelix Meritis hield dr. Doorenbos voor een groot aantal heeren en dames eene feestrede over Hooft als dichterhistorie- en tooneelschrijver redder en beschaver onzer taal Vervolgens werden bij afwisseling voorgedragen muziek stukken uit den tijd van Hooft voor clavecimbaal en viola di gamba door mej. Benedicts en de heeren Cra mer en Bosmans, verzen van hem door de dames Kleine en Anna Sablairolles en den heer J. C. de Vos, eene bloemlezing uit zijn proza door dr. Jan ten Brink liederen door den heer Bogmans en tenslotte een paar tooneelen uit Hooft's spel „Gtanida." De aanwezigen begaven zich daarna aan boord van eenige vaartuigen tot voor het huis aan de Keizersgracht bij de Brouwers gracht, waar Hooft gewoond heeft, ter bijwoning der ont hulling van een in den gevel geplaatsten, met he' bor t- beeld van Hooft prijkenden gedenksteen, bij welke gf le- genheid het woord gevoerd werd door prof'. M. de Vries, De rekening der stedelijke gasfabriek te Leiden heeft over 1880 een batig saldo van 68.715,66%, die van Dordrecht een van 32,972 opgeleverd. De kamer van koophandel te Leeuwarden heeft besloten de 2e Kamer by adres te verzoeken niet eerder over te gaan tot eene wijziging der zegelwet waardoor den handel nieuwe lasten zullen worden op gelegd dan nadat de reeds sinds vele jaren in het vooruitzicht gestelde wijziging der patentwet zal zijn tot stand gekomen. B. en W. van Rotterdam adviseeren den ge meenteraad het voorstel van deu minister van water staat om 3 miljoen bij te dragen in de kosten van den waterweg naar zee onder voorwaarde dat alleen sprake zij van een open vaarweg als bij de wet van 1863 bedoeld en ook nu weer door de staatscommissie voorgesteld is Het bericht, dat in de gevangenis te's Hertogen bosch een man door verstikking zou zijn bezweken wordt tegengesproken. De lijkschouwing heeft aange toond, dat eene beroerte de oorzaak van zijnen dood geweest is. Voor de benoeming van den beer Kerdijk tot secretaris van het Nut hebben zich verklaard de de partementen Texel, Tei schelling, Wieringerwaard, Win kel, Wormer eer en Landsmeer; voor die van den heer Bruyn bet departement Broek in Waterland. De leden der herv gemeente te Helder hebben zich met 48 van 87 uitgebrachte stemmen voor het behoud van het kiescollegie tot bet benoemen van ou derlingen en diakenen en het beroepen van predikan ten verklaard. De werkende leden der rederijkerskamer Olympia, te Helder, hebben hunnen voorzitter, den heer D. Dek ker, als blijk van waardeering zijner vele bemoeiingen in het belang der vereenigingde prachtuitgaaf van Hildebrands „Camera Obscura" aangeboden. De gemeenteraad van West-Stellingwerf heeft nu besloten het be aaide subsidie voor de kanalisatie van de Tjonger te verleenen zoodat de zaak nu beklonken is. De hoofdingenieur van 's Rijks waterstaat J. A. A. Waldorp is benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Het Transvaal-ambulunce-comité te Botterdam heeft gedurende zijn kortstondig bestaan ruim 13000 ontvangen. De Rijks-postspaarbank treedt met 1°. April in werking. Zij, die door tusschenkomst van post- en hulp kantoren geld in spaarbanken belegd hebben zullen zich nog tot 1 Juli van die tusschenkomst mogen be dienen tot opvordering hunner gelden. Aan de heeren mr. J. E. H. bn. v. Nagel tot Ampsen en J. Willink is door den minister van water staat gunning verleend voor den aanleg en de exploi tatie van locaalspoorwegen WinterswijkZevenaar en Winterswijk Hengeloo met zijtakken uaar Enschede en naar Ruurloo. Aan de gecombineerde vereenigingen „Vriend schap en Genoegen" te Haarlem en „de Ware Vrien den" te Amsterdam is niet, zooals vroeger gemeld werd, eene bekrooning te beurt gevallen bij den internatio nalen tooneelwedstrijd te Mech.len, maar eene aan den heer Elkan te Amsterdam gelijk aan mej. Spoor te Breda, als de beste dilettanten. Gedep. Staten van Utrecht hebben, op de klacht van een loteling, de loting der nat. militie te Loenen, voor Loenen Loenersloot en Ruwiel, nietig verklaard, omdat de militie-commissaris het eerst de meest be volkte gemeente had laten loten en achtereenvo'gens de beide andere. De gemeenteraad van Haringcarspel heeft in zijne laatst gehouden vergadering besloten tot de stich ting van eene nieuwe school en onderwijzerswoninir aan de Kerkbuurt. Het aantal kinderen tusschen 6 en 12 jaren in de gen eente Haringcarspel bedroeg op 1 Januari j.l. 3 f8, waarvan zO geene scholen in de gemeente bezochten Te Wormeiveer heeft men het plan opgevat tot vorming van een algemeen bund van kantoorbedienden in ons land dat zich hoofdzakelijk ten doel zal stellen de ondersteuning van bediendendie buiten schuld hunne betrekking verloren hebben. Voor de transvaalsche boeren is te Kralingen ruim 550 ingezameld. Bij de afdeeling Groningen van het Roode Kruis is als eerste gift van de leden van het studentencorps aldaar, 180 Ontvangen. Tot ontvanger van het buitengewoon zegel te 's Gravenhage is benoemd de heer Vanghert, ontvanger der regi.tratie te Purmerende; tot ontv. der reg. te Oosterhout de hter v. Wijngaarden, thans te Texel. liet beroep naar de doopsgez. gemeente te Hoorn op Texel is aangenomen door den proponent W. P. J. v. Haarst. In de schoolspaarbank te Zijpe werd tot 1 Janu ari 1881 in de 5 scholen ingebracht door 364 kinde ren eeno som van 588,69%, waarvan werd terugge vraagd 62,55 zoodat 526 is kunnen worden belegd in de spaarbank van 't Nut te Alkmaar. De commissie ontvangt daarvoor 4 p. ct. en keert aan du spaarbank uit 3 p. c. rente. De 1 p. c. winst dient tot goedma king van kosten. De zoogenaamde buurtschapsgronden en laantjes te Heyloo zijn dezer dagen voor het eerst publiek ver huurd. De opbrengst beliep ruim 500. Vroeger ge schiedde de verhuring afzonderlijk door de buurtmeesters ten behoeve van de buren. Op de voordracht voor eene tweede onderwijzeres te Hevioo zijn geplaa'st de dames Molenaar te Alk maar Bendts te Zaandijk en KorfF te Alkmaar. Het polderbestuur van Berkhout heeft wegens een defect aan het stoomgemaaleene overeenkomst getroffen met het polderbestuur van Ursem tot aflap- ping van het overtollige water. De stoomboot Merapi van de N. Ind. Stoom bootmaatschappij wordt van de gewone reis naar de Molukken en Nieuw-uuinea sedert 3 weken te vergeefs te Soerabaya terug verwacht. De israëlietische Maatschappij van Weldadigheid op Curafao ten behoeve van welke een bazar is ge houden heeft uit de opbrengst toegelegd aan de pro- testantsche en r. eatholieke armenfondsen elk luO aan het r. c. weeshuis en het gasthuis elk 2U0, aan de armenfondsen der 3 vrijmetselaarsloges bijdragen van 100Ü en ƒ200. Aan de Redactie. Uw hoofdartikel van 9 Maart „Vergrooting der kaas markt'' heefteven als de beantwoording van de vraag „Gaat de kaasmarkt achteruit?" in uw blad van 13 Maart, in hooge mate mijne verwondering gewekt, en daar gij in het eerste terecht zegt „In eene dergelijke zaak zich schuil houden is lafheid acht ik mij tot de mededeeling van mijn gevoelen ver plicht. Ik heb daarbij de handschoen niet op te nemen voor buiten de stad gedrukte stukken die ik niet gelezen of gezien heb, omdat ik mij nooit inlaat met naamloos geschrijf; en ik heb evenmin requesten of ingezonden stukken te verdedigen waaronder mijne handteekening niet staat. Wat mij de pen deed opnemen zijn de woorden in uw tweede artikel „het is der moeite waardig om niet- ingelichten de oogen te openenwaar zij door valsche bewe ringen dreigen misleid en tot verkeerde stappen aangespoord te worden." Dat ben ik volkomen met u eens en niet minder de wenschelijkheid van eigen en grondig onderzoek De zai k is trouwens belangrijk genoeg, vooral omdat die naar het schijnt thans op een geheel ander terrein wordt overgebracht dan vroeger. Op 9 April 1875 (Notulen 114), werd door Burge meester en Wethouders voorgesteld „omdat het kaas marktplein niet qroot genoeg is om al het vee te plaatsen dat wekelijks wordt aangevoerd" het pand van de waag weg te breken, waarvan de kosten zijn geraamd op onge veer f 6000." Op 9 Junij (Not. 156 en 157) antwoordde de com missie van fabricage: dat het plein voor een groot deel der ceemarkten te klein is dat zij het wenschelijk acht, „dat de veemarkt van het kaasm.arktplein worde overgebracht naar een zoodanig terrein waarvan de inrichting aan de behoefte eener goede veemarkt zou kunnen voldoennaar een terrein waar niet alleen voor de tegenwoordige aanvoeren genoegzame ruimte bestaatmaar ook gelegenheid tot latere uitbreiding wordt gevondenen ze eindigt met het voor stel het gevoelen van de Kamer van Koophandel in te winnen. Deze antwoordt op 16 Augustus 1875 (Not. 231234), dat zij het voorstel in „de nauwgezetste overwegingge nomen heeft Voor de Vrijdagscne marktde kaasmarktacht de Kamer de markt ruim genoegwanneer slechts beter orde heerscht en, een andere regel ing voerd wordt. Be aangevoerde hoe veelheid kaaszoowel per marktdag als per jaaris niet meer dan bij voorbeeld ia 1853, toen aangevoerd werden op den hooqsten marktdag 171991 kilo's, en in het geheele jaar 19609 stapels, wegende 4,503,268 kilo's." De Kamer meende dus, dat betere regeling voor de KAA.smarkt voldoende w*as en wat de hoofdzaak, de VEÉmarkten, aanging, gaf zij mede eenige wijzigingen aan de hand. Het gevolg van een en ander was dat het rapport nog niet in behandeling werd genomen, omdat, zoo de YEEaanvoer even groot bleef als toen toch andere maatregelen zouden moeten worden genomen. In de Raadszitting van 15 Julij 1876 werd het voor stel behandeld tot aankoop van twee huizen aan de Moordenaarssteegdaar de behoefte aan verbetering der communicatie om en lij het marktplein zich meer en meer doet gevoelen" (Not. 191) en in de zitting van 1 Augustus werd medegedeeld den brief van Gedeputeerde Stalen, houdende goedkeuring van het besluit van 15 Julij tot aankoop dier perceelen, „bestemd tot verbetering der com municatie om en bij het Vaagplein." Bij de stemming over den aankoop stemden de hee ren Conijn en Stuart en bij die op 18 October (Not. 274), omirent de Siooping der perceelen Stuart, Conijn en Stoel tegen. In de buitengewone raadsz:tting van 17 Mei 1877 kwam het bekende voorstel in om al de perceelen te koopen, en daaronder die van C. Kramer voor 17000. Bij de toelichting zeide de voorsteller in hoofdzaak 1°. dat de vergrooting van het Waagplein dringend gevorderd wordt „zoo voor de kaas- als veemarkt;" 2°. dat door het aan koopen van de perceelen in het vorige jaar „de eerste schrede gezet is op den weg waarop hij thans wil voortgaan 3°. dat, al scheen de koopprijs hoog, dit „in de toekomst zal blijken niet te hoog te zijn geweest Dat voorstelhet is bekend vond ernstige bestrij ding in en buiten den Raad en niet het minst omdat men kaas- en »««markt aaneengeschakeld hadterwijl men eigenlijk gelijk uit alles bleek en de geschiede nis aantoonde alleen de VEEmarkt op het oog had en de gevoelens zeer verdeeld waren over de vraag waar de ceemarkt het geschikst kon gehouden worden. Sommigen meenden op de Paardenmarkt, anderen op de Nieuwesloot, het Hof of het Plantsoen. Wie zich de moeite geeft de 22 bladzijden (Not. 144 166) aandachtig in te zien, vindt schier op iedere bladzijde daarvan de bewijzen en van de juistheid der opmerking waarmede de heer C. W. Bruinvis de be raadslaging sloot(Not.. 166.) „Hij betreurt het dat men de zaak der kaasmarktdie zoo belangrijk voor de gemeente isniet overweegtafge scheiden van die der veemarkt; dat de een voor vergrootü/g van het Waaqplein stemtmet het oog op de kaasmarkt, de under met het oog op ae veemarktdal men alzoo het een vermengt en bederft met het ander. Bit geeft geene zuivere stemming en belooft weder eene beslissing als ten aanzien der beide afgebroken huizen een besluit tot aankoopzonder dat men zich behoorlijk rekenschap geeft van de gevolgen." De eerste grond van het voorstel bleek dus onjuist of onbewezen Het dringend gevorderd worden voor de fozusmarkt als zóódanigwerd door het meerendeel ontkenden de wenschelijkheid der vergrooting voor de eeemarkt hing geheel in de luchtbij de onzeker heid ofmen daar de veemarkt verlangde.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3