No. 34. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 20 MAAR T. Engelands goede geest. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer beslaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. #(ftctcc( (öcbceltc. ?5nitenlant>. AIRIIURSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. aRIAV Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. SCHULDVORDERINGEN TEN LASTE VAN HET RIJK. DE COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland, herinnert alle autoriteiten en een ieder die daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van 8 November 1815 (Staatsblad n°. 51), en aan den inhoud van art. 29 der wet van 5 October 1841 (Staatsblad n°. 40) betreffende de verevening van schuld vorderingen ten laste van het Rijk met aanbeveling om zoo danige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk, immers vóór den 1 July aanstaande, in te dienen, aangezien aan die wetsbepa lingen zoo nu als in het vervolgstipt de hand zal worden ge houden. Haarlem He Commissaris des Konings voorn., I Maart 1881. SCHORER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat bet suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over de dienst 1880, door de Ge deputeerde Stateu van Noordholland 16 Maart j.l. goedgekeurd, op lieden invorderbaar gesteld en aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Maart 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Keizer Alexander II is eindelijk het offer geworden van de sluipmoordenaren die sedert jaren met onver zettelijke volharding zijne schreden volgden, binnen en buiten zijn rijkop den spoortrein in zijn hoofdstad in zijn paleis. Op vreeselijke wijze door de ontploffing van handbommen verwond was hij binnen korten tijd een lijk. Eu wat zijn de gevolgen van deze gruwel daad Dat Alexander II is opgevolgd door Alexander III. Maar men zal ook dezen Keizer trachten te tref fen zooals men zijn vader getroffen heeftmen wil het keizerlijk geslacht uitroeien. Meent men dat daardoor de toestand van Rusland verbeteren zal Gelooven de onzinnige knapen nauwelijks de school ontwassendie zich tot deze ontzettende daden laten opwindendat daardoor de zegepraal der partij van het volksbelang over die van het onbeperkt gezag en het keizerlijk welbehagen of liever van de heerschzucht en baatzucht van het ambtenaarsleger zal worden bevorderd Mee- nen zij dat eindelijk de nog levende maar steeds be dreigde Keizer door vrees zal genoopt worden hun in zichten te volgen Het een is even ondenkbaar als het ander. Op opstand en revolutieop vernietiging van bet Russische Rijkop den chaos schijnt hun hoop gevestigdhet bestaande moet omvergeworpenalle krachten moeten ontbonden alle belangen alle wen- schen en begeerten moeten met elkander in botsing gebracht worden opdatja opdatWie be antwoordt de vraag wat zal er worden van dien gruwe- lijken strijd, waarvan niemand den omvang en de ellende kan begrooten Wat er zal voortkomen uit d'en baaierd? Wat er na den ondergang van het bestaande, na het bloedbad en de verwoesting die onvermijdelijk zijn ten slotte zal verrijzen? Hoe de nieuwe wereld er zal uitzien, die de oude moet vervangen? Wat antwoor den zij zeiven op die vragen Niets, Toch achtten zij zich gerechtigd om zoo mogelijk een zondvloed over de aarde te brengen. Dit alleen schijnt bij hen vast te staan, dat het bestaande vernietigd, en Rusland door een sociale revolutie herboren moet worden. Her boren waartoe Maar als zij gehoopt hebben dat de moord des Keizers het sein zou wezen tot den algemeenen opstanddan hebben zij zich op ontzet tende wijze bedrogen. Het Russische volk weent om zijn Keizer, bidt voor zijn ziel en juicht zijn opvolger toe. Nadat onze eerste ontzetting over den moord is voorbijgegaanzien wij de regeeringsplannen en de eerste daden van den nieuwen Keizer te gemoeten bepaalt zich onze aandacht opnieuw tot den strijd der Transvaalsche Boeren. Te midden van onze smart over den onzaligen oorlog in Zuid-Afrika en van onzen wrevel over het geschreeuw over Engeland» gekrenkte eer en de noodzakelijkheid van een schitterende overwinning om haar te herstellen, doet het ons goeduit hetzelfde land ook een andere taal te vernemenen dat niet van enkelen maar van duizenden en tienduizenden goede geachte burgers en trouwe vaderlanders van mannen van aanzien en ta lent, van parlementsledenvan vereenigingengenoot schappen en volksvergaderingen. Er woont blijkbaar onder dat volk ook een goede geest, die zich krachtig weert en zich luider laat hooren naarmate de waar heid meer aan het iiebt komt en de valschheid of on juistheid der eerste verhalen openbaar wordt. Eigenlijk is het daarom bovenaldat de waarheid door de aan hangers der wraakpartij opzettelijk verborgen wordt gehoudendat sommige dagbladen van deze richting stukken weigeren op te nemen, waarin een andere toon wordt aangeslagen dan die van de groote trom en de krijgstrompeten daardoor hun lezers beletten beide partijen te hooren en een zelfstandig oordeel te vormen. En het aantal pe-sonen, die niets anders lezen dan hun eigen courant, schijnt in Engeland bijzonder groot te zijn. Er bestond bij de vrienden van volksvrijheid en na tionale zelfstandigheid op het vasteland van Europa inzonderheid in de kleine vrije staten en zoo ook in ons vaderland een zeker vertrouw en op Engelandeen geloof, dat daar op do Britsche eilanden een krachtig en machtig volk leeft met praktisc'nen zin, veel gezond verstand en een ontwikkeld rechtsbegrip, geen vlek keloos en onberispelijk volkeen volk met gebreken en vooroordeelen als elk ander maar toch een volk dat niet alleen fier is op het bezit van eigen zelfstan digheid van vrijheid in eigen huis en op eigen bodem, maarook aan andere volken die vrijheid van harte gunt en, wanneer zich daartoe de gelegenheid aanbiedt, gaarne zijn invloed aanwendt om waar eenig volk op haar bezit blijkt prijs te stellen, het dat voorrecht te doen verwerven. Wel had men meerma'en een krach tiger optreden van Engeland in deze goede richting verwachten werd men teleurgesteld wanneer zijn in vloed zich uitsluitend tot woorden bepaalde, maar men moest toch erkennen dat ook de Engelsche regeering als elke andere verplicht is in de eerste plaats op bet welzijn van eigen land en volk te letten en niet altijd en overal waar dat wenschelijk scheen met leger en vloot te hulp kon komen. Zelfs waar Engeland in het Oosten Turkije steunde en doof bleef voor de stem der om bevrijding roepende volksstammen aan gene zijde van den Donau kon men niet ontkennen datbehalve de zorg voor eigen invloed en belangook de vrees voor Ruslands' oppermacht in de aan Turkije te ont rukken landen gerechtvaardigd was. Ofschoon dan ook bet geloof in Engeland's vrijheids- en rechtvaardigheids zin tegenover andere natiën in de, laatste jaren, vooral onder Beaconsfields bewindwas geschokttoch had men het niet opgegeven. Aannemelijke verklaringen werden gegeven van handelingenwaarover men het voorhoofd had gefronstverzachtende omstandigheden werden gretig gezocht, en, natuurlijk gevonden. Wij geven niet gaarne een vertrouwen prijs, waardoor wij op zekeren steun in mogelijk bange dagen meenden te mogen rekenen. Wij blijven gaarne aan den vooruit gang in de goede richtingaan het veld winnen der begrippen van recht en rechtvaardigheid in de onder linge verhouding der natiën gelooven. Wij weten wel dat daar meestal macht boven recht gaatomdat er niemand is, die den machtige met geweld tot reden kan of wil brengenmaar wij zagen de openbare mee ning daartegen steeds luider in verzet komen, en ner gens zoo luid als in Engeland. Daarom hoopten wij dat Engeland's regeeiing de betere leer het eerst in praktijk zou brengen en wij wezen op den afstand van de Jonische eilanden aan Griekenland op de vrijver klaring van den Oranje-Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek. Wij beschouwden Engeland als een vriend, een machtigen, invloedrijken vriend, die den goeden weg op wil gaan, en daarom doet het ons te meer leed nu juist Engeland een onafhankelijken staat inlijft en weigert op die inlijving terug te komen. Het is ons te moede, alsof wij een vriend, van wien wij goede ver wachtingen hadden een daad zien plegen, die beneden hem is. Wij zouden niet gaarne willen dat Engeland zijn goeden naam in Europa en het vertrouwen der kleine vrijheidlievende Staten moest verliezen. Maar ook voor Engeland zelf kan dit niet onverschil lig zijn. Het moet er prijs op stellendat het onder de groote mogendheden tot no toe werd beschouwd als het minst door den noodlottigen roemzucht besmet, het meest genegen om zich door de uitspraken van het recht te laten leiden. En al is Engeland een machtige staat, het kan niet blind zijn voor zijn belang om bij mogelijke verwikkelingen talrijke vrienden te hebben op het vasteland, ook in de kleinere staten. Die dit ont kent, die beweert dat het Engelsehe volk voor deze dingen onverschillig is, miskent de stemmen die zich juist in Engeland zoo krachtig verheffen voor het recht der Boeren. Dit is reeds op zich zelf een merkwaar dig verschijnsel; waar zou iets dergelijks plaats hebben? In welk land zou, terwijl het feitelijk in oorlog was en tot nog toe alleen nederlagen had geleden, of, vol gens de voorstelling van anderen, bezig was opstande lingen, rebellen ten onder te brengen, het volk zoo krachtig en zoo luid dat wapengeweld kunnen afkeuren, zender dat de orde gestoord, zonder dat de nationale verontwaardiging dezen „verraders" den mond snoerde? Zoo moet het komen. In de openbare volksvergadering, onder den blooten hemel, in de vrije lucht moet het oude vuistrecht aan de kaak gesteld, en moeten al zijn ongerechtigheden blootgelegd worden. Zoo moet de betere dageraad aanbreken. Daarom doet het zoo goed, thans juist in Engeland met zooveel overtuiging te hooren verkondigen dat de nationale eer niet uitsluitend, niet in hoofdzaak bestaat in militaire eer, en dat het niet de overwinning op zich zelve is die het vaan,del verheft, maar de zaak, de goede zaak waarvoor de overwinning behaald wordt; dat bet hevigste bloedbad onder de vijanden het vaandel niet kan zuiveren van de smetten, die eiken dienaar van het onrecht aankle ven maar dat de eer van het vaandel steeds onbesmet blijft, wanneer het in den dienst is der gerechtigheid, die alleen een volk verhoogt, hetzij het door de over winning wordt gekroond, of na eerlijken, dapperen strijd moet vallen voor de overmacht. BELGIE. Het officieus russische blad le Nord hecht geen geloof aan de voorspelling van verscheidene bladen dat de aanslag van 13 Maart het sein zal zijn tot eene stap achterwaarts in Rusland en dat afgezien zou zijn van de hervormingsplannen in den laatsten tijd voorbereid. Zoowel de voorzitter der Kamer als de minister-pre sident Erère-Orban en het hoofd der oppositie Malou herdachten den 15 in verschillende toespraken in de Kamer den Keizer van Rusland. Bij de voortgezette behandeling der begrooting van onderwijs betoogde het lid Goblet de wensoheiijkheid, om de onderwijzers van rijkswege te bezoldigen in plaats van door de gemeenten. DENEMARKEN. De uitvoer van levend vee uit Seeland en het eiland Amager, alsmede de invoer van vee uit Zweden in het geheele rijk is wegens longziekte onder het vee verboden. DU1TSCHLAND. De kroonprins, die te Petersburg tegenwoordig zou zijn bij de overbrenging van het lijk van den Keizer naar de Peter en Paulskerk is in dat voornemen verhinderd door zware verkoudheid. Op raad zijner geneesheeren heeft hij zijne reis uitgesteld tot de volgende week, om de begrafenisplechtigheid bij te wonen. ENGELAND. De minister Grant Duff gaf den 12 als zijn gevoelen op een feestmaal te Oxford te ken nen dat alle liberalen in Engeland het hierover eens waren dat de boeren de wapenen moesten neerleggen en dat dan eene koninklijke commissie van onderzoek benoemd moest worden. Inmiddels is uit een brief van het driemanschap aan den president van den Oranje-Vrijstaat Brand gebleken, dat de benoeming dier commissie volstrekt niet verlangd werd door de boeren en dat de meening dat zij ver langd werdalleen een gevolg was van verkeerde op vatting. Krüger had aan generaal Colley geschreven dat hij zoo vasu overtuigd was dat het engelsche volk op de hand der boeren was dat eene koninklijke commissie stellig hunne rechten zou erkennen. Daaruit leidde Colley af, flat de benoeming eener dergelijke commis sie verlangd werd. Doch Krüger schrijft aan Brand dat aan de benoeming eener dergelijke commissie in den tegenwoordigen stand van zaken niet gedacht kan worden. Zou eene commissie ais jury optreden vraagt hij nu rechtstreeksche ouderhandeling niet mogelijk is? Er is geen jury noodig, maar een scheidsgericht. De boeren wenschen vrede, maar schrikken terug voor een schandelijk vredesvoorstel. Onderhandelingen, die den ellendigen oorlog verlengen, zullen hun vrienden geven, voor God en de menschen gehouden om hen bij te springen, al weifelen zij nu nog. Zulke vooistellen zouden alleen in Engeland's voordeel zijndaardoor werd tijd gewonnen en de gelegenheid verkregen tot het aanvoeren van nituwe troepen. Zouden de boeren niet volkomen in hun recht zijn, als zij thans verklaar den terug te nemen het aanbod aan Engeland van een beschermheerschap en volkomen onafhankelijkheid zon der eenig voorbehoud vorderden Den 16 's avonds werd te Londen eene doos ont dekt inhoudende 40 pond buskruit en voorzien van eene handende lont in eene nis van den muur van de door den lord-mayor bewoonde woning. De lont werd vroeg genoeg door een pohtie-agent gebluschtom eene ontploffing te voorkomen. Hij zou dien avond een feestmaal gegeven hebben dat wegens den moord op den Keizer van Rusland was afgezegd. De daders zijn nog onbekend. Den 17 werden groote voorzorgsmaat regelen voor het parlementsgebouw genomen, de politie wacht versterkt en de kelders onderzocht. In het kamp bij Aidershot vielen bij gelegenheid van het St Pa.rickfeest ongeregeldheden onder de iersche soldaten voor. Verscheidene werden gevangen genomen. Volgens de Times is de ontruiming van Kandahar uitgesteldop verzoek van Abderrhaman totdat hij gereed zou zijn met de maatregelen voor de overname. Op eene groote te Londen gehouden en door een parlementslid voorgezeten vergadering werd de oorlo

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1