Jngczmtbcn ittcbcbccUugcu. tegen de onafhankelijkheid der transvaalsche republiek gterk veroordeeld en een beroep op de regeering gedaan, om de botsing te doen ophouden. Te Liverpool werd op eene zeer druk bezochte vergadering de oorlog mede afgekeurd en besloten aan de regeering het verzoek schrift in te dienen om den oorlog te doen eindigen. Dit stuk zal overal ter teekening worden gelegd. FRANKRIJK. Den 17 werd in plaats van voor 1 miljard in de nieuwe leening voor 30maal meer in geschreven. Op een huis in de St. Jakobstraat te Parijs was den 15 's morgens een groen plakkaat aangeplaktwaarop te lezen stond de revolutionaire socialisten van Parijs zenden hunne gelukwenschen en aanmoedigingen aan de nihilisten in Rusland die door eene krachtdadige handeling den misdeelden van twee werelden hebben getoond hoe men de aarde van een dwingeland ver lost. Zij hopen dat de les niet verloren zal gaan en verbinden zich van hunnen kant om alle krachten in te spannenopdat de zaak der gerechtigheid en der wettelijkheid tot stand kome. ITALIË. In de zitting der Kamer van den 14 «prak de minister-president Cairoli zijn afschuw uit over den moordaanslag te Petersburg, onder herinne ring aan het vele goededoor den vermoorden Keizer in Rusland gedurende zijne regeering tot stand gebraht. Aan de russische grootvorsten Sergius en Paul, die Rome alwaar zij zich bevonden onmiddelijk na het vernemen der verschrikkelijke tijding verlaten hadden was vóór hun vertrek de algemeene deelneming van het land van de volksvertegenwoordiging en de regee ring overgebracht, opdat zij deze uitingen van vriend schap naar hun vaderland zouden kunnen overbrengen. De bladen zijn eenparig over den moord verontwaar. digd en spreken met lof over den vermoorden Keizer, LUXEMBURG. Minister von Blochausen antwoordde den 15 in de Kamer op eene vraag om inlichtingen omtrent een verspreid geruchtdat de jesuieten voor nemens zouden zijn te Luxemburg eene hoogeschool te stichtendat de regeeringde behandeling van het beginsel dat daarbij betrokken was thans reeds on- noodig achtendenoch rechtstreeksnoch zijdelings daarvan iets vernomen had. Wel was door een lid dier orde gevraagd, of machtiging verleend kon worden voor de vestiging eener inrichting voor middelbaar on derwijs waarop geene leerlingen uit het Groothertog dom opgenomen zouden worden, en daarop was geant woord, dat deze zaak de grondwet betrof, waarover de Kamer uitspraak zou moeten doen. Na dien tijd was er niets meer van vernomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Vóór den aanvang der zitting van het oostenrijksche Huis der afgevaar digden op den 14 had een lid aan den toen nog als onder-voorzitter optredenden voorzitter Smolka (lid der poolsche pa:tij) verzocht voor te stellen, dat het Huis zijn leedwezen zou uitspreken over den moord op den Keizer van Rusland. Smolka weigerde en de poolsche afgevaardigden verklaarden de zaal te zullen verlaten, werd dat voorstel gedaan. Op de herinnering, dat het Huis indertijd bij den moordaanslag op den Keizer van Duitschland zijn leedwezen uitgesproken had, antwoordde Smolka dat zulks niet geschied was bij den aanslag op het leven van den Koning van Itaiie, De minderheid protesteerde tegen deze houding. In de zitting van den 17 van het hongaarsche Huis der Afgevaardigden beantwoordde de minister-president Tisza eene interpellatie over het grieksche vraagstuk. Hij verwees naar de verklaringen van baron von Hay- merle en voegde er bij dat de regeering in overleg met de europeesche mogendheden trachtte te bewer ken, dat de vrede tusschen Turkije en Griekenland niet gestoord werde. Mocht dit doel onbereikbaar zijn, dan zou dit toch op de onderlinge betrekkingen der euro peesche mogendheden geen terugwerking hebben, waar door de algemeene vrede gestoord wierd. De verstand houding tusschen de mogendheden gaf recht tot de hoop datook in het ergste gevalalthans dit laatste zou kunnen verkregen worden. PORTUGAL. Het aardrijkskundig genootschap te Lissabon nam in eene algemeene vergadering een be sluit betreffende den transvaalschen oorlog aan, waarin, op grond van onderscheidene overwegingen 1°. het zich ingenomen verklaarde met de in Engeland ontstane beweging ten gunste eener snelle en vreedzame opios- singten gevolge hebbende het hergeven der onafhan kelijkheid aan de Transvaal; 2°. het de hoop uitsprak, dat de portugeesche overheden volgens recht en ge bruik de stiptste onzijdigheid handhavende zouden in zien dat er redenen waren om eene eindbeslissing be treffende het met Engeland gesloten Lorenzo-Marques- verdrag uit te stellen. Dat thans door de Kamer reeds goedgekeurde ver drag werd aanvankelijk tusschen Engeland en Portugal gesloten den 30 Mei 1879 en in 1881 eerst gewijzigd. Het werd volgens den aanhef aangegaan ter aanmoe diging en uitbreiding van het handelsverkeer van het aangrenzend gebied in Zuid- en Oost-Africater be vordering van de geheele afschaffing van den slaven handel op de oostkust van dat werelddeel en om el kander bij te staan in de onderdrukking van den slaven handel binnen 's lands en in het algemeen om samen te werken tot de africaansche beschaving. Den kor ten inhoud deelen wij later mede. RUSLAND. De uitspraak van het vonnis over den moordenaar Russakoff, die gezegd wordt getracht te hebben vergift in te nemen toen hij gevangen werd genomen, werd den 15 uitgesteld tengevolge van het ontdekken van het huis, waaruit de bommen af komstig waren. De bewoner van dat huis heet Nawrotzkij en is 80 jaren oudde persoon, die zich bij zijne gevan genneming in die woning verzette, heet Michaloff. Bij hem werden papieren gevonden, betrekking hebbende op zekere toebereidselen op het Katharina-kanaal en de kleine Tuinstraat. De in de woning van Russakoff gevonden proclama tie den 12 gedrukt houdt in dat de Keizer door 2 personen gedood is, die het over hem den 7 Sept. 1879 uitgesproken doodvonnis ten uitvoer legden. De man, die zijn naam niet wilde noemen en in het hospitaal overleed, wordt meer en meer gehouden voor den persoon, die den tweeden bom wierp. Het uitvoerend comité der revolutionairen verzond aan verschillende bladen en hoog geplaatste personen eene proclamatie, waarbij Keizer Alexander III gewaarschuwd wordt tegen het volgen van zijns vaders voorbeeld. De aanhef luidt: Na twee jaren van ontzachelijke in spanning en opoffering is de daad der bevrijding eindelijk gelukt. Aan de Köln. Zeitung werd bericht, dat in de kleine Tuinstraat eene mijn onder den weg ontdekt was uit gaande van het huis No. 8 waar eene melkinrichting gevestigd was. Deze straat loopt uit op het Newsai en leidt naar de manégewaar de Keizer zich bevond. Had hij zijn aanvankelijk plan om langs dezen weg terug te keerengevolgd dan zou men dezen mijn hebben laten springen. In genoemd buis hadden ni hilisten zich als melk- en koffieverkoopers gevestigd het zanddat uitgegraven waswerd in de vaten waarmede de melk aangebracht wasverwijderd. Sedert den 13 was het huis gesloten en door de bewoners verlaten bij het openbreken van de deur werd de mijn ontdekt. De gevonden hoeveelheid dynamiet was zoo groot, dat de gehee'e straat in de lucht had kunnen vliegen. Men zegt, dat zij 87 pond bedroeg. Den geheelen nacht werkten de mineurs aan de opruiming. De mijn stond in verbinding met eene galvanische batterij in den winkel. Hot lijk des Keizers werd den 15 's avonds te 7 uur in de kist gelegd en een uur later overgebracht naar de groote kerk van het keizerlijk paleis. De kist werd aan bet hoofd einde gedragen door Alexander III en grootvorst Wla- dimiraan de zijde door de overige grootvorsten, de prinsen van Leucbtenberg en Oldenburg. Alle aanwe zigen knielden bij het voorbijgaan van den stoet. In de kerk werd eene mis gelezen. Den 19 gaat het lijk naar de St. Peter en Pauluskerk en den 22 wordt het be graven. De Keizer en de Keizerin betrokken voorloopig het Winterpaleis; uit alle deelen van het rijk komen voortdurend telegrammen van deelneming in en overal stroomt de bevolking naar de kerken, om te bidden. Het onlangs medegedeelde besluit, waarbij Batoem tot vrijhaven verklaard is, werd genomen ter uitvoering van art. 59 van het berlijnsche verdrag naar aanleiding van de beweering der Porte, dat meerdere artikelen van dat verdrag onuitgevoerd bleven. Het officieuse Journal de St. Petersbourg verklaart, na te hebben gewezen op de algemeene betuiging van in stemming en bewondering voor den overleden Keizer, dat, nu die bewondering zich overal in het buitenland openbaart, het eene behoefte is te verzekeren, dat Rus land en zijne regeering daaruit slechts eene reden te meer kunnen putten om voorttegaan op den weg van verstandige hervormingenvrede en eendracht door den doorluchtigen martelaar ingeslagen. Men behoefde slechts de onbegrensde liefde van Keizer Alexander III voor zijn overleden vader te kennen, om tot de innige overtuiging te komen, dat met al de vastberadenheid, oprechtheid en veerkrachtvan vader op zoon overge gaan de staatkunde van algemeenen vrede, maatschap pelijk behoud en onafgebroken ontwikkeling zal voort gezet worden. Zelfs vóórdat dienaangaande eenige otfi- cieële mededeeling is gedaan heeft men dit zoowel in Rusland als in den vreemde begrepen. De van alle zijden ontvangen betuigingen van rouw en eerbied zijn tevens een getuigenis van vertrouwen in de toekomst en van het algemeen verlangen tot behoud en ontwik keling der goede verstandhouding door den overleden Keizer met alle mogendheden gevestigd. Wij weten dat dit vertrouwen niet bedrogen zal worden en de keizerlijke regeering niet zal dralende bedoelingen van den nieuwen vorst te dien aanzien te doen kennen in woordenhet Russische rijk even waardig als der nagedachtenis van hem voor wien de voorspoedeer en waardigheid van Rusland steeds de eenige en voort durende zorg was. In de circulaireden 17 door het ministerie van buitenlandsche zaken aan de russische vertegenwoordi gers in het buitenland verzonden wordt het als een eerste plicht beschouwd den weg te blijven volgen sedert geruimen tijd onder de vorige regeering bij al hare handelingen en maatregelen ingeslagen. Nu Rus land tot volle ontwikkeling naar buiten is geraakt, komen de inwendige bevestiging en ontwikkeling op bur gerlijk staathuishoudkundig en maatschappelijk gebied in aanmerking. De voltooiing dezer zaak is het eenige doel der russische staatkunde zij zal vredelievend zijn en aan de traditioneele vriendschappelijke sympatireën trouw blijven. Rusland doet geen afstand van de plaats, welke het in de rij der mogendheden toekomthet zal, door solidair aansprakelijk te blijven voor den alge meenen op het recht der verdragen steunenden vrede, zich van den inwendigen arbeid niet laten aftrekkeu behalve waar het de verzekering van eer en veiligheid geldt. Het doel en de staatkunde des Keizers bestaan in bevordering van de macht en welvaart van het Rijk, ten eigen bate en tot niemands schade. ZUID-AFRIKA. Den 16 had een langdurig onder houd tusschen de vertegenwoordigers der engelschen en der boeren plaats, bij welk onderhoud de engelsehe voorstellen behoudens een paar punten welke den 17 of 18 behandeld zouden wordenaangenomen zouden zijn. In verband daarmede werd de wapenstilstand weder verlengd. Het bericht dat reeds eene overeen komst zou zijn gesloten werd den 17 door Gladstone in het lagerhuis voorbarig geacht: de onderhandelingen duurden voort. De boeren stemden toe, dat de engel schen inlichtingen inwonnen en overbrachten omtrent het aantal gewonden en gesneuvelden in de engelsehe garnizoenen. Wagens met levensmiddelen voor 12 dagen vertrokken naar Rustenburg, Rijdenberg en Marabastead. De overige garnizoenenuitgezonderd Pretoriadat niets noodig had ontvingen slechts voor 4 dagen le vensmiddelen. Den 12 April 1879 hebben de boeren op hunne al gemeene vergadering te Wonderfontein den volgenden eed afgelegd. „In tegenwoordigheid van den Altnach- tigen Godden kenner der hartenen biddende om zijne genadige hulp zijn wij, burgers van de Zuidafri- caansche republiek plechtig overeengekomen voor ons en onze kinderen ons te vereenigen in een heilig bond wat wij bezegelen met een plechtigen eed. Voor veertig jaren verlieten onze vaders de kaap kolonie, om een vrij en onafhankelijk volk te worden. Het zijn veertig jaren van kommer en lijden. Wij heb ben Natal gestichtden Oranje-Vrijstaat en do Zuid- afrieaansche republiek (Transvaal); drie malen heeft de engelsehe regeering onze vrijheden vertrapt en onze vlag, gedoopt in het bloed onze voorvaders, is door haar neergehaald. Als door een dief in den nacht is onze republiek ons ontstolen. Wij kunnen en mogen dit niet dulden. Het is Gods wildat de eendracht onzer vaders en de liefde voor onze kinderen ons noodzaken aan onze kinderen, ongekrenkt, weder het erfdeel onzer vaderen na te laten. Het is om die reden, dat wij hier zijn vereenigd en elkaar de band geven als mannen en broeders, plech tig belovende, getrouw te zijn aan ons land en aan ons volk en met vertrouwen op God samen te werken, tot den dood toe, tot herstel van de vrijheid onzer repu bliek. Zoo waarlijk helpe ons God Almachtig." ZWEDEN. De Koning is sedert den avond van den 11 ongesteld. Men vreesde vour longontsteking. De Koningin die zich te Bournemouth bevond keerde naar Stockholm terug. PERU. De chileenen bevonden zich volgens de tot 8 Febr. loopende berichten nog altijd te Limade vrede met de peruanen kon niet geteekend worden omdat zij geen gevestigd gezag hadden, waarmede onder handeld kon worden. De president Pierola was naar het binnenland gevlucht en vaardigde nog altijd beslui ten uit, als of hij steeds de macht in handen had. Aan voortzetting van den oorlog van zijne zijde was echter geen denken want de vloot bestond niet meer en er was gebrek aan wapenen en geld. Calderon is tot voorloopig president van Peru ge kozen. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. II. VerstoppingVerstoppingdat wil zeggen dat in het lichaam de onverteerbare stoffen die het behoorde te ontlasten blijven ontstaat hoofdzake lijk uit een zekere traagheid en verslapping der onderlijfsorganen waardoor de beweegbaarheid der darmen vertraagd wordt en de ringvormige spieren niet genoegzame spanning laat ontwikkelen als er gevorderd wordt om door haar samentrekking de ontlasting te bewerken. Blijft het verteerde voedsel te lang in de darmen zoo ontstaat er opgeblazen heid en een onaangename drukkingeen spannend gevoel overmeestert het lichaam, vooral bij eenigs- zins zwaarlijvige personen (menigvuldig bij zwan- geren en na het kraambed). Men klaagt over hoofd pijn pijn in de borst, den rug, het onderlijf, in de maag en de darmen, over duizeligheid, conges- 1 ties, hemorrhoïden hypochondrie, hysterie, loom heid der ledematen slechten eetlust en houdt het er voor, dat deze verschijnselen op zichzelf staan, terwijl ze slechts secundair zijn en door de verstop ping ontstaan. Het beste bewijs hiervoor isdat zoodra de ontlasting er is ook de overige kwalen verdwijnen. Bij veel menschen is uit de in den beginne slechts tijdelijke en voorbijgaande verstopping door het ge bruik van te sterk werkendevoor de onderlijfsor ganen slechts schadelijke en verzwakkende middelen een voortdurend lijden ontstaan en moeten voort durend, ja dagelijks middelen worden toegepast, en is alleen nog door hevig werkende en scherpe middelen ontlasting mogelijk. Er zijn echter maar weinigen die weten welk nadeel zij aan hun lichaam en vooral aan hun on derlijfsorganen door dit misbruik berokkenen en welke gevolgen daaruit voortvloeien. Menig zwaar lijden ware voorkomen als de deugdelijke op de kwaal zelf heilzaam werkende geneesmiddelen wa ren toegepast. Ten einde nu zulke ziekteverschijnselen met goed gevolg schielijk tegen te gaan en de gestoorde wer king der darmen weg te nemen en ze te versterken, 4 gebruike men alleen zulke geneesmiddelen die op het maag- en darmslijmvlies opwekkend en zacht laxeerend werken en door hun zacht afvoerende werking de ontlasting veroorzaken. Wel zijn er weinige middelendie deze gunstige eigenschappen bezitten en die werkelijk bij de toepassing genezing brengen. Wij kunnen de onlangs door den apotheker RICH. BRANDT te Schaffhausen vervaardigde Zwitsersche pillen aan allendie daaraan lijden als een wer- kelijk volkomen onschadelijk, zacht werkend ge neesmiddel dat zich iedereen kan aanschaffen, als huismiddel ten zeerste aanbevelen. Dit beproefde geneesmiddel heeft ook bij ons reeds ingang gevonden en de heeren apothekers L UIJMES fy PEEREBOOM, te Alkmaar zijn met de vertegen woordiging belast. De echte Zwitsersche pillen van den apotheker R. BRANDT zijn slechts tq.verkrijgen in blikken doozen met 50 pillen voor 70 cents, en 15 pillen voor 25 cents in alle goede apotheken in Nederland. Vooral diene men er op te letten, dat elke doos voorzien is van een rood etiquet met het Zwitsersche kruis en met de handteekening van den apotheker BRANDT.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2