Openbare Verkooping. ISoelliuis 9 3 bucrtcuticu. Lokaal voor Publieke Verkoopingen. Langestraat, wijk B, No. 71. heereu Bredius en Gleichman zulks bestreden hadden werd het voorstel met 34 tegen 29 stemmen verwor pen. De heeren v. d. Hoeven, v. Nispen, v. d. Hoop en de Bruijn bestreden daarop de wet als onbillijk en onnoodig eerstgenoemde oordeelde eene belasting op eflecten van liefdadige gestichten ongerijmd en bar- baarsch. De heer Lambrechts wenscbte insgelijks deze instellingen ontheven te zien waardoor de wet voor hem aannemelijk zou worden. De heer Gleichman ver dedigde het ontwerp. De gemeenteraad van Kampen heeft den 15 met 6 tegen 4 stemmen besloten, de rente van het kapitaal, benoodigd voor het oprichten van een schouwburg enz., tot een bedrag van hoogstens f 4000 's jaars gedurende 40 jaren te waarborgen. De grond voor de gebouwen wordt kosteloos verstrekt en na de aflossing der schuld wordt de gemeente eigenaresse. De Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier, den 16 te Schagen vergaderd, heeft beslotenGedep. Staten te verzoeken betere maatregelen, dan de gemeenteraad van Alkmaar heeft kunnen goedvinden, in het leven te roepen tegen het toelaten van aan rotkreupel lijdende schapen op de markten de uit den proeftuin te Deventer ontvangen zaden niet onder de leden te verloten, maar te bestem men tot proefnemingen op de modelboerderij te Winkel; een afgevaardigde te zenden naar het Landhuishoudkun- dig Congres te Enschede zedelijk steun te verleenen aan de te houden tentoonstellingen van tuinbouw te Dordrecht en van zuivel en vee in Oost-Vlaanderen tot de November-vergadering aan te houden een voor stel van de afdeeling Waard en Groet, om prijzen uit te loven voor de beste melkgevende koeien de voort zetting van de in 1880 aangevangen proef op het ge bied van boter- en magere kaasbereidingnietzooals de afdeeling Opmeer verlangde, uit te breiden tot vette kaas-bereiding. Deze proefneming zal geschieden op de boerderij van den heer K. Schenk Az., te Wierin- gerwaard met de melk van 45 koeien. Tot leden van het bestuur der vereeniging voor 1882 zijn benoemd de heeren W. Buis te Bergen K. Rezelman te Win kel en E. Sieuwerts te Amsterdamtot afgevaardigde ter vergadering van het Kundveestamboek de heer C. Schoen te Purmerende tot leden van de commissie voor de herziening der wet de heeren Groneman te WieringerwaardLoder en K. Bezelman te Winkel. Door het bestuur is aan den minister van binn. zaken een adres gerichtwaarin verzocht wordt voortaan de noordhollandsche steden niet toetestaan hooger waag- rechten te vorderen dan bij de gemeentewet veroorloofd is. De heer H. Jonker, zich in den avond van den 16 van Dirkshorn naar zijne woonplaats Haringcarspel begevendeis door eene struikeling in het water ge vallen hoewel onmiddelijk opgehaaldbleek hij het leven reeds verloren te hebben. De overledene genoot algemeene achting. Het dividend der Amsterdamscbe Omnibusmaat schappij over 1880 bedraagt 10 p.c. De Maatschappij bezit thans 74 tramwagens, 23 omnibussen en 360 paarden, waaronder nog 10 van de jaren 187273. De algemeene vergaderingden 17 gehoudenheeft besloten tot eene leening van 2 ton over te gaantot dekking der kosten van aankoop van terreinen. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 17 besteed het aanleggen van werken tot verdediging van het stranu benoorden Petten, geraamd op 77000, waarvoor minste inschrijver bleek J. Giltjes, te Helder, voor 65600. In den nacht van 1718 is in de Binnenamstel te Amsterdam eene zandschuit gezonkenwaarbij de opvarenden, man, vrouw en 3 kinderen, slapende ver dronken zijn. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten aan de Ned Locaalspoorwegmaatschappij, na de voltooi ing van de over den Usel te bouwen brug eene sub sidie te verstrekken van 300,000onder voorwaarde, dat de brug zoo sterk gemaakt worde, dat zij later ook voor treinen van een spoorweg le kl. kan dienen de Maatschappij zich verbinde om bij ijsganghoogen wa terstand of reparatie aan de schipbrug een voldoend aantal locaaltreintjes tegen matig tarief tusschen De venter en den dijk aan de overzijde te doen loopen en dat elk voordeeldoor andere gemeenten bij terug betaling van verstrekte subsidien te genieten, ook aan Deventer zal worden verstrekt. Het gedachtenisfeest der geboorte van P. C. Hooft is 's avonds voortgezet met eene hier en daar verkorte voorle zing van „de Warenar" door prof. M. de Vries, in Felix Meritis, en de opvoering in den schouwburg van genoemd kluchtspelgewijzigd door prof. Alberdingk Thijm ge volgd door een gelegenheidsstukje van genoemden hoog leeraar getiteld „Susanna Bartelottiwaarin onder scheidene personen uit den bekenden Muiderkring ten tooneele verschenen. Zoowel de voorlezing als de too- neelvoorstelling waren niet druk bezocht. Den volgenden dag begaven p.m. 200 heeren en dames zich met Sonne- mann's kapel in 4 bavenstoombootjes naar het met vlaggen versierde Muiden bij de ankerplaats begroet wordende door burgemeester en wethouders. Op het plein van het slot werden zij verwelkomd door den heer Snijder v. Wissenkerke gecostumeerd als de vroegere slotvoogd Hooft. In de ridderzaal prijkte diens beeltenis, welkenadat de heer de Marez Oyens eenige dicht regelen uitgesproken had met lauweren bekroond werd door freule Hooft v. Vreeland terwijl de aanwezigen het door den heer Dan. de Lange vierstemmig gearran geerd „Elck prijs sijn lief" aanhieven. Op de bootjes is door 2 jonge dames met open schaal rondgegaan voor de herstelling der Muiderzaalde opbrengst a f 423 werd door jr, H. W. C. Hooft verhoogd tot 500. De feesten werden te Amsterdam besloten met eenen maal tijd waaraan 40 heeren deel namen. Naast den voor zitter, prof, M. de Vries, waren de burgemeester en jr. Hoeft gezeten. Onder directie van den heer C. M. Groskamp is, met een volgeteekend kapitaal van 5 ton, opgericht eene „Oost-Java Cultuurmaatschappijten doel heb bende het ontginnen en in exploitatie brengen van koffie- en kinalanden. De voornaamste firma's in Twenthe hebben aan hare engelsche handelsvrienden een schrijven gericht om hen bekend te maken met de gevoelensdie Ne derland bezielen tegen de engelsche staatkunde in de Transvaalen een beroep te doen op het gezond ver stand en de edelaardigheid der engelsche natie. Eene tooneelvoorstellingdoor de beusichemsche rederijkerskamer te Zoelmond ten voordeele der trans valere gegeven heeft netto opgebracht 105 eene in zameling te Kampen 807. Voor de gewonden in de Transvaal en de nood lijdenden door den watersnood is door de zorgen der zangvereeniging „Orpheus" te Meppel 548 bijeenge bracht. De collecte aan den Helder voor het Eoode Kruis heeft, met eenige bijgekomen giften f 540 opgeleverd. Vervolg der Binnenlandsche berichten in het derde blad. „Hm dat verklaart mij veelbromde Adam, ter wijl hij langzaam met de hand door de dunne haren streek. „En hebt gij den heer v. Martens uwe ont dekking medegedeeld Wanda bloosde. „Ik kan 't niet loochenen ja!" „Gij schijnt veel belang te stellen in dien man, die het ongelukkig lot uwer zuster op zijn geweten heeft." Wanda haalde de schouders op. „Wie weet," zeide zij koel, „of hij wel de schuldige is, of niet veeleer de onbekende chefs van uw geheim verbond hem hebben gedwongen Wiesbaden zoo plotseling te verlaten Adam schudde bet hoofd. „v. Martens heeft uwe zuster ten huwelijk gevraagd alleen omdat hij meende dat zij schatrijk was en haar verlatenzoodra hij van het tegendeel overtuigd werd. Nooit is die man dojr een edeler drijfveer geleid dan door koude eigenbaat nooit heeft in hem de stem van het geweten gesproken, onverschillig heeft hij steeds het geluk, ja zelfs het leven van anderen aan zijne belangen opgeofferd. Dat hij het on danks deze liefelijke eigenschap en ondanks de uitste kende gaven, die de natuur hem hebben geschonken, niet verder heeft gebracht dan tot een avonturier, tot een bedrieger en valschen speler, daarvan is alleen zijne onverzadelijke dorst naar genot de schuld waaraan hij alles opoffert, wat in zijne handen komt. Dat juist maakt hem tot een der gevaarlijkste menschen." Wanda's oogen vulden zich met tranen. „Dat zijn harde beschuldigingen," zeide zij met sidderende stem, „maar waar zijn uwe bewijzen?" „Om u die te geven juffrouw Sumiroff, zou ik u naar Wiesbaden moeten terugvoeren en zou ik zaken aan uwe ooren moeten toevertrouwendie ik beter acht voor u te verzwijgen. Maar ik verzoek u drin gend vervolgde hij met warmte, Wanda's rechter hand in de zijne nemend, „sla mijne waarschuwing niet in den wind. Ik ben bereid u een dieperen blik te doen slaan in de geheimen van ons politiek genootschap alleen om uw vertrouwen in mijne woorden te ver sterken. Ik sprak in alle opzichten zooals ik reeds vroeger heb verklaard de waarheid, toen ik u zeidedat het uitsluitend streven van het verbond, waarvan ik het hoofd ben, is en blijft het helpen van on- gelukkigen, en wel eene bizondere soort van ongelukkigen, namelijk mijne landgenooten de Polen. Gij, de dochter van een groot en machtig volk, kunt u moeilijk een denkbeeld er van maken, hoe diegenen te beklagen zijn wier land verscheurd en verbrokkeld is, en bij wie het denken en gevoelen zich oplost in den eenigen wensch, het vaderland weer vrij en gelukkig te zien worden. Dat is het doel van ons genootschap, de vrijmakingen verlossing van Poleneen doeldat eischtdat wij ons hullen in den mantel der geheimzinnigheid een doel zoo groot en heilig, dat wij tot de bereiking er van niet aarzelen zulke middelen aan te wenden die de menschen gewoon zijn als ongeoorloofd te verwerpen. Ook u heb ik tot dat doel trachten aan te werven maar geenszins in ons belang. Het was ons alleen te doen, u, de verlatene, steun en bescherming te verleenen en daartoe rekende ik mij te eer verplicht dewijl uw vader aan de zaak der verdrukte Polen steeds zijne warme belangstelling heeft getoond en zich belang rijke offers er voor heeft getroost. Daarom wilden wij u ook voor de toekomst niet onze hulp onthouden al verlangen wij voor 't vervolg in ruil daarvoor geene dienstbetoon meer van u. Ga onbekommerd uws weegs, onze hand zal over u waken. Daarom alleen echter verzoek ik u, bezwaar het diepste stilzwijgen over het geen ik u heb gezegd. Wilt gij mij dat beloven „Ik beloof het u lispelde Waijda. „Veroorloof mij dan nog," ging Adam voortterwijl hij opstond„nog eens mijne ernstige waarscchuwmg te herbalen Neem u in acht voor den heer v. Martens. Hij voert niet te vergeefs een edelmarter in zijn wapen. Hij is zelf een edelmarter, even listig en geslepen roofgierig en meedoogenloos. Denk eens na over bet geen ik u daar zeg. Voor het overige hoop ik da;, hij spoedig Oostburg verlaten zalde zaak die hem naar hier heeft gebrachten die u mede zeer toe vallig is ter oore gekomen, is door eene onverwachte gebeurtenis als afgedaan te beschouwen in plaats van eene rijke erfgename is een rijke erfgenaam op den voorgrond getreden en dus komt er natuurlijk niets van het ontworpen huwelijk. Wanda kon een lichten uitroep van verademing niet onderdrukken. De dokter reikte haar de hand tot af scheid. „Vaarwel, juffrouw Sumiroff, ik keer nog heden avond naar Berlijn terug. Indien gij raad of hulp be hoeft wend u dan tot mij. Mijn adres is het oude God behoede u." Met een glimlach op de lippen nam zij afscheid van haren ouden vriend die het zoo oprecht met haar meende doch wiens goeden raad zij niet vermocht te volgen. En toen de kamerdeur achter den goedhartigen Adam was dichtgevallen en Wanda alleen wasbrak het meisje in tranen uit en snikkend verborg zij het schoone hoofd in de kussens van de sopha. Wordt vervolgd.) Den 28 Maart as. hopen onze buren P KLEIJENBURG en TRIJNTJE KOPPEN hunne 50jarlge llclit vereeniging te vierenwaarvan ruim 25 jaren in onze woning. Ondergeteekenden maken de ge meentenaren hierop opmerkzaam hopende dat deze dag niet onopgemerkt voorbij ga en nog lang bij die oudjes in geheugenis blijve. Koedijk, 20 Maart. De Familie Paaki.bekg. Ondertrouwd P KOORN, wedr. van Catharina Maria Honkoop, en CATHARINA ADOLF. Alkmaar, 17 Maart 1881. Receptie 27 MaartHeilige Land. Bevallen van eene Dochter T. H. TEERINK—SCHUIT. Alkmaar, 15 Maart 1881. Bevailen van een Jongen M. M. KRIEBEL—VEENHUYSEN. Hoorn, 16 Maart 1881. Heden overleed te Amstelveentot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader en Behuwdvader, COENRAAD VAN DIJK, in den ouderdom van 70 jaar. E. VaN DIJK. Alkmaar, 12 Maart 1881. M. VAN DIJK- Rengers. Den 16 dezer overleed, na een langdurig doch ge duldig lijden na tijdig voorzien te zijn van de laat ste H. H. Sacramenten mijne geliefde Echtgenoote CI.AZINA ELISABETH JAGTMAN, in den ou derdom van bijna 56 jaren. Alkmaar, Maart 1881 D SMORENBERG. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne twee kinderenmijn geliefde echtgenoot P. STROOKER, in den ouderdom van 44 jaren. Hartelijken dank aan allen die mij bij de ziekte zoo trouw hebben bijgestaan. Heilo, A. STAMMIS, 17 Maart 1881. Wed. P. STROOKER. Heden overleed, tot onze innige droefheid onze geliefde Grootmoeder, in den ouderdom van ruim 73 jaren met een weemoedigen blik staren wij de over ledene na. Uit aller naam, Alkmaar, 18 Maart 1881. Jb. VAN ZVVOLL. Voor de vele blijken van belangstelling zoo van hier als van elders ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, betuigen wij ook namens de familie, onzen hartelijken dank. Alkmaar, Uit aller naam 18 Maart 1881. G. ENGELSMAN. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hunne geliefde Moeder, Vrouwe MARIA JACOBA VOLLENHOVE, weduwe den Heer Mr. G. VAN LEEUWEN, betuigen de onder geteekenden ook namens de familie hunnen welge- meenden dank. Mr. D. F. VAN LEEUWEN. G. J. VAN LEEUWEN. Alkmaar, 19 Maart 1881. VERKOOP1NG op Maandag, 21 Maart e.k, des namiddags te 5 uren en volgenden dag, van Meu belen Huisraad en Inboedel, als; lede kanten, kasten, chiffonières, canape's, linnenpers, hoek- buffet boekenkast bedden spiegels schilderijen stoelen tafels oud japansch porcelein kristalglas- en aardewerk, koper, tin, blik en ijzerwerk, voorts eene partij Wlocrkleeden Karpetten en Manufactureneene collectie Hoeken in verschillende talen waarbij een compleete Wagenaar met aanteekeningen een Valkenier en andere belang rijke werken. Te bezichtigen Maandag 21 Maart e.k., van 10 tot 3 uren, en op dien dag, te ÏO uren precies VERKOOPING op de gedempte Nieu- westootvan verschillende goederen en Afbraak. W. APPEL Jr. alhier, zal op Maandag. 21 Maart, des voormiddags te 11 uren, aan de Gedempte Nieu- wesloot alhier in het openbaar verkoopen Een aanzienlijke partij Hout, waaronder geschikt voor Schoeiingwerk alsmede planken, sloophout, en eene partij Krandliout, wijders Juffers, Steiger- hout, Planken, Kalkbakken en verdere Metselaars gereedschappen. Te zien op den verkoopdag. toSS te St. Pancras ten huize van den heer P. BOOT IJz., op Maandag, 21 Maart 1881's voor middags 10 uren van 14 Kalf koeien 2 Kalfvaarzen, 2 Geldekoeien 3 Pinken1 zwart Paard (ruin), 1 Boerenwagen met Toebehooren1 Kapwagen op Veeren en Boeren- en Bouwgereedschappen, 1 Praam, 1 Schuitje. Notaris H. J. DE LANGE.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 6