34" Drie en Tachtigste Jaargang. ZONDAG 20 MAART. DETIDE BLAD. jjtig*zu*»ibeu Stukken. Binttctüanb STAATS LOTERIJ. 5e Klasse, 18 Maart, 12e lijst. No. 17532 f 5C000, No. 1376, 3800, 0030, 13411, 14021, 14590 en 16788 f 1000, No. 707, 3491, 6629, 8695, 9641, 9794, 12226, 16493 en 19618 400, No. 5340, 9617 en 15570 f 200, No. 9S8, 3090, 3565, 3654, 6026, 7807,8101, 13089, 13751,18257 en 20839 100. CUkrlci. {Telegrafische Berichten. Slab0-Bcricl»len. ALKMAARSCHË COURANT. Vervolg Zie het voorgaande nummer In 1877 hebben eerst de stemmen gestaakt en is daarna met ééne stem meerderheid het voorstel aange nomen doch werd de goedkeuring van Gedeputeerde Staten geweigerdom redenen die hier geene nadere toelichting behoeven. In 1881 is voor het tegenwoordige voorstel weder eene meerderheid van ééne stem verkregen doch wa ren twee leden afwezig Dat er dus verandering in de zienswijze van den Raad heeft plaats gebad kan [door u evenmin gezegdals door mij ontkend worden. Had men thans, gelijk ik in 1877 herhaaldelijk en met aandrang voorstelde, de zaak niet in geheime zitting maar in het openbaar behandeld, dan zou het mogelijk zijn nategaan of uwe woorden juist kunnen zijn „dit alleen zij herinnerd dat gelijk ieder weetde tegenstanders hoe langer hoe geringer en eindelijk in de minderheid geworden zijn doch stellig het blijkt uit al het bovenstaande begaat ge eene onjuistheid door er op te laten volgen: door den aankoop van de huizen van den heer Helling en mej. v. d. Velde werd aan het denkbeeld reeds een begin van uitvoering gegeven, totdat men zich door de buitensporige eischen der overige bewoners genoodzaakt zag voorloopig van het verdere plan af te zien." Ziedaar, zoo ik mij niet bedrieg, eene getrouwe uit eenzetting van de geschiedenis der zaakvoor zoover die met de tegenwoordige voorstellen in betrekking staat. Naar aanleiding daarvan kan hetdunkt mij niemand verwonderendat velen met leedwezen het laatste besluit hebben vernomenzoowel om de wijze waarop het behandeld isals om het besluit zelve en meer nog vermoedelijk om de gevolgen die het heb ben kan. "Wat toch moet men uit het besluit opmaken Betreft het de communicatie? Betreft het de KAAS-markt? Of wel de VEEmarkt? Misschien had de Baad gegronde redenen roor eene behandeling in geheime zitting maar als die redenen niet zeer zicaarwichtig zijp. heeft men na het vroe ger voorgevallene daarmede hoogst onstaatkundig gehandeld. De geheimhouding en de gevolgen toch zijn veel belangrijker dan de f 11000, Men heeft in 1876 (volgens sommigen door bedrie- gelijke middelen in het besluit) een eerste stap gedaan en in 1877 een tweede willen doenop een weg dien men niet kende!En nu die tweede stapdoor toevallige omstandigheden werd verhinderd doet men thans in het geheim een derde waarvan echter niemand weet in welke richting Ik heb in 1877 gezegd dat de sommen in zekeren zin onverschillig waren omdat als men de kaasmarkt voor eene rcemarkt vergrooten wil het later onvermij delijk gevolg zal moeten zijn dat men minstens even veel zal behoeven om de toegangen tot die grooter veemarkt te verbeteren. Deze zijn nu reeds te nauw en te klein en ze zullen het nog in meerdere mate worden als het marktplein vergroot wordt Ik heb er aan toege voegd dat ik vreesde dat door de aanneming van dat voorstel langs een achterweg zou worden ingebracht wat men niet langs een koninklijken weg durfde voor stellen 1 Zoo is het ook thans 1 Wat Gedeputeerde Staten nu doen zullen en wat hun kan worden gevraagd is moeilijk te zeggen, omdat men de geheime beweegredenen van den Baad niet kent, doch zeer zeker is er allezins reden om te hoopen dat zij de zaak grondig zullen onderzoeken. Wordt later een besluit genomen, want daarin is de Baad zooals gebleken is en voorzeker ook een groot deel der ingezetenen en marktbezoekers verlangtnog volkomen vrij waarbij de veemarkt naar elders wordt overgebracht dan is er, naar het straks aangehaalde oordeelin 1876 reeds f 22000,weggegooid en gaat men in 1881 weêr 11000,weggooien! Waut al is uw statistiek over de kaasmarkt juist, daar voor is volgens het advies van de Kamer van Koop handel geene vergrooting noodig. En die f 33000,zijn dan nog maar een begin Voor een grondig onderzoek van Gedeputeerde Staten is 16 meer redenomdat men gelijk deze zaak leert, met de besluiten van den Gemeenteraad niet te voorzichtig kan zijn. Een van de twee toch is waar men heeft in de besluiten andere redenen aangevoerd dan men had, of wel men heeft de ware redenen wel genoemd en later maar gezegd, dat ze onwaar geweest zijn! En dat is niet alleen geschied bij het besluit tot aankoop voor f 22000,tegenover de leden van den Baad het Publiek en Gedeputeerde Staten, maar ook tegen over den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan wien men vroeger opgaf, dat de Paardenmarkt zoo goed als vooi beschikt was voor veemarkt, terwijl men op 17 Mei 1877 (Not. 150) beweerde, dat dit „weer een middel was om op de iuwilliging van een verzoek aan te dringen dan om daaraan gevolg te geven." Die beschuldiging is ik erken het, zeer ernstig, maar helaasgelijk de officiëele stukken en de no tulen aantoonen volkomen juist Vooral daarom zijn naar mijne opvatting, Gedepu teerde Staten verplicht ernstig na te gaan 1°. Ot er werkelijk grond was voor de geheime be handeling 2°. Of het duidelijk blijkt dat er thans eene zuivere stemming heeft plaats gehad en men thans weet waar heen men wil 3°. Of er gegronde redenen zijn voor den thans ge- maakten spoed Is het antwoord op die vragen niet volkomen bevredi gend dan mogen zij om de beginselen die het hier geldt hunne goedkeuring niet verleenen. De nu uit te geven som moge betrekkelijk gering zijn, de gevolgen zijn hoogst belangrijk Alkmaar, 14 Maart, COHEN STUABT. Den 17 werd in eene zeer talrijk bezochte verga dering door het departement de Rijp v^n de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen tot candidaat gesteld voor het Algemeen secretariaat de heer P. Bruyn. Het hoofdcomité onder de leiding van prof. Har- ting stelt zich ten doela. door het drukken en ver spreiden van brochures en kleine geschriften licht te verspreiden over de transvaalsche kwestie en onware voorstellingen te wederleggenb. betrekkingen aan te knopen en te onderhouden met binnen- en buitenland- sche comitésdie op dezelfde wijze trachten te werken tot herstel van de onafhankelijkheid der Zuid-Africaan- sche Bepubliekc. correspondentiën te onderhouden met bijzondere personendie op eenigerhande wijze dit doel kunnen bevorderend. bij voortzetting van den oorlog het Boode Kruis en dergelijke vereenigingen te ondersteunen, zonder daarmede te veel te schaden aan e. Da den vrede onderstand te verleenen aan weduwen en weezen van gesneuvelden en in het algemeen de rampen van den oorlog te lenigen; f. na het eindigen van den oorlog en het herstel der orde maatregelen te beramen tot bevordering der beschaving in de Transvaal. Eene door de onderofficiersvereeniging „Nut en Genoegen" te Kampen gegeven tooueelvoorstelling ten voordeele van het Boode Kruis heeft ruim f 20J op gebracht. Het hoofdcomité heef' zijne oproeping van onge huwde genees- en heelkundigengenegen zich naar Zuid-Africa te begeven, hernieuwd, wegens de daar bestaande groote behoefte aan geneeskundige hulp. Het comité te Botterdam heeft onder goedkeu ring van het hoofdcomité f 1000 ter beschikking van het vrouwen-comité gesteld ten einde eene bezending van middelen tot verkwikking en lafenis der gekwetsten in den transvaalschen krijg gereed te maken. Het beroep naar de herv. gemeente te Monnic- kendam is aangenomen door ds. L. S. de Bruyn Jz., van biessen en Bijswijk. De heer S. Brons te Breda heeft aan de regee ring gunning gevraagd voor den aanleg van een stoom tramweg van Breda over Prinsenhage naar Liesbosch. Omtrent het voorgevallene te Oranjewoud kan worden berichtdat de rechtbank na een hernieuwd onderzoek van den rechter-commissarishet bevel tot voorloopige aanhouding van den koetsier heeft bevestigd, zoodat er vermoedelijk voldoende bezwaren bestaan om hem te verdenken van het geen in een vorig bericht werd vermeld. De dienst der gemeentereiniging te Meppel welke uitstekend is ingerichtheeft in 1880 een voor deel afgeworpen van f 1340. Bij de vroeger gemelde aanhaling te Meijel (Lim burg) hebben groote ongeregeldheden plaats gehad. De boeren meenden dat de tolgaarder, tevens herbergier, de smokkelaars verraden had bmeten zijne glazen in en zijne goederen in het water. De policie-agenten schoten hunne geweren in de lucht af, waarna de op gewonden menigte langzaam afzakte. Voor den heer Kerdijk als secretaris van het Nut hebben gestemd de departementen Beemster en Col- horn, voor den heer Bruyn de departementen Houtrijk en Polanen, de Bijp en Hoogwoud. Het dept. Barneveld, dat den heer Kerdijk verkoos, heeft besloten het hoofdbe stuur te verzoeken, aan de algemeene vergadering voor te stellen om het tractement van den verdienstelijken heer Bruyn met 600 te verhoogen. De gemeenteraad van Botterdam heeft B. en W. gemachtigdmet de Bell-Company te onderhandelen over den aanleg eener telephoonleiding. De heer A. H. J. Diemont is voornemens te Am sterdam eene stoomfabriek op te richten van zwavelzure chinine en heeft het daarvoor benoodigde terrein reeds gekocht. Deze chinine-fabriek zal de eerste in Neder land en de zevende in Europa zijn. De gemeenteraad van Tietjerksteradeel heeft met 11 tegen 3 st het verzoek tot het bezigen van stoomkracht op den aan te leggen tramweg Veenwouden-Heeren- veen van de hand gewezen. Dit Indie verneemt men, dat de heer v. d. Smis sen te Samarang bij den officier van justitie eene aan klacht heeft ingediend tegen den perse on van Bouw man te 's Gravenhagewegens het afleggen van valsche getuigenis in de zaak van de Jongh. Schier dag aan dag worden te Batavia en te Samarang aan uitputting gestorven of om die reden machtelooze en den dood nabij zijnde inlanders op de straten gevonden een verschijnseldat daar vroeger onbekend was. Yier geleerden zullen onderzoeken of de onlangs to Casamicciola in Italië plaats gehad hebbende aardbe ving al dan niet aan plaatselijke oorza en te wijten is. Het ernstige van die ramp blijkt u t de volgende op gaven 449 woningen met 1479 vertrekken, bewoom. door 220 personen zijn ingestort cf niet voor herstel vatbaar. Uit het puin werden 116 lijken opgehaald, 23 mannen, 40 vrouwen, 29 jongens en 24 meisjes. De schouwburg en eenige fabrieken zijn ingericht voor de van dak beroofde personen. Verder werden 200 houten loodsen opg' richt, welke f 40,000 kosten en legertenten, uit Napels ontvangen, opgezet. Het druk pers genootschap te Napels zendt dagelijks 1000 ^<ed. ponden brood. Bij den brand in de magazijnen du Printemp* was een brandwacht omgekomen. Bij zijne begrafenis, die door duizenden bijgewoond werd, wa^en o. a. ook tegen woordig de min. van binnenlandsche zaken de prefect, vele gemeenteraadsleden enz. De brandweer bleek bij die gelegenheid onvoldoende te zijn. De gemeenteraad van Parijs besloot daarom teeds het aantal stoomspuiten van 4 op 9 te brengen. Kaapstad 19 Maart. Men verwacht de hervatting van den Transvaaloorlog. De Boeren eischen de ontrui ming der Transvaal door de Engelschen tijdens de be noeming van de Koninklijke Commissie; de Engelschen. weigeren. Petersburg 19 Maart. Op voorstel van Melikoft besloot de gemeenteraad op de plaats waar de moord van den Keizer geschiedde, eene kerk te stichten. Dinsdag-avond zal door het teekengenootschap „Kunst zij ons doel", ten huize van den heer Vervloet, weder eene kunstbeschouwing gegeven wordenen wel van de portefeuille van het genootschap „KunstTefde" te Utrecht. Bij kon. besluit van 18 dezer is met ingang van 1 April a. s. tot hoofdingenieur van den waterstaat be noemd de ingenieur le kl. J. M. F Wellan, Wen- schen wij den heer Wellan van harte met deze bevor dering geluk 't is niettemin met leedwezen dat wij hem deze stadwaar hij zoozeer de algemeene achting genootmoeten zien verlaten. Als ambtenaar was hij steeds welwillend en behulpzaam voor wie met hem ia aanraking moesten komen en als ingezeten heeft hij de gemeente aan zich verplicht door de behartiging harer belangen in gemeenteraadcommissie voor het middelbaar onderwijs en plaatselijke schoolcommissie. Het departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zich niet kunnende vereenigen met de motieven van het hoofdbestuur tot aanbeveling van den heer mr. A. Kerdijk als algemeen secretaris, koos in zijne vergadering van 18 dezer den heer P. Bruyn, met algemeene stemmen. In de zitting van den Gemeenteraad op V/oens dag, 23 Maart a. s„ zullen de volgende punten aan de orde zijn Brief van Gedep. Staten betreffende de gemeente- begrooting voor 1881. Van de commissie van financiën: Kapport rekening Kamer van Koophandel 1880. op het verzoek van het burg. armbestuur om magtiging tot het doen van af- en overschrijvingen in zijne begrooting voor 1880. Van Burg. en Weth. Bapport op het verzoek van den heer H. J. Vonk om vergunning tot het leggen van een riool naar het gemeenteriool aan de Kanaalkade. Beglement voor de klasse voor oude talen. Verzoek om magtiging tot aan schaffing van eenige wagens en schuiten ten dienste der gemeente reiniging en om vast te stellen de plaat sen, waar urinoirs zullen gezet worden. Van de vorige vergadering: Bapport op het verzoek van den heer W. P. Stoel betreffende de afscheiding van zijne terreinen, genaamd de Vogelezang, van den gemeentegrond. Benoeming van het stembureau tot verkiezing van leden van den Baad. KANTONGERECHT. 18 Maart. M. M., wei. K. W., te OudorpG. S. en P. K., te de Rijp, J. H. W„ te Limmen, B. M., wed. E. A. T., te Heyloo, T. S., te Egmond aan Zeef 1 boete of 1 dag gevang., R. S., te Broek op Langedijk 2 boeten van ƒ10, of 2 dagen gevang, voor elke boeteJK., te Limmen 4 boeten van ,50 of 1 dag voor elke boete, P. C., te Egmond aan Zee 4 boeten van f 1of 1 dag voor elke boeteallen ter zake van over tredingen der wet op de ijk.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 9