EEK EDEMARTER. No. 35. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. WOENSDAG 23 M AA It T. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën (üXïiciccl (Scbccltc. BuilctiUub, Hoe de edelmarter gebruikt maakt van zijne vrijheid. ALK1IAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, uitgenoodigd eene opgave te zenden van liet e-etal, den ouder dom en liet geslaclit der BRITSCHE ONDERDANEN, op 4 April a.s. alhier gevestigdverzoeken hendie daartoe be- hooren vddr of op 6 April e.k., daarvan aangifte te doen ter secretarie dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Maart 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polieie het navolgende voorhanden, als: een klein zilveren cilinder-horo- logieeen roer van een schuitjeeen gouden vingerringeen protestantsch kerkboekje, een zakje of builtje met eenig geld, een zwart boezelaar. DUITSCHLAND. De kapitein ter zee Valois van het korvet schip Victoria tot bestraffing der deelnemers aan de plundering van het duitsche schip Carlos naar de kust van Liberia gezondenmeldt uit St. Vincent „Liberia betaalt binnen zes maanden 8500 schade vergoeding. De plaatswier bewoners zich aan de plundering hebben schuldig gemaakt, is volkomen ver nield. Aan onze zijde zijn geen verliezen geleden; één inboorling is gedood negen (waaronder drie hooiden) zijn als gijzelaars aan boord genomen. De goede ver standhouding mee de regeering van Liberia is volkomen gehandhaafd. ENGELAND. De prins van Wales is aangewezen om de Koningin te vertegenwoordigen bij de begrafenis van Keizer Alexander II. Zijne vrouw zal hem ver gezellen. In het Transvaal-comité te Londen vond een voor stel tegen de geheele onafhankelijkheid der Trans vaal ernstige bestrijding een voorstel ten gunste dier geheele onafhankelijkheid werd met overgroote meer derheid aangenomen. Eene commissie uit de Zuid-Africaansche vereeniging overhandigde den 19 aan den minister van koloniën een verzoekschrift tot handhaving der inlijving van de Transvaal en wel op grond, dat de bewoners der Trans vaal zich onbekwaam betoond hadden voor zelfregee- ring en de inboorlingen het terugtrekken van bet~en- gelscbe gezag zouden opvatten als een bewijs van En- geland's onmacht. Zij wees er op dat Engeland hare schuld betaald en voor den Zoeloe-oorlog zware offers gebracht had, terwijl andere kolonisten^in de Trans vaal geld belegd hadden. Daarom was handhaving der inlijving noodig. Eindelijk betoogde zij, dat de Boeren als volk niet voor vooruitgang vatbaar waren en de inboorlingen hard behandelden. Op deze gronden hoopte zij de verzekering te ontvangen dat het engelsche op pergezag in Zuid-Atrika gehandhaafd zou worden. De minister antwoordde, dat hij die verzekering onmogelijk geven kon. Zonder gevaar voor den openbaren dienst konden geene inlichtingen omtrent den stand der on derhandelingen verstrekt worden. Één ding was echter zeker: bij elke schikking moest getracht worden, het vriendschappelijk geviel tusschen Hollanders en Eni?el- schen te sparen en tevens te waken voor de belangen der inboorlingen. De ruseisehe gezant betuigde aan den minister van buitenlandsche zaken den bizonderen dank des russisehen Keizers voor de deelneming der beide huizen. Lagerhuis. Den 18 werd medegedeeld dat den 15 aan Erankrijk gevraagd was, het handelsverdrag tijdelijk te verlengen, welke vraag nog niet beantwoord was. Het in het vorige nummer medegedeelde bericht be treffende Kandahar, van de Times afkomstig, was on juist. Sedert geruimen tijd waren reeds onderhande lingen met Abderrhaman gevoerd over Zuid-Afghani- stan. Vddr den 19 kon van de onderhandelingen met de Boeren geen bericht verwacht worden Het antwoord der Koningin op het adies naar aanleiding van den moord op Keizer Alexander II waarbij zij dankt betuigt voor de deelneming en v rklaar: te deelen in den afschuw voor en de diepe smart over die schan de! jke misdaad, is voor kennisgeving aangenomen. In het Hoogerhuis dat den 18 bij derde lezing aannam het wetsontwerp omtrent het bezit en het dragen van wapenen in Ierland werd gelijk antwoord voorgelezen. De begrooting van marine werd ingediend en de daarop voorkomende post tot vaststelling der bemanning voor het volgende dienstjaar op 58100 man aangenomen. ERANKRIJK. Van het in het vorig; nummer ver- melde groene bil jetwaarin de daders van den moord op Rusland's Keizer geluk gewenscht en aangemoedigd werden zijn honderd stuks aangeplakt geweest. Tegen de bladen i'Intransigeant en de Citoijen, is eene ver- volging ingesteld wegens hunne buitengewoon heftige artikelen met betrekking tot dien mcord. In bet ministerie schijnt verdeeldheid te zijn ontstaan over het voorstel van het lid Bardoux betreffende de wijze van verkiezing. De helft wil onzijdig bijven en de andere helft wil partij kiezen. De Rep. Fr., Gambetta's orgaan zegtZoo het gevoelen van minister Eerry de bovenhand behoudt zal niet het tegenwoordig Kabinetmaar een ander zeer van het voorgaande verschillende, over den scrutin de liste uitspraak doen. Dan is eene bizonder ernstige ministeriëele crisis te wachten. La Paix verklaart zich tegen het denkbeeld dat het Kabinet zich in dit vraagstuk onzijdig zou kunnen houden. Het is thans op zoodanige wjze gesteld dat de geheele toekomst der Republiek daarvan afhangt evenzeer als de duurzaamheid en geregelde werking der tegenwoordige instellingen. De Senaat verwierp den 17 de voorgestelde verhoo ging van invoerrechten op garens en stoffen met 137 tegen 131 st. De bonapartist Laroche Joubert heeft in de Kamer een wetsvoorstel ingediend om adellijke titels voor bepaalde sommen 'a jaars verkrijgbaar te stellen. Voor den hertogstitel zou men f 5000 voor dien van mar kies f 2500 voor dien van graaf 2000 en van baron f 1500 betalen en voor het recht om van voor zijn naam te schrijven f 1000. Hij schatte de opbrengst op 50 miljoen en achtte baar wenschelijk om de vele aanmatigingen op titels, waarop geene aanspraak bestond. I TALIE. Den 21 overleed de minister van oorlo<" Milon. PORTUGAL. Het Lorenzo-Marques verdrag bepaalt o. a. dat Engeland's vloot steeds vrijen toegang in de Delagoa-baai zal hebben dat engelsche troepen gerech tigd zijn, over het portugeesche gebied naar de Trans vaal te trekken en dat engelsche ambtena,'en rechlen zullen mogen heffen van al wat over portugeesch gebied naar de Transvaal vervoerd wordt. Engeland verbindt zieh daarentegen, althans voorwaardelijk, den onder president Burgers ontworpen spoorweg te voltooien en k'ijgt volledige vrijheid, alle daarvoor noodige werkzaam heden ongehinderu uit te voeren. Het gevolg van dit verdrag is, dat Engeland meester wordt van de eenige haveu waardoor de Transvaal ooit in reebtstreek- sche gemeenschap inet de zee kan komen Was het eerst gesloten verdrag eeuwigdurend geldiglater ia dit veranderd in 12 jaren: niet opgezegd wordende, bljft het echter telkens weder voor 12 jaren geldig. De portugeesche bladen komen met kracht op tegen de door sommige engelsche bladen gebezigde uitdrukk ng, dat afstand van grondgehi d p'aats had. De Times stemt daarmede in: Engeland moest van Portugal alleen de onteigening verkrijgen van grond voor een engelschen spoorweg van zee naar de transvaalsehe grens. Het verkregen recht staat vrij wel gelijk met dat van vreemde Staten, om eene rivier als de Donau te bevaren. Aan inmenging in bet bestuur over Lorenzo-Marques is nooit gedacht, dan wat het verkeer betreft. Het woord aj,stand is onjuist de bevolking van Lissabon verkeert in dwa ling. Engeland heeft wildernissen genoeg en zal zijne hand niet uitsteken naar deze stad door een reiziger beschreven als een hoop zodenhutten rieten schuttin gen verroeste kanonnen, zandheuvels, naauwe straten, huizen met platte daken klapperboomen en stank. Mocht Portugal zelf den spoorweg met havenwerken en ookken willen aanleggen Engeland zal waarschijn lijk dat aanbod dankbaar aanvaarden. Dit blad schrijft de oppositie tegen dit verdrag hij de portugeesche be volking dan ook uitsluitend toe aan partjbelangen en aan naijver tusscben de verschillende staatslieden. Dat de bevolking tegen dit verdrag kan zijn, omdat het be grijpt, dat het voor de Transvaal doodelijk is, dit denk beeld komt natuurlijk niet op bj dezen windwijzer van het algemeen gevoelen. (34) (Naar het Hoogduitsch.) XIV. De jonge Eduard was niet weinig verbaasd, toen hij in een Berlijnsch hotel van den derden rang waarin hjj in afwac ,ting van verdere bevelen van zijn heer zijn intrek had genomen, plotseling den heer v. Mar tens voor zich zag. Maar nog hooier steeg zijne ver- verbazingtoen deze hem mededeelde dat hij van nu af aan ophield zijn meester te zijn en hem overgaf aan de hoede van een ander, die beloofd had verder voor hem te zullen zorgen. Ter eere van Eduard moet wor den gezegd dat hij deze tijding met groot leedwezen aanhoorde. Zonder zich eigenlijk geheel van zijn toe stand bewast te zijn meende hij zeer veel aan den heer von Martens verplicht te zijn, die hem, den ar- moedigen bedelknaap tot een fatsoenlijken heerenknecht had gemaakt. In hartelijke en ongekunstelde bewoor dingen gaf hij zijn gevoel lucht bij het afscheid nemen van zijnen hier, terwijl v. Martens den jongeling aan spoorde, zijne erkentelijkheid te bewijzen doormijnen nieuwen meester met dezelfde trouw en oplettendheid te dienen. Volgens afspraak leverde v. Martens den knaap aan Adam over, benevens de op hem betrekking hebbende stukken en even prompt kwam Adam zijne verplich tingen na. Een deel van de ontvangen contanten besteedde v. Martens dadelijk aan den aankoop van een fraai rijpaard terwijl hij een nieuwen bediende aannam, die met paarden wist om te gaan en die belast werd met het vervoer naar Oostburg van het pas gekochte dier. Ook zocht v. Martens een bekende makelaar in vaste goederen op. Het was inderdaad altijd slechts een voorwendsel geweest, als hij in Oostburg sprak van zijne plannen om een landgoed te koopen. Zelfs nu was het hem daarmede nog volstrekt geen ernstmaar hij oor deelde het verstandig thans in schijn de zaak ernstiger op te vatten en de een of andere bezitting te gaan bezien. Daarom liet hij zich door den makelaar eenige te koop zijnde goederen aanwijzen en droeg hem op, onderhandelingen aan te knoopen over de heerlijkheid Horyniëc, die in de nabijheid van Wolno heette ge legen te zijn. In zeer aangename gemoedstemming keerde v. Mar tens naar Oostburg terug. Hij moest zich zeiven be kennen, in langen tijd niet in zulke onbekommerde om standigheden te hebben verkeerd. Niet alleen was hij vrij van schulden, maar daarenboven in het bezit van een niet onaanzienlijke som contant geld, want behalve de rest van de twee duizend thaler van Adam bezat hij nog de vier duizend die hij Marie Mirski weder had afge zetterwijl hij de zorg voor het jaargeld dezer dame leukweg op de schouders van de rijke erfgenamen van Wolno gesehoven had. Voor de eerstvolgende maanden kon hij dus zonder zorgen zijn in dien tijd zou een plan ten uitvoer moeten worden gebracht, dat Erich bij zich omdroeg sedert hij een blik had geworpen in hot leven van zijn vriend Pleissenbach en diens vrouw e de gevoelens ontdekt had die Garolin voor deze laatste koesterde. Sedert dien tijd had hij van de ka rakters dezer drie menschen zijn ijverigste studie ge maakt, en ofschoon het hem niet gelukt was de vonk in Garolin's edel hart, tot een hellen vlam aan te bla zen meende hij toch op het welslagen van zijn plan te kunnen rekenen een plan dat hem ten laatste de lang gewec schte schitterende positie in de maatschappij zou bezorgen al verwoestte hij daarmede ook het le vensgeluk van een paar anderen. Ook Wanda's lieflelijk beeld kwam hem voor den geest. Wel verre van hare hartstochtelijke vereering te_ beantwoorden streelde het bewustzijn door dit reine, bekoorlijke wezen te worden bemind zijne ei genliefde in de hoogste mate. Voor hem was zij niets meer dan eene fraaie bloem aan den we» waarom zou hij in 't voorbijgaan die bloem niet pluk ken, die hem zoo liefelijk tegenlachte, evenals hij vroeg zoo menige bloem had geplukt en weggeworpen en vergeten Onder dergelijke gedachten bereikte hij Oostburg en richtte reeds den volgenden dag ziine schreden naar het huis van zijnen vriend Pleissenba' h. Ofschoon me vrouw Georgine juist zangonderwijs van Garolin ontving, liet zij hem toch onmiddehjk binnenkomen en ging hem met onverholen vreugde te gemoet. „Ah zyt' gij daar weer hoe zijt gij zoo geheimzinnig verdwenen f" riep zij uit. „Waarheen zijt gij zoo plotseling gevlucht? Gij kunt u niet verbeelden welke zonderlinge veron derstellingen en vermoedens men omtrent u heeft geuit. N'est-ce-pasGarolin Garolin haastte zieh deze^vraag toestemmend te be antwoorden en v. Martens zeide met eene beleefde buiging „De betoonde belangstelling in mijn plotse ling verdwijnen doet mij bijna hopendat men mij ge mist heeft." „Dat is ook inderdaad het geval." „Vriendelijker ontvangst," hervatte v. Martens, „kon mij niet worden bereid dan door uwe verzekering dat ik gemist werd mevrouw." De blik waarmede deze hoffelijke woorden gepaard gingen moest wel zeer bizonder zijnwant mevrouw Georgine kleurde tot achter de ooren en sloeg verward de oogen neer. „De verklaring daarvan is zeer na tuurlijk," verontschuldigde zich mevrouw, „Oostburg is zeer klein men bepraat elkander wederkeerig, en als ik morgen een nieuwen hoed uit Parijs opzet, spreekt

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1