iSitinenfattb Men zal zich overigens herinneren dat in een vroe ger tusschen Portugal en Engeland bestaan hebbend verschil van gevoelen over het eigendomsrecht van de DelagoabaaiMac Mahon als president der fransche republiek aan wiens scheidsrechterlijke uitspraak beide partijen verklaard hadden zich te onderwerpen in het nadeel van Engeland besliste. Lorenzo-Marques werd van 1721 tot 1735 door de hollandscbe Oost-Indische compagnie bezet, doch later weder verlaten. Oorspron kelijk was het dus eene hollandscbe bezitting. De eerste Kamer moet nog eene beslissing omtrent dat verdrag nemen. BUSLAND. Volgens de dagbladen waren onlangs vóór den moord op den Keizer eenige hoofden der nihi listen te Petersburg aangekomen en twee hunner in hechtenis genomenwaarvan een steeds aangesproken werd met den titel „Mylord." De Agence Busse meldt thansdat die bijnaam door de russische socialisten gegeven werd aan Jeliaboff, den voornaamsten aanleg ger der mijn bij Alexandrowsk, bestemd om den Keizer lijken trein in de lucht te doen springen. Een der voornaamstezoo niet de hoofd-leider der partij, is dus gevangen genomen. Dat zelfde blad meldt, dat de regeering den 18 besloot den moordenaar Kussakoff en zijne medeplichtigen te recht te doen staan voor den Senaatals bizonder crimineel gerechtshof ingericht en dus overeenkomstig de wet samengesteld nit Senaatsleden en vertegenwoor digers der kiescolleges. Het Senaatslid Euchs is voor zitter. Den 19 te 11% uur verliet de stoet het groote por taal van het winterpaleis om het lijk van Keizer Alexan der II naar de Peter- en Paulskerk over te brengen. Voorop kwamen zijne paarden dragende zijne ridder orden te weten 57 buitenlandsehe en 18 russische alsmede 9 kronen, waarvan de laatste de keizerlijke was. Daarna1°. koorzangers en geestelijken in plechtge waad van zwart fluweel met zilver; 2°. de vergulde lijkkoetsbespannen met acht paardenvoorzien vaD een zwart met goud afgezet en van afhangende pluimen voorzien lijkkleed en begeleid door vier generaals 3°. de Keizer te voet, gevolgd door de ministers, het hof, de adjudanten van ilienst en de grootvorsten 4°. bet gevolg des Keizers en de buitenlan iscbe prinsen te paard 5*. de grenadiers van het paleis; 6°. het keizerlijk rijtuig met de Keizerin, hare kinderen en de grootvorst Wla- dimirdaarop in een tweede rijtuig de grootvorstinnen ConstantijnMichaelCatbarina en de hertogin van Edinburgh in een derde rijtuig de andere prinsessen Al de rijtuigen werden door 6 paarden getrokken. De stoet ging langs de Engeische kade over de Nicolaas- brug en verder naar zyne bestemming, waar hij ander- half-uur later aankwam. Langs den weg stonden de troepen in twee gelederen geschaard. Er heerschte eene eerbiedige stilte en het weder was gunstig. De huizen langs den weg, dien de stoet volgde, werden krachtens besluit van den gemeenteraad door de leden van dat collegie zeiven bewaakt. Bij de aankomst in de kerk werd het lijk naar de rouwkapel gedragen en de lijkdienst verricht door den metropolitaan omringd door de gebeele geestelijkheid. Nadat de leden der Keizerlijke familie hunne hulde aan het lijk hadden gebrachtwerden de overige aan wezigen toegelaten. Te 3% ure was de plechtigheid afgeloopen. In de kerk was de vloer met een kleed bedekthet deksel der lijkkistovertrokken met een gouden borduursel, waarop de helm en degen des Kei zers en tal van kransen lagenwerd te midden van bloemen en planten geplaatst. In een Katafalk met 4 zuilen stond de lijkkist op een verhoogd gedeelte waartoe 8 treden den toegang gaven, alles gedrapeerd in rood fluweelafgezet met goud. De wacht bij het lijk wordt dag en nacht gehouden door generaals, adju danten kamerheeren en dienstdoende pages. Het voorloopig onderzoek, ingesteld naar ue per sonen betrokken bij den moordaanslag, eindigde den 19 's avonds laat. De uitslag werd in handen gesteld van den procureur-generaal Murajeff, die als zoodanig deze zaak zal behandelen. Volgens dat onderzoek zijn 4 personen in staat van beschuldiging gesteldaan wie het be drijven van vier misdaden wordt te laste gelegd. De beschuldigden zijn: Nicolai Bussakoff, d;e bekend heeft, granaten naar den Keizer te hebben geworpen; Andrei de gansche stad er over. En weet gij reeds welke re denen men al zoo opgeeft voor uwe onverwachte reis?" v. Martens beantwoordde dit ontkennend. „Ten eerste," hervatte mevrouw, „beweerde men, dat gij een geheim zendeling waarteen agent van koning George of zoo iets't zou uw doel geweest zijn u met de hier wonende Polen te verstaan, maar uit vrees voor de politie hebt ge u plotseling uit de voeten moeten maken." v. Martens lachte hartelijk. „Dat is aardig bedacht," riep hij uit„wie heeft dat verzonnen „Onze goede vriendin mevrouw Hansius heeft het ergens vernomen en overal rond verteld. Zij schijnt het u niet te kunnen vergeven dat gij eens geestiger hebt willen zijn dan zij en ze acht zich daarom gelukkig, wanneer ze u een poets kan spelen." „Ik ben wel ongelukkiglachte v. Martens „daar heb ik mij onwillekeurig weer eene nieuwe vijandin gemaakt. Wat vertelt men wel verder van mij?" „Verder heeft men verteld, dat gij alleen naar Ber lijn waart gereisdmet het doel om met vorst Bu- biwill te spreken over den aankoop der heerlijkheid Pratzin." v. Martens was op het punt dit vermoeden gedeel telijk voor waarheid te verklaren en te zeggen dat hij werkelijk te Berlijn met vorst Bubiwill over die zaak gesproken had hoewel dat onderhoud niet tot het ge- wenschte resultaat had geleid, toen onverwacht Garolin inviel met de woorden „Dat kan moeilijk waar zijn, want Bubiwill denkt er volstrekt niet aan om Pratzin te ver- koopen toevallig was hij hier gedurende uwe afwezig heid en zeer verwonderd te hooren dat gij met hem over dien koop in onderhandeling zoudt zijn." Wordt vervolgd.) Jelaaboff op 11 Maart jl. in verzekerde bewaring ge nomen, die bekent aandeel te hebben gehad in de voor bereidingen voor den aanslag; Timofei Michailoff, die zich verzette bij de pogingen om hem gevangen te nemen door het lossen van verscheidene revolverscho ten op de agenten van politie met die taak belast en een vrouw, genaamd Hesse Helfmann, als medeplich tige van Naffrotzky, die zich bij zijne gevangenneming van 't leven heeft beroofd. Verder is een onderzoek gelast te gen den generaal-majoor Mravinski, ingenieur-technoloog bij de prefectuur van politie, die bij het eerste op last van den prefect gebrachte bezoek aan de melkinrichting, waar de mijn gevonden werd, verklaard heeft, mets ver dachts te hebben gevonden. Met dat onderzoek zijn belast de tweede adjunct van den minister van binnen- landsche zaken Tscheneviri en het hoofd der rechter lijke afdeeling bij datzelfde ministerie Kazanbek. Het gerucht liep dat het aan den prefect ook zijn ontslag zou kosten. Overigens worden voortdurend verdachte personen in hechtenis genomen. Omtrent Finland is het volgende besluit door den Keizer uitgevaardigd. „Wij Alexander IIIdoor de genade Gods keizer en alleenheerscher aller Bussen Czaar van Polen grootvorst van Finland brengen ter openbare kennisdat wij door de beschikking van het noodlot in het erfelijk bezit van het grootvorsten- dom Finland gekomen bij deze de godsdienstige en grondwettige rechten aan alle standen in dat land toegekend ten volle bevestigen terwijl wij alle voor rechten en verordeningen onveranderd met alle kracht zullen handhaven. TUBKIJE. In de laatste dagen werd meermalen van voorstellen tot schikking van de zijde der Porte gesproken. Thans zou zij toestemmen in uitbreiding van het in Thessalië af te stane grondgebied andere berichten spreken van den afstand van Creta als ver goeding voor het niet afstaan van Epirus. ZWEDEN. Den 18 was de toestand des Konings gunstiger. Er was ontspanning gekomen het hoesten verminderde en de ontsteking der long had zich niet uitgebreid. VEKEENIGDE-STATEN. Werden op verschillende plaatsen blijken van afkeuring gegeven over den moord op den Keizer van Buslaud, in eene te New-York den 15 gehouden vergadering van ongeveer 300 personen hoofdzakelijk nihilisten en socialisten benevens eenige nieuwsgierigen werd daarover vreugde betuigd. De voormalige socialistische afgevaardigde van den duit- schen rijksdag Hasselmann woonde de vergadering bij en zeide dat die aanslag te Petersburg de gebeele wereld had doen trillen en alle tyrannen sidderen. Maar Keizer Alexander was niet de eenige bloeddor stige hond in Europa. Keizer Wilhelm was volstrekt niet beter en werd hij weggenomen dan liet hij zijn zoon achter, die even slecht was: het geheele gebroed moest uitgeroeid worden De nihilist Klemenko noemde den vermoorden Keizw een tiran van de ergste soort en zijne vrijverklaring der lijfeigenen eene bedrie gerij op groote schaal. Er werd besloten aan de russische vrienden een adres te zenden waarin hunne zaak eene heilige zaak van verdrukten tegen verdrukkers genoemd werd. Het eindigt aldus: broeders: wij keuren uwe handelingen goed: wij juichen uw gedrag toe. Tusschen u en uwe verdrukkers kan geen wapenstilstand bestaan. Doodt, vernieltmoordt en vernietigt tot de laatste kiem uwer aristocratie. De aanplakker van de biljetten, waarbij de vergadering aangekondigd was, is tot 25 boete veroordeeld. Boven die biljetten prijkte het op schrift Dit is steeds het lot van tyrannen. Rusland's Kei eer door onze vrienden omgebracht. ZU1D-AFBIKA. Yolgens de Daily News had de engeische regeering als voorwaarden voor den vrede aan de boeren aangeboden benoeming eener commissie van onderzoek terugkeer der boeren naar hunne woon plaatsen en handhaving der engeische garnizoenen in de Transvaal. Nadat de voorstellen der Boeren door den minister van koloniën verworpen woren waar schijnlijk omdat de Boeren ontruiming der door de engelschen bezette plaatsen vorderden vroeg generaal Joubert verlenging van den wapenstilstand voor 3 dagen, om nogmaals in overleg te treden met zijne ambtge- nooten en met president Brand toen nog niet aange komen. De wapenstilstand werd daardoor tot den 21 verlengd. Den 18 des namiddags had het hierop be- rekkelijke gesprek plaatswaarbij Krüger, die gezegd werd ziek te zijn niet tegenwoordig was. De Boeren versterken op nieuw hunne steding in den Laingsnek- pasterwijl voortdurend engeische troepen oprukken naar het kamp te Mount-prospect. Verscheidene ver slaggevers van bladen melden, dat uit door hen met de Boeren gehouden besprekingen is geblekendat de meerderheid geeno andere vredesvoorwaarden verwacht dan vertrek van alle engeische garnizoenenvolkomen onafhankelijkheid en de erkenning, dat zij geene op standelingen waren, toen zij de wapenen opvatten, daar zij zich altijd tegen de inlijving verzet hadden. Bij aanneming dier voorwaarden konden zij voor Engeland en de engelschen zeer vriendschappelijke gevoelens koes teren. Het verwijt, dat zij lafaards waren, had hen in den aanvang zeer gehinderddoch nu zij het tegendeel bewezen hadden liet dit verwijt hen koud. De Kaapsche Times keurt af het door het Transvaal- sche driemanschap verzonden adres betreffende hunne rechten, gericht aan den president van den Oranje-Vrijstaat en den Volksraad bij de buitengewone zitting van 17 Fe bruari, waarvan het slot aldus luidde: Met vertrouwen leg gen wij onze zaak open voor de geheele wereldhetzij overwonnen, hetzij gestorven de vrijheid zal in Africa rijzen zooals de zon uit de morgenwolkenzooals de vrijheid rees in de Vereenigde Staten van Noord-America. Dan zal het zijn van Zambezi tot aan SimonsbaaiAfrica voor de Africaners. Het is eene schandelijke aanmatiging om zich als be vrijders van Zuid-Africa voor te doen, terwijl in de Kaapkolonie die vrijheid en dat zelfbeheer gevonden wordenwelke de Transvalers getoond hebbenniet behoorlijk te kunnen gebruiken. Hit Newcastle werd den 20 geseind dat de heer Brand, president van den Oranje Vrijstaatden 19 aangeKomen was. In een door hem gehouden gesprek gaf hij als zijne meening te kennen, dat de Transvaal- sche oorlog noodlottige gevolgen zou hebben voor vele jaren en een slechten indruk zou maken op de inland- sche bevolking. Hij achtte echter eene beslechting van het geschil mogelijk zonder hervatting der vijandelijk heden maar wilde zijn gevoelen over de punten in geschil niet te kennen geven, vóór dat beide betrokken partijen hem de zaak hadden voorgelegd. Hij wenscht de ontwikkeling van het land en zou zijne beste pogingen aanwenden tot bevordering eener vredelievende schik king. De bevolking van den Vrijstaat stelde groot belang in de worstelingmaar het was onwaardat groote afdeelingen Boeren uit den Vrijstaat aan den oorlog deelnemen. Hij begaf zich den 20 naar Mount Prospect om met generaal Wood een onderhoud te hebben daarna zon hij zich naar het kamp der Boeren begeven. Al de engeische troepen waren de rivier Ingagana overgetrokken. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. Den 21 zijn ingekomen wetsontwerpen, houdende macl tiging tot verevening eener vordering door de Ke kenkamer, tot verbooging van hoofdstuk IX der staats begroting voor 1881, en houdende nadere regeling van het muntwezen in de koloniën Suriname en Cura- 9ao. De heer de Casembroot beeft daarna den minis ter van koloniën geïnterpelleerd over de dienstbaar stelling der staatsspoorwegen op Java aan de belangen der inlandsche bevolking of aan l et belang der schatkist. Hij wenschte de inlanders, met het oog op de rampen, welke ben door de veepest treffen, te gemoet te komen door verlaging der spoorwegtarieven voor goederen en produc en de tegenwoordige tarieven waren z. i. te hoog en zeer ten nadeeie der inlandsche bevolking. De minister verzekerdedat deze reeds groot nut heeft van de geopende spoorwegen en zich er gaarne van bedient; door de tarieven te laag en di.s de inkomsten te ongeëvenredigd aan de uitgaven te maken zoude verdere aanleg vertraagd worden. Zij komen meeren- deels overeen met die der Ned.-Ind. Spoorwegmaat schappij. De regeering zon het mogelijke doen om de gevolgen van de rampen der veepest te verzachten maar waar die ramp woedt is nog geen spoorweg in exploitatie. De minister kon geene vermindering der tarieven toezeggen hij kon op dit oogenbiik de moge lijkheid daarvan niet beslissen. De aandacht van den nieuwen gouverneur-generaal, een specialiteit in spoor weg-exploitatie, zal zich zeker wel vestigen op hetgeen voor vermindering kan gedaan worden. Aan den heer Keuchenius is verlof verleend uen minister koloniën te interpelleeren over den invoering van het burgerlijk bestuur in Atchin. Op de interpellatie van den heer Bahlmann naar aanleiding van de laatste doorbraak te Nieuwkuik, beeft de minister van waterstaat verklaard, dat de plannen tot verbetering van den toestand in het n. o. van Noordbrabant in hoofdzaak bekend en niet van dien aard zijn dat tegen de in 8 a 10 jaren te verrichten uitvoering moet worden opgezien dat de regeering zooveel mogelijk tot wegruiming van het in gestroomde zand zal medewerkenen dat na nauw keurig onderzoek niet gebleken is van kwaadwilligheid, plichtverzuim of misdadigen toeleg en als vaststaande mag aangenomen worden, dat de doorbraak veroorzaakt is door den hevigen storm en dat de verschillende autoriteiten naar haar beste weten hebben gehandeld. Daarna is de beraadslaging over de rentewet hervat. De beer de Beaufirt verdedigde, de heer Oorver Hooft bestreed de voordracht. Den 17 is door B en W. van 's Hertogeubosch aanbesteed a. het maken eener keersluis aan den mond der havens, begroot op f 62,505; b. bet bouwen eener uitwateringssluis met doorlaatbrug en eene overlegging der rivier de Dommel nabij de Vugbterpoortbegroot op 104,200. Minste inschrijvers waren voor a. C. Ver- beul te Hardinxvbld a f 59000 voor b. G. J. v. Erp te Bosmalen a f 91,780 Den 18 is eene vrouw op Kattenburg te Am sterdam moeder van 4 kinderen, met glazenlappen uit de tweede verdieping geslagen. Zij was onmiddelijk dood. In den nacbt van 18 19 Maart is brand ontstaan ten huize van de wed. Kroon, te Wessingen, gemeente Doornspijk waarbij de bewoonster eene hoogbejaarde vrouw is omgekomen. Ongeveer 300 mannen vrouwen en kinderen behoorende tot den werkenden stand in Limburg zijn den 18 van Boermonde naar Autwerpen vertrokken om zich naar Noord-America te begeven. Ook te Anna Paulowna begint de zucht tot land verhuizing zich te openbaren. Beeds eenige personen vertrokken en andere zijn gereed om bun geluk in de nieuwe wereld te gaan beproeven. Den 19, den 50en verjaardag van den heldendaad van Jacob Hobeinhet onder het vuur des vijands halen van een vlag uit eene bij Philippine aan den grond geraakte sloep, is hem te lissingen, op de aanlegplaats der stoomkanonneerboot Hydra, in tegenwoordigheid van de militaire autoriteiten en den gemeenteraad, door den commandant de Kanter namens den Koning, de zi'veren medaije der orde van de Eikekroon op de borst gespeld en daarna aan boord door mevr. de Kanter eene prachtige bouquet en door den commandant de eerewijn aangeboden. Later door de heeren de Kanter en Forbes Wels in een open rijtuig afgehaald eu naar het standbeeld van de Euyter geleidvond hij daar het loodspersoneel en bet muziekcorps, en werd hij door den heer Spanjaard inspecteur van het loodswezen toegesproken. Vervolgens werd hem op het stadshuis, in de rijkversierde trouwzaal, bij monde van den wethouder v. Uije Pieterse, een zilveren bokaal met inscriptie vereerd, en eindelijk in de sociëteit „de Unie" het

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2