STAATS LOTERIJ. 16809 12184 4064 16392 5>tukfccu. Bestaat er nog eene markt„kweslie V' I eerelidraaatschap aangeboden terwijl 's avonds het muziekcorps „Ons genoegen" hem eene serenade bracht en eene gasilluminatie werd ontstoken. De ingezetenen hadden de vlaggen uitgestoken. Hobein is voor zijne daad indertijd tot ridder der Militaire Willemsorde en later tot Broeder van den Ned. Leeuw benoemd en werd als opperstuurman der marine gepensioneerd. In eene den 19 door de afdeeling Amsterdam van den Multapatiorsbond in Frascati belegde en talrijk bezochte meeting waarin o. a. het woord voerden de heeren Goeman Borgesius, lid der 2e. Kamer, Ali Cohen geneeskundig inspecteur in Friesland en Gro ningen de Jong privaat-docent te Utrechten prof. v. Hamel is bij acclamatie aangenomen de volgende motie „De vergadering van oordeel, dat de rechts- veiligheid de stoffelijke welvaart en het zedelijk geluk des volks onder het toenemend misbruik van sterken drank ernstig lijden, dat het Staatsplicht is dat mis bruik krachtig te beteugelen, betuigt hare adlisesie aan de strekking van het aanhangige wetsontwerp en uit den wensch, dat het spoedig tot wet worde verheven." Den 19 is de stoomdrukkerij der heeren Albracht en Co. in de Watergraafsmeer tot den grond afgebrand. Even te voren was er (reeds voor de derde maal en vermoedelijk dus ten gevolge van kwaadwilligheid) brand geweest in het in aanbouw zijnde raadhuiswaarvan 2 juist afgewerkte vertrekken zijn uitgebrand. De rechtbank te Botterdam heeft den 19 beslist, dat de directie der Ned.-Ind. Gasmaatschappij door garantie te verleenen aan 5 accepten, elk van/25000, van de Botterdamsche Bank op de Africaansche Han- delsvereeniging hare bevoegdheid is te buiten gegaan, en derhalve den eisch der Bott. Bank tegen de N.-I. Gasmaatschappij ontzegd. Te Kampen is dezer dagen in 72jarigen ouder dom overleden de heer K. v. Hulst, oud-boekhandelaar. Hij richtte in 1836 de Kamper Courant op welke onder zijne leiding gedurende vele jaren om haren li beralen geest en pikanten inhoud niet weinig opgang maakte. Te Gouda is eene afdeeling opgericht der Ver- eeniging „Volksonderwijs." - De volgens het denkbeeld des Konings ten voordeele der watersnoodlijdenden, in de gothisehe zaal geopende tentoonstelling van schilderijen van oude mees ters in het bezit van ingezetenen der residentie telt 389 nummers, ingezonden door den Koning (42 stuks), prins Frederik bn. C. A. A. v. Pallandt (22 stuks) jr. V. de Stuers (79 stuks), N. N. (27 stuks), A. des Tombe (14 stuks) en 78 andere personen. Deze be langrijke verzameling bevat doeken van Canaletto Gi ordano Fra Bartolomeo, Caracci, Memlinc Cranach Lucas van Leiden, Lorrain Joseph Vernet, v. Dijck, Bembrandt, Hals, Flink, Terburg, Bol, Bavensteyn Dou, Euisdaal Metzu Berchem, Steen, Wouwerman, Maes, Weeninx v. Huysum Th. de Keyzer enz enz. De Koningde Koningin en prins Frederik hebben den 20 de tentoonstelling bezichtigd. Bij de opgravingen en werkzaamheden aan de krijpt van de S. Servaaskork te Maastricht is een tweede krijptdieper en ouder dan de andere (die reeds dag- teekent uit de 11e eeuw), en waarvan tot dusver nog geen enkel schrijver gewag heelt gemaakt. Krachtens machtiging des Konings, verleend in October 1879, heeft de gouverneur-generaal van N. Indie het burgerlijk bestuur in Atchin ingevoerd en tot gou verneur van Atchin en onderhoorigheden benoemd den heer Pruys v, d. Hoeven. Ouder nadere goedkeuring van het opperbestuur zijn eene volledige gewestelijke organisatie en eene regeling van bet rechtswezen vast gesteld. Uit 's Gravenhage schrijft men aan de Amsterd. Ct. dat generaal Van der Heyden ten gevolge van de benoeming van den heer Pruijs v. d. Hoeven ontslag heeft ingediend als militair gouverneur en commandant der troepen in Atchin. De generaal keert spoedig naar Nederland terug. Het stoomschip Pollux, van de Kon. Ned Stoom bootmaatschappij heeft de reis van IJmuiden naar Nieuw-Tork in 15 dagen volbracht. Na eene bijeenkomst te Edam waarin de heer Jupsiën, concessionaris voor een aan te leggen stoom- tramlijn EdamMonnickendamBroek in Waterland Amsterdam, zijne plannen had toegelicht en verdedigd, heeft zich eene commissie van burgemeesters en andere personen gevormd om een en ander nader te onderzoeken Bij onderzoek is gebleken dat het gezin van den schipper, wiens vaartuig in den. Arastel te Amster dam zonknog bijtijds aan het gevaar van te verdrin ken is ontkomen. Het benoodigde bedrag van f 95000, ter ver e- kering van de instandhouding der duitsche opera te Botterdam gedurende één jaar, is geheel ingeschreven. Eenige heeren te Asperen hebben getracht eene vereeniging op te richtenwelkeinzonderheid door bijdragen van grondbezitters en landbouwers in Neder land, de armoede en ellende in de Transvaal door den oorlog ontstaan of nog te wachten, wenscht te le nigen. Met het ook op het groen, door de transvalers in hunne vlag aan de nederiandsche kleuren toegevoegd, draagt deze vereeniging den naam van „het Groene Kruis." De namen van enkele heeren in andere ge meenten zijn genoemd ais leden van het centraal bestuur en daaronder de heer Jongkindt Coninck, directeur der Bijks landbouwschool te Wageningeu. Deze schrijft aan de N. Bott. Ct.. dat hij van zijne benoeming geene kennis draagt; wel heeft hij het adviseerend lidmaatschap van het centraal comité aanvaardmaar vraagt men hem advies, dan zou hij raden tot aansluiting bij het Harting-comité dat hetzelfde bedoelt. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft concessie gevraagd voor een stoomtram van de station te 's Gra venhage langs de zuidzijde der stad en door de duinen naar Scheveningen en het badhuis aldaarmet lading plaats voor producten uit het Westland aan den Loos- duinschen weg. De gemeenteraad van het Bildt (Friesland) heeft tuin-, veld- en huisarbeid en het verrichten van per soonlijke diensten door kinderen beneden de 12 jaren die niet geregeld de dagschool bezoeken verboden en straf baar gesteld. Het eerste jaar zal de verordening alleen op kinderen beneden de 10 en het tweede jaar op kinderen beneden de 11 jaren toepasselijk zijn. Het door den boekhandelaar Fuik te Leiden ten voordeele der watersnoodiijdenden uitgegeven boekwerk „De Vluchtheuvel" heeft zuiver 478,28 opgeleverd. Naar aanleiding der aanvraag om het kosteloos gebruik ongeveer 3 jaren lang, van de 3 miljoen van aankoop en inrichting gekost hebbende terreinen achter het in aanbouw zijnde Byks-Museum te Amsterdam (reeds van 2 kanten waren aanbiedingen gedaan om ze in bloc over te nemen), tot het houden eener aigemeene koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling, stellen B. en W. den gemeenteraad voor, het verzoek te bewilligen, op voorwaarden dat binnen 6 maanden blijke dat de nederiandsche regeering en minstens 2 kolonialo mo gendheden aan de tentoonstelling zullen deelnemen dat de terreinen binnen 6 maanden na de sluiting der tentoonstelling in hunnen vorigen toestand worden te ruggegeven waarvoor eene waarborgsom te storten dat de buitengewone kosten van veiligheid en toegangs wegen vergoed moeten worden, enz. Mej. Hubers, onlangs te Arnhem overleden, heeft aan de herv. diaconie te Eist bij Ameronge.i 1000 vermaakt. De in 1851 te Barneveld door de hulp van het Nuts-departement gestichte botermarkt zal belangrijk vergroot worden, waartoe dat departement eene subsidie van f 1800 heeft verleend. Het departement te Abbekerk zal aldaar eene floralia-vereenig ng oprichten. De Nutsdepartementen te Hoorn en te Abbekerk hebben den heer Bruyndat te Iipendam üen heer Kerdijk tot algemeen secretaris verkozen. De Vereeniging voor Handel en Nijverheid te Tiel heeft besloten eene subsidie te verleenen, ten einde de oprichting eener huisvlijtsehooi te bevorderen. Het hoofdcomité voor de Transvaal te Utrecht heeft in Europa America en de koloniën eene in het engelsch geschreven brochurevan de hand van den leidschen hoogleeraar Fruin tot wederlegging van het geen door sir Bartle Frère ter verdediging der an nexatie is aangevoerd verspreid. Een vader en 2 zoonsdie met hun schip te Schouwerzijl lagenzijn ten gevolge van kolendamp gestikt. Jr. mr. A. L. E de Stuersraad van legatie bij het gezantschap te Parijs is benoemd tot minister-re sident te Madrid. De bekende schrijfster mevr. de wed. W. Storm- v. d CL ijs heeft namens vele nederiandsche vrouwen aan Koningin Victoria een brief gezonden ten gunste van het herstel des vredes in de Transvaal. Het breken der telegraafdraden en zelfs het om vallen van palen tijdens den jongsten ijzel werd veroor zaakt door de massa ijs, waarmede de draden bezwaard waren. Tusschen Amsterdam en Botterdam was het gewicht van paal tot paal per draad 200 en dus over 15 draden 3000 ponden. Door wijlen mevr. de wed. Kabel-Meijes is aan de diaconie der waalsch-herv. gemeente te Amsterdam f lOüO vermaakt. In plaats van wijlen den heer G. J v. HoolwerfF, te Hoorn, is tot lid van den geueesk. raad in Noord holland benoemd dr P. Ankersmitapotb. te Amster dam thans plaatsv. lid en tot plaatsv. lid dr. D. H. Kruseman apoth. te Haarlem. De Vereeniging „Hollands Noorderkwartier" heeft nietals in ons vorig nummer bericht werd besloten een afgevaardigde naar het Landhuishoudkuudig Con gres te Enschede te zenden, maar integendeel om zulks niet te doen. Tot hoofd der school te Oterleek is benoemd de heer J. Grim onderwijzer aldaar. Ds. A. H. Claasente Egmond aan den Hoef, heeft bedankt voor het beroep naar Hensbroek. De alphabetische voordracht van B. en W. van Wormerveer voor de betrekking van gemeentesecretaris bestaat uit de heeren P. Denijs, amntenaar ter secre tarie te Beverwijk en H. Vlasveld, ambtenaar ter se cretarie te Wormerveer. De herv. gemeente te Iipendam heeft zich ver klaard voor het doen der kerkelijke be oemingen door den kerkeraad en niet door een kiescollege. 5e Klasse, 22 Maart, 13e lijst. No. 1969 f 1500, No. 6701, 8683, 12)04, 14183, 19757 f 1000, No. 8804, 9565, 12022, 19698 200, No. 229, 1877, 2238,3142, 6618, b9339595, 9832, 10990, 15.85, 18006 18655 20923 f 100 Onder dat opschrift hebt gij waarde beer redacteur! een paar aardige stukken geleverd, ter wederlegging van wat ik had ingezonden en door u in dezelfde num mers van 18 en 20 Maart werd opgenomen. In eene geheime zitting is de aankoop behandeld. Hoe, is u en mij natuurlijk onbekend. De deuren werden geopend en met ééne stem meerderheid het voorstel aangenomen Het motief van het voorstel en of de voorstemmers dat kenden en deelden dat alles is u even onbe kend als mij. Gij hebtmisschien terecht in bulletin en eer*te ar tikel den aankoop beschouwd als een tweede stap tot uitbreiding van de KAAsmarkten toen gebleken was dat bekenden en onbekenden tegen het besluit opkwa men en beweerd werd dat voor de KAAsmarkt vergroo ting niet noodig was antwoordt gij met een artikel waarin gij aantoont dat de KAAsmarkt niet achteruit gaat. Door den vijand was wat al te haastig de eerste stok die voor den hand lag opgenomen en gij verweet hem zijn lichtvaardi gedrag. Gij moogt zegt gij in eene zóónelangrijke zaak de menigte niet opruien en mis leiden Dat ben ik met u eensmaar daar het mij voor kwam dat gij zelve aan het voorgevallene en de be sluiten een verkeerde uitlegging gaaft neem ik de moeite beh mrlijk geharnast naar het strijdperk te gaan. Ik wil er met ridderlijke wapens vechten. Ik noem geene namen maar haal voor iedere bewering de offi,- cieele stukken aan; ik insinueer niet en spreek niet over kleine of groote Devenbelangen van deze of geene. Wat mij de handschoen deed opnemen was niet de 11000,maar de maektkwestie. Gij daarentegen die met eenig gemak den eersten vijand het stokje uit de hand hadt geslagen, roept thans mij toe! „Gij zijt Don Quichotte die zich het harnas aangespte en het rapier opnam om tegen windmolens te vechten! Wat beuzelt gij toch over eene markt kwestie, er is geen marktkwestie meer Wat zou het gemakkelijk zijn als alle kwestie's de wereld uit waren alleen omdat eene der partijen er willens en wetens de oogen voor sloot! Wat is het jammer dat uw artikel niet een paar dagen vroeger verscheen Engelandnoch Transvalers hebben op dat middel gezonnen en boe eenvoudig kou toch die zaak geschiktde boeren gaan op den grond liggen of ver wijderen zich voor een uur de Engelsche legeroverste bestijgt eeu heuvel en daar hij de boeren niet ziet seint hij naar Engeland„Er is geen vijand meer, het was dus onnoodig cm de Transvaal te bezetten. Ik heb order gegeven tot den aftochtmorgen schepen wij ons in 1" Bestaat er nog eene marktkwestie? Er bestaan er helaas! meer dan een halfdoz'jn! Sedert jaren heb ik beweerd dat onze inrichtingen voor kaas- en vee-, voor koren-, boter- en groenmarkt niet deugdendat voor ieder dier markten eene afzonderlijke plaats en inrichting een dringend vereischte was; dat er ten minste voor kaai-, vee en graanmarkt, directe verbinding met den spoorweg noodig was;dat de gemeente wijs zou doen op hare begrooting eene afzonderlijke post voor het marktwezen uit te trekken en daar alles op te brengen wat voor de markten werd gedaan om de inrichtingen zóó goed en zóó deugdelijk te maken dat bet voor den handel voordeelig en voor den handelaar aangenaam werd. Sedert jaren heb ik beweerd dat, dat alles, zelfs zonder geldelijke verliezen te bereiken was, mits men. een vast plan had en geen halve maatregelen nam. Daartoe had moeten dienen de regte weg naar het station met den omliggenden grond als bouwterrein waarvoor het ophoogingszand langs de op dien regten weg te leggen spoorlijn gemakkelijk kon worden aan gevoerd en die spoorlijn had bij PaardenmarktBok- kensluis en Graanbeurs MET een entrepot, gelegenheid moeten geven om vee kaas en graan gemakkelijk te verzenden. De kosten van regten weg en grond had men uit de dan voordeelige bouwterreinen kunnen bestrijden die der behoorlijke inrichting van de Paardenmarkt tot veemarkt uit den verkoop van wat er aan ruimte over bleef, ook al bestemde men voor de veemarkt eene oppervlakte van t wee- of driemaal het vergrootte Waag- plein het derde werk had de opbrengst der kaasmarkt verbeterd en het vierde had vermoedelijk bij goede inrichting zijn eigen kosten kunnen dragen. Tegenover die groote en aigemeene belangen van den handel en van geheel Alkmaar, staat helaashier even als vaak elders waar men verbeteringen voor stelt, jammerlijke kortzichtigheid en vrees voor het tijdig verzetten der bakens Omdat het jaren lang zóó gegaan is meent men dat het wei zóó blijven kan en omdat het hard is eenige omwonenden van een voor het oogenblik bestaand voordcel te berooven tracht men nieuwen wijn in oud - lederen zakken te doen en blijft men,als scheuren komen doordat de wijn gaat gisten er nieuwe lappen opzetten terwijl u.en ver geet dat de ruimere opvatting spoedig door bevorde ring van het algemeen welzijn aan allen een groot voordeel en aan hen die men schijnbaar schade berokkend heeft, vermoedelijk geheele vergoeding zou geven. Thans gaat men weêr een lap nieuw leer koopen zonder op te geven of de te bedekken scheur de ge brekkige communicatie de KAAsmarkt of de VEEmarkt, of wel alle drie geldt! Nog is het mogelijk den beteren weg in te slaan al is het duurder en moeielijker dan vroeger. En omdat het nog tijd is en er ernstige redenen zijn, die ik hier niet ontwikkelen wilheb ik op nieuw een waarschu wend woord willen spreken en zal ik het blijven doen, ook al schijnt het u en anderendat ik niet wijzer ben dan Don Quichotte. Maar wilt gij dat aantoonen dan zoudt ge met krachtiger wapenen moeten kunnen komen dan in uw beide artikelen staan. Dan geeft het weinig als gij op 18 Maart in de eene kolom zegtdat een van de wet houders protesteerde tegen het geven van een andere beteekenis aan den verkoop dan in de notulen ver meld stond en hem in de volgende kolom onder B. en W. en dus onder de vi orstanders opneemt; dan geeft het even weinig of gij in het artikel van 2„ Maart zegtdat er tusschen eenige leden verschil bestond over de vraag waar de VEEmarkt het best kon gehou den worden, maar dan moest gij kunnen bewijzen dat de door mij aangehaalde woorden, waarmede de heer C. VV. Bruinvis de beraadslaging sloot, on juist waren en de stemming wel zuiver was.Dat tracht gij dan ook SU wol te doenmaar dat durtde desttjds niemand beweren, en wie, niet in uw artikel, maar in de no tulen aandachtig het voorgevallene leest, kan er, naar mijn gevoelen ook niet anders uit lezen dan wat de heer Bruinvis beweerde. Gij zult het mij, al houdt gij mij voor Don Quichotte, wel vergeven dat ik niet strijden ga tegen wapens als die door u ontleend aan de toevallige belangstelling van den eigenaar van een oaverhuurd logement Daarvoor stel ik de zaak te hoog daarvoor is mijne

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3