titmienlatib taatsTo nïnij. No. 15842 en 17844, f Ï000No. 8536, 14387 .0219 en 20502 f 400, No. 468, 4957, 7484, 16530 en 17101 f 200, No. 12o57, 1 997, 17455en 17703/100. Donderdag34 Huurt15e Sfjst. No. 2976 1415419692 -en 20822 f 1000, No. 7523 en 19432 f 400, No. 2528 3438, 15847 /200, No. 2705, 5652, 11669, 12396, 14552 15018 en 15229 100 ÜTclcgrafïeciic iSicriehieti. S1 o b '5 -13 c r i c li 1 c u Daarna werd de beraadslaging geopend over een aan- vullingscrediet voor den oorlog in de Transvaal. Gladstone stelde voor, de begrooting te behandelen op 4 Aprilde iersche landwet op 7 April en de paasch-vacantie te houden van 8 tot 25 April. Minister Hartington deelde mede dat Abderrhaman Engeland's aanbod om hem Kandahar terug te geven dankbaar bad aangenomen. Er waren reeds troepen van Kaboel afgezonden die in het begin van April te Kandahar konden aankomen. De toebereidselen voor het vertrek der engelsche troepen uit Kandahar waren reeds ten einde gebracht. Gladstone deelde nog mede dat de regeering geene gewichtige tijdingen omtrent de onder handelingen met de boeren ontvangen had. Den 22 deelde minister Gladstone mede, dat met de boeren eene schikking tot stand was gekomen welke mededeeling door de radicalen met bijval ontvangen werd. Hij las de voorwaarden voor, in hoofdzaak hierop neerkomende. ZWITSERLAND. De doo iRochefort in de laatste dagen te Genève gehouden besprekingen met de nihi listen hebben den bondsraad aanleiding gegeven tot het overwegen der vraag of het niet tijd werd in verband met de in de grondwet opgenomen bepalingen bezoe kers van dat gehalte niet op zwitserschen grond te dulden. Het genomen besluit is nog niet bekend ge worden. Ook verschillende dagbladen hebben hierop gewezen en gevraagd of zulke personen niet uit het land verwijderd moesten worden waar een dergelijke leer door hen gepredikt werd als thans geschiedt. ZUID-AERIKA. Te New-Castle werd gezegd dat de bij de vredesvoorwaarden bedoelde koninklijke com missie te Heidelberg zou vergaderen, waarheen generaal Wood zich weldra zou begeven President Brand was in het kamp der boeren. Generaal Wood zou den 23 met de aanvoerders der boeren in eene laatste bijeenkomst nog eenige punten regelen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het ingekomen ontwerp tot verhooging van hoofd stuk IX der staatsbegrooting voor 1881 strekt om aan de gemeente Werkendam eene bijdrage te ver- leenen van f 12000 voor de bouw eener sluis in de binnenhaven. De ontwerpen betrekkelijk het muntwezen in de ko loniën Suriname en Curagao strekkeu om aldaar, nevens de zilveren standpenningen, ouk het gouden tiengulden stuk als standaardmunt aan te nemen. Het ontwerp tot machtiging der Rekenkamer om eene niet tijdig tot hare kennis gebrachte vordering te ver evenen betreft een bedrag van f 26,857,61 wegens de door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen in 1877 gedane voorschotten, voor het ma ken van een wintermat en van verdere werken, tot be scherming en voorziening der taluds van den spoorweg van Hedel naar Vught. De heer de Bruyn Kops heeft op het ontwerp tot beteugeling van het drankmisbruik als amendement voor gesteld den termijn bedoeld in art. 28 van 5 jaren te brengen op 3 jaren, welken tijd hij voldoende acht om den tappers die op 15 Mei 1880 hun bedrijf reeds uitoefenden gelegenheid te geven om een ander middel van bestaan te zieken. Na de uitvoerige rede van den minister van finan ciën ter verdediging der rentewetden 22is de voordracht bestreden of zijn vroeger ontwikkelde be zwaren volgehouden door de heeren Arnoldts, Wintgens, de Bruyn Oorver Hooft en Heydenrijck. De heer Ruys v. Beerenbrouck achtte haar in beginsel goed en aannemelijk met de voorgestelde verbeteringen. Den 23 heeft de minister op nieuw het woord ge voerd, gelijk ter verdediging der wet de heeren Cre- mers, Gratama en Rutgers (die inzonderheid eene belasting op de spoorwegkaartjes aanbeval), en ter bestrijding de heer de Savornin Lohman. Daarna deed de minister van buit. zaken mededeeling van een ontvangen telegram meldende de in zake de Trans vaal getroffen schikking. De heer Patijn sprak vervol gens voor de rentewetde heer Bredius alleen voor het beginseldaar hij nog aarzelde hoe te stemmen de heer v. Houten voor zijn amendementde heer v. Nispen tot Sevenaer bestreed nog de wet en nadat de heer v. d. Hoeven en de minister nogmaals het woord gevoerd hadden, werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Daar de minister van koloniën voor de beantwoording der interpellatie-Keuchenius over de gesprek op de verhouding tusscheu Garolin en Pleis- senbach's gade en deed zijn uiterste best om de ontwakende hartstocht der jalousie zooveel hij kon bij zijnen vriend aan te wakkeren. Uit het gesprek dat Pleissenbach hem bekende met zijne vrouw over deze zaak te hebben gevoerdbleek hem ten duidelijkste dat Georgine door geene de minste onedele drijfveer werd geleid. Hij kwam ten laatste met Pleissenbach overeen een oogje te houden over het gedrag van me vrouw tegenover Garolin, terwijl de luitenant zelfzich, op v. Martens' aansporing, stellig voornam, door voor komendheid en beleefdheid Garolin te doen gelcoven dat volstrekt geen achterdocht door hem werd gevoed. Een bediende trad de kamer binnen en deelde den heeren mede dat de soep was opgedragen. „Zoo blijft het dus afgesprokenfluisterde Pleissenbach zijnen vriend toe, terwijl zij te zamen naar de eetzaal gingen. „Dat was een heerlijk idee van u Gij zijt mijn beste en meest belangelooze vriend Erich." Toch bleef Pleissenbach nadenkend en verstrooid ge durende het diner. Welk een onderscheid tusschen hem en v. Martens die zoo onderhoudend was zoo geestig en zoo vroolijk. Dit moest een ieder in het oog vallen; ook mevrouw Georgine merkte het op en een lichte zucht ontsnapte van tijd tot tijd aan hare schocfiïe lippen. {Wordt vervolgd.) regeeringsverandering in Atchin uitstel ter bekoming van ontbrekende cijfers gevraagd had verzocht en be kwam de heer v. Rees verlof, den minister over het zelfde onderwerp eenige eenvoudige vragen te doen. De minister van financiën heeft den 5 Maart vastgesteld net plan der 306e. Staats-loterij, welke we derom zal bestaan uit 21000 loten 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte zal geopend worden van 4 tot 16 April en de trekking plaats hebben van 2 Mei tot 23 Juli. De genl. v. d. Heyden is bij besluit van den gouverneur-generaal van N. Indie van 11 Maart eer vol outheven (dus niet op verzoek ontslagen) van zijne betrekking als gouverneur en militair bevelhebber in Atchin onder dankbetuiging voor zijne aan Land en Koning bewezen trouwe diensten. Het departement Amsterdam van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft den 21met 115 van de 153 uitgebrachte stemmen den heer P. Bruyn tot algemeen secretaris verkozen. De departementen Anna Paulowna, Zaandam, Purmerende, Nieuwe Niedorp en Grootebroek hebben den heer Kerdijk gekozen. Den 21 is te Breda op feestelijke wijze de eerste steen gelegd voor de nieuwe concert- en schouwburg zaal „Concordia," waaraan een tuin van grooten omvang zal worden verbonden. Den 21 is te Noordscharwoude door onbekende oorzaak bij afwezigheid van den bewoner, afgebrand het huis van den timmerman K. Deutekom. Door de flinke houding der brandspuitlieden zijn eene achter de woning staande werkplaats en de belendende perceelen behouden gebleven. Alles was geassureerd. Bij beschikking van den minister van binn. zaken van den 22, is de onteigening en afmaking bevolen van 25 stuks runderen, die, wegens de op den stal van K. A. de Boer te Nieuweramstel b j 5 runderen ge staafde longziekte, in verdachten toestand waren. Ook te Westzaau is door den Rijks-veearts op een stal waar reeds 2 koeien bezweken waren zonder dat ver moed was waaraan de longziekte geconstateerd en zullen alle op dien stal aanwezige runderen worden afgemaakt. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde den 22 de strafzaak tegen Joh. v. Soil, die, na uit de cel lulaire gevangenis te Utrecht ontslagen te zijn, en van den heer mr. C. R. H. v. Lelyveld, in zijne betrekking van voorzitter van het departement Alkmaar van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, eene kleine ondersteuning ontvangen te hebben tot loon daarvoor in een paar herbergen te S. Pancras 2 brieven verzon waarin hij zich door genoemden heer, wiens naam hij ter onderteekening bezigde bij burge meester en wethouders van 8. Pancras deed aanbevelen tot het verstrekken van eenig geld op vertoon van zijn ontslagbrief. De advocaat-generaal eisehte tegen hem, ter zake van bedelarijvalschheden in onderhandsche geschriften en het des bewust gebruik maken daarvan, eene gevangenisstraf van 2 jaren en eenige geldboeten. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Molengraaf, ontkende niet alleen de mogelijkheid van nadeel in deze maar trachtte ook te betoogen dat de brieven moesten worden beschouwd als certificaten tot aanbe veling in de liefdadigheid van de geadresseerden door een particulier persoon. De heer van Lelyveld toch werd hier niet voorgesteld als te hebben gehandeld in zijne hoedanigheid van president der rechtbank. Ver mits nu valschheid in dergelijke certificatenvolgens de Code Pénal alleen strafbaar isals zij ten name van een openbaar ambtenaar worden gesteld meende pleiter dat hier geene veroordeeling kon volgen. Na de eindrepliek werd de uitspraak bepaald op 29 dezer. Den 23 is te Arnhem tot lid der 2e. Kamer ver bozen de heer Ph. W. v. d. Sleyden met 865 van de 1594 uitgebrachte geldige stemmen. De heer v. d. Borch bekwam 380, de heer Enderlein 300 stemmen. Den 23 is aan bet ministerie van waterstaat aan besteed het maken van de fundeering voor het hoofd gebouw op het centraal-personenstation te Amsterdam, waarvoor het minst werd ingeschreven door de heeren W. Goedkoop Dz. en M. Deutekom aldaar, voor/329,400. Den 23 is de veroordeelde W. M. de Jongh naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. De 19e opgaaf van gifteningekomen bij de Al gemeene Watersnoodcommissie, beloopt f 3625, waar onder voorkomen: van onzen gezant te Brussel, in Bel gie samengebracht 1533,85, van nederlanders te Wies- baden 500 mark gemeente Avenhorn f 44, commissie te Hengeloo 165. De inzameling door het comité voor de Trans vaal te Zwolle heeft f 1379 opgebracht welk bedrag met de reeds ontvangene f 1828 aan het hoofdcomité wordt overgemaakt. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de vorige opgaaf aan giften ontvangen een be drag van f 8,221. Te Steenwijk is een subcomité ter behartiging der transvaalsche belangen in aansluiting aan het Harting-comité opgericht. Bij het haarlemsche Harting-comité is tot nu toe ingekomen f 3189,76. De perceelen aan de Kalverstraat en het huis aan het Rokin te Amsterdam, waarin de heeren Veer- hoff Co. (eertijds Abercrombie Co.) hunne zaak uitoefenen, zijn voer 150,000 ondershands verkocht. De hoofdingenieur Dirks is benoemd tot lid der „Commission consultative supérieure des travaux du ca nal de Panama." Te Delft zal het woonhuis van wijlen den heer Hoekwater aan het Oude Delftworden ingericht tot eene r. c. sociëteitleesinrichting enz. Te Egmond aan Zee is dezer dagen het twee jarig kind van den vrachtrijder Engel in een ijzeren pot met kokend water gevallen en 24 uren later overleden. Tusschen het departement van oorlog en de „Amsterdpmscbe Ballast-maatschappij" is eene overeen komst gesloten tot afgraving van duinen tusschen de Noordzeesluizen en het strand aan de noordzijde van IJmuiden. Men bericht ons uit Beverwijkdat de heeren Denijs en Vlasveld aldaar, en nietzooals in ons vorig nummer stond, te Wormerveer zijn voorgedragen voor de betrekking van secretaris. Ook zou de voor dracht niet alphabetisch zijn maar inderdaad de heer Denijs als n°. 1 opgegeven staan. Te 's Gravenhage bezochten in 1880 6253 kinde ren de openbare en 6849 de bijzondere scholen. De aanmunting van centen aan 's Rijks munt is afgeloopen. Thans wordt een belangrijk bedrag tien centstukken gemunt. Te Mid woud is de oud-strijder van Waterloo P. Gootjes, in 83jarigen ouderdom, overleden, weinige dagen na zijne 87jarige vrouw R. Kistemaker waar mede hij ruim 60 jaren gehuwd was geweest. De minister van financiën heeft naar aanleiding der bezwarendie zich vooral in de 2 laatste jaren hebben doen gelden tegen de wet op den waarborgen belasting der gouden en zilveren werken 2 hoofdamb tenaren van zijn departement belast met het onderzoe ken der aangevoerde grieven. Te Haarlem is tot lid van den gemeenteraad ver kozen de heer Th. Figee, fabrikant, met 352 stemmen, tegen 284 op den heer mr. W. A. Thooftrechter. Te Warfum maken 60 personen allen tot den betrekkelijk gegoeden arbeidersstand behoorende zich gereed om naar Noord-America te verhuizen. 90 Per sonen uit Holwerd en omstreken zijn over Harlingen naar Engeland vertrokken om van daar Nieuw-Tork te worden vervoerd ten einde zich te Zeeland Staat Michigan Ver.-Staten te vestigen. Eenige ingezetenen van Assendelft hebben voor den tijd van 4 jaren het perceel weiland genaamd Boersven gehuurd ten einde te beproeven of aldaar de invoer van tuinbouw mogelijk is. Stemgerechtigden der herv. gemeente te Uitgeest hebben zich voor het behoud van het kiescollege verklaard. Tot gemeente-architect te Bloemendaal is be noemd de heer H. M. Buijen v. Weelderen, te Haarlem. In de provincie Noordholland hebben zich, voor het a s. examen tot het verkrijgen der acten voor het lager onderwijs, aangegeven 88 mannelijke en 58 vrouwelijke Candida ten. 5e Klasse 23 Maart14e lijst. 's Gbavisnhage 24 Maart. Tweede Kamer. De interpellatie van den heer van Rees over Atjeh is op Maandag bepaald. De discussie voor art. 1 der rente wet met de amendementen van den heer van Houten, om de winst op het kapitaal op 1 Januari als maatstaf aan te nemen en van den heer van Delden om vrij stelling van het bedrijfkapitaal van kooplieden weg te latenis aangevangen. Beide amendementen worden door verschillende sprekers sterk bestreden als eene omverwerping van het beginsel der wet en als privi legie voor kooplieden. Op raad van den heer Blussé verklaarde de minister de zaak nog eens te zullen overwegen. Morgen voortzetting. Konstantinopel 24 Maart. Engeland blijft de afstand van Prevesa aan Griekenland onmisbaar achten; de porte blijft weigeren. Men verwacht afbreking der onderhandelingen. Nizza, 24 Maart. De brand in den schouwburg ontstond door eene gasontploffing, waardoor het gebouw totaal in duisternis gehuld werd in de verwarring vielen vele slachtoffers. De baszanger Boitton en zeker 100 toeschouwers zijn omgekomen reeds 59 lijken wer den gevonden. De heer W. Vorkotter, kapelaan bij de S. Laurens- kerk alhier, is verplaatst naar den Helder. In zijne plaats is alhier benoemd de heer H. W. Kaag thans te Delfsbaven. Door de Gedeputeerde Staten van Noordholland van 16 Maart 1881 n°. 53 (Prcvinciaalblad n°. 23) is het aandeel van deze gemeente in de ligting der na tionale militie van dit jaar, bepaald op 40 manschap pen zoodat de oproepingen zich vermoedelijk vooreerst zullen bepalen tot n°. 95. Zaterdag werd alhier een man gearresteerd die verdacht werd 6 door hem ter markt gebrachte eenden gestolen en verkocht te hebben hetgeen hij na een langdurig verhoor, dan ook bekende. Hij had ze onder Spaarndam gestolen en beleed ook daar nog 2 malen diefstal te hebben gepleegd. Den 24 werd in de S, Dominicuskerknaar aan leiding van het 40jarig jubilé van den heer organist W. Schuurman, door het zangkoor de derde Mis van Verhulst en het „Veni Creator'' gezongen terwijl de heer pastoor Bloem den feestvierende hartelijk toesprak en gelukwenschte. Heeren kerkmeesters toonden hunne belangstelling door de aanbieding van een zilveren inkt koker, de leden van het zangkoor door het vereeren van een fauteuil en een potret-album. Tot predikant bij de chr.-geref, gemeente alhier is beroepen ds. W. Diemervan Dockum. Tot tweede onderwijzeres te Heyloo is benoemd mej. H. M. Molenaar, alhier. Van de werf des heeren Bosman werd dezer da gen te water gelaten om den 25 uit te zeilen een ijzeren bom, voor de visscherij te Egmond aan Zee be stemd. Werden tot heden, hier te lande althans, slechts houten visscherschuiten vervaardigd met deze proef, die allezins de aandacht van belanghebbenden verdienthoopt men te bewijzen dat het ijzer ook in deze tak van nijverheid te verkiezen is. De soliede

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2