ftuitenlanb. zijn thans eensklaps in de geheele beschaafde wereld bekend geworden en geacht tevens. Alom worden hun rustige moedhun vast vertrouwen op de zegepraal hunner rechtvaardige zaak, hun eerlijke, ridderlijke strijd geroemd. Ziedaar de groote vrucht van hun kloek verzet In verschillende landen doen de stemmen van invloedrijke en geachte mannen zich hooren, die vragen dat hun recht zal geschieden en aan Engeland herin neren dat gerechtigheid een volk verhoogt. Zou men meenen dat die stemming voor den pupil onverschillig is en zonder invloed op den voogd In de Engelsche Kaapkolonie zelve is de meerderheid op de hand van de Boeren en hoe is in Engeland de openbare meening te hunnen aanzien verbeterd Beter ingelichtbe gint de Engelsche natie meer en meer hunne partij te kiezenen verlangt recht voor dat kleine maar moe dige en ridderlijke volk. De Transvaalsche Boeren hebben in Engeland uitstekende advokatengeachte kundige en talentvolle mannen die niet moede zullen worden hunne zaak op voortreffelijke wijze te bepleiten. En dat terwijl Gladstone en Bright het roer van staat in handen hebben. Staan dan hunne kansen niet goed? Inderdaad rustig insluimeren na hetgeen thans is ver kregen zou plichtverzuim zijn, waakzaamheid is noodig, maar er is grond voor de hoop op een bevredigende uitkomst. Engelands goede geest zou het van zijn boozen tegenstander wel eens kunnen winnen, en een wijziging van Engelands koloniale politiek ten aanzien van Zuid- Africa is niet ondenkbaar. DUITSCHLAND. De 84e verjaardag van den Kei zer is den 22 tengevolge van den dood van den rus- sischen Keizer zeer stil gevierd. Keizer Alexander III was een van de eerste .die hem geluk wenschte en had de drie russische regimenten, waarvan Duitschland's Keizer bevelhebber is, bevolen, dien dag de rouw afte leggen. De Köln. Zeitung vestigt de aandacht op die russi sche bladen, waarin de wensch uitgesproken wordt, dat alle regeeringen van Europa zich vereenigen om de revolutionairen die getoond hebben bij den thans ge- pleegden Keizermoord overal dezelfde gevoelens te be zitten te vuur en te zwaard te verdelgen Zoo wordt bij voorbeeld verlangdafbreking der staatkundige be trekkingen en dubbele rechten op den invoer voor Zwitserland, omdat dat land zoovele nihilisten een vei lig toevluchtoord verleent. Maar Zwitserland doet niet anders dan Engeland, met dit onderscheid, dat niemand van laatstgenoemd machtig rijk zou vorderen de uitle vering van staatkundige vluchtelingen. Ook Erankrijk is tegenwoordig meer dan Zwitserland de verzamelplaats van oproerige geesten en overspannen gemoederen met Parijs als vereenigingspunt, en de republikeinsche regeering is te zwak om tegen de nu dubbel overmoe dig geworden revolutionairen op te treden en van de vrijheid van drukpers wordt schromelijk misbruik ge maakt. De stem der parijsche bladen klinkt verder dan die der zwitsersche en daarom is het onoprecht Zwitserland als den voornaamsten zetel van het kwaad aan te wijzen. Opmerkelijk is ook de houding der poolsche bladen die zeer koel over den Keizermoord spreken. Volgens hen zou het in Rusland gevolgde regeeringstelsel overal elders opstand hebben doen ontstaan want de vermoorde Keizer had de Polen en de roomsche kerk wreed vervolgd. Zonder dien moord bepaald goed te keuren, trachten zij verzachtende om standigheden aan te voeren en willen niets hooren van verzoening tusschen Polen en Rusland, in overeenstem ming met de reeds vroeger medegedeelde houding der poolsche afgevaardigden in het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden. De kroonprins vertrok den 22 's namiddags te 5 uren naar Petersburg, zonder de komst van den prins en prinses van Wales af te wachten zooals aanvanke lijk het plan was, die 6 uren later kwamen, omdat de „Bravo bravo riep v. Martens uitzichtbaar ver heugd Gij schiet waarlijk uitmuntend. Is dat oefe ning of aangeboren talent „Mijne geringe bekwaamheid in deze kunst heb ik in mijne kinderjaren opgedaan, antwoordde Garolin. Men deed nog ieder een paar schoten en telkens trof Garolin de roos, hetgeen v. MartenB bizonder veel genoegen scheen te veroorzaken. Daarop liet deze in den stal zijnen bezoekers zijn fraai paard bewonderen. Dit bracht de beeren onwillekeurig aan het praten over het circus en zijne artisten en v. Martens noo- digde zijne vrienden uit met hem er heen te gaan. Birzowski bedankte en Garolin verklaarde een concert te moeten bijwonen. Eigenlijk was dit v. Martens niet weinig naar den zin want hij had zich voorgenomen in ieder geval dezen avond met Wanda Sumiroff te spreken en daarbij kon hij natuurlijk de tegenwoordig heid van beide heeren gemakkelijk ontberen. Om dezelfde reden ging hij reeds vóói het begin der voorstelling naar het circus. Hij hield zich echter niet lang onder de toeschouwers op maar verdween na een onderzoekenden blik om zich heen te hebben geworpen in de stallen. Deze, bijna even goed verlicht als het circus zelf, bestonden uit een langwerpig vier kant. Een breede portière van zwarebontgekleurde stof hing voor de openingdie beide ruimten met elkander verbondlinks stonden de paarden terwijl rechts een lange gang toegang verleende naar de kleed kamers. De overige ruimte was door een bonte menigte ingenomen. Hier zag men de ruiters en amazones die in schitterende hongaarsche costumen met eene quadrille de voorstelling zouden openendeels reeds in den zatel zittend deels bij hunne paarden staande, en bezig om nog iets te verhelpen of te verbeteren aan toom of costuumginds ontwaarde men de pot sierlijk uitgedoschte clowns, den stalmeester in schitte rende livereidanseressen met korte kanten rokjes glinsterend van goud- en zilver, verder habitué's van het circusin vertrouwelijk gesprek met iemand van hei mannelijk of vrouwelijk personeel of officieren Keizer van Rusland getelegrafeerd haddat hij gaarne een vertrouwelijk onderhoud met hem wilde hebben waartoe de gelegenheid ontbreken zou, moest hij hem te gelijk met den prins en prinses van Wales ontvan gen. Hierin wordt een gunstig teeken gezien voorde goede verstandhouding tusschen Rusland en Duitschiand. Bij den Rijksdag zijn 3 wetsontwerpen ingediend tot heffing eener bier-, zegel- en legerbelasting. In de memorie van toelichting, waarschijnlijk door prins Bis marck zelf gesteldwordt o. a. medegedeelddat Duitschiand per hoofd der bevolking minder aan indi recte belastingen betaaltdan eenig ander groot rijk en veel te weinig heft van de dranken. De Rijksdag keurde bij de 3e lezing der begrooting den 24, na vrij langdurige beraadslagingen, met 183 tegen 45 stem men het voorstel der begrootmgscommissie goed be palende dat zijne goedkeuring noodig is voor de ver- eischte kosten der eventuëele opneming van Altona in het tolgebied voor zooveel zij niet door de betrokken staten gedekt moeten worden. Deze beslissing is in strjd met de verklaring der regeeringdat dit recht aan den Rijksdag niet toekwam. ENGELAND. Het transportschip Holland dat den 23 naar Durban zou zijn vertrokken ter overbrenging van troepen en krijgsbenoodigdheden ontving weder last te ontschepen. La&erhuis. Den 24 werd medegedeeld dat Neder land de uitnoodiging tot de suikerbijeenkomst afgeslagen had en Erankrijk alleen wilde toetreden onder voor waarde dat ieder onderhandelende mogendheid vooraf toestemde in afschaffing der premiën en opheffing der beperkingen van den invoer. Engeland had geantwoord, niet bereid te zijn tot beperking van beschermende of compensatie-rechten Frankrijk's antwoord was daarop nog niet ingekomen. Minister Gladstone deelde omtrent de Transvaal mede, dat generaal Wood en de Boeren overeengeko men waren van weerskanten niemand lastig te vallen wegens staatkundige inzichten. Generaal Roberts zou te Kaapstad een telegram ont vangen waarin hem gelast wordt om niet naar Natal te gaanmaar per mailboot naar Engeland terug te keeren. Generaal Wood zou met het opperbevel belast blijven. Totdat de koninklijke commissie met haren arbeid gereed iswordt het aantal troepen in Natal niet verminderd. Het garnizoen aan de Kaap zal door eene colonne artillerie worden versterkt. Stanhope ontwikkelde daarop zijne motie betreffende Afghanistan, strekkende om niet tot de ontruiming van Kandahar over te gaan. De onder-minister van buiten- landsche zaken bestreed haar hij verklaarde dat een der eerste maatregelen van den nieuwen russischen Keizer was geweestom generaal Skobeleff terug te roepen en te gelasten dat met de kr jgsverrichtingen in Midden-Azië niet zou worden voortgegaan. Hij vroeg namens de Regeering hare verwerping. De beraadsla ging werd verdaag!. In het Hoogertiuis is tegen 31 Maart eene inter pellatie aangekondigd over de met de boeren gesloten overeenkomst. ERANKRIJK. De Kamer keurde onveranderd goed het door den Senaat gewijzigd ontwerp, om Lyon weder op één voet te stellen met de andere steden des lands, wat het gemeentelijk beheer betreft. Het voorstel van den heer Nadaud tot beperking van de werkuren op fabrieken is in behandeling genomen. De Senaat schijnt zijne bescbermingsgezinde beslissin gen alleen bepaald te hebben tot voortbrengselen van lamdbouw en vee misschien, in verband met eene ver laging der grondlastenwaartoe hij het voornemen schijnt te hebben. Den 22 althans werd de voorge stelde verhuoging van rechten op wollen weefsels weder met 143 tegen 131 stemmen verworpen. Den 24 nam zij de geheele tariefwet aan. De verhouding tusschen den nieuwen parijschen ge meenteraad en den prefect Andrieux schijnt nog niet der cavalerie dio de voortreffelijke paarden met ken nersblik aanschouwden en ze aan een scherpen critiek onderwierpen. Dat alles woelde en krioelde dooreen praatte, lachte, schertste of schreeuwde totdat de for- sche stem van den directeur „Eurst" een einde er aan maakte door de vermaning „attention messieurs et mesdames en onmiddeiijk daarop de muziek een vroolijken marsch begon. De portière werd opgeslagen en in geregelde orde alsof ze zóó gegroepeerd reeds laag hadden klaar gestaan, reed een achttal heeren en dames de manege binnen. Te vergeefs had v. Martens tot nu toe naar Wanda omgezien. Eindelijk toen het stiller achter de portières was geworden de habitué's en de meesten der stal meesters hunne plaatsen in het circus hadden inge nomen en de groote portières waren gesloten zag hij Wanda uit hare kleedkamer komen. Op nieuw trof hem de gratie van hare gestalte. Ongedwongen en be vallig hield hare rechterhand de sleep vast van haar rijkleed, dat zoo keurig om hare leden paste. Hoe prachtig golfde dat goudblonde haar van het schoone hoofd omlaag en boe zuiver waren de lijnen van dat edele profiel! En v. Martens, de koude, gevoel- looze v. Martens gevoelde zijn hart zachter kloppen bij den aanblik van dit reine wezen. Maar dat was slechts voor een oogenblikreeds onmiddeiijk daarop dacht hij bij zich zeiven „Indien ik niet overtuigd was dat het hart van dat meisje mij toebehoorde voor den duivel ik zou tot alles in staat zijn om het te veroveren." Wanda trad op de bok toe, waaruit juist de zwarte hengst Almanzor werd gehaald die zij zoo aanstonds voorrijden zou. Zij moest daarbij voorbij de plaats waar v. Martens stond en toen deze met een vertrouwelijk „goeden avond juffrouw Sumiroff" op haar toetrad schrikte zij zoo geweldig, dat de sleep van haar rijkleed aan hare hand ontglipte en haar gelaat purperrood werd gekleurd. „Goeden avond stotterde zij en wilde hem voorbijgaan maar v. Martens trad haar in den weg. „Wij hebben elkaar in lang niet gezien," begon hij, veel verbeterd te zijnden 22 werd met 41 tegen 10 stemmen het volgende besluit genomen naar aan leiding eener door den heer Depasse aangekondigde interpellatie in eene buitengewone vergadering over de onveiligheid van Parijsde raad overwegende dat hij eene interpellatie over de veiligheid van Parijs aan de orde had gesteld welke interpellatie onbetwistbaar tot zijne bevoegdheid behoorde dat de prefect van politie weigerde daarop te antwoorden welke weigering plicht verzaking was en een inbreuk op zijne bevoegdheden dat het bestuur van den prefect Andrieu x geene vol doende waarborgen voor de veiligheid te Parijs opleve ren kon gaat over tot de orde van den dag. De correctioneele rechtbank te Parijs veroordeelde Griveaux boekbinder en Wilhelm kleermakertot 6 maanden gevangenisstraf en 16 boeten wegens het aan plakken van biljetteninhoudende gelukwenschea aan de nihilisten bij den Keizersmoord en de uitgever van een revolutionair dagblad te Parijs wegens hetzelfde feit tot 6 maanden gevangenis en f 1000 boete. Tot het in overweging nemen van het voorstel Ba- rodet tot herziening der grondwet is door de commissie uit de Kamer met 14 tegen 2 st. besloten verder werd beslotendat de regeering hierover niet gehoord be hoefde te worden. De voorsteller werd verslaggever. Den 24 werden door de kamer twee interpellation behandeld eene over de in hechtenis nemingen van inboorlingen van Sidi-Obka, oplast van den gouverneur Albert Grevy in Algerie verricht en eene over de onzekerheid in zijn beheer. De eenvoudige orde van den dag werd aangenomen met 320 tegen 141 stemmen. ITALIË Den 23 werd in de Kamer der Afgevaar digden eene langdurige en levendige beraadslaging ge voerd naar aanleiding eener interpellatie over hande lingen van den minister van marine. Nalat eene voor den minister ongunstige motie was voorgesteld werd door den heer Nicotera in overweging gegeven de be raadslaging te verdagen tot aan de behandeling der begrooting van marinewaarmede het Kabinet zich vereenigde. Dienovereenkomstig werd met 191 tegen 103 stemmen besloten 17 leden namen geen deel aan de stemming. De benoeming van een nieuwen minister van oorlog in plaats van den overleden minister Milon ondervindt moeielijkheid. Persoonlijke overwegingen schijnen daar bij in het spel te zijn. OOSTENRIJK-HONG ARIJE. Het oostenrijksche Huis der Afgevaardigden verlengde den 22 den ter mijn gedurende welken de regeeringin afwaci.ting van de goedkeuring der begrooting de belastingen mag blijven heffen, tot het einde van Mei en dien dag werd in het hongaarsche Huis door den minister van justitie een wetsontwerp ingediend betreffende huwelijken tus schen Christenen en Israëlieten en in het buitenland gesloten burgerlijke huwelijken. PORTUGAL. De le Kamer verwierp den 22 met 50 tegen 49 st. eene motie waarbij de houding van het ministerie afgekeurd werd, natuurlijk in verband met het Lorpnzo-Marques verdrag met Engeland. On der de voorstemmers bevonden zich echter 2 ministers, zoodat de motie waren zij buiten stemming gebleven aangenomen zou zijn geweeit. Het ministerie nam dan ook zijn ontslag. De portugeesche bevolking bleef voort durend in bijeenkomsten eene vijandige stemming tegen dat verdrag aan den dag leggen en de daarover ontstane gisting hield aan. De leider der conservatieven lid van het ministerie dat een dag na zijn aftreden het eerste verdrag haastig slootbedankte voor de hem gedane opdracht tot samenstelling van een ministerie. Daarop werd de hertog van Avila door den Koning ontboden. Antonio Rodriguez werd den 24 belast met de samen stelling van een nieuw ministerie, waarin hij als voor zitter en minister van buitenlandsche zaken zou op treden. Vervolg der buitenlandsche berichten in het tweede blad. maar toen zij haar hoofd ophief, staarde haar oog hem zoo ijskoud en gestreng aan, dat hij plotseling bleef steken en een stap terug deed. Tot heden hadden bare schoone oogen hem steeds zoo vriendelijk, zoo vertrouwelijk toe gelachen sedert wanneer hadden ze dan geleerd hem zoo meedoogenloos en onvriendelijk aan te zien „Pardon mijnheer, ik heb geen tijd," zeide Wanda, die zich dra weder hersteld had op een toon, die ge heel in overeenstemming was met de uitdrukking harer oogen. „Ik heb dringende bezigheden en verzoek u mij niet noodeloos op te houden." „Dat doet mij zeer leed, ik heb u zooveel belangrijks te zeggen," antwoordde v. Martens, zonder van de plaats te wijken waar hij stondzoodat Wanda hem moeielijk voorbij kon. „Belangrijks Mij vroeg het schoone meisje, „dat kan ik mij moeielijk voorstellen." v. Martens' verbazing steeg bij ieder harer woorden. Zou hij zich dus bedrogen hebben, toen hij meende dat hij het wasdien zij beminde en wiens naam zij Bir zowski niet hadden willen noemen Of zou iemand haar voor hem gewaarschuwd hebben In ieder geval was de tegenstand dien hij zoo onverwacht ontmoette, niet geschiktom de warme gevoelens die hij voor Wanda koesterde, te doen verminderen. „Toch heb ik u een bizonder gewichtige mededeeling te doen," antwoordde v. Martens op Wanda's vraag, „en ik bezweer u mij een oogenblik aan te hooren En ik bezweer u den weg hier vrij te laten met deze woorden viel het meisje den onbeschaamden in dringer zoo luide in de rede dat hij wel gedwongen was op zijde te gaan, wilde hij niet de opmerkzaamheid van het circus-personeel op zich vestigen. „Gij zult nog van mij hoorengij moet mij aanhoo- ren pruttelde v. Martens met een verdrietig gelaat. Zonder verder op hem te letten, ging Wanda naar haar paard streelde het dier, onderzocht zadel en toom en knoopte een praatje aan met den stalmeester. Wordt vervolgd.) 4

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2