No. 37' Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 27 MAA li T. tweede blad. Prijs der gewone Advertentiën iSuitcuIitub ALKMIARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs COS TER ZOON. GRIEKENLAND. De Kamer nam na langdurige en levendige beraadslaging bij derde lezing het voorstel aan waarbij de dienst pliehtigon worden opgeroepen tot dusver om verschillende redenen vrij gesteld. LUXEMBURG. Met 18 tegen 6 stemmen en 3 onthou dingen nam de Kamer een wetsontwerp aan tot regeling der onlangs aangenomen leerplicht. Het bomt vrij wel overeen met het in Frankrijk in December 1. 1. aangeno men wetsontwerp. Het ontwerp werd vrijgesteld van de vereischte tweede lezing. Een door de centrale afdeeling ingediend ontwerp op de kroegen werd in diezelfde zitting na krachtige bestrijding door den directeur ge neraal van justitie voorloopig aan gehouden den volgenden dag werd op voorstel dier afdeeling de behan deling onbepaald verdaagd. Een wetsontwerp ter be strijding van het vervalschen van levensmiddelen en dranken werd mede goedgekeurd waarna de verzade ring gesloten werd en uit een ging onder den kreet: Leve de Koning. Bij laatst genoemd wetsontwerp wordt bepaald, dat de ambtenaren en politie-agenten bevoegd zijn op de uren, dat de winkels voor het publiek open- staan, ze binnen le treden en naar verkiezing monsters der te koop aangeboden voedingsmiddelen en dranken tegen ontvang lewijs in beslag te nemen, om ze te on derzoeken. Op markten en andere openbare plaatsen kan dit even zeer geschieden. Het in beslag genomene wordt vergoed naar den koers van den dag. Bij personen, wegens vervalsching tot gevangenisstraf veroordeeld mag huiszoeking geschieden. Het weigeren van mon' j sters is strafbaar gesteld met boeten tusschen 13 en f 100 des noods kan gevangenisstraf opgelegd wor den van ten hoogste 14 dagen. Tot gevangenisstraf van S dagen tot een jaar en tot boeten van f 25 tot 500 of tot ééne dier straffen wordt veroordeeld hij r die met koopwaar bedrog pleegt door levensmiddelen f dranken of medicijnen te verva schen ofte doen ver valschen hij, die bedorven of vervalschte waren van dien aard verkoopt met verzwijging of bewimpeling van den aard der waren en bij eindelijk die op eene of andere wijze vervalschingsmiddelen aanprijst of mede- deelt. Zachter straffen worden opgelegd voor overtre- j dingen van dezen aard, uit onvoorzichtigheid begaan. Verder werden straffen bepaald op het opzetteliik vervaardigen van voor de gezondheid schadelijke voe- f ungsmiddelen speelgoed, huisraad enz. en ook op het viHens en wetens verkoopen en leveren daarvan zoo 'f wel als op pogingen tot een en ander waarbij de ver zwarende gevallen, dat werkelijk benadeelin» der ge zondheid of de dood van het gebruik der"bedoelde zaken het gevolg is geweest in aanmerking komen. ZUID-AFRIKA. De Langsnekpas is door de boeren reeds ontruimd. STATEN-GEJVERAAL. De 2e Kamer heeft den 25 het eerste artikel der rentewet de opgaaf inhoudende der bescheiden waar van de belasting zai worden gehevenovereenkomstig de lezing der regeer ngmet 52 tegen 30 stemmen aangenomen. De minister van financiën had op raad van den heer Blussé, het laatste lid van het artikel, bepalende dat het inkomen uit bestanddeelen van het bedrijfskapitaal van de belasting werd uitgesloten, doen vervallen en naar art. 6 overgebracht, waardoor een amendement van den beer v. Delden strekkende om die vrijstelling in verband met de uitzondering van naamlooze vennootschappendie patentplichtig zouden worden niet in bet artikel op te nemen, was vervallen. Een amendement van den heer v. Nispen, omvattende bet sub-amendement-Bredius en de voordeelen van het amendement-v. Houten en bovendien strekkende om eene meer billijke en beginsel matige heffing te verze keren van lijfrenten en dergelijke inkomsten en om de heffing tot de wezenlijk genoten renten te beperken, is verworpen met 62 te^en 19 stemmenhet sub- cnendement-Brediusstrekkende om uit het amende- ment-v. Houten weg te laten de bepaling, dat onder kapitaal in portefeuille de wet ook begrijpt contante gelden, coupons en andere niet rentgevende vorde ringen, is aangenomen met 43 tegen 38 stemmen, en het door het sub-amendement gewijzigde amendement- y. Houten, strekkende tot aanneming van het beginsel dat het belastbaar kapitaal in portefeuille moet worden getroften, voor zoover dat kapitaal niet staat tegenover geldopnemingen (berekening van bet vermogen naar het kapitaalsbezit op 1 Januari en van het inkomen daar uit tegen 4 p.c.), is verworpen met 44 tegen 37 stemmen. RUSLAND. In de Golos komt een artikel v oor van protessor Martens over de hedendaagsche beschaving en den vorstenmoord. Hij betoogt de noodzakelijkheid'van de opheffing van het onbeperkt recht, om iemand eene schuilplaats te verleenen en komt op tegen een stand van zaken, waardoor Zwitserland, Frankrijk en Engeland tot brandpunten gemaakt worden van do aanslagen op het leven der vorsten, op de regeeringen van vreemde Janden en op de beschaving. Het welzijn der Staten eischt dringend verandering van dien toestand. Rusland rekent daarbij op de erkenning der wederzijdsche be langen van alle mogendheden. In de Moskouer Courant wordt het denkbeeld ge opperd om de verblijfplaats des Keizers van Petersburg naar Moskou te verplaatsen omdat de Keizer daar in - het midden van zijn volk zou zijn. Dit denkbeeld, dat natuurlijk door de Petersburgsebe bladen fel bestreden - wordt, kon wel eens in overweging genomen worden. SPANJE. In het paleis van den hertog van Ossuna Lwerd een bom met uitgedoofde lont gevonden. De bom [werd ,n handen der justitie gesteld. Aldaar werd buiten T 3ene der stadspoorten eene geheime bewaarplaats van - jeweren ontdekt. Te Gibraltar zouden de engelsche overheden weder inbreuk gemaakt hebben op Spanje's rechten. VEREEN1GDE STATEN. De president heeft den gouverneur van Utah verzekerd dat hij de veelwijverij zooveel mogelijk onderdrukken zal. Den 20 werd te Chicago in eene bijeenkomst van socialisten op nieuw goedgekeurd de moord op den Keizer van Rusland en afgekeurd de door den minis ter van buitenlandsche zaken aan de russische re»ee- ong gezonden betuiging van rouwbeklag en vriendschap. Daarentegen werd te New-York in de grieksche kapel voor den Keizer eene door verschillende overheids personen bijgewoonde lijkdienst gehouden. 2000 Eransche communisten herdachten dien da» aldaar de 10e verjaring der afkondiging van de Com" mune te Parijs. BiJ besl,uit van den gouv-gonl. van N. Indie van -j Maart is bepaald dat, bij de opheffing der zending in ce Minahassa op Celebes, op 43 met name genoemde plaatsen openbare inlandsche scholen zullen werden geopend dat aan die scholen, voor zoovee! en zoolan» zulks zal blijken noodig te zijn onderwyzers der schcT Jen van bet Zendeüngge ootschap in de Minahassa zullen worden geplaatst als tijdelijke onderwijzers der derde klasse op eene bezoldiging vim 20 's'maands dat deze onderwijzers, zoolang hunne Ujdeljke opdracht duurt, voort kunnen gaan met het verrichten der ker kelijke diensten hun als onderwijzer der Genootschap» scholen opgedragen; en dat de 31 hulpzendelingen hans m dienst van het ed. Zendelinggenootschap in' de Minahassa, benoemd kunnen worden tot inlandsche leeraars. In de residentie Cheribonop Java, woedt de veeziekte hevig. He regeering heeft bevelen gegeven tot het ste len van paggersom eene veelooze streek door het smalste van het eiland aan te le»gon welke paggers door troepen zullen bewaakt worden. 7 ^6tj concert> den 19 door de Dilettanten-club te Amsterdam, ter voordoele der noodlijdenden door dm watersnood gegeven, heeft netto 349.5, opgebracht. ersonen uit Sittarddie zondagavond de herberg eener alleeu wonende weduwe in het belgisch gedeelte van bet lunbu-gsclie dorp Smeermaas bezocht hebben worden verdacht haar den hals afgesneden en hare geldswaarde geroofd te hebben. Eén hunner is reeds in hechtenis genomen. u-7 ,Hu6t *>eheele bedrag der giften, fot 21 Maart bij het hoofdcomite van het Roode Kruis ingekomen beloopt 54,690. i 7 21 'S te Mtrecht geconstitueerd de Neder- landsche Vereenigmg voor Locaalspoorwegen en Tram- wegen. Op de vergadering waren vertegenwoordigd 9 tram weg ondernemingenen 1 locaalspoorwegmaatschappij, terwijl bovendien 32 particulieren toegetreden waren. De laatsten moeten iO, de ondernemingen, die recht op 2 stemmen krijgen f 20 's jaars contribuëeren. Den 22 is op de Schelde, nabij Bergen op Zoom, door den hevigen wind een visschersvaartuig omgeslagen waardoor de opvarenden, vader en zoon, zijn omgekomen.' u de Beulingsloottusschen Heerengracht en ingel, te Amsterdam, is den 22 eene zolderschuit om geslagen geladen met G i vaten soda en 14 mand- flesschen zout zuur. Door bet breken dier flesschen ontstonden dikke rookwolken. De gemeenteraad van Schagen heeft den 23 aan de openbare lagere sci.ool benoemd tot onderwijzer hoofd der jongens-afdeeling den heer M. Loots van' Z/aandarn tot onderwijzers de heeren E. W Kruss van Hellevoetsluis en P. E. v. Twisk, van Assendelft' tot hoofd der meisjes-afdeeling mej. G. J. v. Hulstevn onderwijzeres te Schagenen tot onderwijzeres mej! A. M. Benstz van Koog aan de Zaan. Te Wieringerwaard wordt een fancv-fair onder nomen ten voordeele der transvalers. Den 23 reden 3 wagens de gemeente rond om daarvoor voorwerpen in ontvangst te nemen, en mochten zij goede vracht bekomen. Den 23 heeft prof. Tilanusin het gasthuis te Amsterdam op iemand die aan bedenkelijke bloedar- moede leed, de overbrenging, door de buikholte, toe- gepast van bloed, hetwelk een militair student de candidaat-arts M., van het zijne wilde afstaan. Het tweede van Amsterdam naar Nieuw-York bestemde stoomschip, de Stella, heeft den 24 de reis aanvaard met 660 passagiers. Te Rotterdam heeft den 24in den groeten schouwburg, eene uitvoering van de gymnastiek- en scherm vereeniging plaats gehad, waarvan de opbrengst ruim 2000, aan bet Roode Kruis is toegedacht maar' nn wel vermoedelijk aan het Harting-comité zal worden geschonken. Den 24 is te Amsterdam van de werf der hee ren Huygens en v. Gelder, te water gelaten de stoom boot Noordstar, gebouwd voor rekening der firma W. Pont te Ed.m, en bestemd voor de vaart tusschen -hclam en Purmerende. Den 24 beeft mevr. Elleuberger hare 25iarige tooneeldienst gevierd. Z.j trad in den stads-schouwbur» te Amsterdam op in „Charlotte Corday", en ontving bij die gelegenheid verschillende bewijzen van belan»" stelling. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 23 een inwoner van Ovezande en zijne dienstbode vrij»e- sproken van de niet bewezen beschuldiging, dat zij de vrouw van eerstgenoemde, nadat zij uit een krankzin nigengesticht was ontslagen, wederrechtelijk zouden op gesloten en onverzorgd gelaten hebben. De Uooge Raad heelt den 25 verworpen het be roep in cassatie van den heer A W. Sijthoff te Leiden ter zake van zijnen aanslag in bet patentrecht voor zyne door stoomkracht in beweging gebraent wordende drukpersen. De H. Raad oordeelde, dat het gerechts hof te 's Gravenhage terecht de met ontvankelükbeid had uitgesproken Bij kon. besluit van 25 Maart is dat van 13 lebr., waarbij mr. A. E. X. Luyben is benoemd tot Jicl van den Eaad van State, op diens verzoek ino-e- trokken, en is tot lid van dien Raad benoemd de oud- mmister van justitie mr. H. J. Smidt. M n meldt ons uit Beverwijk: In ce den 25 alhier gehouden vergadering van be langstellenden in zake een aau te leggen stoomtramweg van Beverwijk naar Wijk aan Zee is besloten tot de oprichting van een stoomtramwegmaatschappij met een kapitaal van 100.000 gulden. De plaatsing der aandoe- len is zoo goed als zeker. Eene voorloopige commissie werd reeds benoemd. De inspecteur van policie P. J. A. M. Geselschap te Amsterdam heeftmar aanleiding van zijne veroor- deeling in de bekende zaak van den koetsier Kater tegen 1 Mei ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Het thans bij den Raad van State aanhan»i»e plan van den minister van waterstaat, tot verbetering van den watertoestand in Noordbrabant, bedoelt in het bijzonder liet verleggen van de uitmonding van de Maas thans m de Waal tusschen Woudrichem en Loevestein', naar den Amer, waardoor onder gewone omstandigheden de rivier nabij Crevecoeur lage- stand bekomenen onder buitengewone omstandigheden het water spoedi ger dalen zal zoodat de natuurlijke waterloozin» der aangrenzende polders zeer bevorderd zal worden" De kosten zijn begroot op 13% miljoen, waarvan 3 mil joen, als werken van uitwatering en herstel van gemeen- schap betreffende door de provincie en direct belang hebbenden zullen moeten betaald worden. aantal deelhebbers in de spaarbank van bet Nut te Haarlem is in 1880 geklommen van 3758 tot 4077 het kapPaal van 596,000 tot 650,000. Bij de, met 1°. Juli onder het beheer van commissarissen gekomen, spaarbank der tusschenschool van den onder wijzer de Koek klom het aantal deelhebbers van 135 tot 173, bet kapitaal van 1003 tot 1225. De stuiversspaarbank van de afdeeling van den Multapati- orsbond telde op het einde des jaar 650 deelhebbers 354,9 111 de gemeente en 173 deelhebbers met 1060 in 3 naburige gemeenten. Met cathoüek liefdewerk „Oud Papier" heeft we der een bedrag van 4000 aan den Paus kunnen op zenden zijnde reeds 14000 sedert de opriebtin» dier vereeniging. In de drenthsche gemeente Sleen is, op eene boete van ƒ1 tol 25 of gevangenisstraf van 1 tot 3 dagenverboden kinderen beneden de 12 jaren veen-, tuin- of veldarbeid te doen verrichten. Ook de gemeenteraad van Herkingen heeft den 23 met alge- meene stemmen eene verordening tot beperking van den kinderarbeid vastgesteld. In eene te Nieuwe Niedorp gehouden vergaderin» van de afdeeling Waard en Groet der Holl. Maatschappij van Landbouw, is eene voordracht gehouden door prof. A. Mayer, directeur van het proefstation te Wagenin-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5