EENEDEEMARTER. No. 39. Drie en tachtigste Jaargang 1881. V R IJ I) A G 1 APRIL. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën ©fficicei (Subceltc. Dat de groote Voorjaars Koemarkt, »e B'aardcn markt op Woensdag ünilcutauö- ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Tan 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis die, volgens het bestaande reglement, gehouden wordt den der den Maandag in Apriluithoofde van het P a a s e h f e e s t in dit jaar zal plaats hebben op DINGSDAG, volgende op den oen Maandag, zijnde 19 April e. k. na den 3en Maandag in April, zijnde 20 April, zal op denzelf den dag voortgang hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Maart 1881. l)r Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergadering van 29 Maart j 1., gunstig hebben beschikt op bet aan ben in- gediende verzoek van J. C. Levert, kuiper alkier, tot het op- rigtingen eener kuiperij in het perceel aan de oostzijde der St, Jacobstraat, wijk C, No. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Maart 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2". helft der maand Pebruari 1881. Mevr. A. E. Wortel, Alkmaar; J. Kroon, Amsterdam; W. G Immmk, Bovencarspel; Mej. A. Swaan, 's Gravenhage; Mej. Braus, Haarlem; G. Limmen, Heemstede; M. Vreden- burgRotterdam; J. Mulder, '1 Veld; A. P. Sloovis, Winkel. Van de Hulpkantoren: Boog<covd: R. de Jonge, Amsterdam. Schermerhorn Jan Boom Abbekerk. BELGIE. Uit latere berichten omtrent de verkie zing van 2 raadsleden te Brussel in plaats van den heer Orts overleden en den afgetreden burgemeester van der Straetenis gebleken dat de cacdidaten der liberale vereeniging Einet en de Potter 1607 en 1603 stemmen bekwamen terwijl op de tegenover hen ge stelde candidaten van der Piasscbe en de Cannart d'Hamale 1786 en 1767 stemmen uitgebracht waren. De voorzitter dier liberale vereeniging zeide in eene dadelijk na den afloop dier verkiezing gehouden verga dering o.a,, dat deze nederlaag te wijten was aan de onverschilligheid der meeste liberale kiezers. De tegen standers hadden niets gewonnen, want zij hadden het zelfde aantal stemmen als altijd bekomen zooals reeds vermoed was. Die onverschilligheid was in 1868 ook oorzaak geweest van de verkiezing van den schoenma ker Bochart. Toen waren de liberalen te huis geble ven omdat het sneeuwde. Of zij zich nu verslapen hadden door de halfvasten, wist hij niet, maar het be treurenswaardige feit was nu daar, al zouden de ver- kozenen slechts tot October zitting hebben omdat de raad dan voor de helft moest vernieuwd worden. De tegenstanders hadden niets verzuimd om de overwin ning te behalen de hartstochten de wrok de niet te vervullen verwachtingen van allerlei lieden die niets van staatkunde begrijpen waren in beweging gebracht. Zij hadden zich met alle macht geweerd rijtuigen ge huurd door middel van ijverige handlangers de katho lieken naar de stembus gedrevendaardoor was de overwinning eene clericale overwinning. Volgens de bladen zullen echter verscheidene liberalen, die ontevre den waren over den gang van zaken bij het gemeente bestuur de candidaten der liberale vereeniging bij deze verkiezing niet gestemd hebben. De Nord schrijft de nederlaag der liberale vereeniging toe aan de zucht der kiezersom niet langer aan haren leiband te loopen. In den laatsten tijd oefende zij ten minste steeds in vloed uit ten bate van de meest geavanceerden onder de liberalen. Deze verkiezing zou het begin eener heil zame crisis kunnen zijn. De tegenwoordigheid dezer twee indringers zal volgens de Indépendance de meer derheid tot groote aaneensluiting en samenwerking brengen alle kleingeestige twisten vergetende en aan leiding gevendeom krachtiger dan ooit aan het werk te gaan. Het clericale Journal de Brnxelies acht de taak der verkozenen zeer gewichtig en hoopt dat zij hunne roeping goed begrijpendezich onthouden zullen' van alle dwarsdrijverij stelselmatig verzet of plagerij. Het zou hun tot eer verstrekken wanneer zij het ge meentebestuur hielpen om uit den gevaarlijken modder poel te geraken waarin het geraakt isde slaapdron ken openbare meening wakker te schudden en den kie zers hunne vrijheid, onafhankelijkheid en veerkracht terug te geven. DUITSCHLAND. Lasker bestreed den 28 in den Rijksdag de belastingontwerpen en onderwierp zoowel die ontwerpen als de daarbij behoorende memorie aan eene scherpe beoordeeling. Prins Bismarck verklaarde de verantwoordelijkheid voor die memorie geheel te „an\aarden. Zij bevatte Let belaotingprogramma waar mede de verbonden regeeringen zich vereenigd hadden en dat ten uitvoer zou worden gelegdzoo niet met dezen dan met een anderen Rijksdag. De strekkin» van dat programma was niet, om de behoeftigen ten voordeele van de rijken te belasten. De kiezers zou den wetenwie hunne belangen het meest behartig den de regeering of zij die hare welwillende bedoe lingen trachtten te verijdelen. Hij wasten aanzien van het tarief vast besloten elke wijziging tegen te gaan en de inkomsten zooveel mogelijk door inkomende rech ten te verhoogen. Hij trad voor zijn programma op en zou daarvoor overal aanhangers zien te werven. Dat achtte hij zijn recht en zijn plicht. De bij den Rijksdag ingediende bezwaarschriften tegen de wet op den burgerlijken stand en in het bizonder tegen de bepalingen op het verplicht burgerlijk hu welijkten getale van 1170, zijn onderteekend door (38) (Naar het Hoogduitsch.) De wijze, waarop Erich des middags Wanda begroette was zoo koel en afgemeten als slechts mogelijk was! Dat zijn brief het gewenschte gevolg had gehad be greep hij uit het feit dat Wanda hem een onderhoud had toegestaan en om de uitwerking er van nog te versterken hield hij het voor 't beste den beleedigde te spelen. Het jonge meisje trof deze koelheid zeer diep, en des te meer trachtte zij, zooals v. Martens et wel had voorziendoor verdubbelde hartelijkheid haar zonder mg gedrag van gisteren weer goed te maken. „Ik voelde mij gedrongen u mondeling voor uwen brief te bedanken zeide zij met warmte. „Het heeft mij zoo goed gedaan te bemerken dat gij Ethelreda nog met vergeten hadt." Erich antwoordde hierop slechts met een stommen hoofdknik, zoodat Wanda gedwongen was voort te gaan „lot mijn leedwezen kan ik uwe vraag niet gunstig beantwoorden, Ethelreda heeft reeds de kloosterbelofte afgelegd en kan met meer terug. Indien gij halr op nieuw tracht te zien en te spreken, kan slechts het eemge resultaat van dezen stap zijn dat gij haar op- nieuw medesieepfc in den strijd, dien zij waant afgestre- behaald "aarm de overwinning meent te hebben „Gij houdt daarbij alleen het oog op uwe zuster," antwoordde v. Martens met een licht schouderophalen, en van dit standpunt hebt gij misschien gelijk. Ik moet echter ook aan mij zelf denken. De omstandigheden waaronder ik mijne bruid moest verlatenwaren van zeer bizonderen aard die door den laster nog zonder linger is geworden. Mijne vijanden en ik heb zeer 64800 personen voor een groot deel plattelands be woners waaronder vele vrouwen. Dat groot getal hand- teekeningen schijnt voor het meerendeel verkregen te zijn door den invloed van de geestelijkheid en van bur gemeesters. Op voorstel van graaf Theodor Stolberg Wernigerode kwamen den 29 de leden van alle partijenuitgezon derd de sociaal-democraten bijeen ter behandeling der vraag, of het al dan niet noodzakelijk was, de rijksre- geering uit te noodigen tot het nemen van maatrege len tegen de gevaren waarmede de openbare veiligheid door het gebruik maken van ontplof bare stoffen bedreigd wordt. De staatsminister Eriedenthal was voorzitter. In den loop der bespreking werd ook de vraag gedaan', of het niet noodig zou zijn het recht van schuilplaats door internationale verdragen zoodanig te beperken dat het niet kon misbruikt worden tot het houden van vergaderingen en besprekingen voor de openbare orde en veiligheid van andere staten gevaarlijk. ENGELAND. De regeering besloot het te Londen verschijnende duitsche socialistische blad Yrijheid ge rechtelijk te vervolgen wegens een opstelwaarin °de moord op den Keizer goedgekeurd werd. Lagerhuis. Het wetsontwerp op de krijgstucht waarbij de lijfstraffen werden afgeschaft, werd bij tweede lezing den 28 zonder stemming aangenomen. De onder minister van buitenlandsche zaken verklaarde goede grond te hebben, om aan te nemen, dat de christelijke bevolking in het gebied, waarvan de afstand aan Grie kenland was voorgesteld s/7 van de geheele bevolking- uitmaakte in Thessalie alleen was de verhouding nog grooter en eenstemmig was zij voor de inlijving bij Grie kenland. Hij hoopte, dat de muzelmannen, die wel- licht ouder Griekenland mochten komen, grooter vei- ligheid voor leven en bezittingen dan tot heden zon den genieten en voldoende waarborgen voor eeredienst burgerlijke en staatkundige rechten zouden verkrij»en zooals^door Engeland's afgevaardigde ter conferentie O'do Russeli was omschreven. Den 29 kondigde he: conservatieve lid Gorst een voorstel aan waarvan de strekking is, te betoogen, dat de regeering niet gerech tigd was, aan de boeren den oorlog te verklaren om ten slotte tot het bekende verdrag te komen. Beaeonsfieidsedert eenige dagen ongesteldwas den 29 's avonds 10 uur iets beter. De pijnen waren minder hevig en hij kon eenig voedsel gebruiken. Den 29 werd door de regeering in het Hoogerhuis medegedeeld dat de minister van buitenlandsche zaken aan de regeeringen verzocht had het verzenden van ziek vee naar Engeland te verhinderen. IR ANKRIJK. In het laatste nommer der Revue politique (staatkundig overzicht) komt een ongeteekend van een hoog geplaatsten rus afkomstig artikel voor' waarin wordt medegedeeld, dat, toen de Keizer ver- moord werd, de in werking treding van verscheidene talrijke en machtige vijanden, wier aantal nog vergroot is sedert ik mij van het eedgenootschap heb losgemaakt mijne vijanden zijn niet kieskeurig in de keus hun ner wapenen, leugen en laster zijn hunne gewone mid delen en ik kan hun niet de voldoening gunnen mijn plotseling verdwijnen uit Wiesbaden in hun voordeel te verklaren. Dat verbiedt mij mijn eer en mijn goede naam." „Het was dus niet uitsluitend uwe liefde voor mijne zuster die u tot het schrijven van dien brief bewoog maar de zorg voor uwe reputatie merkte het jonge meisje beschroomd op. „Zelfs op het gevaar af door u van wankelmoedig heid te worden beschuldigd moet ik deze vraa» be vestigend beantwoorden. Er heeft eene verandering plaats gegrepen in den aard mijner gevoelens voor Ethelredalaat mij de redenen daarvan liever verzwij gen, misschien is 't niet geheel buiten hare schuld zoo geworden, haar gebrek aan vertrouwen en geduld heb ben mij diep gekrenkt, maar hoe dat ook zij, hier heeft niet mijn hart te beslissenmaar is er alleen sprake van om hoe eerder hoe liever mijn eens gegeven woord gestand te doen. Een vol jaar heb ik gestreden om mijne vrijheid te verwerven, die heb ik thans ver kregen en zal ze gebruiken om mij in 't oog der wereld te rechtvaardigen." „Het is onmogelijkfluisterde Wanda „Ethelreda kan niet de uwe meer worden." „Dan zal zij in ieder geval vernemen riep Erich uit„dat niet ik onze vereeniging onmogeliik se- maakt heb." J „Dat zal zij zekermaar laat die mededeeling aan mij over, bid ik u smeekte het jonge meisje. „De oude wonde zal stellig minder pijn veroorzaken wan neer mijne hand en niet de uwe ze openrijt. „Ik twijfel er aan, miss Alma, of juist uwe tusschen- komst in deze zaak wel de meest gewenschte is." „Waarom twijfelt ge daaraan?" „Omdat ik er van overtuigd bendat de laster ook reeds bij u eene poging heeft gedaan om mij te bena- deeien en zooals ik gisteren avond ondervond is die poging goed geslaagd." Het jonge meisje zag in pijnlijke verlegenheid voor zich neer. „Het is waarik was gisteren avond zeer onbeleefd zeide zij. „En het is ook waar," ging Erich op denzelfden boelen toon voort„dat men u gezegd heeftdat ik een eerloozeeen avonturier en misschien nog erger was. Antwoordt mij, miss Alma, is dat de waarheid?" „Ja nauwelijks hoorbaar kwam dit woord over Wanda's lippen. „En gij hebt het geloofd. O AlmaAlma, dat heeft mij onuitsprekelijk veel verdriet gedaan!" Een zware zucht van neerslachtigheid scheen aan v. Martens borst te ontsnappen en Alma's oogen vu'den zich met tranen. „Vergeef mijsmeekte zij met be vende stem„wees verzekerddat het mij mceielijk viel er geloof aan te schenken. Ook ik heb veel geleden." Bij de laatste woorden ontmoette haar betraande °°un? de ziJnen' »Alrna - was het u dus niet onver schillig hoe men over mij sprak vroeg hij. „Deedt het u verdriet te hoorendat ik een slecht mensch zou zijn Zij knikte zonder te spreken met het hoofd terwijl hij voortging„En in uw binnenste deed zich een krachtige stem hooren die uitriep Neen het is alles logen wat zij van hem zeggen, mijn hart bedriegt mij methij is een braaf en edel man Alma hief hare oogen tot hem op en daarin las v. Martens een veel inniger bevestiging zijner woorden, dan zij het had kunnen uitspreken." „Dan," ging Erich juichend voort, „danAlma moet dat gevoel in uw hart ook liefde zijn voor mij en evenals ik u bemin, onuitsprekelijk bemin, hebt L'i'i ook mij lief!" BJ „Ik kan niet anders," fluisterde zij en weerde hem niet af, toen hij haar in zijn armen sloot en innig

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1