De sporen van het roofdier. fiimtettlanb. hervormingen voorbereid was namelijk aanmerkelijke vermindering van hetgeen de boeren voor hun land moeten opbrengenvolkomen hervorming van het be lastingstelsel maatregelen ter vergemakkelijking van het verhuizen van de eene provincie naar de andere oprichting van banken te platten lande tegen de woeker enz. Keizer Alexander III zal volgens hem dit alles niet alleen overnemen, maar ook het voorwaarts rukken in Midden-Azië doen ophouden en het Panslavisme tegengaanhij bezit echt russische gevoelens koestert liefde voor de landbouwende bevolking en is afkeerig van het bederf onder de ambtenaren. Eene grondwet in de ware beieekenis van het woord is echter niet te wachtenhij zal tegenover Duitschland dezelfde hou ding aannemen als zijn vader en Frankrijk zal nog ondubbelzinniger blijken van welwillendheid ontvangen. De betrekkingen met Oostenrijk zullen een zweem van wantrouwen toonen en die met Engeland mogen harte lijker verwacht worden met het oog op de vriendschap tusschen hem en den prins van Wales. Volgens het Journal des Débats is het eerstdaags aan de Kamer in te dienen verzoekschrift tot opheffing der speelbank te Monaco door duizenden bewoners der streken aan de Middellandsehe Zee onderteekend. De gemeenteraad van Parijs nam den 29 na voorle zing van het besluit, waarbij vernietigd werd zijn laatste besluit tegen den prefect van politie met algemeene stemmen (65) eene motie aan waarin hij verklaart te betreurendat de verhouding tusschen den raad en dien prefect van zoo moeielijken aard was geworden, dat het goede beheer der stad daaronder lijdt. Tevens wordt daarbij aan de regeering opgemerktdat deze verhouding niet mag voortduren. De ministerraad besloot de drie prefecten van Alge- rië op wachtgeld te stellen en te vervangen. Ongeveer 6o/0 der inschrijvingen in de nieuwe leening is aangenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Huis der Af gevaardigden diende de minister van financiën een wetsontwerp in waarbij de regeering machtiging vraagt tot uitgifte van 50 miljoen fl. 5°/0 papierrentetot dekking van het te kort op de dienst 1881. In het Huis der Heeren gaf de voorzitter zijn leed wezen te kennen over den moord op den russischen Keizer. Deze treurige gebeurtenis had tot de ont dekking geleid van het bestaan eener uitgebreide sa menzwering welke do grondslagen der maatschappij dreigde te ondermijnen. Hij noodigde de leden uit ran hunne zitplaatsen op te staan en pp die wijze van hunne deelneming en instemming te doen blijken met de smartelijke gevoelens, die het hart van den oosten- rijkschen Keizer moesten vervullen die door den dood van dien Yorst een trouw vriend verloren had. Het Huis nam vervolgens de voorloopige begrooting voor April en Mei aan. RUMENIE. Het voorstel tot verheffing van dit vorstendom tot Koningrijk is zeer spoedig behandeld hare lippen kuste- „Gij zijt de mijne Alma", riep hij uit, „voor altjjd de mijne!" XVI. „Het volgende schrijft men mij uit Berlijn," vertelde de heer von Hainfeld in de sociëteit aan een groepje heeren om hem heen. Een zekere von Martens heeft vóór eenige jaren, met goeden uitslag zijn laatste rechterlijk examen afgelegd hij is evenwel niet in staatsdienst gebleven maar spoedig overgegaan in die van een maatschappij in Maintz. Later is hij naar Wiesbaden verhuisd. Daar moet hij veel van zich hebben doen spreken en een zeer onaangenaam duel gehad hebben met een han- noversch officier, tengevolge van onaangenaamheden bij het spel. Tengevolge van deze zaak heeft hij zich ver moedelijk uit Wiesbaden verwijderd terwijl later niets meer van hem vernomen werd." „Ik geloof nietdat dat onze v. Martens is zeide Pleissenbachaan zijn kleinen knevel draaiend „voor zooverre ik ten minste weetis mijn vriend nooit in Wiesbaden geweest." „Die v. Martens, waarover ik berichten heb inge wonnen verklaarde Hainfeld is uit F.aan de Weser geboortig, waar zijn vader opperhoutvester was." „Dan is 't ook duidelijk dat 't niet onze vriend kan zijn," kwam graaf Zeek tusschenbeiden, „want v. Mar tens heeft ons meermalen verteld dat zijn vader opper jagermeester des konings was." De heer von Hainfeld plooide het voorhoofd beden kelijk. „Hmhm in welken tijd ongeveer zou een v. Martens eene dergelijke betrekking bekleed kunnen h' bben? Den laatsten die dien post vervulde, kende ik persoonlijk die was namelijk gehuwd met een nicht mijner vrouw en ik kan u verzekerenmijne heeren dat zijn naam niet v. Martens was." „Welnu, dan zal het zijn voorganger geweest zijn," meende Birzowski schouderophalend. „Evenmin mijnheer antwoordde Hainfeld „mijn neef, of, om mij nauwkeuriger uit te drukken, de echtgenoot mijner nicht, heeft mij meermalen den naam van zijn voorganger genoemd. Die luide graaf P. „Daar komt v. Martens zelf," riep graaf Zeek uit, hij zal ons zelf het best de gewenschte ophelderingen kunnen geven." „Het zou eene belediging zijn, indien wij blijk gaven hem te wantrouwen merkte Pleissenbach op. „Daarvan is geen sprake. Laat de zaak aan mij overantwoordde de ritmeester en toen Erich zich bij het gezelschap voegderiep hij hem toe„Wij Spraken juist over uw prachtig tafelornement, mijnheer von Martens van dat prachtstuk dat uw vaderde opperjagermeester, van den koning ten geschenke heeft ontvangen." v. Martens boog blijkbaar gevleidwaarop Hainfeld vroeg„In welk jaar was uw vader met die betrek king bekleed mijnheer v. Martens 'Wordt vervolgd,) geworden zooals blijkt uit den volgenden loop van za ken. Den 26 werd bij de opening der Kamer door generaal Lecca voorgesteld dat Rumenië den titel van Koningrijk zou aannemen en Vorst Karei I dien van Koning van Rumenië en dat de troonopvolger zou voeren den titel van Koninklijken Prins. Dit zoo door de afgevaardigden als het publiek luid toegejuichte voorstel werd dadelijk naar de afdeelingen verzonden om te worden onderzocht. Zoodra dit voorstel bekend werd staken de bewoners van Bucharest de vlag uit hunne woningen. Toen het onderzoek in de afdeelin gen afgeloopen was werd de openbare zitting hervat. Door verschillende sprekers werd erkend dat de ver heffing tot Koningrijk een natuurlijk gevolg was van de verkondiging en erkenning zijner onaf hankelijkheid. De voorzitter, herinnerendehoe de rumeenen voor hunne onafhankelijkheid gestreden hadden verklaarde zich gelukkig te achtendat hij den dag beleefde waarop de lievelingswensch van het volk vervuld werd. De conservatieve partij verklaarde het voorstel te on dersteunen waarna de minister van buitenlandsche zaken mededeelde, dat de verheffing tot Koningrijk geen bezwaar bij de europeesche mogendheden zou ontmoe ten want zij had geene wijziging in het programma der regeering ten gevolge. Met algemeene (99) stem men werd het voorstel aangenomen welke uitslag door den voorzitter onder algemeene toejuiching werd mede gedeeld. In den Senaat, waarheen het onmiddellijk ver zonden was, werd het mede na eene korte onbeduidende beraadslaging aangenomen. Te 6 uren 's namiddags begaven de senatoren en afgevaardigden zich naar het paleis, om Vorst Karei het besluit mede te deelen. Hij antwoorddemet zijne gemalin naast zichdat hij de Koningskroon aannam niet voor hem persoonlijk, maar voor het aanzien van het land omdat hij steeds eer bied had voor den volkswil en bij het volk de overtui ging gevestigd was, dat de nieuwe titel voor Rumenie's toekomst noodzakelijk was en in overeenstemming met de uitbreiding beteekenis en macht van het land. Des avonds heerschte te Bucharest, dat verlicht was, groote vreugde. RUSLAND. De kroonprins van Duitschland antwoord de aan eene commissie uit de duitschers te Moskou die hem te Petersburg kwam begroeten, het volgende „Wel had ik gewenscht, dat de aanleiding tot mijne reis van vroo- lijker aard ware geweest, dan Keizer Alexander II de laat ste eer te bewijzen. Gij kunt u gemakkelijk voorstellen, wel ken indruk de misdaad op mijn vader en op mij gemaakt heeft maar toch was het mij zeer aangenaam, dat mijn vader mij herwaarts zond. Ik heb persoonlijk steeds de vriendschappelijkste betrekkingen met den tegen- woordigen Keizer onderhouden en gij kunt aan uwe landgenooten te Moskou de verzekering geven dat de oude vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide Staten gehandhaafd zullen worden en eren duurzaam zullen zijn, als tot heden het geval was. Die vriendschap is niet slechts voor beide aan elkander grenzende Sta ten maar ock voor den vrede van Europa van groot gewicht." Het ministerie voor post- en telegraafwezen is weder opgeheven en gevoegd by dat van binnenlandsche zaken. De minister van dat opgeheven ministerie werd lid van den Rijksraad. SPANJE. Te Madrid werd den 26 eene vergadering tegen de slavernij gehouden waarop de volgende be sluiten aangenomen werden de wet van 13 Februari 1880 betreffende de slavernij op het eiland Cuba was in strijd met de beginselen van rechthet reglement op de slavernij verdiende afkeuringde moord op Keizer Alexander IIdie 20 miljoen lijfeigenen vrij gemaakt hadwerd afgekeurdingenomenheid werd betuigd met het te Parijs aan Victor Hugo gebracht huldebetoon eindelijk zou zij niet rusten voordat haar doel in de spaansche koloniën volkomen bereikt was. TURKIJE. Men verzekert, dat de gezanten overeen gekomen waren de laatste door de Porte voorgestelde grenslijn met Griekenland goed te keuren. ZWITSERLAND. De groote raad van het kanton St. Gallen verwierp met 73 tegen 66 stemmen een voor stel tot wederinvoering der doodstraféén lid bleef buiten stemming en 21 leden waren afwezig. ZUID-AFRICA. 500 Basoeto's deden een stroop tocht naar Boleka in Basoetoland en maakten een groot aantal paarden en runderen buit. De verliezen der kolonisten waren onbeduidend. Op den dagdat de vredesvoorwaarden geteekend werden, heeft Potchefstroom uit gebrek aan levensmid delen zich aan de boeren moeten overgeven. De en- gelschen hadden gedurende het beleg 18 dooden en 90 gekwetsteneen gevolg van de omstandigheid dat de troepen verschansingen moesten aanleggen onder het geweervuur der boeren de boeren namen 3000 patro nen en 2 geweren. Volgens den verslaggever der Times had Joubert hem gezegd, dat, was de oorlog voortgezet en gunstig afge loopen voor de boeren, de bezittingen der uitgewekenen bepaald verbeurd verklaard zouden zijn geworden. Thans bestond daartoe geen plan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. 29 Maart. Voortzetting van de behandeling der ren- tewet. Art. 2. „Onder ingezetenen verstaat deze wet ieder die in December van het jaar, waarover het be lastbaar inkomen moet worden aangegeven, binnen het Rijk in Europa woont, onverschillig hoelang zijn verblijf heeft geduurd. Of iemand binnen het Rijk woont, wordt naar omstandigheden beoordeeld. Met inge zetenen worden voor de toepassing van deze wet gelijk gesteld zedelijke lichamen stichtingen, vereenigingen, maatschappijen en vennootschappen in het tijdvak be doeld in het eerste lid binnen het Rijk in Europa gevestigd onverschillig of zij rechtens of feitelijk be staan." Met 45 tegen 38 stemmen zijn verworpen 2 amendementen van den heer v. Houten het eene om het eerste lid te lezen „Belastingschuldig ingezeten is ieder die op 1° Januari binnen het Rijk in Europa woont, of die zich in den loop des jaars aldaar metter woon vestigt", het andere om een vierde lid toe te voegen, luidende: „Hiervan zijn echter naamlooze ven nootschappen uitgezonderd." Met 54 tegen 29 stem men werd aangenomen een amendement van den heer v. Deldeu, om als vierde lid toe te voegen: „uitgezon derd zijn naamlooze vennootschappen welke hier te lande patentplichtig zijn." Dus gewijzigd is art. 2 aan genomen met 52 tegen 30 stemmen. Een subamen dement van den heer de Bruyn Kops op het amen- dement-v.-Delden strekkende om in plaats van „pa tentplichtig" te lezen „ter zake van haar bedrijf be lastingplichtig", was met 57 tegen 26 st. afgewezen. Op art. 3, inhoudende1». regeling van hetgeen onder inkomen uit effecten wordt verstaan 2°. be voegdheid tot vermindering der ontvangen geldswaarde van een coupon ter bepaling van zijn inkomen met de loopende rente door hem op die coupon betaald 3°. berekening van den maatstaf voor het inkomen uit een effect4°. gevallen waarin geen loopende rente of inkomen in aanmerking komt, is door den heer de Bruyn een amendement voorgesteld om 2°. te doen vervallenals geheel onnoodig en als bevattende de omschrijving eener'' bevoegdheid die reeds een recht voor den belastingschuldige is. Den 24 geraakte het paard van K. S. te Heer- hugowaard, naar Alkmaar rijdende, door schrik op hol, waardoor de eigenaar van het rijtuig viel en het dijbeen brak. De zangvereeniging „Excelsior" te Broek op Lan- gedijk heeft den 24 eene uitvoering ten voordeele der Transvaal gegeven, welke zuiver 120 heeft opgebracht. De bisschop van Haarlem, msgr. P. M. Snickers, heeft den 27 te Rome zijn 40jarig priesterfeest gevierd. In het Hotel N" 1 te IJmuiden is zondag-avond een door eenige heeren en dames georganiseerd feest ten voordeele der transvaalsche boeren gegeven waar van de zuivere opbrengst ruim f 150 bedroeg. De rechtbank te Utrecht heeft den 28 eene vrouw, beklaagd van feitelijk vergrijp tegen de zedendoor bevordering der ongebondenheid van jongelieden bene den de 21 jaren gepleegd ten opzichte harer eigene dochterveroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en f 150 boete met ontzegging van alle voogdij of cura torschap over hare kinderen voor den tijd van 10 jaren en van alle voordeelen haar bij het Burg. Wetb. toe gekend. Den 29 is te Hoorn een boom, in het plantsoen omgehakt wordendeden arbeiders ontschoten en neer gevallen op 2 zeer jeugdige kinderenwaarvan het eene op de plaats dood bleef en het andere zoo zwaar gekneusd werd, dat men voor het behoud er van vreest. Het gerechtshot te Amsterdam heeft den 29 J. v. Solt schuldig verklaard aan bedelarij (te S. Pancras), aan 2 valschheaen in onderhandsche geschriften (aan bevelingsbrieven om onderstand op naam van den heer mr. v. Lelyveld) en het tweemaal des bewust gebruik maken daarvan en hem veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf 4 boeten van f 50en overbrenging naar een bedelaarsgesticht na afloop van zijnen straftijd. Den 29 is te 's Gravenhage overleden de gepen sioneerde schout-bij-nacht A. J. Voet. De den 29 te Nieuwediep binnengekomen visc-h- sloep Pollux, van de reederij „Neptunus" aldaar, heeft aangebracht de uit 7 koppen bestaandedoor storm weder uitgeputte en met bakkelijnen opgevischte be manning van den gezonken noorschen schoener Anne Koibjornsen van Charleston met steenkolen bestemd geweest naar Fredrikshamn. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is den 29 te Utrecht aanbesteed het leve ren van 4 miljoen ponden sta'en spoorstaven 285000 ponden stalen laschplaten en 68000 ponden ijzeren eindplaten welke levering aangenomen werd door de Société Anonyme des Aciéries d'Angleur Renovy, voor f 346,727,49. Eene levering van 48000 ponden ijzeren schroefbouten en 88090 ponden ijzeren haakbouten werd aangenomen door de Hagen Grünthaler Eisenwerke Actiën-Gesellschaftvoor 17761,15. Den 29 's avonds is de houtzaagmolen der heeren v. Stolk aan de Schie, onder Hillegersberg, met eene aangrenzende loods afgebrand. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 29 met 7 van de 9 stemmentot gemeente-secretaris be noemd den heer P. Denijs ambtenaar ter secretarie en besloten tot het aangaan eener leeniug van 12,500, tot bekostiging van te verrichten gemeentewerken. Door den voorzitter werd protest aangeteekend tegen een besluit van den raad waarbij met 5 tegen 4 st. aan een ontslagen oproerig policiebeambte eene grati ficatie van f 25 wordt toegekend. Aangezien het contract der gemeente Helder met de gasfabriek aldaar in September 1882 eindigtheeft de gemeenteraad den 29 eene commissie benoemd ter voorbereiding van het ten deze door den raad te nemen besluit. In de algemeene schoolverordening, door den zelfden raad vastgesteld is bepaald dat de toelating van leerlingen tot de openbare scholen slechts eenmaal 's jaars met 1°. Augustuszal geschieden en dat de 6jarige leeftijd vereischt wordt behoudens een kwartaal speling. Voor het maken van 2 vleugelgebouwen aan het r. c. oude vrouwen- en mannenhuis S. Jacob in de Plantage te Amsterdamden 30 door regenten van het r. c. oude-armenkantoor aanbesteed, was de minste inschrijving f 104,500. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30 besloten, ter zake der bekende gymnasium-kwestie geene enquête in te stellen, zooals door 9 leeraren gevraagd was. Te Wormerveer is den 30 een meisje van 3 jaren in eon ierput gevallen. Ofschoon er spoedig uitgehaald, is het kind overleden. Bij den gunstigen gang der spoorweg-exploitatie

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2