iHmmtlanb. jliüJ-CA. Ze prost-en: van enezueia Guzman Blanco opende den 5 Maart het congres met eene boodschapwaarin o. a. de volgende zinsnede voorkwam Met de nederlandsche regeering blijven de diplomatieke betrekkingen steeds afgebroken, omilat zij voortgaat te volharden in hare dwaze houding, zich niet verder bezig te houden met de aanspraken op vergoe ding door Venezuela bij haar ingediend wegens de medewerkingwaardoor het eiland Cura9ao de omwen teling van 1874 ondersteunde en bevorderde, terwijl Venezuela erkend heett en voortgaat te betalen de vorderingen, door Nederland ingediend wegens de schade en nadeelen, door vroegere burgeroorlogen aan holland- sche onderdanen toegebracht. ZUID-AERICA. De Zuid-Afrikaan acht de vierde overwinning der boeren op den Spitskop of Majuba- heuvel de schitterendste, omdat zij niet alleen het ter rein tegen zich hadden, maar aanvallend te werk gingen. Hunne overwinning was even beslist als die van Water loo. En hoe dit mogelijk was, blijkt, wanneer men nagaat, welke fijne krijgskunst zij in toepassing brachten afge scheiden van hunnen moed. Zij schijnen zich in twee afdeelingen verdeeld te hebben en toen de eene af'dee- ling beneden aan den heuvel de aandacht der engel- schen bezig hield door een flauw geweervuur en hen noodzaaktezich onder de beschutting te houden en niet al te nauwkeurig over den rand te kijken kroop de 2e afdeeling de bestormingspartij naar boven, geen schot lossende voor dat zij bij en over den rand wa ren om den strijd in één oogenblik te beslissen. Op die wijze is volgens dat blad de overwinning behaald die even vereerend is voor het krijgsmanstalent van Joubert als voor den moed der zoo kort geleden door de engelschen verachte boeren. In de „Staats-courant" der Zuid-Africaansche Repu bliek komt een ingezonden stuk voor, luidende „Bur germoed eD Geloof" (door een ooggetuige) Potchefstroom. Een feitdat in een europeescken oorlog algemeen be kend gemaakt zou worden, maar hier wellicht verloren zou gaanis, dat Hans Joubert, die hier in de schans door een vijandelijken kogel werd getroffen en wien een weinig eau de cologne werd gebracht vóór hij stierf, een half uur voor zijn dood zeide „„Ik weet, dat Jezus mij zal aannemenik voelik sterfmaar voor die vrijdom van mijn land en om die- woord lafaard van mijn natie weg te nemen."" Het berichtdat Pretoria ingenomen zou zijn kort vóór den wapenstilstand, is geheel verzonnen. De en- gelsche gevangenen die door den verslaggever van de Standard ontmoet werden waren tevreden over de van de boeren ondervonden behandeling. Hfx blijft volhou den dat de engeiscbe kolonisten het verblijf in de Transvaal ondragelijk achten en hun ondergang voorzien. Te Kaapstad had eene heftige anti-hollandsche be weging plaats. Gladstone's beeltenis werd verbrand en de ruiten van de kantoren der bladen Cape Argus en Zuid-Afrikaan werden verbrijzeld. Het bericht der Daily Telegraph dat er een geheim artikel in de vre desovereenkomst bestaatbepalende,1 dat de engeiscbe troepen den Langsnek niet mogen bezetten komt zeer onwaarschijnlijk voor en is wellicht ook verzonnen. „Plotseling was hij met zoon en dochter verdwenen zoo vertelde hun eene gedienstige buurvrouw. „De eer ste was bij een voornaam heer in dienst getreden terwijl de laatste die plotseling zich weer te Oostburg had vertoond den buren had medegedeeld dat haar vader intusschen gestorven was. Deze moest haar een aardig sommetje hebben nagelaten want sedert dien tijd maakte zij in de buurt goede sier." „Kunt gij ook zeggen, waar mejuffrouw Mirski thans woont vroeg Hugo. „Het spijt mij," was het antwoord van de buurvrouw, „daarvan ben ik niet op de hoogte. Maar als gij Marie spreken wilt, hebt ge u eenvoudig in den Witten adelaar" te vervoegen, daar is zij den geheelen dag te vinden. Weet gij, zij de vrouw besloot hare in lichtingen door een beweging te maken als iemand die bijna omvalt terwijl hij een glas leêg drinkten vertrok daarbij den mond tot een minachtenden grijns. Boguslaw lachte hartelijk om deze aanschouwelijke voorstelling, terwijl Hugo vroeg: „Waar ergens is de „Witte adelaar"? „O die is gemakkelijk te vinden," antwoordde de vrouw„in de Houtstraatde tweede steeg vau de brug". De beide Birzowski's bedankten de buurvrouw voor de gegeven inlichtingen en zochten de „Witte adelaar" op, dezelfde kroegin welke vóór een paar maanden de heer v. Martens den beschonken Mirski zijn pleeg zoon had ontfutseld. Ofschoon Boguslaw's kleeding evenmin aanspraak vermocht te maken op den naam van smaakvol als Hugo's „roovercostuum," en de broe ders zich opzettelijk van hunne handschoenen hadden onldaanwekte toch hun binnentreden in de kroeg niet weinig opzien en de waardin zelf kwam dadelijk haastig aangeloopen om met tallooze strijkages te ver nemen wat de edele heeren verlangden. „Edele heeren," riep Hugo uit in de poolsche taal met een verstoord gelaat„de duivel hale uw edele heeren. Zooeven hebben wij dien bloedzuigers onze pacht som gebrachten er is ons nauwelijks zooveel overge bleven om nog een borrel te kunnen betalen." Deze woorden werden luid genoeg gesprokenom door de gasten aan de tafeltjes in de nabijheid te wor den verstaan en beantwoordden volkomen aan het doel, waarmee ze werden geuitnamelijk den aanwezigen te doen gelooven dat niets bizonders de nieuw aangeko- menen onderscheidde. Toen echter de waardin de ver langde drank bracht, zeide Hugo op fluisterenden toon, terwijl hij haar een thaler in betaling gaf: „Wij zou den gaarnezonder opzien te wekkeneen meisje spreken dat bier dikwijls komt." Wordt vervolgd jrrp r~ r. - ar-dgg.- '-c -r ~x**s. nv? ;:zt-xs STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De voorgestelde wijziging van art. 2 der wet van 24 Januari 1863 betreft de breedte welke aan de Maas behoort gegeven te worden in verband met den nieu wen mond door den Hoek van Holland. De rivier zal zich alzoo geleidelijk verwijden overeenkomstig de vol gende afmetingen: Krimpen 250, Rotterdam 340, Viaar- dingen 450 begin van het Scheur 470, Maassluis 530, begin der doorgraving aan den Hoek van Holland 630, einde der doorgraving 660, zeeëinde van hes bestaande noorderhoofd 685 en uitmonding in zee 800 ellen, met eene voor de scheepvaart voldoende diepte wordende de riviermond gevormd door dijken, aansluitende tegen 2 tot voldoende diepte in zee uit te brengen dammen. Er is geene andere keuze dan voort te gaan op de grondslagen en de wijze door de staatscommissie aanbe volen. De kosten zijn geraamd op 30 miljoen, te dek ken door eene geldleening, voorloopig door verhooging van vlottende schuld. Het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk IK der staatsbegrooting voor 1881 strekt tot toewijzing van 72,340,000, tot het voorzien in de dringende behoefte van het oogenblik en te zorgen dat de Rotterdamsche waterweg voor de handels- en kustvaart bruikbaar blijft. Den 6 zijn aangenomen de wetsontwerpen tot bekrach tiging eener provineiale heffing in Groningen, van ver koop van groud onder Sliedrecht aan jr. Jantzon, langs het Noordhollandsch Kanaal aan Alkmaar, en van eene voormalige batterij bij Zutfen (68 tegen 3 st.), en vau eene grensregeling met verkoop en ruiling van, buiten gronden in de Oostersehelde gefüoten met bn. v. d. Duyn v. Maasdam; tot wijziging der begrooting van het domeinfonds en van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1880 (68 tegen 3 st.) tot onteigening voor den bouw eener nieuwe sluis ia de Dedeuisvaart, tot indee ling der Oostersehelde en andere zeeuwsche stroomen bij de aangrenzende gemeenten (53 tegen 17 st.)tot naturalisatie van 6 personen tot vereeniging der ge meenten Zwijndreeht en Grootelindt (58 tegen 10 st.), tot bestemming van het saldo der rekening van het immigratiefonds, en tot kwijtschelding aan G. de Groot en G. J. Peeters van den lande aankomende vorderin gen. Aan den heer de Jong werd verlof verleend, den minister van binn. zaken te interpelleeren omtrent den invoer van vee in Engeland. Op verzoek van den mi nister van financiën zijn de verdere beraadslagingen over de rentewet geschorst, daar de daags te voren genomen beslissingen onvermijdelijk grooten invloed zullen uitoefe nen op de werking der wetzoo die tot stand komt en al dadelijk de omwerking van verscheidene bepalin gen van het ontwero vorderen. Hij vindt zich daarom verplicht, die gevolgen in ernstige overweging te nemen en na te gaan, op welke wijze daarin zal kunnen wor den voorzien. -Te Calantsoog waren" op 1 Jan. 76 kinderen van 6 tot 12 jaren, waarvan 11 de school niet bezochten en van deze 9 die eerst na 1 Mei des vorigen jaars 6 jaren geworden waren en vermoedelijk eerlang ter school zullen komen. In de gemeente Zijpe waren op 1 Januari 739 kinderen van 6 tot 12 jaren, waarvan 537 de openbare scholen aldaar21 die te Petten 106 de bijzondere r. c. school te Krabbendam bezochten. Aizoo genoten 67 van bedoelde kinderen geen onderwijsmaar 16 dezer hadden eerst na 1 Mei 1880 den ouderdom van 6 jaren bereikt en zullen met 1°. Mei a s. de scholen bezoeken. Omtrent de oorzaken van het school verzuim der 51 overige kindereu zal een onderzoek in gesteld worden. Tegen 28 texelsche jongelieden, die in den nacht van 20 Maart hun zangcollegie met een bollekriek, een zingenden naarhuisgang, verlieten, is proces-verbaal op gemaakt. Het door Amsteis Mannenkoor op 26 Maart in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gegeven con cert ten behoeve der Transvaal heeft f 1062 opgebracht. Directeuren der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem hebben in hunne vergade ring van 2 April 1000 aangewezen tot ondersteuning der beraamde internationale Pool-expeditie in 188283. Den 2, 's avonds, is de houtzaagmolen „de Stier," tusschen Akersloot en Krommenie bij feilen wind ge heel afgebrand. Den 3 heeft te Hoorn de uitreiking plaats gehad der prijzen behaald in den gehouden wedstrijd voor rederijkers. Vooraf werd opgevoerd het tooneelspel „Door strijd tot zege", naar Werners „Glück Auf" bewerkt en aan de kamer „Westfrisia" opgedragen door den heer H. Kroon Dz., en ten slotte werd door de zustervereeniging „Hofdijk" aan „W estfrisia" een zilve ren lauwerkrans aangeboden. Aan „Thalia", van Am sterdam isbij de eervolle vermelding der jury door het bestuur van „Westfrisia" een zilveren medalje toegekend. Den 3 hebben in den omtrek van de halte Asselt en nabij de Soerensche bossehen felle heibranden gewoed. De nieuwgebouwde kerk te Midsland op Ter schelling is den 3 door den predikant Wouters op plechtige wijze ingewijd. Den 4 wist een in het buitengasthuis te Amster dam tijdelijk opgenomen krankzinnig persoon op het dak van het gebouw te komen, waar hij op een schoor steen plaats nam. De te hulp geroepen brandwachts wisten den man die elk oogenblik dreigde naar bene den te stortenveilig af te brengen. Den 4 is te 's Gravenhage door het prov. bestuur van Zuidbolland besteed bet bezinken en bestorten van den Oudelandschen zeedijk op Goedereedewaarvoor minste inschrijver was de heer C. Roskam te Sliedrecht, voor f 102,400. De 21ste opgaaf van giftenbij de Algemeene Watersnoodcommissie ingekomen, beloopt 1203. De Trammaatscbappij te Rotterdam laat over 1880 voor hare aandeelhouders, in weerwil dat zij 2% mil joen personen vervoerde 2'n .oa ontv'ng, nog geen f 25 batig saldo. Te Bennekom heeft een hevige brand gewoed in de jonge dennenbosschen van de heeren Benoit te Luik, die over eene uitgestrektheid van verscheidene tiental len van bunders vernield zijn. Men schrijft zulks toe aan vonken van de locomotief. De bekende tooneelspeler Henri Morrien is we gens krankzinnigheid inhet buitengasthuis te Amsterdam opgenomeu. Uit het fonds van Maria Harms Coeragie te Elburgis gedurende de jongste wintermaanden door heeren provisoren aan 116 gezinnen, behoorende tot de niet door de diaconie bedeelden uitgekeerd de be langrijke som van f 2593,32%. De kwestie over de bekrooning te Mecheien van de gecombineerde tooneelvereenigingen „De ware vrien den" van Amsterdam en „Vriendschap en genoegen" van Haarlem is thans opgelost. Er bestond verschil tusschen de jury en het bestuur van „De Dylezonen", maar dit is hiermede geëindigd, dat genoemde vereeni- gingen niet met een eersten maar met een buitenge wonen eersten prijs zijn bekroond. De gemeenteraad van Wonseradeel heeft het voor stel van B. en W., om voor f 10000 aandeel te nemen in de Ned. Tramwegmaatsehappy, met 7 tegen 5 stem men verworpen. De regeering heeft het aanzoek van het belgische gouvernement om eene overeenkomst te sluiten tot verzekering van de wederzijdsche uitvoering van rech terlijke beslissingen in burgerlijke en handelszaken af gewezen. Zij houdt zieh zelf bezig met de bewerking van een wetsontwerp, hetwelk tot grondslag kan strek ken van de onderhandelingen welke zij met verschil lende landen te dezer zake wenscht aan te knoopen. De rotterdamsche trammaatschappij heeft besloten, de concessie voor een stoomtram van Delfshaven naar Schiedam te aanvaarden in iien de noodige 150,000 te vinden zijn door de onuitgegeven aandeelen a pari te plaatsen. - Het hoofdcomité ter behartiging van de belangen der transvaalsche boeren heeft, nu het eindigen van den oorlog het vergunt zijn gevoelen uit te spreken aan het volk der Zuid-Af'rica'ansehe Republiek een adres ge richt waarin het zijne hartelijke sympathie uitspreekt, geluk wenscht met den gunstigen afloop van den krijg en den wensch uitdat van nu aan inniger betrekkin gen tusschen Nederland en de stamverwante, zuid-afri- caners mogen onderhouden worden Het adres is fraai gecalligrufeerd en bestemd voor het archief der Repu bliek. Ook heeft het hoofdcomité aan het Transvaal- comité te Londen een adres gericht, tot betuiging van dank voor de verleende krachtige med-werking en van gelukwensehing m6t den verworven uitslag. Een der urker schuiten is in de nabijheid der Maas door eene stoomboot overzeild en onmiddelijk ge zonken de opvarenden zijn vermoedelijk gered. In 1880 zijn voor afkoop van tienden betaald f 29,864 aan het staatsdomein 711,934 aan het kroon domein en 81,394 aan particulieren. Tusschen den Staat en de gemeente Rotterdam is eene overeenkomst getroffen betreffende den weg naar het centraal station buiten de Delftsche poort en een gedeelte van het stationspleinwaarop de gemeente plaatsoen aanleggen en een ijzereren afsluithek plaatsen zaltegen eene vergoeding van ruim f 7000; terwijl de Staat het recht behoudt het geheeie plein des ge vorderd in gebruik te nemen tegen betaling van f 5000. Tusschen de stad Amsterdam en de Holl. Spoor wegmaatschappij was eene overeenkomst gesloten waarbij aan laatstgenoemdetot het aanleggen van een Kolentiptot 1907 voor f 6480 's jaars ver huurd werd de kade en steiger langs de Nieuwe Vaartop voorwaardedat de maatschappij die kade door een hek afsloot de verantwoordelijkheid voor ter rein en steiger op zich nam, het aanleggen der booten van de Kon. Stoombootmaatschappij niet belemmerde en de firma Levert en Schwiep zou laten in de huur van zeker gedeelte (de geheeie opbrengst van 3 ge bruikers zou 18,265 's jaars zijn)en waarbij de maatschappij 8 roeden grond bij het station buiten de Willemspoort ruilde tegen grond bij de Brouwersgracht, in den Overbraker Bmnenpolder en onder Sloten, groot ruim 8 bunders en f 33000. De gemeenteraad ver klaarde zich den 30 Maart in beginsel voor het eerste, maar de stemmen staakten over een amendement van den heer den Tex strekkende om niet bij te betalen 7 33000. Hoezeer de directie der Spoorwegmaatschappij kennis had gegevendat zij bij goedkeuring van dit amendement de overeenkomst niet kon aannemen, heeft de raad het den 6 April met 19 tegen 14 stemmen en vervolgens de gewijzigde voordracht met 21 tegen 12 stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen op een na werd goedgekeurd de voordracht van B. en V' tot tijdelijken afstand der terreinen achter het nieuwe Rijks-museum ten behoeve der beraamde koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling. De gemeenteraad van Ilpendam beeft besloten in de kom van het dorp een zeer grooten regenbak te doen maken. Te 's Gravesande is bij een door de buren in gesteld onderzoek gebleken, dat de beide kinderen van eene ten vorigen jare hertrouwde weduwe, vooral een 6jarig meisje, door de moeder en den stiefvader op de ergerlijkste wijze zijn mishandeld geworden. Het meisje werd in ellendigen toestand gebonden op deu zolder gevonden De buren hebben aan de ontaarde ouders hunne verontwaaraigheid duchtig doen blijken en de noodige aangifte gedaan. Te Amsterdam zijn bij de examens voor den rang van onderwijzeres geslaagd P. H. Blommendaalvan Haailem N. v. d. Linden, J. L. Sneltjes A. J. G. Immtnk en C J. Pfeiffer, van de kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem A. M. BuysJ. Walck en J. Dorpemavan Zaandam. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Texel is benoemd de surnumerair Z. Middelkoop. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 4 beslo ten, voor den aan te leggen stoomtramweg van daar

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2