4 Suit culfttlb De j acht op het rooidier wordt ondernomen. en schuldvorderingen voor de heffing van deze belas ting met het bedrag der betaalde rente van schuld vorderingen ten laste der belastingschuldige. Als ik word belast naar mijn inkomen uit effecten en schuld vorderingen aldus redeneerde men dan moet ik van dat inkomen eerst aftrekken de rente die ik zelf aan anderen betaal. De Minister meende alleen aftrekking te mogen toestaan van de rente eener schuldvordering, waarvoor de effecten in pand waren gegeven; maar de meerderheid vond voor deze beperking geen voldoenden grond en besloot de aftrekking van alle betaalde rente van eigen schulden toe te staan. Dat door deze be slissing het beginsel der wet zou zijn aangetast, of haal verdere behandeling bemoeilijkt zou worden, is almede bezwaarlijk in te zien. Het wetsontwerp kende geen aanslag voor gedeelten van het dienstjaar bij de derde beslissing waartegen de Minister zich verzette werd daarentegen aangeno men dat hij, die niet het geheele jaar ingezetene van het Koninkrijk was, belastbaar is voor zooveel twaalfde gedeelten als hij maanden binnen het Rijk verbleef. Ook deze beslissing raakt stellig niet de hoofdbeginselen der wet, al moge zij enkele bepalingen voor hare toe passing noodig maken en behoeft dus evenmin de ver wachting te vernietigen dat de Minister de verdedi ging van zijn ontwerp zij het ook met enkele wijzigin gen en aanvullingen, na het Paasohreces zal hervatten. in de Kamer de betreffende het be- mid- BELGIE. Den 5 en 6 werd raadslaging over het wetsontwerp delbaar onderwijs voortgezet. In de zitting van den 5 werd door den minister van financiën een wetsontwerp ingediend, waarbij eene som van f 125,000 werd aan gevraagd ter beschikking der regeering, als huwelijks gift voor prinses Stephaniewelk wetsontwerp den 6 aangenomen werd met 71 tegen 3 stemmen. In den Senaat ving den 5 de beraadslaging over de begrooting van oorlog aanzij werd goedgekeurd met 28 tegen 6 stemmen, terwijl de rechterzijde zich onthield. DUITSCHLAND. De burgerschap te Hamburg verkoos den 6 overeenkomstig het voorstel van den Senaat 9 personen tot beraadslaging over het vraagstuk der tolaansluitingdie van Bremen denzelfden dag eene commissie van 12 leden. ENGELAND. Volgens het bulletin, den 7 des voormiddags te 101/» ure uitgegeven omtrent zijnen toe stand had Beaconsfield in den afgeloopen nacht ten gevolge van gevatte koudeeen levigen aanval van asthma met congestie in de rechterlong te verduren gehad. De ziekteverschijnselen waren zeer ernstig maar toch weer verbeterende. De verslaggevers der engelsche bladen blijven verzekeren, dat men in Natal zeer ontevreden is over den loop van za ken. Yolgens de Times heeft het gemeentebestuur van Dur ban de uitnoodiging van het londensche transvaal-genoot- schapom het algemeene oordeel in de kolonie omtrent den vrede met de boeren kenbaar te maken, beantwoord met de volgende motie de vrede met de boeren wordt algemeen walgelijk gevonden daardoor acht men En- gelr.nd's prestige tegenover de inboorlingen geheel be dorven en de belangen der goedgezinde boeren en der engelsche bewoners van de Transvaal verwaarloosd. De vredesvoorwaarden beteekenen eenvoudig dat grooter bloedvergieten spoedig onvermijdelijk is. Generaal Wood berichtte aan den minister van ko loniën dat de ziekten onder de troepen verminderden. Op eene te Londen gehouden vergadering van soci aal-democraten, belegd om af te keuren het tegen Most ingestelde rechtsgeding werd de volgende motie aange nomen de vergadering beschouwt de in hechtenis neming van Most en de in beslagneming der drukkerij van het blad de Vrijheid, als eene willekeurige handeling, volkomenhet duitsche en russische despotismeonder welks druk zij ge schied iswaardig. De voorzitter sprak in zijne rede de meening uitdat de man die den bom ge- o. a. worpen hadwaardoor Keizer Alexander II doodelijk getroffen werd eenmaal als held een Wilhelm Teil gelijkzou gevierd worden. De ingestelde vervolging was een aanranding der engelsche vrijheid en veiligheid. Op de vraag, of de tegen de ministers Dilke en Brassy geuite beschuldiging dat zij bijdragen schonken aan het blad de Vrijheid, waar was, is van regeeringswege een ontkennend antwoord gegeven. De minister van oorlog deelde in het Hoogerhuis mede dat de commissarissen in de Transvaal in last hadden gekregen aan te dringen op het bestraffen der moordenaars van Elliott en Barber en zorg te dragen voor de bescherming van den eigendom der aan Enge land trouw gebleven inwoners van de Transvaal, zoowel engelschen als hollanders. Het rechtsgeding tegen Most is naar het hof van assises verwezen. Den 8 diende de hertog van Argyll zijn ontslag in als lid van het ministerie wegens verschil van meening over zekere bepalingen der wet op het iersche grond bezit. Lageehuis. Den 5 werd gevraagd, of de regeering ook berichten uit Zuid-Africa had bevestigende dat de hoofden der boeren met wie de vrede gesloten wasniet in staat waren hun gezag te handhaven. Het antwoord luidde ontkennend evenmin waren er vertrouwbare berichten die bevestigden dat de aan Engeland getrouw gebleven boeren genoodzaakt waren uit de Transvaal te vluchten. Den 7 diende Gladstone de iersche landwet ino.a oprichting van een gerechtshof voorstellendedat de betrekkingen tusschen pachters en grondeigenaars zal regelen in geval van verschil. Het stelt tevens als landcommissie de pacht vast als de pachter het verlangt en dan is de pacht gedurende 15 jaren onveranderlijk De wet staat den pachters het vrije verkooprecht toe en indirect vaste pacht. De land- commissie moet de pachters, die hunne pachthoeve willen koopen, door geldelijke voorschotten ondersteunen, gelden besteden tot aankoop van landerijen welke aan pach ters dan weder verkocht moeten worden en eindelijk de landverhuizers ondersteunen. Het ontwerp werd bij eerste lezing aangenomen. Eerst bij tweede lezing zullen de meeste sprekers hunne gronden voor en tegen uiteen zetten. PRANKRIJK. De Senaat heeft den 5 in behande ling genomen het wetsontwerp tot invoering van kos teloos onderwijs. Art. 1 werd aangenomen met 163 tegen 104 stemmen. De overige artikelen werden zon dek belangrijke beraadslaging achtereenvolgend goedge keurd. Den 7 antwoordde de minister van financiën op eene vraag van den heer Parieu, dat Frankrijk de Vereenigde Staten SpanjeItalië en Nederland het eens zijn over het beginsel van den dubbelen standaard, ook door Duitschland en Belgie voorgestaan. De toe treding van Engeland werd nog verwacht en dan waren alle bezwaren uit den weg geruimd. De Kamer behandelde den 5 de wet op het leger- beheer. Een amendement, om de betrekking van inspec teur-generaal bij het corps officieren van gezondheid weder in te voeren werd aangenomen met 293 tegen 147 st. De verslaggever der commissie over het daar na aan de orde gekomen wetsontwerp, betreffende de verplichting der seminaristen en aanstaande onderwijzers om aan de° krijgsdienst deel te nemen, Paul Bert, stelde voor, in te trekken de dienstontheffingthans verleend aan de leden der universiteit en aan de geestelijken. Met 305 tegen 145 st. werd de behandeling spoed- eischend verklaard en met 311 tegen 135 stemmen een later gedaan voorstel tot uitstel verworpen. Bij de ver dediging van zijn voorstel bracht Paul Bert o. a. m herinnering een in 1871 door den bisschop van Angers, Monseigneur Ereppelthans lid der Kamer, uitgevaar digd schrijven, waarin de jeugdige seminaristen uitge- noodigd en aangespoord werden tot het opnemen der wapenen om deel te nemen aan de verdediging van den door den vijand aangevallen vaderlandschen grond. die heer v. Martens brr- die laatste ontmoeting ligt me nog versch in 't geheugen." En daarbij volhardde het meisje. Te vergeefs waren alle beloften en dreigementen der broederstotdat Hugo eindelijk een gouden twintig-markstuk op de tafel wierp en gramstorig uitriep: „Voor den duivel, beantwoord dan ten minste één vraag Is die knaap die door v. Martens van uwen vader is gekochtwer kelijk uw breeder of een Birzowski „Het is mij niet verboden die vraag te beantwoorden. Hij is een Birzowski." „En is hij de zoon van den overleden Dominicus von Birzowski en na den brand van het kasteel plotseling verdwenen?" vroeg Boguslaw verder. Marie Mirski knikte, terwijl ze voorzichtigheidshalve het goudstuk naar zich toehaalde en in een der wijde zakken van haar kleed verdwijnen liet. „Dan is ook zeker de dochter Celestine niet bij dien brand verongelukt, maar ook nog in leven „Inderdaad leeft zij nog." „Maar waar houden zich broeder en zuster op „Op verschillende plaatsen," antwoordde de „schoone Marie." „Ik zal 't u maar zeggen heerenhet was mijn vaderdie dien brand moedwillig aanstak, en die tevens de kinderen heeft gestolen uit wraak, verstaat ge? Uit vrees voor ontdekking durfde hij niet de beide kinderen bij zich houdendaarom gaf hij het meisje over aan een zijner bekenden een zekeren koopman Adam in Eilendorf woonachtig die hem in die zaak de behulpzame hand geboden had wantom u de waarheid te zeggen, die Adam en de oude heer v. Bir zowski stonden evenmin op al te besten voet met elkaar." „Hoe kwam het dan dat men het meisje in Eilen dorf, zoo dicht bij Wolno, niet ontdekte r" vroeg Hugo. „Omdat Adam haar bijtijds naar Warschau in veilig heid brachtbegrijpt ge Ik heb dat alles eerst later van mijnen vader vernomen kort voor zijn dood ik ben aan alles onschuldig, dat verzeker ik u." Het lid Freppel antwoordde daarop„ook Jeanne Ha- chette en Jeanne d'Arc vatten in buitengewone tijden de wapenen op maar dat is geen reden om de vrou wen als soldaat te laten optreden." Den 7 werd met algemeene stemmen toegestaan het door minister Ferrij gevraagd crediet van f 3,000,000 voor den tocht naar Tunis en met 379 tegen 136 st. besloten, overtegaan tot de beraadslaging over de arti kelen over genoemde wet op het legerbeheer. De afdeeling van den parijschen gemeenteraad die belast is met bet onderzoek der zaken betreffende de prefectuur der politie heeft besloten, voorloopig geen gevolg te geven aan voorstellen haar door die prefee- tuur toegezonden. De gespannen verhouding tusschen den raad en de prefectuur is dus nu in eene bepaald vijandige houding veranderd. De Raad acht de rege ling der politie eene zijner bevoegdheden en wil die bevoegdheid niet aan zich onttrokken zien door den staat. Dat deze zaak niet van belang ontbloot is, k an blijken uit de begrooting van kosten der prefectuur van policie. Zij bedraagt jaarlijks f ll,o00,0Ö0. Het oudste lid der Kamer Desseaux bleef den 3 in de opéra Comique in zijne loge plotseling dood. Hij was bijna 83 jaren oud. ITALIË. In de zitting der Kamer van den 6 ant woordde minister Cairoli op een paar interpellation over den staat van zaken in Tunis-, dat het bericht dat tusschen Frankrijk en Engeland overeenstemming zou bestaan over die zaken, ongegrond was. Men kon aan Frankrijk het recht niet betwisten om ongeregeld heden als dezer dagen voorgevallen waren te onder drukken. Frankrijk had ten stelligste aan Italië en Engeland verklaard%dat het niet voornemens was zich van Tunis meester te maken. Men moest in dergelijke bepaalde verklaringen van Frankrijk vertrouwen stellen, welk rijk toeh geene internationale verwikkelingen zou wenschen te doen ontstaan. Een der interpellanten acte van deze verklaring en twee hunner waren dit antwoord niet tevreden. Een stelde zelfs eene motie van wantrouwen in de staatkunde der regeering voorover welk voorstel de beraadslaging verdaagd werd tot den 7. Dien dag stelde Zanardelïi voor, de beraadslaging over die motie te verdagen, welk voorstel, na aangenomen te zijn door het ministerie verworpen werd met 192 tegen 171 stemmen. Cairoli verzocht toen de zitting te schorsen omdat het ministerie de bevelen des Konings wenschte te vernemen. Cairoli bcod het ontslag van het ministerie aan den Koning aan die nader zijn besluit zal kenbaar maken. Het wordt waarschijnlijk geachtdat Depretis met de vorming van een nieuw ministerie belast zal worden. Deze afgevaardigde, den minister Sella beantwoordende, verklaarde o. a. dat zijn protest ten gunste van Frank rijk overbodig was. Niemand kon de schuld van toe genegenheid en dankbaarheid vergeten zijn jegens het volk dat het gebeente zijner soldaten op Italie's vel den achterliet. ALGERIE. Volgens bericht uit Bone waren daar den 7 2500 man fransche troepen ontscheept. Belgi sche werklieden zouden in de marmergroeven door de Kroumirs verjaagd zijn,, zij werden aangezien voor franschen. Vervolg der builenlandsche berichten in het tweede blad. v' nam over „Woont dat meisje dan nog bij Adam in Warschau Marie schudde het hoofd. „Dat wist mijn vader niethernam zij „met Adam is hij naderhand in onmin geraakten om deze te ergeren heeft hij hem beschreven dat de jonge Eduard gestorven was. Ziet geAdam had groote plannen met den knaap dat wilde mijn vader niet, uit wraakzucht tegen don vader, en om hieraan eens vooral een einde te maken, schreef hij Adam, dat Eduard dood was. Sedert heeft hij niets van Adam gehoord." Adam? fluisterde Boguslaw Hugo in. „Zou die in betrekking staan tot dien dokter Adam dien „Zonder twijfel," antwoordde Hugo even zacht, „dok ter" Adam is uit Eilendorf geboortig vermoedelijk zijn zij broeders en 't is waarschijnlijk dat juist van daar de dokter bekend is met het bestaan der beide kinderen." Ik meen echter toch te weten, waar het meisje is," ging Marie Mirski voort. „Ziet ge heeren, toen ik voor eenigen tijd met mijn vader, dien ouden dronkaard, op reis was, nam in het logement, waar wij logeerden, ook eene voorname dame met haar kamenier en verder dienst personeel haar intrek. Deze kamenier geleek zoo zeer op den jongen Eduard, dat ik dadelijk op de gedachte kwam dat zij de verdwenen Celestine von Birzowski misschien wel zou kunnen zijn." „En de naam dier voorname dame?" vroeg Hugo gejaagd. „Gravin Z. „Die mededeeling is niet zonder gewichthernam Hugo, den naam in zijn zakboekje aanteekenend. „Nu echter de hoofdzaak! Waar kunnen wij Eduard v. Bir zowski vinden Marie Mirski stond op en vatte de deurknop. „Dat mag ik niet zeggen antwoordde zij. „Alles wat ik zeggen mochtheb ik u medegedeeld en meer zeg ik niet. Ik zou u gaarne van dienst zijnmaar ziet ge het gaat niet, het gaat werkelijk niet. Vaarwel, heeren En hiermede opende zij, nog voor Hugo het verhin- deren kon, de deur, maakte op de haar eigen onhebbe lijke manier eene soort van buiging en verliet het vertrek.. XVIII. „Wat hebben wij nu gewonnen riep Buguslaw wanhopig uittoen de broeders de „Witte Adelaar'" verlieten. Vooreerst de overtuiging dat wij ten onrechte- ei genaars zijn van Wolno," antwoordde Hugo. „Voorwaar een groote troost 1" riep Boguslaw sar- cast'sch uit. ,De verhouding waarin deze Marie Mirski tot v. Martens staatpleit voor de waarheid harer wooraen. Eene andere vraag is echter in welke betrekking die v. Martens staat tot onzen neef en het poolsche revo lutionaire comité." „Wie is eigenlijk die v. Martens? "Hij heeft heden middag met ons aan tafel gezeten." Een uwer kamaraden dus?" „Neen. Herinnert gij u dien heer in burgertenue niet die tegenover u zat „Ah zoo, die lange kerel met zijn grooten neus.' „Juist." t t „Wat voert hij eigenlijk hier uit?" ',',Hij heeft zich hier ingedrongen onder voorwendsel, hier een landgoed te willen koopen en zich spoedig overal bemind gemaakt. Ik vertrouw hem tegenwoordig niet meer en ga hem daarom liever uit den weg." Hetgeen wij zooeven gehoord hebben stelt hem zonder twijfel in een twijfelachtig licht." „Ze bevestigen mijn vermoeden. Hij is een avontu rier een gevaarlijk mensch en waarschijnlijk juist daarom aan het revolutionaire comité verbonden geweest, waarvoor hij werkt. Met hem zullen wij dus in hoofd zaak te doen hebben, en hij is een met te verachten Volgens mijne meening," verklaarde Hugo, „moeten wii" de^zaak voor het gerecht en vooral ter kennisse der bevoegde macht brengen, dat er werkelijk een na dere erfgenaam van Wolno bestaat. Wij voorkomen dan onze tegenpartij, en bewerken misschien dat aan u als den oudste de voogdijschap over de kinderen wordt opgedragen." Dat is geen kwaad idee," nep Boguslaw uit, „maar daartoe is het in de allereerste plaats noodzakelijk te wetenwaar die neef is." „Dat geheim moeten wij v. Martens ontrukken zij 't dan ook met geweld." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2