No. 43*. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 10 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. ©fftctccl <0cï>ecUc. Bnitenlanb, i5tmten(anb QUerlei. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TEE ZOON. KENNISGEVING. Aan belanghebbenden wordt berigtdat de BADINRIG- TING in het mannen- en vrouwengasthuis van 6 April 1881, alle dagen uitgezonderd Zondaggeopend zal zijn van 's mor gens 7 tot 's avonds 7 ure. Zijdie van deze inrigting voor een enkel bad gebruik willen maken, moeten voorzien zijn van een door den binnen vader van het gasthuis afgegeven kaartje. RIJKS-POSTSPAARBANK. De ondergeteekende brengt ter algemeene kennis, dat hij zijn kantoor voor den dienst der rijks-postspaarbank ook des Zondags openstelt, van 's morgens 9% uur tot 's namiddags 2% uur. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar3 GOUWE. RUSLAND. Graaf Ignatieff werd benoemd tot minister der domeinen in plaats van prins Lieven, be noemd tot lid van den rijksraad. Den 7 nam het rechtsgeding tegen Eussakofï en de verdere medeplichtigen aan den moordaanslag op den Keizer een aanvang; in het volgend nummer zal daar^ van een verslag opgenomen worden. STATEN-GENEEAAL. De 2e Kamer heeft den 7 met 44 tegen 23 stemmen aangenomen bet ontwerp tot wijziging van eenige arti kelen der wet op het hooger onderwijs ten doel heb bende het recht tot bijwoning van enkele lessen aan de academiën, waarvan door de studenten maar al teveel gebruik werd gemaaktte beperken van 4 tot 2 lessen en oleebts met vergunning van curatoren, en voor het recht tot bijwoning van alle colleges eene vaste som van J 200 te doen betalen. Een amendement van den heer de Meijier om dit bedrag tot 120 te verminderen is met 55 tegen 11 stemmen verworpen. Daarna is i met alg. stemmen aangenomen het ontwerp tot verhoo ging van hoofdstuk IX der staat begrooting voor 1880 Een amendement der heeren Schimmelpenninck v. d. Oye en Heydenrjck om art. 71 te verhoogen met J 33,333, zijnde het derde deel der kosten van herstel der buitengewone werken in de polders Oyen en Hooghemaal werd bestreden op gronddat de le Kamer, welke dit bedrag eenmaal geweigerd heeft blijft zij bij hare meenicghet geheele ontwerp zou moeten afstemmen en ingetrokken nadat de minister zich bereid verklaard had om eene afzonderlijke voor dracht voor deze subsidie in te dienen. De Kamer is op reces gescheiden. Het ingediende wetsontwerp betreffende de Linge- uitwatering strekt om aan het waterschap van d?en naam over te dragen het stoomgemaal bij de uitmon ding van het kanaal van Steenenhoek en eenige andere werken, en om voor de bediening van dat stoomgemaal en de onderhoudskosten der uitwatering jaarlijks bij te dragen 27,118,21, zijnde het gemiddeld bedrag der uitgaven over de laatste 10 jaren en voorts om hoofd stuk IX der staatsbegrooting voor 1881 te verhoogen met ƒ30,160, tot dekking van hetgeen van 1838 tot 1847 door 's Rijks kas meer betaald dan ontvangen is ter zake van rentebetaling en aflossing der leening van 1826 ten laste van het kanaal van Steenenhoek. De minister van binn. zaken heeft aan de 2e Ka- eenige inlichtingen doen toekomen nopens de klacht van het hoogheemraadschap van Delfland over de be noeming van eenen hoogheemraad buiten de voordracht van hoofd-ingelanden. De bevoegdheid daartoe is bij het kon. besluit van 29 Maart 1822 uitdrukkelijk aan den Koning voorbehouden, en in overeenstemming daarmede is de benoeming van rnr. G. J. E. graaf v. Bylandt geschiedt. De gemeenteraad van Texel heeft den 30 Maart, op voorstel van B. en W., afwijzend beschikt op een verzoek van den heer J. K. G. Muller c, s., om naar aanleiding van art. 82 der onderwijswet eene verorde ning te maken waarbij ter bevordering van getrouw schoolbezoekverbodsbepalingen worden vastgesteld omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaren. Schipper Wolthuis zijne vrouw, kind en knecht, van het den 30 Maart in de Zuiderzee op reis van Kamperketel naar Amsterdam gezonkenmet steen geladen tjalkschip „de Onderneming", zijn door schip per Voordewind gered. Den eersten dagdat de Postspaarbank in wer king was 1 April werd aan 127 kaDtoren door 763 personen reeds 8911,09 ingebracht. In eene den 3 te 's Hertogenbosch gehouden ver gadering van 70 hoofd-ingelanden van het waterschap Y001- Noordoostelijk Brabant is het voorstel der regeering, betreffende de verbetering van den waterstaatstoestand van Rijkswege, tegen eene bijdrage der belanghebbenden van 2 miljoen met 67 stemmen aangenomenterwijl 2 ingelanden buiten stemming bleven. Voor het eenjarig onderhoud der kazernegebou wen te Hoorn den 4 van Eijks wege aanbesteed was minste inschrijver de heer K. Bakker, voor f 2493. Den 5 's avonds zijn te Babiloniënbroek, op den Hill4 huizen, bewoond door 7 gezinnen, in korten tijd afgebrand. Er kon bijna niets gered worden. In zeker gebouwtje nabij het Rijnspoorwegstation te Utrecht zijn in den nacht van 56 dezer de siera den gevonden van de kerk te Antwerpen waaruit in der tijd voor eene waarde van 50000 aan gouden en zilveren voorwerpen is ontvreemd. De dief moet bekend hebben aldaar de voorwerpen te hebben geworpen. Den 6 zijn te Anerveen, gemeente Gramsber- gen3 kapitale boerenhuizen en 4 schuren in de aseh gelegd. Van de inboedels werd een gedeelte gered, maar 2 paarden 2 koeien 3 schapen en 9 varkens zijn in de vlammen omgekomen. Het meeste was tegen brandschade verzekerd. De rechtbank te Zutfen heeft den 6 jr. W. v. Loonwegens brand door onvoorzichtigheid op zijne kamer ten huize van den. slager Greve en den daaruit gevolgden dood van diens knechtveroordeeld tot 45 dagen celstraf en 25 boete. Den bariton Maurits de Vries, die den Haag gaat verlaten zijn den 7, toen hij als Hamlet optrad (mevr. Adler vervulde de rol van Ophelia), talrijke bewijzen van sympathie en waardeering gegeveno. a. een zilveren krans door 58 der aanzienlijkste ingezete nen en een gouden krans door de vereeniging Caecilia. In den nacht van den 7 is te Oosterhout afge brand het huis met stalling en schuur van den heer J. Fe lix, waarbj ook de geheele inboedel, 21 stuks vee en bijna 100 mudden graan zijn verloren gegaan. Een en ander was slechts voor 6200 verzekerd. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 7 eene rotterdamsehe modiste, die, om jonger te schijnen dan zij was zich aan valschheid in een authentiek en publiek geschrift had schuldig gemaaktvrijgesproken dewijl het niet bewezen was dat zij met bedriegeiijk oogmerk zou gehandeld hebben. Een aantal jongelieden uit Edam (waar twee moderne predikanten gevestigd zijn), die van een evan gelist catechetisch onderwijs ontvangen zuilen Zondag avond bevestigd worden in de Purmer, door ds. Jhr. van Gesseler. De commissie tot onderzoek van den toestand van het oude gedeelte van het raadhuis te 's Graven hage de heeren Eberson, Muysken en v. Dam, is tot de slotsom gekomen, dat het bovengedeelte van den voorgevel tot den onderkant der kroonlijst spoedig moet worden afgebroken om zekerheid te hebben dat de afbraak daarvan niet op anderevoor de veiligheid gevaarlijke wijze geschiede. Het ontworpen plan tot verbouwing van den schouwburg te Utrecht zal 110,000 tot uitvoering vorderen. Het aantal zitplaatsen zou ongeveer 1100 worden. De gemeenteraad van Hoorn heeft tot directeur der oefenschool tot opleiding van hulp- tot hoofdonder wijzer benoemd den heer A. Labberton, leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar. De Haarlemsehe Bankvereeniging firma Teding v Berkhout de Clerq heeft in 1880 eene winst ge maakt van f 59,316,89;, zijnde bijna 3000 meer dan in het vorige jaar. Het reservefonds is verhoogd met 3525 en bedraagt nu f 39000. De aandeelhouders ontvangen f 47 per aandeel van 1000, waarop ƒ500 gestort is. Voor het onderwijzers examen zijn den 7 te Amster dam geslaagd W. J. Jongejan, G. Postma, L. den Ou den, B. Bakker, K. Mielai-t en J. Bouman, kweekelin- gen van 's Rijks kweekschool te Haarlem, A. Koomen en C. Schaap, van Helder, A. Polak, van Amsterdam. Te Winterswijk heeft zich eene commissie ge vormd van 15 personendie wenseben te zorgen dat het derde eeuwgetijde der afzwering van den Koning van Spanjedoor de Algemeene Staten op 26 Juli 1581 te 's Gravenhagein hunne woonplaats herdacht worde. Zij hebben tot alle nederlanders eene oproe ping gericht om hun de vraag voor te leggen of in vloedrijke en bekende mannen niet behooren te zorgen, dat de herdenking van genoemde belangrijke gebeur tenis meer algemeen plaats hebbe. Voor den handel in diamanten te Amsterdam thans in koffiehuizen en op den openbaren weg gedre ven heelt zich een comité gevormd dat een diaman tenbeurs zal openen in het locaal Casino aan de Zwa nenburgerstraat. De minister van marine heeft de vergunning in getrokken aan leden van zeekrijgsraden om naar ver kiezing, in plaats van een eed, eene belofte af te leggen. De Leidsche broodfabriek keert over het vorige jaar 8 p.ct. uit, de Utrechtsche Trainway-maatschappij 2 p.c., de Arnhemsche tramweg 2% p. c. Een onbekende gever te Zwolle heeft f 3000 ge schonken aan de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. bene uitvoering van het operetten-gezelsehap „Excelsior" te Deventer, ten behoeve der Transvaal heeft ruim f 300 opgebracht. De justitie uit Arnhem heeft te Rotterdam al de zilveren voorwerpen in beslag genomendie in den nacht van 1 2 Juli 1880 op de buitenplaats van bn. v. Tuyll, ouder Heemstede ontvreemd waren. Wij troffen onderstaand aan in het nummer der uandbouw Courant van Donderdag 1.1. Foor velen onzer lezers is het ongetwijfeld van belang met den inhoud kennis te maken DE HEN EN HAAR EI. Sedert eenige jaren heeft de opbrengst van den akker soms erg te wenschen overgelaten. Ieder erkent dat het thans den landman niet te best gaat. Welnu dan is het nu vooral noodig, dat de bui tenlui allerlei mogelijke winst trachten te behalen, om de lasten te boven te komen die voortdurend zoo zwaar op hunne schouders drukken. Onder de velerlei kleine middelen die op eene wel bestuurde hofstede wezenlijk kunnen bijdragen tot toe- nemenden voorspoed is er een dat ook ten onzent meereudeels erg wordt verwaarloosd en toch verdient om ernstig in aanmerking te komen namelijk d e hen en haar ei, De hen is het huisdier, dat de minste zorgen vfï eischt en naar gelang van wat zij kostper slot van rekening het meeste opbrengt. Laat ons dit van naderbij onderzoeken. M at kost eene hen aan onderhoud Des zomers slechts een halve cent per dag, des winters iels meer, maar we willen secuur te werk gaan en de onderhoudskosten van eene hen gemiddeld op 1 cent per dag schatten. Sommigen zullen wellicht dadelijk gereed staan met de opmerkingdat 1 cent daags voor de behoeften eener hen onvoldoende, is. Welnu daarop antwoorden wij: beproeft hetpraat jes vullen geen gaatjes. De ondervinding is 'tdie hier beslissen moet. Dus voor hen die alles uit de 2e, 3e, 4e hand koo- pen (terwijl de landbouwer alles zich zelf tegen lager prijs kan leveren) 1 cent daags, is 3,65 per jaar.° En wat brengt een hen op? Eene behoorlijk gevoede en goed verzorgde hen van ons gewoon inlandsch ras legt van 80 tot 100 eieren per jaar eene hen van verbeterd (gekruist) ras brengt het tot 100 of 120 eieren per jaar. Deskundigen geven ons de verzekering, dat 140 a 145 a 150 eieren per hen geen groote bijzonderheid is. De oorspronkelijke steker van dit opstelletje kreeg door bloedverversching en aanhoudend met overleg krui sen een ras van hetwelk hem 5 hennen, in 1880, 867 eieren gaven d. i. gemiddeld meer dan 173 eieren per stuk per jaar maar dat is een buitenkans en geen regel. Rekenen wij nu, om te voorkomen, dat iemand ons van overdrijven beschuldige, op slechts 100 eieren per jaar. De eieren gelden in den winter minstens 7% cent per stuk (in sommige van onze steden betaalt men vrij wat meer); in het voorjaar gelden ze 6 ets.; later wor- den zij geruimen tijd voor 5 cents verkochten des zomers kosten ze nog 3)4 a 4 et. Als gemiddelden prijs mag men dus mits de kippen niet al te ver van de beschaafde wereld wonen wel 5 ets. aannemendat is althans zeker niet overdreven. Honderd eieren a 5 ets. het stuk geven 5. Indien nu iedere hen 5 per jaar opbrengt en maar 3,65 kostblijft er eene zuivere winst van 1,35 per hen. -^n f 1,35 per hen dat is ongeveer de waarde van een hen. Die zich dus toelegt op eieren-productie en deze versch van de hand doet, die verdubbelt jaarlijks het kapitaal, dat hij voor aanlegvoor aankoop zijner hoenders be steed heeff. En wij schatten alles laag. Met goede kennis van zaken en een weinig overleg kan de opbrengst nog verbazend vermeerderd worden. G;y- om zulks hier nog eens te herhalen. Gij schrijft eerlijk altijd niets dan de waarheid notee- rende op al uwe eieren den datum, waarop zij gelegd zijn en verkoopt ze met dat merk. Ge verkoopt dus datum-eieren; ieder die ze van u aankoopt, weet prompt, welke eieren hij koopt, en dat geeft u allicht een half centje per ei meer, wat over de massa de opbrengst niet onaardig doet klimmen. B.v. ge zorgt voor groote reinheid en zindelijkheid van de verblijfplaatsen der hoenders. Den mestdie toch ook waarde heeft en hierboven niet in rekening is gebrachtneemt ge geregeld weg. Ge zorgt er voor,

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5