tiimtenlattb. een half verpletterden jongen. Ryssakoff zeide toen des Keizers woorden hoorende is het wel nogGod dank De Keizer deed hem eenige vragen en ging daarna de plaats der ontplolSng opnemen. Toen werd eerst de tweede bom getroffen, die den Keizer doodde. Volgens verklaring van een boer stond die dader tegen de leu ning van het kanaal en is die persoon eenige uren later in het hospitaal aan zijne bekomen wonden overleden zonder zijnen naam te hebben genoemd. Hij had des ochtends die bommen van Sofie Perowskaja ontvangen met de aanzeggingdaarvan gebruik te maken op de door haar aan te wijzen plaats, voor het geval de Keizer niet door de kleine Tuinstraat reed en de mijn dus niet gebruikt kon worden. Wanneer zij haar neu» snootwas het een teekendat de Keizer langs het Catharinakanaal zou rijden en de bom geworpen moest worden. Slechts een van de bekende medeplich tigen is niet gevat, namelijk de zich als kaas en melk handelaar voorgedaan hebbende huurder van hef huis waar de mijn gevonden is. Volgens de verklaring der beschuldigden was Sheljaboff hun hoofdman hoewel zelf ondergeschikt aan het eigenlijke comité der nihi listen. In het begin van Maart was het besluit geno men den Keizer te vermoorden en Sheljaboff had op last van dat comité voor die daad vrijwilligers opge roepen. Ryssakoff verklaarde om deNoigende redenen tot den Keizermoord besloten e hebben zijne partij kon alleen door schrik den strijd volhouden en daarom moest 1°. de revolutionaire beweging aan den gang blijven2°. aan het volk hare macht getoond worden en 3°. de aanslag een antwoord zijn op de strenge maatregelen der regeering. Hij was het in alle opzich ten met zijne partij niet eens en had in het algemeen met een schrikbewind niet veel op maar in dit bizon der geval achtte hij den moord op den Keizer het eenige middel ter verkrijging eener betere toekomst en van werkzaamheid der socialisten tot heil van het volk. Van een gelukten moordaanslag verwachtte hij 1°. einde van het schrikbewind 2°. de vrije ontwikkeling eener vreedzame sociale hervormings-beweging; 3°. einde van den volksnood dié anders oindigen zou in een bloedigen strijd tusschen de boeren en hunne vijanden, welke strijd zoo vreeselijk zou worden, dat zelfs verstokte misdadigers, zooals zij, daarvoor zouden beven 4°. einde der vijandige verhouding tusschen den staat en de socia listen. Sofie Perowskaja schreef de hardnekkig volgehouden moordaanslagen toe aan de overtuiging, dat de overleden Keizer zijn gevoelen omtrent de nihilisten en de bin- nenlandsche staatkunde nooit veranderd zou hebben. De leden der nihilistische partij hadden in verscheidene deelen van het rijk getracht aanhangers voor hunne denkbeelden en hunne leer te winnen, om de welvaart van het volk te verheffen en het zedelijk en wetenschap pelijk te ontwikkelen: zij trachtten onder het volk de zucht naar burgerlijke rechten en een maatschappelijk leven te doen ontstaan. Doch toen de regeering daarop antwoordde met allerlei strenge maatregelen en stille werkzaamheid onmogelijk maakte, werden zij na lsing aarzelen genoodzaakt den bestaanden staatsvorm te be strijden dien zij voor het voornaamste beletsel hielden tegen het bereiken van hun doel Het grootste deel was tegen dien strijd gestemd, maar de minderheid had toch daartoe besloten. Sheljaboff verklaarde, de bruikbaarste personen te hebben gekozen voor den moordaanslag uit de 47 zich aangemeld hebbencfe vrijwilligers, waaronder Ryssakoff, dien hij tot helper had gekozen, om later een zelfstandig strijder van hem te maken. Het speet hem dat hij niet rechtstreeks had kunnen medewerken aan den aanslag, maar hij verzocht toch bem te behan delen, alsof hij den moord medegepleegd had. Murawieff nam bij de behandeling der zaak het openbaar ministerie waar 62 getuigten en 11 des kundigen werden gehoord. Het voorlezen der acte van beschuldiging duurde 2 uren, waarna het getuigen verhoor begon dat des avonds werd afgebroken om den 8 vervolgd te worden. In de zaal hiug het met floers overdekte levensgroote portret van den overleden Keizer. De zitting werd bijgewoond door verscheidene hooggeplaatste personen 10 vertegenwoordigers van buitenlandsche en 5 van binnenlandsche bladeneen grieksch, een roomsch, een luthersch geestelijke en een mollah voor de eedsaflegging. Het senaatslid Puchs is voorzitter. Voor de 6 beschuldigden waren 5 verdedi gers Sheljaboff wilde zich zeiven verdedigen. Alle toe gangen tot de zaal waren bewaakt en zonder toegangs bewijs werd niemand toegelaten. Den 8 kwam Sheljaboff op tegen de bevoegdheid van het gerechtshof. Daar de rechters tevens partij warenverlangde hij voor gezworenen uit het volk terecht te staan. De voorzitter liet een besluit voor lezenwaarbij op grond van de in het wetboek van strafvordering opgenomen bepalingen dat verzet als on gegrond werd afgewezen. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde hij dat zijn geheele leven aan de zaak des volks was gewijd geweest. In den verderen loop van het verhoor verlangde hij, dat twee door hem aan gewezen getuigen opgeroepen zouden wordenwelk verlangen geweigerd werd op grond dat die getuigen zeiven wegens hetzelfde misdrijf vervolgd werden, waarom hunne oproeping verlangd werd. In zoodanige gevallen wordt namelijk het weigeren van antwoord vergund. ze nauwelijks kon verstaanveel minder een ander die verder op stond. „Ik dank u voor uw vertrouwen en zal het waardig blijven antwoordde de officier op denzelfden fluisterenden toon. „Wat ik u zooeven in 't russisch vroeg was het verzoek u te mogen waar schuwen. Wilt gij mij dat toestaan p" „Waarom niet?" „Toevallig zag ik heden avond een man uw huis ver laten dien ik met volkomen recht voor een geweten- looze bedrieger houd. Ik herhaal „toevallig", want ik had het aan 't toeval te danken dat mij voorbij uwe woning voerde. Wacht u voor dien man, ik smeek er u om en duid mij mijn waarschuwing niet ten kwade, die wéés daarvan overtuigd alleen voort spruit uit den wensch om u van dienst te zijn. Wordt vervolgd.') De verklaringen van den overleden Goldenberg werden voorgelezen. Bij de bezichtiging der stukken van over tuiging ontstond algemeene opschuddingtoen twee bommen werden overgelegd van dezelfde soort als die, waarmede de Keizer vermoord werd. De generaal ma joor Fedorow verklaarde, hoe deze vernielings-werktuigen waren samengesteld en Kibaltschitsch, de vervaardiger, gaf eenige inlichtingen omtrent hunne ontploffingskracht en hunne gevolgen. Vervolgens werden bezichtigd eenige portretten van terecht gestaan hebbende misda digers van brieven en exemplaren van het blad Na- rodnaja-Woliaeenige eroote blikken kokers in de woningen van Sheljaboff en Perowskaja gevonden, platte- grond-teekeningen van Petersburg, waarop het Michaël- paleis, het Katbarina-kanaal, de Tuinstraat enz. bizon- der waren aangeduid. Op eenige vragen van den voor zitter weigerden Sheljaboff en Perowskaja te antwoorden. Des avonds te 6 uren eindigde het getuigenverhoor. Volgens het officieële regeeringsverslag erkende Sys- sakoff den 7 zijne schuld aan den aanslagmaar ont kende hij te behooren tot de partij der Narodnaja-Wolia: hij bezat niet het voor de leden dier partij gevorderde revolutionair ver.eden. Michailoff noemde zich lid der russische sociaal-revolutionaire partij maar niet van het moord en doodslag voorstaande gedeelte. Kibalt schitsch zeidedat hij de partij slechts hielp met zijne technische kennis en wetenschappelijke raadgevingen. Hij had alle ontplofbare stoffen gemeenschappelijk met andere personen vervaardigd. Sophie Perowskaja er kende I'd van voornoemde partij te zijn geweest en als agent van het uitvoerend comité gehandeld te hebben. Zij wees bij vernieuwing op de oorzaken welke aan het comité aanleiding hadden gegeven tot het uitvoeren van zulke strenge maatregelen en verklaarde, datHesse Helfmann eene volkomen lijdelijke rol had gespeeld. Sheljaboff bevestigde geheel zijne vroegere verklaringen. Den 9 kwam de procureur-generaal aan het woord. Hij hield de beschuldiging vol en schetste in eene uitvoerige rede de revolutionaire leerstellingen welke tot zulke misdaden voerden. Hij eischte voor allen dezelfde strenge straf en besloot zijne rede, met te wijzen op de onver breekbare trouw van het volk tot den troon en de vol komen mislukking van het streven der ultra'* van de partij in dit opzicht. De beschuldigden hoorden haar zeer kalm aan twee hunner maakten schriftelijke aan- teekeningen. Na schorsing der zitting gedurende L% uur werd zij des avonds te 7 uur hervat. De verdedigers voerden toen het woord. Tegen 9 uur begon Sheljaboff zijne verdedigingsrededie herhaaldelijk door de aan merkingen van den Voorzitter werd afgebroken. Daarop werd aan alle beschuldigden het laatste woord verleend en verwijderden de leden van het Hof zich tot het vast stellen der verschillende vragen. Te half een 's nachts werden de inmiddels gestelde vragen betreffende de schuld der aangeklaagden ten getale van 23 voorge lezen waarna het hof zich terugtrok om over het von nis te beraadslagen. Na 3 uren beraadslaagd te heb ben werd den 10's morgens kwartier over zessen het vonnis openbaar gemaakt. Al de beschuldigden werden ter dood veroordeeld door middel van ophan ging. Het vonnis tegen Perowskaja moet door den Keizer bekrachtigd worden, omdat zij tot den adelstand behoort. In tien nacht van den 5 op den 6 is grootvorst Ni- kolaas zoon van grootvorst Konstantijn oudsten oom van den Keizer, in hechtenis genomen en overgebracht naar een in de nabijheid van Petersburg gelegen kas teel van zijn vader voor eenige jaren kwam hij reeds in opspraak wegens een diefstal van diamanten er, reeds geruimen tijd was hij verdacht met de nihilisten in verband te staan. Hij schijnt verdacht te worden van het plan eener samenzweering tegen den Keizer ten gunste van zijn vader. Laatstgenoemde ontving eenige dagen geleden een telegram van zijn zoon uit Sablino, een dorp aan den spoorweg naar Moskou van dezen inhoud Kom dadelijk daar en daar .- wij zijn allen verga derd en wachten u. De directeur van het telegraafkan toor gat hiervan kennis aan het hoofd der politie, waarna te Petersburg mede eenige personen werden gevangen genomen. Men zegtdat de Keizer met zijn oom vooraf een zeer heftig onderhoud had. Uit een brief in de Augsburgsche Zeitung, uit Berlijn geschreven blijkt dat uit Berlijn vooruit naauwkeurige opgaven aan den thans vermoorden Keizer waren ver strekt omtrent de ontploffing in het winterpaleis en dat het onderzoek naar die opgaven door de hoofden der politie en van het paleis was opgedragen aan een ondergeschikt ambtenaardie uit nalatigheid of boos aardigheid daaraan geen gevolg gaf. Vóór den laatsten aanslag was ook berichtdat te Leipzig ontplofbare bommen vervaardigd en naar Rusland verzonden waren: dat in twee straten mijnen gegraven en geladen waren en dat op een bepaalden dag een aanslag op den Kei zer zou worden beproefd. Die mededeeling zou tusschen den minister van binnenlandsche zaken en den prefect van politie verloren zijn geraakt. RUMENIE. De senaat verklaarde den 4 het wets ontwerp tót verbanning van vreemdelingen, die de veilig heid van het rijk in gevaar brengen van dringenden aard. In die zitting werd door den minister van bui tenlandsche zaken medegedeeld dat de Koning dien dag de gelukwenschen der fransche regeering had ont vangen wegens zijne verheffing tot Koning en dat En geland het Koningrijk erkend had. Ook Rusland heeft dadelyk het Koningrijk erkend. ALGIERS. Het bericht van het vermoorden der per sonen die kolonel Flatters op zijnen wetenschappelijken tocht vergezelden wordt bevestigd. De franschen be zweken voor de overmachtna een hardnekkigen tegen stand te hebben geboden. ZUID-AFRIKA. President Brand werd bij zijne terugkomst te Bloemfontein feestelijk ontvangen. In zijn antwoord op de adressen der hollandsche en engel- sche bewoners van den Oranje-Vrijstaat gaf hij als zijne overtuiging te kennen dat de vrede tusschen Engeland en de Transvaal het middel zou zijn tegen het vereeni gen van alle volken van Zuid-Africa door banden van eendracht en vriendschap. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de 2e Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van 2 perceelen grond te Zoutkamp aan S. H. Woldringh, tot onteigening voor den bouw van eene sluis op de Drentsche Hoofd vaarttot wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven voor de Rijks^gestichten Om- merschans en Veenhuizen dienst 1880, ten gevolge van vermeerderde bevolking en onvoordeelge oogsten en tot het toestaan van credieten ten bedrage van 14010 boven de indische begrooting voor 18ol ter betaling van tot afgesloten dienstjaren behoorende on- verevende vorderingen. De commissiën, welke het ontwerp tot wijziging der registratiewet onderzocht hebbenzijn van oordeel dat de bestaande bezwaren niet weggenomen zullen worden en dat de redeuen door de regeering tegen eene al- geheele herziening der registratie-wetgeving aangevoerd, niet afdoende zijn Derhalve wordt voorgesteld aan het ontwerp een nieuw artikel toe te voegen waarin der gelijke herziening voor 31 December 1884 verplichtend wordt gesteld. Den G heeft den geheelen dag een felle brand gewoed in de uitgestekte dennebosschen van bn. v. d. Grachtin de gemeente Bergeyk. Den 8 's avonds is de schuur van den bouwman en kastelein P Akkermans te Moerdijk afgebrand waarbij 3 paarden den dood vonden. De gemeenteraad van Gouda heeft den 8 met 11 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van den kerkerand der herv. gemeentetot afschaffing der kermis. Ook een verzoek om de kramen weder op de Haven en niet als in het vorige jaar op den Katten- singel te plaatsen is van de hand gewezen. De rechtbank te Amsterdam heeft den 8 aan de heeren Wertheim en Gompertz hunne vordering tegen een der bedienden van de Surinaamsche Banktot terugbetaling van 10 te veel ontvangen bankbiljetten van 1000, ontzegd gelijk reeds vroeger hunne vor dering tegen die Bans: zelve. De rechtbank achtte de teveelbetaling door het getuigenverhoor niet bewe zen en het door de eischers ter aanvulling aangebo den bewijs door eigen koopmansboeken in deze niet afdoende. In den morgen van den 8 is te Drimmelen eene boerenhofstede tot den grond toe afgebrand van den inboedel werd weinig gered en 14 stuks vee zijn om gekomen. Een en ander was verzekerd. Den 8, bij de laatste opera-voorstelling in dit seizoen te Amsterdam is de zanger Lhérie weder rij kelijk vereerd met bloemkransen en bovendien met een schrijfbureauboekwerken en een zilveren lauwer krans. Na den afloop der voorstelling werd hern in het hötel-Adrian eene serenade gebracht door het man nenkoor der opera en het orkest van den schouwburg. Bij kon. besluit van S April is goedgekeurd de benoemiug van den heer T. van der Zee, burgemeester van Katwoude tot secretaris dier gemeente. Volgens bij de directie der Koninglijke/Neder- landsche Stoomboot-Maatschappij ontvangen te'egram is het stoomschip Stella kapt. W. C. ten Harmsen, der directe lijn AmsterdamNiew-York, Vrijdag op Zater dag nacht na eene voorspoedige reis met 666 passagiers te Niew-York aangekomen. Alles wel. In den avond van deu 8 heeft een zware brand gewoed in de kapitale boerenbehuizing van den heer T. ten Have, te Blijham bij Winschoten. Het huis, de schuur alle werktuigen veel koorn stroo, 8 paarden 18 koeien 2 varkens 11 biggen 2 schapen 3 lam meren en 2 geiten zijn daarbij verloren gegaan. Door den wind sloeg de brand over naar de schuur van den heer E. Waalkens, waardoor deze met graan, stroo, gereed schappen 2 koeien 2 schapen, 5 lammeren en 2 var kens vernield werd. Alles was verzekerd. Den 8 en 9 zijn te Amsterdam voor het onder wijzers-examen geslaagd A. VeenH. SpaanG. H. Prinsen Geerligs, P. Kruymel, J. Luyten en A. Sprui- tenburgvan 's Rijks kweekschool te Haarlem, IT. Buitenhuis en J. D. Sondervan van Amsterdam, M. J. Langeveld van Texel. Den 9 overleed te Amsterdam in 75 jarigen ouderdommr. G. Schimmelpenninckoud-vice-voor- zitter van het prov. gerechtshof in Noord holland. Prins Albert van Pruisen is den 9 uit Voorburg naar Hanover teruggekeerd. In „de Huisvrouw" van 9 April komen de namen voor van een 50tal dames waarvan ruim 30 uit Amsterdam „die zich openlijk verbinden om de mode der crinolines zoo die weèr mocht worden ingevoerd, niet te volgen." De te Dordrecht geschorste, maar door de beslissing van het prov. kerkbestuur van Gelderland herstelde ouder lingen hebben op nieuw geweigerd de aanneming der leer lingen van de predikanten Keiler v. Hoorn Steen en Essenius Greeff bij te wonen. Die jongelieden hebben daarop hunne belijdenis afgelegd ten overstaan van hun nen predikant en 2 notabele leden der gemeente en zijn den 9 door dr. P. Steen, namens het zeer belang rijke liberale deel der gemeente, plechtig begroet in eene buitengewoon druk bezochte godsdienstoefening in de Groote kerk. De Hooge Raad heeft den II verworpen het cassatieberoep van J. v. Dalen arbeider te Ambt-Vol- lenhove veroordeeld wegens moedwilligen doodslag. Bij de op 11 April plaats gehad hebbende veiling van 33 terreinen der gemeente Amsterdam aan de Nassaukadete zamen groot 42 roeden en 54 ellen bestemd voor den bouw van woonhuizen is alles ver kocht voor ruim 145,000zijnde ruim f 34 per vierk. el. De Amst. Courant meldt, dat de straf van tijde lijke loonsvermindering, toegepast op de 1,80 a 2 daags verdienende schrijvers aan 's Landswerf te Am sterdam (wat 2 hunner die door de anderen misleid

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2