iSitmetilanb, ITALIË. De nederlaag, die het ministerie Caïroli in de Kamer leed is wel toegebracht bij de behande ling van het tunesische vraagstuk doch die zaak schijnt meer aangegrepen te zijn als middel om het wetsvoor stel tot herziening der kieswet op de lange baan te schuiven met welk voorstel de conservatieven volstrekt niet ingenomen zijn, dan om een afkeurend oordeel over de houding van het ministerie in die zaak zelve uit te spreken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Hongaarsche Volkshuis diende de minister van financiën den 12 een wetsontwerp in tot conversie der goudrente van 400 miljoen. De minister wordt daarbij gemachtigd om aan de houders van 6°/o schuldbrieven eene aflossing bij serien en met tusschen ruimten van 3 maanden aan te kondigen. Die aflossing geschiedt door middel van in ruiling van 4°/0 schuldbrieven goudrente of wel in pon den sterling of florijnen in goud. Voor het einde van 1881 moet de geheele zaak afgeloopen zijn. Onmid dellijk na de afkondiging wordt de wet ten uitvoer gelegd. RUSLAND. Het nihilistisch comité van uitvoering vaardigde twee proclamatiën uit, één aan Europa en één aan Keizer Alexander III. De eerste is onbeteekenend van inhoud en dient hoofdzakelijk ter rechtvaardiging van de handelwijze der nihilisten. De tweede is daar entegen belangrijker. In den aanvang wordt verklaard, dat met de uitvaardiging van dit stuk niet gewacht kon worden totdat des Keizers eerste smart bedaard was want het geschiedkundig procesdat met stroo men bloeds en de ergste rampen dreigdestond niet stil. Daarna wordt herinnerd, wat de regeering van den overleden Keizer al niet gedaan heeft, om de revolutio naire beweging te onderdrukken en met hoe weinig gevolg, integendeel met den uitslag, dat het bloed der martelaren nieuwe strijders opwekte, nog meer verbitterd en vastberaden dan de ter dood gebrachte. Die van beide zijden ontwikkelde veerkracht had voor het wel zijn van het land beter gebruikt kunnen rijn, zoo beide partijen de handen ineen geslagen hadden. Hoewel het comité van regeering spreektzoo heeft het land eigenlijk geene regeering. Deze behoort de uitvoerster van den volkswil te zijnterwijl de russische regeerings- personen hoe goed de Keizer het ook meenen mocht, altijd het tegendeel deden van hetgeen het volk be geerde en niemand beschermde dan de boozen en oneerlijken. Van daar was het russische volk zoo revo lutïonair en vond zelfs Keizermoord bij velen instem ming. Er waren thans maar twee uitwegen: de onver' mijdelijk algemeene opstandbleef de regeering zoo voortgaan of haar vrijwillige omkeer door erkenning van de rechten des volks. Ter afwering der ellende van eenen opstand vroeg het comité aan den Keizer het tweede. Zoodra de Keizer zorgdedat willekeur ophield te bestaanbon hij zonder geleide uitgaan zijne spionnen wegjagen en zijne galgen verbranden. Dan ging het comité vrijwillig uiteenom zich aan vreedzamen arbeid te wijden. Het wendde zich daarom tot hem alle wantrouwen en vooroordeel vergetende er niet aan denkendedat hij de vertegenwoordiger is van een gezag, dat het volk zoo dikwijls bedroog; ho pende dat zijn gevoel van plicht niet door verbittering verstikt zou worden. Van hunne zijde is de verbittering even grootde Keizer verloor zijnen vader, de nihilisten verloren daarentegen niet alleen hunne oudersmaar ook hunne broedersvrouwen kinderen vrienden en bezittingen. Zij zijn echter bereid dat alles ter wille van Rusland's heil te vergeten. Het comité verwacht van den Keizer hetzelfde het stelt geene voorwaarden, want de geschiedenis schiep zealleen herinnert zij die voorwaarden 1". algemeene kwijtschelding van straf aan alle staatsmisdadigers, want zij deden niets dan hunnen burgerplicht; 2°. bijeenroeping van vertegenwoordigers wederlegden met kracht des professors bedenkingen daar deze natuurlijkuit haren aardte begeerig waren om zich in historische poses en nieuwe, prachtige kostumes aan de oogen der talrijke toeschouwers te vertoonen. De professor werd bijgestaan door Garolin en den heer Schrabisch die alleen ter wille van me vrouw v. Pleissenbach hunne medewerking hadden toegezegd. Daar verscheen op eens v. Martens op het tooneel. „Begint gij nog niet?'' vroeg hij. „De toeschouwers worden ongeduldig. De kapelmeester kent zijne in structies en wacht slechts op een teeken om met de ouverture te beginnen." Hansius ontwikkelde zijne bezwaren maar v. Mar tens liet hem niet aan 't woord. „Het is onmogelijk om nu nog terug te treden," riep hij „alles is voor bereid, en de verwachting van het publiek is hoog ge spannen. Bedenk toch hoe men u beoordeelen zou als men vernam dat mevrouw v. Pleissenbach met eenige vrienden eene verrassing had ontworpen, maar op 't laatste oogenblik zich teruggetrokken had." Erich's woorden benamen Georgine hare besluite loosheid. „Gij hebt gelijk stemde zij hem toe „wij hebben reeds te lang gedraald. Aan het werk, mijne heerengij kunt mij nu niet meer in den steek laten, hoe ge overigens thans ook over de zaak denkt. Mijn heer v. Martenswees zoo goed den kapelmeester het teeken te geven om met de ouverture te beginnen wij nemen onderwijl onze plaatsen in. Zoo is mijne plaatsniét waar Gij Garolin hier aan mijne zijde. Mijnheer de professor, mag ik u verzoeken De laatste woorden werden op zulk een beslisten toon gesproken dat Hansius niet waagde langer tegen te spreken. Hij veranderde hier nog iets aan de ver lichting daar aan de schikking der personen terwijl v. Martens het teeken gaf. De muziek hief Mozart's Figaro-ouverture aan Erich wierp nog een blik op de groepdie ^ich op het tooneeltje had geschaard en waarbij ten laatste ook de proffessor zijne plaats innam. „Prachtiguitmuntend riep Erich uitdat zal effect maken." Toen verdween hij. De muziek zweeg en het scherm ging op. Wordt vervolgd,") van het geheele russische volk, Ier herziening en hervor ming der wetten van den staat en het burgerlijk leven. De verkiezing dier vertegenwoordigers zou echter vol komen vrij moeten zijnzonder eenige beperking noch voor de kiezersnoch voor de gekozenen met volle vrijheid van drukpersspreken vergaderen en verkie zingsprogramma's. Dit was de eenige vreedzame weg. De Keizer had tusschen dezen en den eersten weg de keus en het comité smeekte van het lotdat het den Keizer die keus mocht inge^èn welke alleen overeen stemde met Rusland's heil en zijne eigen waardigheid. Den 11 bekrachtigde de Keizer het tegen de moor denaars van zijn Vader gewezen vonnis hun werd 24 uren tijd gegeven om in hooger beroep te komen waarvan zij allen gebruik hebben gemaakt. Uit het verslag der zitting waarin de advokaten hen verdedigd hebben, is gebleken, dat de volgende gronden van ver schooning zijn aangevoerd voor Ryssakoff zijne jeugd de verleiding waaraan hij had bloot gestaanen zijne openhartige bekentenis voor Michailoff zijn wensch om het lot van den arbeidenden stand te verbeteren waarvan hij de ellende uit eigen ondervinding kende voor vrouw Helftnann hare slechte opvoedingvoor Kibaltitsch de verleiding in jongere jaren voor Sofie Perowskaja hare volledige bekentenis en de vervolging, op jeugdigen leeftijd reeds tegen haar ingesteld. Toen Sheljaboff in zijne verdedigingsrede over zijne vader landsliefde als Rus sprak, siste het publiek. Eene openbaar gemaakte verordening van den gou verneur-generaal van Moskou bepaalt dat van den 17 een streng toezicht zal plaats hebben over alle aanko mende doorreizende en vertrekkende personen. ALGERIE. De Boy van Tunis heeft door tusschen- komst der consuls te Tunis aan de europeesche mogend heden eene in vrij heftige bewoordingen gestelde circu laire gezonden waarin de schuld van alles waarover Frankrijk klaagt, op do Kroumirs wordt geworpen. Tevens verklaart hij, niets te willen weten van franscbe hulp ter bestraffing van de grensstammen. Hij vraagt ten slotte hem te ondersteunen in de handhaving zijner rechten en die van het turksche rijk en een einde te maken aan de handelingen en bedreigingen die geva ren zouden kunnen doen ontstaan waarvoor hij alle verantwoordelijkheid van zich afwierp. Van fransche zijde wordt vermoed, dat dit schrijven opgesteld is onder den invloed van den italiaanschen consul, die ook op andere wijze gezegd wordt invloed uit te oefenen ten nadeele van Frankrijk. YEREENIGDE STATEN. Yolgens berichten uit Nieuw-York zouden aldaar personen aangekomen zijn betrokken in den aanslag op het Mansion-house te Londen. ZUID-AMERICA. In Peru is een voorloopig bewind gevestigd, dat zijn zetel heeft te Magdalena nabij Lima. Op eene bijeenkomst van kooplieden waren/500000 in geld bijeengebracht voor het eerste miljoen oorlogschat ting door de chileenen opgelegd. Binnen 30 dagen zou het ontbrekende worden betaald. ZUID-AFRIKA. De bevelhebber der boeren, die Potchefstroom belegerde, had het hem bekende sluiten van den wapenstilstand geheim gehoudentoen die plaats zich overgaf, waardoor hij geschonden had de door de hoofden der boeren gedane beloften bij het sluiten van dien wapenstilstand. De boeren betuigden den 9 hierover hun leedwezen aan generaal Wood en stelden voorde overgave nietig te verklaren zoodat de engelschen de plaats weder bezetten konden en al het buit gemaakte materieel terug zouden geven. Ge neraal Wood nam hiermede genoegen. De koninklijke commissie komt op 30 April bijeen. Bij kon. besluit van 28 Maart is het tolgeld van tramwagens op de wegen tusschen Leiden en Haarlem, Amsterdam en Naarden Naarden en Amersfoort be paald op 5 centen voor ieder aangespannen trekdier en op 10 centen voor eiken trein met stoomkracht. De krankzinnigedie onlangs op het dak van het buitengasthuis te Arasterdam geklommen was heeft den 9 zijnen tocht herhaaldditmaal echter met het gevolg dat hij viel en vrij ernstig gewond werd. Aan de fabriek der heeren Christie Nolet en de Kuiper te Delfshaven waar eenmaal voor honderden arbeiders werk was hebben den 9 de laatste 20 sme den gedaan gekregen. Nabij het dorp Emmen heeft den 10 over eene oppervlakte van ongeveer 4 bunders een boschbrand gewoed. Negen fraai gelegen bouwterreinen aan het Von delpark te Amsterdam den 11 in publieke veiling op gehouden voor 164,025, zijn den volgenden dag voor ongeveer denzelfden prijs verkocht. Bij kon. besluit van 11 dezer is tot heemraad van den polder Waard en Groet benoemd de heer T. J. Geertzema. De heer 's Jacob is den 11 met het stoomschip „Koning der Nederlanden" ter reede van Batavia aan gekomen en heeft den 12 het bestuur over Neder- landsch Indie aanvaardde vorige gouverneur-generaal, de heer v. Lansberge, is dien dag uit Indie vertrokken. In den nacht van 1112 April is te Amsterdam aangehouden zekere Kamphuis, uit Groningen, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hij was vergezeld van zijne vrouw en schoonzuster, die eveneens aangehouden zijn. Men vond in zijn bezit ongeveer f 2300. Den 12 heeft ook in het ziekenhuis te Leiden onder toezicht van prof. v. Iterson eene transfusie van bloed plaats gehad, waarvoor de med. cand. Schreine- macher van het zijne beschikbaar stelde. De 23e. opgaaf van giftentot 12 April inge komen bij de Algemeene Watersnoodcommissie, beloopt 2877,23waaronder voorkomenvan de consuls te Bordeaux en Nizza 696 francs van de gemeente Ha- ringcarspel f 164gemeente Wonseradeel f 245 ge meente Ammerzoden 262. Aan het bureau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht is den 13 aanbesteed: het leggen der tweede spoorbaan tusschen de stations Helenaveen en Eindhoven het wijzigen en uitbreiden van sporen op de stations Helenaveen Deurne Hel mond Neunen en Eindhoven met inbegrip van het leveren en verwerken van ballast enz. Minste inschrij ver was de heer J. Hille te Gravevoor f 119,000. De Koning heeft een fraai kastje met japansch porcelein en de kroonprins heeft een japansch porce- leinen theeservies geschonken voor de op 21 dezer te houden verloting van voorwerpendie van do in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ten behoeve der watersnoodlijdenden gehouden faney-fairzijn overgebleven. Den 13 is aan het departement van waterstaat aanbesteed het uitvoeren van herstellingen en vernieu wingen aan de werken tot verbetering van den rotter- damschen waterweg aan den Hoek van Holland, met het onderhoud dier werken en de herstelling der storm schade van 1 Mei 1881 tot 1 Mei 1882waarvoor minste inschrijver was de heer C. v. d. Plas te Har- dinxveld voor 85,490. Voor de den 13 te Haarlem gehouden examens ter verkrijging der akte als onderwijzeres zijn geëxami neerd 13 candidate:! waarvan 8 werden toegelaten H. A. Knipscheer, J. G. Wijsmuller, W. E. Pickhart Pb. M. Barriël, A. M. E. H. Hartkamp, J. L. Helle, Ch. G. Barner, E. Asscber. Te Kampen is besloten tot de vestiging van een Transvaal-comité dat zich aan zal sluiten bij de alge meene vereenigingdie uit het Harting- en het am- sterdamsche comité staat voort te komen. Door den heer L. H. Viruly v. Keenenburg dezer dagen te Delft overleden zijn vermaaktvrij van rechten de volgende legaten aan de herv. dia conie te Schiedam aan die te Delft, aan de Zuidh. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rot terdam, aan de weezenstichting van den heer v. 't Lin- denhout te Neerbosch elk f 3000, aan het doofstommen- instituut te Rotterdam, het blindeninstituut te Utrecht onder bestuur van prof. Donders het Ned. Bijbelge nootschap de Zendcling-vereeniging te Utrechtde afdeelingen Delft der Gustaaf-Adolfvereeniging en der Bijbelschoolvereeniging elk f 2000. De heer B. H. Held, redacteur van „De Werk mansbode" en voorzitter van het Alg. Ned. Werklie denverbond, maakt in het Handelsblad het adres open baar van de schrijvers aan 's Landswerf te Amsterdam aan den minister van marine, ten blijke, dat de Amst. Courant ten onrechte beweerd heeftdat de toon van dit stuk ongepast en aanmatigend was. Ook ontkent hij dat de chefs de inzending ontraden hebben. De Koning heeft aan den luit.-generaal K. v. d. Heydenopperbevelhebber in Atchin het grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassau verleend. De studenten der universiteit te Leiden hebben f 500 geschonken voor den nieuwen tocht van de Wil lem Barents. Op een te Amsterdam door H. Ris in het locaal van den Werkmansbond belegde meeting in zake de drankwet werd de volgende motie aangenomen „De vergadering, het wenschelijke overwegendedat van staatswege maatregelen worden genomen tegen het misbruik van sterken drank; „Overwegende echter dat in het wetsontwerp vele bepalingen voorkomendie in strijd zijn met recht en billijkheid, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Twee de Kamer der Staten Generaal spoedig tot de behande ling van het wetsontwerp moge overgaan maar dat zij daarbij de eischen van recht en billijkheid in acht neme, die in 't ontwerp worden miskend". De vergadering bestreed de volgende motie aanvankelijk door H. Ris voorgesteld maar later door hem ingetrokken „De vergadering, van oordeel dat het ontwerp tot beteugeling van misbruik van sterken drank aanleiding zal geven tot de meest willekeurige bekeuringen en straffen en verarmen van gezinnenten koste van de prostitutieen bovendien dat geen wet het misbruik van sterken drank kan beteugelen omdat do oorzaak daarvan niet kan worden weggenomen spreekt de wenschelijkheid uitdat bedoeld ontwerp niet tot wet worde verheven. De heeren jr. M. E. F. Elout v. Soeterwoude M. Giebert (bankiersfirma P. J. Landry te 's Graven- hage) en H. Hope Loudon hebben de goedkeuring der regeering verworven op eene door hen met den Sultan van Batjan te sluiten overeenkomst, waarbij hun het geheele Rijk Batjanbestaande uit p. m. 30 eilanden gelegen in de residentie Ternatevoor 75 jaren in pacht wordt gegeven, ten einde aldaar landbouw, mijnbouw, industrie en handel te drijven en zoo moge lijk die landen door javanen of andere geschikte inlan ders te laten koloniseeren. De bibliotheek van het Aardrijkskundig Genoot schap is dezer dagen in bruikleen overgegaan aan de stad Amsterdam, en als afzonderlijke afdeeling geplaatst in het gebouw der universiteits-bibliotheek, Het dividendover 1880 uitgekeerd door de naamlooze vennootschap tot voortzetting der Kon, Ta- pijtfabriek te Deventer, bedraagt f 172 per aandeel van f 1280. Door het waterschapsbestuur „de Lemstersluis" te Lemsterland is voor 7000 aandeelen genomen in den aan te leggen tramweg van Lemmer naar Heeren veen. De Nederlandsehe Tramwegmaatschappij te Utrecht heeft de voorwaarden aangenomen, door commissarissen voor den mac-adamweg van Sneek naar Bolsward voor het verkeer van een stoomtram langs dien weg gesteld. Door de heeren J. C. F. W. Schmid A. M. v. Ham en L- K. v. Lennep te Smyrna is aan het Har- ting-eomité voor de Transvaal overgemaakt f 387,50 zijnde de bijdragen van 46 personen. Op Java is de veepest ook uitgebroken in de resi dentie Tagal. De Amsterdamsche Bank kan over 1S80, na toevoeging aan het reservefonds van f 60000 een di vidend van 7lU p.ct. uitkeeren. Yoor de noodlijdenden in Noordbrabant en Lim-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2