ISimtetiIanb. QUlcrlci. niet opgevolgd had. Hij verwachtte dat hem spoedig het sedert lang gevraagde verlof zou worden gegeven. Hij geloofde nietdat de tegenwoordige gebeurtenissen een reden van vijandigheid tusschen Frankrijk en Italië zouden zijn. ZUID-AEBICA. De Basoeto's zijn in een gevecht te Leribe met groot verlies geslagen. Volgens bericht uit Durban van den 13 werd in het kaapsche parlement nog steeds beraadslaagd over de tegen de regeering voorgestelde motie van wantrouwen. Het hoofd der regeering deelde mede, dat de hoofden der Ba soeto's verklaard hadden, de bemiddeling van den gou verneur der kaapkolonie aan te nemen, ofschoon zij wei gerden zich te onderwerpen en hun opperhoofd uit te leveren. Yolgens den verslaggever der Times beschouw den sommigen deze onderhandeling als eene poging om de kracht der aanhangige motie van wantrouwen eenig- zins te breken. De afloop van den strijd tegen het ministerie was nog geheel onzeker. Den 14 is te 's Graveland, in den ouderdom van 65 jarenoverleden mr. G. Oorver Hooftlid van Gedep. Staten van Noordholland. De bekende gereedschapdief Klokkers is den 14 door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 6 jaren en 8 maanden gevangenisstraf, ter zake van diefstallen te Amsterdam en te Haarlem. Vroeger had hij reeds 15 jaren in het tuchthuis doorgebracht wegens manslag en 5 jaren wegens diefstal en landlooperij. Den 15 's avonds is een blok huizenbewoond door 12 gezinnen aan de Vriendenlaan te Botterdam afgebrand. Te Zaandam is tot lid van den gemeenteraad ver kozen de heer H. J. Versteeg burgemeester dier ge meente. In de gemeente Groenlo is eene verordening vast gesteld houdende verbodsbepalingen omtrent het ar beiden van kinderen beneden de 12 jaren. "Wederom is uit Nederlandsch-Indie, door tussehen- komst der N. I. Handelsbank eene gift van f 8000 voor de Transvaal ontvangen en ter beschikking van het hoofdcomité gesteld. Voorde weduwe en 6 kinderen van den postcon- ducteur Soppe, die te Zwolle in dienst door een trein gedood werd is ruim f 6000 bijeengebracht. De berichtgever der Amst. Courant betreffende de zaak der schrijvers aan's Lands-werf verklaart tegen over het door den heer Heldt beweerde, dat hij door 2 getuigen bewijzen kan dat de chefs het inzenden van het adres aan den minister hebben ontraden en dat de schrijvers overigens wisten dat het zenden van een adres zonder tusschenkomst der chefs verboden was. Het volkskoffiehuislogement en vergaderzaal „de Vrede," op het Bapenburg te Amsterdam, zal, wegens het druk gebruik dat daarvan al dadelijk ge maakt is vergroot worden met een nevensstaand aan gekocht perceel, waardoor de localiteite s met eene ge zelschapszaal en 50 slaapkamers zullen vermeerderd worden. Een zeer groot aantal vereenigingen genoot schappen en commissiën te Amsterdam heeft het adres aan de 2e. Kamer, tot ondersteuning van het wetsont werp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, geteekend. Door mej. Schneider te Deventer is, ten voordeele der Transvaaleene kinderloterij op touw gezet, welke f 450 heeft opgebracht. Door het inslaan van den bliksem is den 15 te Sint Kruis in de asch gelegd de groote boerenschuur bij den landbouwer de Backere, met gedorscht en onge- dorscht graanhooistroo4 runderen en 1 paard met veulen. Alles was verzekerd. De laatste woorden werden gewisseld gedurende den korten rondte-wals. Het paar hield stil bij de gondel, Georgine koos een prachtige sjerp uitwaaraan zij een keurig ordeteeken hechtte en ging daarmede op Garo- lin toe. In bijna tegenovergestelde richting bewoog zich v. Martens met een bouquet in de handals wilde hij die aan eene dame brengen en toch verloor hij geen oogenblik Pleissenbach's gelaat uit het oog. Hij zaghoe ingespannen de luitenant de gestalte zijner vrouw gadesloeg hoe hij thans opsprong en voor uit ijlen wilde, hoe echter Walsing hem met een for- schen greep aan den arm terughield. In 't volgend oogenblik stond Erich naast den officier. „Kom tot u zeiven ik bid u er om nog slechts een paar minuten en het feest is ten einde met deze woorden leidde hij half met geweld Pleissenbach en Walsing in de aangrenzende zaal. „O als ik nog slechts een bewijs noodig had gehad, dan is dat nu geleverd steunde de ongelukkige echt genoot. „Wat gij ook meent te moeten veronderstellen", aldus trachtte v. Martens hem tot bedaren te brengen, „ver mijd in ieder geval noodeioos opzien te wekken, waar door dit schoone feest onaangenaam zou worden beslo ten. Morgen is er nog tijd genoegkameraad voor iedqren maatregel, die u noodzakelijk mocht voorkomen." „O morgen altijd morgen Indien gij wisthoe ik te moede benzoudt gij dit wreede middel niet van mij begeeren." „Ik moet dit als uw vriend en als officier van u vergen," zeide Walsing op strengen toon, „uwe be trekking legt u plichten op, die gij niet moogt ver onachtzamen." Met een half onderdrukten vloek schikte Pleissen bach zich in het onvermijdelijke. „Gaan wij spoedig heen?" vroeg hij aan v. Martens. „Hier houd ik het niet langer uit „De cotillon is dadelijk afgeloopen. Zöodra ik af scheid heb genomen van uwe vrouw', ben ik gereed en haal u hier af. Wordt vervolgd Den 19 's morgens te 5 uur is eene vrouw moeder van vijf jonge kinderen, te Dirkshorn levenloos uit het water opgehaald. De koffiehuishouder Kamphuis thans gefailleerd, diens vrouw en de tramwegdirecteur C. zijn gevankelijk te Groningen teruggebrachtde eerste verdacht van frauduleus bankroetde laatste van medeplichtigheid. Kamphuis had aan den stationsweg een koffiehuis ge bouwd betaalde den houthandelaar v. C., wiens pre tentie ruim f 8000 bedroeg nieten verkochttoen de aanmaningen hem te dringend werdenbij onder- handscbe acte zijn koffiehuis voor 60C0 en vervolgens ook den geheelen inboedel aan zijnen commensaalden tramwegdirecteur. Deze deed allesmet f 1000 winst, over aan den heer S. H. B., koopman te Groningen. Toen een en ander ruchtbaar werd is de faillietver klaring geprovoceerd maar toen de curator inventaris van den boedel wilde opmakenwaren de vogels ge vlogen en het huis gesloten. K. was met vrouw en schoonzuster naar Amsterdam en C. voorloopig naar Brussel vertrokken. Bij vrouw K. is f 2000en bij C. een accept van ongeveer f 3000betaalbaar op 3 maanden en onderteekend door S. H. B., gevonden. De Plattelandsche Bankvereeniging te Barsinger- horn keert over 1880 een dividend van 92% p. ct. uit. Zulks schijnt meer voor de welvaart der bank dan die der plattelands-bevolking te pleiten. De bewoners der buurschap de Gouwe, gemeente Hoogwoud hebben zich bij adres tot den inspecteur der posterijen gewend met verzoek 2 malen in plaafs van eenmaal daags hunne brieven te mogen ontvangen, en dat ook twee malen daags de brievenbus geledigd worde. De brieven, welke 's namiddags te 5 uren te Hoogwoud aankomenworden thans eerst den volgen den morgen tusschen 8 en 9 uren bezorgd. De rechtbank te 's Graveuhage heeft den leid- schen student P. B., wegens verwonding van 2 burgers en gewelddadigheid jegeDs een policie-agentveroor deeld tot 15 dagen celstraf en 2 boeten van f 8. De Onrusteen droge plaat van de Noorder- haaks, slaat allengs meer over naar de kust van Texel en zal er waarschijnlijk binnen weinige jaren mede verbonden zijn. Een sterker stroom door de zeegaten zou daarvan het gevolg worden. De zetel van het keizerlijke russische hof is van Sint Petersburg overgebracht naar Gatsehinaeen stadje met ongeveer 10,000 inwoners op acht uren ten zuid westen van de hoofdstad gelegen en in het bezit van een paleis. Men weetdat generaal Lorls Melikoff reeds kort na zijn optreden als commandant van Sint Petersburg (sedert is hij minister van binnenlandsche zaken geworden) nadrukkelijk de verplaatsing van den Keizer verlangd heeftop grond dat in een kleine stad de bewaking van het paleis met meer zekerheid geschieden kan. Sint-Petersburg krijgt volgens de Tribune van dag tot dag een treuriger aanblik. Terwijl anders om dezen tijd openbare en particuliere amusementen elkander verdrongen en de levenslustige Sint-Petersburgers zich bij het afscheid van den winter met echt Slavonische uitgelatenheid aan den zwijmel der vreugde overgaven, zijn thans alle concert- en balzalen gesloten ook van feesten in particuliere woningen hoort men niets zij zouden zeer gevaarlijk zijn en hen die er aan deelnamen terstond verdacht maken. De schoonste straat der hoofd stad Newski-prospectwaar steeds de meeste drukte heerschtewaar op het houten plaveisel honderden prachtige equipages met elkander wedijverden, ziet men thans nu en dan slechts een enkel voetganger de rijk uitgedoste winkels missen hun beste klanten namelijk de rijke magnaten uit de provinciën die in den regel de kolossale opbrengst hunner goederen in het winter- saizoen te Sint-Petersburg kwamen verteren. In de overige straten heerscht doodsche stilte. Op elke hon derd passen stuit men op een langzaam voortwandelenden politie-agent, die de voorbijgangers nauwkeurig opneemt en nu en dan een rijtuig aanhoudt om te zien wie er in zit. leder die slechts kan verlaat de stad. Nauwe lijks is de lente in het land of jaarlijks trekt gewoon lijk bijna de halve stad naar buiten doch thans zijn reeds duizenden ofschoon er nog geen knopje aan de boomen te zien is naar hun koude zomerhuizen geto gen om de politie te ontloopen. De huren zijn sterk gedaald en de huizen in prijs verminderd de levens behoeften daarentegen verbazend duur geworden. In de weinig bezochte koffiehuizen hoort men nauwelijks fluisteren, en een woord over politiek zou de gevaarlijkste uitspanning zijn die men zich veroorloven kon. Als lood drukt de tegenwoordige atmosfeer op alle gemoe deren zegt het blad. De National Ztg. waarschuwt hen, die correspondentie met Sint-Petersburg voeren, om zeer voorzichtig te zijn. Alle brieven uit het buitenland worden geopend en elk verdacht woord dat daarin voor mocht komen zou hen, voor wie het schrijven bestemd is aan de grootst mogelijke onaangenaamheden kunnen bloot stellen. Ook de uit Busland naar het buitenland gaande brieven worden aan de grenzen geopend en nagezien. Een correspondent der Standarddie het turksche eiland Chios heeft bezocht, hangt een hardverscheurend tafereel op van de verwoestingen, door de aardbeving veroorzaakt. „Als men de heuvelen beklimtdie de stad omringenzegt hij, „ziet men neder op een puin hoop die de plaats bedekt, waar nauwelijks een week geleden een der bloeiendste steden van Aziatisch Tur kije stond. Van de 3000 huizen zijn geen honderd meer bewoonbaar. Ik ging een lange nauwe straat door waar het dichtst bevolkte gedeelte der stad was geweest. Telkens moest ik over hoopen puin van 10 tot 15 voet hoogte klimmenterwijl aan weêrszijden wankelende muren in de wonderlijkste vormen afgebrokkeld stonden. Sommige huizen waren geheel van hunne fundeering afgelichtandere waren in een vormeloozen hoop in eengestort hier en daar verhief zich nog een muur of een minaret boven den chaos. Eechts en links waren nauwe stegen die thans zoo versperd zijn dat men ze niet meer kan onderscheiden. Geen levende ziel stoorde de stiltebehalve dat op sommige plaatsen werklieden bezig waren de lijken op te delven, welker stank gevaarlijk begon te worden. Alle inwoners der staddie in leven zijn geblevenkampeeren buiten. Sommigen hebben een onderkomen in tenten of schuren gevondenmaar anderen moeten onder den blooten hemel liggen. De algemeene schrik wordt vergroot door de telkens herbaalde schokken. De ellende is zeer groot. De zieken en gekwetsten lijden veel. Meer dan 1000 ernstige gevallen zijn reeds behandeld. Vele lijders zijn naar Smyrna vervoerd 200 liggen hier in een hos pitaal. Bovendien liggen er nog vele zieken en ge kwetsten in het open veld of in schuren, die men niet heeft kunnen vervoeren of die niet behandeld willen worden, uit vrees voor amputatie." Over het verlies van menschenlévens zegt hij „In het district Kampos, ten zuiden van Kastro, waren tien dor pen. In Kalimasia, het grootste dorp, zijn 670 personen gedood en 150 gekwetst. In vier andere dorpen werden 350 gedood en 111 gekwetst. Men schat het aantal dooden op het gebeele eiland op 8000 en dat der ge wonden op 10,000 van welke laatsten waarschijnlijk 2000 zullen sterven. Het beroemde klooster van Nea- monti, dat op den rand van een berg stond, is in den afgrond geworpen allen die er in waren op één na, kwamen om." Den 11 den had men weder acht schokken. Een, 's avonds een paar minuten over zeve nen, was bijzonder hevig en duurde vijf seconden. „Ik verliet juist het strand," zegt de correspondent, „toen ik de menschen uit de koffiehuizen op de kaai zag vluchten. Ik hoorde muren instorten en daarop volgde een angstig gillen. Deze schok was in de boot nauwe lijks te bespeuren. Dertig seconden later hoorde ik een geluid als donder in de verte. Onze geheele boot trilde. Er was een slag van invallende huizen toen steeg een wolk stof boven de stad en de omliggende dorpen op Deze schok werd door vijf of zes kleinere gevolgd. Het getal der daarbij verongelukten is nog niet bekend. De geheele bevolking heeft de huizen verlatende ongevallen kunnen daarom niet talrijk zijn. De berichten uit het binnenland zijn allertreu rigst. In de dorpen is niets gered geworden. Dekens, tenten en planken voor hutten zijn hoog noodig. Een dorp dat amphiteathersgewijze tegen den berg bo ven de vlakte was gebouwd gleed in zijn geheel van de rots af en stortte en tuimelde neder. Geen onheil ter wereld geen brand storm pestilentie of oorlog wekt zulke ontzetting als een aardbeving. Het is ot physiek en moreel de grond onder de voeten worde weg gerukt. Onlangs overleed de heer Ménier de bekende han dige industrieeldie door zijn chocoladefabrikatie een grooten naam en een nog veel grooter fortuin wist te bemachtigen. Evenals wijlen Koning Midas door zijn aanraking alles in goud veranderen kon zoo veranderde deze man alles in chocolade bruine suiker, meelboonen snijbooneu, erwten, linnen, kastanjes, ja zelfs cacao! Of zijn fabrikaat lekker was! Hoe bet zij, door kracht van wil en van advertentiën wist hij het zoover te krijgen dat het publiek ze slikte. Een fransch blad vertelt daaromtrent de volgende anecdote De heer Ménier begreep terecht, dat in den handel publiciteit de eerste en voornaamste voorwaarde is tot welslagen. Men kan gerust zeggen, dat het ongehoord succes van zijn chocolade voor een groot deel is toe te schrijven aan de wijze, waarop hij dien stelregel toepaste. Zoo verhaalt mendat eens een groote partij zijner chocolade na eenigen tijd gelegen te hebben geheel en al wit werd. Groote schrik in de werkplaat sen. Terstond wordt het feit aan den heer Ménier mee gedeeld, en deze s radeloos, 't Zou een verlies van een paar miljoen zijn als de chocolade niet verkocht kon worden. Wat te doen om den verbazenden voorraad van de hand te zetten? Dat was de vraag waarop Ménier maar geen antwoord vinden kon. Een der ondergeschikten kreeg echter een prachtigen invalging naar zijn patroon toe en vroeg hem hon derd duizend francs in ruil voor het vergeefs gezochte middel, dat hij hem zou aanwijzen. De koopman vond de som wel wat groot en aarzelde. Maar eindelijk gaf hij toe. „Schrijf royaal op uw aankondiging De cho colade van Ménier is de eenige die wit wordt als men ze lang bewaart." De patroon volgde dien raad en de chocolade ver dween als door een tooverslag ja men verzekert dat menigeen, als hij chocolade kocht, een koekje door mid den braken ze niet mee naar huis wilde nemen als ze niet wit was; dan was het geen echte Ménier, altijd volgens het verhaal. Zoo wil de wereld bedrogen worden Men herinnert zich hoe in de jaren 1879 en 1880 achtereenvolgens een vijftal meisjes en jonge vrouwen in de nabijheid van Bochum schandelijk mishandeld en vermoord werdzonder dat het aan de strengste on derzoekingen van de politie en justitie gelukte de da ders in handen te krijgen. Thans wordt gemeld, dat de 43jarige bezemmaker Peter Sehiff eerst bekend heeft de moordenaar van een der vrouwen Elisabeth Bie- menschneider geweest te zijn en daarna, dat hij ook de dader van de overige moorden was als zijn mede plichtige wees hij iemand aan die ook reeds in hech tenis genomen is. De beide schurken begingen in zoover de misdaden gezamenlijk dat de een steeds de wacht hield als de ander zijn slachtoffer overviel. Al leen daardoor was het ook verklaarbaar, dat de laatste moorden nog gepleegd konden worden, toen de geheele omtrek van Bochum reeds door politie en gendarmerie ten nauwkeurigste bewaakt werd. In navolging van de slagers met hun „paaschossen," heeft een paardenslager in 's Gravenhage j.l. Woensdag een „paaschpaard" door de stad rondgeleid, om de lief hebbers opmerkzaam te makendat dezer dagen bij hem een „goed en zwaar" beest geslacht wordt.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2