Bnitenlanb. den ook kleine pakketten of losse voorwerpen, b.v. van een gewicht van ten hoogste vijf kilogram verzonden kunnen worden. Op alle postinrichtingen zou daartoe op vaste tijdstippen en tegen een matige vracht ge legenheid gegeven kunnen worden. Natuurlijk zouden de middelen en het personeel, waarover de postadminis tratie beschikt, uitgebreid moeten worden. In de meeste gemeenten zouden de diensten der pakketpost en uer brievenpost wel vereenigd kunnen blijven maar in groote gemeenten zal geheele afscheiding noodig zijn. Belangrijke kosten zouden daarvan het gevolg zijn, maar de Begeering heeft gemeend zich daardoor niet te moe ten laten afschrikken daarbij gesteund door de hoop dat die kosten door de inkomsten der pakketpost wel licht spoedig gedektmogelijk later zelfs overtroffen zullen worden. De groote dienstdie door den ont worpen maatregel aan de maatschappij in het algemeen en aan vele takken van handel en nijverheid in het bijzonder zou bewezen worden is naar hare meening wei een geldelijk offer waard. Het hoofddoel van het wetsontwerp is, de plattelandsbewoners, die bij de in gezetenen der door hare ligging meer bevoorrechte ge meenten in dit opzicht achterstaan zooveel mogelijk wat althans dezen tak van dienst betreft, dezelfde voor- deelen te doen genieten als de bewoners van die ge lukkige streken. Daarom is het voornemen der re geering zoowel op het platteland als in de steden de pakketten evenals de brieven aan de huizen der in gezetenen te doen bestellen maar nergensook niet in die gemeenten, waar de bestelling moeilijker en daar door kostbaarder wordteenig afzonderlijk bestelloon te vorderen. Voor de verzending door het geheele rijk, onverschillig over welken afstandhetzij van Haarlem naar Amsterdam of van Groningen naar Maastricht zal voor elk pakje betaald moeten worden 15 cen ten indien het niet meer weegt dan één kilogram 20 centenindien het een gewicht van één tot drie en 25 centen indien het een gewicht van drie tot vijf kilogram heeft. De pakjes moeten gefrankeerd worden door middel van gewone postzegels. De Begeering begroot de kosten van deze uitbreiding der posterijen aanvankelijk op niet meer dan 238,800 's jaarsmet 50,000 aan kosten voor de eerste in richting. De opbrengst dezer pakketpost schat zij na een paar jaren op f 263,800 's jaars. „Voor de juist heid dezer raming zegt zij kan echter uit den aard der zaak niet worden ingestaan." Wij gelooven het gaarne en het zou ons zelfs niet verwonderen als bijna iedereen de raming der kosten veel te laag vond. BELGIE. Den 17 werd te Antwerpen het jaarlijksch Socialisten-congres geopend onder voorzitterschap van burger van Bever uit Gent. Uit het verslag over 1880 bleek, dat er in dat jaar niet veel verricht was. Alleen werd den 15 Augustus te Brussel eene bijeenkomst ten gunste van het algemeen stemrecht gehouden, waar de algemeene instemming zeer veel te wenschen overliet door dat de groote menigte zoo dom is. Het was dan ook beterzich voortaan niet meer in te laten met dergelijke zaken maar alle krachten te wijden aan de socialistische pers. Twee bladen moesten behouden wor den één voor de waalsche en één voor de vlaamsche gewesten. Eene verzameling jiederen getuigende van feilen haat tegen de geestelijkheidhet leger en de kapitalistenwerd uitgedeeld. In de beraadslagingen werden weder de gewone denkbeelden verkondigd, zoo als: wanneer het volk eenmaal het heft in handen heeft, zal alles spoedig beter gaan de kapitalisten zijn eigen lijk wangedrochten. Een spreker verklaarde onder toejuichingendat in den moord op den Keizer van Busland eene daad van de gerechtigheid des volks moest worden gezien. In België was het niet noodigden geschreven dat de muzikant zich gekrenkt acht en voldoening eischt." „Nu, die zal Pleissenbach hem niet onthouden. Vooraf echter moet de zaak door den raad van eer worden behandeld „Dat juist wilde Pleissenbach met het oog op zijne vrouw vermijden en ik kan hem daarin geen ongelijk geven. De kwestie is te delikaat om in het publiek te worden besproken. Daarom wil v. Pleissenbach dade lijk het duel doen plaats hebben en als oorzaak en aanleiding er van eene woordenwisseling met Garolin aangeven." "Walsing knikte toestemmend. „Het is teergevoelig, maar zeer verstandigzeide hij. „Mevrouw v. Pleis senbach is een geboren gravin Born-Tannenhof en be hoort dus tot een familie die men dient te ontzien." „Pleissenbach laat u dus verzoekenging v. Mar tens voort, „bij het duel zijn secondant te zijn. Ik zal bij Garolin als zoodanig fungeeren en zoo blijft de zaak geheel onder vrienden." „In het ergste geval zou dan een paar weken ka merarrest er van het gevolg kunnen zijn merkte "Wal- sing op, „maar dat zal mij niet terughoudenden wenseh van mijn kameraad te vervullen. Zou het van hooger hand niet evenzeer geëerbiedigd worden, dat wij zulk eene kiesche zaak liever niet aan de groote klok hangen? Ik verzoek u aan v. Pleissenbach te zeggen, dat ik tot zijn dienst ben." „Ik dank uhernam v. Martens, „er blijft ons nu nog over het duel in onderdeelen te regelen. Voor eerst het uur. Door beide partijen, wordt de wensch gekoesterd zoo spoedig mogelijk alles af te doen." „Dat vind ik natuurlijk," knikje Walsing „dus mis schien reeds heden middag." „Wordt ge vóór den middag door dienstzaken in be- slag genomen vroeg v. Martens. „Slechts van elf tot twaalf uur. Vóór en na dien tijd ben ik te uwer beschikking." Erich zag naar de pendule. „Het is thans half tien laat^ons dus afspreken te half elf. Om dien tijd komt in de laatste dagen de jonge dokter Bube ten mijnen huize die ik wegens eene lichte verstuiking van de hand heb geraadpleegd. Dien kunnen wij dan bij ons houden." Koning van kant te maken want zij waren tamelijk vrij doodslag was in Busland een midddel van recht matige zelfverdediging, doch de tijd zou bunnen komen, dat men in België ook zijne toevlucht daartoe zou moe ten nemen doch zoo ver was het nog niet. Mede werd luide toegejuicht een adres door den afgevaardig de uit Verviers voorgelezen, waarin gezegd werd, dat de burgerij uit idioten bestond en de regeering uit slaven van Bismarck. Het uitzetten der socialisten uit het land door de regeering moest met eene motie van wantrouwen beantwoord worden. In eene volgende bijeenkomst werden o. a. de volgende dwaasheden ver kondigd een waar socialist, moest niet trouwen, want eene vrouw was een reactionair schepselde hoofdzaak was goed bikken en vleesch in de pot. Zoodra zij aan het bewind kwamen, zouden alle schulden des volks vervallen verklaard worden want het volk had reeds genoeg betaald de notaris kantoren moesten openge broken worden, om alle eigendoms bewijzen te verbran den en vervolgens de kantoren van particulieren. DUI rSCHLAND. De kiezers van het districtdat indertijd de heer Walkhofï als lid der burgerschap af vaardigde, namen in eene den 14 gehouden bijeenkomst het besluitdat hij door zijne beweging ten gunste van de aansluiting van Hamburg bij het tolgebied en door zijne verdere houding in de zitting der burgerschap van den 6 misbruik gemaakt had van het hem door zijne kiezers geschonken vertrouwen dat hij tevens daardoor verbeurd had. Yan dat besluit werd hem een afschrift toegezonden. ENGELAND. Minister Gladstone bood schriftelijk eene begrafenis van staatswege in de Westminster-abdij voor Beaconsfield aan maar de uitvoerders vau zijnen uitersten wil antwoorddendit aanbod niet te kunnen aannemenom de in dien uitersten wil opgenomen be palingen. Hij had verlangd, in allen eenvoud begraven te worden naast zijne vrouw te Hughenden dat den 25 zal geschieden. Minister Gladstone zal den 25 in het Lagerhuis eene betuiging van leedwezen over den dood van Beacons field voorstelleu en het Huis verzoeken als bewijs van aandenken aan den overledene de zitting onmiddelijk te sluiten. Het Transvaal-genootschap te Londen besloot het met Portugal gesloten Lorenzo-Marquez verdrag te bestrijden als onvereenigbaar met de onafhankelijkheid en ontwikkeling der Transvaal. EBANKBIJK. In 1879 nam de bevolking in het geheele rijk toe met 96647 zielen tegen 98000,140000 en 132000 in de 3 laatste jaren. 282000 huwelijken werden voltrokken 3000 meer dan in 1878 en 4000 meer dan in 1877. 66900 onwettige geboorten hadden plaatsd. i. in het geheele land 7%°/0 en te Parijs alleen 320/o der geborenen. Het getal dood geborenen bedroeg in het geheele rijk 4 en te Parijs 7°/0. ATHENE. Den 20 stelden de gezanten der mo gendheden een gemeenschappelijk schrijven aan den president-minister Koumoundouros ter hand waarin de mogendheden verklaren met genoegen kennis te hebben genomen van het antwoord der grieksche regeering en hunne gezanten te Konstantinopel te hebben gelast, om zich met de Porte te verstaan over de ontruiming van het afgestane grondgebied opdat Griekenland het zoo spoedig mogelijk in bezit zou kunnen nemen. ITALIË. De Kamer der afgevaardigden is tot her vatting barer werkzaamheden tegen den 28 bijeenge roepen. Aan de orde is gesteld de beraadslaging over de motie, ingediend door Daujianistrekkende om af te keuren de houding der regeering in de tunesische zaken. Zooals men zich herinneren zalwas die motie zelve nog niet in behandeling gekomen en bleef de regeering in de minderheid bij de vraagof zij al dan „In orde." „Dan de plaats. Ik stel voor, als zijnde het ge makkelijkst, mijn eigen huis." „Is dat groot genoeg?" „v. Pleissenbach wenscht tien pas afstand. Mijn salon is minstens twaalf pas lang en zal dus voldoende zijn." „Dat is dus eveneens afgesproken." „Daar verder de zaak geene gekheid maar van v. Pleissenbach's kantten minste bittere ernst is zijn ze overgekomen ieder driemaal te schieten." „Goed. W ie heeft het eerste schot „Dat zal men aan Garolin niet kunnen ontzeggen. Hij is de beleedigde. Overigens zal hij hiervan niet veel voordeel kunnen trekken. Het zal de vraag zijn, of die muziekman ooit een pistool in de hand heeft gehad „En tot het doen van een tweede schot zal hem v. Pleissenbach stellig geen tijd laten v. Martens schudde bedenkelijk het hoofd. „Uw ka meraad is zoo verbitterd op zijn tegenstander, dat zon der twijfel de afloop van het tweegevecht bloedig zal zijn." Hij stond op en vervolgdeterwijl hij den adjudant de hand tot afscheid reikte „Te half elf dus in mijne woning. Voor de wapenen zal ik zorgen. Mijne ge trokken pistolen zijq goed ingeschoten en aan beide par tijen vreemd." „Wie had voor vier en twintig uren gedacht glim lachte Walsing, v. Martens vertrouwelijk de hand schuddende „dat wij dezen morgen zulk een ernstige zaak met elkander zouden regelen." v. Martens vergenoegde zich met een koel schouderop halen en vertrok. Hij had zijn huurrijtuig aan de straatdeur laten wach ten en liet zich nu naar Garolin rijden. Hij vond hem bezig met het in orde brengen zijner papieren. Toen v. Martens binnentradwees de jonge musicus hem een stoel aan, zonder zich in zijne bezigheden te laten storen. Binnen een paar minuten ben ik gereedik moet alleen nog deze papieren verzegelen. Neem een stoel als 't u belieft." „De brieven zijn zeker van een schoone hand," zeide v. Martens ironisch lachend. niet behandeld zou worden. Men gelooft evenwel, dat de voorsteller dat voorstel zal intrekken na het onder houd dat hij met den voorzitter der Kamer had. De Diritto is zeer ingenomen met de wijze, waarop de ministerieële crisis is geëindigd en brengt bizonderen lof toe aan het hoofd der rechterzijde voor den aan den Koning gegeven raadwaardoor hij het bewijs heeft geleverd, dat bij hem de staatsman boven den partijman gaat. Het orgaan van den heer Crispi de Biforma is minder tevreden en de Popoio Bomano zegt, dat minister Cairoli door op zijn post te blijven een blijk van vaderlandsliefde gaf en een werkelijkea dienst aan zijn land bewees. BUSLAND. De berichtgever der Köln. Zeitung meldt nader, dat de in hechtenis neming van grootvorst Nico- laas Konstantinowitsch geschied is op veel meer opzien wekkende wijze, dan hij aanvankelijk wist. Hij werd des nachts met een extra-trein van Sablino naar Pawlosk overgebracht, zoodat het geheele spoorwegpersoneel en iedereen te Sablino den volgenden dag het gebeurde wist. Hij zit thans onder streng toezicht gevangen. Het vertrek van den Keizer en de Keizerin naar Gatschina uit Petersburg schijnt geschied te zijn op raad van graaf Loris Melikoff; aan die aan den War schau spoorweg gelegen plaats waar een sedert jaren onbewoond keizerlijk paleis is, dacht niemand. De door de keizerlijke familie bewoonde vleugel van het slot kan beter dan eenig ander verblijf bewaakt worden. De bevalling der Keizerin schijnt daar afgewacht te zullen worden. De Keizer wil aanzienlijke besparingen in voeren in de uitgaven van zijn hof. Men zegtdat weder dreigende proclamation der nihilisten tegen den Keizer openbaar gemaakt zijn naar aanleiding van de voltrekking der doodstraf op de moordenaars van Keizer Alexander II. SEBVIE. De grondwet heeft in de Skoeptschina die tot 16 Mei uiteen ging eene belangrijke wijziging ondergaan. Al de leden dier vergadering worden voortaan rechtstreeks door het volk gekozen tot heden benoemde de Vorst 40 leden. In September a.s. komt de groote Skoeptschina in buitengewone zitting bijeenom dezen maatregel als mede het wetsontwerp betreffende de emancipatie der israëlitische onderdanen te bekrachtigen. SPANJE. De overstrooming der Guadalquivir breidt zich uit. In de kolenmijnen van Isturie is werkstaking ont staan de werkstakers deden verscheidene waggons in de rivier storten. TURKIJE. In Albanië werden voor eenigen tijd verscheidene hoofden der albaneezen in hechtenis geno men maar Ali-pacha had zich te Gusinje in veiligheid weten te houden. Thans wordt bericht, dat Derwisch- pacha bij Ueskap een bloedigen slag geleverd heeft tegen ongeveer 15000 albaneezen onder aanvoering van Ali-pacha. Derwisch-pacha wordt gezegd de overwin ning behaald te hebben doch moest toch versterking uit Konstantinopel aanvragen. ZWITSERLAND. De bondsraad richtte aan de regeering der verschillende kantons eene aanschrijving betrekkelijk het verblijf van vreemdelingen in Zwitser land. Hij verlangtdatgelijk in 1830 en daarop volgende jaren is geschied registers aangelegd worden van de in de kantons aankomende of nu reeds verblijf houdende vluchtelingen en dat een scherp toezicht worde uitgeoefend op de dagbladen. De bondsraad is namelijk van gevoelen, dat in vele zwitsersche bladen mededeelingen voorkomenwelke een zeer verkeerd licht werpen op den toestand en dat dit menigmaal te kwader trouw geschiedt door personen, die als opruiers beschouwd kunnen worden. Vervolg der builenlandscJie berichten in het tweede blad. „Yan een schoone hand die mij eens oneindig dier baar was antwoordde Garolin, de brieven in een lade van zijn schrijftafel schuivend, „ze zijn allen van mijn overleden moeder." „O! v. Martens verborg een spottenden lach, die onwillekeurig bij dit antwoord zijn mond vertrok, onder een aanval van hoest„Ik heb de zaak in orde ge bracht, waarde vriend, en met v. PJeissenbach's secondant de noodige afspraak gemaakt." „Heeft dus de luitenant zijn beleedigend schrijven niet herroepen en zelfs niet aan een verontschuldiging gedacht „Neen. Hebt ge daarop dan nog gehoopt „Ik kan het niet loochenen antwoordde Garolin „dat ik de gedachte heb gekoesterd, dat de heer v. Pleis senbach bij kalm nadenken moest inzien welk bitter onrecht hij mij heeft aangedaan." „De brieven uwer moeder schijnen u in een bizonder weeke stemming te hebben gebrachtspotte v. Mar tens. „In den beginne spraakt gij geheel anderstoen scheent gij vervuld te zijn van den wensch om u hoe eer hoe liever bloedig aan uwen beleediger te wreken." „Dat was inderdaad het gevalik beken het her nam Garolin Erich open in het gelaat ziende. „Toen gij mij echter verlaten haat en de eerste opwelling van toorn voor rustig nadenken had plaats gemaakt, kwam ik tot het besluitdat een of ander misverstand den luitenant in zulk een hevigen graad moest hebben ver bitterd dat hij zich tot het schrijven van dien belee- digenden brief verleiden liet. Indien ik er dus in sla gen kon dit misverstand op te lossen „Gij schijnt v. Pleissenbach slecht te kennen, daar gij zoo iets van hem veronderstelt," viel v. Martens hem in de rede, op vriendelijken maar beslisten toon. „Als kunstenaar gewoon om in een ideale wereld te leven en zelf een man met edel karakter en gevoelvol hartweet gij te weinig hoe het eigenlijk in het werkelijke leven toe gaat. Ik mag u de uitdrukkingen niet herhalen, waarin de heer v. Pleissenbach over u sprak. „Die vlegel die betaalde muzikant de honden zal ik op hem aan hitsen, met de rijzweep zal ik hem afranselen dat was ongeveer het minst kwetsende wat hij sprak." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2