No. 49*. Drie en lacntigsle Jaargang. ZONDAG 24 APRIL. TWEEDE BLAD. ISuitenfanb. Prijs der gewone Advertentiën iHmtenlanb ALKMIARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk f 1,—. De 3 nummers f O, 06. ZUID-AFRICA. Volgens de rechtstreeksche tot 29 Maart loopende berichten was het oordeel omtrent den vrede in de Transvaal van zeer uiteen loopendenaard. De ultra-engelscbe partij is ontevreden de Zuid-Afri- caanders zijn daarentegen met den vrede ingenomen en voorspellen daarvan de beste gevolgen voor Zuid-Africa. Zij prijzen zeer de houding der aanvoerders van de boe ren en vooral die van Joubert. Men dacht er te Kaapstad over, hem een adres van hulde aan te bie den omdat zijn beleid in den oorlog niet alleen veel hijgedragen had om hem spoedig te beëindigen, maar ook het karakter der boeren in een edel licht had doen treden dat zelfs van tegenstanders eerbied afdwong. In de rede, waarmede de gouverneur Robinson den 25 het parlement in de Kaapkolonie opendewerd omtrent de Transvaal het volgende gezegd: „Oorion- is altijd een ongeluk maar een strijd tusschen" Europea nen in Zuid-Africa is vooral te betreuren. Ik hoop, dit thans een behoorlijke schikking van die smartvolle geschillen zal tot stand worden gebracht, en dat de verschillende rassen en volkplantingen van'dit land, hunne gemeenschappelijke belangen erkennende zich tot één algemeene broederschap zullen vereenigen', slechts naar dat ware welzijn en geluk des volks stre vende, waarvan de bevestiging het doel van eiken regeeeringsvorm is." De Volksraad vaardigde den 18 eene proclamatie uit waarin het driemanschap gemachtigd werd om den Volksraad voor de commissie te vertegenwoor ligen en voor alle rechten en vrijheden der Transvaal te waken. De verdragsbepaling betreffende den afstand van een deel der Iransvaal wekte levendige tegenkanting en de nadrukkelijke verklaring der Volksvertegenwoordi ging dat zij liever den dood zou ondergaan dan een duimbreed grond afstaan werd luide toegejuicht. Krü- ger verklaarde, dat hij en zijne ambtgenooten overtuigd waren dat de commissie het reeds begonnen werk der gerechtigheid in elk opzicht zou voltooien. De Volks raad werd daarna gesloten. Van 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer /0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. STATEN-GENERAAL. Het by de 2e Kamer ingediende wetsontwerp dat de strekking heeft boschbranden, door vuur uit locomo tieven veroorzaaktte voorkomen bevat een enkel ar tikel dat aldus luidt: „In hoofdstuk IV der wet van 9 April 1875 (Staatsblad Nr. 67) wordt een nieuw ar tikel ingelascht, luidende als volgt: „Artikel 33a. Waar de spoorweg is aangelegd door of langs bosch-, veen- of heidegronden of grondenmet licht brandbare gewassen begroeid zorgen bestuurders der spoorweg dienst, dat het terrein van den spoorweg door het graven van slooten, het omspitten of het bedekken met onbrandbare stoffen van eene doorgaande strook gronds of door eenig ander middel van de aangrenzende eigen' dommen wordt afgescheidenaldusdat bij het ont staan van brand op het terrein van den spoorweg, de brand zich niet op de aangrenzende eigendommen'uit- breidt. Op het maken en instandhouden van deze voor zieningen zijn art. 13 het eerste lid van art. 14 en art. 15 van toepassing." Bij schrijven van 20 April aan den voorzitter der 2e Kamer heeft de minister van financiën kennis gegeven, dat het aanhangig ontwerp van wet tot heffing "eener rentebelasting krachtens 's Konings machtiging wordt ingetrokken. Den 17 zijn te 's Hertogen bosch in hechtenis ge nomen 2 knechts van den heer Kies, brander aldaar, die in den nacht van 1516 ten huize van hunnen patroon een bedrag van ongeveer f 400 hadden ont vreemd. Het gestolen geld is op hunne aanwijzing teruggevonden op den vestingwalwaar zij het onder den grond bedolven hadden. Den 19 is te Lemelerveld, vermoedelijk ten ge volge van kwaadwilligheid eene uitgestrektheid van ongeveer 4 bunders van een aan den heer Cranenburg te Amsterdam behoorend dennenbosch verbrand. De schade is zeer aanzienlijk, daar het meestal weelderige omstreeks 20jarige dennen waren. Den 19 zijn te Oude Pekela 6 huizen geheel en 1 gedeeltelijk afgebrand. De ramp ontstond bij den herbergier Diepenbeek en nam door den feilen wind zoozeer in omvang toe. Voor het vergrooten der r. c. kerk te Renkum was den 20 minste inschrijver de heer W. Bloem voor 10,999. In eene den 20 te Breda door de gemeentebe sturen van 7 omliggende dorpen gehouden vergadering 3s besloten, adresseD aan de hooge regeering en de Prov. Staten van Noordbrabant te richten ter onder steuning van de door het bestuur van het heemraad schap van de Mark en Dintel ontworpen plannen, tot het graven van een afvoerkanaal van Terheyden naar het Hollandsch Diep, en ter verkrijging van Rijks- en provinciale subsidiën in de kosten van het kanaal. In den avond van den 20 zijn de uit 3 percee- len bestaande stoom-spiegellijstenfabriek van den heer P. J. Cramwinckelaan de Baangracht te Amsterdam, en de belendende kapokfabriek der firma G. A Kratsen- stein aan de Looiersgrachtdoor een feilen brand in de asch gelegd. Door de werking van 3 stoomspuiten, de drijvende stoomspuit „Jan van der Heijden" en 5 handspuiten is het gelukt het hoekhuis te behouden. Een IGOtal werklieden zijn door dezen brand buiten arbeid. In eene meeting, den 21 belegd door de afdee- ling Haarlem van den Multapatiorsbond, op welke door de heeren A. v. d. Voort, dr. C. G. v. Retken, L. P. Schmidt (van Amsterdam), mr. Goeman Borgesius, lid der 2e. Kamermr. A. C. Waller en II. Brtmer het woord is gevoerdhebben 107 aanwezigen een adres aan de 2e Kamer tot aanbeveling van de aanneming der wet tot beteugeling van het misbruis; van sterken drank onderteekend. De nieuwe veemarktin de nabijheid van het spoorwegstation te Kampen is den 21 in gebruik ge nomen. -— Den 21 werd de heer mr. A. J. Haarselhorst, notaris te Obdam, onlangs benoemd tot dijkgraaf van de Berkmeer, als zoodanig geïnstalleerd. Den 21 overleed te 's Gravenhage II. W. bn. v. Aylva v. Pallandt v. Waardenburg en Neerijnen, groot- officier der kroon met den titel van opperkamerheer commandeur van den Ned. Leeuw. In het vorige jaar had hij wegens zijnen hoogen leeftijd het lidmaatschap der le. Kamer nedergelegd. Den 21 is op Terschelling een groote nieuwe voleudammer botter gestrand. De opvarenden werden gered. B. en W. van Haarlem hebben den 21 hetsloo- pen van de bestaande en het maken van eene brug met vleugels over de Papentorensingelgracht nabij den Harmensjansweg besteed aan den heer B. Zuithof, als laagsten inschrijver voor f 3588. Aan het departement van waterstaat werd den 2 aanbesteed het onderhouden van en het verrichten van eemge veranderingen aan het Rijks-postkantoor te Haar lem gedurende 1881, 82 en 83, waarvoor minste in schrijver bleek de heer J. B. Pevra, te Haarlem, voor f 4100. Ten raadhuize te Rotterdam is den 22 aanbesteed het maken van eene dokhaven aan den linker Maas oever, waarvoor minste inschrijver was de heer K. Bos te Dordrechtvoor f 176,900. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 22 aaubesteeda. het herstellen en veroeteren van verdedigingswerken op en aan het zuiderstrand van Vlieland; b. het herstellen en verbeteren van 's Rijks zeewerken op Wieringen waarvoor minste inschrijvers waren a. de heeren J. Oldenburg te Bergen en J. Not- telman te Schoorlvoor f 21,448 b. de heer J. Gijze laar te Medemblikvoor f 8,zü0. Den 22 is te Enkhuizen een hevige brand uitge broken in het huis, bewoond door den kruidenier Kui pers. Het perceel en een der belendende gebouwen hebben zeer veel geleden. In het Koegras, op ongeveer een half uur afstand van den Helderbrak den 22 omstreeks zes uren een felle brand uit in eene boerenhofstede bewoond door Jacob Zander. Alles werd eene prooi der vlammen alleen het vee werd gered. Op eene stal in de gemeente Edam is een geval van longziekte voorgekomen dientengevolge is men begonnen met het afmaken van eenentwintig stuks rundvee. Wegens de vele aanvragen om passage van Am sterdam naar Nieuw-York beeft de directie der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij besloten de vroeger vast gestelde afvaarten te vervroegen, zoodat na de Pollux, die 4 Mei vertrekt, zullen volgen: Stella 14 Mei,' Castor 1 Juni, Pollux 21 Juni, Stella 6 Juli. Tot predikant der herv. gemeente te Broek op Langedijk is beroepen ds. W. J. G. Aalders, te Maar tensdijk. Te Winkel ds. J. H. Stamrood van Lutje broek. Te Oudorp ds. J. C. Benitvan Medemblik, met wien op het zestal waren geplaatst de heeren W. Beekhuis, C. de Holl, J. A. Prins, J. Schuttevaer en J. H. Stamrood, te OterleekBedijkte Schermeer Nieuwveen Ursem en Iiutjebroek. Tot onderwijzer te Schagen is benoemd de heer T. W. Kuiss, van Hellevoetsluis. De minister van binn. zaken heeft de artt. 1 en 3 tot 7 van het kon. besluit van 3 Oct. 1873 (veeziekte) van toepassing verklaard in de gemeente Akersloot op het gedeelte begrensd door de perceelen nrs 14 tot en met 17 26 27 29 30 39 144 146 153 159 tot en met 161217 225254 255, 276381, 574, 576 en 584, den dijk van den Koppolder tot per ceel n', 328 en den Dorregeesterweg, en op den Hein- polder, begrensd door de Oude Nie, de Langemeer en de Doddeen in de gemeente Uitgeest op het ge deelte begrensd door den weg naar Akerslootde Oude Nie, de Uitwatering, den Groot Limmerpolder en de perceelen nrs 25, 26, 265, 211, 215, 228, 230. De jongelieden te Texel leden van een zangoe- zelschap, tegen wie proces-verbaal was opgemaaktom dat zij zingende langs de dorpsstraat waren getrokken, zijn deswege door den kantonrechter te Helder veroor deeld tot eene boete van 50 cents. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft in 1880 26 reizen uit Nederland naar Indie en evenveel van daar herwaarts laten doen. Het passagiersvervoer naar Indie was geringer dan in 1879, maar de vermin- dermg betrof voornamelijk 3e klasse-passagiers, door de mindere uitzending van detachementen voor het indische leger. Daarentegen was het vervoer van 3e klasse-pas sagiers uit Indie grooter dan vroegernamelijk van Mecca-gangers t°t Suez. Het goederenvervoer was aan zienlijker dan te voren. De reizen brachten na ver effening van het de stoomvaartmaatschappij „Java" toe komende aandeel een batig saldo op van 936,328 of ruim f 250,000 meer dan in 1879. Van de winst werden bestreden interest f 128,766 restant averij- rekening Willem III f 5414gewone afschrijvingen f 394,096 en buitengewone afschrijvingen 40,249. Het winstsaldo is alzoo f 390,311 waarvan 8% p. c. dividend aan de aandeelhouders uitgekeerd en na af trek van tantièmesdotatie van reserve- en ondersteu ningsfonds enz., 3529 op nieuwe rekening overgeboekt wordt. Het assurantie-reservefonds is gestegen tot 507,463 het reservefonds tot 33,243 het onder steuningsfonds voor het personeel tot f 25,753. Bij de firma John Elder Co. te Glasgow is een nieuw stoom schip van ruim 3000 tonnen en 2000 effectieve paar denkracht besteld, dat den naam van „Prins Alexander" zal dragen. Gedep. Staten van Noordholland, die herhaaldelijk, in overeenstemming met de districts- en arrondissements schoolopzieners getracht hebben de bezoldigingen der hoofdonderwijzers te Aveahorn tot f 1050 te veï-hoogen, hebben thans geene termen gevonden om zich te ver zetten tegen het besluit van den gemeenteraad, waarbij die jaarwedden op f 850 gelaten worden. Aan de armen der ned. herv. gemeente te Am sterdam is door wijlen den heer C. C Gies een legaat van 5000 door wijlen mevr. A. A. Meijes een "van f 2000 vermaakt. Gedep. Staten van Noordholland hebben aan het :>rov. krankzinnigengesticht Meerenberg benoemd: tot 2en geneesheer de heer W. M. Smit, thans 3e geneesheer; tot 3en geneesheer dr. D. de Snoothans prosectortot 4en geneesheer dr. E. M. Cowan te Amsterdam, gepens. off. van gezondheid le klasse bij de marine. Bij de Algemeene Watersnoodcommissie te Am sterdam is 6000 mark ontvangen als opbrengst eener te Weimar gehouden tentoonstelling en verloting van schilderijen teekeningen gravures enz. Eene som van 2000 a 3000 mark zal spoedig volgen. De 24ste opgaaf der Algemeene Commissie meldt aan ingekomen giften een bedrag van f 762 waaron der -50 van de gemeente Workum. De rechtbank te Heerenveen heeft een persoon te Munnekeburen, die den deurwaarder met een pistool bedreigde en beleedigende woorden toevoegde bij de uitvoering van een rechterlijk vonnis, tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Niet het stoomschip Merapimaar de bemanning daarvan is behouden te Batavia aangekomen. Het vaar tuig is op 7° zuiderbreedte en 13u° oosterlengte totaal verongelukt. Het telegraafkantoor op de beurs te Amsterdam zal in rechtstreeksche gemeenschap worden gebracht met Londen Parijs Berlijn en Brussel. Mej. A. Gieszeleerares in het handteekenen aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Amsterdam, heeft den prijs van f 100 verworven voor het beste ontwerp van een eerediploma uitgeloofd door de rege- lings-comrnissie der tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel. Het nieuwe „Hotel des Indes gevestigd in het perceel aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage vroeger door bn. v. Brienen bewoond, wordt den 1 Mei a. s. geopend. De heer S. Heytontvanger der dir. bel. en acc. te Nieuw-Buinen is verplaatst naar Texel. De kerkeraad der herv. gemeente te Zaandijk heeft besloten de verkiezing van predikanten en ker- keraadsleden op nieuw aan den kerkeraad over te laten. Het café-Krasnapolsky te Amsterdam wordt thans door middel van 24 groote lampen naar het stelsel van Gramme electrisch verlicht. Bij gaslicht bedroeg de warmte 85bij electrisch licht bedraagt het 62 graden E.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5