EEN EDEEMARTER. No. 50. Drie en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. WOENSDAG 27 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën ïjuitculartb. De jager van den edelmarter. AlklIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. De Berliner Börsen-Courier werd dezer dagen op last van den president van politie in beslag genomen wegens het overnemen van stukken uit Rochefort's Intransigeant. Dit besluit wordt door de pers uitvoerig besproken want volgens art. 11 der socialistenwet kan, na het verbieden van een nummer, de verdere uitgifte van het blad onmiddelijk verboden worden. ENGELAND. Den 21 werd te Dublinonder voor zitterschap van Parnelleene groote agrarische verga dering gehouden welke door twaalf parlementsleden werd bijgewoond. Deze uit 500 afgevaardigden van alle partijen in Ierland bestaande vergadering achtte het voorstel tot wijziging der bepalingen op het grond bezit in de tegenwoordige omstandigheden onaanneme lijk zoo het geene belangrijke wijzigingen onderging. De meening werd voorgestaan dat het eenige middel om het vraagstuk op te lossen, bestond in het besluit, om de boeren tot grondeigenaars te maken. Met alge- meene stemmen werd verder besloten, de agrarische be weging voort te zetten. Op eene te Strablane over diezelfde zaak gehouden vergadering besprak het parle mentslid Dillon de redevoering, door Gladstone in het Lagerhuis gehouden bij de indiening der wet op het grondbezit. Volgens hem was van een groot aantal pachthoeven de pacht hooger dan de waarde van den grond en moest de huur van alle eigendommen bepaald aanzienlijk verlaagd worden. Elke wetwelke ten doel heeft regeling van het agrarische vraagstuk moet uit gaan van het denkbeeld om aan de pachters de achter stallige pacht kwijt te schelden, onder voorbehoud de eige naars op de eene of andere wijze schadeloos te stellen. Het Landverbond had niet tot beginsel, de landeigenaars te berooven maar hen te verhinderen hunne pachters arm te maken. Hij raadde ten slotte den pachters aan, de landeigenaren niet te beleedigen en zich van geweld te hunnen aanzien te onthouden daar zij dan sterker zouden zijn in het verkrijgen hunner billijke eischen. Van het internationale socialisten congresdat in de laatste dagen van April of de eerste van Mei te Londen zou worden gehouden is afgezien. Den 24 's morgens werd het lijk van Beaconsfield per spoortrein naar Hughenden vervoerd. Oen 25 zouden de conservatieven bijeen komen om te beraadslagen over hunne houding bij de behandeling der wet omtrent het grondbezit in Ierland. Te West-Cheshire werd den 22 de conservatieve candidaat tot lid van het Lagerhuis verkozen. De door minister Gladstone sterk aanbevolen liberale candidaat had ongeveer 400 stemmen meer dan bij de laatste verkiezing in dat district. Gladstone kondigde den 25 in het Lagerhuis onder toejuichingen een voorstel aan tot oprichting van een gedenkteeken ter eere van Beaconsfield. De tweede lezing der iersche landwet is begonnen. ERANKRIJK. Den 23 kwam de commissie van 15 leden voor de muntvergadering bijeen. Nadat de heer Cernuschi bedankt had, werd dr. Vrolik, afge vaardigde voor Nederland, tot voorzitter dier commissie gekozen. De heeren Cernuschi en Horton werden met het opmaken vau een voorloopig ontwerp belast. De onderhandelingen over de verlenging van het han. delsverdrag met Engeland zijn te Parijs aangevangen- De belastingen brachten in de eerste helft van April ruim f 7,000,000 boven de raming op. GRIEKENLAND. In den ministerraad gehouden den 21 verlangde de minister van oorlogdat Grie kenland in zijn schrijven aan de mogendheden den af stand van Prevesa in Epirus en van Elassona in Thes- salië zou blijven eischen onder bijvoeging dat Grie kenland zelf aan de besluiten der berlijnsche conferentie uitvoering zou geven werd aan dien eisch niet voldaan, welk voorstel bij de meerderheid geen bijval vond. De minister diende daarop zijn ontslag in dat door den Koning aangenomen werd. De luitenant-generaal Wal- tinos werd tot zijn opvolger benoemd. Zoodra hij be- ëedigd is, zal het antwoord der regeering op het laatste schrijven der mogendheden verzonden worden. ITALIË. De heer Zeppa zal in de Kamer de re geering ondervragen over de ministeriëele crisis deze interpellatie zal behandeld worden vóór die van het lid Damiani. Er schijnt volkomen overeenstemming te be staan tusschen het ministerie en de meerderheid der commissie omtrent het wetsontwerp op de kieshervorming. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Baron van Haymerle, minister van buitenlandsche zaken, ontving den 23 uit handen van den Keizer in een bizonder gehoor het grootkruis der Stefanusorde. De begrootingscommissie van het Hongaarsche Huis der afgevaardigden keurde den 23 het wetsontwerp be treffende de conversie der goudre^,egoed. RUMENIE. In verband met de verheffing tot een koningrijk is een nieuw ministerie opgetreden onder voorzitterschap van den heer Demeter Brat'.ano tot heden gezant te Konstantinopelalle leden bshooren tot de liberale partij. RUSLAND. De geruchten dat een soort volksver tegenwoordiging in het leven zal worden geroepen houden aan. Inmiddels moeten in een den 19, onder voorzitting van den Keizer, gehouden ministerraad de volgende voorstellen gedaan zijn uitbreiding van den werkkring der reeds bestaande staatsinstellingen vol ledige ten uitvoer legging van het niet openbaar ge maakte programma vervat in het keizerlijk besluit van 26 Feb./10 Maart 11., versterking der beteugelings- maatregelendes noods voor korten tijd om na herstel der orde over te gaan tot de verwezenlijking van een der twee eerstgenoemde punten. TURKIJE. Derwisch-pacha tastte den 21 de alba- neesche troepen bij Verchirovice aan en versloeg ze. Door deze overwinning kreeg hij den spoorweg Mitro- witza-Salomka in zijne macht. Hij beschikt over 10000 man met eenig geschutterwijl de generaals Osman- Mustapha- en Ibrahim-paeha onder zijne bevelen strijden. ZWITSERLAND. Eene poging, die door de nihi listen te Genève beproefd zou worden om krachtig op te komen tegen het besluit der russische regeering om het vonnis aan de moordenaars van den Keizer te voltrekken, is bij tijds door de politie belet. De gereed gemaakte aanplakbiljetten werden op het oogenblik dat zij aangeplakt zouden worden, door haar in beslag genomen. ALGERIE. Een den 23 te Algiers van Laghouat aangekomen bode berichttedat van de 400 man die ter hulpe van de overblijfselen van het onderzoe kingskorps van kolonel Flatters afgezonden waren, slechts 12 zich hebben kunnen redden zij waren van gebrek en vermoeienis uitgeput. Luitenant Pobequin met 15 man waren van honger omgekomen. In het geheel waren van voornoemd korps 20 man gered. Aan de Times werd den 22 uit Tunis gemeld dat de Khroemirs hunne volkomen en onvoorwaardelijke onderwerping aan Ali-bey hadden aangeboden. Onder de europeesche ingezetenen heerschte aldaar groote schrik men vreesde dat het binnentrekken der fran- sche troepen een oproer onder de Arabieren zou ver oorzaken. De Maltezers zouden per telegraaf aan de overheden van Malta gevraagd hebben om een engelsch oorlogschip naar Tunis te zenden. De te Parijs ont vangen berichten doen vermoeden dat de vrees der eurojfeanen overdreven is als gevolg van de verklaring van den Beij dat hij niet voor de veiligheid van euro- peanen kan instaan wanneer de fransche troepen zijn gebied binnenrukten. De fransche consul-generaal zou verklaard hebben dat bij zelf voor die veiligheid in stond en een toevluchtsoord op het fransche wachtschip aanbood aan alle europeanen, die zich beangst maakten. In verscheidene districten heerscht eene spanning als gevolg van de ophitsingen der Marabouts. Er waren voorzorgsmaatregelen genomen. De troepen zijn van het kustlandwaar zij overbodig warennaar hunne garnizoenen in het binnenland moeten terugkeeren. Generaal Lagerot betrad het tunesisch grondgebied en sloeg zijn legerkamp bij Oued Mellegue op de helft tusschen de grens en Kef op. Tot dus ver had nog geen verzet plaats gevonden. Het door de militaire overheid aan de berichtgevers der verschillende bladen gegeven verbod om mededee- lingen te doenwelke niet vooraf door den bevelheb ber der afdeeling of zijne gemachtigden zijn goedge keurd op straf van naar de naastbij zijnde haven te worden gebracht en in Algerie niet meer te mogen verblijven wordt door de fransche bladen sterk at'ge- (éO) (Naar het Hoogduitsch.) !*r» Garolin stond driftig op en Erich vervolgde„In 't oog van deze heeren als v. Pleissenbach is alles wat niet de uniformrok draagtof geen rijk grondbe zitter is, een soort van wezen, waarop zij met de meeste verachting neerzien. Daarom heeft ook v. Pleissenbach gemeend dat ge gewillig de gevorderde verklaring zoudt afleggen en kalm den brief na lezing in den zak zoudt steken. Dat ge zulks niet hebt gedaanheeft hem blijkbaar getroffenen iedere stapdien ge hem tege moet doet, zou hij als eene lafheid beschouwen. De musicus reikte v. Martens de hand. „Ik dank u voor die woorden," zeide hij met eene stem, waaruit duidelijk zijne innerlijke ontroering was te herkennen. „Gij hebt gelijk, alleen ruw geweld is de drijfveer van den heer v. Pleissenbach in die zaak." v. Martens knikte. „Het blijft bij die heeren bij het oudehernam hij „nog steeds heerschen bij hen de gewoonten van het oude vuistrecht. Roekelooze moed en behendigheid in het hanteeren der wapenen dat is het eenigewat zij waardeeren. Niets is dus in hunne oogen verachtelijker dan een beleefd zacht aardig en rechtvaardig mensch en om die reden heeft die luitenant gemeend u ongestraft te kunnen belee digen dewijl hij u als een voorkomend en minzaam man heeft leeren kennen. Hij zou niet aldus gehandeld hebben tegenover iemand die barsch en aanmatigend tegen hem was opgetreden." „Hij zal mij leeren kennenmompelde Garolin zenuwachtig met de vingers op de tafel trommelend. „Zoo is 't goed ging v. Martens voort„toon hem, dat ge niet alleen een man van gevoelmaar ook een man van karakter zijt. Verdedig uw leven anders is 't om het uwe te doen. Ik heb heb doorgedreven wel niet zonder moeite, en hadde ik mij minder krach tig doen gelden misschien zou het mij nog geweigerd zijn maar ik heb doorgedrevendat gij als belee- digde het eerste schot zoudt doen. v. Pleissenbach zou toegevendheid bij het duel van uwe zijde niet waar deeren en u eenvoudig overhoop schietenen zijne kameraden zullen de schouders ophalen en zeggen dat die ijdele muzikant zijn verdiende loon heeft ontvangen." „Wees onbezorgd riep Garolin met onheilspellend fonkelende oogen„als 't aan mij ligtzal hij geen schot doen, dat verzeker ik u. Wanneer zal het duel plaats hebben „Dewijl gij de zaak snel wenschtet te zien af- loopen heb ik op heden middag aangedrongen en ben met v. Pleissenbach's secondant overeengekomendat 't te half elf zou gebeuren." „Wie is zijn secondant?" „Dat behoeft ge niet te vragen. Soort zoekt soort. v. Pleissenbach heeft zijn intiemen vriend Walsing gekozen." „Natuurlijk," knikte Garolin. „En de plaats?" „In mijn huis." „Ik zal precies op het bepaalde uur aanwezig zijn verlaat u daarop." „Daarvan ben ik thans overtuigd waarde Garolin," dacht v. Martens, toen hij in het huurrijtuig naar huis reed. „Het heeft moeite genoeg gekost, maar nu zijt ge ook juist in eene geschikte stemming om zonder u een oogenblik te bedenken uw tegenstander het levenslicht uit te blazen. Wat zal de weduwenrouw Georgine goed staanIk hoop haar dikwijls in dat cosluum te zien en zal haar spoedig over het geleden treurig verlies weten te troosten. XXI. Theodoor van Garolin had zich na v. Martens' verhaal weder in zijne papieren verdiept. Maar zijne opge wondenheid was hem te machtigmet sidderende han den smeet hij alles in een lade van zijn schrijftafel dooreen. Daar bij kwam hem toevallig v. Pleissenbach's brief weder in handenhet scheen alsof hij het papier uit woede in duizend stukken wilde scheuren maar hij bedacht zich vouwde het zorgvuldig toe en stak het in den zak van zijn jas. „De brief is te gewichtig," mom pelde hij. „Indien ik hem dood zal men mij naderhand misschien niet gelooven als ik zeg hoe grievend mij die man heeft behandeld en hoezeer hij eene strenge tuchtiging verdiende. En nu kalm," voegde hij er bij, beide handen krampachtig tegen de borst drukkend als wilde hij daardoor zijn hevig kloppend hart tot stil staan dwingen. „Kalmtevooral kalmte opdat mijn hand niet beve in het beslissend oogenblik. Er blijft mij Dog een goed half uur over, de fvissche lucht zal mij goed doen." Hij greep jas en hoed. Daar werd aan zijne kamer deur geklopten eer hij nog „binnen" had kunnen roe pen werd ze reeds geopend en Hugo von Birzowski trad haastig de kamer in. „Zoo zoo reeds teruggekeerdriep Garolin hem de hand toestekend „dat is al even onverwacht als uw vertrek." „Excuseer dat ik u van deze beide gewichtige ge beurtenissen niet tijdig op de hoogte heb gesteld zeide Hugo lachend. „Ter vergoeding daarvoor zult gij nu ook de eerste mensch in Oostburg zijn, die het doel en de aanleiding mijner reis verneemt." „Een zeer groote eer, voorwaar „Misschien minder een eer dan wel eene verrassing, want verwonderen zullen u mijne berichten ongetwij feld. Maar ik zie dat gij van plan zijt uit te gaan laat ik u niet ophoudenik wil u gaarne een eind weegs begeleiden." „O neen, zulk een haast heb ik niet" antwoordde Garolin, „neem plaats, als ik u verzoeken mag; ik heb nog een half uur voor u beschikbaar. Wilt gij eene sigaar rooken

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1