fiimienlattb. allerlei. keurd. Zij wijzen op het kleingeestige en ondoeltref- fende van dergelijke bepalingen zooals bij den laatsten afghaanschen veldtocht van Engeland nog gebleken is, toen die bepalingen zelfs ingetrokken zijn moeten worden. AFGHANISTAN. Den 22 liep de ontruiming van Kandahar geheel af zonder moeielijkheden. STATEN-GENERAAL. Rij de 2e. Kamer is ingekomen een wetsontwerp houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkist biljetten en zulks tot uitbreiding der wettelijke bepa lingen deswege ten gevolge van het besluit der Ned. Bankom het disconto van gouvernements-accepten op slechts 2 p.c., dat is 1 percent lager dan haar disconto van wissels en 1% beneden dat van promessen te be palen. Het ontwerp laat overigens vrijheid omzoo het raadzaam wordt geacht, elders nog gunstiger voor waarden te bedingen. De heer J. L. de Jonge, lid der 2e. Kamer, heeft amendementen op de drankwet ingediend, strekkende om het vergunningsrecht voor tapperijen te bepalen op f 12 a 80 's jaarsnaar gelang van de bevolking der gemeenten, en bovendien 's maandelijks 10 centen per ingeslagen kan gedestilleerd om het vaste recht te verminderen met indien tusschen zaterdag-avond 6 en maandag-morgen 9 uren en met indien tusschen zaterdag-avond 6 en dinsdag-morgen 9 uren niet ge tapt wordtin beide gevallen met vermindering van het recht per kan met 4 en 8 centen om de uitzonde ring voor logeergasten te beperken tot personen die elders hun werkelijk verblijf hebben. Den 9den April is in den brievenbus aan het hulppostkantoor te Nieuwe Niedorp geworpen een brief geadresseerd aan den heer J. Gleijsteen rentenier te Hoorninhoudende1 bankbiljet van 25 en 4 vijf- eentpostzegelswelke brief niet aan zijn adres is be zorgd. 2 Behangersknechts te Nijmegenden 14 bezig zijnde met kleedenkloppen, staakten hun werk om gek scherende elkander met steenen te werpen. Een hun ner bekwam daarbij eene bloedende wond aan het hoofd en zeeg neder doch kwam spoedig weder bij en kon met behulp van zijnen kameraad huiswaarts gaan. Dui zelig blijvende, riep hij een paar dagen later geneeskun dige hulp in maar den 18 bezweek hij blijkens het ingestelde onderzoek ten gevolge van verbreking van het schedelbeen en hersenschudding. Het kantongerecht te Rotterdam heeft den 19 veroordeeld 2 kooplieden die ziek vee ter markt al daar hadden gebracht, tot 25 boete of 9 dagen ge vangenisstraf; 3 vleeschhouwers aldaar, die in hunne winkels bedorven rundvleesch voorhanden hadden gehad, tot f 10 boete of 3 dagen; 1 paardenslachter, in wiens winkel bedorven paardenvleesch en 2 winkeliersbij wie bedorven worst gevonden was. Hugo nam de aangeboden havanah en stak ze kalm aan. Daarop vleide hij zich gemakkelijk in den arm stoel en begon„Mijne mededeelingen betreffen een goed vriend van umijnheer v. Martens." Garolin zag den spreker verbaasd aan terwijl Hugo vervolgde„Gij weet dat ik hem sedert lang met wan trouwen gadesloeg, en gij hebt steeds met mijne achter docht den spot gedreven. Ik ben echter in den laat sten tijd zoo menigmaal met uwen vriend in aanraking geweestdat ik mij verplicht zagzijn verleden eens nauwkeurig na te gaan. Daarom ben ik naar Wies- baden gereisd om uit te vorschen of de ons bekende heer v. Martens en de heer v. Martensvan wiens heldendaden onze vriend Hainfeld vertelde een en dezelfde persoon is. En 't is mij gebleken dat mijn vermoeden de volle waarheid was. Die avonturier, die valsehe speler, de man die zijn zieken landgenoot in een onrechtvaardig duel doodschootomdat deze zijne gemeene praktijken aan het licht bracht, is niemand anders dan de in Oostburg zoo zeer gevierde Erich von Martens." „Kunt gij dat bewijzen vroeg Garolin ten hoogste verschrikt. „Dat geloof ik wel. Wat zegt ge bijvoorbeeld van dit portret van den Wiesbadener v. Martens. Gelijkt dit niet treffend op onzen achtenswaardigen vriend „Inderdaad. Hoe komt gij aan die photographie „Van zijne vroegere verloofde, die den sluier heeft aangenomen nadat hij haar verraderlijk verlaten had." „En die zeker nog steeds op hem verbitterd is voegde Garolin er bij. Dat is geen vertrouwbare en onpartijdige getuige." „O ik heb nog andere. In Wiesbaden zijn zijne slechte streken algemeen bekend, 't Is overigens mijne bedoeling niet die hier in Oostburg aan de groote klok te hangen. Integendeel ben ik bereid het stilzwijgen er over te be waren indien v. Martens zich aan twee voorwaarden onderwerpt, die ik hem zal opleggen. Want ik ben niet naar Wiesbaden gereisd in 't belang der Oostbur ger groote wereld die kan zelf zien hoe ze 't met den bedrieger klaar speelt maar uitsluitend in mijn eigen belang. Er is overigens in die geheele maatschappij niet één enkel persoon gij alleen uitgezonderd om wie ik mij eene dergelijke moeite zou getroosten. Ik hield 't daarom ook voor mijn plicht u te waarschuwen maar ik verzoek u dringend voorloopig niemand over hetgeen ik u mededeelde te spreken. Want alleen indien ik v. Martens beloof over zijn verleden te zullen zwijgen kan ik mijn doel te bereiken." „Indien gij twee uren vroeger gekomen waart," zeide Garolin, nadenkend voor zich ziende, „zou het u misschien mogelijk geweest zijn een groot ongeluk te verhoeden dat nu niet meer is af te wenden." „Een ongelukdat u bedreigt f" vroeg Hugozich verbaasd oprichtend." „Mij of een uwer kameraden. Lees dezen brief eens." 'Wordt vervolgd.') Ten ge™lge eener samenspreking op den 20 te s Hertogenbosch, tusschen de gedelegeerden der Alge- meene Watersnoodcommissie en de provinciale commis- sie is een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld tot schadeloosstelling voor poot-aardappelen, zaaikoren, ver dronken vee enz. De schade aan huizen en gebouwen en aan bouwland door overzanding zal binnen eenige dagen worden geregeld. De rechtbank te Haarlem heeft den 21 bevestigd het vonnis van den kantonrechter te Zaandam, waarbij bestuurders van de werklieden-vereeniging „Help u zei ven" te Zaandam veroordeeld waren tot geldboeten wegens het in hunne winkels voorhanden hebben van met behoorlijk geijkte maten en gewichten. Zij waren m appel gekomen op grond dat zij niet aan het pu bliek verkochten en hunne winkels alleen voor de le den der vereeniging toegankelijk waren. Het O. M. was het met deze beschouwing volkomen eens, maar de rechtbank deelde haar niet. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den t1 ^arles de Macewicz oud 50 jaren wonende te Krakoff (Rusland)schuldig verklaard aan het op 4 Januari 1878 te Maastricht uitgeven van valsehe russi- sche biljetten van 25 roebels en hem deswege veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en 50 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. Den 11 zijn te Vlissingen bij het vertrek der stoomboot naar Engeland 2 personen aangehouden, in verband met de vermissing eener portefeuille met aan zienlijke waarde (40-a 50,000 francs) in een wisselkan toor te Antwerpen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 22 besloten tot aanleg en exploitatie eener eigen "as- fabriek. De woezeninriebting te Neerbosch ontving den 23 van een onbekende uit Amsterdam eene sift van 5000. 6 De prins en prinses v. Wied zijn den 23 met hunne kinderen te 's Gravenhage aangekomen en aan het station door prins Erederik ontvangen, Zij zullen het grootste gedeelte van den zomer in de residentie doorbrengen. De burgemeester van Texel heeft den 24, namens den franschen minister van marine en koloniën de zilveren medalje uitgereikt aan den bootsman J. Lz. Schagen als erkenning zijner plichtsbetrachting op 9 Aug. 1880. F Den 24 s avonds is op den spoorweg nabij den Zijlweg te Haarlem gevonden het vreeselijk verminkte lijk van den spoorwegbeambte W. Zijlstra, die vermoe- delijk van een uit Rotterdam komenden goederentrein, waarop hij als remmer dienst deed was gevallen. Hij laat eene weduwe met 2 kinderen achter. Bij kon. besluit van 24 April is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. H. Vollenhovenals referendaris bij het departement van binn. zaken', en zijn tot referendarissen bij dat departement 'benoemd mr. H. J. Dijckmeester, thans hoofdcommies bij het dept. van koloniën, en A. v. d. Velde Az., thans hoofdcommies bij bet dept. van binn. zaken. Te Zuidschaïwoude heeft den 25 eene weduwe door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt. De rechtbank te Rotterdam beeft den 25 uitipraak gedaan in de vordering der Ned. Ind. Gasmaatschappij tegen de curators in het faillissement Kerdijk Pin- coffs, om te worden toegelaten voor f 300,000, wegens in Juni '78 verstrekte gelden, met voorrang op 60 aau- deelen Afric. Handelsvereening. De rechtbank heeft den eisch toegewezen ook wat de pandgevingdoch niet wat de renten betreft. Het bestuur van Drechterland heeft besloten het Unjerpad tusschen Westerblokker en de Baugert 'door bestrating en verbreiding der bruggen in een°rijwe" te veranderen. Op een stal in de gemeente Edamwaar een geval van longziekte is voorgekomenzijn 21 stuks rundvee afgemaakt, De tuigage en inventaris van den op Terschelling gestranden vollendammer botter is geborgen het uit" graven en afbrengen van het vaartuig is aanbesteed voor f 277. De gemeenteraad van Gemert heeft den heer J. v. Hasselt, te Rotterdam, vergund, voor zooveel noodig, over den gemeentegrond te beschikken ten be hoeve van den aanleg van een stoomtramweg van 's Her togenbosch naar Helmond. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft afwijzend beschikt op een verzoek van het Nuts-departement, om subsidie voor de in 1847 opgerichte bewaarschool, waar van de instandhouding voor de middelen van het depar tement te bezwarend is geworden. Te Vaassen zijn 2 huizen met de inboedels ver brand. Het eene werd bewoond door den papierfabri kant v. Delden. Met ds. Lindeboom aan het hoofd is een nieuwe christ.-historische kiezersbond opgericht, onder den naam van „Marnix", welke ijveren zal voor wijziging van den grondslag der kieswet en verlaging van den census onverwijlde schrapping van art. 168 en wijziging van art. 194 der grondwetalsmede voor opheffing van al les wat de volle vrijheid van kerk en school door wet telijke of financiëele banden belemmert, en zulks zonder restitutie en subsidie van kerk of school van regee- ringswege. De heer P. C. Metelerkamp, die onlangs zijn ont slag nam als voorzitter van het departement Amster dam van het Nutis weder tot bestuurslid gekozen. Het toppunt van dressuur is thans in het Circus van Carré te Amsterdam vertoond door het voorbrengen van een in vrijheid gedresseerd varken. Hetgeen de clown Wolff, wiens benefice-voorstelling dit nieuwtje opleverde, met zijn zonderlingen viervoeter deed bewees, dat dit beest nog niet zoo dom of onwillig is, als men gewoon lijk aanneemtintegendeel zonder veel tegenstribbelen leent het varken zich tot de beginselen der dressuur het volgt zijn meester getrouw het gaat dood liggen, het verricht den hekkesprong, en aan het slot verzuimt het ook niette gehoorzamen aan het „debout". Al deze dingen doet het onder een welbehagelijk geknor. De gemeente Koog aan de Zaan zal een gebouw stichten en aan het Rijk verhuren voor een post- en telegraafkantoor Koog-Zaandijk. Door wijlen jonkvr. A. J. Roëll is aan de armen I der ned. herv. gemeente te Amsterdam een legaat van I f 2000 vermaakt. j Hedep. Staten van Noordbrabant hebben goedge- I keurd de overeenkomstbetreffende het verleenen van een subsidie van 2 miljoen, door het groote waterschap ter bevordering der verbetering van den waterstaats- I toestand in hét noórdoostehjk gedeelte der provincie te I verstrekken aan den Staat. Het beroep naar TV armenhuizen is aangenomen I door ds. A. J. Adrianivan Noordwolde. B. en W. van Amsterdam hebben den heer Le- tebre, van 's Gravenhage, vergunning verleend om eene telefoonverbinding tusschen het Amstelhótel en het laleis voor Volksvlijt aan te leggen, tot overplanting van de concerten van het laatstgenoemde gebouw naar het eerste. De gezamenlijke predikanten der herv. gemeente te Amsterdam, hoezeer ook van verschillende richtingen en door uiteenloopende redenen gedrongerf, spreken bij gelegenheid dat de stemgerechtigde leden worden op geroepen om voor de eerstvolgende 10 jaren te beslissen f door wie de kerkelijke benoemingen zullen geschieden, als hun eenparig gevoelen uit: dat zij de opheffing van het kiescollege wenschelijk achten. De kerkeraad is teruggekomen van zijn besluit om de stemgerechtigden ten aanzien van dit punt bij openbare stemming te doen beslissen. Door het hoofdcoinité van het Roode Kruis is sedert de laatste opgaaf ontvangen van de Transvaal- sche Club te Breda f 187als opbrengst eener gege ven voorstelling. Aan den oud-burgemeester van Rotterdamden heer v. Vollenhoven, is namens de brandweer aldaar als huldeblijk aangeboden een gouden gedenkpenning met calligrafisch album. F Over de duidelijkheid van handteekeningen heeft de I minister van justitie in Duitschland een algemeene be- paling gegeven, waarin, onder verwijzing naar vroegere, de ambtenaren der justitie worden vermaand zich toe te leggen op eene duidelijke handteekening. Verder heet het daarin Er komen nog dagelijks documenten in die in plaats van een leesbare onderteekening van den naam schriftteekens bevatten die wel een naam moeten beduidenmaar geheel en al onleesbaar zijn of slechts met groote moeite kunnen ontcijferd worden. Aan hetzelfde euvel lijden vaak officiëele stukken voor het publiek bestemd. Ik vind hierin aanleidingde i, oudere bepalingen op nieuw in herinnering te brengen, in de hoop dat mij de moeite bespaard zal worden op verzuim in dezen afzonderlijk te moeten wijzen. Een zeldzaam schouwspel wekte een paar dagen ge leden in niet geringe mate de aandacht en bewondering der wandelaars op de Brusselsche boulevards. Te mid den van de menigte rijtuigen die elkander daar krui sen, zag men een lichte braek, getrokken door een vier tal isabellakleurige poniesmet melkwitte manen en staarten, prachtige beestjes, maar niet veel grooter dan een volwassen schaap. Het eigenaardigste was dat de goed gedresseerde dieren door geen leidsel in bedwang gehouden werden maar de bestuurster van het vier span de gravin van Ivielchern een Zweedsche dame, alleen door met de lange zweep de ooren der voorloo- pers licht aan te rakende sierlijkste wendingen met hare equipage wist te maken. Een stroeve politie-agent, die deze wijze van rijden in strijd achtte met de veror- dening maakte niettegenstaande het protest der gra vin een einde aan deze zeker, niet alledaagsche eque- strische verrichtingen. Een plantkundigedie reeds vergeefsche moeite had aangewend ter verdrijving van insecten (voornamelijk wandluizen) uit zijne vertrekken, heeft toevalligerwijze een uitstekend verdedigingsmiddel tegen deze dieren ontdekt. Hij had eenige exemplaren van het zooge naamde peper- of boonenkruid in een zijner vertrekken laten liggen, en toen hij na eenige dagen terugkwam, vond hij duizenden wandluizen bijna alle gedood op de bladeren en stengels. Een schotsch tijdschrift deelt mede dat iemand bij het openmaken van den kuil alle. aardappelen in be vroren toestand vond. Hij nam de proef, ze in zakken te doen en gedurende drie dagen in een molendam te graven na ze opgenomen en tusschen lagen stroo gedroogd te hebben bleek het dat ze weder geheel in frisschen toestand waren. Een ander verkreeg dezelfde uitkomst door ze drie uren in koud water te zetten, voordat ze gekookt werden. Sedert eenigen tijd bemerkte men in eene der wijken te Solingen dat het water uit een put in die buurt een zeer onaangenamen smaak had zonder dat men, ondanks een nauwkeurig ingesteld onderzoek de oor zaak kon vinden. Voor eenige dagen echter haalde een man die een emmer water zou putten, daarmede een laars te voorschijn. Thans werden verder nasporin gen gedaan, en toen kwam tot aller ontzetting het lijk van een man te voorschijn die reeds sedert 14 dagen vermist was. Twee jaren geleden heeft de duitsche Keizeriu eene premie van 2000 mark uitgeloofd voor het beste werk over de besmettelijke keelziekte. Verscheidene antwoor den zijn ingekomen maar geen van allen is door de commissie bekroond die dezer dagen in haar verslag verklaard heeftdat geen der antwoorden iets nieuws omtrent de oorzaken den aard of de behandeling der ziekte vermeldde. De commissie van beoordeeling be stond uit vier geneesheeren van Berlijn, Leipzig, Praag en Munchen benevens de hoogleeraren Virchow en Lan- genbeck. Eene nieuwe prijsvraag is tegen 30 Septem ber 1882 uitgeschreven.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2