Bimmilanb. de zaak in te laten meenende dat die taak aan de regeering toekwam. Gladstone wees die taak evenwel afde meerderheid die zich voor Northcote's voorstel verklaard hadmoest ook de verdere stappen doen. Daarop stelde het lid Gowen voor de zitting te ver dagen, nu noch de regeering, noch de oppositie zich met de uitvoering van het besluit van het Huis wilde be lasten. Dit voorstel werd aangenomen en de zitting verdaagd. FRANKRIJK. De minister van marine ontving den 25 van den bevelhebber van het oorlogschip, ge naamd „de Surveillante," een telegramwaarin gemeld werddat een hevige wind woei en de zee zeer on stuimig was zoodat de schepen voor hunne ankers sterk werkten en het aan land brengen van troepen ondoen lijk was. De tunesische vlag was sedert den morgen van dien dag nog niet van het fort op het eiland Ta- barca geheschen. De minister antwoordde daarop dat de schepen voor dat eiland de noodige veiligheids maatregelen moesten nemen, maar zich zoo min mo gelijk verwijderen. GRIEKENLAND. Uit eene gemaakte berekening is geblekendat het aan dit rijk toegekende gebied bij de berlijnsche conferentie 365 vierkante mijlen be sloeg en dat het thans door de gezanten te Konstan- tinopel toegekende gebied slechts 240 vierkante mijlen bedraagt. ITALIË. De paus ontving den 24 5000 leden der te Rome gevestigde Katholieken- vereenigingen ten ge- hoorè en deed in zijne tot hen gehouden toespraak uit komen dat het de plicht der italiaansshe katholieken was, in de gemeenteraden en de provinciale staten zich te verzetten tegen de revolutionaire aanvallen op den godsdiensthet gezin en de maatschappij. Tevens zou den zij daardoor langzamerhand voorbereid worden voor den later te volgen belangrijker strijd in de parlemen taire kringen. RUSLAND. Te Wassili-Ostrow is eene vergadering van nihilisten door de politie overvallen waarbij onge veer 30 personen gevangen werden genomen. De Petersburger berichtgever der Köln. Zeitung meldtdat het laatste door den vermoorden Keizer on- derteekende niet openbaar gemaakte besluit, in den aanhef luidde als volgt„Om op den weg der hervor mingen voort te schrijden, achten wij het noodig, den Rijksraad door toevoeging van afgevaardigden uit alle standen te versterken en zijn werkkring uit te breiden. Derhalve wordt bepaald., dat uit 36 gouvernementen afgevaardigden naar den Rijksraad zullen gezonden wor den vier uit elk gouvernement een uit elk der vier standen en wel op zoodanige wijzedat de betrokken vergaderingen die der edellieden en de besturen van districtensteden en dorpeneerst de leden benoe men van een kiescollegehetwelk dan de vier afge vaardigden voor elk der 36 gouvernementen kiest." Yerder werd den Rijksraad voor verschillende takken van binnenlandsch bestuur wetgevende bevoegdheid toe gekend. De bijeenroeping dezer 144 volksvertegen woordigers zou een eerste stap zijn geweest tot uit vaardiging eener grondwet. De Keizer richtte een eigenhandig schrijven aan prins Gortschakoff bij de herdenking van zijn 25jarigen diensttijd als rijkskanselier, waarbij hem dank betuigd wordt voor de in die betrekking bewezen diensten. Als bewijs zijner dankbaarheid schonk hij hem het met dia manten omzette portret zijns vaders en zijn eigen portret. Grootvorst Konktantijn zal zich uit het beheer der marine terugtrekken en aftreden als voorzitter van den rijksraad in laatstgenoemde betrekking zal grootvorst Michaël hem opvolgen. ZWITSERLAND. Op last van den bondsraad ver trok een rechter van instructie naar Genève, om onder zoek te doen naar het aanplakken van een protest tegen de voltrekking der doodvonnissen te Petersburg. De regeering wenscht te weten in hoever vreemdelin gen en vreemde genootschappen aan dat aanplakken deelnamen. zijne vrienden zullen ondervindendat men met een Garolin voorzichtig dient te zijn." „Doewat gij wiltmaar eerst danwanneer v. Pleissenbach doof blijft voor hetgeen ik hem zeggen zal. Dit korte uitstel zal geen vlek werpen op het blanke schild uwer eer." „Ik bid u uwe spotternijen ditmaal achterwege te laten." Hugo legde beide handen op de schouders van Ga rolin en zag hem scherp in de' oogen. „Beste vriend," zeide bij„laat uwe hartstocht u niet verblinden en u den raad van een welmeenenden vriend niet in den wind doen slaan. Wat ik van u verlang is niets dan een uitstel van een uur 1 En in de andere schaal ligt een menschenleven benevens uw eigen levensgeluk. Want gij zult geen enkel rustig oogenblik meer doorleven indien gij, ondanks mijne waarschuwingonschuldig bloed vergiet. Onschuldig is v. Pleissenbach ten minste in zooverre als wij bedenken dat v. Martens' kuipe rijen en listig bedrog hem in zijne handelingen hebben geleid. Laat mij hem uit den droom helpen en gij zult zien, dat hij berouw zal betoonen en zijn best zal doen om het gebeurde ongedaan te maken." „Gij spreekt wat al te bout, Hugo." „Ik zou dat niet doen indien ik niet zoo zeker van mijne zaak was. Slechts één uur uitstel „Welnu, 't is mij wel." „En gij belooft mij, uw kamer niet te verlaten, voor ik teruggekeerd ben „Ja." „Ook niemand te ontvangennoch v. Martens, noch Walsing, noch v. Pleissenbach zelfs?" „Ik beloof het u." „Goed. Dan nog ééne vraag. Gij spraakt zooeven van een ordeteeken dat u in de cotillon was vereerd. Wie heeft de cotillon met mevrouw v. Pleissenbach gedanst ALGERIE. Het doorsnijden der telegraafdraad tus schen Tunis en de Algerijnsche grens is oorzaak, dat de berichten uit Tunis dagelijks door een adviesjacht te La Calle worden gebracht. Het fort op het eiland Tabarca is den 25 tot een bouwval geschoten. Den 26 werd het eiland door de franschen bezet het was door de tunesiers verlaten. De Porte berichtte den Beij van Tunis per tele gram den ontvang zijner depêche en keurde zijne maat regelen goed. Zij had met de groote mogendheden onderhandelingen aangeknoopt ter bescherming der rechten van den Sultan en den Beii. Die onderhande lingen vorderden goed en de uitslag zou spoedig worden medegedeeld. Zij verzocht echter op de hoogte te worden gehouden van hetgeen gebeurde. Luitenant Weindermer, van het arabisch bureau te Gerijville werd met vier spahis vermoord op de aan hitsing van den marabout Ben Amana. Omstreeks den zelfden tijddat die luitenant vermoord werdis de geleider der postkar tusschen Sando en Geryville ver moord en werden de paarden gestolen. 4 Bataljons en 3 escadrons zijn naar Geryville vertrokken. Een bataljon en 3 escadrons zijn naar het zuiden van Sabi- dou vertrokken. ZUID-AFRICA. Yolgens de berichtgevers der en- gelsche bladen zou de toestand in de Transvaal on gunstig zijn en eene sterke partij onder de boeren voor hervatting der vijandelijkheden zijn tegen den wensch der hoofdenwanneer Engeland op afstand van grond gebied mocht blijven aandringen. De hoofden der boe ren en een der 3 commissieledende heer de Villiers, waren intusschen reeds te New-Castle aangekomen generaal Wood was ook reeds daar; alleen wachtte men nog den gouverneur der Kaapkolonie. Den 28 zou de commissie voor het eerst bijeen komen. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer is een wetsontwerp ingediend strekkende om voor 30,000 aan te koupen de zeld zame collectie platen van historischensatirieken en emblematieken aardbijeengebracht door wijlen den heer Fr. Muller te Amsterdam. Bij aanneming van dit voorstel is de regeering voornemens in het najaar in het openbaar te doen verkoopen een aantal doubletten van 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdamgeraamd op f 20,000. De 2e Kamer heeft den 26 hare werkzaamheden hervat. De voorzitter gaf kennis van den brief, waarbij de heeren v. d. Linden, Wijbenga, Oldenhuis Grata- ma Patijn Goeman Borgesius en Gleichman, gebruik makende van de in art. 37 van het reglement van or de verleende bevoegdheidhem de bijeenroeping der Kamer verzochten, ten einde nog in dit zittingjaar om trent verscheidene belangrijke wetsontwerpen tot een besluit te komen. Met 33 tegen 23 stemmen werd het voorstel des voorzitters aangenomen, om den 2 Mei te behandelen de motie van den heer Keuchenius (vaccine in Indie), de interpellatie van den heer de Jong (vee- invoer in Engeland) en die van den heer de Jonge (over art. 33 der wet op het lager onderwijs), en daar na de ontwerpen betreffende de desertie van zeevisscbers, de zeevisscherijen en de drankwet. De heer Gratama bekwam verlof, op nader te bepalen dag den minister van marine te interpelleeren over het gebeurde met de schrijvers der marinewerf' te Amsterdam. Den 27 heeft de Kamer haren sectie-arbeid weder aangevangen. In het tijdperk van 20 Maart tot 15 April j.l. zijn blijkens ingekomen ambtsberichten, 8 runderen in Noordholland door longziekte aangetast. Het löjarig bestaan der hoogere burgerschool te Zaandam is den 22 door leerlingen en oud-leerlingen gevierd met tooneelvoorstelling, muziekuitvoering en bal, Het huis van de weduwe G. Keizer, te Wierin- gen bewoond door 3 gezinnenis den 22 tot den grond toe afgebrand. Yan de inboedels, waarvan wei nig gered iswaren 2 laag 1 niet verzekerd. Den 24 is de jachtopziener Bleijendaaldie in „Laat eens zien. Hm. ja het is zoo, v. Mar tens was haar cavalier." „Dat bevestigt mijn vermoeden. Tot weerziens dus, adieu." „Houdt u niet te lang opdenk er aan dat ik u niet meer dan een uur heb toegestaan." „Wees onbezorgd. Indien ik binnen een uur niet terug benkunt gij doen wat gij wilt." Het sloeg juist kwartier over tienen, toen Hugo het huis verlietdat Garolin bewoonde. „Het is meer dan tijd als ik v. Pleissenbach nog te huis wil vinden mompelde hij en met snelle schreden liep hij de Adolf- straat ten einde, tot hij v. Pleissenbach's huis bereikte. Toen hij naar den luitenant vroeg, antwoordde de knecht, met een zeer verlegen gezichtdat zijn heer niet te spreken was, maar bijna te gelijkertijd opende mevrouw Georgine de deur van het salon en Hugo's uniform gewaar wordend, ijlde zij op hem toe, met de woorden: „Komt gij van mijn man, ik bezweer u, zeg mij wat hem overkomen is Ik ben doodelijk ongerust." „Dat is ounoodigmevrouw. Wilt gij mij een oogen blik aanhooren „Kom binnen als 't u belieft." „Weet gij niet waar uw echtgenoot zich bevindt?" vroeg Hugo na de deur van het salon achter zich te hebben gesloten. „Neen dat is 't juistwat mij zoo beangst doét zijn antwoordde Georgine en dikke tranen rolden haar over de wangen. „Reeds zeer vroeg in den morgen heb ik iemand naar de kazerne gezondenmaar ik ontving ten antwoord dat de luitenant er niet was. Max heeft zich gisteren bij het carousselnjden te veel inge spannen misschien ook wel meer wijn gedronken dan goed was kortom gij begrijpt pij. „De champagne zal hem naar 't hoofd gestegen zijn," viel Hugo in. „Juist, dat was het," ging Georgine voort, „zijn het Koegras de broeders J. en P. Snip, ter zake van het zoeken naar kievitseieren calangeerdemaar on gewapend was door hen aangevallen en deerlijk mis handeld. Beiden zijn in hechtenis genomen. Te Elsloo in Limburg zijn in den nacht van 2425 April 5 huizen met voorraadschuren en aan- hoorigbeden door een feilen brand in de asch gelegd. Een persoon, die half gekleed zich door den vuurgloed een uitweg baande heeft deerlijk zijne voeten en bee- nen tot aan de knieën gebrand. In de aigemeene vergadering van „het Neder- landsch Rundveestamboek", den 25 te Amsterdam ge houden bleek dat het aantal ingeschreven runderen thans I/O bedraagt, het aantal leden der vereeniging tegen f 2,50 contributie 140. Daarentegen is het aantal begunstigers met 10 contributie met 26 het aantal afdeelingen met 3 vermeerderd. De rekening over 1880 bedroeg in ontvang 4286, in uitgaaf f 2732; de begrooting voor 1881 werd op f 3943 vastgesteld. Als commissarissen werden verkozen de heeren Gerlach te Middelburg, T. J. Huisman te Slochteren en N. Brantjes te Purmerende. Het nederlandsche oefenings-eskader heeft den 25 de reede van Napels verlaten. Te Rome waren de ofücieren door onzen gezant aan den Koning voorge steld. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is den 26 te Utrecht aanbesteed het op- boogen van een gedeelte van het gemeenschappelijk station te Rotterdam geraamd op f 48000aan den heer W. F. Weijers, te Tilburg voor f 39,439; het onderhoud en herstellen van werken van het gemeen schappelijk station te Boxtel geraamd op f 4290, aan den heer A. Willaert, te Boxtel, voor f 3999. Bij kon. besluit van 26 April is met ingang van 15 Mei benoemd tot burgemeester van Kwadijk, Mid- delie en Warder de heer H. Snijder secretaris dier gemeenten. De gemeenteraad van Sneek heeft den 26 beslo ten niet deel te nemen in eene geldleening ten be hoeve der Nederlandsche Tramwegmaatsehappij. Den 26 isop eenigen afstand van het station Eisthet lijk gevopden van den heer K., ingenieur bij de staatsspoorwegen het hoofd lag 4 ellen verder. Vermoedelijk is hij door een trein overreden. De gemeenteraad van Haarlem heeft dén 27 een bedrag van f 23,970 beschikbaar gesteld voor het ma ken van inrichtingen voor eene behoorlijke mestberei- ding en wijziging in de dienst der gemeentereiniging door het in dienst nemen van meer bespannen vuilnis karren. Aan J. F. Hintzen, benoemd tot hoofd der school te Volendam, werd met 1°. Juli eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de opleidingschool voor jon gens tot het hooger en middelbaar onderwijs. De Staats-Oourant van 27 April behelst den tekst der overeenkomst, op 24 Nov. 1880 te Weenen tusschen Nederland en Oostenrijk geslotentot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Den 1 Mei wordt te Ootmarsum een Rijks-tele graafkantoor geopend. -— Het comité van het Roode Kruis in Ned. Indie heeftzoodra bekend werd dat het hoofdcomité hier te lande werkdadig in Zuid-Africa zou optreden met machtiging van den gouverneur-generaal 10,000 be schikbaar gesteld. De loge „Vooruitgang" te Salatiga schonk f 150 voor hetzelfde doel De 1 heeren mr. N. P. v. d. Berg A. J. W. v. Delden H. P. v. Heukelom G. A. de Lange en W. Suermondt Wz, te Batavia, hebben aan de ingezetenen van N. Indie eene oproeping gedaan van giften voor de Transvaal. Ook te Samarang heeft zich eene der gelijke commissie gevormd. In den wedstrijd voor tooneelwerken uitgeschre ven door de vereeniging „Thalia" te Amsterdam is door de jury het gouden eermetaal niet toegewezen. Eene loffelijke vermelding waardig keurt zij echter het tooneel- stuk „Hoogmoed" en het blijspel „De van Dalens van Poel wijk." Het bestuur der vereeniging heeft met ai gemeene stemmen beslotenden schrijvers eene ver guld-zilveren aanmoedigingsmedalje aan te bieden. toestand gedoogde nietdat hij mij te huis brachten men zeide mij dat men hem bij een der in de kazerne wonende kameraden te bed heeft moeten brengen „Wie heeft u dat gezegd, mevrouw?" viel Hugo haar in de rede. „De heer v. Martens." „En wist men heden morgen in de kazerne niet, dat uw man er den nacht had doorgebracht „Neen. Maar waar kan hij zijn? Waarom verbergt hij zich voor mij Den ganschen vorigen avond hebben wij slechts een paar woorden met elkaar gewisseld, nog vóór het souperdaarna heb ik hem niet weergezien. Waarom komt Max niet te huis!" riep zij snikkend uit. Er moet iets gebeurd zijn wat men voor mij verborgen houdt, o mijn God en de handen voor het gelaat slaande begon zij zenuwachtig te schreien. „De heer v. Pleissenbach zal spoedig terugkeeren en u voldoende ophelderingen geven mevrouw. Yerlaat u daarop. Er is geen ongeluk gebeurd misschien had het kunnen gebeurenmaar 't is nu afgewend. Ver oorloof mij nog ééne vraag mevrouw. Hebt gij giste ren avond met den heer v. Martens de cotillon ge danst „Zoo is het." „Heeft die heer u misschien overgehaald om aan mijn vriend Garolin een ordeteeken te schenken „Dat heeft hij inderdaad gedaan. Maar waarom doet gij mij die vraag?" „Deze kleine orde speelt in de gebeurtenissen van dezen nacht een niet onbeteekenende rol. Maar ook daarvan zal uw echtgenoot u alles vertellen. Ik ga nu heen mevrouw, en verzoek u nogmaals dringend u niet noodeloos ongerust te maken. Daartoe bestaat werke lijk niet de minste reden meer." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2