No. 52\ Drie en tachtigste Jaargang. ïö8i. ZONDAG 1 MEI. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. ISitttmtlanb ALKMAARSCHE COIIRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer /0,15. Gropte letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. STATEN-GENERAAL. Aan de 2e Kaïner is een wetsontwerp aangeboden tot bekrachtiging van een ruil van grond te 's Herto genbosch waarbij die gemeente eene uitgestrektheid bekomt tot 'vèrgrotfting van baar wandelterrein aan de zuidoostzijde der stad en daarvoor afstaat een kleiner stuk grond, dat 1400 minder waard is, maar waarop zij zich verbindt een open manége met springtuin te maken. Het vaartuig van schipper H. den Herder, van Elburg met brandhout naar Holland varende is den 26 op de Zuiderzee ter hoogte van Muiderberg in brand geraakt. De opvarenden borgen zich in de boot en werden door visschers opgemerkt en opgenomen. Het vaartuig was verzekerdde lading niet. Ongeveer f 130, die aan boord waren, konden niet gered worden. Den 27 is te Laren, in Gooiland, door bet r. c. kerkbestuur, het bouwen van een zustergesticht en school besteed aan den heer Schadewijk te Soest, voor 17,840. In de negende samenkomst van predikanten en gemeenteleden der evangelische richting, te Zwolle den 27 gehouden, werd door den voorzitter, ds. W. Erancken van Rotterdam, het afgestorven lid, ds. P. J. de Roode van Haringcarspel, met de volgende woorden herdacht: „Hij was een mandie in de historie niet zal worden genoemd. Toch was hij het die de zaak der evauge- lische richting metterdaad voorstond. De dorpspredikant P. J. De Roode, de n an, die den struggle for life in al zijn nood en drang heeft gekend, de man, die aan gron dige geleerdheid een open karakter, een krachtigen wil en een rijkdom van liefde voor zijne vrienden zijne gemeente en het godsrijk paarde, een stille in den lande, maar bij God bekend in den zegen van zijn arbeid, was het die waard was herdacht te worden." Den 28 is te Utrecht door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aanbesteed het ver plaatsen wijzigen en uitbreiden van de goederenloods op het station Venloo aan den heer J. Laudy te Sit- tard voor 15,898. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 28 besloten tot goedkeuring der overeenkomst met den Staat, over de bijdrage voor de verbetering van den wa terweg volgens het gewijzigde voorstel van B. en W. B. en Wvan Zaandam hebben den 28 het maken van een verbindingsweg met bijbehoorende kunst werken tusschen den Stationsweg en het Rustenburg besteed aan de minste inschrijvers de heeren D. Ver laan Zoon, voor ƒ9798. Bij Kon. besluit van 28 April is mr. W. .1. Trie beis president der rechtbank te Arnhem, op zijn ver zoek eervol ontheven van het lidmaatschap der staats commissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek en als zoodanig vervangen door mr. B. J. Lintelo bn. de Geer v. Jutphaas, hoogleeraar te Utrecht. Door het prov. bestuur vin Noordholland is den 28 aanbesteed het bouwen van eene uitwateringsiuis op het eiland Marken, waarvoor minste inschrijver was de heer C. 't Hoen te Niewendam a f 4700. Door het bestuur der badinrichting te Nijmegen is den 28 aanbesteed het bouwen van een badhuis met directeurswoning. Minste inschrijver was de heer W. v. Mameren voor f 15000. Den 28 is aan het ministerie van financiën aan besteed het oprichten van een gebouw voor kantoren van de hypotheken en het kadaster benevens woning voor den conciergete Groningenwaarvoor minste inschrijvers waren de heeren T. G. Bekhuis en D. Dam- stra te Leeuwarden voor 25,430. Den 28 's avonds is de nieuwekolossale siga renfabriek der heeren Burger en Alting te Eindhoven uitgebrand. Slecht de muren zijn blijven staan. In den nacht van 2829 April is door eenige politie-agenten te Amsterdam uit een sloot van de GoverLElinckstraat, gehaald een manspersoon, met zware bloedende wond aan het hoofd. In het gasthuis ge bracht gaf hij weldra onder behandeling van den ge neesheer, den geest. Men vond bij hem 2 bankbiljetten van f 25 aan specie f 62,28 en eene briefkaart waarop het adres van een bewoner der WarmoesAraat. De heer A. B. v. d. Parra Breton Vincent kocht in 1874 van Theoph. Thomasinlandsch hoofd van Menado, voor 18000 het eiland Bangka, groot 3500 bunders. Hij zond er een gemachtigde heen en deed er koffie- en muscaatplantages aanleggen. Wijl inlan ders zonder verlof van den gouverneur-generaal geen grond aan niet-inlanders mogen verkoopen, deden beiden daartoe het verzoekmaar het verlof werd niet ver leend, op grond, dat de verkooper geen recht had over den grond te beschikkenals zijnde gouvernements domein. Verschillende volgende verzoeken hadden even min gunstig gevolg. In Juni 1877 begaf de heer v. d. Parra zich 's nachts met eenige inlanders in eene prauw van Menado naar Bangka, maar hij werd door de gewapende macht teruggebracht en vertrok daarop naar Batavia. Bij een vervolgens gevoerd proceswerd hij door het hooggerechtshof in Indie ontvankelijk verklaard in zijnen eisch tot vergoeding van schadekosten en interest geleden door de gewelddadigde ontzetting uit zijn be zit en toegelaten tot het bewijzen door getuigen van dat bezit. De regeering kwam van dat vonnis in appèl, maar de Hooge Raad heeft den 29 de uitspraak van het hooggerechtshof in Indie bevestigd en de indische regeering veroordeeld in de kosten. De viering van het 25Cijarig bestaan van het utrechtsche stadsconcertgenaamd „Collegium Musicum Ultrajectmum," is den 29 plechtig geopend. Met al- gemeene stemmen van bestuur en leden werden een aantal eereleden benoemd en deze vervolgens op plech tige wijze ontvangen en begroet, 's Avonds te voren was de algemeene repetitie voor den eersten dag van het muziekfeest gehouden. 92 Sopranen 98 alten 48 tenoren 65 bassen en 70 orkestleden werkten daartoe mede. Dit aantal van 373 personen was gele verd door de zangvereeniging der utrechtsche afdeeling van de Maatschappij van Toonkunstde Utrechtsche Mannenzangvereeniging de zangvereeniging Kunstmin en kunstenaars en dilettanten uit Utrecht, Amsterdam, den HaagDordrecht en andere plaatsen. Prins Erederik heeft f 300 beschikbaar gesteld voor bekroningen op de tentoonstelling voor decoratieve kunstvan half Juli tot half Augustus te Arnhem te houden. Ook de gemeentebesturen van Rosmalen en Din- ther hebben den heer J. v. Hasselt vergunning verleend tot het leggen van sporen op gemeentegrond, voor den stoomtramweg 's HertogenboscbHelmond. De gevel van den stads-schouvvbnrg te Amsterdam zal dit jaar versierd worden met beeldhouwwerk. Den gemeenteraad van Amsterdam heeft prof. Pijnacker Hordijk op ziin verzoek en dr. C. J. Mat- thes tegen 16 Sept., wegens 70jarigen leeftijd eervol ontslag verleend als hoogleeraren aan de universiteit. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in raadka mer den koetsier van den heer Bieruma Oosting te Oranjewoud, die zich in hechtenis bevindt, wegens mondelinge bedreiging met moord onder voorwaarde verwezen naar de rechtbank te Leeuwarden gronden aanwezig achtende om hem naar eene andere rechtbank te verwijzen, dau waarvoor bij anders moest terechtstaan; en zijne inviijbeidstelling gelast, ten ware hij om andere redenen in hechtenis moet blijven. Als schrijver van het blijspel „De van Dalens van Poelwijk", door de jury van den door de vereeniging „Thalia" uitgeschreven wedstrijd loffelijk vermeld, heeft zich doen kennen de heer mr. W. G. E. A. v. Sorgen, te Utrecht. Naar aanleiding der wetsontwerpen betreffende den waterweg naar zee heeft de rotterdamsche kamer van koophandel een adres aan de 2e. Kamer gericht, waarin zij aandringt op de goedkeuring der voorge stelde verhooging op de loopende staatsdienstopdat men reeds dadelijk eenige werken tot verbetering van den waterweg zal kunnen uitvoeren. Yan den minister van binn. zaken is bij het ge meentebestuur van Middelburg bericht ontvangen, dat, nu de herstelling van eenige monumenten waarvoor ondersteuning door den Staat verleend wordt, ten ein de loopter uitzicht bestaat de herstelling van andere bouwwerken waarvoor de schatkist tot nog toe geene bijdragen kon verleenen te helpen bevorderen en dat daaronder ook in aanmerking komt het raadhuis te Mid delburg of althans zijn toren. De provinciale watersnoodcommissie te 's Her togenbosch heeft in de geteisterde gemeenten uitgekeerd aan vergoeding: voor het verdronken vee 100 p.c., voor zaaikoren 25 per bunder, en voorts billijke tegemoet koming verstrekt voor geleden verliezen van pootaard- appelen en veevoeder. Binnen weinige dagen zal de uitbetaling volgen voor gebouwen en verzandingen. In den toestand van den luitenant der huzaren Thiange die te Utrecht een huls in het oog heeft ge kregen is eene gunstige wending gekomen. Het uit nemen van het rechteroog is als operatie goéd gelukt en de toestand van den lijder is zeer voldoende. Op den stal van den veehouder K. Jonker te Katwoude zijn 27 stuks runderenals verdacht van longziekte onteigend en afgemaakt. De gemeenteraad van Sneek heeftnaar aanlei ding van een ingekomen verzoekbesloten het regle ment van het gymnasium zoodanig te wijzigendat ook meisjes tot die inrichting kunnen worden toegelaten. Den 25e. opgaaf der Algemeene Watersnood commissie vermeldt aan ingekomen giften J 508, waar onder f 223 door onzen consul te San Erancisco ingeza meld en 115 als opbrengst eener collecte te Zelhem. De Tielsche Brandassurantie-maatschappij keert over 1880 een dividend van 20 p.c. uit. Voor de vervaardiging van een stel stoomketels voor het schroefstoomschip 4e. klasse Aruba is het laagst ingeschreven door de Eabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam a f 27980. Onder hen die in de vorige week te 's Graven- hage met gunstig gevolg examen deden als onderwijzer, behoort de gemeente-veldwachter van Geervliet. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft een crediet van f 600 toegestaan voor de voorloopige kosten van het opmaken van een plan eener gezamenlijk met Schiedam aan te leggen waterleiding. De kosten wor den op f 150,000 geraamd. Ook de gemeenteraad van Delfshaven heeft besloten met het gemeentebestuur van Schiedam te onderhandelenopdat dit de machines grooter maakt en water verkoopt aan de gemeente Delfs haven die de levering aan particulieren aan zich zou houden. Te Amsterdam is eene vereeniging onder den naam „Luther" tot stand gekomen, welke zich ten doel stelt scholen „met den bijbel" voor kinderen van min vermogende leden der beide luthersehe gemeenten aldaar te stichten. De leening van een miljoen tot uitbreiding van het kapitaal der Americaansche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam is ruim volteekend. De inschrijvingen van de aandeelhouders der stoomboot „Amsterdam" worden ten volle van de overige 64 p c. toegewezen. In September 1879 kocht iemand te Rotterdam van een ander te Scheveningen een span paarden voor f 1200. Na de levering bleek een der paarden een ge brek te hebben en de kooper weigerde de dieren te ontvangen. Yan daar een proceswaarin dezer dagen uitspraak is gedaan ten nadeele van den kooper. Dit span paarden dat sedert 17 September 1879 ter zake van het proces tegen 3 per dag in de manége te Rotterdam was gestald is den 23 in openbare verkoo- ping in die manége verkochtde vos voor 390 en de schimmel, waarover het proces liep voor ƒ230. De Koning heeftter vervanging van den over leden bn. v. Pallandt v. Waardenburg en Neerijnen tot zijnen opperkamerheer benoemd mr. R J. graaf Schimmelpenninck v. Nijenhuis. Het legaatgroot f 10000, onder den last van vruchtgebruik vermaakt aan de Maatschappij van Wel dadigheid, is haar niet besproken door wijlen mr. Repe- lius, maar door mr. P. J. Ledeboer, onlangs te 's Gra- venhage overleden. Tot bestuurder der stads-drukkerij te Amsterdam is benoemd de heer jr. I. E. Backer, civiel-ingenieur, en zulks ter vervanging van mr. P. A. Tenckinck, die als directeur der Crediet-vereeniging is opgetreden. Bij de behandeling der verordening voor de open bare lagere scholen, door den gemeenteraad van Haar lem, is een amendement van den heer Huet, om slechts eenmaal 's jaars leerlingen tot de kostelooze en tusschen- scholen toe te laten (B. en W. stelden 2 malen voor), met 11 tegen 6 stemmen verworpen. Volgens opgaven van het kantoor te Lobith wer den in 1880 stroomafwaarts ingeklaard naar Rotterdam 8,005,973, naar Amsterdam 2,192,684, naar Dordrecht 3,073,430, naar andere nederlandsche havens 29,286,885 en naar belgische havens 5,149,496, te zamen 47,708,468 centenaars (van 50 ponden)en uitgeklaard van Rotter dam 18,363,086, van Amsterdam 925,094, van Dordrecht 458,785, van andere nederlandsche havens 656,870, van belgische havens 3,703,738, te zamen 24,107,568 cente naars. In vergelijking met 1879 bedroegen in- en uit- klaringen te zamen meer voor Rotterdam 298,166, voor Amsterdam 532.634, voor Dordrecht 760,460, voor Arn hem 451,053, voor Gorinchem 207,184, voor Nijmegen 2619 en minder voor Tiel 81,066 centenaars. De „Amsterdamsche Briquettenfabriek" keert over 1880 een dividend uit van 8 p.c. De aandeelhouders hebben besloten tot uitbreiding der zaak eene obli- gatieleening van 100,000 te sluiten, met recht van conversie in aandeelen. Wijlen de heer A. Kogeldezer dagen te Am sterdam overledenbeeft vermaakt aan het ned.-iraël. jongens-weeshuis bet ned.-isr. meisjesweeshuis en het ned.-isr. oude mannen- en vrouwenhuis aldaar elk 30,000het instituut voor blinden het gesticht voor volwassen blinden te Amsterdamhet doofstommen- instituut te Groningen en het fonds voor nagelaten betrekkingen van scheveninger visschers elk f 1000 het ned.-isr. oude mannen- en vrouwenhuis te 's Gra- venhagebet ned.-isr. weeshuis aldaar en het centraal israël. weeshuis te Utrecht elk 500, en het overblij vende van zijn vermogen aan het ned.-israël. armbe stuur te Amsterdam. Voor het onderwijzers-examen zijn te Amsterdam geslaagd G. Dallinga van NieuweramstelJ. Jansen, E. de Boer en J. B. W. Koelman, van Amsterdam, J. T. E. X. Dickman van Enkhuizen P. Blokker G. J. Meijer en W. J. Groteboer, van Hoorn, C. Schou ten van Wognum. De heer W. A. Eroger die met juni e. k. af treedt als lid der 2e. Kamer, verlangt, volgens de am- sterdamsche bladen, niet weder in aanmerking te komen. De waalsch-herv. gemeente te Haarlem heeft be-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5