f No. 55*. Drie en tachtigste Jaargang. Z O JM D A G 8 MEI. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. Ollictircl C5cöccltc. K Cl li U T T IR M IJ. De houder van het aandeel No. 28 der leening van 1873, in 1880 uitgeloot, wordt in zijn eigen belang uitgenoodigd dit bij den gemeente-ontvanger ter betaling aan te biedendaar na 1 Januari 1881 op dit aandeel geene rente meer wordt uitgekeerd. ISuitetflAttb. Binttenlanb ALKMAARSCHE OOI IIAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door liet geheele rijk 1,—. De 3 nummers 0,06. Van 15 regels f 0,75 iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de Schutterijen Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijven, op: Alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, op 1°. Januari 1881 hun 25"te jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van het jaar 1856, alsmede hen, die, oischoon in andere gemeenten ingeschrevensedert de laatste inschrijving binnen deze ge meente zijn komen wonen, eD op iu. Januari 1.1. hun 34sttjaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo de geborenen van de jaren 1847 tot en met 1855 de vreemdelingen van denzelfden ouder dom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijnom als ingezetenen te worden beschouwdbenevens de gepasporteerde militairendie zich tot dusverre niet voor de Schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend Dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, wordende ineen der vertrekken op het Raadhuis alhier voor de inschrijving ge vaceerd op Dingsdag en Donderdag van iedere weekvan des middags 12 tot des namiddags 2 ure. Dat een iegelijkzonder onderscheidof hij mogt vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgeslotenen te behoorenverpligt is zich voor de Schutterij te doen in schrijven. Dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de in schrijving verpligt zijn binnen die gemeentewaar eene dienst doende Schutterij aanwezig isen bijaldien in die verschil lende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schut terij bestaat, zich te doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambte naren in die gemeentealwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. En dat eindelijk zij die bevonden worden zich niet vóór 1 Juni t.e hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezen terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien be stonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente, dien het aangaat, zich ten behoorlijken tijde tot de inschrijving aantemeldenter voorkoming der straf, op nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 4 Mei 1881. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van artikel 264 der gemeentewet, ter algemeene kennisdat het kohier der belasting op de honden over de dienst van het loopende jaar, door hen op heden voorloo- pig is vastgesteld en gedurende 14 dagen na heden ter ge meente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd, bin nen welken tijd ieder aangeslagene daartegen bij den Raad bezwaren kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT 5 Mei 1881. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende, verzoek met de bijlagen, van PIETER VIS, vleesckkouwer alhier, om vergunning tot het oprigten van eene Slagerij, in eenen stal achter het perceel aan de Paar- densteeg, Wijk B, N°. 12, en dat op Donderdag 19 Mei 1881, 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die Slagerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Mei 1881. De Secretaris, X NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR kennis gekregen hebbende dat in den nacht van 4 op 5 Mei drie struiken gestolen zijn uit het nieuw aangelegde plantsoen tusschen het Klein-Nieuwland en de Keetkolk Roepen bij vernieuwing de medewerking der ingezetenen in, om dergelijke overtredingen tegen te gaan en Ae daders te ontdekkenzullende bij ontdekking die daders streng vervolgd worden. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Mei 1881. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van 1, verkrijg baar, het GEDRUKT BEREDENEERD VERSLAG, betref fende den toestand der gemeente in het afgeloopen jaar. Ter gemeente-secretarie kunnen de PASPOORTEN van de mili taire dienst voor de bier wonende miliciensvoor zoover zij ontvangen zijndoor de regthebbenden worden afgehaald. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhandeneen zilveren vingerhoed, een huis sleutel, een kleine gouden ring, een pakje koord, een kinder- portemonnaie met eenig geld een vervolgbundel op de Evan gelische gezangen en een bos handschrobbers. RUSLAND. Volgens den Petersburger berichtgever eer Köln. Zeitungdie meermalen blijk gaf goed inge licht te zijn zou graaf Loris Melikoff spoedig als mi nister van Ipinnenlandsche zaken aftreden in strijd met andere berichten, waaruit blijkt, dat hij voorloopig die betrekking zou blijven bekleeden nu iu de laatste zit ting van den ministerraad grootvorst Wladimir hem ondersteund had. Het was den Keizer niet gelukt hem van zijn voornemen af te brengen. Als zijn opvol ger werd reeds genoemd graaf Ignatieffde bekende russische gezant te Konstantinopel tjdens den laatsten oorlog. Diezelfde berichtgever meldtdat de nihilisten voort gaan hunne aankondigingen dagelijks onbeschaamder te verspreiden naar zijne zienswijze een gevolg van de strenge maatregelen der regeeringwaardoor zij zelfs de goedgezinde burgers van zich vervreemdt. De re geering schijnt volkomen het hoofd te hebben verloren. Er liep een geruchtdat de Keizer onlangs een afge zant der nihilisten bij zich ten gehoore had ontvangen. Binnen kort zullen wederom 17 personen te recht staan als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den Keizer. Eén hunner, Issajeff genaamd, beweert, dat hij de uitvinder en vervaardiger der bommen is geweest, waardoor de Keizer omkwam. De onlangs opgehangen Kibaltitsch had zich ten onrechte als zoo danig voorgedaan. Prins Lobanofï, thans gezant te Londen, wordt ge noemd als opvolger van prins Gortschakoffdie nu als kanselier schijnt af te treden na de viering van ziin 25jarig kanselierschap. ZWITSERLAND. Te Genève is in de vorige week eene» door 300 personen bijgewoonde volksvergadering gehouden die door het genootschap der Duitsche Ar beiders-Vereeniging bijeengeroepen was. De sociaal democratische afgevaardigde in den duitsehen Rijksdag Auer verdedigde zijne partij tegen de aanvallen van dat deel der partij, waarvan de sociaal-democraten Most en Hasselmann de woordvoerders zijn. Zijne partii beoogde hervorming, geene revolutie, en hoewel hij'toe gaf, dat het streven zijner partij revolutie tengevolge kon hebben zoo waren gewelddadige middelen niet onver mijdelijk zij stonden ook niet in het officiële programma. Zij beefde voor eene gewelddadige revolutie terug maar zou haar doel toch niet opgeven werd zij door het onverstand harer tegenstanders daartoe gedwongen. De zwitsersche vertegenwoordigers der zoogenaamde „Londensche en Zuricher school" beweerden dat „de burgers" Auer, Bebël enz. in den duitsehen Rijksdag den tijd met praten verbeuzelden, De regeering luisterde toch niet naar hen en Bismarck deed wat hij wilde. Het was nu tijd de handen uit de mouw te steken en er was maar éën weg „over bloed en lijken." Men mocht zich niet sociaal-democraat noemen en zulke voor treffelijke burgers als Most en Hasselmann beschimpen en bestrijden. Auer vroeg daarop, waarom de zwitsersche sociaal-democraten niet naar Duitschland gingen om daar eene revolutie op touw te zetten. De heeren uit Geneve moesten het maar eens beproeven zij zouden dan zien hoever zij daarmede kwamen. Eene vraag van een russischen uitgewekene over de verhouding zijner partij tot de nihilisten gaf hem aanleiding, hunne handelingen gruwelijk te noemen maar de verantwoor delijkheid daarvoor wierp hij minder op de daders dan op hen die de nihilisten tot zulke uitersten dreven. De meerderheid juichte hem zeer toe. Met 48 tegen 41 stemmen nam de nationale raad eene ipotie aan, waarbij de bonds-regeering uitgenoodigd wordt, een voorstel in te dienen tot eene algemeene herziening der' bondswetgeving, die de verkiezingen voorden nationalen raad regelt en wel zoo vroegtijdig, dat eventuele veran deringen in ieder geval vóór de verkiezingen in 1884 in werking kunnen treden. De bedoeling van dit voor stel is de herziening der wetgeving op de verkiezingen ter verzekering der vertegenwoordigihg van de min derheden. De Stendenraad schijnt deze motie ook te zullen aannemen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De commissie tot onderzoek der regeerings-inlichtin- gen op het adres van den gemeenteraad te Leiden om onverwijld met de oprichting der academische gebou wen op de Ruïne een aanvang te maken of de vrije beschikking over dat terrein weder aan de gemeente te latenstelt voor, dat de Kamer als haar oordeel uit- spreke dat bedoeld terrein in billijkheid hetzij voor waardelijk hetzij onvoorwaardelijk aan de gemeente Leiden behoort teruggegeven te worden. Reeds in 1872 stelde de regeering zich voor de Ruïne te bestemmen voor een nieuw academiegebouween nieuw museum van natuurlijke hi torie en een zoötoinisch laboratorium. Laatstgenoemd gebouw is reeds elders gesticht, en voor de beide anderen zijn volgens den minister van finan ciën in de tegenwoordige omstandigheden geene mid delen beschikbaar. Den 5 is het debat over het ontwerp tot beteuge ling der desertie van zeevisschers voortgezet. De heeren Gratama v. d. Kaay en v. d. Hoeven hielden hunne bezwaren volde laatste verweet den reeders de oorzaak van het kwaad. De heeren Lenting en v. Rees bestreden evenzeer het ontwerp, de eerste wegens daar door noodzakelijk geworden wijziging in het strafwet boek de tweede omdat geen groot maatschappelijk be lang deze uitzonderingswet rechtvaardigde en men dus een gevaarlijken weg betreedt. De heer v. Baar was geneigd voor te stemmenmits waarborgen werden verkregen, dat de visschers niet benadeeld zouden wor den. Voorts vroeg hij voorziening tegen do toetakeling onzer hollandsche visschers door de engelschen. -De minister van justitie verdedigde nader het ontwerp op dezelfde gronden als den vorigen dag. Voor art. 1 stelde de heer v. d. Kaay een nieuw artikel voor, strekkende om den vierden titel van het tweede hoek van het wetboek van koophandel op de betrekkingen tus schen de reeders boekhouders gezagvoerders en sche pelingen van zeevisschersvaartuigen toepasselijk te verklaren. De minister van justitie verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het amendemental achtte de regeering het volmaakt overbodig. Na bestrijding door vele sprekers is het amendement verworpen met 62 tegen 4 st. Art. 1, bepalende dat de schepeling, die opzettelijk en wederrechtelijk eene reis, waarvoor hij zich op een nederlandsch zeevisschersvaartuig ver bonden heeftniet mededoetals schuldig aan deser tie vóór den aanvang eener reisgestraft wordt met 14 dagen gevangenis, is met 37 tegen 31 stemmen aangenomen, nadat met 56 tegen 12 stemmen goedge keurd was een niet door de regeering bestreden amen dement van den heer v. Gennep, om-^le woorden „ver bonden heeft" te vervangen door „heeft doen aanmon steren." De artikelen 2 5 zijn mede (art. 4 met 39 tegen 30 st.) en vervolgens is het geheele ontwerp (met 37 tegen 32 stemmen) aangenomen. Den 6 is met 52 tegen 3 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp op de zeevisseherijen, bepalende de onder scheidingsteekenen der vaartuigenmet het oog o;> noodzakelijke vervolgingen van ongeregeldheden op°zee; dat voorschriften tot bescherming der teelt en tot rege ling^ der visscherij van schelp- en schaaldieren iu Noord en Zuiderzee langs de stranden, in de Schelde, zeeuw- sche stroomen, Wadden, Lauwerzee en Dollart bij alge- meenen maatregel van inwendig bestuur kunnen worden vastgesteld het verbod van aanvoer van haring, bot of spiering van kleiner afmeting dan respectievelijk 10, 8 en 7 duimen, en het verbod van visschen in de Zuider zee van 15 Mei tot 15 Juli uitgezonderd met kuïl- netten tusschen 2 vaartuigen uitgespannen en met de kwakkuil. Den 9 komt aan de orde de drankwet vervolgens de interpellatie-v. Houten (kiesrecht), en daarna komen de ontwerpen tot wijziging van art. 25 der indische comptabiliteitswet, tot instelling eener postpakketdienst en betreffende het auteursrecht. Te Bergen op Zoom is den 2 eene vergadering gehouden om te geraken tot de stichting eener concert zaal met bijzalen en tuin, waarvoor 25000 benoodigd is. Staande de bijeenkomst verbonden 26 personen zich tot het aankoopen van het terreinhet bouwen der lo calen enz. en tot het nemen van een of meer aandeelen van 250 in het vereisehte kapitaal. Een brand, den 2 bij den broodbakker J. Dieps meer te Koedijk is door spoedige hulp gelukkig ge- bluscht. De beide spuiten waren ras verschenen, maar slechts de eene behoefde een oogenblik water te geven. In de op 3 Mei te Beverwijk gehouden vergade ring der Tuinbouwvereeniging is besproken het plan lot oprichting eener exportmaatschappij, op den voet als de te Middelburg gevestigde maar daar de 'deelne ming onvoldoende bleek, werd besloten, dat het bestuur de taak der exportatie-vereeniging op zich nemen zal. Voorts werd goedgevonden om in Augustus a.s. eene ten toonstelling van land-en tuinbouwproducten te houden. Te Arnhem overleed den 4 jr. L. J. Tindal, rid der der Militaire Willemsorde 4e kl., commandeur der Eikebroon gepensioneerd kolonel-commandant der rij dende artillerie en majoor van het opgeheven le batal jon luxemburgsche jagers geboren te 's Gravenhage 6 Juli 1807. Aan den hoogleeraar dr. P. Harting te Utrecht is den 4bij monde van den heer Maronier aange boden een fraai geschreven, door 2000 personen onder teekend, adres van dankbetuiging voor zijne bemoeiin-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5