®clegrafi0clt£ Berichten. QlUcrlci. Sffibs-iScrie'ïtcn gen in de Transvaal-zaak, gesloten in eene met zilveren linten en opschriften versierde portefeuille, welke steven de photografische portretten van het transvaalsch Drie manschap bevatte. Den 5 ontving de hoogleeraar eene dankbetuiging van den heer S. P. J. Kruger, vice-pre sident van het gouvernement der Transvaal. Bij de op 4 Mei te Noord wijk gehouden aanbe steding van het bouwen van 2 scholen met onderwij- zerswoniagen te Noordwijk-binuen en te Noordwijk aan Zee was minste inschrijver de heer T. Boonstra te Harlingen voor f 51,800. Den 4 is te Holijslootgemeente Ransdorp, eene boerderij met stalling en hooiberg tot den grond toe afgebrand. Alles was hoewel niet ruim verzekerd. In den nacht van 45 is te Haarlem het boven huis van den koffiehuishouder Scheerligs, aan den Jans- weg op den hoek van het Rozenlaantjegeheel uitge brand. Alles was verzekerd, behalve de goederen van een paar kostgangers. Hen 4 is te Dordrecht aanbesteed het bouwen van een fort aan den Hoek van Holland ter verdedi ging van den nieuwen Maasmondwaarvoor minste in schrijver ^was de heer J. Monster, te Puttershoek, voor f 67,900. Bij kon. besluit van 4 Mei zijn benoemdtot heemraad van Dreehterland, van wege de Middelkogge, G. Boltot heemraad-plaatsvervanger J. Schuurman tot heemraad van Waard-Nieuwland op Wieringen P. Schuurman. In de op 4 Mei gehouden vergadering van het departement Abbekerk en Lambertschaag der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd de zilveren medalje uitgereikt aan den molenmakersknecht bij het Ambacht der Vier Noorder Koggen P. Grootwegens 58jarige trouwe dienstvervulling. In dezelfde vergade ring werd hem door het Ambachtsbestuur eene grati ficatie van f 50'— en door den dijkgraaf persoonlijk een sierlijke leuningstoel geschonken. Het prov. bestuur van Noordholland heeft den 5 aanbesteed: a. het leveren van brik- en stortsteen en het bestorten der heldersche zeewering, in 2 perceelen,ge raamd op f 2900 en 81C0 b. het doen van duinbe plantingen het stellen van rietschuttingen enz. op Texel en den vasten wal van Noordholland in drie perceelen, geraamd op f 6000, f 9400 en 7450. Min ste inschrijvers waren: voor a. 1. de heer G. D. v. Doorn, te Amsterdam f 2300 2. de heeren Gebr. Janzen, te Nieuwediep f 2468 b. 1. de heer K. H. Plavier te Texel, f 570Ö 2. de heeren J. Oldenburg, te Bergen, en H. Nottelman te Schoorlf 81.00; 3. dezelfden, f 6940. De gemeenteraad van Ooststellingwerf heeft den 5 met 7 tegen 4 stemmen besloten aan het verzoek van den commissaris des Konings om de bezoldiging van den hoofdonderwijzer geleidelijk' op f 700 te bren gen niet te voldoen maar in hooger beroep te gaan bij den Koning. Te Koedijk is den 5 een paard van L. Briefjes als lijdende aan huidworm, van gemeentewege onteigend en afgemaakt. De eigenaar bekwam f 315 schadeloos stelling. De gemeenteraad van Botterdam heeft den 5, ter uitvoering van art. 46 al. 4 der wet op het lager on derwijs met .18 tegen 13 stemmen bepaald dat er in gemeente minstens eene school zal wezen waarop uit gebreid lager onderwijs kosteloos te bekomen is. Door B. en W. is eene voordracht ingediend tot stichting van een gebouw voor de koepok-inrichting, waarvan de kosten zijn geraamd op f 20,000. Den 5 verleende de Koning op het paleis te Amsterdam audiëntie aan particulieren, waaronder de bekende Jacob Hobein, van VJissingen, en de 88jarige Mook, van Amsterdam een der laatste strijders van 1813, met wie Z. M. zich zeer minzaam onderhield. De Koningin bracht bezoeken aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd, in het pas voltooide gebouw aan de Wetering schans het stadshuis waar zij de schilderijen en merk waardigheden bezichtigde de diamantslijperij der heeren A. E. Daniels Zn., aan de Zwanenburgerstraat en het diaconie-weeshuis der ned. herv. gemeente. Aan het diner ten hove namen 54 personen deel, waaronder 's Konings commissarissen en buitengewone kamerheeren in verschillende provinciën, hoofdofficieren van leger en vloot enz. 's Avonds werd in de troonzaal cour voor dames gehouden, waarop een veertigtal verschenen is. Den 6 hebben de Koning en de Koningin bezichtigd de jaariijksche tentoonstelling van teekeningen in Arti 6 Amicitiae en het Museum Eodormet de daarin aanwezige Atlas van Amsterdam door den heer Split- gerber aan de gemeente vermaakt. Zij deden daarna een rit langs de Weteringschans, het Vondelpark, het nieuwe kwartiep tusschen de Leidsche en Utrecht- sche barrières de Plantage en de Prins-Hendrikkade, 's Avonds woonden zij het concert in Eelix Meritis bij. De heer M. A. E. Kalker, Kalverstraat 35 te Am sterdam is agent geworden van een engelsch artikel dat zeker wel in den smaak zal vallen van menig ma gazijnhouder. Het i3 eene electrische adreskaart van engelsche vinding en bestemd voor de uitstalkast. Op een zwarten grond staat het adres enz. in gouden let ters. In die letters zijn holle schijfjes aangebracht ter grootte van een tienstuiverstukje. De plaat wordt elec- trisch in schommelende beweging gehoudendie bewe ging deelt zich mede aan nagebootst zilveren schijfjes waardoor eene onverstoorbare schittering ontstaat, welke natuurlijk zeer de aandacht trekt. In het magazijn van heeren mode-artikelen (de Engelsche Bazar) des heeren Kalker kan men de werking dezer aardige toepassing van de electriciteit aanschouwen. Ds. H. J. Stamrood te Lutjebroek heeft bedankt voor het beroep naar Winkel. Te Edam hebben de stemgerechtigde leden der herv. gemeente zich verklaard voor het doen van be roepen en kerkelijke benoemingen door den kerkeraad. De tentoonstelling van oude kunst in de Gothi- sche zaal te 's Gravenhage, ten voordeele der waters noodlijdenden, is door 12,544 personen bezocht geworden. Het dividend der Nederl.-Americaansche Stoom vaartmaatschappij over 1880 is bepaald op 10 p. c. Bij de spaarbank van het Nutsdepartement te Anna Paulowna werden in 1880 9 nieuwe posten inge schreven terwijl 36 personen hun geld geheel en al terugnamen. Het aantal inbrengers verminderde alzoo van 109 tot 82. Ingebracht werd f 888,23 teruggen haald f 764,15. De bank was op 31 Dec. aan de deel hebbers verschuldigd f 2112,09% en bezat f 2152,50. Van de volksbibliotheek werden in den afgeloopen win ter 752 nummers aan 62 lezers uitgereikt. Sedert eenigen tijd is merkbare verbetering geko men in den toestand der schoenmakerijen in de Lang straat (Noordbrabant). De bestellingen zijn weder van dien aard dat volop werk kan worden gegeven. De minister van buit. zaken is door den Koning ge machtigd om ter beëindiging van den oorlog in Zuid- Americade goede diensten van Zr. Ms. regeering in overleg met de regeeringen van Frankrijk Groot- Brittanje^ en Italiëdie van ChiliBolivia en Peru aan te bieden. De werkzaamheden aan 's Bijks muntdie in het laatst van April ten einde liepen zullen in laatst dezer maand weder aanvangenter aanmunting van eene tonne gouds aan grooten. Te Botterdam worden door 16 heeren pogingen aangewend om eene groote liberale kiesvereeniging te vormen, op de grondslagen van: uitbreiding der kies bevoegdheid door censusverlaging en grondwetsherzie ning strekkende tot toelating van capaciteiten gesta dige verbetering van het openbaar onderwijs, met behoud der daaromtrent bestaande grondwettige bepalingen hervorming van het' belastingstelsel(door heffing van directe belastingen geë/enredigd aan de financiëele krachten van de verschillende klassen der maatschappij, en vermindering van indirecte belastingen, voor zoover deze de algemeene welvaart benadeelen of de minge- goede klassen onevenredig drukken handhaving eener vrijzinnige handelspolitiek ook tegenover natiën, welke een ander stelsel in toepassing brengen bevordering van handel en nijverheid door krachtige maatregelen tot verbetering onzer groote gemeenschapswegeu verbete ring van de oeconomische toestanden in onze o. be zittingen door opheffing der belemmeringenwelke de bijzondere nijverheid aldaar nog in den weg staan, en door maatregelen die tot de vrije beschikking van de inlandsche bevolking over haren arbeid zullen leiden. Eene verloting, ten behoeve der transvaalsche boeren, te Loosdrecht gehouden, heeft netto 160 opgebracht, welk bedrag aan prof. Harting is over gemaakt. De te Dordrecht gehouden verpachtingen van de hooi- en weilanden dier gemeente hebben gezamenlijk opgebracht f 48,666,96 of 514,29 meer dan het vo rige jaar. - De minister van binn. zaken heeftter nadere verklaring zijner circulaire van 24 Febr., betreffende de openbaarmaking van aanbestedingen van openbare scho len den wensch te kennen gegeven dat de bij de be stekken behoorende teekeningen niet slechts ter visie gelegd of heetografisch vermenigvuldigd maar gesteen drukt zullen worden. Te Amerongen is eene verordening afgekondigd waarbij het laten verrichten van arbeid door kinderen beneden de 12 jaren verboden wordt, met uitzondering van veldarbeid gedurende de maanden Augustus en Septembervan veldarbeid na 4 uren 's namiddags en van persoonlijke of huiselijke diensten voor 's mor gens 9 en na 's middags 4 uren. Het eerste jaar is het verbod slechts toepasselijk op kinderen beneden de 10 het tweede op kinderen beneden de 11 jaren. De Amsterdamsche Bank heeft in 1880, na af schrijving van f 30,000 voor dubieuse posten, eene netto winst behaald van 589,626. Op voorstel van de direc teuren en commissarissen is besloten aan het reserve fonds 60,000 (d.l. 28.278 meer dan het gevorderd bedrag) toe te voegen en het dividend te bepalen op 7p.c. Onze lezers vinden hierachter eene advertentie van de IJs-Compagn'e gevestigd te Maassluis en te Am sterdam. Omtrent het ijsdoor deze compagnie gele verd vinden wij in het verslagnamens het be stuur der Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier, opgemaakt en in de vergadering van 15 December 1880 voorgedragen door den heer J. L. T. Groneman, over ds proefneming uit gevoerd te Berkhout in den zomer van 1880 op het gebied der zuivelbereiding, het volgende gemeld „De bereiding met ijs had plaats op de deensche wijze en leverde op eenzelfde hoeveelheid melk ongeveer één vijfde meer boterterwijl de hoeveelheid en het gewicht Van de kaas er niet door verminderd werd. Voor dit oogenschijnlijk onmogelijke feit is geene andere verklaring te vinden als deze, dat die mindere hoeveel heid boter vroeger met de wei verbonden bleef. „De ijsproeven werden genomen van 13 Augustus tot 15 September, met een tusschenpoos van 6 dagen. „Het noorsche ijs werd aangekocht van de IJscom- pagnie te Maassluis en Amsterdam, „De heer A. de Vries, te Alkmaar, lid der Veree niging, had de beleefdheid zijn belangstelling te toonen, door den kosteloozen afstand van 200 kilo's uit zijn ijskelder. Dit werd verwerkt van 11 tot 13 October. Hier door ontstond de gelegenheid om de waardij en deug delijkheid van het hier verzamelde ijs met die van noorsch ijs te vergelijkenwaarbij het voordeel aan de zijde van het laatstgenoemde bleek te zijn." Het voornemen van eenige belangstellenden om, ge holpen door de medewerking van velen, de Willebror- dusput te Heyloo beter kenbaar te maken als een gedenk- teeken van de evangelieverkondiging door edele britten aan onze heidenscbe voorouders met name van de om zwerving en prediking van Willebrordus in Kennemer- land wacht nog steeds op verwezenlijkingdaar het noodige bedrag nog niet geheel is te zamen gebracht. De teekening van hetgeen men zich voorstelt te maken is intusschen gereed, en doet te meer wenschendat het weldra tot de uitvoering komen mag. Het plan bestaat om den houten pompstel te verwijderen maar den ouden steenen put ongerept te bewaren dien te omgeven van een stoep, waarop zich 6 stijlen verheffen, i onderling verbonden beneden door een omgaand heb, boven door 6 bogen, die een, eveneens omgaanden versierden en van opschrift voorzienen band dragen terwijl 3 der stijlen aan den top wapenschilden, en de 3 andere leliespitsen voerenalles van gesmeed ijzer vervaardigd. Foor de bediening van den put wordt I aan den buitenkant van het hek een pomp aangebracht. Het geheel maakt eene goede vertooning en belooft een sieraad van Heyloo te worden. Wie ter bevordering hiervan nog eene bijdrage wil offeren, vindt daartoe gele genheid o. a. bij de heeren F. Schut te Heyloo en C. W. Bruinvis te Alkmaar. Weenen 7 Mei. Heden ochtend zijn het belgische Koningspaar en de bruid aangekomen. De stad was schitterend versierd. Pasijs, 7 Mei. Alle bergstammen in Tunis zijn thans opgestaan tegen den Beydien zij verdenken van verraaff. De Amerikanen schijnen alles met electrisch licht te willen doen. Bij hunne wedrennen die meestal zo mers plaats hebben klaagden, zoowel de rijders als de nieuwsgierigen, over de ondragelijke hitte, en om dit bezwaar uit den weg te nemen znllen dezen zomer op verscheidene renperken de wedrennen des avonds plaats hebben waarbij het electrische licht dan de zon zal vervangen. Hiermede hoopt men meer publiek te trek ken daar in den laatsten tijd velen wegbleven die het minder aangenaam vondenettelijke uren in de zon te staan branden. Ten einde eieren een geheelen winter smakelijk en zelfs min of meer versch te bewaren, deelt de Lb. Ct. rnededat men in Engeland daartoe elk ei losjes wikkelt in een stuk van eene of andere courant en met 40 —50 op die wijze voorbereide eieren een net j vult, dat uit sterk touw geknoopt is. Men hangt dit dan op een koele vorstvrije plaats in een luchtigen kelder op, daarbij echter zorgende dat het iedere week 1 wordt omgekeerd zoodat wat onder was, boven komt. j Dit is vooral dringend noodig, omdat de eieren anders zeker bederven. Volgens statistische opgaven werden in 1879 809,325 dubbele centenaars eieren ingevoerd, en van daar 171,166 dubbele centenaars verzonden, zoodat het verbruik van dat artikel 638,159 dubbele centenaars bedroeg. Van gewone kippeneieren gaan er 8 a 9 in een pond, zoo- dat minstens 1000 miljoen stuks in het duitsche rijk verbruikt zijn. Bekent men de waarde van een ei gemiddeld op 2 ct,komt men tot het enormx cijfer van ongeveer 20 miljoen gulden, hetwelk dat rijk jaar'' lijks voor eieren aan het buitenland betaalt. Geen won der dan ook, dat een groot deel der daar verschijnende bladen, met zulke cijfers voor oogen, krachtig aandrin gen op uitbreiding der kippenteelt. Te Boxtel heeft een schaap van v. d. Besselaar Op de „armenhoef" vijf lammeren ter wereld gebracht. Wij vernemen met genoegen dat de hier zoowel als te Haarlem Uitgeest en elders, in dit voorjaar ge houden groene bloembollenveilingen een bevredigenden uitslag voor de bollenkweekers hebben opgeleverd, daar vooral de tulpen en erocussen tot merkelijk hoogere prijzen werden verkocht dan in de laatste jaren het geval was geweest. Mocht de stijging zieh wat ver wacht wordt, ook in het volgende jaar doen gelden, dan gaan de bloemkweekers een zoolang door hen ge- wenschten goeden tijd tegemoeten zullen zij met te meer lust en kracht zich aan dé kweeking wijden. Bij Kon. besluit van 5 Mei is aan den heer P. A. v. d. Driftop zijn verzoek eervol ontslag verleend I als lid en vice-president van het eollegie van regenten over het huis van arrest alhier en is benoemd tot lid van dat eollegie de heer T. L. Koorn, zijnde het vice- presidium opgedragen aan den heer mr. C. B. H. v. Lelijveld. Door het Stedelijk Muziekkorps, zullen op Zondag, 8 Mei, in den Stadshout, des avonds te half zes, de volgende stukken worden uitgevoerd. 1. Par Monts et par Vaux," Pas redouble, van Steenebru- gen. 2. »L'Hirondelle," Ouverture de Concert van Nihoul. 3. *Liebesabenteuer," Concert Polca van Rab. 4. »Le réveit du lion," Caprice heroïque van Kontsky. 5. //En promenade." Pas redouble van Reuland. 6. a. »Am AbendIdylle, van Fr. Wagner, b. //Melodische Strausschen" van Sehulze. 7. //Paolita," Mazurka van Gouirand. 8. Potpourri aus der - Oper //Boccacio" van Suppé. KANTONGERECHT. 6 Mei. P. K., te HeylooK. S., H. de V. en J. Z., te Heerhugo- waard, en J. K., te Oostgraftdijk, laten loopen van vee en trek dieren op eens anders in den oogst staanden grond ieder f 3 boete of 1 dag gevang. N. K., huisvr. van P. W., te Heerhugowaardals boven 2 boeten elk van f 3 of 1 dag gevang, voor elke boete. H. T., te de Rijp, rijden met een hondenwagen op den openbaren weg te Alkmaar, f I boete of 1 dag gevang. BURGERLIJKE STANG. ONDERTROUWD. 5 Mei. Sybout de Lange en Adriana Jacoba de Lange. Cornelis Smit, te Alkmaar en Anna Nijtnan te Cas- tricumonl. alhier. 6 Jan Starreveld, te Alkmaar en Engeltje Woude, te Uitgeest. GEBOREN. 4 Mei. NicolaasZ. van wijlen Nicolaas Smit en Einebet Amelsbeek. 6 Barbertine Jeannette, D. van Koolhof en Egbertha Eli sabeth Meuter. OVERLEDEN. 5 Mei. Petrus AntoniusZ. van Jacobus Geels en Anna Pe- tronella de Swart, 6 d.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 6