EEN EDEEMARTER, No, 56. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. WOENSDAG 11 M E I. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: #tficiëcl (Scbeeltc. De houder van het aandeel No. 28 der leening van 1873, in 1880 uitgeloot, wordt in zijn eigen belang uitgenoodigd dit bij den gemeente-ontvanger ter betaling aan te biedendaar na 1 Januari 1881 op dit aandeel geene rente meer wordt uitgekeerd. Sc li utter H- tiuttenlitnb UkJlAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van artikel 261 der gemeentewet, ter algemeene kennisdat het kohier der belasting op de honden over de dienst van het loopende jaar, door hen op heden voorloo- pig is vastgesteld en gedurende 14 dagen na heden ter ge meente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd, bin nen welken tijd ieder aangeslagene daartegen bij den Raad bezwaren kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT 5 Mei 1881. De Secretaris, NUÏÏOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR kennis gekregen hebbendedat in den nacht van 4 op 5 Mei drie struiken gestolen zijn uit het nieuw aangelegde plantsoen tusschen het Klein-Nieuwland en de Keetkolk; Roepen bij vernieuwing de medewerking der ingezetenen in, om dergelijke overtredingen tegen te gaan en de daders te ontdekkenzullende bij ontdekking die daders streng vervolgd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Mei 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Ter gemeente-secretarie kunnen de PASPOORTEN van de mili taire dienst voor de hier wonende miliciens voor zoover zij ontvangen zijndoor de regthebbenden worden afgehaald. Inschrijving op Dingsdag en Donderdag gedurende deze maand, van des middags 12 tot des namiddags 2 ure. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand April 1881. C. VeriiudeAeht; Vrouw Schoutenv. d. Stok, B. de Vries, J. J. Ketting, Amsterdam; C. van der Bildt, Charlois; Mevr. A. E. Wortel, 's GravenhageJ. Swart, Groningen. Van de Hulpkantoreen Bergen: JRéhagen Amsterdam. Heilo: Jan de Boer, Amsterdam. N oordscharwoude: Mej. Zeilmaker, Amsterdam. O b d a m T. de GraafBeverwijk. Schoorldam: W. BleekkersSt. Pancras. Warmenhuizen: J. Tesselaar, Amsterdam. DENEMARKEN. De regeering besloot tot het ont binden van het Eolketliingomdat geene overeenstem ming kon worden verkregen over de door haar inge diende voordrachten in zake de belastingen. Den 24 hebben de verkiezingen plaats en den 27 komt bet nieuwe Eolketbing bijeen. DUITSCHLAND. De rijksdag nam den 6 de wet op de belasting der dienstwoningen van rijksambtenaren bij derde lezing met 1.0 tegen 131 stemmen aan, nadat art. 1 eenige wijziging had ondergaan. Dat artikel werd met 135 tegen 134 stemmen en dus met eene stem meerderheid aangenomen. Het bepaalt thans, dat in gemeenten waar belasting geheven wordt naar de huurwaarde, die waarde van dienstwoningen niet booger mag worden aangeslagen dan 15°/0 van de jaarlijksche geldelijke bezoldiging der ambtenaren. Men zal zich herinnerendat Bismarck deze wet indiendeomdat hij te Berlijn zoo hoog aangeslagen was en waarover bij zoo ontevreden wasdat bij bij de 2e lezing zelfs dreiide met het overbrengen van den zetel der regee ring naar eene andere plaats. Bij de beraadslaging gat Bismarck te kennendat hij door den gemeenteraad van Berlijnwaar de liberalen de overhand hadden veel te hoog was aangeslagen. Hij wfide niet afhan kelijk zijn van zijne staatkundige tegenstanders. Het was zeer goed mogelijkdat zij zich niet door eene vijandige gezindheid jegens hem lieten beheerschen maar het was toch niet aangenaam in de macht zijner tegenstanders te zijn die tijdens zijne afwezigheid bij hem huiszoeking konden doen. Hij heette 30 kamers te hebben, ofschoon hij zelf er slechts 7 gebruiktede overigen staan óf leeg óf zijn in gebruik bij zijn dienst personeel. Verder moest hij van 10 paarden belasting betalenomdat er tijdens de huiszoeking 10 stuks op stal stonden terwijl er meermalen geen enkel stond. De leider der fortschrittspartij Richter, gesteund door den burgemeester van Berlijn von Eorckenbeckbe streed den kanselier. Zijne woning was geschat op eene huurwaarde van f 2040waarvan hij f 407 beta len moestzeker niet te veel voor een man, wiens in komen gerust op f 150000 kon worden geschat. An- deie hooggeplaatste personen waren naar verhouding op dezelfde wijze aangeslagen. De ambtenaren waren volstrekt niet hooger aangeslagen dan bizondere per sonen terwijl zij nog het voorrecht genotendat zij aan inkomsten- en huurwaardebelasting nooit meer dan 2°/0 van hun inkomen behoefden te betalen. Er was dus geen reden om een wetsontwerp aan te nemen dat een voorbode van al het meer en meer naderende dictatoriaal gezag kon worden genoemd. Den 7 werd art. 1 van het wetsontwerp tot heffing eener belasting van hendie vrijgesteld zijn van de militaire dienst met algemeene stemmen verworpen waardoor het geheele ontwerp verviel. ENGELAND. Ten gevolge van verkoudheid bleef minister Gladstone den 5 en 6 te huis. Lord Salisbury wordt waarschijnlijk tot hoofd der oppositie in het Hoogerhuis verkozen. Hoogerhuis. Den 6 werd door den minister van buitenlandsche zaken medegedeelddat de fransche minister van buitenlandsche zaken den 5 den engelschen gezant dringend verzocht had der regeering te verze keren dat Erankrijk volstrekt niet voornemens was Tunis te veroveren of in te lijven. Engeland was vol gens hem niet naijverig op den gerechtvaardigden in vloed, dien een groot land als Erankrijk cp een zwak ken en oneindig minder beschaafden nabuur moet uit oefenen, zoolang niet de bij verdrag gewaarborgde rech ten en belangen van engelsche burgers benadeeld wor den. Het was de plicht der regeeringzorgvuldig het oog gevestigd te houden op de uit de tegenwoordige verwikkelingen voortvloeiende schikkingen ea er voor te waken en toe te zien dat zij niet met die rechten en belangen in strijd kwamen. Lagerhuis. Den 5 gaf minister Gladstone kennis van de bewoordingen der motie, den 9 voor te stellen voor het oprichten van een gedenkteeken voor Beaconsfield. Aan de kroon zal de oprichting gevraagd worden van een gedenkteeken, voorzien van een opschrift, waarin wordt uitgedrukt de hooge meening, die het Huis heeft van zijne zeldzame en schitterende gaven en van de toe wijding en werkzaamheiddoor hem in het parlement en in hooge staatsbetrekkingen betoond. Op eene vraag van het lid Percy antwoordde diezelfde minister, dat de regeering aan de commissie voor de transvaalsche zaken volstrekt niet opgedragen had te eischen, dat de keuze van een president der Transvaal door Engeland bekrachtigd moest worden. Iedere door de commissie daaromtrent te maken schikking zou door de regeering worden goedgekeurd. Dit antwoord gaf aan sommigen aanleiding om te gaan lachenwaarop Gladstone zeide dat die spottende lachers zeker vol strekt niet wisten, dat Engeland werkelijk koloniën had gehad waar de gouverneur niet door het moederland benoemd werd in Noord-America waren bij voorbeeld vroeger o. a. koloniën, waar die betrekking erfelijk was, en in de kolonie Rhode-Island koos de kolonie zelve haren gouverneur. Den 6 werd zonder hoofdelijke stemming de motie van het lid Bartlettom af te keuren de staatkunde der regeering ten aanzien van Griekenland, verworpen. Bij de daaraan voorafgegane beraadslaging verklaarde de onder-minister van buitenlandsche zaken dat de tot stand gekomen oplossing van dit vraagstuk de uit komst was eener afspraak tusschen den engelschen ge zant Goschen en Bismarckwaarmede Engeland en Duitschland volkomen instemden. Erankrijk was van meening veranderdmaar daarom mocht de europee- sche overeenstemming niet verbroken worden waardoor de oplossing van moeielijke vraagstukken mogelijk was geweest en verder nog zou wordenbij voorbeeld in het vraagstuk vau de armenische grondwet en dat der turksche geldmiddelen. Het regeeringsvoorstel, om de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende het af leggen van den eed in het parlementte doen aanvan gen den 10, 's namiddags 2 uren ondervond bezwaar. Een voorstelom de bepaling van het uur weg te latenwerd met 128 tegen 122 st. verworpen. Een voorstel, om de beraadslaging te verdagen, werd na eene (55) (Naar het Hoogduitsch.) (Slot). Sedert vier weken was thans ook mevr. v. Pleissen- bach op Tannenhof gelogeerd en de sympathiedie in Oostburg reeds tusschen beide dames was ontstaan ontwikkelde in dit landelijkestille oord tot innige vriendschap. Den geheelen dag waren zij te zamen en spoedig had Alma voor Georgine geen geheimen meer. Hugo's naam werd dikwijls iij hare gesprekken ge noemd hetgeen den luitenant aanleiding gaf om, toen hij een volgend maal naar Tannenhof kwam, zijn vriend Hugo von Birzowski mede te brengen. Deze kon zich toen weldra overtuigen dat het beeld van den edel- marter geheel uit Alma's herinnering verdwenen was en dat vriendschap en dankbaarheid er een ander beeld in hadden gegrift en dat dit het zijne was. En toen hij dus de vraag herhaaldedie hij haar in den afgeloopen winter had gedaan of zij lief en leed met hem wilde deelen, was geen afwijzend „neen" haar antwoord meer. Zij verzweeg hem echter niet het groote bezwaar, dat, vol gens hare meeninghunne vereeniging in den weg stond, n. 1. de groote kloofdie haar, de arme kunstrij- deresscheidde van den luitenant v. Birzowski. Maar Hugo had deze hinderpaal reeds lang overwogen en mede ingezien, dat ze werkelijk onoverkomelijk was, zoolang hij in militaire dienst bleef. Het hing echter geheel van hem zelf af, hieraan een einde te maken. Toen hij den vorigen winter door Alma was afgewezen, had hij in de beslommeringen van de militaire dienst afleiding gezocht. Die had bij thans niet meer noodig en daar geen bizondere voorliefde hem aan zijn beroep verbond was bij spoedig besloten de kurassiers-uniform aan den kapstok te hangen om als eenvoudig landedel man aan Alma's zijde, een gelukkig leven te slijten. Hij wist dat niet ver van Wolno een fraai landgoed te koop wasonmiddelijk nadat hij Alma's jawoord had ontvangen trad hij met den eigenaar in onderhande ling en diende te gelijker tijd zijn ontslag als officier in. Toen waren Alma's laatste bezwaren weggenomen en blozend maar stralend van gelukbeloofde zij Hugo, hem nogvóór den winter aanbraknaar zijne nieuwe woonplaats te volgen. Het geluid van gelijkmatige riemslagen dat het oor der beide dames bereikte verbrak de doodsche stilte op het meer. „Dat zullen de heeren zijn," zeide mevrouw Georgine hare oogen over den waterspiegel latende weiden. Spoedig werd dan ook een kleine boot zichtbaar om den hoek van de smalle landtong en het duurde niet lang of het bootje schoot met groote vaart op het strand. Hugo sprong het eerst er uitterwijl v. Pleis- senbach met het touw volgde en de boot vastlegde. „Welnu, zijn uwe verwachtingen verwezenlijkt?" vroeg Alma haren arm in dien van Hugo leggend. IIebt gij aan het postkantoor de bewuste brieven gevonden „Zeker, lieve," antwoordde Hugo. „Zij bevatten, wat meer zegtde meest gewenschte berichten. Voor eerst wordt mij op de meest eervolle wijze mijn ont slag verleend. Verder schrijft mijn broeder Boguslaw dat de erf kwestie tot zijne groote voldoening is gere geld dat beide kinderen zooals hij wenschte onder zijne voogdij zijn geplaatst terwijl het meisje op een kostschool te Breslau en Eduard op de hoogeschool te Berlijn bezorgd zijn. Hij geeft hoog op van de voor treffelijke hoedanigheden van onzen neef en onze nicht, en roemt vooral de lieve blauwe oogen van Celestine, die, zooals hij zich uitdrukt, zoo helder zijn als een wolken- looze hemel. Tweemaal herhaalt hij datzelfde. Wie weeteindigde hij lachendof een tweede Birzowski zich binnen kort ook niet door Amor iaat inpakken." „En hoe heeft zich bij dit alles dokter Adam gedra gen, vroeg Alma belangstellend. Hoe verkeerd hij soms ook moge gehandeld hebben hij meende het goed met mij, en veel onheil en verdriet zou mij bespaard geble ven zijn, indien ik aan zijn waarschuwende stem gehoor had gegeven". „Dokter Adam antwoordde Hugo „heeft ingezien dat hij zijn spel verloren had en, ais alle groote geesten, zich met lijdzaamheid in zijn onveranderlijk lot geschikt. Zonder twijfel zal hij onmiddelijk zijne netten naar een anderen kant uitbreidenwant het Bchijnt mij toe dat intrigeeren en samenzweren even noodig voor hem. zijn als de lucht om te leven." v. Pleissenbach had stilzwijgend dit gesprek der beide geliefden aangehoord en wendde zich thans tot zijne vrouw met de woorden „Ook ik heb een brief ontvangen raad eens van wien „Uit Oostburgzou ik denken van v. Pleissenbach schudde ontkennend het hoofd en overhandigde Georgine den brief, die hij al dien tijd tusschen de vingers had laten balaneeeren. „Hoe, uit Italië?" riep Georgine verbaasd uit, na dat zij het postmerk had bekeken. „Van Garolin misschien „Van hem zelf. Hij schrijft uit Elorence waar hij voo loopig denkt te blijven wonen, en dweept verschrik kelijk met al het schoone, dat hij daar reeds heeft ge zien en gehoord. Lees echter zelf eenszijn schrijven is werkelijk interessant." Georgine vouwde den brief openterwijl Hugo en Alma arm in arm langzaam en vertrouwelijk koutend aan den oever van het meer heen en weder liepen. Plotseling riep Georgine luid „kom eens hier, dat moet gij ook hooren, Garolin heeft v. Martens ontmoet." Hugo wierp bij deze woorden een uitvorschenden blik op Alma's gelaat maar geen spier er van verried eenige bizondere aandoeningen mevrouw v. Pleissen- HBhBhHQBSpVHPMmH

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1