iSimtenianb. zeer levendige bespreking ten slotte verworpen met 127 tegen 115 stemmen. Daarna stemde de regeering in eene verdaging der beraadslaging toe. Minister Hartington verklaarde nog, dat de regeering geen bericht ontvangen had omtrent het zenden van een russisch gezantschap naar Kaboelmaar dat zij daaromtrent inlichtingen zou inwinnen. Het iersehe lid Collan stelde eene motie voor, vol gens welke de regeering nog in deze zitting een ont werp moest indienen ter voorziening in het gebrek aan woningen voor boerenarbeiders in Ierland. Minister Forster kon zich daarmede vereenigen zoo weggelaten werd „nog in deze zittin g." Bij die gelegenheid wees minister Bright op de traagheid der iersehe be volking die zoo zeer verzuimde gebruik te maken van de natuurlijke hulpbronnen des landstot ontwik keling der nijverheid. Tevens keurde hij af het groote aantal heilige dagen waarop niet gewerkt werd over welke opmerking sommige iersehe leden zeer veront waardigd waren. De gewijzigde motie werd ten slotte aangenomen. FRANKRIJK. Den 6 verklaarde Duitschland's afge vaardigde in de zitting van de munóbijeenkomst, dat Duitschland het stelsel van den enkelen standaard hand haafde. Het was alleen bereid, den verkoop van oude tha- lers gedurende eenige jaren te schorsen, de in omloop zijnde hoeveelheid marken te vermeerderen en de gouden vijfmarkstukken in te trekken. Engeland's afgevaardigden verklaarden, dat zij aan de bijeenkomst allleen deel na men uit achting voor de staten, die dat rijk uitgenoodigd hadden maar dat zij aan de stemming geen deel zou den nemen. De afgevaardigden van Rusland Noor wegen Zweden Zwitserland en Griekenland maakten eenig voorbehoud omtrent de aanneming van den dub belen standaard. Rochefort noemt in zijn blad l'Intransigeant Keizer Alexander II van Rusland, in verband met het besluit om op vrouw Helffmann de doodstraf toe- te passen na hare bevallingbloedopslorpende spons. De minister van buitenl. zaken gaf aan de begroo- tingscommissie in de vorige week de volgende inlich tingen omtrent de voornemens der regeering betreffende Tunis. Onderhandelingen met den Beij waren nog niet gevoerd. De regeering was niet op veroveringen be dacht, maar had het stellige voornemen, Frankrijk's be langen te doen eerbiedigen en wel door een verdrag met den Beij dat de noodige waarborgen zou ver schaffen zonder kwetsing der belangen van andere rijken. ITALIË. De regeering heeft de tegen den italiaan- schen consul te Tunis Maccio, ingebrachte beschuldi ging, als zou hij den Bey tegen Frankrijk opgezet heb ben onjuist genoemd en verklaarddat zij nooit zulke vijandige kuiperijen tegen eene bevriende regeering zou geduld hebben. De Opinione bevat een brief van den eigenaar van het geschorste blad Moskatel, waarin hij ontkent toelage van de italiaansche regeering of aanmoediging van ambtenaren te hebben ontvangen evenmin oefende ovengenoemde consul rechtstreeks of zijdelings invloed op dat blad uit. Hij hoopte de uit gave weldra weder te kunnen voortzetten. Den 7 vroeg het lid Massari in de Kamer inlichtin gen omtrent het bezetten van Biserte door de f'ranscben. De president-minister deelde in antwoord daarop naauw- keurig de verklaring van Frankrijk over het doel der krijgsverrichtingen mede en gaf als zijn gevoelen te kennen dat de bezetting dier plaats niet met die ver klaring zou strooker.werd zij van blijvenden aard. De regeering was met de engels-he overeengekomen een oorlogschip te zenden ter bescherming der land- genooten. Fan dit antwoord nam Massari akte. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Politische Cor- i-espondenz verzekert op goeden gronddat de dezer dagen te Weenen en omstreken plaats gehad hebbende huiszoekingen en in hechtenisnemingen onder de werk lieden niet in verband staan met het te Londen in gestelde geding tegen Mostden redacteur der Vrijheid. Deze verzekering stemt dus overeen met de in het Lagerhuis afgelegde verklaring. bach vervolgde „Garolin schrijft hier over Monacco dat hij een paradijs op aarde noemt en zegt dan na ellenlange uitweidingen over dit heerlijk plekje„Ook doorliep ik de speelzalen, die hier met een ongehoorde weelde zijn ingericht. Gp eens zag ik aan eene der tafels een gelaatdat mij bekend voorkwam en toen ik scherper toekeek herkende ik Erich von Martens. Hij was te zeer door het spel ingenomen om acht op mij te slaanhetgeen mij zeer aangenaam waswant eene ontmoeting met hem zou mij pijnlijk zijn geweest. Toch vroeg ik aan mijn medgezeleen mnsicus nit Leipzigdie wegens zijne gezondheid den ganschen winter daar vertoefd heeftof hij v. Martens ook had leeren kennen. Deze verklaarde niet persoonlijk met hem te bebben kennis gemaaktmaar des te meer van hem te hebben gehoord. Met een weergaloos geluk had v. Martens voortdurend gespeeldzoodat allengs aller oogen zich op hem vestigden. Thans echter was zijn gelukszon aan het tanen zooals dat meestal gaat met spelers van beroepen zonder twijfel had hij thans meer verloren dan hij in den aanvang won. Wij roer den dat onderwerp toen niet verder aanmaar den volgenden ochtend vertelde mij mijn vrienddat zich den vorigen avond weer een slachtoffer van het spel in het park had doodgeschoten en wel dezelfde persoon, over wien wij te zamen hadden gesproken. Hij had zijn laatste- penning verspeeld en zijn laatste kleeding- stuk verpand en stierf zoo arm dat de speelbank wel verplicht zou zijn zijne begrafenis te bekostigen. Dat is dus het einde van den edelmarter." Mevrouw v. Pleissenbach liet den brief zakken en staarde nadenkend over het meer. Ook de overigen zwegen, ieder bezig gehouden met zijn eigen gedachten, tot Alma de stilte verbrak en zeide Thans is ook de laatste knellende band verbrokendie mij aan mijn verleden bond thans eerstnu ik stellig en zeker weet dat de edelmarter zich niet meer, in zijn gevaar lijken aard tusschen ons kan plaatsen." Met een bizonderen trein kwamen den 6, even na 4s uren des namiddagsde Koning en de Koningin van Belgie met hunne dochter, prinses Stephanie, te Wee nen aan. Zij werden ontvangen door den Keizer en zijnen zoon Rudolph, den kroonprins. De Keizer kuste de hand der Koningin en de kroonprins omhelsde en kuste zijne bruidwaarna hij haar aan zijnen vader voorsteldedie haar toen op het voorhoofd kuste. De Keizer en de Koning begroetten elkander hartelijk. Langzaam reden vervolgens de vorstelijke personen door de fraai versierde straten naar Schönbrunn waar de Keizerin en de overige familieleden de bruid met hare ouders hartelijk welkom heetten. Eene onafzienbare volksmenigte bevond zich langs den weg en juichte de vorstelijke personen luid toe. Te Salzburg waar de vorstelijke personen den 5 aankwamen ontvingen zij eene deputatie van 25 Salzburger meisjes en 10 boeren in nationale kleeren die liederen in den Salzburger tongval zongen en de bij bruiloften aldaar gebruikelijke geschenken aanboden als een spinrokken met vlas houten borden met boter, eierenhonig enz. RUMENIE. Voor de tweede maal heeft de russi- ache gezant bij de regeering aangedrongen op de uit levering van eenige in Rumenië verblijvende socialis ten die gezegd worden in betrekking te 6taan met de omwentelingszinden te Odessa en betrokken te zijn geweest in den moord op den Keizer van Rusland. SPANJE. De dezer dagen plaats gehad hebbende verkiezingen voor leden van den gemeenteraad zijn in het algemeen zeer ten voordeele der pas opgetreden regeering uitgevallen. De conservatieven werden vol komen verslagen en in de Baskische provinciën zelfs door Carlisten vervangen. TURKIJE. De fransche gezant diende den 7 te Konstantinopel een protest in tegen het zenden van turksche gepantserde schepen naar Tunis onder bij voeging dat op die vaartuigen geschoten zou worden kwamen zij te Tunis. De Porte zal aan de mogend heden een schrijven richten waarin op deze bedreiging gewezen wordtonder herinneringdat de franschen Bizerte bezet hebben welke plaats met de Kroumirs niets te maken heeft. ALGIERS. Het zeer ongunstige weder was oorzaak dat de krijgsverrichtingen tegen de Kroumirs in de afgeloopen week zeer belemmerd zijn. Generaal Logerot die 8 dagen vroeger te Beja had moeten zijnbleef stil te Souk-el-Arbaden 7 kwam hij aan de Oued- Ebeur bij Djebel-Balto 23 mijlen van Djebel Addeda. ZUID-AFRICA. De majoor der genie Fraser een volgens de berichten zeer bekwaam en vastberaden offi cier geeft in het engelsche blad de Standard een verslag over het gevecht op den Majuba-heuvel tusschen de engelschen en de boeren waaraan de volgende bizon- derheden ontleend worden. De manschappen van het 92e regiment zijn volstrekt niet laf hartig geweest en het verhaal dat hun kruit en lood verschoten was, is volkomen ongegrond. Een ander deel der troepen ge droeg zielp minder goed ten gevolge waarvan zij met groot verlies aan manschappen in volslagen wanorde werden verjaagd. Hij schrijft de oorzaken daarvan toe aan 1°. de vermoeidheid der troepen, toen zij op dien steilen heuvel aankwamen door dat zij den geheelen nacht een moeielijken tocht hadden moeten afleggen 2°. het verzuim, om, na op dien heuvel te zijn aangekomen, geene aardwerken op te werpen waarachter men zich in geval van nood verdedigen kon zelfs schijnen geene wachtposten uitgezet te zijn langs de helling van den heuvel3°. het opstellen van het grootste deel der troepen op de meest ongeschiktste plaats van den heu vel in verband met den aanval der boeren overeen komstig de regelen van de nieuwste krijgsleer. Bij den aanvang van het gevechttoen de boeren beschut en verborgen geweest door het langs dien heuvel groeiende houtgewas de engelsche troepen onverwachts aanvielenontstond een strijd tusschen liedendoor niets beschermd en bewust van de meerderheid „Vreesdet gij dan, dat hij nog als voorheen, zijne betoovering op u zou oefenen vroeg Hugo haar sterk aanziende. „Neen, zeker niet," antwoordde zij, „maar wel vreesde ik dat hij zich aan u zou wreken want gij hebt zijne plannen doorgrond en de uitvoering er van onmogelijk gemaakt." „Hij was een gevaarlijk mensch," voegde v. Pleissen bach er bij. „Wie weet, hoeveel leed hij ons nog had kunnen berokken. Thans verneemt men het bericht van zijnen dood alsof een gevaarlijk roofdier, dat in den omtrek met dood en verderf beeft gedreigd, onverwacht is ter neer geveld. „God zij hem genadigfluisterde Georgineen luide voegde zij er bij „Het wordt reeds laatvrien den en mama wacht ons met de thee wij moeten naar huis. Gaat gij mee den straatweg opMax Die twee daar zullen zeker liever over het meer terugvaren." „O, er is plaats genoeg voor vier in de boot," riep Alma blozend uit. Georgine knikte haar lachend toe. „Ga maar alleen, ik heb behoefte aan beweging zeide zij v. Pleissen- bach's arm nemend. „KomMaxdie twee hebben genoeg te verhandelen waarbij wij overbodig zijn." En daarmede ging zij ondanks Alma's niet al te op recht gemeend protestaan den arm van haar gemaal op weg, terwijl Hugo de boot losmaakte en vlug er in sprong. Zachtkens ruischte de avondwind in de toppen der boomenroodachtig kleurde zich do werkelijke horizon, en dezelfde zon, die op de rotsen van. Mo nacco het eenzame graf van den edelmarter bescheen overgoot hier met hare zachte stralen de zachtkens krullende golfjes van het brandenburgsche meer en verhelderde de gelaatstrekken van een gelukkig paar menschenkinderen die langzaam in het bootje het meer afzakten. EINDE. hunner vijanden in het gebruik van het geweer en mannen vol moed en kracht overtuigd van de zekerheid van hun schot. Hij brengt overigens dank en hulde aan de officieren van gezondheiddie werke lijk eene moeielijke taak te vervullen hadden. Volgens datzelfde blad zou generaal Wood de boeren over de grenzen van Natal hebben willen terugdrijven alvorens vredesonderhandelingen met hen aan te knoopen, maar zou hij gehoor hebben moeten geven aan de uit Enge land gezonden bevelen. Het nieuwe ministerie in de Kaapkolonie bestaat uit: Molteno binnenl. zaken Huttonfinanciën Scanlen, justitie en hoofd Merriman openb. werken Sauer, voor de zaken der inlanders en Hoffmeijer, minister zonder portefeuille (hoofd der hollandscbe partij). STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 9 zijn ingekomen ontwerpen tot aanvulling der artsenwet van 5 Dec. 1878 eq, tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1880. Bij de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wering van het misbruik van sterken drank werden ver schillende bezwaren daartegen ontwikkeld door de heeren de Beaufort, Schaepman, Donner en v. Baar; zij brach ten hulde aan de goede bedoeling der regeering, maar achtten het niet de roeping van den Staat om te pogen door wetten de bevolking zedelijker te maken zij be schouwden de beperking van het aantal tapperijen als eene aanranding van het eigendomsrechten zij vrees den dat de toepassing tot talrijke moeilijkheden en ontduikingen zou aanleiding geven. De heer Donner zou echter vóór stemmen omdat het ontwerp getuigt, hoe door onze hoogere standen op zedelijk en godsdien stig gebied zoo weinig gedaan is dat de Staat nu ge roepen is tusschenbeide te treden en als protest tegen de kerkgenootschappen die nagelaten hebben het op zicht en de tucht over hare leden uit te oefenen. Den 27 Maart overleed te Orange City, in den noord-americaanschen Staat Jowa, dr. A. F. H. de Les- pinasse die derwaarts uit Nederland verhuisd was en de landverhuizing van andere nederlanders zooveel mo gelijk aangemoedigd had. Bij kon. besluit van 25 April zijn de voorwaarden geregeld waarop gemeenten die van 5 tot 10 mijlen van een Rijkstelegraaflijn verwijderd zijn, Rijkskantoren met vereenvoudigde telegrafische verbinding, doormid del van telephonen of andere toestellen, kunnen erlangen. Zij moeten daartoe leveren en onderhouden een geschikt locaal een voor de waarneming der dienst geschikt persoon aanwijzen en voor het tijdig bestellen der aan komende telegrammen zorgen. Aan de school voor meer uitgebreid lager onder wijs op Texel zijn met 1°. Mèionder de leiding der heeren Luyten en Visser cursussen geopend in de gym nastiek en in het teekenen, welke door tal van jonge lieden gevolgd worden. Den 1 Mei werd te 's Hertogenbosch in het kof fiehuis „Plaats Royal" 600 vermist. Het vermoeden viel op de meid die dan ook weldra in hechtenis ge nomen werd. Intusschen kwam bij nader onderzoek de som weer terechten werd de meid die onschuldig bleek op vrije voeten gesteld. Zij was echter door het gebeurde krankzinnig geworden. Den 5 is nabij het eiland Urk gezonken het vaar tuig van schipper H. Niemeijer, van Zwartsluis met turf bestemd naar Amsterdam. De schipper, vrouw, kind en knecht zijn gered en op Urk aangebracht. De rotterdamsche kiesvereenigingen „Burgerplicht" en „Orde" hebben den 6 vergaderingen gehoudenten einde te beraadslagen over het bekende voorstel der zestien heeren tot ontbinding der twee genoemde ver- eenigingen en oprichting eener nieuwe vrijzinnige kies- vereeniging. In beide vergaderingen had eene uitvoe rige discussie plaats en werden tegen het door de zes tien heeren openbaar gemaakte programma verschillende bedenkingen in het midden gebracht. Men weigerde zich voetstoots aan dat programma te onderwerpen. In de vergadering van „Burgerplicht" werd het voorstel om deze vereeniging te ontbinden dan ook met 22 tegen 15 stemmen verworpen doch men mag aannemen, dat de beslissing eene andere zou zijn geweestindien men met het programma niet voor een fait accompli ware gesteld geworden. In de vergadering van „Orde" bleekdat vooral 1 van het programma betreffende de wijziging der kieswet, bij velen aanstoot vond; maar tevensdat de zestien heeren geen bezwaar hadden tegen eene betere formuleering van hun beginsel: ver betering van het kiesstelsel. „Orde" besloot de ver gadering van 17 Mei af te wachten en dan tot ont binding over te gaan indien in die vergadering het programma in haren geest gewijzigd werd. Het praamschip Johannageladen met grintis den 6 zoodanig tegen de spoorwegbrug over den IJsel bij Katerveer gevarendat het zonk. In de op 7 Mei gehouden vergadering van aan deelhouders der Geldersch-Overijselsche Locaalspoorweg- maatschappij is het kapitaal van 17 ton voor de lijnen BuitenwijkHengeloo met zijtakken naar Ruurloo en WinterswijkZevenaar volteekend daar de voor laatst genoemde lijn nog ontbrekende 80,000 door eenige aanwezigen werden toegezegd. Den 7 heeft de Koningin op nieuw een bezoek aan het Trippenhuis gebrachttot het bezichtigen der etsen van Rembrandt in het prentenkabinet. Daarna reden de Koning en de Koningin naar de Handelskade, waar de pas uit Indie teruggekeerde driemaster Alblas- serdam met volle zeilen lagde stoomkraan in bewe ging werd gebracht, de jongens der instructievaartuigen in het want paradeerden het stoomschip Voorwaarts passeerde om naar Javagelijk de Willem Barents om naar het noorden te vertrekkenvan welke schepen het saluut minzaam beantwoord werd. Daarna begaven H. H. M.M. zich naar het Panorama-gebouw, tot het in oogenschouw nemen van de tentoonstelling van voor werpen betreffende vroegere tochten naar het noordenen i

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2