33iittienlattb. staten-generaalT~ met hare voorsteden schitterend verlicht. Eene groote menigte bewoog zich in de straten. In het midden der stad was het verkeer met rijtuigen verboden. Den 10 werd het huwelijk voltrokken. liet handelsverdrag met Servie is dezer dagen onder teekend. TURKIJE. Uit het ingestelde onderzoek naar den dood van den onttroonden Sultan Abdul-Azizwaarvan reeds gewag werd gemaaktis het volgende omtrent den op hem gepleegden moord gebleken. Deze Sultan, overgebracht naar het aan den europeeschen oever van den Bosporus gelegen paleis van Tscheraganwerd bediend door het personeel van het paleis onder toe zicht van een zijner vroegere kamerdienaren Fahri-Bey, met geld en beloften door de samenzweerders omge kocht. Abdul-Aziz droeg na zijne onttrooninguit angst dat men hem vermoorden zoualtijd een dolk bij zich die hem dus ontnomen moest worden, om hem de gelegenheid te ontnemen hulp te roepen en zich krachtig te verdedigen. Eahri Beij had zich bereid verklaard daarvoor zorg te dragen. Hij schonk hem een kop koffiewaarin een sterk bedwelmend middel was gedaan, waardoor de oud-Sultan onmiddelijk in vasten slaap viel. De vrouwen werden toen door Eahri-Bey uit dat deel van het paleis verwijderd, onder voorgeven, dat de Sultan wilde rusten en ieder geraas verbood. Hij verzocht alleen eene schaar, omdat de Sultan zich den baard wilde knippen. Fahri-Bey begaf zich ver volgens in het vertrek des Sultans sloot de deur van binnen en liet door het raam 2 personen komen die hem zouden helpen. Deze personen openden toen des Sultans polsaderen en vluchtten door het raam. De Sultan werd later badende in zijn bloed gevonden met eene schaar in de hand zoodat men aan zelfmoord moest denken. Een bij diezelfde moordenaars bestaan hebbend plan, om alle prinsen te vermoorden, mislukte. De ontdekking van dezen moord geschiedde als volgt. De tegenwoordige Sultan ging voor eenige weken de lijst der dienaren van het paleiszoo wel der oude als der nieuwena en ontdekte toendat 2 boschwachters op eene keizerlijke bezitting in Azië eene belooning genoten van 100^0 piasters per maand, terwijl an deren slechts 400 piasters over datzelfde tijdvak aan emolumenten ontvingen. Men kon hem niet ophelde ren waarom deze lieden zooveel ontvingen. Hunne buitengewone bezoldiging dagteekende juist van den dood van Sultan Abdul-Aziz. Hij verlangde toen die boschwachters te zien, waaraan' voldaan werd. Zoodra zij voor hem gebracht waren ontvingen zij de verze kering dat zij niets behoefden te vreezen zoo zij ge heimen hadden te ontdekken. Zij bekenden daarop en noemden de namen der leiders van het moordplan die zooals gemeld isachtereenvolgend gevangen wer den genomen. Sommige leden van het keizerlijk huis schijnen de hoofdpersonen te zijn. De fransche gezant te Konstantinopel Tissot heeft den 7 aan de Porte een schrijven overhandigd, waarin verklaard wordtdat het zenden van turksche strijd krachten naar Tunis als eene daad van vijandelijkheid zou worden beschouwd. Het fransche eskader had in last zich tegen den doortocht van het turksche eskader te verzetten en met geweld elke landing op eenig punt van het regentschap te verhinderen. ALGERIE. De Khroumirszich aan alle kanten bijna ingesloten ziende, ontruimden zonder slag of stoot de belangrijke stelling van Sidi-Abdalla, welke dadelijk door de franschen bezet werd. Het bezit dezer stelling verzekert den uitslag van dezen veldtocht. Eenige inboorlingen uit den omtrek onderwierpen zich. Den 10 kwamen de franschen te Djedeida aan. In de omstreken van Mateur wordt geen verzet te gemoet gezien. Het italiaansche pantserschip Masapa kwam den 10 te Tunis aan. BULGARIJE. Vorst Alexander heeft eene procla matie uitgevaardigdwaarin hij verklaart onmogelijk zijne taak te kunnen vervullen, wanneer de tegenwoor dige toestand onveranderd bleef en de grondwet niet herzien werd. Hij roept de nationale vergadeirng bijeen om van haar de noodige aanwijzingen te ontvangen en worden die aanwijzingen niet goedgekeurddan zal hij afstand doen van den troon. VENEZUELA. In den staat Guarico is generaal Soloijano tegen den president Guzman Blanco in op stand gekomen en aanvankelijk overwinnaar gebleven carrière te maken het koste wat het wil. Hoe ver zoudt gij het met uwe talenten niet hebben kunnen brengenindien gij in onzen dienst waart getreden maar natuurlijk uw duitsche moraal zoudt ge als on nutte ballast bij ons over boord hebben moeten werpen. Ib 1" De graaf gebruikte hier een leelijken vloek die den Rus evenzoo op de tong ligt als den Engelsch- man zijn „Goddam." „Praktisch zijn slechts uwe re geeringen dat hebben zij in de laatste jaren bewezen! 't Is trouwens gemakkelijker een volk te beheerschen als gij zijtdan ons. Die vervloekte politiek Houdt het eens een armen grijsaard ten goede als hij tegen over een verstandigen vreemdelingdien hij in lang niet gezien heeftpraatziek wordt als een oude vrouw en zulk een ongepast thema aanroert. Nog één vraag echter: Wat zegt men in de ontwikkelde politieke kringen in Duitschland van onze Panslavisten F Hoe denkt men over de „handelingen" der Nihilisten F" De graaf drukte op het woord handelingen en scheen mijn antwoord met spanning te verbeiden. Ik bepaalde er mij toe hem te antwoorden dat het streven der Panslavisten om, op gronden, die ik tegenover hem, een Slaaf, niet wilde uiteenzettenvoor de Euro- peesche beschaving nadeelig scheen en dat wij Duitschers hun geen gelijk konden geven in hunne houding tegen over Oostenrijk. Wat hunne „handelingen" betrof, deze waren voor ons zóó misdadig dat ze ons met afschuw vervulden. Wordt vervolgd.) op de tegen hem uitgezonden regeeringstroepen. De tegen den president bestaande ontevredenheid om zijn strevenom alles zooveel mogelijk in ééne hand te brengenkomt den opstandelingen zeer ten goede. ZUID-AFRICA. Volgens den verslaggever der Daily News uit Durban doen de engelsche bewo ners der Transvaal al het mogelijkeom de reeds gemaakte en nog te maken bepalingen der overeenkomst tusschen Engeland en de Boeren te doen mislukken. Zij brachten geld bijeenom afgevaardigden naar de commissie en de engelsche regeering te zenden. In vloedrijke inlanasche hoofden worden ook door hen tot verzet tegen de boeren aangespoord en de engelsche overheid doet niets om die hoofden vertrouwen in te boezemen op de toekomstige regeling en hen tot kalmte te brengen. Ook zou volgens hem de oorlogspartij onder de boeren de overheid hebben. De verslaggever der Times meldt ook dat de boeren zich op allerlei wijze tot den oorlog voorbereiden. Den 10 des ochtends kwam de koninklijke commissie voor de transvaalsche zaken in het raadhuis te New castle bijeen. Vertegenwoordigers der pers worden bij hunne zittingen niet toegelaten. Tweede Kamer. Het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1880 strekt tot het verleenen van een subsidie van f 33,1133 aan de waterschapsbestu ren van het Hoog Hemaal en van Oijen dat door de le Kamer vroeger is verworpen. Het ontwerp tot aanvulling der wet van 1878re gelende de voorwaarden tot het verkrijgen der bevoeg- heid van arts enz., strekt om de onbillijkheid te doen ophouden, volgens welke jonge officieren van gezond heid de practijk bij niet-militairen mogen uitoefenen terwijl dit aan de ouderen verboden is. Het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1S81 betreft f 15,800 voor her stellingswerken aan het Stadhouderlijk Kwartier te 's Gravenhage het Binnenhof, de Statenkamer en de Treveszaalmet inbegrip van verdoeking van plafond stukken en het maken van haarden en parketvloeren in die zalen f 1500 voor de inrichting van het archief van het departement, f 1300 tot vestiging van een bureau voor de commissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers te Amsterdam en f 1200 voor de aanstelling en bezoldiging van een directeur der afdee- ling van het Nederl. Meteorologisch Instituut te Am sterdam. Het ontwerp tot bekrachtiging van credieten door den gouverneur-generaal van Neerl. Indie boven de indische begrooting voor 1879 geopendbetreft een gezamenlijk bedrag van 7,411,500, waaronder: maat regelen ter voorkoming en beteugeling van besmettelijke veeziekten f 1,300,000, kosten der bezetting van At- ehin f 3,708,000, aanbouw uitrusting en onderhoud van schepenten gevolge van de werkzaamheid der vloot op de kusten van Atchin en elders f 400,000 uitgaven voor de hospitaaldienstten gevolge van de talrijke evaeuatiën uit Atchin f 137,000, transportkos ten van burgerlijke en gouvernements-passagiers uit en naar Nederland f 130,000, militaire pensioenengage- menten en onderstanden f 224,300. Het nadeelig saldo der dienst van 1879 tijdens de indiening der begroo ting voor 1881 op 13,490,000 berekendbedraagt blijkens definitieve opgaven f 11,400,000, daar de mid delen ruim 3 ton meer hebben opgebracht en de uit gaven f 1,800,000 minder hebben beloopen. De conclusie der commissie nopens het adres van het Ned. Werkliedenverbond en de regeerings-inlichtin- gen deswege verklaart een analytisch verslag der Ka merhandelingen zeer wenschelijk en geenszins onuit voerbaar, en stelt voor, dat de Kamer de regeering uitnoodige althans voor een jaar als proef zoodanig verslag te doen bewerken. De Kamer heeft de algemeene beraadslaging over de drankwet [den 9 ook bestreden door den heer v. d. Feltz] voortgezet. Den 10 werd zij verdedigd door de heeren de Jonge, BorgesiusSickesz en v. Wassenaer. De heer Hejdenrijck verklaarde voor te zullen stem men maar betoonde zich niet zeer ingenomen met bemoeiing van den Staat op zedelijk gebied. De heer Wintgens oordeelde, dat de wet het kwaad door een onrecht tegenover de bestaande tapper^, zocht te beteugelen en te ver ging de heer Dijckmeester was wel voor haar hoofdbeginselmaar had bezwaren. Den 11 verklaarden de heeren de Savornin Lohmande Bruyn Kops en v. Dedem (Hoorn) zich voor de wet. De heer Lieftink wilde voor haar stemmen indien zij van hare onrechtvaardigheid jegens de tappers die hij wilde laten uitsterven ontdaan werd. De heer Oorver Hooft had verschillende bezwarende heer Bergsma meende mede, dat de wet te ver ging en noemde haar draconisch. Het ontwerp werd daarna breedvoerig door den minister verdedigd. Den 3 heeft de in November 1.1. te Uitgeest op gerichte thans ruim 40 werkende leden tellende man- nenzangvereeniging „liiehard Hol," onder de leiding van den heer A. M. de Jong, hare eerste openbare uitvoering gegeven. Den 6 heeft een verpleegde in het 3e gesticht te Veenhuizen een moordaanslag op een ziekenoppasser beproefd het mesdat op den hals gericht was trof den oppasser aan de kin. Den 7 werden te Veghel zwaar geboeid binnen gebracht 4 welgestelde landbouwers uit S. Oedenrode, verdacht van de baldadigheden te hebben gepleegd, die laatstgenoemde plaats zoo lang in onrust hebben ge houden. Mej. Beersmansvan eene ernstige ziekte her steld, is den 7 te Rotterdam, onder betoon van groote deelneming door het schouwburgpubliek, voor het eerst weder opgetreden. De heer D. Hirsch directeur van het doofstom men-instituut te Rotterdamvierde den 8 zijn 50jarig jubible als onderwijzer van doofstommen. Bij kon. besluit van 8 Mei isop zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. v. Yoornveld, als auditeur bij den schuttersraad te Helder, en zijn bij de schutterij aldaar benoemd tot auditeur de heer J. C. J. Graat en tot 2e luitenants de schutters D. v. Drumpt en L. Amons. Den 9 zijn op het Loo aangekomen prins Bent- heim-Bentheim en zijne gemalin, prinses Pauline van Waldeck-Pyrmonten den 10 prinses Marie van Wal- deek-Pyrmontgemalin van prins Wilhelm van Wur- temberg. .Beide prinsessen zijn zusters der Koningin. Den 9 is te Leeuwarden, met plechtigheid, door den heer deken A. P. Hendriks, de eerste steen gelegd voor een gesticht aan de Kruisstraat, ter verpleging van r. c. oude lieden en weezen in plaats van het afge broken bouwvallige weeshuis. Den 9 is tot secretaris en penningmeester van den polder en banne Obdam benoemd de heer J. Buis Pz., burgemeester van Obdam. In het Koegras, onder Calantsoog', is den 9 de boe renplaats, bewoond door.J. Biersteker totaal afgebrand. Het nog op stal staande vee werd met uitzondering van 3 kalverengered maar overigens ging alles ver loren, waaronder 300 aan bankpapier en p. m. f 100 aan geld. Huis en inboedel waren verzekerd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 10 be vestigd het vonnis der rechtbank waarbij de zooge naamde wonderdoctor van Buiksloot, die in vereeniging met een bevoegd geneeskundige te Amsterdam door een groot aantal patiënten geraadpleegd wordtis vrijge sproken wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst als bedrijf. De vereeniging het Witte Kruis hield den 10 te Amsterdam hare zevende algemeene vergadering. Sedert de vorige waren afdeelingen gevestigd te Hoorn Wor- merveer en Haarlemmermeer en was de ziekenbarak ge reed gekomen. Het aantal gewone leden bedraagt 639, dat der donateurs 76. De rekening sluit met een batig saldo van f 1080,90. In plaats der aftredende, niet her- kiesbare bestuursleden dr. v. Hengel, bn. v. Dedem en H. Kooiman werden benoemd de heeren S. Appel, te de Rijp G. C. v. Balen Blanken te Sijbecarspel en jr. Vegelin v. Claerbergente Wormerveer. De Internationale Suikerraffinaderij te Amsterdam is den 10 op verzoek der directeuren door de recht bank aldaar in staat van faillissement verklaard. Door de directie van de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen is den 10 aanbesteed het maken van een haltegebouw te Helenaveen waarvoor minste inschrijver was de heer J. W. v. d. Puttente Helmond a 8290. Den 10 is te Arnhem in den ouderdom van bijna 80 jaren overleden dr. J. H. Stuff kenemeritus-hoog- leeraar der hoogeschool te Leiden. Den 10 is de nieuw herstelde kerk van het kloos ter der paters dominicanen te Venloo door den bisschop van Roermonde ingewijd. De gemeenteraad van den Haag heeft den 10 op voorstel van den heer de Jongeeen crediet van f 12000 toegestaan voor de uitwendige restauratie van het raadhuis, met bepaling, dat de gevels niet zullen worden afgebroken. De prins van Oranje heeft voor f 10000 deel ge nomen in de leeningdoor de afdeeling van „Eigen Hulp" tot zekerheidstelling voor comptabele ambtenaren opengesteld. Door het centraal comité der anti-revolutionaire partij is eene commissie bestaande uit de heeren de Geer v. Jutphaas, Gratama, Fabius, de Savornin Loh man, v. d. Hoop v. Slochteren en Keuchenius, benoemd om te adviseeren over de vraag in welken zin eene herziening der grondwet zou moeten tot stand komen. De gemeenteraad van Helmond heeft den heer J. v. Hasselt, te Rotterdam, vergunning verleend tot den aanleg van een stoomtramweg door de stad. Voor rekening van de reederij „De Blauwe Ster" te Rotterdam, is aan de werf der heeren Gebr. Pot, te Bolnesde kiel gelegd voor een buitengewoon hecht en sterk te bouwen door den heer P. Meijerexpert van het bureau Veritas, ontworpen stoomschip, dat be stemd is om dienst te doen als ijsploeg. In 1876 werd uit de kolonie Suriname stofgoud uitgevoerd tot eene waarde van 49,900, in 1877 van 407,059 in 1879 van f 679,914 in 1880 van 917,870. De Telephoonmaatschappij te Amsterdam telt reeds ongeveer 400 geabonneerden ofschoon zij nog niet ge reed is. De gemeenteraad van de Zijpe heeft tot vroed vrouw te S. Maartensbrug benoemd mej. E. Bakker, te Axel, en met 7 tegen 4 st. aan den onderwijzer Boorsma toegestaan om in het schoollocaal aan het Zand eene zondagschool te houden. De tegenstanders konden zich niet vereenigen met den orthodoxen geest, waarin door den heer Boorsma het bijbelsch onderwijs zou worden gegeven. Te Aalsmeer heeft een 23jarig paard voor de eerste maal geveuld. Het dividend der Nederlaudsche Bank over het boekjaar 1880-81 bedraagt f 143 per aandeelzijnde f 23 lager dan het vorige jaar. Mr. Joan Bohladvocaat te Amsterdamde ver taler der gedichten van Dante is door de Kon. Aca demie van Wetenschappen, Letteren en Schoone Kun sten in Belgie tot lid benoemd, en zulks tot vervulling der plaatsverleden jaar opengevallen door het over lijden van den hoogleeraar W. Vreede. Te 's Gravenhage wordt tusschen de Sumatrastraat en de Laan Copes v. Cattenburg eene straat aangelegd, welke door den eigenaar Transvaalstraat zal genoemd worden. Z. M. heeft benoemd tot minister-resident in Ja pan den heer v. d. Potthans nederlandsch consul daar te laude. Het dividend der Duinwatermaatschappij (Am sterdam) is bepaald op 26,70 per aandeel van ƒ240.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2