Bitutcnlanb groepen der linkerzijdeten einde te trachten eene meerderheid te verkrijgen. Inmiddels werd het tusschen Frankrijk en den Bey van Tunis gesloten verdrag be kend en dit niet verwachte feitwaardoor te Rome groote opschudding ontstonddeed het ministerie besluiten onmiddellijk zijn ontslag te nemen. Al thans Caïroli deelde zulks in de zitting der Kamer van den 14 mede, onder bijvoeging, dat de gebeurtenis sen in Tunis vrcréger aan de regeering aanleiding hadden gegeven tot eene verklaring die door haar gehandhaafd werd. Zij zou thans echter geene enkele interpellatie kunnen aannemen en bij den onzekeren stand der meer derheid achtte zij het noodzakelijk zich terug te trekken. Zij hoopte dat het volgende bestuur de aangevangen hervormingen zou voortzetten. De ministers zouden voorloopig op hun post blijven om de zaken gaande te houden en de Kamer zou nader bijeen geroepen wor den. De Koning nam het ontslag dadelijk aan en belastte Sella (den leider der rechterzijde) met de vor ming van een nieuw ministerie. De Koning sch'jnt echter ongeneigd te zijn toe te stemmen in eene ont binding der Kamer en zonder die ontbinding zou een conservatief ministerie weinig levensvatbaarheid bezitten. De taal der dagbladen bewijstwelken diepen indruk het sluiten van het verdrag tusschen Frankrijk en den Bey van Tunis in geheel Italië gemaakt heeft. De Bersagliere zegt bij voorbeeld dat de italiaansche re geering slechts door goedgeloovigheid gedwaald heeft en zulk een verdrag, na Frankrijk's verklaringen, niet verwacht ken worden. De Popoio Romano zegt, dat Italië zich in de zaak schikt; het wenscht, dat Frank rijk steeds voldoening over het gebeurde moge smaken en de dag ver af zal zijn waarop het zich evenzoo in zijn lot zal moeten schikken. De Riforma Crispi's orgaan wijst op de terugwerking welke het verdrag op Italië oefent. De mannen, die thans aan het be wind komen zullen rekening moeten houden met den toestand. Italië moet zich voorbereiden. Het wilde vrede maar tevens eer en veiligheid. OOSTENRIJK-HONG ARI JE. Bij de huwelijksvol trekking van prinses Stephanie van België met den Kroonprins, in de prachtig met gobelins uit het paleis versierde Augustijnerkerk hield de kardinaal-aartsbis schop van Praag eene korte toespraak. De bruid was gekleed in witte zijde met zilver geborduurd en rijk met kant bezetmet langen sleep op het hoofd had zij een diadeem van briljanten en een myrthen krans. De Keizer heeft bij gelegenheid van dit huwelijk 12 beurzen van f 300 gesticht aan de verschillende in richtingen van hooger onderwijs in het rijk en 331 veroordeelden kwijtscholding of vermindering van straf toegekend. RUSLAND. De ministers Melikoff, Abaza Nicolai en Giers namen hun ontslag nu uit het den 11 uit gevaardigde keizerlijk besluit gebleken isdat geen grondwet uitgevaardigd en het stelsel van willekeur en onrechtvaardigheid voortgezet zal worden. De uit den laatsten russisch-turkschen oorlog bekende generaal IgnatiefF, thans minister der domeinen, werd met de samenstelling van een nieuw ministerie belasten is reeds tot minister van binnenlandsche zaken, iu plaats van Melikoffbenoemd. Den 14, 's avonds te half acht ure overleed te Pe- tersburg, in den ouderdom van bijna 70 jaren, de generaal prins Peter van Oldenburgzoon van prins George van Oldenburg en de russische grootvorstin Gatharina Paulowna dochter van Keizer Paul. In het zuiden van dit rijk hebben weder herhaaldelijk vervolgingen vau Israëlieten plaats. Geschiedde die vervolging yoor eenigen tijd te Elizabethgradwaar zich thans 2 commissiën hebben gevormd de ééne samengesteld uit Israëlieten en de andere uit Christe nen om de beroofde en mishandelde personen te hel pen thans is te Kiew de geheele isratdietische wijk Podol genaamd, verbrand, waardoor aanzienlijke schade (men spreekt zelfs van miljoenen) veroorzaakt is. De straten zijn inmiddels door militairen bezet en ongeveer 1800 personen werden gevangen genomen De gemeen teraad was bijeen gekomen om te beraadslagen over de middelen ter voorkoming van verdere rustverstorin gen. Ook te Jereminka en te Ananjeff werden den 10 en 9 eenige aan israölieten behoorende huizen ver brand en vernield. Dezer dagen werd te Petersburg in hechtenis geno men de zeeofficier Suchanoff, die gezegd wordt de medeplichtige te zijn geweest van den huurder van den melkwinkel te Petersburg in de kleine Tuinstraat, waar de mijn gegraven was. TURKIJE. De Sultan ontving van den Keizer van Oostenrijk uit dankbaarheid voor de ontvangstden kroonprins gedurende zijn verblijf in Palestina bereid het grootkruis der St. Stefanus-orde in briljanten. De fransche gezant had aan de Porte nog nader verklaard dat het zenden van één enkel turksch oor logsvaartuig naar Tunis reeds als eene oorlogsverkla ring zou beschouwd worden. De Porte zal waarschijnlijk den 17 aan hare verte genwoordigers in het buitenland een schrijven verzenden, waarin plechtig opgekomen wordt tegen het verdrag door Frankrijk den Bey van Tunis onder bedreiging van militaire macht ontrukt. Hierin zal verder verklaard worden, dat de Bey niet gerechtigd was een staatkun dig verdrag te sluiten zooals blijkt uit haar besluit van 1871. Zij zal de geldigheid van dit verdrag dan ook niet erkennen. BULGARIJE. De Porte heeft aan den Yorst in lichtingen gevraagd over de verklaringen, in de onlangs door hem uitgevaardigde proclamatie afgelegd, daar het voornemen bestaat over de laatste gebeurtenissen met de mogendheden van gedachten te wisselen. De in de grondwet verlangde veranderingen schijnen hoofdzakelijk hier op neer te komen vermindering van het aantal afgevaardigden uitsluiting van ambtenaren uit de wet gevende macht en vermeerdering van het aantal afge vaardigden door den Yorst te benoemen.' ZUID-AFRICA. Het gerucht, dat een gevecht tusschen Moresia en Moeababeide hoofden van Kaf ferstammen plaats had, is bevestigd. Laatstgenoemde, zeer bevriend met de boeren werd den 1 in de nabij heid van Lichtenberg geducht geslagen, waarna Kronje met 500 dadelijk opgeroepen transvalers hem ter hulp snelde. De koninklijke commissie besloot naar aanlei ding dezer gebeurtenis een engelsch officier naar Lich tenberg te zenden om te trachtenbeide partijen te overreden, zich van verdere vijandelijkheden te onthouden. De berichtgever van de engelsche Standard acht den toestand in de Transvaal ernstig en vreestdat de en gelsche troepen haar zullen moeten bezetten. De leden der koninklijke commissie zullen zich den 21 te Pretoria bevinden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Door de regeering zijn wetsontwerpen ingediend tot wijziging van hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1880 tot wijziging van art. 13 der wet van 21 Dec. 1861 (regelende de samenstelling en bevoegdheid van den Raad van State)ten doel hebbende om voortaan de afdeelingen van den Raad van State niet meer uit een afwisselend, maar uit een vast personeel van leden te laten bestaan. De regeering heeft de tweede alinea van art. 28 der drankwet, om te gemoet te komen aan de belangen of rechten der tegenwoordige tappers thans vervangen door de volgende bepaling„Zoolang zij niet van bestem ming zijn veranderd kan voor de localiteiten, waarin op 15 Mei 1881, zonder strijd met wet of verordening, *0 sterke drank wordt verkochtdeze vergunning, tenzij in de gevallen bij art. 3, nummer 3, 5, 6, 7, 8, 10 en 1L niet geweigerd worden a. aan hem die op voor meld tijdstip daarin het bedrijf uitoefende zoolang hij leeftb. aan anderen gedurende de eerste 20 jaren na voormeld tijdstip. Na 1 Mei 1884 wordt echter de ver gunning geweigerd aan hem, die voor zich zelf of voor een zijner huisgenooten verkeert in het geval van art. 3 nummer 9". De heer de Jong verklaarde den 16, tegenover deze concessie zijn amendement op art. 2 niet te kunnen intrek ken. Na langdurige discussie is dit amendement verwor pen met 48 tegen 24 en dat van den heer Bergsma met 52 tegen 16 stemmen. Daarentegen is met 38 tegen 34 stemmen aangenomen eendoor den minister van justitie na de overneming van het amendement-Roëll onnoodig geacht, amendement van den heer v. Gennep, om na de tweede zinsnede van art. 2 in te voegen „Vergunningen boven het vastgestelde maximum kunnen in bijzondere gevallen door B. en W. eener gemeente na machtiging van Ged. Staten worden verleend bij gemotiveerd besluit, in de Staats-Courant te vermelden. Zij [de huizen waar sterke drank verkocht wordt] wor den zoodra zich daartoe de gelegenheid voordoet binnen de grenzen van ^het maximum teruggebracht." Dus gewijzigd is het artikel aangenomen met 60 tegen 11 stemmen. Het polderbestuur van Schagerwaard heeft den 10 besloten aan het verzoek van het polderbestuur van Valkoog te voldoen om n. 1. met zijn stoomgemaal ook den polder Valkoog, ongeveer 500 bunders groot, van het overtollige water te ontlasten en wel tegen eene uitkeering van f 1000 's jaars. In de vergadering van het departement Hoorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 11 Mei gehou den is namens het hoofdbestuur de zilveren medalje uitgereikt aan W. Noorman timmerman wegens 40- jarige dienstvervulling bij één patroon. Tot 12 Mei beliepen de bij het Harting-comité ingekomen of toegezegde gelden f 48,514. Tot bestuur ders der nieuwe vereeniging voor Zuid-Africa zijn ver kozen de heeren D. Cordes mr. W. Heineken prof. A. Kuyper, M. A. Perk prof. N. G. Pierson en mr. J. Wertheim te Amsterdam mr. W. H. de Beaufort, A. J. Blijdenstein prof. J. T. Buys, prof. C. H. D. Buys Ballot H. Muller, mr. A. v. Naamen v. Ernnes en mr. W. J. bn. v. Weideren Rengers- Nog een be stuurslid uit Amsterdam en een van elders moeten be noemd worden. De urker visschers, die in de vorige week de op varenden van het in de Zuiderzee gezonken vaartuig van schipper Niemeijer gered haddenhebben vervol gens, tegen eene bedongen som van f 400, het vaar tuig gelicht en in de haven van Urk gebracht. Zij namen toen genoegen met eene nieuwe overeenkomstwaarbij genoemde som tot f 150 verminderd werd, en toen de schipper den 13 naar Zwartsluis zou terugkeeren, heb ben zij hem ook dit bedrag weder ter hand gesteld. De gemeenteraad van Wisch heeft den 13 met 5 tegen 4 stemmen besloten voor f 200,000 deel te nemen in het grondkapitaal voor den aanleg van den spoorweg Winterswijk-Zevenaar; hiermede is het laatste struikelblok dat de totstandkoming in den weg stond, weggeruimd. Den 14 zijn in de Watergraafsmeer, door het omvallen van eene lamp, afgebrand huis (bewoond door 2 arbeidersgezinnen) en schuur van W. Hoogenhoud waarbij 1 paard, 1 koe en 1 hond het leven verloren; slechts [eenige weinige meubelen zijn behouden. Alles was verzekerd. Den 16 is te 's Gravenhage de tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters geopend. Prins Frederik en de prinses v. Wied bezochten haar reeds den 15 prinses Marianne den 16. Door de Holl. Spoorwegmaatschappij is den 16 te Amsterdam aanbesteed het bouwen van 6 steenen bruggen met ijzeren bovenbouw in den spoorweg tus schen Warmond en den Haag, ter vervanging der bestaande bruggen. Minste inschrijver was de heer H. Wienhovente Schiedam voor 35,800. Het stoomschip „Stella" is den 16 van Amsterdam naar Nieuw-York vertrokken met 639 landverhuizers en eenige le en 2e klasse passagiers. De harlinger stoom boot had den vorigen avond ongeveer 250 der" landver huizers uit het noorden aangebracht. Van den stoomtramweg Leiden-Haarlem is den 16 het gedeelte Leiden-Hillegom voor het verkeer geopend. Den 16 is door B. en W. van Amsterdam aan besteed het maken van eene tweede bad- en zwemin richting, in de Dijksgracht, waarvoor het minst werd ingeschreven door den beer B. v, d. Weerden voor 17 980. De nieuw gebouwde school der doopsgezinde ge meente te Haarlem aan het Groot-Heiligland is den 16 in tegenwoordigheid van vele genoodigden plechtig geopend. De Utrechtsche Schouwburgvereeniging heeft den 16 herbesteed het verbouwen van den schouwburg op het Vreeburg, waarvoor minste inschrijver was de heer A. C. Vink a f 70,980. Bij de herv. gemeente te Zijpe is beroepen ds. J. Bruining Jz., van Rockanje bij die te Grijpskerke Walcheren) de candidaat J. C. v. Schelven, van Beverwijk. De leening voor het kapitaal van f 425 000 voor den stoomtramweg Hoorn-Enkhuizen is niet door de hulp van de Westfriesche Crediet- en Depositobank vol- teekend, maar zal binnen kort door het bankiershuis Leembruggen, Guepin en Muyskente Amsterdam, worden uitgegevenwel is de steun van genoemde bankinstelling verzekerd h maar overigens blijft de finan- ciëele hulp van alle belangstellenden en belanghebben den voor het tot stand komen der zaak een stellig ver- eischte. Het ledental van het Nederl. Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen is in 1880 met 146 verminderd. De Prinsentuin te Leeuwarden zal aanmerkelijk verfraaid en met een nieuwe muziektent versierd worden. Bij de Algemeene Watersnoodcommifesie is nog ingekomen f 1464, waaronder f 376, bijeengebracht door onzen consul te Luiken f 300 als gedeeltelijke op brengst eener loterij van jonkvr. v. S. te Utrecht. Door den senaat van het leidsche studentencorps is besloten een adres aan de le Kamer te richten, met verzoek het wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs betreffende de collegegelden te ver werpen. Het gemeentebestuur van Barneveld heeft zich naar aanleiding van de groote schade, veroorzaakt door heidebranden aldaar te Stroo en Kootwijktot den commissaris des Konings gewend, met dringend verzoek, dat maatregelen tegen heidebranden zullen worden genomen. Door stemgerechtigden der herv. gemeente te de Rijp zijn de kerkelijke benoemingen niet weder aan een kiescollege maar aan den kerkeraad opgedragen. Te Egmond aan Zee is de opdracht voor 10 jaren aan den kerkeraad geschied. Bij de commissie te Batavia voor de zaak der transvaalsche boeren was half-April reeds meer dan f 6000 ingekomen. Te Leeuwarden zullen in alle scholen der gemeente de gymnastiek en het teekenen onder de leervakken, worden opgenomen. Een voormalig militair, met name Griensveen heeft een brandbrief' geschreven aan den staatsraad B,, te 's Gravenhage. Daar bij zelf antwoord kwam balen en de policie gewaarschuwd waswerd hij spoedig gearresteerd. In de drentsche gemeente Emmen zijn weder 4 behuizingen afgebrand. Ds. J. v. "Waning Bolt, predikant bij de herv. gemgente te Nes op Ameland heeft voor het beroep naar Oosterend op Texel bedankt. De onlangs overleden heer N. Pruimers, chef der firma Doyer en Pruimers, te Zwolle, die reeds bij zijn leven ten koste van 150,000, een gebouw met wo ningen voor onvermogenden had gestichtheeft aan verschillende liefdadige instellingen belangrijke legaten vermaakto. a. aan de armen der gemeente 10000. Ook zijn dienstdoend personeel heeft hij goed bedacht: een der dienstboden bekomt f 200j en levenslang een weekgeld van 10, de boekhouder en de meesterknecht krijgen ieder f 1200, de 16 pakhuisknechts ieder 100. Bij den penningmeester van het badhuis voor min vermogenden te Zandvoort is van een onbekende eene gift ontvangen van f 2000. Ook uit Utrecht is een adres ten gunste der drank wet, onderteekend door de besturen van een groot aan tal instellingen van liefdadigheid kerkgenootschappen, maatschappijen enz., aan de 2e Kamer gezonden. Aan het hoofdbestuur der Maatschappij van Land bouw Tuinbouw en Veeteelt in het arrond. Breda is voor 1881 een Rijks-subsidie van f 650 verleend ten behoeve van het door die Maatschappij te geven land- bouw-onderwys. Het advies van B. en AY. van Rotterdam op het adres van den heer C. v. Andel en 959 andere inge zetenen tot afschaffing der kermis strekt om niet aan het geuit verlangen te voldoen. B. en W. meenen dat, door telkens op nieuw de afschaffing der kermis ter sprake te brengen haar vervaldat van lieverlede reeds kon worden opgemerktniet bevorderd wordt en datal trekt de gemeente de verordening op de jaarmarkt in op particuliere terreinen en in particu liere inrichtingen de gelegenheid tot het geven van ver makelijkheden zal blijven bestaan. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van't Algemeen zijn gekozen de heeren H. de Veer, mr. H. P. G. Quack en J. R. de Kruyff. Bij de aflevering der lotelingen voor 1881 te Groningen bleek dat van 747 die ingelijfd moesten, 36 ontbraken. Hiervan hadden zich 25 naar America begeven wat 4 hunner betreft slechts een paar dagen te voren. Door den ondernemer AY. C. Thijssen aan den Helder is eene omnibusdienst geopend tusschen de aan legplaats der Texelsche Stoombootmaatschappij en het station van den spoorweg. De dienst belast zich be halve met het vervoer van passagiersl, ook met de be zorging van goederen tot een gewicht van 25 ponden.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2