No. 60. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V111J D A G FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën (EXficiccJ (Scbeclfc. Nationale Militie. ftuitenlatib Schets uit het amerieaansche volksleven. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. OPROEPING VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de hier wonende verlofgangers van de militie te land, die vóór 1 April 1881 in het genot van onbe paald verlof waren gesteldonverschillig tot welke ligting zij behooren, om zich op Donderdag, den 16 Juni dezes iaars des voormiddags te 9 ure, te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Com missaris te worden onderzochtgekleed in uniform, en voorzien van al de door hen van het korps medegebragte kleedin"- en equipementstukken benevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Mei 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter atgemeene kennis dat het kohier der plaatselijke directe belasting alhier, over de dienst van 1881 op 18 Mei jl. door den Raad vastgesteld overeenkomstig art. 265, 4* lid, der gemeentewet op nieuw ge durende acht aagen, ingaande 20 Mei e.k ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter lezing is nedergelegdbinnen welken tijd daartegen bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in be- roep kan worden gekomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Mei 1881. p»e Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter voldoening aan art. 54 der gemeentewet ter alge- raeene kennis dat in de vergadering van den gemeenteraad van 18 Mei il. benoemd zijn tot leden der vaste commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen voor 1881, in vervanging van den heer P Bruinvis de Lange, uit hun midden tot voorzitter aangewezen en van den heer J. M. F. Wellandie wegens verandering van woonplaats zijn ontsjag als lid van den Raad heeft ge- nomencte neeren C. Bosihbq en H. J. Bruinvis. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT, Mei 1881. j)e Secretaris, NUHOUT van der VEEN. PI ETER OOSTWOUDER, laatste woonplaats Zuid- en aan°teSmeTdMr' VerZ°°bt ZiCh ter ge™ente-secretarie Schutter Inschrijving op Dingsdag en Donderdag gedurende deze maand, van des middags 12 tot des namiddags 2 ure. •BELG-IE. Minister Frere-Orban antwoordde den lb m de Kamer op eene vraag van den heer Goblet, dat hij noch rechtstreeks, noch zijdelings, eenig voorstel van het Vatikaan ontvangen had om de diplomatieke betrekkingen met Belgie weder aan te knoopen. DOITSCHLAND. Den 1G beraadslaagde de rijksdag verder over het wetsontwerp betreffende de tweejaar- lijksche begrooting en den vierjarigen zittingtijd van de leden en handhaafde met 147 tegen 132 stemmen de bij de tweede lezing genomen beslissing, om den rijksdag elk jaar in October bijeen te roepen. Minister Bötticher had vooraf, uit naam van den bondsraad, verklaard, dat deze zich met die beslissing niet kon ver eenigen. De 'vierjarige zittingstijd werd met 155 tegen 12/ stemmen aangenomen. Bij de stemming over het wetsontwerp in zijn geheel werd het met bijna algemeene stemmen verworpen. Verder werd een besluit aange nomen waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken van eene vaststelling der rijksbegrooting vóór die van de begrootingen der verschillende Staten. ENGELAND. Volgens de Times zond het engelsehe ministerie eene vriendschappelijke nota aan Frankrijk over de plannen ten aanzien van Bizerta. De fransche minister van buitenlandsche zaken antwoorddedat de fransche regeering niet voornemens was zich te belasten met eene uitgave van 75 miljoen gulden, welke voor de verbetering der haven van Bizerta vereischt werd. F rankrijk telde reeds onder zijne onderdanen 2,500,000 Arabierendie steeds tot oproer geneigd warenen dacht er niet aan, om dit getai met 1,600,000 tunesisehe Arabieren te vermeerderen. Zonder zich volstrekt voor de toekomst te verbindenkon Frankrijk toch de ver zekering geven dat het volstrekt niet voornemens was Tunis in te lijven. Hij hoopte, dat Engeland aan zijne verzekeringen geloof zou schenken. Gladstone moest den 17 het bed houden. IIooGEEHtris. Den 13 werd door een lid de aandacht der regeering gevestigd op de in de laatste weken we der gedurig voorkomende misdaden door voorstanders van net landverbond gepleegd en op de geringe uitwer- jg die de onlangs uitgevaardigde dwangwet tegen de verwachting in gehad heeft. Naar zijne meenin- regeering niet krachtig genoeg op woonden vee overheidspersonen in Ierland te ver van het mid- enpunt hunner districten was hun aantal te gerinm en moest de politie meer aangemoedigd en gehandhaafd worden. De regeering antwoordde dat zij moest toe- stemmen dat in de laatste weken weder meer misdrij ven gepleegd waren waardoor zij zeer te leur gesteld wasdoch dat zij omtrent verder te nemen maatrége- en mets kon zeggen zij zou de gegeven wenken ern stig overwegen en in ieder geval de wet krachtig handhaven. Sommige leden drongen op de ontbinding van het landverbond aan waarin andere weder geen nut zagenomdat er dan geheime genootschappen zouden ontstaan. De minister van koloniën beloofde in die zittingdat het bekende schrijven van den transehen minister van buitenlandsche zaken over Tu nis overgelegd zou worden. Zoowel dat schrijven als Frankrijk s staatkunde ten aanzien van Tunis werd reeds door het lid de la Warr streng afgekeurd. Door deze gebeurtenis maakten wij kennis. Johnny, die niets had van een zwijgenden philosoof, liet niet na mij uit zijn schat van ondervinding eenige nadere bizonderheden te doen hooren over amerieaansche slangen m het algemeen en de mocas in-slang in het bizonder. ener bekende hij mij, dat mijn duitsch dubbelloops achterland jachtgeweer reeds lang zijne bewondering had pgewekt. „Zulk een vreemd ding bestaat er in de vrije staten met verklaarde hij. Daarop volgde natuur lijk het vriendelijk maar dringend verzoek hem het geweer eens te leenen opdat hij in staat zou zijn zulk een vreemd, bmtenlandsch product zelf eens te beproeven. Ik stond hem dat gaarne toe en hij amu seerde zich den geheelen dag met, onder den zwaren schiften eekhorentJes uit de boomen te Des avonds, toen hij mij het geweer terugbracht, kon hij toch met nalaten mij zijne afkeuring er over te kennen te geven omdat tietnaar zijne meening aan ontelbare gebreken leed en voor menschen als hij ten eenenmale onbruikbaar bleek. Vooreerst was het veel te licht geen wonder! ik had moeite om het zijne aan den schouder te brengen, verder was de loop te kort en het vizier te fijn. De groote patronen wekten zijn verontwaardiging en de draagriem scheen hem volkomen overbodig toe, zoo niet hinderlijk. De grootste tout van het geweer lag echter in de uitwendige makelij. „\oor Europa kan zulk eeu wapen wel dienstig zijn maar voor het gebruik in de wouden is het te fijn meende Johnny „veel te fijn men was haast bang om het aan te vatten." Kortom, hij zette mij zijne bezwaren wijdloopig uiteen waarbij hij niet verzuimde de m t oog loopende voordeelen van zijn eigen „schiet- stok beter naam verdiende zijn geweer wezenlijk met zoo breed mogelijk uit te meten die volgens hem een model-wapen voor een farmer was. Zijn buks verzekerde hijkou overal tegenmen kon er even goed mee slootje springen als schieten. Nu, goed be schouwd moest ik hem dit toegeven, want na de ruwe behandeling, die zijn wapen in de laatste jaren bleek te hebben ondergaan, was er inderdaad niets meer aan te bederven. Daar ik meende Johnny erkentelijk te moeten zijn voor zijn aardige manier van pratenschonk ik hem een oud jachtmes een waardige tegenhanger van zijn hoogvereerde buks, hetgeen mij dadelijk zijn vriendschap deed verwerven. Nadat hij 't op een kolossalen slijp steen ferm had aangezet en zorgvuldig door middel van een vijl de pareerijzers had verwijderd, die hem lasti- en overbodig voorkwamen verklaarde hij het mes voor het beste dat tusschen de Mississippi en de Rocky- Mountains te vinden was. Aldus hadden wij tot wederzijdsche tevredenheid vriendschap gesloten. Des avonds zaten wij gewoonlijk op een groot blok hout aan het haardvuur, dat tevens voor verlichting diende en praatten dan over koetjes en kalfjes. Johnny was niet ongevoelig voor een hand vol tabak en kraamde als men op dergelijke manier zijn tong had los gemaaktalle wijsheid uitdie hii in zijn leven had opgedaan. Na al het voorafgaande zou een oppervlakkig lezer rneenen, dat Johnny, bij zijne geringe behoeften in zijn engen krmg, volkomen gelukkig was, doch hij zal spoedim vernemen even als ik 't ontdekte tot mijn innig Jeed°- wezen, dat ook aan dat zorgeloos natuurliart de worm van een geheim verdriet knaagde. Enkele toevallige woorden maakten er mij opmerkzaam op. Eerst meende ik, dat hij op het eene of andere mooie buurmeisje verliefd zou zijn of heimwee had naar het woeliger le- Lagerhuts. In eene der laatste zittingen werd nog besloten tot de oprichting van een afzonderlijk minis terie van landbouw en koophandel. Minister Gladstone verklaarde den 16 in den loop der beraadslaging over de tweede lezing der iersche landwetdat de regeering van de aanneming dezer wet eene kabinetszaak maakte. Mochten de conserva tieven na die verwerping soms aan het bewind komen, dan zouden zij verplicht zijn een ontwerp van nog ver dere strekking in te dienen. De regeering verzette zich niet tegen alle amendementen maar aan het be ginsel der wet kon zij niets veranderen. Den 17 verklaarde de onder-minister van buitenland sche zaken dat de fransche regeering verzekerd had dat de door buitenlanders in Tunis verkregen voorrech ten door haar op geene wijze aangerand zouden worden. FRANKRIJK. De heer Boysset bracht den 16 uit naam der betrokken commissiein de Kamer ver slag uit over het wetsontwerp Bardoux tot wederin voering van het stemmen bij groote kiesdistricten. Den 19 wordt het in behandeling genomen. ITALIË. Berichten uit Parijs, die de aftreding van het ministerie Cairoli in verband brachten met een weigerend antwoord, dat dit ministerie ontvangen zou hebben van sommige mogendhedenwaaronder in de eerste plaats Duitschland, omtrent een aan de mogend heden gedaan voorstel tot bet houden eener conferentie over de zaken van Tunis, worden tegengesproken door de Norddeutsche Zeitung, die beweert, dat te Berlijn zulk voorstel niet gedaau is. Ook de Diritto ontkent dat dit voorstel gedaan is. vr 'if f'- HHONGARIJE. Het hongaarsehe Vo kshuis nam den 16 met groote meerderheid van stemmen het wetsontwerp betreffende een spoorwem van Pest naar Linz aan. In het oostènrijksche Huis der afgevaardigden werd den 16 door den minister van onderwijs eeu wetsont werp ingediend tot stichting eener Ozechische hooge- schoolen een waarbij de noodige gelden voor die school worden aangevraagd. RUSLAND. Volgens den berichtgever der Köln. Zeitung was het door den Keizer in de vorige week uitgevaardigde manifest aan graaf Loris Melikoff zelfs eerst bekend geworden op den dag der afkondiging. Onmiddelijk begaf hij zich per extra-trein naar Gatschina tot den Keizer en de toen ontvangen verzekeringen deden hem besluiten nog aan te blijven doch toen hij kort daarop plotseling bevel ontving het in den minister raad genomen besluit omtrent de vermindering der af koopsom voor de landerijen der voormalige lijfeigenen met openbaar te maken en alle dadelijk aangewende pogingen om de intrekking van dat bevel te krijgen mislukten verzochten bij en zooals reeds gemeld is, de ministers van financiën en oorlog hun ontslag. Wekte dit ven der steden, maar niets daarvan. Naar geld of goed ot genot streefde hjj niet. Eindelijk kreeg ik het er uit Johnny leed aan de gevolgen van onderdrukking van zijn vrijheidsgevoel. Nieuw Boston is namelijk eeu plaats van ongeveer twintig blokhuizen die op een heuvelmidden in de eindelooze wouden gelegen zijn en wier getal bewoners ongeveer tachtig tot negentig bedraagt. Deze omstan- 5, deed Johnny geiooven, dat hij zich in eeu groote stad bevond en dat het daar voor een mensch, die ook maar t minste gevoel van vrijheid in zich omdroeg, ten eenenmale onmogelijk was te leven. Op een avond toen wij weer bij het vuur zaten, en te zamen mijn tabak rookten, roerde hij dit punt aan. Nadat hij een poos nadenkend in het vuur me staard en eenige malen er in gespuwd had dit was zijn eigenaardige manier van doen, als hem iets op 't hart lag, waarmee hij niet best voor den dag durfde komen begon hij onverwacht „Ik moet wegSir!" zeide hij beslist, op een toon, als iemand die met een paar woorden over het lot van duizenden beschikt. „Waarom en waarheen?" vroeg ik verbaasd. „Naar het westen Sir Ik houd het hier niet lan geruit, bij mijn ziel niet, het gaat niet langer zoo Naar het westen kon ik niet nalaten met verwon- dering te herhalen daar ik tot nu toe in den waan verkeerdedat we ons in Nieuw Boston westelijk ge noeg bevonden om te geioovendat er verder west waarts voor een mensch, die nog eenige waarde aan zijn 'even hechttegeen herbergzaam plekje meer be stond. Ik deelde hem dan ook mede hoe ik hierover dacht. Johnny zag mij een oogeublik met zijn scherpe oogen verachtelijk aan alsof hij zeggen wilde „Wat begrijpt gij daarvan Voor hem begon namelijk het westen eerst by de Hocky-Montains. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1