m No. 62. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. WOENSDAG 25 M E I. FEUILLETON. itcpublikclnsche hofetiquette. Prijs der gewone Advertentiën Wegens den Hemelvaarts dag zal geen "V rydagsche Courant worden uitgegeven. ©Ifictccl (Befceclte. ftuitenlanb. Hh«UHSCUI COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het kohier van het Patentregt over het 4®. kwar taal der dienst 1880/81, op 20 Mei 1881 door den Heer Provin cialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland exe cutoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatig heid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar Het Hoofd van het Bestuur voornd., 23 Mei 1881. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij den 17 Mei 1.1. besloten hebben met afzonderlijke stembilletten de verkiezing voor een lid van den raad, in plaats van den heer J. M. F. Wellan van hier vertrokken gelijktijdig te doen plaats hebben op 19 Juli a.s., met de verkiezing van raadsledenin vervanging van hendie periodiek aftreden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Mei 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van heden gunstig hebben beschikt op het aan hen ingediende verzoek van P1ETER VIS vleeschhouwer alhier, om vergun ning tot het oprichten van eene slagerij in eenen stal achter het perceel aan de Paardensteegwijk B, No. 12. Alkmaar, 24 Mei 1881. A. MACLAINE PONT De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, dat eene derde sup- pletoire begrooting dienst 1880gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de secretarie ter lezing is nedergelegd en in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 24 Mei 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P. VOORN Jz., laatste woonplaats Zwolle, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. Wie meenen zoudat in het „Witte Huis", te Washington, de woning van den President der Ver- eenigde Staten van Noord-America alles op democra- tisch-republikeinsche manier toegaat en dat uit dit verblijf alle étiquette verbannen is zou zich schrome lijk vergissen. Al is de eerste uitvoerende macht in America slechts een „Koning in den rok", zooals hij vaak door het volk wordt genoemd, toch gelden in zijn huis allerlei regels, die zeer na overeenkomen met die, welke in vorstenhuishoudingen zijn voorgeschreven. Vóór de vestiging van het noordelijke vrije statenverbond waren de verschillende hoofdsteden de zetels van even zooveel gouverneur-hofhoudingenwaar met goud ge borduurde en gestikte uniformen en kostbare dames toiletten schitterden en toen na afloop van den vrij heidsoorlog de vraag: „republiek of monarchie?" eindelijk ten gunste van de eerste beslist en generaal Washington tot president verkozen was verviel wel de koninklijke praalvertooning maar geenzins de koninklijke etiquette. De „vader des vaderlands" had eene streng aristo cratische opvoeding genoten hoezeer hij ook in staat kundige begrippen met hart en ziel de republikeinsche zienswijze was toegedaan en toch was zoolang hij aan de spits der regeering stond in zijn huis alles wat naar democratische gelijkheid zweemdestreng verbo den. De zetel der regeering was in de eerste jaren der republiek Nieuw Yorken daar waar kort te voren de engelsche aristocratieofficieren en burger lijke ambtenaren den toon aangaven richtte George Washington een republikeinsch hof in, zooals de toen malige bewoners het met zekeren trots uitdrukten. Met gepoederd hoofdkorten broek en schoenen met ges- DUITSCHLAND. De commissie uit den rijksdag in wier handen gesteld waren de 1681 adressen betref fende het burgerlijk huwelijkte samen met 150000 handteekeningenwaaronder L642 adressenwaarin op afschaffing of wijziging der daarop betrekkelijke wet wordt aangedrongen heeft met 13 (liberalen en vrij- conservatieven) tegen 11 (conservatieven en centrum) stemmen besloten voor te stellen omtrent die adres sen over te gaan tot de orde van den dag. De min derheid wilde den rijkskanselier verzoeken de adres sen in overweging te nemen. Het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije kwam den 23 des morgens te Berlijn tot standdat met Zwitserland zou des avonds in orde komen. ENGELAND. Bij de aanneming van de tweede lezing der iersche landwet door het Lagerhuis met 352 tegen 176 st., stemden van de 103 iersche leden slechts 7 tegen. Er waren echter verscheidene afwezigwaaronder Par- nell met zijne 28 aanhangers, die vóór de stemming zich verwijderd hadden. 20 Home-rulers en 13 iersche conservatieven stenden voor. Slechts één engelsche conservatief stemde voor. Lagerhuis. Den 20 vroeg hee lid Lawson toen een nieuw gekozen lid den eed zou afleggen, aan den voor zitter, dien heer niet toe te laten, zoolang het Huis zich niet had laten voorlichten door eene afzonderlijke com missie of op andere wijze omtrent de godsdienstige ge voelens van dat lid en zijne denkbeelden over de hei ligheid van den eed. De conservatieven maakten, toen dat lid sprak, zulk een geweld, dat men hem niet ver staan kon ook de voorzitter nam van zijne pogingen geen notitie en de eed werd afgelegd. Lawson wilde toch gehoord worden en stelde de verdaging van het Huis voor, om het recht te hebben tot het voeren van het woord en betoogde toendatnu het Huis door zijne houding jegens Bradlau^li C3r,e nieuwe godsdien stige inquisitie in het leven had geroepen, die inquisitie onpartijdig moest worden toegepast. Yan daar zijn voorstel om een onderzoek in te stellen naar de gods dienstige gevoelens van het nieuwe lid. De voorzitter antwoordde, dat zoo Bradlaugh zich indertijd niet vooraf omtrent den eed had uitgelaten en hij zich tot het afleggen van den eed had aangemeldhij hem even zeer zou hebben toegelaten Ook minister Gladstone toonde aan, dat beide gevallen niet gelijk stonden. ERANKRIJK. De Senaat verkoos den 21 tot leden voor het leven Victor Lefranc en Henri Didier met 151 en 148 stemmen tegen 99 op generaal Rivière en 86 op Clérij. Het aangenomen wetsontwerp tot invoering van groote kiesdistricten voorgesteld door den heer Bardouxbe paalt dat elk departement kiest het aantal afgevaar digden naar de daarbij gevoegde tabel, in de verhouding van 1 op elke 70000 inwoners. Elk onderdeel van 70000 wordt in rekening gebracht. Elk departement vormt één kiesdistrict. Niemand wordt bij eerste stem ming verkozendie niet de volstrekte meerderheid heeft verkregen en wanneer niet het getal op hem uitgebrachte stemmen gelijk staat aan een vierde der ingeschreven kiezers. Voor Algerie en de koloniën blijft de tegenwoordige toestand behouden. In eene overgangsbepaling wordt gezegd dat elk departement bij de aanstaande algemeene verkiezingen ten minste hetzelfde aantal vertegenwoordigers als tot dusver zal hebben. Laatstgenoemde op het laatste oogenblik aan het ontwerp toegevoegde bepaling deed het aantal voor standers zeer toenemen. Was deze bepaling achterwege gebleven dan zou menigeen opgehouden hebben afge vaardigde te zijn en daarom tegen gestemd hebben. De krachtens deze wet te benoemen Kamer zal voor Frankrijk zelf 581 en met inbegrip van Algerie en de koloniën 590 leden tel'en. De ministers die tevens lid der Kamer zijn hebben zich bij de stemming ont houden overeenkomstig het vroeger genomen besluit om zich onzijdig te houden en dat door menigeen aan de regeering zeer euvel was geduid. Bij de aanbieding ter goedkeuring van het met Tunis gesloten verdrag aan de Kamer werd door den minister president tot toelichting o. a. nog gezegddat het eerlijk ten uitvoer gelegd, alle oorzaken voor tweedracht tusschen het regentschap en Frankrijk zou wegnemen. Het zou voor beide partijen van nut zijn als berustende op billijke grondslagen Frankrijk verkreeg daardoor de veiligheid aan de grenzen van Algerie en Tunis de weldaden van Frankrijks beschaving. Voor den Bey werden slechts gevoelens van welwillendheid gekoesterd en daarvan zou het bewijs gegeven worden mocht hij in zijn rechtmatig gezag of in zijne onafhankelijkheid bedreigd worden. Na de plechtige verklaringen der regeering kon over hare bedoelingen geen twijfel meer bestaan. Frankrijk kon over het sluiten van dit verdrag even tevreden zijn als trotsch op den moed en de vol harding van het legerwant daaraan en aan de voor zichtige en bekwame leiding der bevelhebbers was de spoedige voortgang te danken. De regeering meende het haar den 12 April geschonken vertrouwen door haar gedrag gerechtvaardigd te hebben. Het gematigde lid Engelhard is onlangs tot voorzitter van den gemeenteraad van Parijs benoemd. De meening, dat de strijd tusschen den raad en den prefect van politie thans verminderen zou is door de feiten niet bevestigd. Den 19 liet hij zich ten minste zeer scherp uit over den prefect Andrieux en verklaarde dat het bij de Kamer aanhangige wetsontwerp omtrent de pre» fectuur van politie den toestand nog verergeren zou. Den 21 nam de raad eene motie aan, waarbij de direc teur van onderwijs uitgenoodigd wordt de onderwijzers en de onderwijzeressen le verbieden, de kinderen naar de kerk of de leering te vergezellen. Uit het verslag van het verhandelde in de zitting der munt-bijeenkomst van den 19 blijkt, dat het besluit pen moest een ieder verschijnen die tot het republi keinsche hof en zijne feestelijkheden toegang had en het eenige in 't oog vallende onderscheid tusschen voorheen en thanswas de blauwe officiersuniform die de plaats van den engelschen rooden rok had in genomen. Deze hofétiquette is niet alleen gedurende de twee regeeringstijdperken van Washington maar ook onder zijne opvolgers bewaard gebleven totdat generaal An drew Jackson tot president gekozen werd. Jackson, de overwinnaar in den slag bij New-Orleans, was in geenen deele een man van étiquette. Hij had als jong advo- kaat, een gehuwde vrouw geschaakt, was met haar ge vlucht, en nadat de verlaten echtgenoot eene scheiding had bewerkt, wettig met haar getrouwd. Te New- Orleans had hij een paar dagen vóór den slag de krijgswet afgekondigdeen paar ontevreden burgers doen gevangen nemenen toen zekere Haleen rech ter zich op de habeas-corpus-acte beriep, liet hij hem eveneens in de gevangenis werpen. Nadat de Engelschen verslagen waren en New-Orleans gered was, veroordeelde hem diezelfde rechter Halwegens ongehoorzaamheid aan de rechterlijke macht tot een geldboete van duizend dollars, die hij zonder de minste tegenspraak betaalde. Jackson voerdeals presidentin Washington in het Witte Huis gebruiken en gewoonten in, die scherp bij die van het republikeinsche hof afstaken. Reeds op den dag toen Jackson de regeering aan vaardde, moet het in het Witte Huis erg zijn toege gaan indien ten minste de beschrijvingdie een tijd genoot zekere Story, daarvan geeft, niet overdreven is. „De meest verschillende elementen", zegt Story, „had den er toegang de beschaafdste lieden en de gemeenste kerels. Om den president te ziensprongen ze met hunne zware, smerige laarzen op de met zijde bekleede stoelen, onder het genot van een pruim tabak. Verver- schingen in soorten stonden gereedonder anderen vaatjes citroen-punch. Toen de bedienden deze drank begonnen rond te dienenstormde het gemeen op hen los. Men verbrijzelde de glazen; de punch dreef over den vloer. Ieder schreeuwde en tierdealles woelde wild dooreen. Het was aan de bedienden onmogelijk om door te dringen en de op den achtergrond geduldig wachtende heeren en dames eenige ververschingen toe te dienen. Eindelijk rolden de bedienden de vaatjes punch naar beneden den tuin in om de menigte daar heen te lokken. Het was een walgelijk, afschuwelijk too- neel de regeering van den „canaille-koning"was be gonnen." Onder Jackson's presidentschap schijnt het volk ook voor de eerste maal tot de nieuwjaarsreceptie het ge wichtigste feest aan het hof van Amerika toegelaten te zijnwaarbij hethoewel niet zoo verschrikkelijk als bij de regeeringsaanvaarding, toch ook niet malsch toeging. De president liet namelijk in een der zalen van het „Witte Huis," ten bate van hen die op den nieuwjaarsdag hem kwamen gelukwenschen, een reus achtige kaas neerzetten waarvan ieder naar believen zooveel hij wildekon afsnijden. Groote stukken van deze kaas kwamen op den vloer terecht, en werden onder de ruwe voeten der bezoekers op de prachtige tapijten van de zaal vertrapt. Maar niet alleen deze wjjziging in de zeden en ge woonten aan het republikeinsche hof onderscheidde Jack sons regeering van die zijner voorgangers; er werden ook storingen teweeg gebracht in het leven der hoogste kringen en zelfs een kabinetskwestie in het leven ge roepen alleen door den invloed eener vrouw. De pre sident had namelijk, ondanks het krachtig verzet zijner vrienden, met de hem eigen halstarrigheid zijn wil doordrijvende, een zeer ongunstig bekend staanden ma joor en advokaatCaton genaamd, tot minister van oorlog benoemd. Deze Caton had een vrouw beneden zijnen" stand gehuwdde dochter van een kastelein uit New-York, die zich door hare buitengewone schoonheid en voorname manieren onderscheidde en overal onder den naam „Pompadour" of „de Aarons-slang" bekend was. Natuurlijk werd zij door de echtgenooten der Rf Op i v

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1