No. 63*. Drie en tachtigste Jaargang. 18SÏ. ZONDAG 29 MEI. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën Jngezmtbun Stukken. Alkmaarsche begrafenissen* Buitenland Bimtenlanb. f ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM'. COS- TEE ZOON. In den laatsten tijd Mijnheer de Eedacteur, heb ik mij meermalen naar het kerkhof begeven wanneer een lijk ter aarde werd besteld meestal was het zuivere nieuwsgierigheid die mij naar die plaats dreefuieuws- gierigheid om te weten of enkele hoogst stuitonde za ken die ik bij begrafenissen had opgemerktwerkelijk Alkmaarsche gebruiken zijn of niet; tot mijn leedwezen bleek het mijdat zulks het geval is. ik wil hier niet spreken over de enorme begrafeniskosten hier. ter stede, dat punt is een enkele maal in uw blad aangeroerd en ligt voor het oogeablik niet op mijnen weg. Gij zult mij wel willen geloovenM. d. B.( wanneer ik zeg niet tot het schrijven dezer regelen gekomen te zijn door overmaat van teergevoeligheid de werkelijke reden zal u uit het schrijven zelve naar ik hoop dui delijk worden. Ziet men hier ter stede eea lijkstoet passeeren dan valt het dadelijk in het oog, dat het daarbij alles be halve plechtig toegaat of dat het er netjes uitzietdeftige aansprekers voorop, een tamelijk fatsoenlijke lijkkoets, daarop heb ik niets tegen. Maar dan de dragers, die vormen steeds het tragi-comische van den optocht en daarin zit het stuitendeeen zeker aantal mannen van allerlei houding en grootte., op de meest wonder baarlijke wijze bijeen gebracht, en die daar eenvoudig loopen met bet denkbeeld dat zij een buitenskansje hebben zijn degenen, die aan den tocht alle idee van deftigheid en plechtigheid ontnemen allen verschillend gekleed leveren zy een aanblik op zoo onaesthetisch en zoo weinig in overeenstemming als mogelijk met het doel waarvoor zij zijn bijeen gekomen en hebben zij de hoogst deftige lange mn.ntels aan die bij den een tot op den grond reiken en er bij den ander een halven meter van af zijn, dan wordt de zaak niet beter, want zoo ooit dan nu zien zij er ia die kleeding werkelijk bespottelijk uit.. Zoo goed en kwaad als het gaat komt men echter ter bestemder plaatse en nu begint de el lende eerst recht. Voor het uitnemen van de kist is het aantal der mannen te groot en zij beginnen met elkander .te verdringenwant elk toch wil het zijne praesteeren. Zijn eenigen er -eindelijk in geslaagd de kist in hacden te krijgen na heel veel moeitewant alles moet geleerd worden, te meer als men het ee- nigszins goed en voor anderen niet stuitend wii doen dan moet *die onder de luid gegeven bevelen van den aanspreker op de baar gezet wordenhetgeen niet gemakkelijk gaatomdat de werkende personen niet bij eikander bebooren en dus nooit goed samenwerken. Vooronderstellen wij dat de baar in orde is en daar door dus geec storend intermezzo geleverd wordtdan gaat de tocht eindelijk voorwaartsterwijl de bloed verwanten reeds lang aan het geopende graf hebben staan wachten, Ik stap heen over, de gelijksoortige vertooning, die afgespeeld wordt, wanneer de kiet van de baar af boven het graf wordt geplaatst om nog even op den achteruit loopenden aanspreker te wijzen, die de ondervindinglooze menscben tout bien que mal heen leidt over grafzerken tussehen paaltjes en andere hindernissen die bij den toeschouwer steeds de vrees voor eenig ongeval levendig houden. Ook wil ik niet spreken over de nederlatingwaarbij dikwijls het eene einde van de kist het andere de hslft van de diepte vooruit is, maar er nog even op wijzen, dat ook hierbij de zeer noodige aanwijzingen van den aanspre ker vernomen worden. Het slot echter is het erger lijkst van allesde -dragers toch rekenen zich meestal verplicht wat aarde in het graf te werpenhiervoor zijn de mantels echter onoverkomelijke bezwaren ze worden dus terug geslagenwaardoor ze hun doel missen en dan van achteren vastgehouden door den aanspreker of wien dan ook. Zulk apenspel is op een kerkhof walgelijk en niet minder hetgeen daarna ge beurt terwijl de familieleden reeds weder in de koet sen gestegen zijnmoeten zij wachtentotdat de laat ste scene is afgespeeld totdat de dragers ten aanzien van elkeen zijn betaald geworden. Zoo wordt iemand te Alkmaar begraven Gij zult begrijpen M. d. E,., dat ik hierop gewezen heb om te trachten daardoor een aanleiding te geven tot verbetering; het middel toch is niet moeielyk te vindenmaar men zal daarvoor .van een oud gebruik moeten afstappen. Het middel is ditwanneer een vijftienzestien tal fatsoenlijke mannen zich tot een soort van aansprekersgilde vereenigenen zich allen een fatsoenlijk, gelijkvormig en niet uitgemonsterd pak aanschaffenen de aanspreker, wie het ook zijn moge, maar steeds tot dat gilde behoorendeverplicht is de mannen van de vereenigingdie geen dienst als aan sprekers doenals dragers te gebruikendan heeft men binnen zeer korten tijd een corpsdat zijn vak verstaatwaarvan de leden steeds met elkander samen werkende elkander kennen en bij hunne bezigheden elkaar niet in den weg loopen maar ondersteunen dan zijn de commando's van hom die de leiding der begrafenis heeft overbodig en alles kan geregeld met orde en de noodige kalmte geschieden zoodat het onvermijdelijk onaangename van den kerkhoftocbt niet door soms lachwekkende maar steeds stuitende scènes wordt vermeerderd. Het ligt voor de hand dat dan ook de betaling op het kerkhof achterwege blijftde fatsoenlijke houding der aansprekers bij begrafenissen kan er ons borg voor zijn dat bij toepassing van het genoemde middel alles met den noodigen welstand zal geschieden. Voor de bespreking van bedenkingen die tegen zulk een regeling kunnen gemaakt wordenhoud ik mij aanbevolen voor eene kleine ruimte in een van uwe volgende nummers. H. W. WA ALE WIJN. ITALIË. Farini werd den 23 door den Koning met de samenstelling van een ministerie belast. Hij wei gerde echter om gezondheidsredenen. Het nieuwe ministerie zal bestaan uitBepretis voorzitter en binnenlandsebe zaken Maglianifinan ciën Zanardellijustitie Baeaariniopenbare werken; Bacellionderwijs Bertilandbouw Mezzaes oorlog; Martinimarine. Het ministerie van buitenlandsche zaken is nog onzeker. EUSLAND. De Keizer ontving den 23 eenige af gevaardigden uit de israelitische gemeente te St. Pe- tersberg ten gehoore. Hun aanvoerderbaron Günz- berg, hield eene toespraak, waarin hij den Keizer dank zeide voor de tot dusver verleende bescherming en de israëlieten ook verder in zijne bescherming aanbeyaL De Keizer onderhield zich zeer 'minzaam met die afge vaardigden, hoorde hunne grieven aan en verzocht hun., schriftelijk hunne bezwaren kenbaar te maken. Ten slotte noodigde hij hen uit, aan bunne geloofsgenooten. mede te deelen dat hij geen onderscheid maakte tus sehen zijne trouwe onderdanen welke geloofsovertuiging zij hadden of van welke af komst zij waren de vervolging tegen de israëlieten was slechts een voorwendsel voor andere plannen. Hij was van hunne goede gezindheid overtuigd daar zulks duidelijk gebleken was uit het feitdat zij zoo lang in vrede naast de christenen, gewoond hadden. De gouverneur-generaal van Charkow vaardigde eene proclamatie uit, waarin o. a. gezegd wordt, dat, al waren de vervolgingen tegen de joden te Kiew en Elisabeth- grad spoedig onderdrukt en de schuldigen in hechtenis,, de gisting der gemoederen toch een nadeeligen invloed had op handel en nijverheid welke toestand niet lan ger mocht duren. Door den Keizer aan het hoofd van zes gouvernementen geplaatst, zou hij zijne taak met alle kraebt volbrengen en met aanwending van alle hem ter beschikking gegeven middelen voor de,handha ving van orde en rust zorgen. De israëlieten stonden evenals alle andere getrouwe onderdanen des Keizers onder de bescherming der wetten en der regeering hunne personen en eigendommen moesten dus geëer biedigd ^worden. Hij noodigt alle welgeziaden uit, zooveel in hun vermogen ismede te werken tot geruststelling der gemoederen en maakt bekend dat, zoo daden van geweld tegen de israëlieten gepleegd mochten worden, hij met d® meeste gestrengheid tegen de rustverstoor ders bandelen en niet dralen zou gebruik te maksn van de gewapende macht en krijgsraden. Het nihilitiscb uitvoerend bestuur heeft het laatste manifest des Kteizers weder met een uitvoerig stuk beantwoord. Het gedrag des Keizers wordt daarin streng afgekeurdden moordenaars van zijnen vader wordt daarentegen warme lof toegebracht. Zij worden genoemd de martelaarsdie op het schavot het leven lieten. Tervolgens stelt het de vraag in welken toestand heeft de Keizer het hervormde en bevrijde rijk gevonden De rechten der boeren niet wettelijk geregeld zij zijn overgeleverd aan administratieve willekeur. Eigendom en bouwgrond waren den boeren beloofdmaai-3 de be lofte bleef onvervulddoordat roofzieke ambtenaren zich de rijkste kroondomeinen toeeigenden. De arbei dende klassen zonder rechten en bescherming worden geplunderd door landeigenaarskapitalisten en fabri kanten ,^en daar voor hun ouden dag niet is gezorgd vallen zij aan gebrek ter prooi. Mensehelijke en bur gerlijke rechten zijn ijdele woorden in een Staat, waar iedereen onder politietoezicht staat en waar ieder ambte naar bevoegd is., eiken hem onaangenamen burger uit zijne werkzaamheid te rukken en de huisgezinnen aan gebrek, ellende en wanhoop over te leveren. Velenin het geheim verkliktwerden op bloote verdenking gevan gen gezet en na een lang en pijnlijk onderzoek waarbij zij aan de ergerlijkste mishandelingen van ondergeschikte ambtenaren blootstondenondanks allen aandrang van boven door den rechter vrijgesproken. Hoevele van deze vrijgesprokenendoor een onpartijdig rechter zonder schuld bevondenzijn niettemin naar Siberie gebrachten hoevele hunner schuldelooze betrekkingen zijn onder scherper politietoezicht geplaatstomdat de ambtenaren niet wilden toegevendat zij gedwaald hadden? Is dit dan het bestuur van „den Keizer-be- vrijder" en van „den Keizer-verlosser", wiens macht en heerschappij staan boven recht en wet Daarna wordt gewezen op de onverdraagzaamheid der regeering op de geloofsververvolgingen op het onder drukken van de pers door eene almachtige censuur, op de heerschende ontevredenheidomdat de trouwe onder daan en de warme vaderlander gebrek lijdenterwijl de bloedzuigers van het volk en omkoopbare ambtena ren zich in weelde baden op den ontredderden staat der geldmiddelengetuigenis gevende van den alge- meenen toestand zinlooze verkwisting aan de eene en schraapzucht en ellende aan den anderen kant. Na gevraagd te hebben, of één alleenheerscher zooveel bloed heeft doen vloeien als de nu vermoorde Keizer, die zoo boog om zijne vredelievendheid geprezen werdwordt gezegddat het zuivere beeld van den tegenwoordigen stand bewijstdat met de bevrijding des volks zelfs nog geen begin gemaakt is. De algemeene wensch J om van dat ondragelijke juk bevrijd te worden wordt be antwoord met het manifest van 11 Mei en naar aan leiding daarvan vraagt hetof de Keizer dan zoo be drogen en zoo valsch voorgelicht wordt Of de trouwe onderdanen zullen moeten blijven sterven in Siberië's koude woestenijen of in vochtige vestingkelders Op het volk wordt een beroep gedaan tot het herstellen van rust en vrede het volk stemt met dien wensch in doch heeft het recht van zijn Keizer te verlangen dat hij zich wenden zal tot die trouwe zonen die niets liever wenschen dan deel te nemen aan hot bestuur van het landopdat dit zoo geschiede als het geheele volk wenscht. Wat nu nog gevraagd wordt, zal later met onweerstaanbare kracht geëischt worden. Het eindigt aldusMoogt gij evenmin de gebeurtenissen van 13 Maart vergeten, als wij onze martelaars; moge Uwe Majesteit geen vertrouwen stellen in de personen die door hunne verkeerde raadgevingen den 13 Maart deden komen vereenig uw geheele volk om u heen luister onbevooroordeeld naar zijne wenscbendan behoeft Uwe Majesteit voor eene nieuwe uitbarsting geene vreeg te koesteren. Het Journal de St. Petersbourg behelst eene mede- deeling der regeeringwaarin het bericht der bladen dat de Eijks-Bank den wisselkoers staande houdt door het verkoop en van goud ongegrond wordt verklaard. Wel heeft de Rijks-Bank goud verkocht, maar dit was afkomstig van de ontvangsten der douanendie niet bestemd waren tot vermeerdering van den voorraad, specie der Bank, maar tot dekking der staatsbehoeften. De Eijks-schatkiafc beschikt in het buitenland over vol doende sommen klinkende munt., om de in den loop van dit jaar en later vervallende coupons te kunnen be talen. De in specie ontvangen tolrechten konden slechts doelmatig ter inlossing van credietbiljetten worden ge bruikt. Het vraagstuk van den wisselkoers heeft met «deze eenvoudige basvoorzienmg niets te maken.Het bericht van den verslaggever der Daily Newsdat te Petersburg gevestigde bankiers en kooplieden voorne mens zouden zijn hunne zaken aan kant te doenzoo- we' uit bezorgdheid voor Euslands eredietals voor den binnenlandscfaen t oestand, is volgens dat blad niets anders dan een verzinsel. De minister van oorloggraaf Miljoutin heeft zijn ontslag gevraagd. De in hot engelsche .Lagerhuis gevoerde beraadsla ging over de vervolging der israëlieten geeft aan de Agenee Eusse aanleiding tot de verklaring, dat de rus- sisehe regeering van buiten geene vermaning noodig heeftom haren plicht te vervullen. Het zenden van troepen ter bescherming der israëlietende maatrege len der plaatselijke overheden ten hunnen voordoeken des keizers woorden, gericht tot hunne afgevaardigden bewijzen, dat alle burgers van Rusland zonder onder scheid van ras of godsdienst gelijke bescherming genieten. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. De minister van waterstaat heeft zijne uitvoerige memorie van antwoord ingezonden op het verslag no pens het wetsontwerp tot verbetering der watergemeen schap van Amsterdam met den Rijnen handhaaft daarbij zijn voorstel om hiertoe te geraken door ver betering der bestaande Keulsche Taart (over Vreeswijk). Door de regeering is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der grenzen van de gemeenten Mijdrecht, Wil- nisWaverveen en Abcoude-Proostdijals gevolg van de droogmaking van den Binnenkring der Ronde Venen en van den N oorder-Zuiderpolder bij welker verkave ling niet is gelet op den loop der gemeentelijke grenzen. De heeren MetelerkampHeineken en Pet, leden

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5