van den gemeenteraad van Amsterdam, hebben bij adres aan de Kamer hunne bezwaren ingebracht tegen de redenen welke B. en W. dier stad aan de regeering hebben gericht, ter bestrijding van volkomen openbaar heid der kohieren van de inkomstenbelasting. Den 25 heeft de minister v. Lijnden medegedeeld dat de minister van financiënde heer Vissering we gens redenen van gezondheid den Koning zijn ontslag heeft verzocht; dat de Koning de beslissing op dit verzoek heeft aangehouden tot na den afloop van een weldra te verstrijken verlof, den minister toegestaan. Volhardt deze bij zijn verzoekdan zal de regeering trachten in de openvallende plaats te voorzien. Eene door den heer v. Houten voorgestelde motieverkla rende dat 's lands belang verbood de herziening van het kiesrecht nog langer te verschuiven is na bestrij ding door de heeren Wintgens en v. Delden inge trokken op grond dat de minister v. Lijnden nader verklaard had de kiesrechtkwestie geenszins onbepaald te willen verschuivenmaar daaromtrent eerst voor stellen te zullen doen na rijpe overweging der daarbij betrokken kwestiën van censusdistricten en capaci teiten doch dat inmiddels vooral financiëele maatre gelen dringend noodig waren. Eene motie van den heer v. Delden eenvoudig de wenschelijkheid uitspre kende van herziening van het kiesrechtis met eenpa rige stemmen aangenomen. Den 27 zijn aangenomen de ontwerpen tot bekrach tiging van indische credieten boven de begrooting van 1881, tot wijziging van hoofdstuk VI der Staatsbe- grooting voor 1880, tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen voor marine 1881, tot beschikbaarstel ling van gelden wegens verstrekkingen voor het depar tement van oorlog tot verhooging van hoofdstuk V voor 1881 en vermindering voor 1880tot bekrachti ging eener ruiling van gronden onder Werkendam, tot machtiging op de Bekenkamer tot verevening van eene niet tijdig tot hare kennis gebrachte vordering, tot wij ziging en verhooging der begrooting voor Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1880, tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond te Zoutkamp tot onteigening voor den bouw eener sluis op de Drentsche hoofdvaartalle met algemeene stemmentot bepaling van nadere voorzieningen omtrent het muntwezen van Suriname en Curasaotot verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1881, beide met 48 tegen 1 st., tot bekrachtiging eener met de eigenaren der gemeene weide te Nes op Ameland gesloten dading met 46 tegen 3 st. Over het ontwerp tot herziening der artikelen 264265 en 266 der gemeentewet (openbaarheid van de kohieren der plaatselijke directe belastingen) liepen de beraadslagingen niet ten einde. De heer v. Wassenaer ondersteunde dit ontwerp en verdedigde het gedrag van den gemeenteraad van Am sterdam hetwelk door de heeren LentingKutgers en Corver Hooft afgekeurd werd. De bevolking der provincie Noordholland is in 1880 toegenomen met 7069 mannen en 7107 vrouwen en bestond op 1 Jan. 1881 uit 335,757 mannen en 358,409 vrouwen te zamen 694,166. De voornaamste gemeenten telden op dat tijdstip aan inwoners Am sterdam 326,196 Haarlem 38,152Helder 20,010 Nieuweramstel 15,480, Haarlemmermeer 14,378, Alk maar 13,610, Zaandam 13,230, Hoorn 10,362, Hil versum 9688 Texel 6482 Enkhuizen 5783 Sloten 5738 Edam 5666 Yelzen 5628 Purmerende 5141 Zijpe 4839Beemster 4300 Bloemendaal 4030 W or- merveer 3883, Aalsmeer 3783, Huizen 3781, Weesp 3758, Beverwijk 3673, Terschelling 3488, Heemstede 3247 Schagen 3196. Bij kon. besluit van 13 Mei is een algemeen re glement voor de Bijks-normaallessen vastgesteld dat met 1 Juli in werking zal treden. Met het bestuur dezer inrichtingen worden belast de districts-schoolop- zieners. De cursus zal vierjarig zijnzoo mogelijk wordt eene voorbereidende klasse voor leerlingen van 12 tot 14 jaren, toegevoegd. Aan normaalinrichtingen van den tweeden rang wordt 53 uren 's weeks les ge- gegeven in de vakken ai en kaan die van den eersten rang 73 uren in dezelfde vakken en de vakken o, p, q en s en aan beide bovendien in de beginselen van onderwijs en opvoeding. De nederlandsche kotter Merchantschipper P. Boskam den 17 uit Nieuwediep naar Engeland ver trokken, is door de engelsche stoomboot Henry Schole- field_ overzeild en gezonken. De matroos Druif is daarbij verdtonken. Te Eys (Wittem) is een 14jarig dienstmeisje in hechtenis genomen, dat bekend heeft den 21 bij haren meesterden pachter J. X., brand te hebben gesticht, na alvorens reeds 100 kippen te hebben gedood. Den 22 's avonds zijn verbrand woning en schuur van den landbouwer Bijveld te Lith met al het huis raad landbouwgereedschap, 4 kalveren, 3 varkens met biggen en 1 schaap met lammeren. Woning en inboe del waren verzekerd. Op de grenzen der landgoederen Sterrenberg en Warnsborn onder Arnhem heeft den 22 over eene uitgestrektheid van een paar bunders een boschbrand gewoedvermoedelijk ten gevolge van het wegwerpen eener brandende sigaar. In het gebouw „de Harmonie" te Harlingen is den 22 eene tentoonstelling geopend van voorwerpen door den handwerksman binnen Friesland in zijnen vrijen tijd vervaardigd, alsmede van oudheden en curio siteiten in het bezit van ingezetenen der stad. Zij gaat uit van de commissie voor volksvermaak en mac zeer goed geslaagd heeten. Onder Gemonde (Noordbrabant) is in den nacht van 2223 eene boerderij geheel afgebrandvolgens gerucht uit baldadigheid, zijnde de vermoedelijke daders in hechtenis genomen. De policie te Haarlem heeft den 23 eeD 26jarig spoorwegwerker gearresteerd diein dronkenschap een zijner kameraden met een ijzeren schop een slag op het hoofd had toegebrachtwaardoor belangrijke bloedstorting en verwonding ontstaan was. Den 23 heeft de floralia commissie te Ursem hare uitdeeling van bloemstekken gehouden en niet minder dan 400 potten afgegeven. Den 23 heeft in de zuidoostelijken hoek van Limburg een verschrikkelijke bosch- en heibrand ge woed waardoor o. a. in de gemeenten Heerlen en Brunsum 500 bunders bosch en heide vernield zijn. De leening voor de Westfriesche Stoomtram Hoorn-Enkhuizen is den 23 en 24 meer dan volteekend. Bernard Zweers is den 24 door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde inbraken en veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Te Arnhem waren hem reeds 8 jaren toebedeeld zoo dat hij voor 15 jaren onschadelijk is gemaakt. Den 24 is in de kerk der Hersteld-Luth. gemeente te Amsterdam een steigerwelke gebezigd werd voor eene verandering van het plafond ingestort, waardoor 3 werklieden gewond zijn, wat 2 hunner betreft ernstig. Eén daarvan is den 27 overleden. Aan de harddraverij te Amsterdam den 24 van wege de Amst. Harddraverij-vereeniging, met medewer king van de afdeeling der Holl. Maatschappij van Land bouw gehouden hebben 30 paarden deel genomen. De prijs van 500 en f 50 voor den rijder is gewon nen door Susanne van C. Paarlberg te Zijpe, bereden door J. Koster de eerste premie van 200 door So phia van L P. Qarles v. Ufford te Loosduinen, pi keur P. v. Santen de tweede premie van 50 door Wilhelm van H. v. Haaren te Amsterdam pikeur F. W. Koopman. Den 24 is te Amsterdamvoor de naamlooze vennootschap tot exploitatie der Hollandsehe Manege aanbesteed het maken van een manegegebouw met stalling voor 74 paardenkoetshuisvoorgebouw en verdere werken, op de daarvoor bestaande fundeeringen aan de Voldelkade. Minste inschrijver was de heer H. J. Meekers, voor 86,612. Te Weesp zijn bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten ingeleverd 805 stembriefjes waarvan 11 van onwaarde en is met 406 stemmen verkozen de heer C. E. Perk, burgemeester van Anna Paulowna, tegen 388 op den heer W. Bruyn Jr. In het hoofdkiesdistrict Helder zijn den 24 ter verkiezing van een lid der Statenuitgebracht 322 stemmenwaarvan 6 van onwaarde. De heer H. J. Janzen, houthandelaar, bekwam 154, de heer J. C. Jansen, ingenieur, 119 stemmen, zoodat eene herstem ming moet plaats hebben. Den 25 is in eene vergadering van aandeelhouders der Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij met 510 van de 759 stemmen besloten: goed te keuren de overdracht van den spoorweg Batavia-Buitenzorg met wat daartoe behoort aan den Staatvoor de som van 6 miljoen met de liquidatie van de verkochte onderneming te be lasten den raad van beheeronder toezicht van com missarissen. Den 25 zijn de amusementzalen voor de onder officieren machinist-leerlingen en mindere schepelingen der marine te Hellevoetsluis feestelijk geopend. Te Limmel, nabij Maastricht, is den 25 een jon geling, die zich met een eind kachelpijp onder den arm op weg bevond doodelijk door den bliksem getroffen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 25 besloten eene oppervlakte gemeentegrond aan de Mar- nixkade bij de Zaagmolenspoort, groot 25 roeden 21 ellenin erfpacht af te staan voor f 10 's jaars aan de vereeniging tot veredeling van het volksvermaak tot het aanleggen van eene tweede openbare speelplaats. Yoor de gemeentelijke gasfabriek te Middelburg is den 25 aanbesteed a. het maken der fundeeringen voor een gashouder met ijzeren kuip en voor een fa- brieksmeter en exhausters het vergrooten der machine kamer en het stellen en inmetselen van een nieuwen stoomketel b. het leveren en stellen van een ijzeren kuip en gashouder van 16 ellen middellijn en het le veren en leggen van diensthuizen en hulpstukken tot onderlinge verbinding der toestellen. Minste inschrij vers waren de heeren a. W. v. Hije en Zonen te Mid delburga f 6098, 5. C. Klep v. Yelthoven te Til burg a f 20,842. Den 26 zijn van Texel met 3 stoombooten en andere scheepsgelegenheden naar de leidsehe markt ver zonden 4726 lammeren. Te Oudewater is den 26 een heer, die uit een stilstaanden trein gestapt was en over de rails liep door den juist passeerenden sneltrein naar Amsterdam verpletterd. Den 26 zijn door het onweder een manop Jaffa, onder Utrecht, in zijn huisdeur staande gedood, tusschen Utrecht en de Bildt de uitspanning „Kouwen- hoven geheelde bouwhoeve Spekkink onder Warns- veld gedeeltelijk afgebrand, de bewoner van laatstge noemd perceel deerlijk verwond in de Eijswijksche- straat te 's Gravenhage eene loods voor de helft naar beneden geslagenonder Zutfen eene koe in de weide gedood, en in den achterhoek van Gelderland verschei dene huizen en een molen door brand vernield. Den 26 is de door zijne geschriften over vader- landsche geschiedenis welbekende letterkundige G. Engel- berts Gerrits, in 85jarigen ouderdom, te Arnhem over leden. Den 27 is een vijfjarig knaapje zonder toezicht op den spoorwegdijk op Fijenoord spelende door den van Botterdam komenden trein gedood. Met ingang van 1 Juni a.s. worden voor de dienst der Bijks-postspaarbank opengesteld de hulpkantoren Andijk Anna Paulowna Bennebroek Benningbroek, 's Graveland Heemstede Nibbixwoud Twisk Uit geest, Wognum Zandpoort en Zand voort. Te Schimmertin Limburgzijn 13 woningen door een hevigen brand vernield. Het dividend der Amstelhótelmaatschappij is na zeer aanzienlijke afschrijvingen op 5 p. c. bepaald. In Zeeland beginnen de landbouwers zich weder ijverig op de teelt van meekrap toe te leggenzich overtuigd houdende dat de aniline haar niet geheel vervangen kan. De werkinrichting voor hulpbehoevende blinden te Botterdam heeft van een onbekenden gever 1500 ontvangen. De Koning zal zich eerlang naar de badplaats Wildungen begeven wegens eene aandoening der nie renwaaraan Z. M. van tijd tot tijd lijdende is. Te Amsterdam zal eene passage gebouwd worden van de Beguliersbreestraat naar de Beguliersdwarsstraat, door den zoogenaamden Duivelshoek. Al de daarvoor noodige perceelen zijn reeds aangekocht. De indische regeering heeft dringende voorstellen gedaan tot verbetering van het vaarwater naar Soera- baya, waarvan de reede voor schepen van eenigen diep gang meer en meer onbereikbaar wordt. Het daaromtrent in de laatste jaren ingesteld onderzoek heeft geleid tot een plan tot behoud van het Westgat, waarvan de uit voering 2 miljoen zou vorderen en waaromtrent tus schen de verschillende autoriteiten in Indie volkomen overeenstemming bestaat. Tot onderwijzers aan de openbare lagere school te de Bijp zijn benoemd A. Yeen te Haarlem en J. Kersbergen te Lekkerkerk. Mr. G. Schimmelpenninck Jz., onlangs te Amsterdam overleden, heeft eene verzameling boekwerken vermaakt aan de bibliotheek der universiteit aldaar. De heer G. Bosenthal heeft 1000 geschonken voor het inbin den van boeken der Bibliotheca Bosenthaliana. De amsterdamsche makelaar in effecten Ogier eenige maanden geleden met eene groote waarde aan effecten, aan een zijner clienten behoorende, naar Parijs gevlucht en daar op aanwijzing der amsterdamsche po licie gevatbevindt zich thans in Americadaar hij door de belgische autoriteit, waaraan hij door de fransche justitie was overgeleverdop vrije voeten is gesteld wegens nalatigheidzegt de Amst. Courantin het verstrekken der noodige papieren door ons departement van buit. zaken. Ds. J. de Stoppelaar, te S. Anna-Parochie, heeft het beroep naar de doopsgez. gemeente te Krommenie, ds. Groenman, te Graft, dat naar de herv. gemeente te Oosterdijk bij Enkhuizen aangenomen. Te Utrecht is een 12jarige knaapdie in de Boterstraat op een dak geklauterd was om eene kat te vangen naar beneden gevallen op de straatsteenen, waardoor hij onmiddelijk dood was. Te Arnhem heeft eene vrouw, door in haren slaap zich op in plaats van naast haar kind van 13 dagen te gaan liggendit doen stikken. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten deels tegen f 18000 aan het Bijk te verkoopen deels daaraan in bruikleen af te staan de kostbare zilveren voorwerpen ten raadhuize aanwezig. De koninglijke bewilliging is verleend op de acte van oprichting der Bouwmaatschappij „Nieuw Scheve- ningenmet een kapitaal van f 300,000ten doel hebbende het bouwen, verkoopen of verhuren van villa's, hotels enz. Bij het comité voor de Transvaal te Batavia is van Z. H. den Pangeran Andipati Mangkoe Negoro I\ te Soeraearta en van de leden van zijn Huis de aanzienlijke gift van f 5000 ontvangen. De Algemeene Watersnoodcommissie te Amster dam heefttot herstel der schade aan huizen en ge timmerten een bedrag van 63,329,50 gesteld ter beschikking der commissie te 's Hertogenbosch. De premie van 10000 van de premieleening der stad Botterdam in October 1878 uitgeloot op nr. 761, is eerst thans uit Parijs opgevraagd. Eerst bij het aan bieden van den coupon der obligatie werd de bezitter bekend met zijne winst. Te Broek op Langedijk is eene antirevolutionaire kiesvereeniging opgerichtonder het motto „Vreest God eert den Koning." Te Bergen en Oudorp is het doen van beroepen en benoemingen bij de herv. gemeenten bij vernieuwing voor 10 jaren aan de kerkeraden opgedragen. Te Binnegom zijn weder eenige schapen door egmonder honden verscheurd. De gemeenteraad van Wormerveer heeft eene commissie benoemd om in eenige gemeenten de ver schillende inrichting der reinigingsdienst in oogenschouw te nemen. Tusschen Doesburg en Dieren vermaakten eenige knapen zich op den bijna voltooiden tramweg met een zandwagen omhoog te trekken en zich dan daarop te laten afrijden. Een hunnerde 14jarige eenige zoon eener weduwe, had het ongeluk van den wagen te val len zoodat deze hem over de borst ging met het ge volg dat hij een paar uren later overleed. Er moeten groote misbruiken en wetsovertredin gen aan het licht zijn gekomen sedert geruimen tijd gepleegd bij het begraven van lijken op de begraafplaats aan de Oostzijde te Zaandam. Door B. en W. van Iipendam is besteed a. het bouwen eener school te Iipendam b, het bouwen eener school aan den lipen c. het doen van eenige veranderingen aan de school te Purmerland en zulks aan a. J. Plas, te Purmerende voor 11444 b. H. Klaver, te Iipendam, voor ƒ8890, en c. A. Eisenberger, te Purmerende, voor f 2366. De 4 p ets. leening van f 86000, uitgeschreven door de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam, waaraan alleen leden der Vereeniging konden deelnemen is bijna viermaal volteekend. Door den heer J. Leveltte Botterdam is ver gunning gevraagd voor den aanleg van een stoomtram weg 's GravemoerKaatsheuvelin aansluiting met de ontworpen lijn OosterhoutDongen. De Stichtsche en de Haarlemsche Tramwegmaat schappijen keeren over het vorige jaar slechts 2 p. c. dividend uit. ^Te Haarlem werden vervoerd 449,890 passagiers, zijftde 41,478 meer dan in het vorige boek jaar, doch gemiddeld nog niet 5 per rit. De Keizer van Japan is benoemd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuw. Tot heemraad van het waterschap Eierland op Texelis benoemd de heer H. Smit Jz. De wapenrusting van hem, die bij de aanstaande maskerade te Utrechtden intocht van den Aartsher tog Matthias te Brussel den hoofdpersoon zal voor stellen, wordt van zilver vervaardigd en zal ruim/8000 kosten.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 6