ïSinitcuIattb,. pen. Hefc wetsontwerp werd vervolgens den 28 aange nomen met 384 tegen 132 stemmen. De minister-pre sident verdedigde de daarin opgenomen bepalingbe treffende de gelijkstelling van studenten in de godge leerdheid en onderwijzers met anderen. Het door het lid Paul Bert bestreden voorstel der commissieom studenten in de godgeleerdheid aan het gemeene recht te onderwerpenwerd met 307 tegen 181 stemmen verworpen. Studenten in de godgeleerdheid en onder wijzers zijn duswanneer de Senaat zich met deze wet vereenigt, voor één jaar aan den militairen dienst onderworpen. Het met Tunis gesloten verdrag werd den 27 zonder beraadslaging door den Senaat aangenomen. De rech terzijde had vooraf door een harer leden laten verkla^ ren dat zij aan de regeering geene moeielijkheden be rokkenen wilde en voor het verdrag stemmen zou aan het ministerie de verantwoordelijkheid latende van de gevolgenwelke daaruit konden voortvloeien. De republikein Anatole de la Forge is den 29 tot lid der Kamer verkozen in het 9e arrondissement van Parijs met 9198 stemmen. Hervé (monarchaal) verkreeg 4250 Dubois (radicaal) 2079 stemmen. ITALIË. De heer Mancini is minister van buiten- landsche zaken geworden, en uitgezonderd de ministers van oorlog en marine kwam het ministerie overigens tot stand zooals gemeld is. De aanvankelijk tot minister van oorlog bestemde persoonMezzacapo genaamd weigerde als zoodanig op te treden omdat hij het niet eens kon worden over de verhooging der begrooting voor oorlog, Thans is de heer Ferrero daartoe benoemd en tot minister van marine de heer Acton. Den 28 had de beëediging plaats. De Kamer wordt spoedig bijeengeroepen. Volgens eene verkregen overeenstemming zal de mi nister van oorlog bij de kamer voor de begrooting van 1881 aan gewone uitgaven 10 miljoen meer vragen. Bovendien heeft het nieuwe ministerie een maatregel genomen waardoor buitenlandsche houders van itali- aansche rentebrieven ontheven zijn van elke verklaring betreffende de couponbetaling. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het oostenrijksche Huis der afgevaardigden nam den 23 het voorstel van de meerderheid der commissie voor onderwijs tot inkor ting van den schooltijd met 158 tegen 149 stemmen aan. In het hongaarsche Huis der Afgevaardigden vroeg de heer Pozmandy den 25 of de regeering aan de te Pest gevestigde consuls den diplomatieken rang wilde toekennenwelke hun toekwam. Minister Tisza ant woordde dat zich te Pest geene diplomatieke verte genwoordigers bevonden want de werkkring der con suls beperkte zich tot de behartiging der handelsbelang gen. Bij zijn optreden had een der consuls het verlangen te kennen gegeven, als diplomatiek vertegenwoordiger be schouwd te worden. Toen de betrokken regeering hierover werd geraadpleegd was ten antwoord ontvangendat zulk een eisch een overschrijden van den werkkring in zich sloot. De minister-president van Hongarije zou ook met consuls geene staatkundige zaken kunnen behande- leu. Wat den duitschen eonsul betrof, deze verliet Pestomdat hij toch voor korten tijd daarheen was gezonden. De leiding van Duitschland's aangelegen heden was volgens hem niet in zoo zwakke handen dat men er stilzwijgend in berust zou hebben wanneer billijke aunspraken van den duitschen eonsul miskend waren. Het met Duitsehland gesloten handelsverdrag wordt door de bladen ongunstig beoordeeld. De Weener Presse zegt zelfsdat mcu zich weder door prins Bismarck heeft laten beet nemen. RUMENIE. Den 22 had met groote plechtigheid de krooning van Karei I als Koning van Rumenie plaats in tegenwoordigheid van alle grootwaardigheids- 'bekleeders en afgevaardigden uit alle streken dea lands. De stad was feestelijk versierd. Bij deze gelegenheid ,,'t Schikt welpapa „Met wien gedanstAlice ging hij verderhaar wat langer dan straks aanziende daar hij bemerkte dat zij de oogen gesloten hield. „Met verschillende heeren papa antwoordde zij zonder van houding te veranderen. Howitt zag haar scherp aan en zweeg een poos, ter wijl hij al zijn aandacht aan een gebraden eendenbout wijdde. „Ik bedoel," begon hij opnieuw „met wien gij het meest gedanst hebt? Met Fred Oliver, of Willy Kunig- ham of met de jongste de Woorms, Alice?" Alice hief het hoofd een weinig op, opende de oogen en zag hem met een rustigen vragenden blik aan waarvoor hij dadelijk bij de eendenbout bescherming zocht. Zwijgend lei zij het hoofd daarna weer neder en sloot opnieuw de oogen. Howitt was intusschen met zijn eendenbout klaar dronk schielijk nog een glas madeira en schonk zich om op alle gevallen voorbereid te zijn, nog een ander in. Zijn zuster Ellen legde van verbazing over die verregaande buitensporigheid van haar anders zoo ma tigen broeder, mes en vork neer en keek hem van ter zijde aan. „Ik zegAlicebegon Howitt nu opnieuw met eenigszins vastere stem „het beviel mij volstrekt niet, dat gij gisteren zooveel hebt gedanst met dien vreem den jongen man en uwe vroegere aanbidders geheel links hebt laten liggendat zeg ikAlice Alice richtte zich bij deze woorden kalm op en sloeg de licht geele cachemiren shawldie zij om het slanke lichaam droegeen weinig terugalsof zij zich tot een strijd gereed maakte. „Indien het u niet beviel, papadat ik zooveel met dien vreemden jongen man gedanst hebzeide zij hem kalm en vast in de oogen ziende, dan weet gij ook, dat ik met hem gedanst en veel gedanst hebpapa. Waarom deedt gij dan die eerste vragen, papa Zoudt gij mij dat niet eens willen zeggen Wordt vervolgd.) werd aan verscheidene veroordeelden kwijtschelding van straf verleend. In de Kamer der afgevaardigden is een wetsontwerp ingediend betreffende het stichten eener ridderordeonder de benaming van de orde der rumeensche Kroon. In antwoord op eene interpellatie van den heer Jonescu betreffende de maatregelen, welke naar zijn inzien tegen de aankomst van vele uit Rusland vluch tende israëlieten behoorden genomen te worden ver klaarde de minister van binnenlandsche zaken dat hij last gegeven had, het betreden van rumeensch grond gebied te beletten aan de landloopers onder hen en aan de lieden niet voorzien van een pas. RUSLAND. Den 30 stonden voor een krijgsraad te Kiew te recht 26 personenbeschuldigd van de aanvallen op de israëlieten te hebben aangestoken. Alle bladen ontvingen uit Petersburg, het bevel bij het bespreken van het israëlietische vraagstuk de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Ook de geestelijk heid zou van den kansel het volk vermanen geen deel te nemen aan ongeregeldheden tegen de Israëlieten. BULGARIJE. Vorst Alexander heeft in een aan den president-minister, generaal Ehrenrothgericht schrijven waaraan hij openbaarheid wenschte gegeven te zienmedegedeeldonder welke voorwaarden hij bereid was geen afstand te doen van den troon. De eerste is het bezit eener buitengewone volmacht gedu rende 7 jaren, om nieuwe instellingen in het leven te kunnen roepen als de vorming van een staatsraad invoering van verbeteringen in alle takken van binnen- landsch bestuur en verzekering van den geregelden gang van zaken. De tweede is schorsing der gewone zitting van de nationale vergadering voor 18 31 de voor 1881 goedgekeurde begrooting zou ook voor 1882 dienen. De derde is een verzoek om machtiging om na den afloop der genoemde 7 jaren eene buitengewone nationale vergadering bijeen te roepen ter herziening der grondwet op den grondslag der nieuw gevestigde instellingenmet inachtneming van de opgedane on dervinding. ZUID-AFRICA. Uit New-castle wordt aan de Standard den 26 bericht, dat alle in dienst der boeren staande inboorlingen bevel ontvingen onmiddellijk naar hunne kraals terug te gaan. Zijdie in dienst van Engelschen zijn werden aangeschreven zich gereed te houden zoodra de oorlog uitbreekt. Da hoofden der boeren zonden bij gelegenheid van den verjaardag van Koningin Victoria aan den gouverneur Robinson een adres waarin zij hun oprecht verlangen te kennen ga ven om de vriendschappelijke betrekkingen met de engelsche regeering te bandhaven. Datzelfde blad meldt van den 27, dat John Dunn, de bekende aanvoerder der Zoeloes dien dag te New-Oastle was aangekomen en een onderhoud had gehad met de leden der koninklijke commissie. Hij verklaarde dat bij onafhankelijk verklaring der boerende Engelschen de Zoeloes zouden moeten beschermen of terug ge ven de hun na den oorlog ontnomen wapenen. Hij was overtuigddat de boeren de aanvallen tegen de Zoeloes zouden hervattenindien de engelsehen de Transvaal verlieten. In Zoeloeland was groote gisting ontstaan ten gevolge van het door de boeren versprei de geruchtdat de Engelschen geheel vernietigd waren. De Zoeloes verwachtten het herstel van Ketswavo op den troon. Volgens bericht van den 28 zou de geheele Transvaal aan de boeren op hunne eigene voorwaarden terug ge geven worden. STATEN-GENERAAL. De 2e. Kamer heeft zich met algemeene stemmen vereenigd met de conclusie der commissie nopens het adres van den heer J. C. Jager president der Inter nationale Vereeniging voor het Drinkwater, waarin de redenen worden uiteengezet waarom de regeering ver plicht is, zich de zorg voor het drinkwater aan te trek ken. Die conclusie strekt om het adres, „als een groot volksbelang betreffende en aanleiding kunnende geven tot regeeringsmaatregelen", aan den minister van binn, zaken te verzenden. Den 30 is het ontwerp tot wijziging van art. 264 265 en 266 der gemeentewet verdedigd door den mi nister van binn. zaken. Op art. 1, bedoelde wijzigin gen behelzendeis met 52 tegen 11 stemmen aange nomen een amendement der heeren Lenting en Patijn, om art. 264, vierde lid te lezen „Binnen 14 dagen na de goedkeuring worden de kohieren in afschrift ge durende 5 maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd. Van de neder- legging geschiedt openbare kennisgeving en om het vijfde of laatste lid te doen vervallen. Het gewijzigde art. 1 is daarna met 53 tegen 10 stemmen goedge keurd. Art. 2 is zonder hoofdelijke stemming aange nomen art. 3nadat met 49 tegen 7 stemmen op voorstel van den heer v. Houten de dadelijke invoering bij de afkondiging (de minister hadom Amsterdam tijd tot wijziging van zijne inkomstenbelasting te laten veranderd in 1 Jan. 1382) hersteld was, en het geheele ontwerp met 35 tegen 20 stemmen. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot bekrachtiging van den verkoop aan de gemeente Maastricht van de be schikbare vestinggronden aldaar, van duingrond te Kat wijk aan Zee en van voormaligen vestinggrond te Breda, tot vaststelling van het slot der koloniale rekening van Suriname over 1879, en tot vaststelling van bepalingen betreffende het verleggen der uitmonding van de Maas; voorts inlichtingen op de adressen betrekkelijk de zaak der klerken aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam. Betreffende het terugvinden van de Merapi en hare bemanning verneemt men naderdat die stoom boot in een der donkere buiige nachten van Decem ber op eenniet op de kaarten aangegeven, rif ter oostzijde van Timor-Laut is vastgeraakt. De bemanning beeft zich toen te Oliliet op Timor-Laut geborgd heeft daar door de plunderzucht en barbaarschheid dep inboorlingen veel te lijden gehad en kon zich slechts met groote moeite het noodige voedsel verschaffen. Een europeesch machinist overleed aldaar. De overigen wer den in afgematten, deerniswaardigen toestand op den 17 Maart door den gouvernements-stoomer Tagal gevonden en door dien bodem overgebracht naar Amboina, waar de zieken in het hospitaal werden opgenomen. Later zyn zij van daar naar Soerabaya vervoerd. Op het eiland Saleyer en omgelegen eilanden ten zuiden van Celebes heeft een hevige storm gewoed waardoor over de 1000 huizen vernield ',een honderd tal beschadigd, een 25tal prauwen vergaan en een der tigtal menschen omgekomen zijn. De assistent-resident Bensbach is met Zr. Ms. stoomschip Sumatra naar de eilanden BonerateKalao enz. gegaan om hulp te verleenen. Nadat de genl. v. d. Heyden den 6 April het burgerlijk en militair beheer van Atchin had overgege ven aan de heeren Pruys v. d. Hoeven en Hans',°is hem den 7 eene serenade bij fakkellicht gebracht door de onderofficieren van het 3e. bataljon infanterie en den 8 door de ingezetenen van Kotta Radja een schit terend afscheidsfeest aangeboden, in het keurig versierde en geïllumineerde sociëteitsgebouw. Bij zijn vertrek, den 10, was eene groote menigte belangstellenden aan het stationsgebouw vereenigd terwijl vele dames offi cieren en ambtenaren benevens de muziek hem naar Oleh-leh en tot aan boord van de Japara uitgeleide deden. Den 17 kwam de generaal met zijne vrouw en dochter te Batavia, aan den Boom opgewacht wordende door een 60 a 70 tal officieren met genl. Pleiffer en den leger-commandant aan het hoofd terwijl ook de stafmuziek aanwezig was. Den 6 Mei is hij met zijne familie per stoomschip „Koning der Nederlanden" naar Holland vertrokken. De krijgsraad te Arnhem heeft den korporaal Methöfer, van het 5e regiment infanterie, in garnizoen te Nijmegen ter zake van het op 15 December dood schieten van eene publieke vrouw in een bordeel aldaar, onder aanneming van verzachtende omstandigheden ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Den 26 viel de heer Kloppenburg, secretaris van Ransdorp, bij het verlaten van de hoornsche stoomboot aan de Oranjesluizen tusschen den sluismuur en de boot in het water; daar de machine nog werkende was, werd hij eenige malen door de raderen heen en weêr ge slingerd. Met zware hooflwonden te Schellingwoude aangebracht en daar verbonden, is zijn toestand sedert gelukkig verbeterd. De Amsterdamsche Gemeenschappelijke Vleeseh- houwerij is den 27 den weg van alle vleesch gegaan. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 27 met 22 tegen 10 stemmen verworpen het voorstel van eenige leden om de gemeentelijke leeningen te converteeren. De heer H. M. de Vries, vroeger voor stander der conversie, stemde tegen, dewijl hem bij on derzoek gebleken was, dat het woord „minstens" bij de som der jaarlijksche aflossing in der tijd bij eenige leeningen was weggelaten om betere koersen te bedingen. Op verzoek van het Coliegie voor de Zeevissche- rijen heeft de burgemeester van den Helder den 27 aan directeuren der Maatschappij tot exploitatie van zeevisscherij „Neptunus" aldaar, op plechtige wijze uit gereikt de gouden medalje met diploma ten vorigen jare behaald op de internationale visscherij-tentoonstel- ling te Berlijn. Blijkens het verslag den 27. in de algemeene vergadering der Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereniging „Arbeid adelt" uitgebracht, is de toestand der vereeniging en van hare afdeelingen zeer gunstig. Het aantal donateurs en leden is 1715aan 286 dames werksters werd voortdurend werk verschaftaan ver kochte goederen en afgeleverd werk werd besteed de som van 16,168,93. Te Venhuizen is Vrijdag 1.1. de bliksem geslagen in het huis van den landbouwer K. Koeman; de schoor steen werd vernield en de regenbak uit elkander gezet, zonder dat echter brand veroorzaakt werd. De bewo ners waren geheel bedwelmd, en vooral Koeman bevindt zich in zorgwekkenden toestand. Ook een schuurtje van een buurman werd getroffen en uit elkander ge slagen terwijl een big werd gedood. De Prov. Staten van Zeeland hebben den 27 besloten tot conversie van de 5 en 4% p.c. geldsleenin- gen in eene nieuwe 4 p. ets van 567,000door tus- schenkomst van de bankiers Wed. Tjeenk Co., Wurf- bain Zoon en Vermeer Co. te Amsterdam. Voorts is aan de heeren Boers en Lebaiguevoor een stoom tramweg van Breskens op Maldeghem, gedurende 10 jaren eene bijdrage van ƒ5500 en voor een van Hulst op Walzoorden voor hetzelfde tijdvak eene van ƒ2500 's jaars toegezegd onder voorbehoud van de noodige medewerking van belanghebbende corporatiën en be sturen. Te Tielaan de Waterstraatis den 27 een huis grootendeels ingestort vermoedelijk ten gevolge der ontgraving voor de fundeering van een daarnaast te bouwen grooten manufacturenwinkel. De bewoners, door het gekraak gewaarschuwdkonden nog tijdig het gevaar ontvluchten. Te Utrecht werd den 28 door de Centraal-spoor- wegmaatschappij aanbesteed het bouwen van 31 onder en boven- en 38 enkele woningen, nabij de werkplaatsen van die maatschappij aan den heer P. Vlasman te Bodegraven voor 116,870. Den 28 werd te Naarden aanbesteed het bouwen van woningen bij de Pupillenschool te Nieuwersluis. Minste inschrijver daarvoor was de heer E. Slaap te Amsterdam a 13900. Door het hoogheemraadschap van Waterland werd den 28, te Monnikendam, het verrichten van werkzaam heden aan den waterlandschen zeedijk met bij levering van puin en grint, besteed aan C. Blankevoort aldaar, voor 18000. Den 28 is uit de derde verdieping van een huis aan den Nieuwendijk te Amsterdam een negenjarig meisje op de straat gevallen. De kleine was dadelijk dood.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2