STAATS LOTERIJ. No. 20578 f 1500No. 4139 en 19288 f 1000 No. 18649 en 19345 f 400, No. 7987 f 200, No. 7134 en 9907 f 100. Dinsdag, 31 Hei, 3e l|)st. No. 20806 f 1500 No. 15245 19818 1000 No. 8157 400 No. 2358 f 200 No. 796 1009 1704, 5079, 19282, 19618 100. Qlllevlei. Het onheil met de Victoria. QTefegrafiscfte ücrtchten. &tab&~13ericfiten. jflarRl- eu fieursbtnchlen. 13e heer A. C. L. H. Treussard ridder v. Rappard, j hypotheekbewaarder te Breda, herdacht deü 29 den van zijne indiensttreding vóór 40 jaren als ambtenaar bij de registratie. Het 250jarig bestaan van het weeshuis der waalseh- herv. gemeente te Amsterdam is den 29 kerkelijk en den 30 op feestelijke wijze herdacht. In de algemeene vergadering der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij den 30 te Amsterdam gehou den is het dividend na aftrek van ruim 2 ton afschrij- vingenbepaald op 5 p.c. Bij de harddraverij met paard en sjees, van wege de afdeeling 's Gravenhage der Holl. Maatschappij van Landbouw, den 30, met 32 mededingers gehouden, is de prijs van f 500 gewonnen door Sophia van jr. L. P. Quarles v. Uffordte Loosduinengereden door L. G. Lampede eerste premie van 200 door Cor neliavan den heer P. v. d. Voort Jr., te Alkemade, gereden door S. Hielkemaen de tweede premie van 100 door Johanna, van den heer J. Koopman, te Nieuwe Niedorp, gereden door J. Koster. Den 30 is de telephoon te Amsterdam reeds voor een 80tal geabonneerden tot oefening van hen en van de ambtenaren gedurende de maand Junibeschikbaar gesteld. Den 30 is door B. en "VV. van Amsterdam aan besteed het verlengen van de Leidsche- tot in de Sin-, gelgracht, met bijbehoorende werken waarvoor minste inschrijvers waren de heeren v. d. Steenhoven Co., voor f 67,365. Ds. Oberman te Ommen is als predikant bij de herv. gemeente aldaar voor 6 maanden geschorstmet inhouding van 'Is zijner bezoldiging wijl hij geweigerd had een kind van den heer v. d. B. te doopen, omdat hij meende dat die heer niet geloofde wat hij in en bij den doop zou moeten bevestigen. Den 30 bleef de kerk gesloten, dewyl om zekere redenen geen der ring- predikanten kon worden uitgenoodigd en de organist en de orgeltrapper hunne functiën hadden nedergelegd. Bij de behandeling der bekende zaak van B. Agema, gewezen koetsier van den heer Bieruma Oosting, voor de rechtbank te Leeuwarden is de beklaagde zijne schuld blijven ontkennen in weerwil van de be zwarende verklaringen van den heer Oosting en 2 andere getuigen. Het openbaar ministerie achtte de feiten bewezeneischte schuldigverklaring aan mondelinge bedreiging met moord onder voorwaarde, en veroordee ling tot 6 maanden celstraf en/ 50 boete. De uitspraak is op 1 Juni bepaald. De Maatschappij „de Atlas," fabriek van stoom- en ander9 werktuigen te Amsterdamkeert over het boekjaar 188081 vier percent uit. Een particulier te Maastricht heeft der regeering het aanbod gedaan om de nog onverkochte vestinggron- den aldaar over te nemen voor 50,000 boven de gedane schatting. De heer S. Lankhout te 's Gravenhage beett voor eene rotterdamsche maatschappij gunning gevraagd voor een stoomtramweg van den Haag door Loosduinen naar het strand, in verband met den bouw van een badhuis. De heer S. A. Klaasen te Utrecht heeft gun ning gevraagd voor het aanleggen van eenen stoom tramweg van Bergen op Zoom naar Baarle-Nassau. Te Margraten in Limburgis een paard door den bliksem doodgeslagen en de geleider zoodanig ge troffen dat men voor zijn leven beducht is. De te Arnhem overleden heer Engelberts Gerrits (zio ons vorig Nr.) was geboren te Hoorn en is jaren lang hoofdonderwijzer te Amsterdam geweest. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten dat aan het progymnasium 10 leerarenten deele leeraren der hoogere burgerschoolonderwijs zullen geven en de gezamenlijke jaarwedden bepaald op een bedrag van f 12100. De Koning heeft goedgevonden aan de veluwsche locaalspoorwegmaatschappij de noodige gronden op het Loo in den ruimsten zin ten geschenke te geven. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Holl. Spoorwegmaatschappij is besloten tot het in ex ploitatie nemen van een stoomtramweg, uitgaande van het station Lichtenvoorde-Groenloo naar Groenloo en verder. De gemeenteraad van Leersum heeft eene veror dening vastgesteld, houdende bepalingen op den arbeid van kinderen beneden de 12 jaren. Wijlen jonkvr. C. Merens te Hoorn heeft aan de herv. diaconie, het protestantsche weeshuis en het Vrou wenhofje aldaar elk f 1000 vermaakt. Door de onlangs te Zwolle overleden juffrouw J. C. Fortuin is aan de herv. diaconie aldaar 1500 gelegateerd. Het beroep naar de herv. gemeente te Oudorp is aangenomen door dr. J. O. Poolpredikant te II- pendam naar Hoogcarspel door ds. P. J. ter Plegt. Aan de herv. gemeente te Maastricht is door de regeering een toelaag van f 2000 verleend voor de verdere herstellingen der kerk. De gemeente Zandvoort is aangewezen als stand plaats voor een postkantoor. De r. c. gemeente te Leeuwarden heeft den zoo- genaamden Amelandstuineen terrein van ruim een halve bunder achter het Amelandshuis, aangekocht, om op een gedeelte daarvan eene nieuwe kerk te stichten, daar die bij de Yleeschmarkt sedert langen tijd te klein is. Ook zal eerlang een stuk land nabij den harlinger straatweg tot eene r. c. begraafplaats worden aangelegd. Dr. A. Kuyper zal zich eerlang naar de Transvaal begeven vooral om jongelieden aldaar aan te sporen hunne studiën in Nederland in plaats van in Engeland te volbrengenen aldus den band tusschen de Trans vaal en Nederland nauwer toe te halen. De kerkeraad van de herv. gemeente te Wie- ringerwaard heeft besloten voortaan op Hemelvaarts dag geen godsdienstoefening meer te houden. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Hoorn heeft het aftredend lid der 2e Kamer, mr. W. K. baron v. Dedem wederom candidaat gesteld. Aan de Koningstraat te Haarlem zal in een daar voor aangekocht perceel eene door geestelijke zusters bestuurde meisjesschool worden opgericht. KlasrJA. le liist- oë -- De eerste koffiewagen van de zoo nuttig werkende Maatschappij voor Volkskoffiehuizen reed dezer dagen door Amsterdam rond. Hij ziet er keurig netjes uitzindelijk en op de meest practische wijze ingericht, deze wagen, dit koffie huis op wielen, en alles is er te koop dat in het Volks- koffiehuis op Rapenburg wordt geboden en voor dezelfde geringe prijzen. Spijzen en warme en koude dranken van de beste hoedanigheid voor den minst mogelijken prijs. Deze eerste koffiewagen zal dan hierdan daar sta tioneeren vooral in de nabijheid van fabrieken en werkplaatsen in de schafturen, en het zal ons genoegen doen wanneer zich spoedig de behoefte aan meer der gelijke nuttige wagens zal doen gevoelen. Ook als de wagen aan het rijden is kan de dorstige of hongerige zich om consumabel vervoegen. Een wenk en zijn koffiehuiszijn schaftkelder staat voor hem. Het vreeselijk onheil aan de stoomboot Victoria op de rivier Ontario in Canada overkomen vervult nog aller harten met diepen rouw door het gansche land. Gedurende den ganschen nacht van 26 op 27 Mei waren de oevers der rivier over een grooten afstand van de plek, waar de boot is gezonken met duizenden toeschouwers dicht bezet. Er waren vuren ontstoken ledige petroleumvaten en een menigte personen liep met brandende fakkels in de hand ten einde de om trekken der plaats des onheils te verlichten. Allengs werd het aantal lijken grooter, dat werd opgevischt aan de plek waar de boot was gezonken men voerde ze over in booten en sloepen naar Londen aan de rivier Ontario, ten einde uit te maken wie zooal het leven daarbij had verloren. Naar de laatste berichten uit Londen (Ontario) verkregen zijn 217 lijken opgehaald. Onder deze bevinden zich verscheidene personen, die te Ontario te huis behoorden en aldaar eene aanzienlijke betrekking bekleedden. De gansche bevolking der stad zal gedurende 30 dagen rouw dragen en op algemeene kosten zal een gedenkteeken aan deze treurige gebeurtenis worden gewijd. Aan de nagelaten betrekkingen dergenen, die bij deze treurige gebeurtenis het leven hebben verloren zal een hartelijke betuiging van deelneming in het ge leden verlies worden aangeboden uit naam van de ge- heele bevolking des lands. Ook de gouverneur-generaal, de markies van Lorne, schoonzoon der Koningin, heeft per telegram zijn diep leedwezen te kennen gegeven met het treurige verlies door zoovele gezinnen geleden. Den 30 zijn reeds vele lijken ter aarde besteld. In den vroegen ochtend is men daarmede aangevangen en dit heeft den ganschen dag onafgebroken geduurd. Vier of zes lijken vormden een lijkstoet en zoo ging het voort tot des avonds toe. 't Zou niet mogelijk geweest zijn dien treurigen plicht te volvoeren, waren de omliggende plaatsen niet bijge sprongen van daar heeft men kisten, lijkkoetsen, in een woord al 't geen noodig was aangevoerdten ein de in de dringende behoeften aan materieel en perso neel te voorzien. De verontwaardiging van het publiek over het on verantwoordelijk gedrag van den gezagvoerder der stoom boot is onbeschrijfelijk. Aan zijn roekeloosheid moet het schrikkelijke feit worden toegeschreven. Op de boot was reeds een zeer groot aantal passagiers aan wezig toen hij, aan een der steigers komende nog een paar honderd opnam niettegenstaande het luide en algemeene protest dergenen die reeds op de boot aanwezig waren. In de nabijheid van Cove-bridge waar ruim 13 voet water staat en een felle stroom gaat, begon de boot te hellendoordien de massa passagiers naar stuurboordzijde drong. Dit nam in een oogwenk toewant door angst en schrik verbijsterdverloor men alle bezinning. Het schip kantelde en zonk on- middelijk daarop in de diepte. Gelukkiger wijze bevonden zich meer schepen in de nabijheid van de plaatswaar de boot was te gronde gegaan. Hierdoor kon een groot aantal drenkelingen worden gered, die onvermijdelijk het leven zouden heb ben verloren, ware die hulp niet nabij geweest. Gansche huisgezinnen, bestaande uit vadermoeder en verscheidene kinderen, hebben gezamenlijk hun graf gevonden in de Ontario. Een bruid en bruidegom bevonden zich aan boord. Vereenigd in den dood rusten zij in hetzelfde graf. Uit Zevenaar schrijft men Dat men in onze eeuw van beschaving nog vaak middeneeuwsch denkten handeltblijkt uit het volgende voorval. Eene vrouw, wier echtgenoot nu en dan zich aan sterken drank te buiten ging, van welke gewoonte zij hem gaarne wilde genezen zien had als afdoend middel den raad gekre gen: een fleschje, gevuld met jenever, ongekurkt, moest gedurende tweemaal vierentwintig uren geplaatst wor den op een menschelijk lijk. Deze drank den patient toegediend, zou onraiddelijk genezing teweegbrengen. Op het lijk van eene vrouw, den 20 dezer in de ge meente overledenwerd Vrijdag een fleschje met Schiedammer gezet en er Zondag afgenomen, om door den bewusten lijder te worden genuttigd in de vaste overtuigingdat hij van zijne neiging genezen zou. Haablem 31 Mei. Door de Prov. Staten van Noord- holiaii« is tot lid van de le Kamer der Staten Gene raal bij hereteiü.ming gekozen de heer M. H. Insinger, met 35 stemmentegen den heer Zimmerman die 29 stemmen verkreeg. Een blanco biljet werd ingeleverd. 's Gbavenhage 31 Mei. Tweede Kamer. Na dis cussie werd aangenomen het ontwerp tot aanvulling van art. 25 der indische comptabiliteitswet maar ver worpen met 41 tegen 23 stemmen de wijziging van art. 11 en 12 van de wet op het hooger onderwijs (gymnasiale examens en toezicht daarop). De discussie over het ontwerp van wet op de postpakketten is aan gevangen. Londen 31 Mei. De stichter der Iersche landlegue te Dublin is gearriveerd. De regeering besloot Por tugal niet langer te verzoeken het Delgoa-tractaat aan te nemen. De berichten uit de Transvaal blijven zeer gunstig. Bij kon. besluit van 26 Mei is bepaald, dat de stem briefjes ter verkiezing van een lid der 2e. Kamer, den 14 Juni in het hoofdkiesdistrict Alkmaar in te leveren, den 16 daaraanvolgende geopend zullen worden. Naar wij vernemenis den 28in de huishou delijke vergadering van de Alkmaarsche Turnclub „Kracht en Vlugheid" besloten tot de voorloopige op richting van een voorbereidenden cursus in gymnastiek, voor jongelieden van 15 tot 18 jaren. De op 1 Juni te openen zwem- en badinrichting zal toegankelijk zijn voor het gebruik van warme baden voor heeren op maandagwoensdag en zaterdag van 2 tot 5 en voor dames op woensdag en zaterdag van 9% tot 12 uren voor het gebruik van koude baden voor dames eiken werkdag van 9% tot 12, voor onvermogenden op maandag woensdag en zaterdag van 8 tot 9 uren en voor heeren de overige uren op werkdagen benevens des zondags van 's morgens 6 tot 9 uren. De prijzen zijn bepaald als volgtkoude baden bij abonnement voor minstens 25, buitenbad 10, binnenbad 20 c., zon der abonnement buitenbad 20 binnenbad 30 c.; warme baden bij abonnement voor minstens 20 40 c., bui ten abonnement 50 c.; stortbaden bij abonnement voor minstens 10 30buiten abonnement 40 c. Het ge bruik van het drijvend binnenbad kost 30 c. voor 1 tot 3 kinderen onder geleide uit hetzelfde gezin. Zwem broeken waarvan het gebruik in het buitenbad ver plicht isworden tegen betaling van 5handdoeken tegen 3 c. in huur gegeven. Eigen handdoeken en zwembroeken worden in bewaring en schoon gehouden tegen betaling van 50 ets. voor het saisoenbij het eerste bad te voldoen. Beschonken en zich onordelijk gedragende lieden alsmede honden worden niet toege laten. De koffiekamer is gedurende den tijd, voor het baden van vrouwen bestemd, voor heeren gesloten. De inrichting wordt gedurende de maand Juni des morgens te 6 uren geopend. In hst belang der zaak zou het voorzeker wensche- lijk zijn indien ook eenige winkeliers hier ter stede zich bereid verklaarden tot den verkoop van abonne mentskaartjes die voorloopig ook bij de leden der commissie, de heeren J. Nuhout v. d. Veen, C. Jans sen Rzn., J. Pot, dr. J. D. BoekeW. F. du Croix en M. L. v. Gemert verkrijgbaar zullen zijn. Naar wij nader vernemen heeft reeds de heer G. A. Bossert sigarenhandelaar, Voordam zich tot afgifte bereid ver klaard. B U 11 G E R L IJ K E STAND. GETROUWD. 29 Mei. Jan Hopman, wedr. van Betje Dekker, en Catharina Cornelia Stadegaart. Gijsbertus Johannes Cornelis Goes en Johanna Wilhelmina van der Zanden. Jan Hemmelder en Hendrika Margaretha Schouten. GEBOREN. 28 Mei. Fredrik Johau, Z. van Fredrik Willem Kroese en Maria Catharina Koster. Hendrik Z. van Johannes Her manns Wessels en Petronella Zwetsloot, 29 r Margaretha Maria, D. van Franciscus Fredrieus de Munk en Sara Maria Lobach. 30 h GeertruidaD. van Joban George Gottfried Berger en Maria Hekket. OVERLEDEN. 30 Mei. Clasina Maria Molenaar echtgen. van Gerbrand Die pen, 26 j. CORRESPONDENTIE. K. vraagtof 't niet wenschelijk zou zijnook ter bevor dering van de stiltedat er in den omtrek der muziektent nog eenige banken geplaatst werden f Alkmaar 30 Mei. Aangevoerd 1 Koe 220284 vette Kalveren 40 a 110, 13 nuchtere 4 a 12, 10 Schapen 26 a 31, 4 Lammeren 12, 136 vette Varkens 0,48 a 0,60 per P., 13 magere Varkens f 20 a 25 per stuk. Amsterdam 30 Mei. 803 Runderen, vette 70 a 82 et. per P., Melk- en Kalfkoeien 140 a 250, 12 Graskalveren /12 a 16, 95 nucht. Kalveren /6a 10Schapen en Lammeren /6a 30, 324 vette Varkens 52 a 57 ct. per P., 34 Biggen 7 a 13, 1 Paard. Aardappelen. Zeeuwsche spuische jammen 5,60a 6, dito flakkeescbe 4,60 a 5 friesche jammen 4,25 a 4,70 dito eng. 2,20 a 2,30, pruisische roode /2a 3,30, frankenthalers 2,40, saksische 3, hamburgers 5,50 a 5,60, fransche /2,70 a 3,25, belgische 2,40 a 2,70, nieuwe italiaansche /8a 10,50, fransche bollen 3,30 a 3,70, nieuwe portugeesche 6 a 7 per mud ruime aanvoer. Raapkoeken 88 a 94 per 1000 P., Lijnkoeken 10 a 14 per 100 P. Peterolie in cons. 711,75, loco/9,25, najaar/lOentr. doende. Edam 28 Mei. Kleine kaas 24 a 37 aangevoerd 58 st., wegende 11053 P. Haarlem 30 Mei. Witte Tarwe 10 a 10,40, Rogge/8,20 a 8,45, Gerst /5a 6,75, Haver 4,25 a 5, Duivenboonen 18,15 a 8,40. Leeuwarden 27 Mei. Boter 1*. soort 40 a 46,50, 2e. 323". 26. Vereeniging 1". keur 46,50 a 47 2«. 42,50 a 443«. 40 a 41, 4». 35 a 36. Aanvoer 1118 kwart, 271 achtste en 28 zestiende vaten.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3