No. 65. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V R IJ D A G 3 JUNI. FEUILLETON. Alice's Geheim. Prijs der gewone Advertentiën (SXlicicel (Scheelte. Nationale Slilitie. üuitculAnb m ALKM1ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet gebeele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. OPROEPING VERLOEGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op de hier wonende verlofgangers van de militie te land, die vóór 1 April 1881 in het genot van onbe paald verlof waren gesteldonverschillig tot welke ligting zij behoorenom zich op Donderdag, den 16 Juni dezes jaars des voormiddags te 9 urete laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente, om aldaar door of van wege den Militie-Com missaris te worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebragte kleeding- en equipementstukkenbenevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Mei 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De PATENTEN over het vierde kwartaal 1880/81 kun nen ter secretarie worden afgehaald tot 14 Juni 1881. De PATENTEN van TAPPERS, SLIJTERS, KOFEIJ- HUISROUDERS enz., dienst 1881/82 kunnen ter secretarie worden afgehaald tot 14 Juni 1881, op vertoon van het aanslag-billetwaaruit blijktdat de helft van den aanslag is betaald. De onderstaande personen worden verzocht zieh ter gemeente secretarie aan te melden Dirk Koning, bij de vestingartillerie in dienst, ligting 1877> laatste woonplaats Oudorp, J. A. Marijt, H. de Wolff, A. Bijl M. A. Bekedam. DUITSCHLAND. De commissie uit den Rijksdag voor bet wetsontwerp tot wijziging der zegelwet stelt voor, daaruit te laten vervallen het zegel voor kwitau- tiën beleeningen cheques enz. en andere zegelrechten te verminderen waardoor het zeer twijfelachtig wordt, of de geraamde verhooging van inkomsten van 12,000,000 zal verkregen worden. ENGELAND. Brj koninklijk besluit is het eiland Cyprus onzijdig gebied verklaard in geval van oorlog tusschen Staten waarmede Engeland in vrede leeft. Laöehhuis. Den 30 deelde de onder-minister van buitenlandsche zaken mede dat de bevelhebber van het fransehe eskader in de tunesische wateren ten ge volge van een misverstand in zijne voorschriften een onderzoek aan boord van een vreemd schip had gelast, maar dat de fransehe regeering maatregelen had geno men ter voorkoming van verder misverstand. Den 31 deelde minister Chamberlain mede, dat de regeering bij de vreemde kabinetten aangedrongen had op het vaststellen van internationale bepalingen omtrent de lichten door visschersvaartuigen te voeren. Dat de aangevangen artikelsgewijze behandeling der iersche landwet niet spoedig zal afloopen blijkt uit het feitdat reeds ongeveer 800 amendementen zijn inge diend. Een iersch blad had sommige iersche leden die voor de tweede lezing dier wet hadden gestemd „valsche spelers" genoemd dat sommige leden voor eene inbreuk verklaard wilden hebben op de voor rechten van het huis. Eene daartoe strekkende motie werd den 31 na langdurige beraadslaging ingetrokken. Een der voornaamste oprichters van het land-verbond, Kettle genaamdwerd den 30 des avonds gevangen genomen en naar de gevangenis gebracht, beschuldigd van opruiing der bevolking om wettige schulden niet te betalen. FRANKRIJK. Den 30 werd door het lid Barodet de verdaging voorgesteld van de beraadslaging over het voorstel tot wijziging der grondwet, welk voorstel verworpen werd met 273 tegen 205 stemmen. De beraadslaging over het daartoe betrekkelijke wetsont werp ving daarop aan. Den 31 verklaarde de minis ter-president Ferry, bij de beantwoording van een afge vaardigde dat herziening der grondwet eene groote botsing tusschen de Kamers en het ministerie zou veroorzaken. Hij raadde dus aan, het voorstel tot her ziening te verwerpenwaaraan met 254 tegen 186 stemmen gevolg werd gegeven. Daarna werd de zitting gesloten. De afdeelingen van den Senaat benoemden den 30 de leden der commissie voor het wetsontwerp betref lende de departementsgewijze verkiezing der afgevaar digden. Van de 9 verkozen leden zijn 8 tegenstanders. 118 stemmen werden tegen en 77 voor het ontwerp uitgebracht10 leden stemden met blanco briefjes 86 leden waren afwezig, wier gezindheid onbekend is. In de zitting van den Senaat van den 30 lichtte het lid Lambert de Sainte Croix zijne interpellatie toe over de vervanging van orde-geestelijken door leeken als ziekenverpleegster in de parijsche gasthuizen. De minister van binnenlandscbe zaken antwoorddedat hij niet verantwoordelijk was voor handelingen van bestu ren van openbare liefdadigheid doch bovendien waren de hier bedoelde handelingen niet onwettig. Het lid Buffet gaf zijne verwondering te kennen, dat de minister zich niet verantwoordelijk achtte voor handelingen zijner onderhoorigen. Het voorstel, om eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan, werd verworpen met 134 tegen 110 stemmen daarentegen werd de motie Lam bert waarbij aangedrongen werd op het behoud van geestelijke liefdezusters in de gasthuizenaangenomen met 135 tegen 120 stemmen terwijl ruim 50 leden zich onthielden. Onder de voorstemmers bevonden zich o. a. Jules Simon en generaal de Cisseij. Na den uit slag dezer stemming riep een lid uiter is nog een Senaat GRIEKENLAND. De Lesseps heeft het plan op gevat om ook door de landengte van Korinthe een kanaal te graven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het oostenrijksche Heerenhuis heeft den 31 met 64 tegen 45 stemmen goedgekeurd het besluit van het huis der afgevaardig den betrelïende de grondbelastingnadat de minister de aanneming verdedigd en het daarmede strijdige voorstel der commissie bestreden had. Het huis der afgevaardigden besloot dien dag over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het voor stel betreffende de oprichting eener hoogeschool te Praag. RUSLAND. De luitenant-generaal Wanowski, opper bevelhebber van het 12e legercorps is tot minister van oorlog benoemd in plaats van graaf Miljoutin wiens ontslag door den Keizer aangenomen is en die tot lid van den Raad van State benoemd werd. De heer Groth is benoemd tot minister der domeinen, in plaats van generaal Ignatieff, als minister van binnenlandsche za ken opgetreden. Verder zal de minister van onderwijs, baron Nicolaïdie mede ontslag gevraagd hadver vangen worden door den heer Georgiewitsch. Het ministerie zal dan geheel bestaan uit voorstanders der oud-russische partij en alle hoop op vrijzinniger maat regelen waarschijnlijk verloren zijn. TURKIJE. Een paar dagen na het sluiten van heb verdrag tusschen den Bey van Tunis en Frankrijk werd vernomen dat de Porte besloten had den Bey te ont slaan, aan welk voornemen geen gevolg werd gegeven, zoodra vernomen werddat Frankrijk den Bey zou steunen. In de turksehe bladen worden thans voor zijne houding min of meer verontschuldigingen aangevoerd en o. a. verklaarddat er volstrekt geen plan tot ontslag heeft bestaan. ZUID-AFRICA Volgens den berichtgever der Standard, zou generaal Wood eene reis door de Trans vaal maken misschien met het doel om zelf eens den toestand op te nemen en waren de kanonnen van Pot- chefstroom thans te Heidelberg aangekomen. Zoowel die verslaggever als die der Times blijven voortdurend ongunstige berichten verspreiden over de verstandhou ding tusschen de boeren, de inlanders en de engelsohen in de Transvaal. Volgens de rechtstreeksche tot 10 Mei loopende be richten heeft werkelijk het ministerie Sprigg het veld moeten ruimen. Een nieuw ministerie onder Scanlen trad op waarin o. a. zitting hadden de heeren Merri- man, Molteno en Hofmeyer Jr. Dit bewind, uit eenige krachtige en eenige zwakke elementen samengesteld zou gedurende het overige deel der zitting niet veel tegenstand ondervinden. De Africaander leden van het Parlement zouden het steunen. Het adres van het transvaalsch comité in Nederland werd door de Zuid- Africaanders zeer op prijs gesteld. Kunnen de aloude betrekkingen niet geheel hernieuwd wordende trans- vaalsche regeering kan doorgaanden toevloed van land verhuizers uit Nederland lokken; aan den anderen kant kunnen Nederlanders geld verschaffen tot oprichting „Je bent geestig, Alice," antwoordde Howitt met een gedwongen lach „maar ge hebt in Nieuw-Vork naar ik hoop genoeg geleerdom niet te meenen dat ik mij op het punt van aardigheden met u zou willen meten ik doe niet in geestigheden Ik moet en wil 't u zeggenging hij steeds heftiger voort met zijn glas op tafel slaande„ik duld nietdat ge verder u met dien vreemden jongen man bemoeit Begrepen Alice Zij zag hem eerst een oogenblik vast in 't gelaat maar ditmaal ontmoette zij zijne van toorn flikkerende oogen. Zij stond daarna langzaam op en zeidemet zachte bevende stem, met de linkerhand op tafel geleund: „Ik weet 't wel, papa, u wilt mij aan de Woorms verkoopen. De zaak is tusschen u reeds beklonken. Maar ik ben geen stuk steenkoolwaaraan 't onver schillig is in wiens bezit het komt. Ik heb ook een woordje meê te praten. Ik zeg u dan papaik wil mij niet laten verkoopen en wil niet met de Woorms trouwen. Ik wil doen wat u aangenaam is papa maar niet blind gehoorzamen wanneer u beveelt." „Alice," begon Howittmet de oogen nedergeslagen, terwijl hij zijn handen gevouwen op tafel legde„laten wij die zaak in der minne schikken Alice. Vriende lijk smeek ik u van den vreemdeling af te zien. Ik heb 't gezien aan uwe oogenaan uw dansen aan uw sprekendat gij elkander bemint. Tracht mij niet te misleiden. Maar, het kan niet zijner kan nooit iets van komen Ik smeek uzie van dien vreemdeling af'! Uw vader smeekt 't u - uw oude vader doe het om mijnentwille zie van dien vreem deling afof het gaat niet goed bij God het gaat niet goed Alice 1" Zij was weder op de sopha gaan zittennadat tante Ellen zich reeds bij de eerste heftige woorden van haar broeder verwijderd had. Vader en dochter waren alleen. „Eerst hebt ge bevolen nu smeekt gij papa," sprak zij na eenige oogenblikken op kalmen toon „noch het een noch het ander ware noodig geweest wanneer gij mij met ronde woorden hadt gezegd waarom ik van den vreemdeling zou moeten afzien. Zijn uwe redenen werkelijk van dien aard dat ik van den vreemdeling afzien moet, behoeft gij noch te bevelen, noch te smeeken. Zonder dat had ik 't gedaan. Zeg mij uwe redenenpapawaarom ik langer niet met den vreemdeling kan omgaan." Al dieper en dieper boog Howitt het hoofd in zijne gevouwen handenterwijl hij meer tot zich zelf dan tot Alice zeide „Redenen ik heb geen duizend rede nen ik heb slechts ééne bijzondere rede maar deze eenige bijzondere rede geldt meer dan duizend, duizend gewone redenen. En toch kan ik u die nooit zeggen, Alice." Zij antwoordde niet dadelijk na een poos echter sprong zij driftig op zoodat ook Howitt zich uit zijne gebogen houding oprichtte en haar verbaasd aanzag. „Welnu, dan wil ik u mijne redenen zeggen, waarom ik niet van George kan afzien, nooit en nim mer, papa ofschoon ik gaarne mijn geheim nog wat had willen bewaren. Gij noemt hem een vreemdeling; voor mij is hij dat echter niet. Hij is voor mij geen vreemdeling en opdat hij dat voor u ook niet langer zij hij is Rijks ingenieur en heet George Kearny. Een jaar geleden heb ik hem leeren kennen toen ik in Nieuw-York op het instituut was en hij is my hier heen gevolgd. Papa," ging zij na een oogenblik wachtens, met zachte stem voort, toen hij zijn somber, bleek gelaat weder over zijne gevouwen handen had gebogen „ik bemin hem en zal niet van hem afzien. Ik heb hem ziels lief, en weet, dat ook hij mij evenzeer bemint. Ik ken uwe Kunighams en Olivers en de Woorms papa maar ik zou van schaamte in den grond zinken, indien ik mij liet bewegeneen van deze petroleum- handelaars mijn hand te schenken." „Aliceviel haar Howitt in de rede„gij weet niet „Zwijgpapa 1" riep zij driftigterwijl zij haar shawl vaster om de schouders trok. „Geef u verder geen moeitemijn plan te veranderen geen woord meer! en wanneer gij mij wildet dwingen, papa," fluisterde zij zich tot hem overbuigende„wanneer gij het durfdet wagen gij of een van uwe oliehande laars God vergeve 't mij denk dan aan den negenden Februari Daarop keerde zij zich om en verliet met haastige schreden de kamer. Howitt bleef onbewegelijk zitten alsof hij door Ali ce's laatste woord aan alle ledematen verlamd was. Eindelijk hief hij langzaam het hoofd opschuw om zich heen ziendeof zij inderdaad weg wasof mis schien haar laatste woord niet een of andere vorm had aangenomen en hier of daar in de kamer hem aan grijnsde, om hem opnieuw te verontrusten. Eerst toen hij zich verzekerd had dat niemand dan hij zelfin de kamer wasstond hij op en liep met de armen over elkander, in somber nadenken naar het venster, dat op den tuin uitzag. Een kwartier lang bleef hij in dezelfde houding en toen hij zich eindelijk omkeerde waren schrik en angst uit zijn gelaat verdwenen en hadden plaats gemaakt voor eene uitdrukking van honende kalmte. „Het kan niet het mag niet gebeuren nu en nooitIk kan zijn gezicht niet zien en dan te moeten denken, dat de zoon van dien man de echtgenoot van mijn eenig kind is," sprak hij bij zichzelf. „Maar geen geweld Alice ging hij na eenigen tijd heftiger voort' „de hemel beware mij voor geweld Wie kan mij be I tw'1 I f

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1