iSimienlaub. ailcvlcu Den vorigen dag was de eerste lezing ran het door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot invoering van verplicht lager onderwijs aangevangen. Het werd in de eerste plaats bestreden door den oud-minister de Four- tou uit het ministerie de Broglie. Hij verklaarde te spreken in het belang van gewetensvrijheid en waren vooruitgangbehandelde uitvoerig den staat van het onderwijs in Engeland en toonde het hemelsbreede ver schil aan tusschen het stelsel dat daar bestaat en dat men in Frankrijk verlangt. In Engeland werden de vrije scholen niet onderdrukt, om voor de officiële plaats te maken maar deze laatsten werden integendeel slechts opgericht tot aanvulling der tekortkomingen van het bizonder onderwijs. De zitting werd verdaagd, nadat sommige leden nog gesproken hadden voor een deel wegens de drukkende hitte in de zaal. GRIEKENLAND. Te Athene is eene vervalsching van bankbiljetten op groote schaal ontdekt. Tal van personen werden in hechtenis genomen, o. a. de voor zitter der rekenkamer en een kamerlid boezemvriend van minister Koumoundouros. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Heerenhuis nam den 4 het handelsverdrag met Duitschland aan. Nadat de leden der delegatie gekozen waren, werd de zitting van den rijksraad door graaf Taaffe, ingevolge opdracht van den Keizerverdaagd verklaard. RUSLAND. Den om zijnen geschokten gezondheids toestand op zijn verzoek eervol ontslagen minister van oorlog Miljoutin is door den Keizer geschonken het portret, zoo van hem als van zijnen vader, in diamanten gevatmet vergunning ze op de borst te dragen. De gemeenteraad van Petersburg heeft graaf Loris Melikoff tot eereburger benoemd. Het aan de dagbla den aldaar gegeven bevelom omtrent die raadszitting niets openbaar te maken wettigt de veronderstelling, dat hij in ongenade gevallen is waartoe zeker de wijze, waarop hij zijn ontslag vroeg, bijgedragen heeft. SERYIE. Yorst Milan vertrok den 3 naar Berlijn. Waarschijnlijk staat die reis in verband met de plannen der regeering om Servie tot een koningrijk te verheffen. VEREENIGDE STATEN. Aan de Daily News wordt uit New-York geseind, dat in Mei 1881 76652 land verhuizers 21000 meer dan in Mei 1880 waren aan gekomen. Daaronder waren ongeveer 26000 duitschers, 17000 uit Scandinavië 15000 ieren 7000 engelschen en 2000 schotten. Sedert 1 Januari dezes jaars waren 181749 landverhuizers aangebracht tegen 135336 in 1880. De meeste duitschers gaan rechtstreeks naar Nebraska en Illinois voor het boerenbedrijf, anderen naar Texas voor de schapenfokkerij. De wetgevende macht te New-York nam eene wet aan, waarbij een hoofd geld van 2,50 wordt geheven van eiken landverhuizer, met vreemde schepen aangebracht, als vergoeding voor de kosten van politie-toezicht. Men gelooft echter dat de grondwettigheid van dezen maatregel door de betrokken stoombootmaatschappen zal betwist worden. Eenige jaren geleden heeft het Hoog Gerechtshof de onwettigheid uitgesproken van gelijken maatregel, waar bij de genoemde maatschappijen rechtstreeks werden getroffen. Het berichtdat bij de Derby wedrennen in Enge land een amerikaansch paard de overwinning behaalde, deed in New-York groote opgewondenheid ontstaan. Per bulletin werd het dadelijk door alle bladen bekend gemaakt. Het geschil tusschen de engelsche regeering en die der Yereenigde Staten, naar aanleiding van de vissche- rijen in Fortune-baij is ten nadeele van Engeland be slist dat rijk verbond zich tot betaling van 180000 ter vergoeding der schade door engelsche aan ameri- caansche visschers toegebracht. bewogen, fladderden kevers en nachtvlinders rond, ter wijl nu en dan een roofvogel met hoorbaren vleugel slag hen najoeg. Beide vensters van Alice's kamerwaarvoor een op slanke zuilen rustende met klimop omringde veranda was aangebracht, waren helder verlicht. Als een nacht vlinder door het licht aangetrokken, stond de prima donna, Annabel Monval, in een langen donkeren mantel gehuldreeds een kwartier lang in de acaeialaandie zich evenwijdig met de verandadwars door het park uitstrekte met de oogen strak gericht op de verlichte vensters. Klaarblijkelijk voerde zij een heftigen strijd in zich zelf en was het haar moeilijk overtegaan tot een stapwaartoe zij besloten had. Tweemaal reeds had zij eene schrede gedaan in de richting van den trap der verandamaar was ook tweemaal weder blijven staan en met gebogen hoofd met slap langs het lijf hangende armen en met gevouwen handen naar haar eerste plaats teruggeslopen. Al weder maar neen zij hult zich dichter in haar mantel en luistert met gespannen aandacht. Een kortedikke gestalte komt uit den gang van het hötel op de veranda en naar beneden in den tuin strompelen en slaat de acacialaan in. Yerschrikt snelde Annabel weg tot aan het einde der laan waar deze overging in eene ronde plek in welks midden zich een halvemaanvormig bloembed be vond, met hooge weelderig groeiende struikplanten be dekt terwijl daarachter een tuinbank was geplaatst van denzelfden vorm. Yerder vermocht zij niet te gaan. Zij stond in de schaduw, achter het groen verborgen, toen de vreemdeling op de bank plaats nam. Zij zag hem zich uitrekken aan alle ledematen daarbij in afgebro ken zinnen binnensmonds mompelende „Oude Vrek Is dat een bediening een ont vangst voor een ouden vriend en fatsoenlijk man een geldschieter om zoo te zeggen een geldschie ter 't is een schandaalHèal mijn beenderen en spieren doen mij pijn Twee dagen onderweg op zijn uitnoodiging naar die stinkende petroleum- bronnen Pith Pitho weet ik hoe het hier heet Pithume of zoo watEn in plaats van in je bed uitteslapen dat harde houten lattentuig hè?" {Wordt vervolgd.') ZUID-AMERICA. In Chili is eene nieuwe wet aangenomen waarbij strenge straffen bedreigd worden tegen geestelijken die huwelijken kerkelijk inzegenen alvorens burgerlijk voltrokken te zijn. Het chileesche congres schijnt te denken aan de invoering van een beschermheerschap van Chili over Peru dit denkbeeld zal echter in de Argentijnsche republiek en Bolivia op grooten tegenstand stuiten. ZUID-AFRIKA. De transvaalsche Volksraad is den 15 April 1.1. geopend met eene aanspraak van den onder voorzitter Paul Krüger. Na te hebben medegedeeld dat hij de leden bijeen geroepen had om hen voor zooveel zulks mogelijk was in te lichten omtrent het geen door het bestuur gedaan was sedert het in de te Paardenkraal gehouden vergadering gemachtigd was, al het noodige te doen tot herstel van 's lands onaf hankelijkheid, verklaarde hij alle uitgevaardigde papieren en stukken te zullen overleggen. Vervolgens ging hij aldus voort „Met een gevoel van dankbaarheid aan den God onzer vaderendie ons zoo nabij is geweest in den strijd en in gevarenis het mij een onuitsprekelijk voorrechtu het vredes-verdrag te kunnen voorleggen, op O'Neils plaats tusschen ons en Evelyn Wood, afge vaardigde van het engelsche Gouvernementgesloten en gedagteekend 21 en 23 Maart '81. Alle verdere bizonderheden dienaangaande zal het Gouvernement mondeling ter uwer kennisse brengen. „Ik acht het mijn plicht, duidelijk voor u en de ge heels wereld te verklaren dat onze eerbied voor de Koningin van Engeland voor hare regeering en voor het Engelsche volk nooit grooter is geweest dan thans, nu wij u in dit verdrag het bewijs kunnen toonen van Engeland's edele en grootmoedige liefde voor recht en rechtvaardigheid. „Uit het vredes-verdrag zult gij zien dat nog een belangrijk deel der regeling van zaken is overgelaten aan eene Koninklijke Commissie. Ik verklaar u in volle oprechtheid mijn geloof, dat die Commissie het werk van rechtvaardigheid op 21 en 23 Maart 1.1. op zoo edele wijze begonnenvolledig en in alle opzichten vol- tooiien zal. Te dien einde verzoek ik van den Volks raad voor zoovele leden van het Driemanschap, als het Gouvernement noodig zal achten, verlof, om uit het land te vertrekken. Daar het engelsche Gouvernement nog het land regeert, tot dat onze eigene Regering zal zijn hersteld, is deze Vergadering van den Volksraad eene buitengewoneen ik zou mijn plicht verzaken, als ik eenige zaak het bestuur des lands betreffendeu voorlegde. „lntusschen geloof ik, geheel in overeenstemming met het vredes-verdrag te handelen, als ik in uwe tegen woordigheid de hoop uitspreekdat alle ingezetenen der Transvaal zich inmiddels onthouden van alle woor. den en daden, die zouden kunnen leiden tot het be stendigen van dat gevoel van vijandigheid dat nu en voor altijd geheel moet worden uitgewischt. Het volk verklaarde in 1879, wat wij herhaald hebben in onze eerste proclamatie: het verlangt een vreedzaam, gehoor zaam volk te zijn met eene vooruitstrevende regeering. Laten alle burgers de hand 'van verzoening uitstrekken en aannementen einde een gelukkigen Staat te ves tigen Het is mijne meening dat ik geen beter mid del had kunnen vinden om dit overal en door iederen burger te doen verstaan dan door u bijeen te roepen, u, uie de vertegenwoordigers des volks zijt, en ik ver trouw dat uwe vergadering eene kennisgeving tot dat doel aan het volk zal uitvaardigen. „Zoodra volledig zelfbestuur is toegestaan, zal ik aan den Volksraad een volledig verslag voorleggen van het geen door de regeering gedaan isalsmede de stukken betreffende alle zaken waarvan de overweging niet is ten einde gebracht in de zitting te Paardenkraal. „Moge de Almachtige God uwe beraadslagingen zegenen." AFGHANISTAN. Tusschen Ayoeb-Khan en den Emir Abderrhaman zijn vijandelijkheden uitgebroken welkezooals men begrijpen kan in Engeland zeer de aandacht trekken. Men vreest, dat de stelling van den Emir, niettegenstaande de hulp, hem door de in- dische regeering verleend, vrij onzeker is. De op 29 Mei te Zuidwolde vermoorde jonge- dochtermet name M. Koets, diende bij een landbou wer op Schotterhuizen en zou een bezoek brengen aan hare ouders waartoe zij gebruik maakte van een bin nenpad. Haar lijk werd daar den volgenden morgen door veldarbeiders gevonden. Aan de feestgenooten bij de opening van den Zuid oosterspoorweg (Nijmegen-Tilburg), op 2 Juni, werd hun te Oss door de fabrikanten en handelaars aldaar een lunchen op den terugtocht te 's Hertogenbosch in de groote zaal van het Casinoeen maaltijd van onge veer 130 couverts aangeboden. De Koning van Zweden is den 4 te 's Gravenhage aangekomen waar hij door zijnen gezant ontvangen werd. Na afloop van een dejeuner bij prins Frederik bezocht hij de merkwaardigheden der stad. Prins Fre derik gaf ter zijner eere een groot diner op het Huis de Pauw. 's Avonds keerde de Koning naar Amster dam terug. Te Roermonde is den 4 overleden de heer Michiels v. Kessenich, lid van de le Kamer der Staten-Generaal. De afwijzing van het adres tot afschaffing der kermis te Rotterdam is door den gemeenteraad geschied met 25 tegen 8 stemmen. De Koning heeft den turkschen gezant bij ons hof, Murad-Effendieene gouden medalje met 's Ko- nings borstbeeld en eene zeer vleiende inscriptie ver eerd, als blijk van ingenomenheid met zijne den Koning en do Koningin overhandigde dramatische werken. Wijlen vrouwe C. M. J. Blunck, gescheiden echt genoot van den heer H, Makkinga, heeft ook aan het r. c. oude maunen- en vrouwenhuis „S. Jacob" te Amsterdam 2 oostenrijksche metallieken van f 1200 vermaakt. De minister van binn. zaken dringt er op aan dat de gemeente Sneek voorzien zal in het aanleggen eener schietbaan voor de schietoefeningen der d. d. schutterij, maar de gemeenteraad weigert daartoe over te gaan, zoowel omdat er geen geschikt terrein is aan te wijzen, als omdat geene enkele wetsbepaling de ge meente tot dergelijke uitgaaf verplicht. De prachtige wapenrusting welke voor den heer R. F. v. Heeckeren v. Wassenaer (aartshertog Matthias van de maskerade te Utrecht) vervaardigd wordtbe staan uit ruim 60 groote en ruim 60 kleinere stukken, van verzilverd en verguld staalmet grooten rijkdom van uit de hand gedreven beelden en versieringen. Zij wordt geheel gevolgd naar de in het arsenaal te Wee- nen bewaardewaartoe de heeren Begeer en Caspers derwaarts zijn gezonden tot het maken van teekeningen enz. Behalve deze wapenrusting zal de tijdelijke aarts hertog nog bal- en receptiecostumes dragen. De voorstelling der Kon. Letterlievende Vereeni- ginS »Hooger zij ons doel" te Amsterdam ten voor- deele der gewonden in de Transvaalheeft zuiver op gebracht 345,2welk bedrag gestort is in de kas van het amsterdamsch comité van het Roode Kruis. De veldwachter D. Krab te Purmerende is be noemd tot inspecteur van politie te Assen. Bij den heer O. Rommerts directeur der Coöpera tieve Handelsdrukkerij te Leeuwarden zal verschijnen een groot politiek en financiëel Weekblad voor Neder land, onder den naam van „De Vrije Pers", waarvan het abonnement per post niet meer dan 3 per jaar kost. Wat politieke beginselen aangaat, verklaart dat blad zich voor neutraal lager onderwijs kosteloos voor wie 't verlangtbehartiging door den Staat ook van andere belangen der mingegoeden algemeen stemrecht, belastingheffing in verhouding tot ieders inkomen, met ontheffing der eerste levensbehoeften, vermindering van het oorlogsbudget en invoering van persoonlijken dienst plicht vrijzinnige handelspolitiek in de koloniën op heffing der heerendiensten verbetering van den agra- rischen toestand en bevordering van de zedelijks en ver standelijke ontwikkeling der bevolking. De heer Rom- merts, wiens aandeel aan dit blad wij grooter achten dan de uitgaaf alleen is in den lande gunstig bekend als een even bekwaam als bezadigd bevorderaar van de belangen der arbeidende klassen wier belangen hij geschaad acht door geweldige middelen, gebaat vooral door degelijk onderwijs en door onderlinge samenwerking. Streeft hij overigens in zijne bedoelingen het gros der liberale partij voorbijhij weet de zijne goed te verdedigen en hij wenscht blijkbaar door „De Vrije Pers" zijne denk beelden te verbreiden en den kring zijner geestverwanten te vergrooten. Behalve beschouwingen en nieuwsbe richten zal dat blad wekelijks ook een feuilleton geven. Bij J. Plantingate Deventerziet het licht het eerste nummer van „De Bakkers-courantNieuws- en Advertentiebladgewijd aan de belangen van H. H. Brood-, Koek- en Banketbakkers." De redactie meen} dat dit blad met het oog op de duizenden uitoefenaars van het bakkersvak, de vele vragen die zich dairin voordoen en de nauwe betrekking waarin het staat tot den handel in granen en vele andere artikelen, in eene behoefte voorzien zal. Zij wenschtdat de belangheb benden het voor zich alleen zullen aanschaffen, om het als een vraagbaak te kunnen bezitten en naslaan, en brengt bet daarom door den lagen prijs van ƒ2,60 per jaar onder ieders bereik. Als een vermakelijk staaltje, tot welke verwarringe n de onkunde en het verkeerd gebruik van technische woorden aanleiding kan geven, diene het volgende: Bij zekeren landbouwer was een Oosterling als leer ling, om de praktijk van den landbouw te leeren. Eens naar eene naburige stad zullende rijdenvroeg hij den boer, of deze ook nog boodschappen had te verrichten, waarop de boer verzocht om vier rongen en eene lier uit de stad mede terug te brengen en hem tevens be stelde, om na zijn terugkomst op de klaverakkers te gaan walsen. Onze Oosterling keek den stemmigen boer verbaasd aan en reed naar de stad. Zijn eerste werk wasom naar een danshuis te gaanwaar hij vier dansmeisjes (rongings) afhaalde, onderweg enga geerde hij een orgeldraaier met zijne lier en reed met dat troepje naar de klaverakkers, waar weldra de dans partij in vollen gang was. Onze boer, dit spektakel vernemendebeduidde toen den jongen Oosterling dat hij bedoeld hadom het klaverland met den weiboom te rollen en ook geen dansmeisjes als wagenrongen gebruiken kon terwijl de orgelman met zijne lier ge heel ongeschikt bleek te zijn, om den zwaren balk in de schuur op te winden. Zoo kan men te pas komen 1 Aangaande de reusachtige Americaanscbe ondernemin gen leest men in de Lb. CourantOnlangs werd eene schildering gegeven van de reusachtige landbouw ondernemingen welke de engelsche enquête commissie langs de Noord-Pacific-baan vooral in het dal van de noordelijke Roode Rivier bezocht heeftwaar o a. een zekere Dalrymple als beheerend directeur eener maat schappij een verbazende oppervlakte gronds bebouwt (meer dan 28,000 hectaren), waarvan in 1879 alleen ongeveer 40 vierkante kilometer met tarwe bezet wa ren welke met behulp van 133 zelf schoven makende oogstmachines en een overeenkomstig aantal stoomdorsch- maehines binnengehaald werd. Nu is onlangs bericht, dat ook aan de kust der Stille Zee dergelijke onge hoorde groote bezittingen te vinden zijn. Daartoe be hoort b. v. de Mammuth-farm in Washington-Territo- rium welke aan eene tarwe-maatschappij behoorende, 60,000 engelsche acres (1 a. ruim 0,4 hectare dus ruim 24,000 hectaren) tarwegrond bezitwaarvan 25,000 acres omheind. In den laatsten herfst was reeds zoo veel nieuw land bewerktdat voor den eerstvolgenden zomer een oogst van 300,000 tot 400,000 bushels (I b. 0,35 hectoliter) tarwe te gemoet gezien werd. Een andere groote hoeve is die van Dr. Hugo Gleen

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2