No. 68. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V RIJ D A G FEUILLETON. Alice's Geheim. 10 JllN I. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door bet geheele Eijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën (SXficiëcl Qiïebeelte. Jtigezcmbeti Stukken. Een afgeluisterd gesprek. Buitettlanb. ALKMAARSCHE COURANT. De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van 7 Juni jl. gunstig hebben beschikt op het aan hen gedane verzoek van den heer Willem Erederik Stoel, industrieel alhier, om vergunning tot het oprig- ten van eene locomobiel stoommachine van 2 a 3 paardenkracht, tot het maken van kunstzandsteen op een gedeelte van het ter rein genaamd het Schelvischje, nabij het Zeglis in een aldaar te stichten gebouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. G. A. VERHOEEE, l. B. 8 Juni 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAL brengen ter algemeene kennis dat het kohier der belasting op de honden over de dienst 1881op 8 dezer door den Raad vastgesteld met bepaling van 1 Augustus 1881 als den dag, vóór of waarop de aanslag in eens moet zijn voldaan, op heden ter invordering aan den gemeente-ontvanger is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, JG. A, VERHOEEE,l. B. 9 Juni 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Onderstaand gesprek werd gevoerd in een gezellig netjes ingerichte voorkamer van een fraai heerenhuis aan een der drukste grachten dezer stad. Een reeds bejaard heer met een jong meisje blijkbaar zijne doch ter, zaten aan de ontbijttafel. Kort na de opening der zwemschoolwas ook hier het meer of minder goede in de inrichting bet onderwerp van den dag. Ik geef het umijnheer de redacteur, zooals ik het afluisterde. Mocht u het voor uw blad geschikt achten kunt gij er over beschikken. „Maar, besta papa zit nu toch niet zoo te brom men in vele opzichten zal het wel zijn zooals u zegt maar u moet toch ook in aanmerking nemen, dat men niet alles dadelijk zóó kan hebben als men het wen- schen zau. De leden der commissie doen wat zij kun nen, en ik geloof, dat geen van hen ooit iets derge lijks bij de hand beeft gehad. „Nu jadat is waar, maar ik kom alleen hierop neer, dat het uur, zooals het nu voor onvermogenden is vast gesteld geheel ongeschikt is en dat blijkt trouwens ook. Hoeveel maken er nog gebruik van Den druksten dag zijn er 12 geweest. Twaalf! Het moest zoo druk zijn, dat de zwemmeester genoodzaakt was de menigte voor de deur te laten wachtenom ten minste eenigszins de orde te kunnen bewaren. Het is toch gemakkelijk te begrijpen dat van 8 tot 9 uur 's morgens niet al leen zij, die op ambacht zijn, maar zelfs de rueesie schooljongens niet zullen komen. Gesteld dat zij pre cies te acht uur naar de zwemschool gaan dan zijn zij toch niet vóór half negen klaar. Vóór het bad kunnen zij niet ontbijten en moeten dusterwijl zij misschien aan het andere einde der stad wonen eerst nog naar huis om wat te eten en kunnen dan onmogelijk op tijd in de school komen. Neen, ik geloof, dat, wil men er resultaat van hebbenmen een avond er voor moet vaststellen na 5 of 6 uur. Dan zult gij eens zien hoeveel gebruik er van gemaakt wordt." „Goed ik geef u gelijk dat die tijd geschikter zou zijn maar zoudt u denken dat het gebruik toenam Of zou de oorzaak niet liggen bij de ouders die niet verstandig genoeg zijn in te zien dat zwemmen voor den mensch onontbeerlijk is. Want om nu niet te spreken van de akelige vrees die sommige menschen voor het water hebben heeft menigeen er nooit over gedachtdat zwemmen behoort tot de meest nuttige gymnastische oefeningen en aanleiding geeft tot een reinheid van het lichaam, die niet anders dan voordee- lig werken kan. Bovendien zijn er nog andere rede nen die voor het zwemmen pleiten. Ik herinner mij een plaat van Ver Huelldie mij altijd bijbleef, hoe wel 't al lang geleden is dat oom Karei baar mij heeft laten zien. Er is een kind in 't 'water geraakt. Van alle kanten stroomt de meaigte toe. De een maakt wanhopige gebaren, een ander heeft ijselijk veel moeite om zijn jas uit te trekken, een derde kan blijkbaar niet juist berekenen hoe ver hij den sprong zal nemen kortom ieder maakt veel beweginghet kind loopt intusschen echter groot gevaar, het slachtoffer van al die bewegelijkheid te worden. Daar komt een student aanrennen, in de verte heeft hij gezien en gehoord wat er aan de hand is Zich bedenken dat doet hij niet. Hij kan vertrouwen op zijne krachten. Dwars door de menigte zich heenstootende duikt hij onmiddehjk naar het reeds zinkende kind en smaakt de voldoening het te redden. Ver Huell noemde die plaat„Zoo zijn er De beroemde teekenaar heeft hierin volkomen gelijk maar geeft naar miju inzien dov-.r de teebeuing zelf, en voorai door dat kernachtige bijschrift der maatschappij een slag in 't aangezicht. „Zoo zijn erja maar niet velen. Zouden er niet onder de bijeengestroom- de menschenmassa geweest zijnwien een verwen- sching ontsnapte dat hij nooit zwemmen geleerd had. Het moet, dunkt mij, vreeselijk zijn, iemand te zien verdrinken en dan zich zelf te moeten verwijten, dat men geen hulp kan verleenen." „Je hebt gelijk, Anna, nog veel vooroordeel lieerscht er in 't algemeenmaar vooral in onze stadtegen het zwemmen. Dat de ouders er zich vóór het tot stand komen der tegenwoordige inrichting krachtig tegen verzetten was mij begrijpelijk. Zonder toezicht zich te oefenen acht ik gevaarlijk. Maar nu een ieder overtuigd isdat practisch onderwijs gepaard aan vol doende toezicht, te vinden is, is 't mij niet helder, hoe nog vele vaders (of misschien de moeders nog in hooger mate beangst kunnen zijnhunne kinderen met het water vertrouwd te doen worden. „Welnu papa, daar kunt u zelf veel verbetering in brengen. Laat ieder, die er zoo over denkt in eigen kring trachten, de vooroordeelen bij de ouders weg te nemen en hen op te wekken, om hunnen kinderen de even heilzame als aangename oefening toe te staan. De drup pel holt den steen uit. De thans nog hier en daar geldende bezwaren moeten wijken. Een goede zaak i overwinnen." DORUS POTTEBAKKER. BELGIE. Te Tongeren is in plaats van den over leden clericalen afgevaardigde Juliot, verkozen de cleri- cale candidaat ridder Schuetzen met 796 tegen 343 stemmen op den liberalen candidaat. De tusschen den gemeenteraad van Antwerpen en de regeering gesloten overeenkomsthoofdzakelijk ten doel hebbende de slechting der Noorder-citadel te Antwer pen een punt, dat door de clericale partij sedert jaren reeds gebezigd werd als middelom hare candidaten te doon slagen is na eenige bestrijding van de cleri calen, die, toen zij aan het bewind waren, echter geene overeenkomst voor die slechting tot stand konden bren gen aangenomen met 69 tegen 2 stemmen en 3 ont houdingen. Een verzoek om den liberalen afgevaardigde Lucq te mogen vervolgen werd met 52 tegen 32 stem men onthoudingen (clericalen) verworpen. Deze afge vaardigde was te Edingen voorzitter geweest der com missie van onderzoek naar het lager onderwijs aan de deuren der zaal, waar die commissie bijeen kwam was een schotschrift verspreid, waarin de volksvertegenwoor digers o. a. beschuldigd werden hunne zakken op on wettige wijze te vullen met het geld der belasting schuldigen. De voorzitter liet den verspreider vatten en voor zich brengen om den naam van den schrijver te ontdekken, bij welke gelegenheid hij in zijne veront waardiging zich de woorden leugen en laster liet'ontval- ien. Van daar werd hij aangeklaagd wegens onwettige in hechtenisneming en beleediging in het openbaar. Het clericale lid Jacobs maakte bij de behandeling dezer zaak nogmaals van de gelegenheid gebruik, om dat onderzoek naar die wet aan de kaak te stellen. Thans komt de begrooting voor buitenlandsche zaken aan de orde. DUITSOHLAND. De Hamburger Correspondent maakt de overeenkomst omtrent Hamburg's aansluiting aan het tolverbond de bijgevoegde protocollen en de briefwisseling tusschen prins Bismarck en den minister resident den heer Kriiger openbaar. Laatstgenoemde schreef den 24 Mei 1.1., dat de Hamburgsehe Senaat van de onderstelling uitging, dat de bepaling, volgens welke de naar Hamburg uit zee komende en de van daar naar zee gaande schepen, die de lichten met de tolvlag in top voorbij gingen vrij zouden zijn van de douane" formaliteiten beschouwd moest worden steeds van kracht te zullen blijven. Den 27 d.a. antwoordde Bismarck 6) De man scheen met gesloten oogen te spreken want hy richtte zich niet eerder uit zijne half liggende hou- ding op dan toen Howittdie hem onmiddelijk on hoorbaar was gevolgd en de laatste woorden van zijn alleenspraak had verstaan de hand zwaar op zijn schou ders leggendenaast hem kwam zitten en hem met eenen vloek toeriep «Zwijg, Broughton Het zal vaD jezelf afhangen, gÜ den nacht in een donzen bed of, wat mij betreftin de goot je roes uitslaapt." „Hohomijnheer Howittriep Broughton „ver geet nietdat gij het zijtdie mij hierheen heeft ge roepen. Zegwat gij van mij wiltHowitt hm ik begrijp 't welhet zal wel weer zyn over die oude, leelijke geschiedenis van den 9den Eebruari „De duivel bale je Broughton Indien gij nog een woord siste Howitt met door woede verstikte stem terwijl hij met zijn krachtige vuisten Broughton bij den nek greep. „Laat lossteunde Broughton „laat los en zeg mij wat gij te vertellen hebt. Je grijpt me aan als een wild beest. Welnu, voor den dag er mee spoe dig de kou dringt me door alles heen „Broughtonbegon Howittna eenige oogenblik- ken met gedempte stem „hij was hier." „Wie?" vroeg Broughton. „Domkop de jongen was hier was mijne Alice uit Nieuw York nagereisd waar zij elkander leerden kennen. Dat ik mijn kind ook naar Nieuw York liet gaan En zij zij bemint hem Broughton en hij haar. Het mag niet gebeuren, Broughton, nu en nooitEn had ik terstond Maar ik heb reeds ééne mijn laten springen't is echter de vraagof zij goed zal werken. Ik kan zijn gelaat niet zien. Hij gelijkt sprekend op hem. Waar dient hetvoor den duivel toe, dat zoons zooveel op hunne vaders gelijken?" Met de ellebogen op de knieën, had hij zijne vuisten onder de kin gezet en keek strak voor zich heen. Broughton bracht zijn woestvervallen gelaat lang zaam vlak voor dat van Howitt en scheen met zijn zwarte doordringende oogen in diens ziel te willen lezen. „Hm", fluisterde hij na eenige oogenblikken „wat nu verder, Howitt? Yal niet in slaap, als ik je ver zoeken mag grinnikte hij hem tegen „hoeveel biedt gij mij?" Howitt sprong eensklaps op en keek Lem met wijd geopende oogen aan. „Hoe veel ik bied bracht hij met moeite uit. „Broughton wie zegt u f" „Ha, ha, oude jongen Ik kan je er ook nog laten inloopenzooals je zietsprak Broughton met een ruwen lach. „Kom voor den dag er meê Hoeveel vraag ik biedt gewanneer ik den jongen hoe heet hij nu wanneer ik George Kearny laat opstappen Welnu? Is dat niet knapjes gezegd, mijnheer Howitt, Koning van Pith Pith Pithume of hoe het hier heet hè Howitt had steeds staande deze woorden aangehoord. Nu echter liet hij zich zwaar op de bank vallen. „Weet ge, Broughton," begon Howitt met aarze lende, gedempte stem, „hij gaat naar het Westen als lid der conmissie, om de landerijen aan den Ohio op- temeten. Een gevaarlijk werkje, Broughton, in de wil dernissen tusschen vijandige Indianen en wilde beesten. Menigeen komt van die reis niet terug Broughton ik beklaag den jongen. Ik zou het jammer vinden, als hem iets overkwam. Hoe licht zouden de Indianen of de wilde beesten bem kwaad kunnen doen, Broughton Deze bad zijne handen op de beide knieën gesteund, en verroerde zich niet en antwoordde evenmin. Zij zaten naast elkander als de kooper die zijn begeerte uiten de verkooperdie op een bod wacht. „En Broughton nog een ding ging hij zonder zich te bewegen op uitdrukkelijken toon voort„uwe laatste ellendige tien duizend dollars, die gij nog niet door de keel hebt gejaagd, staan op mijn huis. Ga ik dus bankroet, dan is het ook met u gedaan begrijpt ge Is hij nu uit den weg dan valt volgens de geheime clausule van onze oirkonde zijn vermogen aan ons Broughton honderd duizend dollars en en ik heb zoo 'n vaag vermoeden de petroleumbronnen hier, het gaat niet goed met de bronnen iedereen hier kan failliet gaan en dan mijn kindmijn arm kind niets is mij te veel voor mijn kind Annabel Monval stond sidderend en bleek van ont roering over den inhoud van het gesprek in haar schuil plaats die zij na hetgeen zij gehoord had niet zonder levensgevaardat begreep zij wel kon verlaten. „Broughton," begon Howitt opnieuw fluisterend, „vijf honderd dollars wanneer gij den jongen nareist en vijf honderd, wanneer gij terugkomt „Zonder hem mijnheer Howittlachte Broughton, „zonder hem Het is te weinig 't is waarachtig te weinig Doe er nog eens zooveel bij nog eens zoo veel anders doe ik 't nietHowitt „Overmorgen in de vroegte vertrekt gij," antwoordde deze na eenig nadenken „met de achterhoede van de staatskaravaan. „Dan treft gij den jongen daar Wilt gij?» ,,'t Is goed, HowittToen den negenden Eebru ari hebben wij ook een winstgevend zaakje met elkan der gehad, waarom zou dat nu ook niet kunnen Ik zal het op mij nemen, maar voor zeven honderd, niet onder de zeven honderd dollars ditmaal Neem eens in aan merking die tocht door de wildernisde risico met den jongen ha weet ge met die oude was 't maar kinderspel Welnu Howitt sprong van de bank op. „Houd nu den mond maar Zes honderd dollars nu en zes honderd „Wanneer hij lachte Broughton, eveneens

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1