fiimieulattb. dat het behoud der bestaande douane-inrichtingen aan den Beneden-Elbe wel niet mogelijk scheen te zijn maar dat hij toch in de meening ran den Senaat deelde, dat die bepaling van kracht zou blijven, en dat hij niet twijfelde of dit stelsel zou voor de veiligheid der tol grens voldoende zijn. Mocht tegen alle verwachting de ervaring eene verandering noodzakelijk maken dan zou hij slechts tot eene zoodanige medewerken die in dezelfde mate aan de behoeften van het verkeer tusschen het vrijhavengebied en de zee zou voldoenen zou hij de belangen en wenschen van Hamburgvoor zoover dit met het oog op zijne plichten tegenover het rijk slechts even mogelijk was behartigen. Daarbij zou hij des te verder kunnen gaan, indien de daaraan verbon den technische vraagpunten niet vermengd werden met staatkundige bedoelingenwelke aan de Bonds-regee- ringen den plicht oplegden hare bij de grondwet vast gestelde rechten te handhaven. Den 2 is te Schöneberg bij Berlijn in den ouderdom van ruim 65 jaren overleden de pruisische oud-minister graaf zu Eulenburg conservatief. Van 1862 tot 30 Maart 1878 was hij minister van binnenlandsche zaken. ENGELAND. Den 5 had in Hyde-Park te Londen eene groote agrarische bijeenkomst plaats, waarParnell en O'Connell levendig het langs gerechtelijken weg uit zetten der pachters in Ierland veroordeelden. Eenstem mig werden besluiten aangenomenwaarbij verklaard werd dat de regeering aansprakelijk was voor den toe stand van Ierland en aangedrongen werd zoowel op on- middelijke schorsing dier uitzettingen als op het ontslag van den minister Eorster. Minister Gladstone verklaarde in de laatste zitting van het Lagerhuis waarvan de zittingen tot den 9 wegens het Pinksterfeest verdaagd werden, dat de verhalen der engelsche bladen over de ongeregeldheden en de spanning in Ierland niet van overdrijving vrij te pleiten waren. De aanvallen op de sloepen eener kanonneer boot bij het eiland Arranmore waren bij voorbeeld niet voorgevallen en bij de botsing te Enuis was nie mand omgekomen. Verder ontkende hij dat het uit voerend bewind aldaar aan de regeering voorgesteld had het landverbond te ontbinden. Inmiddels is het aantal ingediende amendementen op de iersche landwet reeds tot 1500 geklommen, waar door sommige leden met elkander in overleg zijn ge treden om te overleggenhoe de behandeling daar van te doen plaats hebben en over die van gelijke strekking gezamenlijk te doen beraadslagen. In het Hoogerhuisdat tot den 13 is uiteengegaan, werd den 3 door den minister van koloniën op eene hem gedane vraag medegedeelddat zoolang het met Portugal gesloten Lorenzo-Marques verdrag niet was goedgekeurd, welke goedkeuring vooreerst niet te ver wachten wasEngeland niet gerechtigd was tot het zenden van troepen over Portugeesch grondgebied. Dat verdrag was bestemd geweest om in de plaats te komen van de tusschen den transvaalschen president en Portugal gesloten handels- en spoorwegovereenkomst welke na de inlijving der Transvaal vervallen verklaard was. De heer Chamberlain hield den 7 eene toespraak tot zijne kiezers van Birmingham. Hij verdedigde de hou ding der regeering omtrent de Transvaal en deed een beroep op de onpartijdige openbare meening in Europa en Amerika, welke Engeland prees, omdat het recht vaardigheid aan de wraak en eene ijdele zucht naar soldaten roem had voorgetrokken. Eene agrarische bijeenkomst te Mullingar, graafschap Westmeath is verboden en op eenige districten is de dwangwet van kracht verklaard. In enkele plaatsen vielen weder ongeregeldheden voor. ITALIË. Bij de Kamer der afgevaardigden is door den minister van buitenl. zaken een wetsontwerp inge diend, waarbij de handels en scheepvaartverdragen met BelgieEraukrijk en Duitschland tot 30 Juni 1882 verlengd worden. PORTUGAL. De Cortes zijn ontbonden en de nieuw te verkiezen vertegenwoordigers zijn tegen 2 Januari 1882 bijeen geroepen. Eene door eenige afgevaardigden bij den Koning aangewende poging, om de zitting slechts te verdagen mislukte. opstaande. „Welnu, dan voor zeshonderd! Laat ons nu naar binnengaan dan kunnen wij de zaak verder afmaken Zwijgend gingen zij met snelle schreden naar het hotel terug. Nog een oogenblik bleef Annabel M on val in haar schuilplaatsbevend van ontroering en met strakken blik de verdwijnende gestalten naoogendedie door het licht der maan in haar koortsachtig brandende oogen reusachtige afmetingen schenen aantenemen. Eerst toen het geluid hunner schreden niet meer tot haar doordrongkwam zij te voorschijn en sloeg denzelfden wég in eerst wankelend en aarzelend weldra echter met vaste en zekere schreden. Het licht brandde nog in de kamers van Alice nu en dan zag Annabel haar schaduw op de hooge vensters voorbij zweven. Zij klom den trap der veranda op en opende zonder geraas de dubbele glazen deur, die onmiddelijk van de veranda tot Alice's kamer toegang gaf. Onhoorbaar trad zij binnen zonder dat Alicedie juist met den rug naar haar toe stondhet bemerkte. Toen deze zich echter in 't volgende oogenblik omkeerde en de peinzend naar den grond geslagen oogen opsloeg, werd zij plotseling Annabel's donkere gestalte gewaar. Zij ging eenige schreden achteruit en riep beangst „Wie is daar?" Annabel was niet in staat een woord uittebrengen. Op een toonwaarin trotsmaar toch ook eenige vrees niet te miskennen was, herhaalde Alice haar vraag. Annabel kwam eenig9 schreden naderbij, sloeg lang zaam haar mantel open en zeide met bevende stem „Annabel Monval." Alice liet het schelkoord los dat zij reeds in de hand had genomen en zag Annabel verbaasd en vragend in het bleeke gelaat. Wordt vervolgd.) RUSLAND. De nieuw benoemde minister van oor log, generaal Wannowski, die als pool van geboorte bijtde russische officieren niet bemind is, hield bij de aanvaarding zijner betrekking eene rede waarin hij verklaarde, dat de Keizer hem tot onvoorwaardelijken plicht gesteld hadonverwijld maatregelen te nemen tot beperking der uitgaven. Hij hoopte met Gods hulp aan de plan nen des Keizers gevolg te geven, hierin bestaande, om Rusland's gewapende macht op eene hoogte te houden, overeenkomende met de staatkundige behoeften des rijks en den tegenwoordigen toestand van het leger, zonder daarbij het volk door te zware lasten te drukken. Over Weenen ontvangen berichten maken gewag van het ontdekken eener samenzwering tegen het leven des Keizers en het gevangen nemen der 21 samenzweer ders. Zij werden door de politie overvallen tijdens over de middelen van uitvoering beraadslaagd werd. Een timmerman wiens kamer grensde aan de kamer, waar zij bijeen kwamen, kon hooren wat zij verhandelden, en waarschuwde de politie. De verhuurster der kamer ontving daarop van den prefect van politie, bij wien zij ontboden was geworden, bevel, een hoofdambtenaar der politie op eene plaats in hare woning te verbergen, waar hij bij de eerstvolgende bijeenkomst het gesprokene zou kunnen hooren zonder gezien te worden terwijl verscheidene politie-agenten in burgerkleeding in en rondom het huis geplaatst werden, met last onmiddelijk te komen wanneer zij een pistoolschot hoorden. Zes uren lang bleef die hoofdambtenaar in eene ongemak kelijke schuilplaats verborgen om te luisteren naar de gesprekken welke tot uitkomst hadden, dat een aanslag op den Keizer zou worden beproefd door middel van een vuurwapen. Yijf personen werden met de uitvoe ring belast. Onmiddelijk na dat besluit kwam de hoofd ambtenaar uit zijne schuilplaats en loste een pistoolschot, waardoor het aan de dadelijk toesnellende agenten ge lukte de 21 aanwezigen gevangen te nemen. Onder hen zijn enkele 17jarige jongelingendie nog het gym nasium bezoeken. Prins Gortschakofï is ongesteld en genoodzaakt het bed te houden. In eene nota der russische staatscourant wordt de bewering tegengesproken, det Rusland zich onverschillig toont bij de crisis in Bulgarije of het besluit van den vorst afkeurt. De russische regeering is overtuigd dat de vorst toen hij verklaarde in de tegenwoordige omstandigheden zijne taak niet te kunnen vervullen door eene op ervaring gegronde overtuiging bezield was en tegen zijn plicht zou handelen wanneer hij voortging een als gevaarlijk erkenden toestand onder zijne verantwoordelijkheid te nemen. De russische regee ring wenschtdat het bulgaarsche volk op de ruiter lijke verklaring van den vorst vertrouwende, hem trouw blijven en geen gehoor g9ven zal aan de opruiingen van eerzuchtige raddraaiersdie het land aan regee- ringloosheid en ondergang willen prijs geven. De krijgsraad te Kiew deed den 7 uitspraak in de zaak der aanleggers van gruwelen op Israëlieten. Één beschuldigde is veroordeeld tot twintigéén tot tien en éen tot zes jaren dwangarbeid. Twee zijn naar Siberië verbannen en aar» drfe :>is, wegens verzachtende omstandighedengewone gevangenisstraf opgelegd. Het vonnis is aan den gouverneur-generaal Drenteln ter goedkeuring gezonden. ALGERIE, In de provincie Oran werd de opzich ter bij de telegrafie Bringard tusschen Erendah en Géryville met 26 man van zijn geleide vermoord. Bij kon. besluit van 12 Mei is aan de gemeente Calantsoog, uit overweging, dat zij door de behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zou worden bezwaard, uit 's Rijks kas een subsidie verleend van/170. Den 27 Mei is te Bern eene overeenkomst gesloten tot wederkeerige bescherming van handels- en fabrieks werken door Nederland en Zwitserland. Te Viersen lagen den 1 drie kinderen van 53 en 1 jaar te bed terwijl de ouders op het veld aan den arbeid waren, toen eensklaps de legerstede in brand geraakte. Het oudste kind wist zich te redden, doch de beide anderen verbrandden op het bed. Men ver moedt, dat een der kinderen met lucifers gespeeld heeft. De 70jarige postconducteur E. Thomas is den 1 uit zijn schuitje in de Maas gevallen en verdronken. Zijn pensioen was juist dien dag ingegaan nadat hij meer dan 30 jaren de postdienst tusschen Venloo en Pruisen had waargenomen. Jr, v. Panhuysadjudant-generaal des Konings, is door Z. M. belast geweest om den Koning van Zwe den te Amsterdam te begroeten. Na aan dezen last voldaan te hebben, werd hij den 2 Juni bij den Koning en de Koningin in het Amstelhötel ter maaltijd genoodigd. Den 2 geraakte de arbeider P. v. S. te Heer Hugowaard, met een kar op het land werkzaam zijnde, onder het rijtuig, dat hem over het hoofd ging. Hij verkeert in zorgvolle omstandigheden. Den 3 zijn te Bronger (Drenthe) 3 flinke boeren huizen eene arbeiderswoning en een schuurtje afge brand, waarbij 3 paarden, eenige jonge koeien en eene zeug met 15 biggen omkwamen. Een der eigenaren E. Eggens, bekwam bij zijne pogingen om nog iets van zijnen onverzekerden inboedel te redden zeer ernstige brandwonden. De Koningin van Zweden maakte den 6 een tochtje met de stoomboot „de Amstel". De Koning, die den 4 Amsterdam weder verlaten heeft, had aldaar ook een bezoek gebracht aan het Caté-Krasnapolski. Den 4 is te Goes eene tentoonstelling van schil derijen en teekeningen geopend, waarvoor door tal van nederlandsehe en belgische kunstenaars 350 nummers zijn ingezonden. De gewestelijke vereeniging „Noordholland" van het Ned. Onderwijzers-genootschap heeft den 4 hare jaar- lijksche vergadering gehouden in het Heerenhuis in den Beemster, gevolgd door een maaltijd, na afloop waarvan de afdeeling „Beemster" den opgekomenen een rijtoer aanboodwaartoe verschillende ingezetenen hunne rij tuigen hadden beschikbaar gesteld. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft den 4 besloten om gedeeltelijk ondersteunende het adres van goud- en zilverfabrikantenbij de regeering aan te dringen op wijziging van den ijk op gouden en zil veren voorwerpen opdat duidelijk zichtbaar worde het verschil tusschen gewaarborgde en ongewaarborgde voor werpen. Den 4 is te Zwijndrecht een kind van 1% jaar in eene tobbe gevallen en verdronken. Op de beide Pinksterdagen zijn aan het centraal station te Amsterdam voor de Hollandsche en Ooster- lijnen uitgegeven 15000 kaartjesmeest voor heen en terug. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij ver voerde 81000, de Haarlemsche Tramwegmaatschappij ongeveer 10000, de Haveustoombootdienst te Amsterdam 34000 personen. De dierentuin aldaar werd bezocht door 4078 vreemdelingen. Te Warnsveld is den 5 de oud-zendeling W. E. Betz vermoord. Bij een landbouwer een paar vertrek ken in huur hebbende, had hij, wegens vertrek naar elders, de huur opgezegd. Een daarover gerezen geschil was oogenschijnlijk bijgelegd. Maar voor de woning met vrouw en zoon thee drinkende werd hij door dea boer door het hart geschotenterwijl de beide andere personen aan het hoofd en de hand licht gewónd wer den. De dader nam onmiddelijk daarop den loop van het geweer in zijnen mond, en bracht door een tweede schot zich zeiven om het leven. Den 5 's avondsis op den weg tusschen Sche- veningen en den Haag een vesting-artillerist onder een rijtuig van den paardentram geraaktzoodat de wielen hem over het hoofd gingen en hij op de plaats dood bleef. Hij had zich, vermoedelijk beschonken, dansende voor de paarden geplaatst, terwijl het den koetsier niet mogelijk was snel genoeg te remmen om het ongeluk te voorkomen. Den 5 is een onderofficier uit Geertruidenberg 's avonds per stoomtram van Breda naar Oosterhout terugkeerendevan het achtergedeelte van den waggon gevallen en overreden met het gevolg dat hij den 7 in het hospitaal te Breda is bezweken. Sterke drank noemt men als de oorzaak van het ongeluk. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond is den 5 en 6 te Haarlem onder het voorzitterschap van den heer H. B. Heldt, gehouden. Van de 35 vereenigingen (met ongeveer 3100 leden) welke er toe behooren, waren er 17 vertegenwoordigd. De vergadering sprak den wensch uitdat bij eene herziening van het wetboek van koophandel, aan de directiën van vennootschappen de verplichting worde opgelegd om van het dividend 10 p. c. te storten in een pensioenfonds voor de werk lieden der inrichting alsmede dat de patentbelasting, als de onrechtvaardigste van alle belastingen afgeschaft, het bestaande belastingstelsel geheel herzien en eene Rijks-inkomstenbelasting ingevoerd zal worden zij be sloot tot het uitgeven van een vliegend blaadje, waarin de staatsinrichting zal worden besproken en uiteengezet; alsook om bij de regeering aan te dringen op uitbrei ding van de Rijkswet op den kinderarbeid met aan stelling van inspecteurs om voor de uitvoering te zor gen en in afwachting daarvan de commissarissen des Konings te vragen om bij de gemeentebesturen de toe passing van art. 83 der nieuwe wet op het lager onder wijs te bevorderen. Op den eersten Pinksterdag werd in de Wester- kerk te Amsterdam zoowel in de morgen- als avond dienst herdachtdat 250 jaren geleden in dat gebouw de eerste predikatie was gehouden. In den nacht van 67 Juni heeft een 34jarig persoon, wonende aan de Lindenstraat te Amsterdam waarschijnlijk in dronkenschap zich aan een lijntje uit het raam willen laten zakken. Door het breken van het lijntje viel hij op de straatzoodat hij kort daarna in het gasthuis is overleden. Aan de van-Ewijcksluis te Anna Paulowna is dezer dagen een lijkje van een pas-geboren kind aan gespoeld. Nadat het den 4 ter aarde was besteld, is het den 7 weder opgegraven en op nieuw door 2 ge neeskundigen geschouwd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 7overeenkomstig het voorstel van B. en W., met 17 tegen 16 stemmen besloten, het badhuis te Schevenin- gen niet te verkoopen. De prins v. Wied is den 7 uit Duitschland in den Haag teruggekeerd. Bij de op 7 Juni, van wege de Vereeniging voor volksvermaken, te Groningen gehouden harddraverij met paard en sjees waaraan door 9 paarden werd deelge nomen is de prijs a 200 behaald door Susanna, van C. Paarlberg te Zijpegereden door J. Koster, de 1«. premie a f 75 door de Goedevan E. Martens te Be- dumde 2e. premie a f 25 door Prinses Marie van A. Bloemhof te Dronrijp. Door de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen werd den 7 te Utrecht aanbe steed het maken eener douaneloods op de station Venlo minste inschrijver de heer H. C. Janssen te Maastricht, voor f 52,375 het maken van een rangeer- hoofd en het wijzigen van sporen wissels en perrons op de station Rotterdam (Delftsche poort)minste in schrijver de heer W. E. Weyers, te Tilburg, voor f 19,145. In den nacht van 78 Juni is op zijn buiten verblijf Boekenrode nabij Haarlem in den ouderdom van 69 jaren overleden mr. J. Messchert v. Vollenhoven, oud-burgemeester van Amsterdam en oud lid van de beide Kamers der Staten-Generaal. Blijkens het verslag nopens de vereeniging „Volks onderwijs," uitgebracht in de op 8 Juni te Amsterdam gehouden algemeene vergaderingtelt zij thans 121 afdeelingen en 20 correspondentschappen gezamenlijk 8493 leden tellende zijnde 474 minder dan het vorige jaar. 5 Afdeelingen en 1198 leden gingen verloren, 2 nieuwe afdeelingen en 1024 nieuwe leden traden toe. De rekening sluit met een batig slot van f 4489. Voor

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2