f QUIerUi. het Volksblad werd ontvangen 1151 en is voor het loopende jaar toegezegd 1214. Aan het departement van waterstaat is den 8 aanbesteeda. het maken van een gedeelte van de aardebaan van den spoorweg Dordrecht Gorinohem b. het maken en voltooien van de aardebaan den bo venbouw, overgangs- en verdere werken van den spoor weg Zaandam-Hoorn c. het maken der gebouwen en andere werken op de halte Ressen-Bemmel en de station Kesteren. Minste inschrijvers waren voor a. de heeren G A v. Hattem te Sliedrechten G. Goedhartte Dordrechtvoor f 153,200 voor b. de heeren J. J. Bekker, te Lent, en A. W. v. Sitters Lie., te Nij megen, voor f 2,096,760; en voor c. de heer v. d. Tas, te Charlois, voor f 40,445. De Hooge Baad heeft den 8 verworpen het cas satieberoep van Gliveira te Amsterdam betredende de ontvoering van een minderjarige. De gemeenteraad van Ilpendain hee.t besloten zich tot den minister van waterstaat te wenden met het verzoek aldaar op te richten een Rijks-kantoor met vereenvoudigde telegrafische inrichting. Te Uitgeest is tot hulponderwijzer benoemd de heer P. Blokkerkweekeling aan de normaalschool te Hoorn ter vervanging van den heer P. D. oe vertrokken. De gemeenteraad van Almkerk heeft eene ver ordening vastgesteld, waarbij het verboden wordt kin deren beneden den leeftijd van 12 jaren tot veldarbeid of het hoeden van vee te bezigen. Tot kapelmeester van het stedelijk muziekcorps te Breda is benoemd de heer W. L. Weckesser, vroe ger kapelmeester der marine te Willemsoord. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het proces-Verdonk loopende over de vraag, wien de prijs van 300,000 toekwam, in 1869 op een oosten- rijksch lot gevallen. De stiefdochter van den sedert overleden heer Yerdonk maakte daarop aanspraak en had tegen zijn erfgenamen een eisch ingesteld tot terug gave van dat bedrag. De rechtbank heeft echter con form de conclusie van het O. M. aan de eischeres haar vordering ontzegd op grond dat het bedriegel.jke der handelingen die door de eischeres als kunstgrepen waren gesteld, niet genoegzaam bewezen was. Goor de rechtbank te Zwolle is B. J. Olifiers, koopman in huiden en leder, falliet verklaard Hij is onder een valschen naam, met vrouw en 4 kinderen naar America vertrokken, hetgeen hij ongehinderd hee kunnen doen door de dienstmeiden in staat te stellen, de huishouding eenigen tijd aan te houden. Aan het postkantoor te Helder heeft eene belang rijke verduistering van gelden plaats gehad. He schu - dige heeft zich uit de voeten gemaakt. De in het vorige jaar in Arti et Amicitiae te Amsterdam gehouden tentoonstelling van voorwerpen uit edele metalen vervaardigd heeft een tekort van 5500 opgeleverd, hetgeen voor genoemde Maatschap pij een gewichtig bezwaar is. Zij hoopt dat belangste - lenden in de gehouden tentoonstelling haar dit tek°rt zuilen helpen dragen. De heer C. Becker heelt f 300, een ander lid 200 voor zijne rekening genomen. De heer J. P. H. Witkamp, te Amsterdam, heett aan Gedep. Staten van /Friesland vergunning gevraagd voor het aanleggen eener stoomtramlijn Leeuwarden Holwerd Dokkum. Aan de vereeniging „Talitha-Kumi", gesticht voor verwaarloosde verlaten meisjes te Zetten, is door wijlen jonkvr. baronesse J. M. v. Rhemen een legaat van f 10,000 vermaakt. De Rijnspoorwegmaatschappij heeft aan den mi nister van waterstaat een plan ingezonden voor een stoomtramweg van haar station Veenendaal naar het dorp van dien naam De heeren Gebr. Peters zullen op het terrein hunner afgebrande fabriek op het Hekelveld te Am sterdam een nieuw gebouw oprichten, dat echter uit sluitend als kantoor en magazijn dienst zal doen Het reeds vóór geruimen tijd, bij wijze van proef, bij bet leger ingevoerde machinale schoeisel voldoet slecht. Bij een bij de 2e. Kamer ingekomen wetsontwerp wordt voorgesteld het naaeelig slot der rekening van Suriname over 1878 vast te stellen op f 602,401,67%, zijnde 6809,40% minder dan het als bijdrage uit 's Rijks schatkist toegestaan cijfer; welk verschil dus in 's Rijks schatkist zal worden teruggestort. Het door den Koning aan de Nederlandsche Locaalspoorwegmaatschappij geschonken terrein nabij het Loo is 3% bunder groot en met prachtig geboomte bedektzoodat het station aldaar in eene schoone om geving kan gesticht worden. De commissie die zich indertijd belast heeft met de herstelling en beveiliging van den Willebrordusput te Heyloo is zoover in haar pogen geslaagd, dat, met medewerking van het gemeentebestuur te Heyloode ondernomen taak is verzekerd. B. en W. van Amsterdam stellenten gevolge wan de beslissing der 2e Kamer nopens de openbaar heid der belastingkohieren, in overleg met de finan- ciëele commissie en de commissie voor de reclames den raad voorin te trekken de verordeningen op de heffing en invordering der plaatselijke directe belasting naar het inkomen te benoemen eene raadscommissie van 7 leden om een nader onderzoek in te stellen omtrent de grondslagenwaarnaar eene plaatselijke di recte belasting behoort te worden geheven; in afwach ting van de beslissing op de voorstellen dier commissie te heffen een hoofdelijken omslag, naar de grondslagen: uiterlijke staat, vertering in verband met het getal on verzorgde kinderenbezoldigingen en inkomsten uit ambten pensioenen handelnijverheid enz., en ver moedelijk vermogen. was. Na de vermaning ging hij bedaard naar bed en zeide den volgenden morgen aan zijn zevenjarig zusje dat hij zich ging ophangen. Tegen den middag vol voerde hij dit plan met een drooglijn 's middags vond men hem dood. De Koning heeft den heer mr. D. F. v. Leeuwen alhier herbenoemd als dijkgraaf van het hoogheemraad schap der Hondsbossche en Duinen tot Petten. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN. 8 Juni. Dirk, Z. van Dirk Braak en Jannet;e Leek, 5 j. en ruim 3 m. GEMEENTERAAD. Te Berlijn beeft een jongen van 11 jaar zich opge hangen omdat hij door den vader onderhouden was over het wegnemen van 1 Mark de knaap beweerde dit gedaan te hebben omdat zijn zakgeld te gering No. 9. Zitting van Woensdag 8 Juni 1881. Voorzitter de oudste wethouder de heer J. G. A. Verhoef! tengevolge van de uitstedigheid met verlof van den Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren A. Maclaine Pont, J. M. F. WellanJ. C. Vonk en Mr. J. P. Kraakman, laatstgenoemde met kennisgeving wegens ambtsbezigheden. De Voorzitter opent de vergadering waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten 2. Mededeeling dat het voorschotwaarop deze gemeente krachtens art. 45 der wet op het lager onderwijs over 1881 aanspraak heeft, door den minister van binnenlandsche zaken bepaald is op f 9484,20 berekend naar eene totale som van f 31G14,en dat het bedrag der verhooging betaalbaar zal worden gesteld te gelijk met het 2e kwartaal op 1 Juli a.s. 3 Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit om in de gemeentebegrooting voor 1881 199,- af te schrijven van ds onvoorziene uitgaven en over te schrijven op kosten m stand houden schoollokalen ten einde de vloer in de gymnas- tiekschool te kunnen herstellen. Nos. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. 4. Rapport van Burg. en Weth op het verzoek van den heer W. F. Stoel, industriëel alhier, om vergunning tot het optrekken van een gebouw, gedeeltelijk van houtop een deel van het terrein, genaamd „het Schelvischje", nabij het Zeglis, tot het maken van kunstzandsteen. Het voorstel strekt om die vergunning tot wederopzegging toe te verleenen, nu voor het oprichten dier fabriek vergunning verleend is en het te maken gebouw meer dan 10 meters van helende gebouwen verwijderd is. Ter lezing gelegd, 5. Rapport der kamer van koophandel op het in hare han den' om bericht en raad gestelde verzoek van bezoekers der wekelijkscbe graan- en zaadmarkt, om in te trekken het raads besluit van 17 Maart 1880 waarbij het gebruik maken van die inrichting verplichtend werd gesteld en om ieder vrij te laten, waar hij zijne waren wil koopen en verkoopen. De kamer is van oordeel, dat wanneer de gebreken, waarop de verzoekers wijzen: 1°. gebrek aan licht, 2°. te groote zomer hitte 3°. te beperkte ruimte in bat overdekte gedeelte, werkelijk bestonden, daarin reden zou kunnen worden gevonden, om die wee te nemen, geenzins om het verplichte gebruik der markt op te heffen. Het raadsbesluit van 17 Maart 1880 is toch in overeenstemming met het advies der kamer te wel overwogen genomen, dan dat daarvan reeds korten tijd daarna zonder ge wichtige redenen zou afgeweken worden. Die redenen bestaan naar haar oordeel volstrekt niet en de door de verzoekers daarvoor aangevoerde kunnen volstrekt niet gelden._ Het licht blijkt toch algemeen voldoende te zi;nware dat niet zoo, dan zouden meerdere graankoopers het verzoek ondersteund hebben, terwijl nu alleen de heer A. de Wit dat doet; werd het gebrek algemeen gevoeld, dan zou het verholpen kunnen worden door veranderde, plaatsing der marktzakken of veranderingen aan het gebouw. De zomerhitte valt in den tijd van het minste bezoek, terwijl aan alle kanten schaduw gevonden wordt, zoodat dit bezwaar niet groot kan zijn. Is de ruimte op sommige markt dagen te beperkt in het overgedekte gedeelte, dan blijft daar buiten nog ruimte genoeg over en km nog verbetering aan gebracht worden door de beunen anders te plaatsen. Zij acht alzoo de grieven, die hoofdzakelijk door de schippers in hunne wel bekende beiangen aangevoerd worden, of ongegrond, of te gering om verandering te brengen in de bestaande regeling, waar tegen zich geene bezwaren geopenbaard hebben in den loop van het onderzoek dat door de kamer, ten einde ook de ondervinding van anderen te raadplegen, werd ingesteld, zoo dat zij bepaald voorstelt afwijzend op het verzoek te beschikken. In verband met het raadsbesluit van 20 Oct. 1880 No. 13 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 6 Verzoek van de besturen der polderdistricten St. Pancras Koedijk en Oudorpna van hunne afgevaardigden voor eene gemeenschappelijke vergadering, gehouden ter nadere bespreking van het verzoekschrift, door belanghebbende groentenvaarders aan Gedeputeerde Staten gezonden ter verkrijging eener verbe tering van het vaarwater langs den Hoornschen weg van de St. Pancrasservaart tot deZes Wielen, te hebben vernomen, dat: 1°. die verzoekers inwoners zijn der polderdistricten St. I an- cras en Koedijk; 2°. die belanghebbenden zeiven niet in staat zijn de kosten, voor de verbetering gevorderd, te kunnen betalenen 3°. uit de omstandigheid van aanleg en exploitatie van den overtoom mag worden afgeleiddat de gemeente Alkmaar bij de in stand houding van dat vaarwater voor een groot deel be trokken is en die gemeente alleen door heffing van overtoom- en marktgelden voord eelen genietmet dien waterweg in ver band staande om mede te werken tot verbetering van dat vaarwater, waarvan de kosten ten hoogste f 500,— bedragendoor het verleenen van eene subsidie in eens of van de helft in de kosten, mits niet te boven gaande 500,waarvan de andere helft zal worden betaald door de besturen van de pol derdistricten St. Pancras en Koedijk, zullende het polderbestuur van Oudorp zich met de uitvoering belasten. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 7. Verzoek van D. Visser, om vergunning tot het maken eener leiding naar de Hoornsche vaart tot afvoer van vuil- en overtollig hemelwater uit het perceel wijk E, No. 414. Op voorstel van den Voorzitter dadelijk behandeld omdat die leiding nu gemakkelijk gemaakt kan wordendaar men met de herstelling van den wal aldaar bezig is en de vergun- ning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaarden verleend. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 8 Verzoek van den Min. v. Binnenl. Zaken, om op te kel" deren, of met de in de verordening tot heffing van schoolgelden opgenomen uitdrukking voor zoo verre kinderen van min- en on- vermogenden volgens art. 46 der wet op het lager onderwijs op deze scholen moeten worden toegelaten, bedoeld wordt, dat de on- en minvermogenden werkelijk toegang zullen hebben tot het onderwijs in dezelfde vakken, als zij, die het volle school geld betalen. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stem men besloten, deze vraag bevestigend te beantwoorden. Van de commissie van financien. 9. Rapport omtrent de rekening der dienstdoende schutterij over 1880, sluitende in ontvang en uitgaaf op 2393,73. De commissie stelt voor a. de rekening in ontvang goed te keuren op f 2393,73b. de uitgaaf met 12,50 te verminderen en al- zoo vast te stellen op f 2381,23, op grond dat op den post kosten van vervoer van ammunitie een bedrag van f 10,in uitgaaf wordt gebracht voor administratie en van f 2,50 voor verzuim aan J. L. Zondag, welke bedragen niet in uitgaaf kun nen worden toegelaten, aangezien J. L. Zondag magazijnmeester is en als zoodanig f 50,jaarwedde geniet en het niet aan gaat hem voor werkzaamheden, die een uitvloeisel zijn van deze betrekkingafzonderlijk te beloonen, daargelaten dat op den post vrachten nimmer uitgaven voor bezoldiging mogen voorko men, zullende de rekening alzoo sluiten met een batig saldo van f 12,50; c. den schuttersraad uit te noodigen, voortaan uitgaven voor vracht van ontvangen wapenen en goederen te verantwoorden op den daarvoor bestemden post en niet op onvoorziene uitgaven, zooals thans geschied is. Met algemeene stemmen het voorstel der commissie aangeno men behoudens goedkeuring der rekening door Gedeputeerde Staten. Van Burgemeester en Wethouders 10. Kohier der hondenbelasting dienst 1881bedragende f 981,met het voorstel 1 Aug7 1881 te bepalen als den dag, vóór of waarop de aanslag in eens moet zijn voldaan. Aangenomen. 11. 31' Suppletoire gemeentebegrooting, dienst 1881. waarbij in ontvang wordt gebracht de som van t 2934,25 zijnde het voorschotkrachtens art. 45 der nieuwe wet op het lager onderwijs aan deze gemeente over de maanden November en December 1880 verleendwordende gelijk bedrag in uitgaat gebracht op eenige overschreden posten van uitgaaf. De com missie van financiën stelt voor, haar onveranderd vast te stelle n Aangenomen. 12. Rapport op de verzoeken van J. Evers Ez., A. Tjeertes en W. Mulder alhier om hunne aan het Raaksje uitkomende perceelen van den gemeentegrond te mogen afscheiden op an dere wijze dan door een steenen muur tot het stellen waarvan zij door Burg. en Weth. aangeschreven zijn. Het voorstel strekt, om hun tot wederopzegging toe vergunning te verleenen I die erven door eene houten schutting voldoende aan de ge- bruikelijke voorschriftente mogen afscheiden. Aangenomen. 13. Rapport op het verzoek van de wed.. J. Schermer, om haar erf op den hoek der Vrouwenstraat en Vest van den gemeentegrond te mogen afscheiden door een hek, gelijk aan datdienende tot scheiding tusschen het land van P. Roskam en de gemeentelijke begraafplaats. Burg. en Weth. zijn van oordeeldat het maken eener der gelijke afscheiding niet kan worden toegestaanwant dan zou de onoogelijke toestandwaarin dit terrein gewoonlijk verkeert, steeds van den weg zichtbaar blijven. Wordt om dit terrein eene houten schutting gezetgelijk aan dievoorgeschreven voor de eigenaars der perceelen aan het Raaksje aan wordt ten minste verbetering verkregen. Bij het stellen dier schut ting ontstaat voor de verzoekster dan tevens de gelegenheid om in een ander gebrekwaarop zij wijstte voorzien want door de grondplank der heining diep genoeg te plaatsen zal het hemelwaterdat thans van het liooger liggende plantsoen op haar terrein looptniet langer daarop komen. Het voorstel strekt dus, om afwijzend te beschikken op haar verzoek doch haar vergunning te verleenen tot het stellen eener houten schut ting langs haar terrein onder de gewone bepalingen. Nadat de Voorzitter aan de heeren C. W. Bruinvis en Stoel op hunne vraag, of het mogelijk was, de eigenares van dit terrein te noodzaken tot afscheiding over te gaanwanneer zij in gebreke bleef daaraan gevolg te gevengeantwoord had dat Burg. en Weth. zeer zeker daartoe maatregelen zouden nemen, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heer Bosman sprak bij de behandeling van dit punt tevens den wensch uitdat maatregelen mochten worden genomen om het hebben van mestfaalten langs den openbaren weg m de gemeente te verbieden. 14 Rapport op het verzoek van A. Greidanus, koekbakker, om teruggave van 5/12 gedeelten ad f 12,40 van zijnen aan sla"' in de plaatselijke directe belasting dienst 1880, op grond dat° hij naar zijne meening ten onrechte voor 12 maanden over 1880 aangeslagen was. Het voorstel strekt om op gronden van billijkheid het verzoek intewilligen, onder mededeeling dat hij zelf oorzaak is geweestdat hij voor 12 maanden aange slagen werd, door niet op zijn beschrijvingsbiljet te vermelden, dat hij zich eerst op 12 Juni 1880 in het perceel aan de Voor- dam gevestigd had. Aangenomen. 15. Voorstel om te volgen het te Leeuwarden gevolgde stel sel van verkrijgbaarstelling der tonnen voor bet in te voeren tonnenstelsel, door iederen aanvrager voor een ton met zinken trechter te laten betalen, hetgeen de gemeente betaald heeft, met verhoo"ing van 1/3 voor den wisselton. Naar dien maatstat bere kend moet hier voor een ton met zinken trechter f4, betaald worden; zij, die porseleinen trechters willen gebruiken, moeten betalen voor den ton 3,35 en voor den porseleinen trechter f'i— a f 3,50. Door te bepalen, dat de aanvrager bij de aanvraag de kosten voldoet, verkrijgt men eene zeer eenvoudige en gemakkelijke wijze van behandeling van zaken, dat aOezin3 aanbevelenswaardig kan worden genoemd. Burg. en Weth. verzoeken gemachtigd te worden, de tonnen op die wijze ver krijgbaar te slellen. Na toelichting van de bedoeling van dit voorstel door den Voorzitter naar aanleiding van verschillende vragen, wordt op voorstel van den heer Mr. A. P. de Lange ter vermijding van alle moeijelijkheden, welke zich in verband met de vraag, ot men al dan niet eigendomsrechten op den ton kon doen gelden, met algemeene stemmen het volgende besluit genomen: Zij die door de gemeente voorzien willen worden van de bij het stelsel in gebruik gestelde tonnen, betalen voor ieder privaat m eens af vier gulden, waarvoor de gemeente voortdurend het onder houd op zich neemt. Het door den heer Stoel gedane en door verscheidene leden bestreden voorstel, om in liet belang van de zaak en ter be spoediging van de invoering van het tonnenstelsel de tonnen kosteloos verkrijgbaar te stellen werd met 10 stemmen tegen 1 van den voorsteller verworpen. 16. Voorstel om de toelagen voor verlichting en verwarming en liet schoonhouden der schoollokalen aan de hoofden der openbare scholen over 1881 tot hetzelfde bedrag te blijven uit betalen, uitgezonderd de meisjesschoolwaarvoor de toelage met f 25,— verhoogd moet worden, omdat voor de aanvangs- klasse één lokaal meer in gebruik is gesteld. Een eind-regeling is met het oog op de nieuwe school voor onrermogenden en de nieuwe tusschenschool voor het oogenblik met mogelijK. Evenzoo wordt voorgesteld de kosten van vuur en licht voor de rijksnormaalschool voorloopig op f 50, te behouden. Met 9 tegen 2 stemmen van de heeren C. W. Bruinvis en Helling aangenomende heer C. W. Bruinvis wenschtethans reeds tot vermindering van de toelage aan het hoofd der t schenscliool over te gaan in verhand met de dat door de verandering in het onderwijs in de vrouwe y handwerken geen licht meer benoodigd was en die toelage te hoog was in verhouding tot de toelagen aan de andere hoofden der scholen. 17. Voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen in de gemeentebegrooting voor 1880 en tot het voldoe£ gaven uit den post voor onvoorziene uitgaven op die begrooting met rapport der commissie van financienvoorstellende die be sluiten onveranderd vast te stellen. Aangenomen. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3