ISimtenlanb* te Athenedat toen hij in 1876 die betrekking aanvaardde 137 kassen van ontvangers sedert 12 ja ren 18 gedurende een nog langer tijdsverloop niet waren nagezien terwijl een groot aantal dienstkassen van anderen aard nooit aan een onderzoek waren onder worpen geweest. Yrij algemeen wordt dan ook geloofd, dat een algemeen onderzoek nog geheel andere dingen aan het licht zal brengendan deze feiten. ITALIË. De commissie voor de herziening der kies wet heeft in overeenstemming met het ministerie de 2e klasse der lagere school als de grens voor de be kwaamheid der kiezers aangenomen. PORTUGAL. Thans is in de kamer door den mi nister van buitenlandsche zaken medegedeeld dat de engelsche regeering verklaard heeft in te stemmen met de verdaging der ratificatie van het Lorenzo-Marques- verdrag. SERFIE. Yorst Milan wordt gezegd zoowel te Wee- nen als te Berlijn zeer gunstig ontvangen te zijn. Hij is thans naar Petersburg vertrokken. De Köln. Zei- tung meent, dat dit Vorstendom niet op goeden grond aanspraak kan maken op de verheffing tot een Koning- rijk. Het telt slechts 1.682000 grootendeels zeer laag ontwikkelde inwonersal is het een groot land zoo kan het zich niet met het nieuwe Koningrijk Rouraanië vergelijken dat 5 miljoen inwoners heeft. TURKIJE. De Sultan verleende machtiging om over te gaan tot de verkiezing van een katholiek patriarch van Armenië in de plaats van Hassoun. Azerian wordt waarschijnlijk gekozen. ZWITSERLAND. De kantonnale regeering van Zurich verbood het houden van het tegen Sept. a.s. te Zurich bijeengeroepen socialistisch-internationaal congres. ALGERIE. De Beij van Tunis stelde persoonlijk aan den fransehen minister-resident Roustan de orde van Ahid ter hand. Die resident heeft aan de verte genwoordigers der mogendheden medegedeelddat de Beij hem belast had met het onderhouden der betrek kingen tusschen hen en de regeering van den Beij. De duitsche consul antwoordde dadelijk zonder voor behoud zich met die regeling te vereenigen de andere cousuls wenschten hem daarmede geluk, maar verklaar den eerst te zullen antwoorden na het ontvangen van de orders hunner regeeringen. De italiaansche consul alleen bewaarde nog het stilzwijgen. Het tunesische gezantschap vertrok den 12 naar Erankrijk. Eene italiaansche onderzoekingscommissie, bestaande uit 15 personen schijnt in het binnenland van Africa vermoord te zijn. Bizonderheden ontbreken nog. ZUID-AERIKA. Het parlement, te Kaapstad ver gaderd verwierp het voorstel om het bestuur over het gebied der inboorlingen aan het oppergezag over te dragen. Op 1° Januari 1881 bestond de bevolking des Rijks uit 2,007,049 mannen en 2,053,529 vrouwen, te zamen 4,060,578 personen. Den 1 Juni is te Rio de Janeiro tusschen Neder land en Brazilië eene overeenkomst geteekend tot weder- keerige uitlevering van boosdoeners. Door hevige bandjirs in den nacht van 2223 April in het district Pendjaloe, assistent-residentie Tjia- mis (Java) zijn vele aardstortingen in het Sawalgebergte veroorzaaktgroote massa's steenen en slijk 2 palen ver gevoerd zoodat de groote postweg bij Goellat 16 voeten hoog bedekt was huizen en andere gebouwen, voelt het geheele gezelschap zich aanmerkelijk verlicht. De gevaarlijkste plek is zonder twijfel voorbij. De zon is intusschen ondergegaan en in de invallende duisternis schijnen de links en rechts menigvuldig ver spreide groepen van eiken- en pijnboomen met hnn dicht gebladerte reusachtige koepels te vormen. Nog slechts een engelsche mijl is de trein van het kamp der regeeringskaravaan verwijderdzoodat de koortsachtige spanning verdwenen en het scherpe turen in den omtrek opgegeven is. Men kibbelt, of de door de zon roodgetinte wolkjesdie aan den noordelijken horizont zich boven het geboomte verheffen de rook uit het groote kamp is of niet. De mannen hebben de geweren over den rug geworpen en marcheeren met het hoofd van vermoeidheid op de borst gebogen, traag voorwaarts. De ruiters en voerlieden zitten knikke bollende op hunne paarden en wagens. Eensklaps breekt een buksschot en onmiddelijk daarop een luide schreeuw de stilte af. Een licht schittert uit het duistere geboomte gevolgd door het knetteren van een dozijn geweren. Een donkere zwerm woeste ruiters stormtals uit den grond opkomende door de openingen van het bosch vooruit en werpt zich met geweren, tomahawks en messen zwaaiende op den achter sten wagen. Zonder kwartier wordt alles omvergereden en nedergeslagen, wat weerstand biedt, roofgierig alles grijpende wat hunne handen op den wagen ontmoeten. Daartusschen door een paar geweerschoten der aange vallenen geschreeuw en een dof gekletter van wapenen, het stampen en slaan der paarden. Vijf minuten en de woeste bende rent stom en spookachtig weg zooals zij gekomen is dwars over het pad en verdwijnt in de aan de andere zijde gelegen donkere holle wegen van het bosch. Een oogenblik nog heerscht bij het geheele reisgezelschap een doodelijkontzettend stil zwijgen een sprakelooze angst voor hetgeen nog komen kan. Een hartverscheurende schreeuw klinkt dan te mid den dier verpletterende stilte uit den derden wagen. Het is eene jonge vrouwdie, van den wagen springende zich op haar man werptdie met verbrijzelde, gescal peerde hersenpan tusschen de met bloed bespatte wielen van zijn wagen hangt. En alsof die schreeuw een alge- 5 groote bruggen, ruim 50;000 koffieboomen en onge veer 12 bouws rijp padigewas vernield en 2 menschen omgekomen. Den 6 's avonds is een rijtuig, waarin een gezel schap van Oldenzaal naar Hengelo terugkeerdeaan gehouden door een onbekend persoon, die, na vruchte loos gepoogd te hebben om het zeil los te snijden zich voor het paard plaatste, het tuig beschadigde en ten laatste den voerman die afgestegen was een mes steek in den hals toebracht. Ofschoon de gewonde veel bloed verloren heeft, is er hoop op zijn behoud. - Den 6 vierde de heer W. A. Hoorneman, pastoor der 8. Augustinuskerk te Amsterdam, zijn 40jarig pries terschap. Zijne parochianen, die hem bij zijn 25jarig jubileum een fraaie communiebank geschonken hadden" boden hem ditmaal een kerkorgel ter waarde van 16000 aan. Vrijdagnacht is te Yenloo een nieuwe korenmolen afgebrand. Het daarbij staande huis van den molenaar bleef gedeeltelijk gespaard. Alles was verzekerd. Bij kon. besluiten van 9 Juni is mr. W. K. bn. v. Dedem herbenoemd als burgemeester van Hoorn de heer J. W. Lantzendorffer als burgemeester van Haarlemmermeer. Het nederlandsche oefenings-eskader is den 10 te Cadix aangekomen. De bekende harddraver La Vitesse, van den heer Joost Smits, te Dubbeldam is den 10 verkocht en naar Engeland afgeleverd. De Koningin van Zweden heeft den 10 met den prins en de prinses v. Wied een bezoek gebracht aan het Panorama te Amsterdam. Den 12 heeft de Ko ningin de godsdienstoefening bijgewoond in de oude luthersche kerk onder het gehoor van ds. Lentz. De op 0 Juni door de Handelsvereeniging „Am sterdam" opengestelde inschrijving op hare tweede serie aandeelen ten bedrage van ruim 1,250,000 is ruim volteekend. Te Arnhem is den 10 en 12 het zesde muziekfeest der Nederl. Toonkunstenaarsvereeniging gehouden. Den 10 werden, onder de leiding der componisten, door een koor van p. m. 400 heeren dames en kinderen en een orkest van 100 leden, uitgevoerd „Alkmaars Ont zet'', van H. A. Meyroos, gedicht van mr. J. E. Banck, en „Vlaanderens Kunstroem van P. Benoitgedicht van Jde Geyter. Den 12 werden kwartetten liede ren romances trio's enz. voorgedragen. Als solisten traden op de dames Schotel (sopraan) uit Hannover en Kappeijne (alt) uit Arnhem en de heeren Hoos (bas) uit RuhrortKrill (piano) uit Utrecht, Witte (piano) uit Essen, L. en M. Bouman (violen) uit 's Hertogen bosch Petri (viool) uit Hannover en A. Bouman (vio loncel) uit Londen. De sociëteit van fabrikanten van goud-, zilver- en diamantwerken te Amsterdam heeft den 11 met alge- meene stemmen besloten niet te berusten in het door de kamer van koophandel den minister van waterstaat gegeven advies maar de kamer op de onjuistheid daar van te wijzen. Door den heer L. J. Lefèbre werd den 11 te 's Gravenhagein tegenwoordigheid van eenige genoo digden een proef genomen met het overbrengen van muziek door middel van den telephoon. Op een afstand van 300 ellen van de Oranjekazerne waar de kapel der grenadiers en jagers repe.eerdehoorde men dui delijk het ensemblemaar het timbre verschilde veel. Door regenten van het krankzinnigengesticht te IJtrecht is den 11 aanbesteed het bouwen van eene kerkzaal en het verbouwen der afdeeling voor onrustige mannen der 3e. klasse. Minste inschrijvers waren de heeren Gebr. v. Leeuwen voor f 13465. Ia eene den 12 te Enschede gehouden algemeene vergadering van commanditaire vennooten der Twentscbe Bankvereeniging, B. W. Blijdenstein Co., is besloten het kapitaal der vennootschap te vergrooten tot 10 miljoen. meen sein is om tot zich zelf te komen ontstaat nu een tooneel van de vreeselijkste verwarring, het gesteun en het geroep om hulp van de gewonden het geklaag hunner bloedverwanteneen roepen en vragen en ant woorden. Met moeite en slechts met zweepslagen ge lukt het den meer bezadigden vóór alles de wild ge worden dieren tot staan te brengen en de orde te herstellen in de door elkander geworpen hoop menschen, wagens en lastdieren. Nauwelijks echter is hun dit eenigermate gelukt of de doffe hoefslag van nader galoppeerende paarden brengt de beangstigde schaar opnieuw in verwarring en veroorzaakt een panischen schrik. Opnieuw griipen de mannen naar de geweren „Staat pal bij de wagensLaat hen tot op tien schreden naderen en dan vuur Daar klinkt het van boven „Schiet nietLandslieden vrienden zijn het Het is een hoop gewapende mannen uit de regeerings karavaan die het geweervuur gehoord en snel besloten zich op weg begeven haddenom bijstand te verleenen. Met hun hulp gelukt het de voor de tweede maal ge stoorde orde te herstellen. De eerste gedachte aan wraak en aan de vervolging der roofzuchtige Dacotah- indianen wordt spoedig na korte bespreking als doelloos opgegeven. Wachten worden nu uitgezet en eenige vuren aangelegdom bij het licht daarvan de gewonden te verzorgen het verlies en de sehade aan de wagens en vee te herstellenopdat de trein zich weder in beweging zou kunnen zetten ten einde zich zoo spoe dig mogelijk met de regeeringskaravaan te vereenigen. Treurig genoeg zijn de groepen die door de vuren worden verlicht. Behalve den jongen man met ver brijzelden schedel liggen twee vrouwen en een kind zwaar door kogels verwond op den grondterwijl drie van de mannen door messteken gekwetst zijn. Ook een Dacotah ligt dood bii de wagens. Op den laatsten wa gen vindt men Broughton's lijkwien een lans het hart heeft doorboord en, in zijn bloed badende Charles Reddeley. Wordt vervolgd). Den 12 is in eenedoor een paar honderd per sonen meerendeels werkliedenbijgewoonde volksme ting, in 1 rascati te Amsterdam, eene motie aangeno men ten gunste van het algemeen stemrecht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13 een adres vastgesteld aan de 2e Kamer, waarin op nieuw wordt aangedrongen op verwerping van het wets ontwerp tot verbetering der Keulsche vaart, als gevende niet den waterweg naar den Rijn, dien Amsterdam be- hoe t. In antwoord op eene vraag gaf de burgemeester te kennen dat binnen weinige weken voorstellen tot den bouw eener nieuwe beurs den raad zullen bereiken. Het voorstel van B. en W. tot het intrekken der in komstenbelasting het invoeren van een hoofdelijken om-lag voor één jaar en het benoemen eener commissie om te onderzoeken op welke grondslagen eene plaatse lijke djrecte belasting zal worden geheven is met 21 togen 5 stemmen a ingenomen. Bij kon. besluit van 13 Juni is aan mr. S. Visse ring, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als minister van financiën, en is de minister van buit. zaken bn. v. Lijnden v. Sandenburg tot minister van financiën ad interim benoemd. De heer G. A. Radylid van het duitsche Fi- seherei -Ferein die de nederlandsche belangen ter vis- scherijtentoonstelling te Berlijn vertegenwoordigde en thans tijdelijk te Amsterdam vertoeftschrijft aan het Handelsblad dat bij de bekrooning van nederlandsche inzendingen, even als in eene vroegere circulaire, slechts spraak is geweest van verguld-zilveren medaljes. Met de uitreiking van „gouden" werd alleen de erkenning van buitengewone verdienstelijkheid bedoeld Prins Frederik heeft f 300 toegezegd voor het opterichten Algemeen Nederlandsch Pensioenfonds voor werklieden. Voor vestiging van dat fonds is f 20,000 noodig welk bedrag men van fabrikanten en werkge vers hoopt te verkrijgen. De pokken hebben opgehouden in de gemeente Ameide epidemisch te heerschen. In het geheel zijn aangetast 69 en overleden 22 personen. Onder het eere-voorzitterschap van dr. A. Kuyper en het voorzitterschap van mr. L. W. C. Keuchenius wordt eene vereeniging opgericht ter bestrijding der verplichte inenting. Tot ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Schagen e. a. is benoemd de heer K. W. v. Sandick thans te Balk c. a. Aan dr. A. Bruining Jr., predikant te Vledder, is toezegging van beroep naar Schellinkhout gedaan. Te Tholen is aangehouden en gevankelijk naar Breda overgebracht J. V. Guillemin, oud 26 jaren, die, den 9 Mei uit de gevangenis te Sedan ontslagen na vele wederwaardigheden zich den 23 Mei te Winters wijk heeft opgehouden en vermoed wordt de dader te zijn van den moord op het dienstmeisje te Zuidwolde gepleegd. Bestuurders van vereenigingen ter bevordering van den publieken verkoop van boter in de provincie Friesland hebben een adres gezonden aan Gedep. Sta ten waarin zij de vaststelling van eenige door hen voorgedragen bepalingen verzoeken ten einde te ver hoeden, dat kunstboter vermengd wordt onder friesche boter, of in friesche varen naar Londen gezonden wordt. Gedep. Staten hebben dit adres in afschrift om advies gezonden aan het hoofdbestuur dei' Friesche Maatschappij van Landbouw, en dit heeft besloten het adres en het door eene commissie van 3 leden daaromtrent uitge bracht rapport in de „Mededeelingen" op te nemen opdat de afdeelingsvergaderingen hare meening over een en ander kunnen uitspreken. Het kerkgebouw der herv. gemeente te Eindhoven is bouwvallig verklaard en afgekeurd. Men hoopt in het jaar 1882 reeds in het bezit van eene nieuwe kerk te zijn. F oor de 4 p.c. leening van f 27000 ten laste der gemeente Meppel is voor f 100000 ingeschreven, voor 94 a 100 p.c. Het gemeentebestuur heeft de aanbie dingen van 98'/4 p.c. af aangenomen en zal voor het niet geplaatste gedeelte der leening f 10000) eene nieuwe inschrijving openstellen. Het Padangsch Handelsblad laat zich uit Atchin schrijven dat de weigering van genl. v. d. Heyden om zijn ontslag te vragen een gevolg is geweest van een telegram hem door iemand uit de onmiddelijke omge ving des Konings gezonden waarin hem de raad ge geven werd otn in geen geval op eigen verzoek heen te gaan. Genoemd blad maakt hieruit op, dat er tus schen het opperbestuur en de indische regeering vrij wat verschil van gevoelen omtrent de Atchin-politiek bestaan moet. De gezagvoerder van het stoomschip Koning der Nederlanden, de heer Bruins, heeft, in tegenwoordig heid van het personeel der havenwerken te Batavia uit handen van den hoofdingenieur v. Gelder, een met zilver gemonteerden en van inschrift voorzienen inkt koker ontvangen, als aandenken aan de bijzonderheid, dat zijn schip, na het personeel der havenwerken groo tendeels overgevoerd te hebben van alle mailbooten het eerst uit de nieuwe haven naar Nederland vertrok ken en van Nederland komende daar binnengeloopen is. Het kerkbestuur der hoofdsynagoge te Nijmegen heeft bij deurwaardersexploot verzet aangeteekend tegen de wettigheid der op 12 dezer in de loge te Arnhem te houden ressortale vergadering der provincie Gelder land, op grond dat de ned.-israël. gemeente te Arnhem geen wettig door de regeering goedgekeurd reglement beziten alzoo haar kerkbestuur onbevoegd is tot het beleggen van bedoelde vergadering. Door wijlen den heer P. L. Posthumus is aan de afdeeling Amsterdam der Maatschappij van Weldadig heid vermaakt 1000 vry van kosten, maar bezwaard met vruchtgebruik. Onlangs hebben wij gemelddat te Ursem ver dronken gevonden was zekere P. B. Daaromtrent wordt nader berichtdat het lijkzonder eenige geldswaarde, gevonden is in eene sloot achter de herberg van den kastelein B., en wel 3 dagen nadat P. B. in die her berg vertoefd zijn gelag met een banknoot van 100

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2