No. 71 Drie en tachtigste Jaargang. 1881. VRIJDAG 17 J IJ N I. FEUILLETON. Alice's Geheim. Prijs der gewone Advertentiën ©(ficiccl (öebccltc. iau it cnlüttb ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏEEMs. COS- TEE ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAE brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier van het Patentregt over de dienst 1881/82 (tappers, schippers, kramers enz.), op 11 Juni 1881 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Eijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatig heid zouden voortvloeijen te voorkomen. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voornd., 14 Juni 1881. J. G. A. VERHOEEE, 1°. B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van heden gunstig hebben be schikt op het aan hen gedane verzoek van W. KRIJT en C. W. TONNEMAN, alhier, om vergunning tot het oprigten van^een^ bakkersoven in het perceel aan de Zoutsteeg, wijk Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juni 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALKMAAE Gelet op het raadsbesluit van 1 September 1881 om met 1 Augustus 1881 in te voeren het tonnenstelsel en dat stelsel in verband met de straatreiniging onder eigen beheer uit te voeren Gelet op het raadsbesluit van 8 Juni 1881, No. 15, waarbij bepaald is, dat zij, die door de gemeente voor zien willen worden van de bij dat stelsel in gebruik gestelde tonnen voor ieder privaat in eens af zullen betalen vier gulden, waarvoor de gemeente voortdurend het onderhoud op zich neemt Noodigen hen, die bij de invoering van het tonnen stelsel met 1 Augustus a.s. door de gemeente voorzien willen worden van de daarvoor te gebruiken ton uit vóór dien tijd schriftelijk op te geven aan den di recteur der gemeente-reinigingwonende aan den Ko ningsweg in het huis No. 71, of ter gemeente-secretarie, hoevele tonnen en voor welke perceelen zij die tonnen verlangen. Zijdie een ton met zinken trechter verlangen be talen in eens af vier gulden per stukzijdie een ton met porceleinen trechter verlangenbetalen voor den ton in eens af drie gulden vijf en dertig centen per stuk en voor den porceleinen trechter 3 a 3,50 per stuk. Kosten van verandering van privaten, zoo verandering noodig mogt zijn komen voor rekening van den aan vrager. Zij die omtrent de wijze van plaatsing inlich tingen verlangen kunnen die inlichtingen bekomen bij den voornoemden directeur der gemeente-reiniging. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Juni 1881. De Secretaris, NUHOUT tan der VEEN. DUITSCHLAND. De Rijksdag nam den 14 bij derde lezing zonder beraadslaging de handelsverdragen met OostenrijkHongarijeZwitserland Belgie en Rou- manie aan. ENGELAND. Lagerhuis. Den 10 werd een motie voorgesteld, waarbij het in Engeland heerschende land- stelsel afgekeurd en eene wetsverandering wenschelijk werd genoemd, die volkomen vrijheid in het koopen en verkoopen van grond zou geven. Die verandering zou zeer in het voordeel van den landbouw zijn. Minister Gladstone verklaarde met den geest dier motie en met de tot toelichting gegeven opmerkingen geheel in te stemmen, doch de regeering had te veel te doen, om thans aan dat vraagstuk hare aandacht te kunnen wijden en hij sprak dan ook alleen zijn eigen gevoelen uitals hij zeide, dat naar zijn oordeel het thans in Engeland bestaande laudstelsel veranderd moest worden en dat zoo noodig liever voor de Pairs eene uitzondering in de wet moest worden gemaaktdan dat om hen een verkeerd stelsel moest worden gehandhaafd. De onder-minister van buitenlandsche zaken ver klaarde den 13, dat de benoeming van den heer Rous- tan tot Prankrijk's resident bjj den Beij van Tunis geene afbreuk deed aan Engeland's invloed aldaar, noch aan de bij verdrag verknagen rechten wier ver bindende klacht door de fransche regee'ing erkend was. I erder hoopte hij dat de gezanten te Konstantinopel nu tijd zouden vinden o u zi^'. vooral te wijden aan vraagstukken, voortvloeiende uit art. 23 van het ber- lijnsche vredesverdrag. FRANKRIJK. De vier groepen der linkerzijde heb ben zich ieder afzonderlijk met groote meerderheid tegen eene vervroegde ontbinding der Kamer verklaard: 250 stemmen waren er voor en 70 tegen. Algemeen schijnt men het noodzakelijke daarvan niet in te zien. Alleen de Republique franjaise, Gambetta's orgaan, blijft van oordeeldat de algemeene verkiezingen zoo veel mogelijk vervroegd moeten worden. Door de ver werping van het voorstel om de verkiezingen voortaan departementsgewijze te doen plaats hebben, is feitelijk liet verkiezingstijdvak reeds geopend en de afgevaardig den zijn dus onbekwaam om met de noodige kalmte belangeloosheid en ijver hun arbeid voort te zetten. Bovendien is tusschen de twee takken der wetgevende macht ernstig geschil ontstaan, waaraan alleen het land 9) een einde kan maken. Verlenging van het ontstane geschil zou tot schade der republiek en ten bate van hare vijanden strekken. En mochten er gemoedsbe zwaren tegen ontbinding bestaandan moet de meer derheid de regeering uitnoodigen, zoodra mogelijk die algemeene verkiezingen uit te schrijven. Zijn oordeel samentrekkende, zegt het blad, de Kamer moet vertrek ken en het ministerie blijven, om Frankrijk het woord te geven, een en ander zoo spoedig mogelijk. Den 10 werd door den Senaat de eerste lezing voort gezet van het door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot invoering van verplicht lager onderwijs. Art. 1 werd overeenkomstig de lezing der commissie aange nomen, na verwerping met 140 tegen 122 stemmen van een door den oud-minister de Broglie voorgesteld en door den minister Ferry bestreden amendement. Den 11 werd daarentegen een amendement van den heer Lucien Brun legitimistop art. 2 met 139 tegen 134 stemmen aangenomen. Volgens dat amendement kun nen de godsdienstleeraars of hunne erkende plaatsver vangers en de onderwijzerszoo zij het goedvinden in de schoollokalen buiten de schooluren op verzoek der ouders godsdienstonderwijs geven. Minister Ferry verdedigde de voorgestelde bepaling waarbij voor het godsdienstonderwijs alleen de zondag of de donderdag zooals men wilde, werd afgezonderd. Den 13 werd o.a. met 146 tegen 122 st. een door den heer Wallon voor gesteld amendement verworpen om in gemeenten zon der scholen voor godsdienstig onderwijs de godsdienst leeraars te machtigen, scholen voor lager onderwijs te houden. Den 14 werd het geheele ontwerp bij eerste lezing aangenomeu. Den 23 zal een onafzetbaar lid verkozen worden in plaats van den heer Littré, overleden. De Kamer nam den 11 de door den Senaat eenig- zins gewijzigde wetsontwerpen tot invoering van koste loos lager onderwijs en afschaffing der zoogenaamde lettres d'obédience (waarbij het recht tot het geven van onderwijs zonder het bezit der gewone acte aan de geestelijkheid is ontnomen) onveranderd aan omdat die wijzigingen niet het beginsel betroffen. Den 14 verleende zij met algemeene stemmen een supplemen tair krediet van/7,000,000 voor den veldtocht in Tunis en besloot zij met 446 tegen 20 st. over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot vermindering van den militairen diensttijd. ff ALLE. De Kamer nam den 14 het wetsontwerp tot hervorming der kieswet in behandeling. Minister Depretis zette de bedoelingen van het Gouvernement betreffende de voornaamste punten van het ontwerp uiteen: een graad van bekwaamheid en een geldelijken census. Voor den eersten wordt gesteld het doorloopen van de tweede klasse der lagere school, voor den an deren een minimum van 9,90. Hiervan maakt het ministerie eene Kabinets-kwestie. De regeering wil enkele, door de commissie reeds goedgekeurde amende menten aannemen; andere verwerpt zij. Met 314 tegen Men heeft den armen knaap van den wagen getild en naast een der vuren op bijeengeraapte takken en mos nedergelegd. De roode gloed van het vuur werpt een helder licht over het fraaie, doodsbleeke gelaat met den pijnlijk vast gesloten mond en de groote donkere oogen die nu eens met een klagende uitdrukking den hemel en de sterren zoeken en zich dan weder langzaam aarzelend sluiten alsof het voor eeuwig was. Het vest en de rechterzijde der borst zijn met bloed bevlekt. Nu echter de chirurgijn, die uit het kamp is medegekomen, hem wil ontkleeden, stoot Charles diens handen onwil lig van zich af. Een der vrouwen, met name Doolan, die steeds moederlijk voor den knaap heeft gezorgd en in de nabijheid staat, wenkt hij tot zich. Na dat zij naast hem is nedergeknield en zich met be traande oogen over hem heeft heen gebogentrekt hij haar hoofd naar zich toe en fluistert haar een woord m het oor dat haar blijkbaar heftig doet ontstellen. Haastig beduidt zij den mannen haar alleen te laten. Charles Reddeley is een meisje. Alleen vrouw Doo lan laat zij toe, haar wonden te onderzoeken. Een kogel is aan de rechterzijde der borst, zonder de rib ben te beschadigen, ingedrongen en onder het schouder blad aan den rug blijven stek*a. De gewonde kreunt van pijn. „Vrouw Doolan ik zou smeekte zij met zachte stem. J „V at wilt ge lief kindantwoordde de oude vrouw die op den grond was gaan zitten en het boven- iij. der gewonde voorzichtig naar zich toetrok. „Spreekt, goed kindwat wilt ge?" „Ik zou is er iemand hier in het kamp - die George Kearny heet vrouw Doolan „Ja zeker. De ingenieur Kearny uit het kamp is met de anderen medegekomen kind. Ik heb meer malen zijn naam hooren noemen hij is vooraan bezig met den wagen. Wilt gij hem spreken?" Een licht rood vloog over het bleeke gelaat der ge wonde en zij knikte tweemaal met het hoofd. „Zou hem willen sprekenlieve Doolan fluisterde zij de oogen sluitendeals wilde zij gaan slapen. Vrouw Doolan wenkt een der ter ziide staande man nen en spreekt een oogenblik zachtjes met hem. Na verloop van tien minuten staat George Kearny naast hen. „Wat wilt gij van mij?" vroeg George haastig, ver. moeid en verhit door den inspannenden arbeid "waar van men hem had afgeroepen. „Wat gebeurt hier? Wie is de gewonde knaap?" vroeg hij toen zachter. „Kent gij hem niet vroeg vrouw Doolan. „Hij denkt, dat hij sterven zal en verlangt u te spreken." „Ik ken den knaap nietzeide George langzaam „een vage herinnering wel is waar Hij en vrouw Doolan zagen nu de gewonde sprakeloos in het doodsbleeke schoone gelaat. Juist slaat zij de oogen langzaam op en na George een poos te hebben aangezienvliegt een smartelgk lachje over haar trekken en met zachtenauwelijks hoorbare stem spreekt zij als in een droom „Zoo ik dit heilig beeld wellicht ontwijd moet (achten. Door roekelooze hand o boete ik zulks aldus: Ootmoedig zal mijn mond den ruwen druk (verzachten Zoo gij 't veroorlooft door een vromen pel- (grimskus." Daarop sloot zij de oogen en zonk haar hoofd ver moeid terzijde op den grond. George Kearny is bij haar eerste woorden verschrikt teruggedeinsd dan echter laat hij zich op beide knieën naast de gewonde nedervallen en grijpt hare hand. „Annabel Monval 't is niet mogelijk Zijtgijhet, mejuffrouw Annabel Zij opent de oogen en ziet hem sprakeloos aan. „Wat heeft u naar hier gevoerd, Annabel, in deze wildernis in dit gezelschap Langzaam strijkt Annabel met de hand de haren van het voorhoofd. „Het moest de boete voor mijn schuld jegens u en Alice zijn," zegt zij met zachte stem. En dat is het geworden en ik boet zwaar voor mijne - fout. Uw leven is was in gevaar. Ik mijn lichtzinnigheid was de oorzaak uwer scheiding. Ik wilde u redden uit het ge vaar om u en Alice weder tot elkander te brengen." „Welk gevaar mejuffrouw Annabel Gij spreekt in raadsels viel George haar ontsteld in de rede. „Ver- klaar mij Annabel maakte een afwerende beweging met de hand. „Ik heb geen tijd daarvoor mijn tijd is om fluistert zij met pijnlijk vertrokken mond. „Maar uw gevaar is afgewend niet door mij niet door miJ door Gods beschikking Mijnheer Howitt en Broughton neem u in acht voor mijnheer Howitt Langzaam zonk haar hoofd op de borst. De aandoe ning de pijn der wonde en het bloedverlies hadden hare krachten uitgeput. „Annabelik bezweer u begon George opnieuw maar vrouw Doolan weerde hem af en zeide „Houd u stilmijnheer Kearny, laat het arme kind nu met rust. Ga zoo snel mogelijk den chirurgijn halen, misschien is het nog niet zoo erg, als zij vreest. Maar haast u wat, een oogenblik verzuim ban noodlottig zijn." George ijlde weg en binnen enkele minuten knielde de chirurgijn naast vrouw Doolan en Annabel neder, om de wond te onderzoeken terwijl George op tien schreden afstands het resultaat van het onderzoek met

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1