33uttenlAub. digheden bereikbaar is maar het volk zal altijd dien arbeid zelf moeten verrichten van zijn ijver, zijn kennis, zijn beleid en veerkracht zal het ten slotte afhangen of het van de gunstige gelegenheden een goed en ver standig gebruik maakten er allerlei voordeelen van trektdie er van getrokken kunnen worden. Die er meer van verwachtdie in de meening verkeert dat de Eegeering zelve die algemeene welvaart aan het volk kan bezorgen bereidt zich een allerjammerlijkste teleurstelling. Wij beklagen den werkman die op zulk een toekomst zijn hope bouwtin plaats van te woeke ren met elke gelegenheiddie de tegenwoordige maat schappelijke toestanden hem aanbieden om zijn lot te verbeterenen wij zouden nog meer het volk beklagen, waaraan een Vertegenwoordiging werd geschonken, die zulk eene onmogelijke taak trachtte te vervullen. Wanneer de begeerte naar het algemeen stemrecht gevoed wordt door verwachtingen van dezen aarddan achten wij haar een ware ramp voor het landdie het volk zijn beste krachten doet verspillen en het op een ongeluk- kigen dwaalweg voert, waartegen allen, die het werkelijk liefhebben verplicht zijn ten ernstigste te waarschuwen. Een betere weg wordt den werkman gewezen door de mannen die zich vereenigd hebben om de instelling in het leven te roepenwaarvan de naam aan het hoofd van dit opstel is geplaatsten hem daardoor een middel aanbieden om te voorzien in de behoefte van den ouden dag, van den dag, waarop hij niet meer zal kunnen werken en verdienen een van de vele midde len, die de werkman zal moeten aangrijpen om tot een beteren toestand te komen het middel om wat zijn vlijt en spaarzaamheid overwinnenvruchten te doen dragen voor latereminder goede dagen. Het is een heuglijk verschijnselwel geschikt om ons gunstiger verwachtingen te doen koesteren omtrent de toekomst, dat ook het hoofdbestuur van het Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond uit welks orgaan wij de bovenvermelde woorden hebben aangehaald zich met de Maatschappij tot Nut van 't Algemeende Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem en de Vereeniging ter bevordering van Eabriek- en Ilandwerksnijverheid in Nederlandte 's Gravenhageheeft vereenigd om deze nuttige instel ling tot stand te brengen. Die vier lichamen vormen een schoon bondgenootschapen wat zij na onderlinge voorlichting en rijp beraad in het belang van den werk man oprichten verdient in hooge mate zijn vertrouwen, is waardig dat hij er naar vermogen gebruik van maakt. De instelling zelve is eenvoudig genoeg en vereischt slechts een juiste berekening van de vruchten, die de spaar penningen der werklieden voor den ouden dag kunnen op leveren; daartoe verleende de Leidsche hoogleeraar van Geer zijn vertrouwbare hulp. Eeeds op twaalfjarigen leef tijd kan men beginnen met zich tegen uitkeering van een wekelijksche premie een pensioen te verzekeren, dat op den ouderdom van 55, 60, 65 of 70 jaren aanvangt en tot den dood voortduurt. Hoe vroeger men beginthoe lager natuurlijk de wekelijksche stortingen behoeven te zijn. Onderstel dat iemand zich op GOjarigen leeftijd een pensioen wil verzekeren van vier gulden in de week, dan zal hij wanneer hij op veertienjarigen leeftijd be gint elke week 20 centen moeten betalen; begint hij op 19jarigen leeftijd dan bedraagt de wekelijksche contri butie 24 centen op 24jarigen leeftijd 32 op 27jarigen leeftijd 40, op 30jarigen leeftijd 48 centen. Verlangt hij hetzelfde pensioen eerst op 65jarigen leeftijd dan bedraagt de wekelijksche contributie slechts ruim de helft. Wil hij daarentegen reeds op 55jarigen leeftijd een pensioen van vier gulden 's weeks genieten dan moet hij meer betalenen wel als hij begint op den leeftijd van 12 jaren wekelijks 28 centen van 19 jaren 40 van 25 jaren 60 van 30 jaren 82 centen. Heeft hij den ouderdom van 55 jaren bereikt en behoeft hij dat hij zich op den goeden weg naar het doel zijner reis bevond, Hij volgde daarom na eenige oogenblikken weder den grooten weg. De wolken hadden zich intus- schen verdeeld, en nu en dan drong de volle maan of schitterende sterren door de van wolken vrije openingen van het donkere hemelgewelf, zoodat hem in deze oogen blikken een verder uitzicht vergund werd. Het maan licht spiegelde zich in het hooge geboomtewaarvan het water nog afdruppelde, in het dichte kreupelhout en in het hooge gras en verlichtte de uit den doorweekten grond zichtbaar opstijgende dampen zoodat de omge ving met een bewegelijken zilveren sluier bedekt scheen. Een half uur reed hij langzaam voort en hield toen stil op eene kleine hoogtevanwaar de groote weg naar beneden in het dal leidde waarin naar zijne be rekening Pithole liggen moest. Hij had zich niet be drogen. Uit de vlakte onder hem werden eenige gevels zichtbaarhier en daar de onduidelijke omtrek ken van dakeneen paar kroonen van hooge boomen, ginds ook een lichtslechts een enkel licht van een somber roode kleur een enkel licht in de rijke pronk- en genotzuchtige stadwaarin eerst op dit uur na den dagelijkschen arbeid het schitterendst leven een aanvang nam waarin de hotels, de koffiehuizen eerst op dit uur begonnen gevuld te worden met een uitge latens verkwistende menigtewaarin uit de hooge fabrieksschoorsteenen eerst op dit uur de laatste vuur en vonken medevoerende rookwolken plachten op te stijgenwaarin op dit uur de straatverlichting met het licht der zon scheen te wedijveren? Een enkel licht! Alleen dit schitterde hem tegemoet uit den don keren dampensluierdie hem nog steeds omringde toen hij eerst op 20 dan op 10 schreden afstands en eindelijk vlak bij de eerste huizen der stad stilhield en rondom zich keek of er niemand wasom hem den weg naar Howitt's hotel te wijzen. Maar het bleef als op een kerkhof zoo stil in den omtrek. Geruimen tijd bleef hij rondzienals vertrouwde hij zijn oogen niet en reed dan langzaam en voorzichtig een kort eind vooruit. De hoefslagen van zijn paard onder hem klonken in de doodsche stilte hem als hamerslagen op een grafsteen in de ooren. Eondom hem overal dezelfde aanblik, dezelfde schrik wekkende eenzaamheiddezelfde woestenij. In de lagere huizen in zijn onmiddelijke nabijheid, en verderop nog geen gebruik van het pensioen te maken, dan kan hij het eenvoudig nog enkele jaren laten rusten en ontvangt later dan ook grooter pensioen. Tevens is gelegenheid gegeven om op een bepaalden leeftijd pen sioen te genieten met bepaling dat, indien de deelnemer vóór dien tijd niet meer tot werken in staat is of komt te overlijden alle gestorte gelden natuurlijk zonder rente, aan hem of, in geval van overlijden, aan een door hem aangewezen persoon of aan zijn erfgenamen worden teruggegeven. Wil iemand zich bij voorbeeld op deze wijze een pensioen verzekeren van vier gulden 's weeksin te gaan op 60jarigen leeftijd, en begint hij daarmede op ziju twintigste jaardan zal hij een wekelijkschen inleg moeten betalen van veertig centen. Uitvoerige tarieven bepalen den wekelijkschen inleg die hooger of lager is naarmate men later of vroeger begint bij te dragen of op vroegeren of lateren leeftijd het pensioen wenscht te ontvangen en om voor alle misrekening veilig te wezen is uitdrukkelijk bepaald dat de berekening der pensioenen ofschoon met groote zorg geschied telkens aan de ondervinding zal worden getoetsten zal worden gewijzigd wanneer bet noodig mocht blijken. Dit zal een klein verschil kunnen op leveren maar het geeft den deelnemers het groote voordeeldat zij nu ook volkomen zeker kunnen zijn van de beloofde uitkeeringen. En wanneer zal deze instelling beginnen te werken? Vooreerst niet voordat er ten minste 500 deelnemers zijn maar nog aan een andere voorwaarde moet eerst voldaan worden. De pensioenen zijn op zulk een voet berekend dat van de contributiën der werklieden geen gelden worden afgetrokken voor de administratie. Het geld dat daarvoor noodig is, moet door belangstellende particulieren en genootschappen worden bijeengebracht. Daarvoor wordt een fonds van f 20,000 vereischten het lijdt wel geen twijfelof dat bedrag zal voor zulk een nuttige instelling in Nederland spoedig bijeen zijn. BELGIE. Met 62 tegen 51 stemmen nam de kamer den 17 de wet tot wijziging der voorwaarden van natu ralisatie aan. DUITSCHLAND. De zitting van den Eijksdag werd den 15 's avonds gesloten. Dien dag werd het wets ontwerp betreffende de verzekering van werklieden tegen ongelukken bij derde lezing tegen den zin der regeering aangenomen in den vorm dien het bij de tweede lezing gekregen bad, met 140 tegen 108 stem men. Het zal daardoor waarschijnlijk niet bekrachtigd worden. Tal van wetsontwerpen, voorstellen en adres sen zijn onafgedaan gebleven. Het besluit van de burgerschap te Hamburg, om toe te treden tot het tolgebied van het duitsche rijk, werd genomen met 106 tegen 46 stemmenalzoo met de vereischte meerderheid van 2/3. ENGELAND. Den 13 werd in het Hoogerhuis lang durig beraadslaagd pver de vraag of Schotland's be langen bij de tegenwoordige inrichting der regeering tot hun recht kwamen. Werd door den een de benoe ming van een minister voor Schotland wenschelijk ge acht een ander achtte dit middel minder verkieselijk al deelde hij de aangevoerde bezwaren daar, al was die minister lid van het kabinet en geen onder-minister, de Schotten niet tevreden zouden zijn, als hij geen Schot was, hetgeen meestal niet het geval zou kunnen zijn. De minister van buitenlandsche zaken achtte de bezwa ren voor een deel gegrond, maar geloofde, dat de voor naamste oorzaak van het gebrekkige in het behartigen der schotsche belangen gelegen was in den Iangzamen voortgang en de menigte der werkzaamheden in het in de straat in de drie of vier verdiepingen hooge fa brieken met bijgebouwen was het spookachtig stil en toen hij dichterbij reed bemerkte hij dat zij van ven sters en voor een groot deel ook van deuren waren beroofd zoodat wind en regen onbelemmerd de onbe woonde ruimten binnendrong. Een onaangenaam beanstigend gevoel maakte zich van hem meesterer moest hier iets ontzettendsiets onheilspellends gebeurd zijn. Hij steeg af en liep met zijn paard bij den teugelvoorzichtig verder daar de straten hier en daar met balken en stukken muur van afgebroken huizen gevuld en op sommige punten bijna onbegaanbaar waren. Hij liepzonder een mensch te ontmoeten zonder ook maar eenig blijk te bespeuren, dat de huizen om hem heen nog bewoond waren op het eenige licht af, dat, zoo dikwijls als huizen of hoe ken eener straat het niet onzichtbaar maakten hem tot einddoel diende op zijne eenzame wandeling en van zijn zoeken naar menschen. Waar licht brandde moes ten ook menschen wonendie hem uitsluitsel konden geven omtrent deze raadselachtige eenzaamheid. Twin tig schreden van het licht nog verwijderd bleef hij staan het was een vuile met ijzeren stangen hoog boven het portaal van Howitt's hotel bevestigde olie lantaarn. In een donkeren hoek van het eens zoo grootsche hotelwaarvan de deuren nu nauwelijks meer in de grendels hingen en wijd open stonden zat een menschel ijk wezen in elkander gedoken te wachten als een hofhond. Toen de vreemdeling na eenige aarzelen op het punt stondmet zijn paard het portaal binnen te gaanrees de langemagere en in een vervallen liverei gekleede gestalte snel in de hoogte en trad hemmet diepe buigingenheen en weer zwaaiende als een beschonkenetegemoet. „Mille pardons, your Lordship uwe genade houde het ten goede" sprak hij hem met krijschende stem, aanrondom hem heen draaiende en zich telkens tot den grond buigendedat ik u zelf ontvang. Waar de schurken toch blijven hei, Jean, Pierre o het is een hoogst moeielijke tijdyour Lordship met de kellners een in ieder opzicht hoogst moeie lijke tijd Daarop greep hij het paard bij den teugel, als wilde hij het naar de stallen brengen. „Dank udank uantwoordde de vreemdeling met lagerhuis. De regeering zou dit punt ernstig overwegen; volgens de Daily News heeft de engelsche regeering aan die der Vereenigde Staten een schrijven gezonden, waarbij hare aandacht gevestigd wordt op de woelingen der femans, die New-York tot hun hoofdzetel kozen. Lagbehttis. Den 13 werden door den minister voor Ierland Forsterdie van het begin van de Pinkster- vacantie te Dublin was geweest, tal van vragen omtrent Ierland beantwoord. Hij kon niet wettig bewijzen het beweeren van sommige bladen dat het landverbond met de samenzweringen der Fenians in verbond stond. Hij gaf verder eenige inlichtingen omtrent de door hem aan de iersche politie gegeven bevelen, in geval van verzet van de zijde der menigte. De oproerige menigte moest in dat geval uiteengedreven en de belhamels gevangen genomen worden. Het gebruik van vuurwa penen moest daarbij zooveel mogelijk vermeden en niet toegepast worden, dan nadat het onvoldoende van alle andere maatregelen gebleken was. Het verzet moest echter bedwongen worden. Ook verklaarde hij dat voor zooveel hem bekend wasde iersche laudheeren geen misbruik maakten van hun recht tot uitzetting van pachtersdie hunne pacht niet voldeden en hij geloofde weldat de meeste dier pachters in staat waren hunne pacht te betalen. Bij de voortgezette behandeling der iersche landwet werd een amendement, van conservatieve zijde voorgesteld verworpen met 244 tegen 145 st. Den 14 vorderde die behandeling vrij goeden de iersche leden van Ulster trokken 96 door hen ingediende amendementen in. Een amendement om niet in de wet op te nemen op grond waarvan een landheer weigeren kon, iemand als nieuwen pachter te erkennen die van den vorigen pachter het pachters- recht gekocht had daar dit beter door het gerechtshof van het graafschap of door de bij die wet in te stellen landcommissie zou kunnen worden beslistwerd door den minister Gladstone overgenomen. Verder werd met 196 tegen 154 st. aangenomen eene motie, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken dat gehandeld werd overeenkomstig het op 18 Juni 1880 uitgesproken oordeeldat het rechtvaardig isdat de gemeenten zeiven zich beschermen tegen het nadeeluit het ver- koopen van sterken drank voortvloeiende. Den 16 antwoordde minister Gladstone op eene vraag van het lid Hicks Beach dat hij vóór eenige dagen gehoord had dat de troepen die Potchefstroom in de Transvaal weder zouden bezetten op twee dagmarschen van die plaats verwijderd waren. Hij hoopte, dat thans eene volledige schikking getroffen zou worden en dat hij den dag der beraadslaging over de motie van dien heer betreffende de Transvaal spoedig zou kunnen bepalen. FEANKEIJK. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot invoering van verplicht lager onderwijs in den Senaat is nog aangenomen een door minister Ferry bestreden amendement om daaruit weg te laten de be paling krachtens welke kinderen die te huis onvol doende onderwezen werden, van overheidswege naar school zouden worden gezonden. Den 16 werd het ontwerp op het recht van vergadering door den Senaat aangenomen met de door de Kamer aangenomen wij zigingen nadat het van den Senaat terug ontvangen was. Voor een door het lid der uiterste linkerzijde, Tolain, ingediend voorstel tot wijziging der grondwetwerd de gevraagde dadelijke behandeling niet toegestaan. Het sedert 1872 op de in 1S71 in Algerië opgestane stammen uitgevaardigde verbod om zonder bizondere vergunning vuurwapenen te bezitten, is bij een dezer dagen door den gouverneur-generaal uitgevaardigd be sluit tot alle stammen uitgestrekt. De President der Eepubliek schijnt voornemens te zijn na de sluiting der Kamer met eene boodschap afwerende beweging„ik ben gewoon zelf voor mijn paard te zorgen „Dan deze trap op, deze trap op, genadige Mylord," riep de waardof huisknecht of kellnerof wat de wonderlijke man was. „Volg mij maar, volg mij maar Inmiddels had hij den teugel van het paard reeds vastgegrepen en trok het in de richting van de mar meren trappen voort, die naar de evenzeer donkere eetzalen leidden. Onze reiziger stond besluiteloos. Hij wist inderdaad niet, hoe hij zich tegenover deze zonderlinge ontvangst in het schitterendste hotel van de stad moest gedra gen vooral daar hij na alles, wat hij tot heden gezien had nauwelijks durfde hopen, ergens anders een onder komen voor zich en zijn paard te zullen vinden. Daar hoorde hij schreden op den gang boven zich. Een deur werd geopend en het schijnsel van een licht viel op hem en den wonderlijken man die zich nog steeds moeite gaf, om het paard naar de trappen te trekken. Toen dezezich omkeerendeden reiziger in het helder verlichte gelaat zagstond hij als van den blik sem getroffen en bleef hem met groote oogen aankijken. „KearnyGeorge Kearny schreeuwde hij op gil lenden toonbracht beide handen voor het gelaat keerde zich snel om en was met een paar sprongen in de donkereuitgestrekte ruimten van het hotel verdwenen terwijl de reizigerevenzeer stom van ver bazing bijna mechanisch den teugel van zijn paard greepzonder echter van zijn plaats te gaan. Het licht kwam langzaam naar beneden. Met sle pende tred kwam iemand de traf af. „Vader," vroeg een zachte, bevende vrouwenstem van boven„wat hebt gij daar beneden weder "Wat gebeurt er? Waarom roept gij?" De lange smalle schaduw van een vrouwengestalte werd op het laatste portaal der trapdie haar van George Kearny scheidde, zichtbaar. De gestalte met een lamp in de hand kwam nog eene schrede naar voren en Alice Howitt en George Kearny stonden tegen over elkander. (W*rdi ttrnolfd).

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2