No. 73. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. WOENSDAG 22 J U N I. FEUILLETON. Alice's Geheim. Prijs der gewone Advertentiën <S)fliciëel (ÜJcbeeltc. fiuiteulanb. ALKMNARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secre tarie ter visie is gelegd het aan Gedeputeerde Staten ingediende verzoek met de bijlagen van het gemeentebestuur van Alkmaar, om vergunning tot het gebruiken van het terrein, kadastraal bekend als een gedeelte van sectie F. N°. 614, der gemeente Alkmaar, voor bewaarplaats van fmcaliën, asch, vuilnis enz. in verband met het besluit om met 1 Augustus 1881 het tonnen stelsel en de straatreiniging onder eigen beheer te exploiteren, zoo dit terrein eigendom der gemeente wordt, en dat op Dings- dag 28 Juni 1881 's namiddags ten één ure, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen dat verzoek bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. G. A. VERHOEF!',I. B. 11 Juni 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de alphabetische naamlijst van de personen, die aan de loting voor de schutterij van dit jaar zullen deelnemen voor een ieder ter visie zal liggen ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der lotingdes morgens van 9 tot 2 uur, opdat en ieder in staat zou zijnom ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomendie daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moe ten worden weggelatendaarvan aan de commissie van art. 11 bij de loting kennis te geven met uitnoodiging zich op Dinsdag, 28 Juni e.k., namiddags ten 5% ure, te bevinden op het Raadhuis dezer gemeente, ten einde aldaar voor de dienst der schutterij te loten, en redenen van vrijstelling heb bende, die alsdan op te geven; alsmede om de bewijzen tot hare staving en bjj de wet gevorderd, voor zooveel noodig, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA, MACLAINE PONT. 18 Juni 1881. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Het door de Kamer aangenomen wets ontwerp tot wijziging der bepalingen op de naturalisa tie van vreemdelingen lokte bij de clericalen eenen heftigen legenstand uit. De verwachting van dit ont werp is toch, dat voortaan de liberalen bij de algemeene verkiezingen te Antwerpen zullen overwinnen. De aldaar gevestigde duitschers behooren tot de liberale partij en door de gemakkelijker manier om genaturali seerd te worden, verkrijgen die duitschers voortaan het stemrecht en in dat geval zullen de clericalen verslagen worden. Van daar hun tegenstand en hunne pogingen om door amendementen de wet nog veranderd te krij gen welke pogingen evenwel mislukten. De zitting was zelfs zoo onstuimigdat de voorzitter aan hare sluiting dacht. 3 Geavanceerde liberalen hielden zich buiten stemming. Zij zagen in dit wetsontwerp eene erkenning van de noodzakelijkheid tot vergrooting van het aantal kiezers en meenden, dat men tot afschaffing van den census moest komenwilde men niet het ge vaar loopen dat de belgen overstemd werden door de genaturaliseerde vreemdelingenlettende op het feit dat Belgie zoovele vreemdelingen telt en het kiesrecht aan zoovele belgen onthouden wordt. Op de 100 in woners zijn nog niet eens 2 kiesgerechtigden. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den heer von Puttkamer tot minister van binnenlandsche zaken en den heer von Gosler tot minister van eeredienst in zijne plaats benoemd. Prins Bismarck ontving verder verlof tot herstel zijner gezondheid en minister von Bötticher is als zijn tijdelijke plaatsvervanger aangewezen, voor zoo veel de hoofden der ministerieele afdeelingen niet in de werkzaamheden voorzien. Verder is aan den onder president-minister graaf von Stolberg-Wernigerode op zijn herhaald verzoek wegens bizondere aangelegenheden ontslag verleend uit zijne betrekking. Voorloopig zal dat onder-voorzitterschap waargenomen worden door den oudsten minister in dienstjaren, te Berlijn aanwezig. ENGELAND. Het bericht, dat minister Gladstone voorstellen zou indienen om de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen op het grond bezit in Ierland te bespoedigen is niet bevestigd ge worden. Het niet indienen daarvan wordt toegeschreven aan de meer en meer veld winnende meening, dat het ontwerp door het Lagerhuis zal worden aangenomen zonder buitengewone maatregelen. Bij de gematigde iersche leden wordt door de pachters zeiven reeds op aanneming aangedrongen. Den 16 's avonds werd een door de conservatieven ondersteund amendement van liberale zijde op die wetdoor de regeering voor onaannemelijk verklaardverworpen met 225 tegen 200 stemmen. De conservatieve bladen zien in die verwerping met zulk eene kleine meerderheid eene ne derlaag voor de regeeringomdat deze uitslag alleen verkregen was door de hulp der iersche leden. Daily News zegtdat onder de liberale leden in het lager huis groote ontevredenheid heerschte, omdat 11 voor het middagmaal aanwezige liberalen later opzettelijk wegge bleven waren. Den 17 werd de behandeling voortgezet en door de regeering dezelfde antwoorden als vroeger gegeven op verschillende omtrent Tunis gedane vragen. FRANKRIJK. Eene poging, om het standbeeld van Thiers te St. Germain-en-Laije door middel van buskruit te vernielen is mislukt. Het werd slechts weinig be- Bchadigd. De Kamer ving den 16 de beraadslaging over de staatsbegrooting aan. De algemeene beschouwingen leverden niet veel bizonders op een republikeinsch lid drong alleen aan om het voetspoor van Engeland en Amerika ten aanzien van het delgen van schuld te vol gen en de 50/o schuld te veranderen in eene l0/o om later tot 3°/0 te komen. Het bonapartistische lid Haentjens zeide o. a., dat de conversie der schuld alleen uitgesteld was ten nadeele der belastingschuldigen, om dat Gambetta het verkoos. Gambetta had in zijne rede te Romans het bevel gegeven en de ministers hadden gehoorzaamd. Tegen dit gezegde kwam Gambetta on- middelijk op hij was als lid der Kamer volkomen vrij om zijne meening te zeggen en zou niet dulden, dat die spreker beleedigende onderstellingen opperde omtrent de regeering. Met 263 tegen 166 stemmen werd ver volgens besloten op vrijdag den 17 tegen de gewoonte te vergaderen om voort te gaan met de behandeling van het wetsontwerp tot vermindering van den duur der krijgsdienst. Den 18 werd art. I van dat ontwerp na eene zeer verwarde beraadslaging met 289 tegen 189 stemmen terug gezonden naar de commissie om dat het onduidelijk gesteld was. De beraadslaging over de begrooting werd hervat en de zitting ten slotte tot den 20 verdaagd. Bréard en Logerot zijn tot divisie-generaals benoemd. Mustapha-pacha, de eerste minister van den Bey van Tunis, kwam den 18 te Parijs aan, na overal met eer bewijzen te zijn ontvangen. Zijne komst staat zoowel met staatkundige als met handels en geldelijke zaken in verband. Van Parijs gaat hij naar Londen en van daar keert hij over Parijs en Madrid naar Tuni i erug. In het belang der openbare orde heeft dj efect te Marseille ingetrokken de machtiging, inder. d voor de oprichting der italiaansche club verleend, naar aan leiding van de voorgevallen ongeregeldheden. Zij werd onmiddelijk gesloten. Den 19 hadden des avonds her haaldelijk vechtpartijen plaats tusschen franschen en italianen. De prefect deed de koffiehuizen sluiten en de stad door talrijke patrouilles doorkruisen. In het hospitaal werden 2 dooden en 12 gekwetsten, waarvan 3 doodelijk opgenomen er werd echter van meerdere dooden en gekwetsten gesproken. 125 personen werden in hechtenis genomen en de procureur-generaal ving zijn onderzoek onmiddellijk aan. Den 19 bij het jaarlijksch feestmaal der schrijnwer- werkers te St. Mandé voerde Gambetta het woord. Hij verklaarde geene staatkundige redevoering te willen houden. Alleen merkte hij op dat het volk gelukkig is en vrijheid geniet en Frankrijk sedert tien jaren eene voorspoedige reis heeft gehad. Wel had men met eenige stormen te worstelen gehad maar het waren geene nietswaardige persoonlijke vraagstukken, die thans in de republiek den doorslag konden geven. Wanneer eene zaak niet geluktonderneemt men haar den vol genden dag met nieuwen moed. Men sprak van de mogelijke veelvuldigheid zijner candidaturen maar hij kende slechts een enkel arrondissementen dit zou hem stellig niet betwist kunnen worden. Zijne rede werd luide toegejuicht. De minister-president Ferry hield den 19 te Epinal eene redevoering, waarin gezegd werd dat de eerlang VIII. Zonder een woord te spreken bleven zij elkander een oogenblik aanzien. Alice Howitt, wier vermagerd, zieke lijk bleek gelaatdiepliggende koortsachtig brandende oogen, en vervallen, door een lange, afgedragen zwarte japon omsloten gestaltedoor het licht der lamp die zichtbaar in hare hand beefde, scherp uitkwamen. Te genover haar de krachtige, slanke figuur van George Kearnyover wiens mannelijk schoonetrekken eene uitdrukking van grenzelooze verbazing en van het diepste medelijden lag. De teugel van het paard was aan zijne hand ontvallen. Hij bemerkte het niet en sloeg er ook geen acht opdat een oudemagere vrouw, zonder een woord te sprekenden teugel aanvatte en dan langzaam met het paard op de binnenplaats van het hotel verdween. „Alice riep George hare hand grijpende. „Wat gebeurt hier? Ik bezweer u, wat is er gebeurd met u, met dit huismet deze stad „Ik verwachtte umijnheer Kearnyantwoordde Alicezijne vragen niet beantwoordendekalm en met een weemoedig lachje. „Annabel Monval heeft mij gezegd, dat gij komen zoudt. Ga meê naar boven ging zij diep zuchtende voort„om zij bleef steken en wankeldezoodat Kearny haar de lamp uit de hand nam en met de rechterhand haar ondersteunende, haar de trap op en in de kamer terugbrachtwaaruit zij gekomen was en waarvan de deur nog open stond. Hier liet zij zich op een oude leuningstoel vóór de schoorsteen nedervallensnel wierp hij mantel en hoed af. „Dierbare Alice," begon hij opnieuw na naast haar te hebben plaats genomen„verklaar mij ik weet nietof ik waak of droom wat is hier gebeurd ik bezweer u Alice hief het doodsbleeke gelaatdat zij voorover gebogen met hare handen bedekt had langzaam naar hem op en zag hem met een onbeschrijfelijk treurigen, weemoedigen blik een poos lang aanals wilde zij zijn innerlijke gedachten lezen en stak hem dan langzaam haar smallemarmerwitte hand toe. „Zoo is 't goedantwoordde zij met een smartelijk lachje „ik lees ten minste dien eenen troost in uw oogendat gij om mijnentwille gekomen zijtGeorge en dat is een troostdat is reeds veel voor mij in dezen bangen bangen tijd." „Maar ik smeek uAlice «Annabel Monvalviel zij hem in de rede„heeft mij verteld Georgetoen zij vóór acht dagen op haar doorreis naar de badplaats Saratoga mij een bezoek brachtwat zij om uwent- en mijnentwille gedaan heeft, nadat ik door mijn onverzettelijke eigenzinnigheid en mijn naijver u beiden van mij vervreemd had. Zij heeft mij gezegdGeorgedat gij stellig komen zoudt. Annabel is een grootschebeminnelijke vrouw. Hoe zeer berouwt mij nu mijn onnadenkend gedrag Het is te laat om goed te maken wat ik toen jegens u misdeed. Maar zij heeft u slechts kunnen zeggenwat zij zelf wist. En zij wist niet alles oniet alles George I" Alice boog het hoofd voorover en keek strak in de vlammen van de haard, die de met slechts enkele ge broken meubelen en een paar halfgeopende reiskoffers bezettedonkere kamer nu en dan met een rood schijnsel verlichtte. „Zij heeft u niet alles kunnen zeggenGeorge", be gon zij opnieuw, terwijl hij diep bewogenstrak en sprakeloos naar den grond zag, „want zij had, toen zij vertroknog geen vermoeden van het onheildat nu sedert kort over ons gekomen is. Ik ben doodarm ge worden de petroleumbronnen verdroogden plotseling nadat zich te voren reeds onregelmatigheden in de stroomingen hadden voorgedaan en moeite noch inge spannen arbeid konden ook slechts een droppel meer uit de diepte te voorschijn halen. Sedert is Pithole een ruïne, een looze naam. De bewoners, de overhe den hebben de stad verlaten. Een groot gedeelte der gebouwen is reeds afgebroken en naar Oil-city en Titus- Ville overgebracht. Bezittingen in land en vaste goe deren zijn waardeloos. Mijns vaders hotelwaarvan de bouw 60000 dollars kostteis op eene vordering zijner schuldeischers voor 60 dollars verkocht. Verdriet en zorgen en ander» verliezen, die wij bovendien nog leden, hebben zijn geest verdoofd. Hij is daarover en over nog iets George kindsch geworden. Gij hebt hem ontmoethij was hetdie u in het portaal ont ving. Ook mijne gezondheid is ondermijnd ik hoop slechts zoo lang te leventot Zij zweeg en drukte de lippen stijf op elkander. Het bittere gevoeldat haar de tranen uit de oogen perste sloot haar den mond. „Dierbare Alice", sprak Georgeop nieuw haar hand vattende en haar teeder aanziende. „Gij schildert de zaken met te donkere kleuren. Wees bedaard en ver man u. Uw vermogen heb ik niet noodigwant ik ben zelf rijk. Ik heb nooit aan uw rijkdom gedacht toen ik naar uwe liefde dong. Uwe gezondheid zult gij terugkrijgenzoodra gij deze plek en hare sombere herinneringen achter u hebt. Vat nieuwen moed ver trouw op u zelf, op de toekomst en op mij 1" Smartelijk glimlachend schudde Alice het hoofd. „En al ware dit zoo, George," antwoordde zij, „al werden uwe verwachtingen verwezenlijkt er staat een ding tusschen ons, dat ons voor eeuwig scheidt, George „Voor eeuwig scheidt, Alice vroeg hij met bevende stem. „Ja, George!" antwoordde zij beslist, zich een wei nig oprichtende. „Goeddat ik er mij zelf aan

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1