Ëimienlanb. plaats hebbende algemeene verkiezingen vrij zouden blij ven van elke inmenging van het Gouvernement. De vraag zou niet loopen over herziening der grondwet zooals de monarchistische partijen verlangden met het doel om te kunnen zeggen, dat de republikeinen hunne eerst vier jaar geleden gemaakte grondwet reeds weder wilden wijzigen. Hij wees voorts op de onmacht der radicale partij en op de door de gematigde republikei nen tot stand gebrachte hervormingen. Het ministerie vertegenwoordigde de oprechte en onverbreekbare een heid der republikeinsche partij. Men zou haar niet verbreken. Hij herinnerde, dat de Kamer eene min derheid telde van 180 monarchalen en dat die minder- in den Senaat nog sterker was. De hoofdzaak bij de aanstaande verkiezingen zou zijn de monarchisten vol doende te verwijderen, opdat het verbond tusschen hen en de radicalen niet in staat zou zijn om het ministerie omver te werpen. Het land was minder onrustig dan de partijhoofden bet voorstelden; het was tevreden met de voortschrijdende hervormingen met den vrededie geen vernedering was want men wischte een land als Frankrijk niet uit van de kaart van Europa. Hij prees den president Grévy, die de wijze onder de wijzen was. Onder zijne hoede zou het lot der Republiek bestuurd worden welke behoefte had aan eensgezindheidaan zijne vastberadenheiddie zich niet zou verloochenen en vooral aan zijne wijsheid. Met den kreet, leve Grevy, werd deze rede begroet. ITALIË. Den 17 kondigde de heer Massari eene inter pellatie aan over het aan Frankrijk toegeschreven plan om bij Assab eene haven te maken. Den 18 antwoordde de minister van buitenlandsche zaken op die interpellatie, dat de haven van Obok reeds sedert geruimen tijd door de franschen verkregenmaar eerst in den laatsten tijd door hen bezet was. De fransche nederzetting te Obok kon geen wantrouwen inboezemen, omdat Frank rijk de handelsbelangen van Italië in Assab volstrekt niet wilde benadeelen en de handelsinstellingen van beide landen aldaar eendrachtig zouden kunnen samenwerken. Daarmede liep de interpellatie af. De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet vordert goed. 36 Artikelen zijn reeds goedgekeurd. Artikel 3, bepalende de census om kiezer te zijn op ten minste f 10, is met 202 tegen 173 stemmen aangenomen. De minister-president had van de aanneming van dit arti kel eene kabinetszaak gemaakt. Artikel 1 van dat ontwerp stelt als voorwaarden om kiezer te zijn bezit der burgerlijke en staatkundige rechtenden leeftijd van 21 jaren, het kunnen lezen en schrijven. Ver der zijn volgens art. 2 kiezersgewone leden der academie van wetenschappenletteren en kunsten welke ten minste tien jaren lid geweest zijn; de leden der kamers van koophandelder besturen van land- bouwgenootschappen en der schoolcommissiën profes soren onderwijzers en godsdienstleeraars bezitters van academische of daarmede gelijkstaande gradenprocu reurs notarissen landmeters apothekers veeartsen kapiteins en stuurlieden ter koopvaardijmakelaars bezitters van diploma's der lyceën, gymnasiën en tech nische scholen zij, die het examen hebben afgelegd van het eerste jaar eener openbare middelbarenormale militaire, zeevaartkundige, landbouwkundige, nijverheids- of handelsschool, eener inrichting voor schoone kunsten, van een conservatoire en in het algemeen van elke door den staat erkende inrichting van onderwijs hooger dan de lagere school. Verder zij die het examen over de voorgeschreven leervakken der lagere school hebben afgelegd of vóór de invoering van het verplicht lager onderwijs examen aflegden voor de tweede klasse der openbare scholen zij, die ten minste twee jaren onder de wapenen zijn geweest en de regimentsschool met goed gevolg bezochten of wel wegens hunne kundighe den van het bezoek dier school vrijgesteld werden de leden der verschillende ridderorden zij, die ten minste een jaar lid waren van gemeenteraden of provinciale staten of directeurs van banken, spaarkassen, vennoot schappen coöperatieve vereenigingen enz., beheerders van weldadigheids-instellingen ambtenaren in dienst herinner de gedachte, dat ik aan datgenewat ons scheidtgeen schuld heb geeft mij de moed en de kracht, het woord der scheiding uit te spreken. Had ik voor een jaar geweten wat ik vóór eenige weken hoordedan hadden wij elkander nooit teruggezien „Ik bezweer u, Alice, het is een waan, waaraan gij u overgeeft en die verdwijnen zalevenals uw overige bezwaren wanneer gij openhartig met mij handelt en mij alles mededeelt I" „Ik kan nietMaar voor heden genoeg," antwoordde zij langzaam opstaande. „Het is reeds na twaalven en ik voel mij te zeer afgemat om een gesprek dat mij zoo smartelijk aandoet, voort te zetten. Wij hebben nog één dag voor ons. Overmorgen verlaten ook wij het hoteldat het onze niet meer is. Tante De deur van de aangrenzende kamer ging open en tante Beate verscheen op den drempel met dezelfde onveranderde kaarsrechte houding, met dezelfde strenge gelaatstrekken. „Lieve tantewilt gij mijnheer Kearny de kamer boven wijzen, waarin de sopha staat gij ziet, George, hoe wij nu onze kamers aanduiden glimlachte Alice zich zelf in de rede vallendemet eene uitdrukking van weemoedige zelfbespotting. „Misschien hebt gij nog een dronk wijn en een stukje koud vleesch over voor mijnheer Kearny. Ik vreesdat hij na de reis meer eetlust zal hebben dan wij in staat zijn te vol doen. Slaap wel," voegde zij er aaa toe, „zoo goed als gij in zulk eene omgeving en onder zulke omstan digheden kunt. Yoor iedere stoornis zijt gij ten minste beveiligd. Slaap wel. Morgen zullen wij elkander nog spreken 1" Tante Beate stond reeds met een dunne waskaars in de hand op den drempel der deur gereed en ging zonder een woord te spreken en zonder een spier van haar streng gelaat te vertrekken vooruit. George nam mantel en hoed opkuste Alice de hand en volgde Beate. Wordt vtrwlgd). of gepensioneerd allen opgenoemd hoofden van fa brieken die ten minste tien werklieden in dienst heb ben de tegenwoordige of gewezen officieren en onder officieren bij leger en vlootde gedecoreerden met verschillende opgenoemde gouden of zilveren medaljes. De verantwoordelijke persoon voor het blad Riforma is door de rechtbank veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en 200 boete wegens een artikeldat beleedigend was voor de staatkunde van den russischen Keizer. De verlenging der handelsverdragen is door de com missie uit de Kamer goedgekeurd. Zij droeg den ver slaggever op, aan de Kamer de denkbeelden te ontwik kelen welke de regeering naar hare meening met de handelsstaatkunde moest volgen. Den italiaanschen consul te TunisMaccio is het gevraagde verlof toegestaan. PORTUGAL. Een afgezant der tranvaalsche boeren bevindt zich sedert eenige dagen te Lissabon. In met de ministers gehouden samensprekingen drong hij aan op de intrekking van het met Engeland gesloten Lo renzo-Marques verdrag en hoewel de ministers de wen- schelijkheid daarvan erkendenzoo gaven zij toch te kennen, dit niet te kunnen doen. Ook werd besproken de aanleg van een spoorweg van de Delagoa-baai naar de Transvaal, zoodra hare onafhankelijkheid voorgoed erkend was. In dat geval zouden de boeren consuls wil len benoemen in de voornaamste hoofdsteden van Eu ropa en de Vereenigde Staten. Den 16 ontstond te Lissabon gedurende de processie ter eere van den sacramentsdag, waaraan de Koning deel nam en terwijl de straten met troepen afgezet waren, plotseling een groot gedrang tengevolge van den kreet, leve de republiek! Yele geestelijken en priesters, tegen wie de kreet volgens sommigen gericht zou zijn geweestgingen op de vlucht en de ontstane verwar ring eindigde eerst, nadat de troepen de orde hersteld hadden. RUSLAND. Peterhaf, waarheen de keizerlijke familie thans vertrokken is, ligt op 4 uren van Petersburg aan de Finsche golf. Niet alleen bevinden zich daar ver scheidene wachtschepen waarvan de bemanning door kozakken en deensche matrozen vervangen is maar alle verkeer te water is verboden. Zelfs waren bij de stationsgebouwen groote opgravingen gedaan om te ontdekkenof zich ook ergens mijnen bevonden. De in de nabijheid van het paleis gelegen woningen wer den ontruimd. Te Petersburg werden den 18 in het Catbarina ka naal onder de steenen brug twee met 150 pond zwarte dynamiet gevulde zakken van gutta percha ontdekt welke volgens het gevoelen van deskundigen eerst on langs gelegd waren. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken en de vertegenwoordiger van Engeland zijn het eens gewor den over de vaststelling van het wederzijdsch grensgebied in den omtrek van Gibraltarwaardoor een groot struikelblok uit den weg geruimd is. TURKIJE. Bij de laatste aardbeving te Van stortten 400 huizen in en kwamen 95 menschen om. ALGERIE. De overblijfselen van de stammen van Laghouatten getale van 300 voetknechten en 250 ruiterswerden den 15 na reeds den 14 geslagen te zijnop nieuw geslagen bij eene ontmoeting met de troepen van den bevelhebber Balin. Zij verloren on geveer 100 dooden en 19 gevangenen. BULGARIJE. De Vorst kwam den 16 te Yiddy aan alwaar hij met geestdrift ontvangen werd. ZUID-AFRICA. Volgens de rechtstreeksche tot 24 Mei loopende berichten uit Kaapstad werd in het par lement langdurig beraaadslaagd over een voorstel van den gewezen procureur-generaal Upington omtrent de aanstelling van den procureur Scanion tot procureur- generaal. Met 37 tegen 31 stemmen werd dat voor stel, ingediend omdat de benoeming van een advokaat meer overeenkomstig de wet en de gewoonte werd ge acht verworpen hoofdzakelijk om het ministerie niet te laten aftreden. Verder waren vele verzoekschriften ingediend om van de hollandsche taal in het parlement gebruik te maken en die taal op de scholen meer te laten onderwijzen. Zooals men zich herinneren zal, is een daartoe strekkend voorstel reeds aangenomen. De boeren houden zich rustig en zoo strikt aan den tegen- woordigen tusschentoestanddat velen de betaling van invoerrechten aan de engelsche overheid weigeren, zoo lang geene eindregeling tot stand is gekomen. STATEN-GENERAAL. De le Kamer heeft den 20 eenige wetsontwerpen aangenomen waaronder dat houdende strafbepalingen tot beteugeling der desertie van zeevisschers met 32 tegen 3, en dat houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap met 29 tegen 4 stemmen. De 2e Kamer heeft den 20 met 50 tegen 7 stemmen aangenomen het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1880 (verbetering van den rotterdamschen waterweg)en daarna de behandeling aangevangen van het ontwerp voor een kanaal van Am sterdam naar de Merwede. Den 12 is te Bunnegemeente Vries de 17ja- rige nicht en pleegdochter van een landbouwer door H. K., die geruimen tijd aldaar als knecht gediend had, op klaarlichten dag geschaakt. Het paartje vluchtte naar Peizewaar de landbouwer het echter ontdekte. Er volgde nu eene hevige worsteling, waarbij de land bouwer het onderspit moest delven, terwijl de minnaar met zijn meisje weder op de vlucht ging. Terwijl den 13 een der bruggen aan hetWester- hoofd te Amsterdam geopend wasis een kruier die op zijn wagen met eenige kisten zat te wachten door het kantelen van eon der kisten met zijn hoofd tegen het trottoir geslagenhetgeen oogenblikkelijk zijnen dood ten gevolge had. De oefeningsdivisie onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes is den 15 van Cadix naar het vaderland teruggekeerd, met uitzondering van het schroef- stoomschip Suriname, dat gedurende de maand Juli den oefeningstocht nog in den Noord-Atlantischen Oceaan zal voortzetten. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 15 verworpen de voorstellen 1°. tot geheele verbouwing van hot gemeentebadhuis te Scheveningen en zijne in richting uitsluitend tot bad- en kurhaus 2°. tot ver grooting en verbouwing van het badhuis. Op voorstel van den heer de Jonge werd besloten tot eene nieuwe verpachting van het badhuis, met uitzondering van de buitenbaden. Den 16 's avonds zijn in de Polsbroek te Zutfen 3 woningen afgebrand. Het mailstoomschip Prinses Marie heeft den 17, kort na het vertrek van Queensborougheen onbe kend vaartuig in den grond geloopen en daardoor zoo belangrijke schade geleden, dat men het, om zinken te voorkomen, op een bank heeft moeten zetten. De schade werd met eigen middelen tijdelijk hersteld het schip leeg gepompt en door een sleepboot in vlot water gebrachtwaarop het de reis vervolgde en den 19 te Vlissingen aankwam. 30 Passagiers hadden met de sleepboot het schip verlaten, de overigen zijn aan boord gebleven. De marechaussees van Venloo hebben den 17 te Belfeld een herberg geheel geplunderd en de geldlade opengebroken en geledigd gevonden. De eigenaar A. Goossens was afwezig en de vrouw achter in den stal. Den 17 en 18 is het 40jarig bestaan der synagoge te Haarlem gevierd. Zij werd door de vereeniging „Bigdé-Ködesch" beschonken met een keurig voorhang sel en door eenige particulieren met andere gitten. Den 18 is te Amsterdam de 52ste algemeene ver gadering der Maatschappij van Toonkunst gehouden. Zij telt thans 17 afdeelingen met 3762 contribuëerende leden en voorts 117 honoraire, 32 correspondeerende leden35 leden van verdienste en 1 buitengewoon eerelid (de Koning). Het ledental der algemeene af- deeling klom tot 237 dat der zangvereenigingen tot 1565 en het aantal leerlingen der muziekscholen tot 2352. De ontvangsten bedroegen f 20,007,07 de uit gaven waaronder 829,25 voor het oprichten eener muziekschool te Alkmaarlieten een saldo over van f 33,74. De bezittingen der Maatschappij werden met 2683,82% vermeerderd. Den 18 is bij de Kanaalmaatschappij te Amster dam aanbesteed: het verdiepen en bet onderhoud tot I Juli 1886 van het gedeelte van het Noordzeekanaal en de Noordzeehaven gelegen tusschen de sluizen te IJmuiden en het diep in zee, Minste inschrijver was de heer L, Kalis Kz., te Sliedrechtvoor f 1,337,000. Den 18 is in de Zijpe een zoontje van C. v. Eten, terwijl de moeder uit werken was, in het water geval len en verdronken. Prinses Hendrik heeft zich den 18 van het Huis de Pauw waar zij eenige dagen bij prins Frederik lo geerde naar Soestdijk begeven. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 18, met II tegen 7 stemmen, overeenkomstig het praeadvies van B. en W., besloten om vooralsnog niet over te gaan tot eigen exploitatie eener waterleiding. Winterswijk was den 18 gevlagd ter zake van het verlijden der acte tot oprichting van de vennoot schap GelderschOverijselsche Locaalspoorwegmaat- schappij. Den 18 is te Hilversum aanbesteed het bouwen van eene villa, met stal, koetshuis en tuinmanswoning, op een terrein aan den weg naar 's Gravelandtegen over den Trompenberg. Minste inschrijver was de heer v. Vloten, te Utrecht voor 87,889. Bij het den 18 op vele plaatsen gewoed hebbende onweder is de bliksem in den toren der Groote kerk te Dordrecht geslagen; hij verbrijzelde een op den toren geplaatsten vlaggestok en baande zich vervolgens, zon der verdere schade aan te riehten door den gang der kosterswoninglangs de gasleidingeen weg naar buiten. Op het buitenverblijf van prinses Marianne te Voorburg, is den 18 aangekomen hare dochter, de her togin Wilhelm van Mecklenburg.Schwerin. Aan de harddraverij van wege den Koning en de Koningin te Leeuwardenop den gedenkdag van den slag van Waterloohebben 23 voor sjeezen ge spannen paardenditmaal alleen uit Friesland deel genomen. De gouden zweep is behaald door den heer A. B. Roorda, te Klooster-Anjum, het gouden oorijzer door den heer R. H. v. d. Veen, te Wolvega. Na afloop der harddraverij was er concert en vuurwerk in den Prinsentuinvan wege de gemeente. De Koningin van Zweden heeft zich den 19 van Amsterdam naar Keulen begevenom een bezoek af te leggen bij den Keizer en de Keizerin van Duitschland. Den 19 is door plotseling opgekomen wind de engelsche vischsmak Excellent Y. H. 441 te Egmond aan Zee gestrand. Den 19 is in het locaal Musis Sacrum aan den Helder eene tentoonstelling van plaatselijke nijverheid en kunst geopend. De schietwedstrijd bij de Bildt te Utrecht is den 19 geëindigd. Bij de personeele wedstrijden werd een ijsgarnituur van prinses Hendrik gewonnen door den heer L. Becht, een zilveren bokaal door den heer J. J. Bechtbeiden van 's Gravenhage. De geheele op brengst der verkochte schietkaarten beloopt ongeveer 4000. In den nacht van 19—20 Juni is te 's Gravenhage overleden jr. de Koekminister van Staatoud-direc teur van het kabinet des Konings. Op de Stroomarkt te Amsterdam is den 20 een verversknecht van een drie hoog geplaatsten steiger gevallen en op de plaats dood gebleven. Het 15e Nederlandsch Nationaal Zangersfeest

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2