QLUevleu QTeUgtrafisclic ü«richteiu ^abs-öcricfiten. waaraan 27 vereenigingen hare medewerking hebben toegezegd zal op 5 6 7 en 8 Augustus te Amster dam gevierd worden. Het voornemen bestaat, behalve eene matinée musicale een kunstenaars-concert in het Paleis voor Volksvlijt te geven. Aan 30 leerlingen der school te Midwoud die zich dit door trouw schoolbezoekvlijt en goed gedrag hadden waardig gemaaktis een uitstapje per stoom boot „Stad Hoorn" naar Amsterdam en een bezoek aan den dierentuin aldaar verschaft. Een dergelijke tocht, per rijtuig op Purmerende en voorts per stoomboot is ook te beurt gevallen aan 31 leerlingen der school te Schellinkhout. Het bouwen der Amsterdamsche Chininefabriek op een terrein bij het Westelijk Entrepot, is aangeno men door den heer H. J. B. v. Damme, voor ƒ85,719, Het comité voor de Rijnvaart te Amsterdam heeft, na het verschijnen der memorie van antwoord nopens het ontwerp tot aanleg van een kanaal naar de Mer- wede een adres aan de 2e Kamer gericht waarbij zij verzocht wordt dit ontwerp als niet voldoende aan de handelsbelangen der hoofdstad en van ons landte verwerpen. Ook door den gemeenteraad van Amsterdam is aan de 2e Kamer het verzoek gericht, het wetsontwerp tot verbetering der Keulsche Vaart langs Utrecht en Gorinchem, als volstrekt onvoldoende, te verwerpen. De Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij heeft over 1880 na aftrek van renten aflossingen en voorschot ten eene winst gemaakt van f 871,800 zoodat aan de aandeelhouders 77< p. e. kan worden uitgekeerd. De Staat ontvangt van de winsten 91,100. Aan 's Rijks universiteit te Leiden is tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer G. C. Nijhoff, geboren te Enkhuizen. Door de spaarbank te Nijmegen is het bouwen van 24 arbeiderswoningen besteed aan de heeren Krop man en Verwey, voor 52,484. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Kina-cultuurmaatschappij Garoet" te Am sterdam met een kapitaal van 120,000. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeente raad voor het aantal scholen te vermeerderen met2 eerste klas ;e, 1 tweede klasse, 2 derde klasse voor jon gens en 1 derde klasse voor meisjes waardoor het in het geheel zal bedragen 34 eerste klasse 16 tweede klasse 8 derde klasse voor jongens 9 derde klasse voor meisjes 4 vierde klasse voor jongens en 5 vierde klasse voor meisjes. Te Amsterdam is eene naamlooze vennootschap „Maatschappij tot exploitatie van bouwterreinen" opge richt met een kapitaal van een miljoen verdeeld in 2 seriën van 5 ton waarvan aanvankelijk alleen de eerste wordt uitgegeven. Reeds is deelgenomen voor 248 aandeelen van 1000. De gemeenteraad van Tietjerksteradeal heeft zich met 10 tegen 5 stemmen verklaard tegen het bezigen van stoom als werkkracht op den tramweg en zulks met het oog op het gevaar voor passeerende rijtuigen. Het bestuur der AmsterdamTexelsche Stoom- bootreederij heeft, wegens de daaraan verbonden voor waarden, geweigerd de toelage der gemeente Texel van f 1000 's jaars te aanvaarden. De gemeenteraad van Dongen heeft aan de Zui- der-Tramwegmaatschappij gunning verleend voor een tramweg door de gemeente in verbinding met de lijn OosterhoutBreda. De schade aan den telegraafkabel tusschen het Nieuwediep en Texel is ontdekt en hersteld. De gemeenteraad van Voorst heelt besloten be halve het reeds toegezegde in het waarborgkapitaal voor de Kon. Nederl. Locaalspoorwegmaatschappij, nog 60 aandeelen ad 250 te nemen. De vereeniging „Eigen Hulp" telde op het einde van 1880 46 afdeelingen met 4987 ledentegen 49 districten en 4780 leden in het begin des jaars. De onderlinge levensverzekering nam zeer in bloei toe. De gemeente Enschede heeft eene 4pcts. geld- leening van 80,000in aandeelen van 500 uit geschreven, zijnde de eerste en tweede serie der leening van f 205,000, waartoe de gemeenteraad den 22 April besloten heeft. Aan de inteekenaren is afgeleverd het ten voordeele der weduwen en weezenzieken en gewonden in de Transvaal uitgegeven werkje „Sympathie of Antipathie Praatjes over weinig en veel voor dames en heeren van iederen leeftijd; door Dolfje Ekster", een nom de plume, waarachter de schrijver, de heer A W. N. Hinrichs onderwijzer aan het Huis van opvoeding en verbetering alhier niet meer verborgen is. Wij kunnen de vele onderwerpen niet aanstippenwaarover de schrijver zijne meening uitspreekt of die van anderen bijbrengt hij springt en daarom heeft hij zich ook een ekster genoemd van den eenen tak op den anderen om hier te prijzen daar te laken elders eene opmerking te maken of een wensch te uiten het uitvoerigst op het terrein dat het meest het zijne is, dat van opvoe ding en onderwijs. Wat nu het doel der uitgaaf betreft: de inteekening was pas aangevangen en mocht aanvan kelijk te Haarlem en te Alkmaar zeer goed slagen of de berichten eerst van wapenstilstand en vervolgens van vrede in Zuid-Africa kwamen tot ons. De sym pathie voor onze kloeke stamverwanten bleef onvermin derd maar scheen hetalthans niet in die mate als te voren noodig te achten zich door het geven van geldelijken steun te doen kennen. Het aantal inteeke- naars is daardoor gebleven beneden hetgeen het zijn moest om de gewenschte vruchten te verschaffen. Mo gen derhalve nog velen zich opgewekt gevoelen om kennis te maken met „Sympathie of Antipathie'', dat van veel studie, van goede bedoelingen jegens landen volk van eerbied voor gezag en goede zeden getuigt. De grafische methode dient om onmiddelijk aan schouwelijk te maken, wat door eene beoefening van tal van cijfers slechts met moeite na te gaan en begrijpelijk is. Zij stelt onder klimmende of dalende lijnen eene ver meerderende of verminderende beweging op welk gebied ookonder lijnen van verschillende lengte of in kwa draten van verschillende grootte hoeveelheden, van wel ken aard ook, in hare onderlinge en juiste verhouding voor oogen. De grafische voorstellingen kunnen de vrucht de omzetting als het ware van reeds waarge nomen cijfers zijnmaar zij kunnen ook direct door zelfregistreerende toestellen geteekend worden en alzoo de vooraf op eene schaal gebrachte cijfers aanwijzen. De grafische methode strekt dus tot middel van uit drukking en tot middel van onderzoek. Bij de statis tiekde natuurwetenschappen, bij alle wetenschappen, die op waarneming berusten, kan zij uitstekende diensten bewijzen zoo tot het verzamelen van gegevensals tot het maken van gevolgtrekkingen. De heer E. J. Marey heeft eene studie gemaakt van deze methode wat betreft hare aanwending in de statistiek en staats huishoudkunde, op industrieel, handels- en natuurweten schappelijk gebied en in het bijzonder in de genees kunde en physiologieen de heer F. M. Jaeger, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage bezorgt hiervan eene nederlandsche bewerking, welke vermeer derd zal zijn met een aantal voorbeelden betreffende de grafische statistiek in Nederland en in p. m. 12 af leveringen a 90 c., met 350 figurenbij den uitgever Henri J. Stemberg te 's Gravenhage het licht zal zien. Te Marum (prov. Groningen) is in het begin van dit jaar de ontvanger der plaatselijke belastingen overleden. Kort daarna bleek, dat zijne boeken niet in orde waren en er een tekort van 900 was. Een vijftigtal ingeze tenen die in 1879 en 1880 hunnen aanslag hadden betaald staan nu nog als niet betalers van 1879 ge boekt. De meesten van hen hadden bij het betalen van de belasting over 1880 hunne kwitantiën van 1879 reeds vernietigd in de meening dat die nooit meer noodig zou zijn. Deze gevaarlijke gewoonte komt hier thans duur te staandaar het gemeentebestuur van Marum eischtook al kan men door kwitantie be wijzen dat de belasting van 1880 is voldaan dat de aanslag over 1879 nog eens wordt betaald. Een den 14 door ongeveer 60000 menschen van alle gezindten en partijen bijgewoond muziekfeest in het Trocaderopaleis te Parijs bracht 40000 op ten behoeve der vervolgde israëlieten in Rusland. Achttien honderd meisjesdie in de Koninklijke tabaksfabriek te Napels werkten kwamen in verzet toen het valsch gerucht verspreid werd dat zij op half- werk zouden worden gesteld. Met moeite kon de po litie haar tot kalmte brengen. Te Erdington is in den ouderdom van 86 jaar ver leden donderdag overleden de heer Josiah Mason, als rijk philanthroop in Engeland zeer bekend. Hij heeft aan allerlei inrichtingen in de stad Birmingham 400,000 p. st. vermaakt. Hij was als schoenmakersknecht zijne loopbaan begonnen en had later gereisd om theekoekjes, die zijne vrouw maakte te verkoopen. In de ijzerin dustrie gekomen verbeterde hij de stalen pendie toen pas uitgevonden was en was de ziel der firma Perry 'en Co., wier pennen grooten naam kregen. Zijn vernuft bracht hem op industriëel gebied tot nog meer gelukkige uitvindingen, onder anderen om gom-elastiek te prepareren welk laatste 80,000 p. st. opbracht. Later maakte hij zijn ontzaggelijk vermogen dienstbaar aan philanthropie en stichtte o. a. Erdington een wees huis en te Birmingham eene Ambachtsschool. Dat de amerikaansche journalisten moeiten noch kos ten sparen om elkander „een vlieg af te vangen" en voor hun blad een nieuwtje machtig te wordenis alom bekend. Het onderstaande is een klein staaltje van hun grooten ijver op dat punt. Een beroemd ge neraal was te Niew-York aangekomen en in een der voornaamste hotels afgestapthij werd echter van het eerste oogenblik af aan zoodanig bestormd door „in terviewers" van allerlei dagbladen dat hij ten einde zich rust te verschaffen bekend liet makendat hij den eersten die zich we'er aan hem dorst vertoonen de deur uit zou boksen. Een der reporters die wist dat de generaal er juist de man na was om die be dreiging ten uitvoer te brengen bouwde op dat be richt zijn wel berekend plan. Hij huurde een uitste kend bokser en haalde dezen over om als pseu- dointerviewer in de ontvangkamer van den generaal door te dringen, en de deur bij zijn binnentreden half open te laten. Wat hij vermoed had, gebeurde. De generaal ging den zoogenaamden reporter te lijf om hem in allen ernst de kamer uit te boksen maar hij vond een niet te versmaden tegenpartij in den man van professie. Ee vechtpartij duurde meer dan een uur en het resultaat was dat de generaal, overigens een krachtig en onverschrokken man, geweldig toegeta keld werden verscheidene dagen zijn kamer moest houden. In de courant van den reporter verscheen dienzelfden dag een ellenlang bericht over de geïmpro viseerde bokspartij en het gevolg was, dat de generaal, die wel voelde dat hij zich heel belachelijk gemaakt had met stille trom aftrokzonder te durven sollici- teeren naar de politieke betrekkingdie het doel van zijn Nieuw-Yorksche reis was geweest. Naar aanleiding van de reis van H. H. M. M. van Italië naar Sardinië, geven de italiaansche bladen allerlei beschrijvingen van de zeden en gewoonten der Sardi- niërs. O. a. komt in het Genueesche blad Caflaro de volgende vermakelijke beschrijving voor van de voertui gen in Palermo, gebruikelijk. De correspondent schrijft uit Palermo „Tot de zonderlingste zaken, die ik hier gezien hebbehooren de wagens en karren niet wat den vorm betreft, maar de wijze, waarop ze beschilderd zijn. De grondtoon is meestal geel en daarop zijn met al de kleuren van den regenboog allerlei historische voorstellingen aangebrachtgeen plaatsjenoch van buitennoch van binnenis opengelaten. De onder werpen zijn voor het grootste gedeelte ontleend aan episodes uit Tasso en Ariosto of aan de overleverin gen omtrent de eerste normandische koningen bij voorkeur vindt men afbeeldingen van grootschemoe dige daden en geen koetsier zou willen rijden met een wagenwaarop niet ten minste tien lijken op een pur- perroode vlekdie bloed verbeeldtuitgestrekt liggen aan de voeten van helden die hen versloegen en die in dramatische houdingmet het ontbloote zwaard in de handde blikken ten hemel slaan. De kunst waarmede deze voorstellingen geschilderd zijnheeft een recttmatigen afkeer van perspectief, van schaduw, van halve tinten, van relief en wat ook de kleuren die zij gebruikt zijn onveranderlijk dezelfde en nooit vergist zij zich in de aanwending; de bergen zijn alle groen het gelaat en de handen der helden witde kleeding blauw of roodde wapenen en versierselen heldergeel. Wat ten slotte nog opmerking verdient is de getrouwheidwaarmee elk persoon zijne tien vin gers aan het publiek vertoonten dit weegt wel op tegen andere kleine onjuistheden dat bijv. het linker been van den held dikwijls korter is dan zijn rechter of het eene oog rechts en het andere links kijkt." Men gelooft over het algemeen dat wilde dieren gewend raken aan den oppasserdie hun het eten brengten daardoor tot op zekere hoogte getemd worden. Er moet echter nog iets anders bij komen. De directeur van een zoölogischen tuin had opgemerktdat een zekere oppasser volstrekt niet in de gunst mocht deelen van de nog weinig getemde dieren zooals nijlpaarden, tijgers enz., hoewel hij hun altijd het eten bracht en zich nooit aan eenig verzuim schuldig maakte menigmaal werd hij in de hokken met duidelijke teekenen van afkeer ont vangen. De directeur sloeg nu den man dagelijks onge merkt gade en eindelijk werd het raadsel opgelostde man was ernstig en stil van aard hij sprak nooit tegen de dieren, en dat scheen hen te hinderen. De oppasser werd ontslagenen zijn opvolger, die lang zoo zorgvul dig niet wasmaar luid en dikwijls tegen de beesten sprak had hen in korten tijd zoo goed getemd dat zij hem onvoorwaardelijk gehoorzaamden. 's Gravenhage 21 Juni. Eerste Kamer. Alle aanhan gige ontwerpen zijn aangenomen meest met eenparige stemmen waaronder dat van aankoop van grond door de gemeente Alkmaar, ten dienste der gemeentereiniging. Yerder de regeling van het auteursrechtde wijzi ging der wet op den raad van state, wijziging der wet op het hooger onderwijs, de aanvulling van de artsenwet, van het muntwezen van Suriname en van Cura9ao en van de Indische comptabiliteitswet. Het ontwerp herziening van de artikelen der gemeen tewet over plaatselijke belastingen is aangenomen met 24 tegen 6 stemmen. Het ontwerp Rotterdamschen waterweg is ingekomen en zal nader in afdeelingen worden onderzocht. De vergadering is tot op nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer. Bij voortgezet debat over het Ka naal-ontwerp Am8t3rdamMerwede, werd d'.t door de heeren Seret, Roell en Bastert verdedigd, als financieel en technisch het aannemelijkst en bestreden door de heeren van der Sleijden, Dirks en Rutgers als kostbaar en half werk. De heer Heydenrijck vroeg inlichtingen omtrent de finauciëele plannen der regeering. Morgen voortzetting. De student der Polytechnische School W. H. du Croix istot practische vorming, gedurende de zomer maanden, door den minister van waterstaat als buiten gewoon opzichter aangesteld bij de worsen der Staats spoorwegen lijn ZaanstreekEnkhuizen. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer v. Yeen Yalck student in de geneeskunde. Nog kwam bij de Uitgevers ten bate van schipper de Boer in: van P. 1,— N. B. H. 0,50. Tot heden ontvangen 84,80. Dr. J. J. de Gelder deelt ons het volgende mede Onze jeugdige stadgenootde heer W. O. Bosman, Lit. Hum. Cand. J. U. Studiosus aan de Leidsche univer siteitheeft het museum zeer aan zich verplicht door het schenken van Jani Erasmü opera posthumauitge geven in twee deeltjes 12°, te Amsterdam 1591 bij Johan van Someren. Het toeval deed den heer Bos man dit boekje in handen komen, 't welk voor niemand meer waarde heeftdan voor den beoefenaar van Alk- maars geschiedenis. Uit Mss. aanteekeningen op het museum aanwezig bleek onsdat Janus Erasmius, ge boren te Utrecht, zijn professoraat aan de harderwijker akademie verliet, om alhier onder den Rector Neu- hüsius het ambt van Conrector der latijnsche school en van openbaar voorlezer te bekleeden. Hij stierf te Alkmaar 21 April 1658, waar zijne tijdgenooten hem voor een man van welgegronde en bevallige geleerdheid hielden. Het boekje is eene uitnemende bijdrage om het leven en streven der schoolleeraren van dien tijd eenigzins te leeren kennen en in goeden latijnschen stijl geschreven. De politie-agenten hier ter stede zijn sedert eenigen tijd van helmen voorzien. Naar wij verne nen zal door den heer Stoel de rij sierlijke villa's in het Kenneraerpark weder met eene van vrij aanzienlijke afmetingen vermeerderd worden. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 19 Juni. Adrianus Jacobus Robbers, wedr. van Aleida Kiese- brinken Rensje Dorremanwed. Cornelis van der Mand.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3