ISuitenfftwb. kunnen blijven omdat het het vaarwater is en blijft naar Botterdam. De reis van Dodewaard naar Am sterdam zal ten slotte volgens het thans voorgestelde plan stroomopwaarts 10 urenstroomafwaarts 3 uren langer zijn dan langs een kanaal door de Geldersche vallei. Dat op dit verschil door den handel groote nadruk wordt gelegdzal niemand bevreemden. De beslissing omtrent deze gewichtige zaak is vooral moeielijk geworden door de houding van Amsterdam. In 1879toen over het kanaal door de Geldersche vallei beslist moest wordenhad de Kamer voor zich een ontwerp waartegen geen overwegende bezwaren schenen te bestaanen dat door den handel zeer ge- wenscht werd. Thans geldt het een kanaal dat door de commissie van hoofdingenieurs en ingenieurs is aan bevolen maar dat door Amsterdam en den Amster- damschen handel sterk wordt afgekeurd. Met alge- meene stemmen verzochten de Gemeenteraad en de Ka mer van Koophandel van Amsterdam zoowel als het Bijnvaart-comitédat het wetsontwerp niet mocht wor den aangenomen. Nu kan de beslissing zeker niet aan Amsterdam worden overgelaten; maar aan den anderen kant staat het vastdat het doel van het te graven kanaal geen ander is dan de beste verbinding van Am sterdam met den Bijn tot stand te brengen in het be lang en ten gebruike van den Amsterdamschen handel. Het kan dus niemand bevreemden dat Amsterdam op de kortste verbinding aandringtten einde van het kanaal het meeste voordeel te hebben en het best in staat te zijn om met Antwerpen en Hamburg te con- curreeren. Belgie ontziet geen kosten om ook door lage vrachtprijzen op zijne spoorwegendie alle staats spoorwegen zijn, de positie van Antwerpen zoo gunstig mogelijk [te maken en Duitschland maakt de mede dinging langs den spoorweg hoogst bezwaarlijk door de hoogere tarieven voor handelswarendie uit vreemde havens worden aangevoerdzoo dat de vaart op den vrijen Bijn waarop geen verschil van tarieven is toe gelaten van het grootste belang is geworden. Nu is het duidelijk, dat het voorgestelde kanaal niet gerecht vaardigd is door de omstandigheid dat Amsterdam, wat de Bijnvaart betreft, daardoor in gunstiger positie komt dan Antwerpenzoolang met grond kan beweerd wor den dat een andere verbinding die positie nog gun stiger zou maken. Wie zal niet, waar het concurrentie geldtvooral waar niet alleen behouden moet worden wat men heeft, maar gepoogd moet worden te herove ren wat men heeft verlorenden besten den aller- gunstigsten weg verkiezen Nu wordt wel beweerd dat een verschil van enkele uren in den duur der vaart bij den Bijnhandel van geen beteekenis ismaar ande ren betwisten dit ten sterksteen wie zal zulk een betwistbaar punt uitmaken Botterdam zou altijd nog in gunstiger positie blijvendaar de reis van Dode waard waar de waterwegen naar onze beide groote koopsteden zich zouden scheiden, naar Botterdam stroom opwaarts wel 3% uur langer, maar stroomafwaarts 8% uur korter zou zijn dan naar Amsterdam. In elk geval blijft het feitdat geheel Amsterdam alzoo de eerste belanghebbende en die tevens op han delsgebied deskundige mag geoordeeld wordenhet voorgestelde kanaal afkeurt. Vrage: is dat geen reden voor de volksvertegenwoordiging om zich te onthouden, om althans haar uitspraak te verdagen Daardoor zal ongetwijfeld het tot stand komen van het werk ver traagd worden maar bij al de plannen die reeds ge maakt zijn is het niet waarschijnlijk dat nog veel onder zocht zal moeten worden. In elk geval is eenig uitstel beter dan een verkeerde keus. Er wordt beweerd dat Amsterdam zijn belang niet begrijpt, eenmaal zijn hart heeft gesteld op een kanaal door de Geldersche vallei, en daarvan niet is af te brengen. Als het zoo is, dan is de verblinding verwonderlijk algemeen de mogelijk heid bestaat echter dat wij hier te doen hebben met oen waan van den dagmaar dan ware uitstel een geschikt middel om het kalme oordeel en gezond ver stand de heerschappij te doen herwinnen. Aan de Sta- ten-Generaal wordt niet zelden verweten, dat zij te veel afgaan op den raad en het gezag dor officiëele advi seurs, van ingenieurs en andere ambtenaren, en te wei nig letten op de wenschen en het oordeel van den han del. Waar zich nu de geheele handel van Amsterdam eenstemmig verzet tegen het voorgestelde plan, is er inderdaad wel reden om de organen van dien handel te hooren en in de gelegenheid te stellen zich nader te verklaren. Nadere bespreking en overweging kunnen Annabelen bracht haar hand aan zijne lippen. „Annabel Zij bloosdesidderde en drukte de vrije hand voor haar oogen als werd zij door de verwarring van het oogenblik verblind. „O, Annabel," riep George, verrukt in haar gloeiend gelaat ziende„welk onverdiend geluk, acht dagen na mijn terugkomst van gene zijde der zee u zoo onver wacht te ontmoetenu die ik het eerst een bezoek wilde brengenals ik te Nieuw-York zou aangekomen zijn, waar ik meende dat gij u op 't oogenblik ophieldt O Annabel de herinnering aan u was de eenige vrien delijke, de laatste ster, die mij naar mijn vaderland „Ik smeek uhoud u stil mijnheer Kearnyviel hem Annabel met bekoorlijke verlegenheid, in de rede, „kom binnen volg mij Hij liet haar hand los en zij traden het salon bin nen, waar Annabel George met een beweging der hand uitnoodigde naast haar plaats te nemen. „Gij zijt lang afwezig geweestmijnheer Kearny begon Annabelhem weemoedig met hare schoone ernstige oogen aanziende. „Toen ik u op de kaai van Nieuw-York terugwenkte, wilde ik u naar Alice bren gen Gij zult misschien niet weten „Oik weetwaarop gij mij wilt voorbereiden, An nabelantwoordde George, „ik heb het bericht van Alice's dood en het beklagenswaardige einde van mijn heer Howitt van mijn correspondent uit Nieuw-York vernomen juist toen ik te Coblenz op de boot ging om mij naar Bazel te begeven. Ik ben de smart over het treurige lot van Alice, in de groene, trotsche bergen van het vrije Zwitserland te boven gekomen ongetwijfeld meer licht verspreiden over den aard en het gewicht der bezwarenmogelijk zullen zij van meer belang blijken dan thans door sommigen wordt vermoed; mogelijk ook zal Amsterdam zelf inzien, dat het z'ch' vergist, of zal dit althans voor den onpartijdigen beoor- deelaar duidelijk worden. Ook zou een nader onder zoek omtrent de bezwaren van de kwel in de Betuwe door afdoende proeven toegelichtniet overbodig wezen) daar de deskundigen omtrent deze kwestie geenszins eenstemmig zijn. In de Kamer is dan ook voorgesteld de behandeling van het wetsontwerp niet voort te zet ten en de wenschelijkheid uit te spreken, dat eene van Begeeringswege te benoemen staatscommissie een nader onderzoek zal instellen naar de meest doelmatige ver binding van Amsterdam met den Bijn. BELGIE. De gouverneur der provincie Namen graaf A. de Beauffort, clericaal, is bij Koninklijk be sluit van 20 Juni op voorstel van den minister van binnenlandsehe zaken en na den ministerraad te heb ben gehoord van zijn ambt ontzet. De liberale Inde pendence acht dat besluit volkomen gewettigd wegens de wijze waarop die gouverneur zieh volgens haar in de verkiezingen ten nadeele der liberale partij gemengd heeft. Hij zelf moet de gevolgen daarvan voorzien heb ben waarschijnlijk verveelde het hem te Namen en wenschte hij met eenige luidruchtigheid van zijne be trekking ontheven te worden. Het clericale Journal de Bruxelles daarentegen schrijft, dat alleen de voor het liberale partij-kabinet ondragelijke rechtschapen onaf hankelijkheid des gouverneurs de eigenlijke oorzaak van het ontslag is. Den 22 werd dit ontslag in de Kamer der afgevaardigden ter sprake gebracht door den Leer Wasseige. De minister van binnenl. zaken gaf, zooals verwacht wasals reden voor dat ontslag opzijne bemoeiingen ten aanzien van twee verkiezingenin Mei 1.1., voor de Provinciale Staten, in clericalen geest. De gouverneur had een ministeriëel schrijven openbaar gemaakt^ en toegelaten dat een besluit van Ged. Staten even vóór de stemming openbaar was gemaakt, met het doel om de zeer clericaal gezinde leden van dat collegie te doen uitkomen als de ware voorstanders van Namen tegenover den liberalen gemeenteraad, De op schan delijke wijze gecompromitteerde waardigheid der regee ring moest gehandhaafd worden: het ontslag had niet achterwege kunnen worden gelaten wilde de regeering geene lijdelijke werktuigen van hen die haar staatsbe leid bestreden tot dienaren hebben. De heer "Wasseige noemde deze daad der regeering verfoeilijk en verde digde zoowel den gouverneur als het collegie van Ge deputeerde Staten van Namen. Een ander lid trachtte aan te toonen dat van de onbeduidendste voorwendsels gebruik was gemaakt, om zich van een onafhankelijk man te ontdoen. Met 56 tegen 37 st. (linker- tegen rech terzijde) werd bij eene motie het gedrag der regeering goedgekeurd. De gouverneur van Limburg, graaf Goupij de Beau. rollers, schijnt mede van den minister van binnenland, sche zaken eene waarschuwing te hebben ontvangen ENGELAND. Volgens de onlangs in Ierland ge houden volkstelling is de bevolking sedert 1871 met 250,000 verminderd; zij was in 1871 5,159,849 en thans 4,907,311, dus niet veel meer dan de bevolking van Lon den. Tusschen de jaren 1851—1861 en 18611871 was de afneming meer dan dubbel zoo groot. In 1841 telde zij 8,196,597. Alleen in de districten Dublin Antrim en Kerry is sedert 1871 geene afneming waar te nemen. De inwoners van het district Kerry zijn volgens de Daily News over het algemeen te arm om aan landverhuizen te denken. Het karakter der land verhuizing is volgens dat blad in Ierland dan ook in de laatste jaren meer en meer veranderd: er gaan veel meer dan vroeger jonge en welgezeten personen het land verlaten. Zoo is in het graafschap Darlow een der rijkste districten van Ierland, waar ook in het geheel geene agrarische misdaden voorkomen de afne ming der bevolking het grootst. Het schrijft dit toe aan het verkeerde stelsel van pacht en den toestand van wanorde en verzetwaartoe dit leidt. In een brief van minister Gladstone van 1 dezer aan den heer White, een der afgevaardigden van de engelschgezinde Boeren uit de Transvaal, wordt ontkend, dat hij in Juni 1880 beloofd had de Transvaal aan de waar men zich te midden der wonderen der aarde en nader aan den hemelzoo groot en zoo ver verheven gevoelt boven menschelijke ellende en het aardsche lijden en toch voor het geluk van het leven een vrij en open hart behoudt. Het was ginds in de wonder wereld der Alpen en gedurende de stormachtige nachten ter zee uw beeldAnnabeldat mijzooals eens de ster den wijzen van het morgenland naar de hut der verlossing den weg weesomzweefde en troostte nu echternu mijn goed gesternte mij dit geluk doet te beurt vallen in het uurwaarop ik den bodem van mijn vaderland weder betreedhoud ik dit oogenblik vast. Geef mij antwoord Annabel, of gij „Houd op, George, ik bezweer u," viel hem Annabel gejaagd in de rede, „nog hebt gij met het verleden niet geheel afgerekend, er blijft u nog eene taak te vervullen over, voordat gij over uw toekomst beslist. Gij zijt niet vrij, Georgezoolang gij de laatste wenschen van een edele vrouwdie u zoo zeer beminde en bij wier sterven ik tegenwoordig, was niet kent en vervuld hebtHier hebt gijGeorgeAlice's schrijvendat zij mij drie dagen voor haar dood overhandigde om hetindien ik u ooit weder mocht ontmoeten u over te geven. Verbreek de zegels, en lees de laatste heilige woorden eener stervende. Zij zullen u misschien uitsluitsel geven over het geheim dat haar het onverzettelijk besluit deed nemenzich van u te scheidenzelfs dan indien de dood het niet gedaan had 'Slot volgt). Boeren terug te geven. Hij verklaart niet in te zien, in hoeTer de te treffen schikking afwijkt van den wensch der regeering, om aan de blanke bevolking vrijheid van handelen in plaatselijke belangen te verzekeren. De regeering meende dit doel te kunnen bereiken door vorming van een Zuidafrikaansch Statenbond, welke hoop door het Kaapsche Parlement verijdeld was. De opstand in de Transvaal bewees ten duidelijkste dat de meerderheid der blanke kolonisten tegen Engeland's heerschappij was en ten koste van de grootste offers hare zelfstandigheid wilde herwinnen. Onder deze om standigheden achtte de regeering het haar plicht, van de eerste gelegenheiddie zich aanbood gebruik te makenom een einde te maken aan een oorlog, welke verschrikkelijke gevolgen kon hebbenniet slechts voor de Transvaalmaar voor geheel Zuid-Afrika. De af gevaardigden zeiven gaven te verstaan dat de blanke kolonisten slechts het zevende deel van de bevolking der Transvaal uitmaken. Bijna alle Boeren schijnen eensgezinden daartegenover kon een groote militaire strijdmacht niet voortdurend aldaar gehandhaafd worden. Dit zou ook in strijd zijn geweest met den geest van het verdrag van 1852, met de inlijving en het algemeen belang van Zuid-Afrika, dat mede brengt, dat eendracht tusschen de blanke rassen besta. Van den anderen kant worden thans maatregelen genomen om aan de kolonisten onverschillig van welk ras, het volle genot van den eigendom en de burgerlijke rechten te ver schaffen. De aanspraken op schadeloosstelling wegens waardevermindering van eigendom door verandering van bestuur konden in het algemeen niet in aanmer king komen, wel de eischen om vergoeding der schade, van weerszijden ontstaan door handelingen, niet als on vermijdelijke gevolgen van den oorlog te beschouwen, waarover de koninklijke commissie zou geraadpleegd worden. De heer White zal den 25 de conservatieve verga dering te Greenwich en later andere conservatieve bij eenkomsten in Engeland bijwonenom den toestand uiteen te zetten. Lageehuis. De behandeling der iersche landwet vorderde den 21 zeer weinig. De avondzitting moest kort na de opening weder gesloten worden doordat te weinig leden aanwezig waren. EBANKBIJK. Den 22 heeft de rechtbank te Mar seille een franschman wegens de laatste ongeregeldhe den tot een jaar gevangenisstraf en 25 boete en een ander tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeldverder 4 italianen tot een maand en 2 tot 3 maanden gevan genisstraf. De gemeenteraad van Parijs heeft den 21 een crediet van f 180000 toegestaan voor het op 14 Juli a.s. te vieren Bastillefeestwaaronder f 50000 voor uitdeelin- gen aan de armen. De Staat geeft eene toelage van 150000 voor verlichting van verschillende gebouwen en pleinen. De prefecten zijn door den minister van binnenlandsehe zaken aangeschreven, de gemeenteraden in hunne departementen aan te sporen dat dit feest in de kantons-hoofdplaatsen met zooveel luister worde gevierd, als hare geldmiddelen slechts toelaten. De sluiting van het vrije gymnasium te Vannes, waar over de regeeringzooals gemeld isin den Senaat ondervraagd werd is geschied omdat zich onder de leeraars 8 leden der jesuitenorde bevonden, in strijd met de wet. Den 21 verwierp de Kamer o. a. met groote meer derheid zonder beraadslaging een amendement om over te gaan tot de conversie der 5°/0 schuld. Den 23 werd een crediet van f 1,000,000 voor Algiers aangenomen met 381 st. togen 1. Een voorstel tot afschaffing van het fransche gezantschap bij den Paus is uitgesteld tot na afloop van de behandeling van alle begrootingen: een voorstel, om de begrooting van eeredienst af te schaffen werd ver worpen met 379 tegen 90 st. en een tot schrapping van den post voor het kanunniken-kapittel van St. Denis met 308 tegen 156 st. De door de commissie voor dat kapittel voorgestelde som van f 90500, in plaats van f 99500, door de regeering aangevraagd werd toege staan met 302 tegen 170 st. Volgens de Agence Havas was do bedoeling van den Beij van Tunistoen hij den franschen consul Koustan aanwees als persoon, door wien de buitenl. consuls zich met hem in betrekking moesten stellen alleen deze dat hij den heer Boustan het toezicht gemakkelijker wilde maken dat hij volgens het verdrag op de buitenl. betrekkingen van Tunis moet uitoefenen. Daardoor kon echter geene verandering gebracht worden in den aard der persoonlijke betrekkingen, door den Beij tot heden met de buiten], consuls gehad. Even goed als vroeger kunnen zij bij hem gehoor vragen en kr gen. Sedert den 18 verlieten ongeveer 600 italianen Mar seille. De italiaansche maatschappij van weldadigheid ontving 224 aanvragen om reisgeld grootendeels ech ter afkomstig van lieden in de laatste 14 dagen daar gekomen in de hoop werk te vinden. Den 22 werden aldaar met groote plechtigheid begraven twee der bij de laatste ongeregeldheden gevallen personen. De stoet werd voorafgegaan door den banierdrager en het muziekkorps van de vereeniging waarvan een der over ledenen lid was. Eenige raadsleden droegen de slippen der lijkkleeden. Op het kerkhof hield de burgemees ter eene toespraak. Daarin werd vooral aangedrongen op bedaardheid en om geen oordeel uit te spreken voordat het ingestelde onderzoek afgeloopen was. ITALIË. Den 22 antwoordde minister Depretis op eene vraag van den heer San Donato en Decerbi, dat de bijeenkomstenwelke den 21 te Napels zouden plaats hebben naar aanleiding van het gebeurde te Marseille door de openbare macht waren verhinderd. Geen enkel ernstig feit was bekend geworden waar door de goede betrekkingen met Frankrijk eene ver koeling zouden kunnen ondergaan. Hij behield zich voor een oordeel te vellen over de houding der over heid zoodra uitvoerige bijzonderheden bij hem bekend warendoch voorloopig meende hij te kunnen verze keren dat die houding prijzenswaardig was. Dit bleek o. a. uit een brief van den franschen consul aan den prefect van Napelswaarin dank werd betuigd voor

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2