RASHOENDERS. Uit de hand te koop: Hypotheken, Effecten en Assurantiën* Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen Heeren Kleedingstukken. IJZER- EN METAALGIETERIJ, VVONDEHZALF XHttncnlanb. 3boertentiën. te Alkmaar. TE KOOP; BROIEOEIERETV, van Langshan A 30 ct., BKonkere Rrahma k 2O ct., Liehle 15 Groote en kleine Kapitalen, op HUI ZEN en LANDERIJEN, op billijke voorwaarden reeds beschikbaar. ilkmaarsche vervaardigt en herstelt alle soorten stoom landbouw - en andere werktui gen benevens het maken en reparecren van stoomketels en het smeden van zware stukken voor molenwerken enz. de wijzewaarop die bijeenkomsten onderdrukt waren en elke beleediging tegen het consulaat verhinderd was. Hij voegde er bij, dat de regeering aan de pre fecten voorschriften had gezonden om elke poging te belettenwaardoor de goede betrekkingen van Italië met de mogendheden zouden kunnen benadeeld worden. Hij zou onverbiddelijk zijn jegens ieder, die de openbare orde stoorde. De heeren San Donato en Decerbi na men akte van deze verklaring en verklaarden vertrou wen te stellen in de naburen die steeds van welwil lendheid jegens Italië blijk gaven en zeker denzelfden weg zouden volgen die de italiaansehe regeering be treden had. Te Turijn, Palermo en Napels werden den 22 bijeen komsten gehouden waarbij opgekomen werd tegen het gebeurde te Marseille. De prefecten rieden de menigte aan zich rustig te houden. Te Napels moest zij ech ter uiteengedreven worden en werden een dertigtal per sonen gevangen genomen. Den volgenden dag gingen ongeveer 100 studenten naar de prefectuur en vroegen de in vrijheid stelling dier personen. De prefect be loofde daaraan te zullen voldoen, wanneer die personen niets anders misdreven hadden. Des avonds trachtten eenige honderden studenten weder eene bijeenkomst tot voorschreven doel te houden en zich te begeven naar het gebouw van den franschen consul; de troepen beletten zulks. De menigte ging uiteen, zonder dat het noodig was haar daartoe aan te manen. ROUMANIE. In den Senaat is door den president minister Bratiano en in de Kamer der afgevaardigden door den minister van binnenlandsche zaken mededeeling gedaan van de samenstelling van het nieuwe kabinet welks leden echter algemeen bekend zijnzoodat het onnoodig was geacht een programma aan te bieden. De eensgezindheid onder de leden van het ministerie was een waarborg, dat het aangevangen werk voltooid zou worden. De heer Demeter Bratiano werd met 61 stemmen tegen 1 tot voorzitter van de Kamer der afgevaardigden benoemd. RUSLAND. Volgens bericht uit Petersburg is weder een poging gedaan om den Keizer te vermoorden. De keizerlijke familie had plan de reis naar Peterhof af te leggen eerst over den spoorweg tot St. Petersburg en vervolgens per stoomjacht tot Peterhof. Even vóór het vertrek ontving de politie een naamloozen briefwaarin haar geraden werd, een onderzoek in te stellen op het vaartuigwaarmede het keizerlijk gezin de reis zou maken. Bij dat onderzoek zouden een luitenant en 2 onderofficieren aan boord ge/angen genomen en bij hen ontplofbare bommen gevonden zijngelijk aan die waarmede de Keizer gedood werd. De vergunning tot afzonderlijken verkoop van het dagblad Ulej is ingetrokken. Te Kiew werd eene vrouw gevangen genomendie gebleken is dezelfde te zijn die onder den naam van vrouw Kobosoff den winkel in kaas en melk bewoonde in de Kleine Tuinstraat te Petersburg waar eene mijn onder de straat gegraven was. Haar naam is Anna Jakimowa haar vader was een priester. Zij werd aan gehouden met eenige personen allen valsche reispassen bezittende. SPANJE. Den 21 is te Madrid op straat weder een bom gesprongen waardoor 3 kinderen zeer ernstig verwond zijn. Algemeen heerschte over deze daad die begaan is door een jong mensch groote verontwaardi ging. Onmiddellijk werd eene inschrijving geopend voor de gezinnen waartoe de kinderen behoorden. De da der bekende dadelijk en noemde zijne medeplichtigen die ten getale van 17, in hechtenis werden genomen, waaronder de directeur van een der door de re geering gesloten speelhuizen. In twee andere straten konden 3 bommen nog bij tijds verwijderd worden. Deze bommen zouden in zakken rijst uit Frankrijk inge voerd zijn. Aan de rechterlijke macht is door den procureur- generaal bij het oppergerechtshof in herinnering ge- Dracht dat bommen gelijk staan aan helsche werktui gen en dat zijdie er zich van bedienen tot dwang arbeid veroordeeld kunnen worden. STATEN-GENEKAAL. Tweede Kamer. 23 Juni. Door de heeren Lenting en Sickesz is de volgen de motie voorgesteld „De Kamer het wenschelijk ach tende, dat eene van regeeringswege te benoemen Staats commissie een nader onderzoek instelle naar de meest doelmatige verbinding van Amsterdam naar den Bijn schorst de beraadslagingen over het in behandeling zijnde wetsontwerp en gaat over tot de orde van den dag.' De minister van waterstaat verdedigde het ont werp tot verbetering der Keulsche Faart en keurde de motie af, omdat zij slechts tot uitstel kon leiden en z. geen onderzoek meer noodig was. De minister van oorlog verklaarde de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Gorinchem voor de defensie veel voordeeliger dan een kanaal door de Geldersche vallei, t welk wel een hindernis voor den vijand zou opleve ren, maar eene nieuwe gewijzigde Grebbelinie zou doen ontstaan die ontzettend veel zou kosten. De heeren Heidenrijck en de Jong betuigden ingenomenheid met de voorgestelde motie en de heer Tak bestreed uit voerig het regeeringsontwerp bewerendedat dit een angen en voor den handel onvoldoenden waterweg zou gevendat de bedenkingen van het Bijnvaart-comité niet waren wederlegd, en dat er strijd was tusschen de door den minister medegedeelde en de vroeger door de zelfde ingeneurs geuite meeningen. Juni. De heeren Holtzman de Beaufort en de Meijier bestreden het ontwerp als niet beantwoordende aan het eenstemmig verlangen der belanghebbenden en dus ook niet aan de eischen van handel en scheep vaart. Allen stonden uitstel voor. De heer Holtzman ookomdat dan Amsterdam zou kunnen overleggen of het zelf het kanaal met Rijkssubsidie zou kunnen aanleggen. De heeren Boëll en de Casembroot verde digden de verbetering der Keulsche Vaartuit een oogpunt van defensie en scheepvaartbelang. De heer v. d. Linden vond de motie lastig en zag bezwaar in de benoeming eener commissiedie zeer talrijk zou moeten zijn en waarvoor men geen ingenieursdaar allen reeds vroeger adviezen gaven, meer kan vinden. De heer Bastert bestreed mede de motiede heer v. Nis den verklaarde zich er tegen, de heer Insinger er voor. Bij de Kamer zijn ingekomen ontwerpen tot verbete ring van den ouden IJsel en tot afstand van grond in de nabijheid van de Delftsche poort te Botterdam. Door het Transvaal-comité in Ned. Indie was op 4 Mei reeds ontvangen 13,733. De bestuurders der Ned. Ind. Spoorwegmaat schappij waarvan in ons vorig nummer word gewaagd, zijn door den raad van justitie te Batavia veroordeeld tot eene boete van f 2900. Den 18 is te Amsterdam, bij het ophijschen van een linnenkasthet blok uit den haak geschoten waardoor een der mannen die er onder stonden de kast op het hoofd kreeg en oogenblikkelijk een lijk was. In de op 19 Juni te 's Gravenhage gehouden vergadering van het Groot Oosten van Nederland is met algemeene stemmen aangenomen eene door de loge „Le préjugé vaincu" van Deventer voorgestelde motiewaarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken dat de joden in sommige loges van Duitschland en Zwe den niet meer worden uitgesloten en het een betreu renswaardig feit werd genoemd dat de vrijmetselarij in Duitschland niets gedaan heeft om de voortdurende verderfelijke pogingen der anti-semieten te stuiten. Te Enschede werd den 21 's avonds, ter eere der leden van het Landhuishoudkundig Congreseen concert gegeven door het voor den duur der feesten geëngageerde muziekcorps van het 13e regiment prui- sische infanterie in garnizoen te Munster. Een on weersbui dreef aanvankelijk af, maar brak bij het slot nummer „Die wilde Jagd" op nieuw los zoodat de menigte overhaast het feestterrein moest ontvluchten. Den 22 is, nadat weder vergaderingen der beide af- deelingen waren gehoudenin eene algemeene verga dering van het Congres besloten om in het volgende jaar te Wageningen samen te komen onder dankzeg ging aan Nijmegen voor een daartoe strekkend aanbod. Er werd voorts besloten adressen aan de regeering te richten tot het verwerven van onderwijs in den bosch- bouw aan de Landbouwkundige School te Wageningen, en tot het aanstellen van een specialen ambtenaar ter behartiging der landbouwbelangen aan het ministerie van waterstaathandel en nijverheid. Vervolgens brachten de leden bezoeken aan de industrieschoolde fabriekschool en de groote katoenfabriek van den heer H. A. v. Heek. 's Avonds was er weder muziek van de pruisische kapel in het Volkspark en bal champêtre. In eene derde algemeene vergadering, den 24, na de bijeenkomsten der sectiën is met algemeene stemmen de wensch uitgesproken dat ten spoedigste krachtige pogingen zullen worden aangewend om tot de oprich ting eener algemeene Nederlandsche Maatschappij van Landbouw te geraken. De meeste Congresleden namen vervolgens deel aan een rijtoer in de omstreken van Enschede en 's namiddags had in het Volkspark een feestmaaltijd plaats waaraan een lOOtal dames en hee ren deelnamen. De dag werd met een concert en vuurwerk besloten. Bij het comité der amsterdamsche afdeeling van het Algemeen Israëlietisch Verbond is tot 21 Juni, ten behoeve der vervolgde en geplunderde israëlieten in Busland aan giften ingekomen f 4729,10. Daaronder komen 2 giften van 1000 voor. Door het onweder van den 21 zijn te Klein- Harkstede gemeente Slochteren eene boerenplaats en te Nieuwe Pekela een houtzaagmolen afgebrand. Te Venloo werd de kermisvreugde in den avond van den 22 verstoord door een snel opkomend en hevig onweder, gepaard met geweldigen wind en hagelslag. Eene danstent stortte geheel in, eene andere gedeelte lijk. Het dak van eene machineloods werd geheel weggeslagenboomen werden omver geruktde daken van vele pannen beroofd en waggons voort- en van de rails gedreven zoodat de spoorweg een paar uren versperd was. Bij het departement van waterstaat is den 22 aanbesteed het maken van den onderbouw voor de doorlaatbrug in het Bossche Veldwaarvoor minste inschrijver was de heer J. Molster, te Puttershoek, voor 259,500. De gemeenteraad van Bijssen heeft den 23 be sloten, de inschrijving van f 5000 in het waarborgfonds voor de ontworpen spoorwegen van Apeldoorn op Al melo en van Hattem op Dieren, waarvoor de gemeente ook een subsidie van 25000 heeft toegestaan met 5000 te verhoogen. Den 23 is te Haarlem besteeddoor B. en W. het maken van een paardenstaleene knecbtswoning bergplaats met wagenmakerij, eene bergplaats voor lom pen eene loods tot bereiding van compostmesteene loods tot het desinfecteeren der tonnen en het gedeel telijk vernieuwen en overdekken van de 4 bestaande beerputten alles ten dienste der gemeente-reiniging aan de minste inschrijvers de heeren C. Grootegoed en J. Hoogland, te Alkmaar, voor f 16500; door het prov. bestuura. het voortzetten van de verbetering der haven op Terschelling, geraamd op f 10,600, b. het herstellen en verbeteren der Bijks-zeewerken op Marken geraamd op f 9990; minste inschrijvers waren: voor a. de heer J. Poppe te Wieringen a. f 11,110, voor b. de heeren C. Grootegoed en J. Hooglandte Alkmaar voor 9500. Het bouwkunstig merkwaardige huis van Maarten van Bossem te Zaltbommeldat den 2 3 ter sloping zou worden geveild is den 22 in zijn geheel voor 11000, aan den Staat overgegaan, om te worden in gericht tot zetel voor het kantongerecht en tot kanton nale gevangenis. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad. ^^®een florissant en net gebouwd IWinkelhuis, genaamd *DE WITTE ROOS,* staande hoek Mient en Waagplein, zijnde een der beste standen van de stad ALKMAAR. Te aanvaarden in de maand Oc tober. De helft der kooppenningen kan desverkiezende als eerste hypotheek op het perceel gevestigd blijven. Te bevragen bij A. KEUTER Rz, Houttilstraat. Tot aan het einde der maand Juni bestaat dagelijks van 912 en van 13 uren aan het gebouw der school, gelegenheid tot inschrijving van leer lingen voorden cursus 1881 1882. Hiertoe wordt vereischt mondelinge of schriftelijke opgaaf van namen en voornamen der ouders of voogdennamenvoor namen en geboortedatum en plaats der candidaten benevens verklaring welk der beide toelatingsexamens (Juli of September) zij wenschen af te leggen. Op franco aanvraag worden de vereischten tot toe lating en verdere inlichtingen kosteloos verstrekt door den Directeur Dr. J. D. BOEKE. Hulppostkantoor te Oterleek bij Alkmaar. De oudergeteekende verbonden aan het succursaal van den Makelaar W. N. J. VAN DER HULST, heeft de eer te berichten dat hij zich belast met het plaatsen en bezorgen van gelden op hypotheekhet koupen en verkoopen van Effecteninwisselen van Coupons en sluiten van assurantieposten. Kantoor te HAARLEM, Lange Begijnestraat, No. 30, en Zaterdags van 11 tot half 2 uur in de herberg nde Jager,h van den Heer van dee Wal, aan de Kaasmarktte ALKMAAR. Jl. J. ÜEIJiPER. Zijdie iets verschuldigd zijn aante vorderen hebben van of borgtochten hebben ten laste van den boedel en de nalatenschap van GRIETJE KLOMP, laatst weduwe van JAN POVER, gewoond hebbende te Zuidscharwoude en aldaar overleden den 12 Maart 1881, worden verzocht daarvan ten spoedigste opgave en betaling te doen ten kantore van den Notaris DUKER te Zuidscharwoude. Zij, die iets verschuldigd zijn aan, te vorderen hebben van of borgtochten hebben ten laste van ARIE GROOT Jacobszoon, gewoond hebbende te Oudorp en aldaar overleden den 8 April 1881 worden ver zocht daarvan ten spoedigste opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris DUKER, te Zuidscharwoude. van De ondergeteekende heeft op nieuw ontvangen eene ruime keuze CostumesLuster- en Orll- jasscn Ruksking broeken geheel wol, van af f 5,en hooger, Lngclscli Lederen Werkbroekenvan af 2,en hooger, half wollen dito, van af 2,tot 3,50, Drilbrocken en Kinder-drilpakjes tot ongekend lage prijzen bij KaasmarktAlkmaar. J. PORTUIN Bz. Alles in het buitenland vervaardigd. van Doctor HEKKINGte Leuven aan te bevelen bij open wonden, vooral in de beenen bij ont steking enz Deze zalf werkt verrassend zoodat een heendat als ongeneeslijk beschouwd werdbinnen. 4 weken geheel hersteld was, Prijs per pot met gebruik 60 ctdubbele pot 1, Depot bij firma J. BRONGERS Gz., Bazar.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3